Toestand in Indonesië zeer gespannen Generaal Nasoetion wacht op kans greep naar macht te doen DE N.M.B. GEEFT 5t Giscard d'Estaing beraadt zich over de politieke toekomst r HOE IS HET ONTSTAAN? J Samengaan met Lecanuet is mogelijk Garrincha voor 350.000 naar andere club Dorpentocht op zondag Rallye Monte Carlo met 192 equipes van start gegaan HOC drukte niet door tegen Herly RUYS&CO reisagenten ZATERDAG* 15 JANUARI 1966 7 Pas afsnijden Nog harder? op de nieuwe termijnspaarrekening. Deze gunstige rente geldt bij bedragen tot f. 10.000.- al voor een termijn van 6 maanden. Voor grotere bedragen is de opzegtermijn 12 maanden. Wend u voor inlichtingen over deze 5°/o-rekening en de overige spaarmogelijk- heden, 3'/2 en 41/2°/o, tot een van onze 190 vestigingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Dit woord: SYMBOOL Dit woord: INDIVIDU Dit woord: KANTOOR Dit woord: TULP Geltic gaat toch niet LONDEN (AP). In Indonesië is een nieuwe machtstrijd op komst nu president Soekarno wordt bedreigd door officieren van het leger onder leiding van generaal Nasoetion. Dat is de mening van Westelijke autori teiten in de Indonesische hoofdstad. Die strijd om de macht in Indonesië volgt op een moordpartij op commu nisten en meelopers in het gehele land. Daarbij zijn zo schat men bijna tweehonderdduizend mensen vermoord. Zeker 45 van de 50 leden van het Centrale Comité van de In donesische Communistische Partij zijn gedood. De moorden zijn in de meeste gevallen bedreven door soldaten en wraakgierige mohammedanen die oude rekeningen wilden vereffenen voor de vervolging die hun door de communisten is aangedaan. Over enkele aspecten van de verwar de politieke toestand zijn waarnemers het wel eens. De werkelijke heerser in Indonesië is de minister van Defensie, Abdoel Haris Nasoetion, die dertig september aan de dood ontsnapte door over een tuinmuur te vluchten. Hij heeft op Sumatra een militair gezag ingesteld, Java onder con trole geplaatst van de veiligheidsdienst van het leger en in Djakarta zelf laat hij eenheden parachutisten patrouille ren. Soekarno blijft slechts in naam heer ser. Door te doen wat hij weet dat de generaals willen dat hij doet en door zijn zwakke gezondheid uit te buiten, lijkt hij zich te hebben gered van ontzetting uit de macht, of erger. Hij is nog steeds niet bezweken voor de druk van het leger dat Nasoetion tot de functie van vice-presi dent benoemd wil zien een post die Soekarno negen jaar lang heeft openge houden om elke mogelijkheid dat een eventuele opvolger hem voortijdig uit het zadel zou werpen te voorkomen. yv vx v. In de afgelopen weken echter hebben diplomaten een reeks veranderingen in de toestand opgemerkt die erop zouden kun nen wijzen dat de gewiekste Soekarno zijn oude positie zal proberen te herwin nen. Met als bondgenoten de vice-premier Soebandrio, Leimena en Chaeroel Saleh, heeft Soekarno de volgende maatregelen getroffen om de generaals de pas af te snij den: hij heeft de macht over de Centrale Indoensische Inlichtingendienst ih han den gelegd van Soebandrio; hij heeft zijn eigen vertrouwde man nen, als adviseurs of leden, aan het op perbevel verbonden. Dit opperbevel houdt zich bezig met de militaire en binnen landse veiligheid; hij heeft zijn eigen uit honderd man bestaande politieke kabinet opdracht ge geven economische en andere maatrege len te treffen zonder goedkeuring van het leger; hij heeft enkele bekende meelopers van de communisten weer invloedrijke posten te geven. De manipulaties van Soekarno zijn uit gevoerd onder dekking van de feestelijk heden met kerstmis, nieuwjaar en de mohammedaanse Ramadan die op 22 ja nuari eindigt. In deze periode schijnen Nasoetion en zijn belangrijkste medewer ker, generaal Soeharto, hun waakzaam heid te hebben verslapt. De theorie van de meeste waarnemers is echter dat zij wellicht van Soekarno verwachten