Bij westenwind is Santa Kyriaki eind volgende week weer vlot I R. K. Angermann door directie en vele collega's gehuldigd K. v. K. Holl. Noorderkwartier zeer benieuwd naar nota over Noord-Holland Aannemer P. Moeke uit Haarlem: Schip moet nog maar een meter zakken IIP ROND DE LOSPLANK Nieuwe sleepboot w Veertig jaar bij Hoogovens Beverwijks beroep op ds. Arntzenius ZATERDAG 15 JANUARI 1966 5 Zwarte rookwolken puffen uit de schoorsteen. Langzaam drijven ze af in de richting van de zee. Ergens binnen in de scheepsromp begint de een of andere machine te kloppen. Een raar geluid op een gestrand schip. Als je de licht besneeuwde duinen en het strand wegdenkt en het schip niet zo wanhopig hoog op het zand zat, zou je denken dat de Santa Kyriaki vol onder stoom lag en alleen maar op het commando volle kracht vooruit wachtte. TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS ij»»» Sleutelen Vijftigduizend kuub Geen haast PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING Examens MÉÉ N. - er zijn zóveel aparte geschenken in de de *u"sfw sunart stoutenbeek Kort nieuws (Van een onzer verslaggevers) Advertentie DAG en NACHT Verhuur met én zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 -6285 Met een vlakke hand tikkend op de on derkant van de boeg, waar een dikke witte streek verf is gezet, zegt de Haar lemse aannemer P. Moeke, 69 jaar oud: „Kijk, dat hier is de waterlijn. Als het schip nog een metertje zakt is het zowat voor mekaar. Dan ligt-ie lekker vrij op het water en sjorren ze 'm precies waar ze 'm hebben willen. Als 't dan flink uit het westen wil waaien trekken ze 'm misschien meteen door de sleuf naar zee. Eind volgende week, hou 't daar maar op." En als we een beetje scep tisch van de Liberiaan naar de verre zee kijken: „Man, let op mijn woorden. Nog een metertje zakken met de schuit en een stevige bries uit het westen en je zult zien dat we 't klaren." De heer Moeke mensen die hier is vol vertrouwen. „De hoog tegen dat brok De vijf overgebleven Griekse be manningsleden van de Santa Kyriaki vinden dat het met de Hollandse winter de spuigaten uitloopt. Hele baarden van ijspegels hangen aan de scheepswand. Ook bij laag water kan de zee nu de Santa Kyriaki bereiken. Daarvoor zorgt de brede gleuf die tussen het schip en dieper water is gegraven en waarlangs de Liberiaan straks aan het strand zal ontsnappen. ijzer kijken geloven het nooit dat het schip nog eens op zee zal dobberen, 't Lijkt inderdaad een heksentoer. Maar je moet dit vak verstaan anders moet je er met je vingers afblijven. Laat 't maar aan die mensen van Wijsmuller over. Die weten wel wat ze doen. We zijn nu een twee weken aan de gang. De Kyriaki is nu bijna twee meter gezakt. Kijk maar, daar aan de onderkant bij die richel kan je het goed zien. Dat beetje water gaan we er straks uitpompen. En dan flink de zandzuiger er op. Dan moet- ie wel zakken of-ie wil of niet. Jammer dat het vorige week zondag met de wind niet meezat, 't Was toen giertij, dat wil zeggen de hoogste vloedstand van de maand. We hadden bij dat extra hoge wa ter een reële kans om het schip té draaien. Omdat de wind niet uit de goeie hoek kwam lukte het niet. Nu moeten we voor het volgende giertij wachten tot volgende maand. Maar zolang willen we niet wach ten." Aannemer Moeke stopt zijn alleen spraak. Hij kijkt in de richting van een paar mannen die aan de motor van een pomp staan te sleutelen. „Hé, jongens", roep hij, „doet die pomp het niet?" De mannen kijken niet van hün werk op. Ze knikken alleen maar. Even later begint de motor stotterend geluid te geven en zwijgt dan na een diepe zucht. De Santa Kyriaki ligt roerloos en mas sief in een klein meertje dat met een twintig meter brede sleuf in verbinding staat met de zee. Golf na golf spoelt door het kanaaltje. Via die nauwe sleuf moet de Liberiaan ontsnappen aan het IJmui- der strand