dat die zal proberen hen aan te vallen en dat zij daarom ook een aantal eenheden pa rachutisten naar de hoofdstad hebben overgeplaatst. Zij zijn teruggekeerd op een tijdstip dat sommige militaire commandanten aandringen op nog harder optreden om de laatste resten van het communistische bolwerk in het kabinet van Soekarno op te ruimen. Minister van Arbeid Soetomo is genoemd als een van de communis tische meelopers. Men verwacht dat Nasoetion zich zal verzetten tegen een overeenkomst met Soekarno. Na de Ramadan beginnen in Advertentie FIT VLIEGT U NAAR DE ZON EEN GREEP UIT HET UITGEBREIDE ZOMERPROGRAMMA 14 DAGEN EGYPTE V.a. 595- 15 DAGEN MALLORCA v.a. 320- 16 DAGEN LIBANON v.a. 598- 15 DAGEN GRIEKENLAND v.a. 450- WIJ VERTELLEN U GRAAG MEER OVER DE UNIEKE FIT VLIEGREIZEN Haarlem - Kruisstraat 43 - Tel. 15304 Vraag hel uitgebreide reisprogramma bij ons aan Generaal Abdoel Haris Nasoetion Indonesië speciale rechtbanken aan het onderzoek naar communistische infiltra tie in de regering. Britse, Amerikaanse en Maleisische autoriteiten zijn er van overtuigd dat de macht van de Indonesische Communisti sche Partij tijdelijk is vernietigd door de grootscheepse afslachting van de leiders, organisatoren en belangrijke agtenen. Voor september had de P.K.I. drie mil joen leden. Ze werd toen beschouwd als de op één na de grootste Communistische Partij in de wereld. Op het ogenblik bestaat het ledental nog uit een kern van hoogstens tweehonderdduizend mensen. Generaal Nasoetion, heeft Soekarno ge vraagd het kabinet grondig te reorgani seren en een krachtige en duidelijke lei ding te geven aan de Indonesische poli tiek. Het antwoord van de president wordt - op z'n l^gtst eind januari verwacht. Blijft het uit, of .bevredigt het de publieke opinie niet, dan zal de onte vredenheid spoedig een kritiek punt be reiken. President Soekarno maakt in het ge heel niet de indruk overtuigd te zijn van de noodzaak van de hem voorgestelde maatregelen, in weerwil van de ernsti ge waarschuwing die de studentenbeto gingen van deze week in de straten van de hoofdstad inhielden. Hij heeft gesug gereerd dat de lang verbreide „politieke oplossing" zou kunnen zijn, óf alle grote partijen te ontbinden waarmee het op treden van de communisten en tegelijk dat van de mohammedaanse Nadatoel- Oelamapartij zouden worden veroordeeld óf geen enkele. Maar dit „alles of niets" wordt door de militairen onaan vaardbaar geacht. Zolang geen politieke oplossing is gevon den voor Indonesië's problemen zullen de militaire leiders zich naar het schijnt zorgvuldig afzijdig houden van de enorme economische vraagstukken waar mee het huidige Indonesische kabinet worstelt. Bij de grote prijsstijgingen komt nog een onrustbarende voedsel schaarste. Op geen van de grote markten in Djakarta was vrijdag rijst, suiker of margarine verkrijgbaar. Verder staat nu al vast dat de regering niet in staat zal zijn dit jaar haar vervallende schulden aan het buitenland af te lossen. Advertentie Voetbal. België wordt de tegenstander van de Nederlandse militairen in de kwartfinales van het toernooi om het intergeallieerde militaire voetbalkam pioenschap. VOETBAL Anton Geesink is gestopt met de conditietraining van DOS. Hij is ontevreden over de gang van zaken bij DOS en meent, dat de resultaten van zijn training onvoldoende zijn door onbegrip bij spelers en bestuur. (Van onze correspondent) PARIJS. Van beide zijden van de kant van Giscard d'Estairvg zeweV" als van de zijde van president De Gaulle is het vertrek van de jor.ge briljante Franse minister van Financiën, die destijds op zijn 33ste jaar de zware portefeuille aanvaardde, uit de regering, met een ruime dosis ver bittering gepaard is gegaan. In een afscheidsbrief aan zijn ex-ministër heeft het staatshoofd zijn spijt betuigd over het feit dat Giscard in het nieuwe kabinet-Pompidou niet een andere belangrijke portefeuille, die hem was aangeboden, heeft willen aanvaarden. Giscard d'Estaing zelf heeft, toen hij zijn portefeuille aan zijn opvolger, de steile gaullistische ex-premier Michel Debré overdroeg, zijn teleurstelling en zelfs zijn gramschap evenmin onder de Louis XV-fau- teuils van het departement gestoken. „Ik had tegenover het Franse volk", zo verklaarde hij zijn opvolger, „een schuld te vereffenen, omdat ik indertijd alle of fers heb gevraagd voor de stabilisatie die een levensbelang was voor de nationale economie en de munt. Nu die stabilisatie eindelijk een feit is geworden, kan ik het alleen maar betreuren dat mij de moge lijkheid onthouden wordt met een her vatting der expansiepolitiek d i e schuld met mijn landgenoten 'te vereffenen". „Het afscheid", zo heeft de minister zijn vooraanstaande medewerkers ook nog toevertrouwd, „doet me teveel leed om te kunnen lachen en ik ben te groot geworden om nog te wenen". Eigenlijk is een symbool een tussen bloedverwanten of gelieven afgespro ken herkenningsteken, bestaande uit de twee delen van een voorwerp, bij voorbeeld een ring, die samengevoegd een geheel vormen. Het Griekse werk woord symballein, waarvan symbool is afgeleid, betekent namelijk: samenvoe gen. Vandaar dat symbolon langzamer hand is gaan betekenen: teken waar uit men een bepaalde gevolgtrekking kan maken, kenteken, onderscheidings teken, zinnebeeld. Men spreekt van het symbool der hoop, het anker en het symbool van de vrede, de duif. Het woord is reeds in de 16e eeuw via het Latijn aan het Grieks ontleend. Het woord individu is de gelatini seerde vorm van het Griekse atomos. Het voorvoegsel in- betekent: on-, het werkwoord dividere betekent: verde len. Evenzo is Grieks a-: on- en tem- nein: snijden, verdelen. Feitelijk is dus individuus: ondeelbaar en in het Latijn is dit ook de enige betekenis. De vorm individuum betekende: atoom. Thans verstaan wij onder individu: de afzon derlijke mens, als tegenstelling tot de groep of de massa. Merkwaardig is dat het woord, wanneer het onzijdig wordt gebruikt, een minachtende betekenis heeft. In dit opzicht is het te verge lijken met het woord mens, dat óók mannelijk is, behalve wanneer het on zijdig is. Dan is het vrouwelijk. Be grijpt u? Het Franse werkwoord compter be tekent: tellen en een comptoir, komp- toor of kantoor is dus eigenlijk: de ta fel of bank waarop de koopman of wisselaar het geld telt. Het Franse comptoir en het Engelse counter be tekenen dan ook: toonbank. De oudste betekenis in het Nederlands is die van: kist of kast waarin kostbaarheden of waardevolle papieren opgeborgen wer den. Later ging men onder kantoor ook verstaan: het vertrek waarin zulk een kist of kast zich bevond, dus: schrijf- en werkkamer van koopman of winkelier. Maar ook het werkvertrek van notaris en advocaat noemt men kantoor en dit woord wordt ook fi guurlijk gebruikt. Men zegt: hij heeft een druk kantoor voor: hij heeft veel cliënten. De naam van de voor het eerst in de 16e eeuw uit het oosten geïmporteerde bloem komt in de vorm tulipa voor in reisbrieven uit die tijd. Men vindt daarmee verwante vormen in vele Europese talen. Het Italiaans heeft tulipano, het Spaans tulipan, het Frans tulipe, het Engels tulip. De vorm zon der i is zeldzamer: het Nederlands heeft tulp, het Duits Tulpe en het Zweeds tulpan. De bloemennaam gaat terug op het Turkse woord tulbend, waarvan ook tulband: hoofddeksel en tulband: gebak in de vorm van dit hoofddeksel afstammen. Men heeft nu ook de bloem naar zijn vorm tulband genoemd en dit woord is in allerlei vormen verbreid. Giscard d'Estaing Deze manifestatie van zijn woede zal vermoedelijk niet nalaten ook nog ande re consequenties te hebben. Giscard, die zijn ambities altijd hoog gesteld heeft, en nog eens president van de republiek hoopt te zullen worden, is er de man niet naar zijn verbittering nu in stilte