dat hem nu al bijna twee maanden gevangen houdt. Een dragline laat zijn grijper ih het zand ploffen. Duizenden kubieke meter zand zijn al afgegraven. Maar het is nog. lang niet genoeg. De heer Moeke zegt: „De kuil die we voor het schip moeten graven is ruim honderd meter lang, achttien breed en bijna drie meter diep. Reken maar uit, dat is zo'n dikke vijftigduizend kuub zand. Niet dat we ons daar nou zo druk over maken. We hebben wel grotere klus jes opgeknapt op graaf- en transportge bied. Toch is dit uitgraven van zo'n zee schip wel iets anders. Het is overigens niet de eerste keer dat we helpen bij de berging van een vastgelopen schip. In dertijd met de C.A. Banck op het Bloe- mendaalse strand had ik ook bijna de op dracht gekregen. Maar Van der Tak uit Rotterdam was me toen net voor. Dat schip is toen naar de sloop gegaan. Het zat niet zo hoog op het strand als de Kyriaki." Er zijn opvallend weinig mannen bij de Liberiaanse vrachtvaarder aan het werk. Enkele zijn bezig met het verslepen van pompslangen. Zo nu en dan komt er een in dikke trui verpakt persoon over de railing van de Santa Kyriaki kijken. Hij roept een aanwijzing omlaag. Er wordt niet gedraafd of op een andere manier opgewonden gedaan. Men gaat rustig z'n gang. Een schip bergen en haastwerk passen niet bij elkaar. Toch blijft aannemer P. Moeke het hou den op eind volgende week. „Als de wind stevig west staat, pakken we 'm bij hoog water. Als 't even mee zit sleuren ze 'm achterstevoren weer de zee in. Zeggen we dag met ons handje naar Ky- riakietje", zegt hij lachend, een bemoedi gend klopje gevend op de roestige ste ven van de nu nog onwrikbare Liberiaan. Dat er in de tweede week van het aangevangen nieuwe jaar door de rijksafslag in IJmuiden een record dagomzet zou worden behaald, zal wel geen mens hebben verwacht. Maandag 10 januari werd de hoogste dagopbrengst sinds het bestaan van de veiling afgesloten met een totaalbedrag van 717.177,80. De aanvoer heeft het die maandag niet gedaan, want die was op 10 januari jongstleden niet groter dan op voorgaande maandagen. Haring en makreel waren helemaal niet bij. Vier trawlers los ten voor het merendeel kleine schelvis en radio. Maar de platvis, tong en schol, liet zich stevig betalen. Van de grote schepen die na de aan vang van het nieuwe jaar ter visserij waren gegaan, waren er drie tijdig te rug om hun lading op de maandagnacht te brengen. Een van het drietal, de hek trawler Holland KW 123, kreeg 40 mijl n IJmuiden moeilijkheden met de brandstofpomp van de hoofdmotor. De Rijnmond 2 KW 43, eveneens op de thuis reis maar aanvankelijk enkele uren ach ter liggend, sleepte de Holland naar IJ muiden en voor de schipper van de KW 43, Cornelis Zwaan, was dit een buiten kansje om met wat sleeploon zijn totale besomming te verhogen. De Holland, die dacht de tweede losbeurt te krijgen, werd nu laatste. Achteraf bekeken, zou het voordeliger zijn geweest tot de dinsdag- markt te wachten, want dinsdag was er geen enkel groot schip. Eerst woensdag kwam de Haarlem IJm. 9. Voor de ver koop van haar lading, afkomstig van de Sch. 135 was het 'n gelukkige omstandig heid, dat ze vroeg genoeg was. voor de donderdagmarkt, want vrijdagwaren er meer dan genoeg andere schepen voor de IJmuider vishallen. Er waren vier gega digden, maar slechts drie gelukte het de lading op de vrijdagmarkt te krijgen. De Dirk Maria KW 80 moest blijven liggen voor de maandagmarkt. Reeds vrijdagmorgen was bekend, dat 8 of 9 schepen met meer dan duizend kisten onderweg zijn van de Ierse Zee naar IJmuiden. De ladingen bestaan uit Advertentie AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land Aannemer P. Moeke uit Haarlem is bijzonder optimistisch over de spoedige verlossing van de Santa Kyriaki. „Als het schip nog een me tertje wil zakken en de wind uit de goede hoek waait is het zaakje eind volgende week voor elkaar", zegt hij. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT De n.v. Curagaose scheepvaart maat schappij zal binnenkort tot de aanschaf van een nieuwe sleepboot overgaan. De nieuwe sleper is noodzakelijk geworden daar de haveningang wordt verbreed en schepen met een grotere tonnage dan tot nu toe de haven van Willemstad kunnen aandoen. Het nieuwe schip is wel kleiner dan de twee sleepboten die thans worden gebruik namelijk de „Passaat" en de „Koraal", doch met haar 2500 pk is het schip twee maal z,o krachtig. Nijmegen. Doctoraal examen 2e gedeelte geneeskunde: de dames M. M. Brennink- m'eyer (Hilversum), M. H. C. L. Smeets (Heerlen) en de heren A. M. R. H. Bier mans (Heerlen), F. A. A. v. Dam (Vught) C. A. M. Heemskerk (Kampen), P. de Laat (Breda), M. G. L. Lauw (Hulst), G. V. A. van der Meer (Warga), L. M. j. J. Teu- nissen (Heerlen). Leiden. Doet. ex godgeleerdheid: J. W. W. v. d. Hoeven (Rotterdam). haring, die mand voor mand aan de wal moeten worden gebracht. Op andere da gen geeft dit niet, maar juist op maandag kan men ook nog rekenen op 'n 5-tal sche pen uit de Noordelijke Noordzee. Een licht puntje is, dat sommige schepen er de voorkeur aan geven hun vangst in Grims by te verkopen. Op de donderdagmarkt aldaar waren er maar eventjes twintig Nederlandsche schepen vertegenwoor digd, terwijl andere Nederlanders gega digden waren voor de vrijdagmarkt van 10 pt. De prijzen Toen in het begin van deze week 2500 kisten meest grove tong op de markt kwamen, dacht men aanvankelijk dat dit wel een stevige prijsdaling tot gevolg zou hebben. Maar zo is het niet gegaan: per kist werd constant rond de 50 gegeven. De kleine schol kosttte 'n tientje meer. Met de schelvis ging het wel even an ders. Maandag begon die al een neiging tot dalen te vertonen. Ingezet werd met 30; de prijs liep terug tot 20. Was de aanvoer maandag ruim voldoende, woens dag was er iets meer en de prijs was toen van 36 tot 30 gulden per kist. Don derdag liep de prijs van 35 terug tot ƒ20. Op de vrijdagmarkt kon men weer, goed terecht voor 18 tot 15. De wijting trok zich van deze schom melingen niets aan: de gehele week was ze te koop voor 25 tot 30. Kabeljauw en gul waren er niet veel. Grote gul bracht 50, middel gul 40 en de kleinsten soort gul 25 tot 30 op; de prijzen bleven vrij vast. Deze week zijn er meer dan 225.000 kilogram tong verhandeld. Hiervan be stond tweederde uit kleine tong. De klein ste maten varieerden in prijs van 1,92 tot ƒ2,86. De dinsdagmarkt had de laagste prijs, de vrijdagmarkt de hoogste. Tong 1 liep enkele guldens op en kwam in de laatste dagen van de week tot even boven de ƒ4,50. De grootste tongen zijn gegaan voor 5,50 tot 6,50. Alleen zouteharing Verse haring en makreel waren er de ze week niet. De Jan Maria KW 171, die diep geladen de vissershaven binnenliep, had alleen zouteharing in de ruimen. Dat was een tegenvaller voor de inmakerij, die gerekend had op magere Hebriden- haring om te marineren. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer R. K. Angermann, chef van het tekeningenarchief en de reproductieafde ling van de afdeling nieuwbouw bij Hoog ovens, vrijdagmiddag in de directielunch- kamer van dit bedrijf het feit herdacht dat hij veertig jaar in dienst was van de K.N.H.S. De jubilaris werd het eerst toegespro ken door ir. D. G. Nijman, onderdirec- teur-hoofd van de nieuwbouw die namens de Raad van Bestuur de heer Angermann dank bracht voor de wijze waarop hij in de afgelopen veertig jaren zijn werkzaam heden heeft verricht. Ir. Nijman speld de de jubilaris hierna het gouden Hoog ovenembleem met briljant op en schonk hem tevens een gouden polshorloge met inscriptie. Woorden van lof sprak vervol gens ir. J. T. van der Koog, hoofd nieuw bouw, die een geschenk in enveloppe, de gebruikelijke oorkonde en een fotoal bum overhandigde. De heer J. Albers, chef tekenkamer, haalde