te gaan ver werken. Hij heeft Parijs verlaten om zijn plannen voor de toekomst in zijn buiten huis voor te bereiden en het is wel zeker dat hij het grootste deel van zijn tijd zal gaan besteden aan de versterking van zijn Conservatieve Partij. President De Gaulle en premier Pom pidou hebben reden die voorbereidingen niet zonder zorgen gade te slaan. Giscard is nooit een orthodoxe gaullist geweest. Het lijkt niet onmogelijk dat zijn partij zich nu geleidelijk aan van de regering zal verwijderen om aansluiting te zoeken bij het nieuwe „democratische centrum" van die andere jonge centrumfiguur, Jean Lecanuet, die bij de presidentsverkiezin gen met een respectabel stemmencijfer zestien percent uit de bus kwam. Mocht die ontwikkeling zich inderdaad aftekenen, dan zal de regering haar ka mermeerderheid verliezen en zouden nieuwe vervroegde verkiezingen onver mijdelijk worden. Die dreiging is het dan ook geweest, die als een zware achtergrondmuziek scheen mee te klinken in de verbitterde woorden waarmee Giscard zijn zevenjarige verbin tenis met de gaullisten verbrak. ZAALHANDBAL. In een kwalifica tiewedstrijd voor het wereldkampioenschap zaalhandbal heeft Zwitserland vrijdag avond in Bazel met 13-14 verloren van West Duitsland. Bij de rust stonden de Duitsers al met 8-7 voor. De Russische autoriteiten hebben erin toegestemd dat Celtic Glasgow direct naar Tiflis zal vliegen voor de Europa-cup wedstrijd voor bekerwinnaars tegen Dy namo Kiev volgende week woensdag in Kiev. Dit werd vrijdag medegedeeld door een zegsman van de Europese voetbal unie. Oorspronkelijk hadden de Russische auto riteiten geëist, dat Celtic, dat in de eer ste ontmoeting voor de kwartfinales met 3-0 van Dynamo Kiev won, via Moskou zou reizen. Dat betekende een grote en vermoeiende omweg voor de Schotten, die hiermee niet akkoord gingen. Ondanks de Russische toestemming om rechtstreeks naar Tiflis te reizen inplaats van via Moskou zal Celtic Glasgow niet uitkomen in de kwartfinalewedstrijd van de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Dynamo Kiev. De voorzitter van Celtic Bob Kelly verklaarde: „het over- staggaan van de Russen is te laat geko men voor Celtic om volgende week de trip nog te kunnen maken. We hadden als uiterste termijn donderdag 15.00 uur ge noërrid. Op dat moment hadden de Rus sen nog niets van zich laten horen, waar- dopr de wedstrijd niet doorgaat." Manuel Garrincha, de Braziliaanse rechtsbuiten die tweemaal deel uit maakte van het team dat wereldkam pioen werd, is vrijdag overgegaan van Botafogo naar Corinthians uit Sao Pau lo voor ongeveer ƒ350.000,-. De trans fer van Garrincha kwam tot stand na een al bijna twee jaar durende ruzie tussen Botafogo en de 31-jarige vleu gelspeler. Het afgelopen seizoen ver loor Garrincha zowel zijn plaats in het eerste elftal van zijn club als die in het nationale elftal aan de nieuwe ont dekking Jairzinho. Toen hij donderdag in Sao Paulo arriveerde, verklaarde Garrincha: „ik zal bij de Corinthians mijn best doen, alsof ik aan het begin van mijn carrière stond. Op die ma nier zal ik bewijzen nog altijd mee te kunnen draaien." PAARDESPORT. De toto-omzet van de Hilsersumse paardenbaan heeft in het afgelopen jaar een recordcijfer bereikt van ruim 12 miljoen gulden. De schaatskalender vande KNSB luidt: ZONDAG 16 JAN. Westfriese dorpen- tocht 50 km., start Aartswoud tussen 10.00 en 13.00 uur prestatietocht 40 km., start Winkel tussen 10 en 13.00 uur prestatie tocht 25 km Akersloot terrein Meervo- gels. Olst: af val wedstrijd aanvang 13.30 uur. Haarsteeg (N.B.): nationale serie af- valwedstrijd. Assendelft: Wannertocht 20 km., start café Concert tussen 10.00 en 16.00 uur. Hoogkarspel: toertocht 20 km., start ca fé De Banban tussen 10.00 en 16.00 uur. Eilandpoldertocht: 35 km en 70 km., startplaatsen Graft, Driehuizen, West- en Grootschermer vanaf 9.30 uur. Nieuwkoop Zuideinde: nationale korte- baanwedstrijd dames. Nieuwe Niedorp: nationale langebaan- wedstrijd junioren heren A en B afstan den 500 en 1500 meter. Hoorn-ijsvereniging Ijsvermaak gewes telijk kampioenschap langebaan heren 500, 1500 en 5000 meter. Rijp Wetering: nationale kortbaan he rn. DINSDAG 18 jan: Vriezenveen: ijsver- eniging Eendracht gewestelijk kampioen schap kortebaan dames. Wervershoof: ijsvereniging De Noord, nationale langebaan heren kampioenschap West-Friesland, 500, 1500 en 3000 meter. Oldebroek: ijsvereniging Nooitgedacht, gewestelijk kampioenschap kortebaan he ren. Den Hoorn-Schipluiden, wedstrijdtocht over 100 km aanvang 11.00 uur. In totaal 192 équipes zijn gisteren van start gegaan voor de vijfendertigste Ral lye Monte Carlo. Er hadden zich 244 combinaties aangemeld. Het grootste aan tal teams, 39 vertrok uit Londen; het minste, 2, uit Minsk. De équipes, die in Minsk startten, hadden overigens al voor de start met sneeuwstormen te kampen. Het aantal deelnemende ploegen, dat uit andere startplaatsen dan Londen en Minsk vertrok, was: Lissabon 27, Monte Carlo 28,Bad Homburg 23, Reims 31, Oslo 19, Warschau 15, en Athene 8. Ondanks de koudegolf die Europa vrij wel geheel in haar macht heeft, behoe ven de „coureurs" op hun tocht naar het prinsdom aan de Middellandse zee niet al te bevreesd te zijn, dat ze het erg zwaar zullen krijgen. Weliswaar wordt uit Oost Europa en uit Frankrijk ononderbroken sneeuwval gemeld, doch voor de aanloop routes zijn dit maal uitsluitend hoofdwe gen gebruikt. De sneeuwploegen zijn over al druk aan het werk en het ziet er voor alsnog niet naar uit, dat de koude het Rallyeleger voor ernstige problemen zal stellen. Te meer niet daar voor de 3000 km. naar Monte Carlo een gemiddelde van nog geen 60 km. per uur is voorgeschre ven. Zondagavond zal de karavaan het klei ne prinsdom bereiken. Daarna begint de sterrit eigenlijk pas echt. Na een nacht rust moet het zware traject Monaco- Chambery-Monaco, 1432 km lang met 130 km aan klassementsproeven, worden af gelegd. Die rit door de Franse Alpen en de slotproef in de Alpes Maritimes van woensdagnacht zullen namelijk vrijwel uitsluitend beslissen welke combinatie zich donderdag winnaar van de 35e Ral lye Monte Carlo mag noemen. Ook de thuiswedstrijd tegen Herly la voor de basketbaldames van HOC ver loren gegaan. Merkwaardig was dat de Haarlemse nederlaag werd ingeluid op een moment dat HOC voor het eerst een voorsprong genomen had. Typhoons trof het dat UVV-Daggera zonder Amerikan verscheen. De Haarlem mers wonnen overtuigend. De eerste helft van HOC-Herly was er één tussen twee goed tegen elkaar op wegende ploegen. Het wat systematischer spelende Herly had vooral dankzij Rietje van der Lugt steeds een voorsprong, die echter nooit meer dan drie punten be droeg. Via 2-5, 10-13 en 15-16 kwam de rust met 19-22. Direkt na de hervatting ging HOC fel in het offensief, kwam bij 34-34 voor het eerst gelijk en nam zelfs een 40-36 voorsprong. Merkwaardig genoeg raakte HOC aangeslagen toen Herly tot 40-40 te rugkwam. Zonder noemenswaardige te genstand liep Herly tot 40-53 weg, voor dat ook JOC weer tot scoren kwam. De strijd was toen wel gestreden en Herly won verdiend met 49-59. Voor HOC scoor den Ria Hollander 4-5, Joke Huigen 6-4, Ria Kuiper 2-8. Voor Herly Rietje van der Lugt: 11-8, Marion Mol 3-8, Nel Lust 6-6. Typhoons was veel sterker dan het Nederlandse" team van UVV-Daggerg. Typhoons luidde bij rust reeds met 27- 17, was in de tweede helft heer en mees ter en won met 68-46. Topscorers Typhoons: van der Putten 12-7; Gubbels: 0-10; voor UVV-Daggers: Smits 9-3. De overige uitslagen zijn: DAMES: Rapiditas-Typhoons 5-14; Whi te Stars 2 - HOC 3-33-28; Exercitia 2: HOC 5-2-0 (reglementair). HEREN: Typhoons 3-Tornado 2-51-24; Tornado-Exercitia 42-17.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7