herinneringen op aan de beginja ren van het archief en de reproductieaf deling toen men er nog niet de beschik king had over de technische outillage van vandaag de dag, maar niettemin wonde ren van deze afdeling verwachtte. De heer Angermann heeft, aldus de heer Albers, belangrijk bijgedragen tot de prettige sfeer op zijn afdeling, waardoor-hij zich vele vrienden heeft verworven. Als tast baar van deze vriendschap kreeg de ju bilaris een album met ongeveer vijfhon derd handtekeningen aangeboden. Boven dien bood de heer Albers namens de af deling nieuwbouw een Zaanse wandklok e een schommelstoel aan. De heer C. Hol- deling nieuwbouw 'n Zaanse wandklok een mahoniehouten fruitschaal voor mevrouw Angermann aan toe. Na het dankwoord van de heer Anger mann hebben talrijke bedrijfsgenoten hem en zijn vrouw persoonlijk gelukge wenst met zijn jubileum. Onder-directeur ir. D. G. Nijman speldt de heer R. K. Angermann, die gisteren veertig jaar in dienst was van Hoogovens, het gouden Hoog oveninsigne met briljant op. Links mevrouw Angermann. Advertentie su nart nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK In afwachting van de vorming van een buitengewone wijkgemeente door de cen trale kerkeraad van Beverwijk-Heemskerk heeft de vereniging van vrijzinnig her vormden te Beverwijk en omstreken in overleg met de centrale kerkeraad aan ds. A. M. Arntzenius te Enkhuizen toege zegd dat te zijner tijd een beroep op hem zal worden uitgebracht. In zijn laatste jaarrede heeft dezer da gen de voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, mr. C. P. Eecen, een uitvoerige beschouwing gewijd aan de on derlinge afhankelijkheid tussen Noord hollands noorden en de noordelijke helft van de randstad Holland. Zowel Amster dam als de Hoogovens zoeken in het woon- en recreatiegebied van Hollands Noorden ruimte voor woningbouw. Mr. Eecen achtte het juist aan de ontwikkeling me de te werken. Waar het Noordzeekanaal- gebied gereserveerd dient te blijven voor de basisindustrieën zouden de daarmee verbonden toeleveringsindustrieën en an dere lichtere industrieën naar het noorden gesitueerd moeten worden. Met bijzondere belangstelling zag mr. Eecen uit naar de binnenkort onder de ti tel „Drie miljoen Noordhollanders" te verschijnen structuurnota van de provin cie, waarin deze in hoofdlijnen haar ge dachten zal weergeven over het in de toe komst te voeren planologisch beleid. Al gemeen wordt ingezien dat het grootste deel van de bevolkingsaanwas moet wor den opgenomen in stedelijke agglomera ties. Hij dacht hierbij allereerst aan Alk maar en Hoorn en in een later stadium aan Den Helder. Hij betreurde het dat de westelijke 'ringweg om Alkmaar eerst na 1971 mag worden verwacht, waardoor de stadswe gen van Alkmaar door het doorgaande verkeer zo zeer zullen worden belast, dat ook hier een onhoudbare situatie ver wacht kan worden.. Na de opening van de Coen- en IJ-tunnels is een toenemend recreatieverkeer te verwachten, waar voor de toevoerwegen naar de stranden onvoldoende zullen blijken. In dit ver band bepleitte mr. Eecen een verder gaande hulp van rijk en gemeente voor de recreatiegemeenten in de kuststrook. Hij schaarde zich achter hen die een nieuwe kustweg achter de zeereep ver werpen, doch sprak zich uit voor een ont sluiting van het noordelijk gedeelte van Egmond aan Zee door een nieuwe weg aansluitend op Rijksweg 9, waardoor ook een directe verbinding zou ontstaan van de kust naar het Oosten des lands, zo dra de nieuwe rijksweg van Alkmaar door de Markerwaard naar Lelystad zou zijn aangelegd. Inenten van varkens. Het hoofdbestuur van de Gelderse maatschappij voor landbouw heeft zich uitgesproken voor het preventief inenten van varkend te gen mond- en klauwzeer. Nu worden de dieren pas ingeënt, wanneer er in de buurf een besmettingshaard is.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5