Militair bewind van Ironsi in Nigeria Mislukte staatsgreep dringt regering op de achtergrond 20°/0 korting HET WEER Bij Hoogovens en fusiepartners werken 77.000 man k Demonstraties voor paleis van Soekarno in Bogor MORRIS Onzekerheid over lot van premier A boebakar Belawa In Zuid-Limburg 16 graden vorst Van Rappard en Koekoek gaan niet samen Vliegtuigbotsing bij Spanje Pastoor bekent zijn ongelijk Sneeuw en bezorging. 51e JAARGANG NUMMER 63 MAANDAG 17 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kmo Kodoano Lagos FRtKA Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweedkleding IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Radio en tv 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs7 Ferdinand 8 Sport 913 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Topsy16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Matige tot strenge vorst Vermoord Sneeuwlaag van 15 cm op de Afsluitdijk Bijen tussenbeiden Havenarbeiders weigeren CAO pagina 7 Het woord is aan onze nieuwe strip „Trap me er maar uit" DJAKARTA (AP en ANP). De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft van morgen voor de radio aangedrongen op eenheid van alle Indonesiërs rond president Soekarno. Hij vreest dat de studenten die op het ogenblik tegen de regering betogen, „de speelbal zijn van buitenlandse imperialisten en contra-revolutionairen uit Indonesië zelf". „Als jullie me niet meer willen hebben, trap me er dan maar uit", brulde zaterdag president Soekarno, trillend van woede, op een openbare kabinetsvergadering in zijn zomer paleis te Bogor, toen buiten ongeveer dertigduizend studenten het ontslag van „die stomme ministers" eisten. Japanse zeelieden gaan staken IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije LONDEN (Reuter, AP en AFP). Na wekenlange berichten over onrust in Nigeria is ook in dit Westatrikaan- se land de bom gebarsten. De revolte begon zaterdag nadat een groep jonge officieren had gehoord dat de cen trale regering in Lagos van plan was het leger in te zetten om een einde te maken aan de ongeregeldheden in West-Nigeria. Na aanvankelijk succes van de rebellen is nu de situatie vast in handen van generaal-majoor Aguiyi Ironsi, die de regering trouw is gebleven. Ironsi maakte zondag de opschorting van belangrijke artikelen van de Nigeriaanse grondwet bekend, alsmede de vorming van een tijdelijke militaire regering, die wet en orde zal handhaven. Advertentie Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met wat lichte sneeuw en hier en daar opklarin gen. Op enkele plaatsen mist. Zwakke wind, maar aan de kust matige zuidelijke wind. Matige tot plaatselijk strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Dahomey, het buurland ten westen van Nigeria, zijn duizenden vluchtelingen uit West-Nigeria aangekomen. Ze vertel den van plundering en gewelddaden. De meeste slachtoffers zouden aanhan gers zijn van premier Sir Aboebakar Ta- fawa Belawa, die zelf ontvoerd is. Zijn verblijfplaats is onbekend. Ook over het lot van de minister van Financiën, Eboh is nog niets bekendgemaakt. De opstand werd geleid door de Nige riaanse majoor Nzoegwoe, die zich heeft teruggetrokken naar Kadoena, in het mid den van het land. Hij verklaarde zaterdag voor de radio dat zijn actie was bedoeld om een „sterk, verenigde en welvarend Nigeria te scheppen, dat vrij zal zijn van corruptie en verdeeldheid." President Azikiwe van Nigeria, die in Londen is, heeft laten weten dat hij van plan is zo spoedig mogelijk naar zijn land terug te keren, om de twee partijen met elkaar te verzoenen. In een rechtstreekse radioreportage uit Lagos heeft een verslaggever van de Britse radio gisteren gezegd dat de re bellen op de loop zijn en dat Kadoena nu nog het enige belangrijke centrum is dat in handen van de rebellen is. Hij zei dat de rebellen zullen proberen de gevangen genomen premier als gijze laar te gebruiken bij vredesonderhande lingen. Na de verwarring van zaterdag zijn de regionale hoofdsteden Ibadan Benin en Enoegoe weer in handen van de rege ringstroepen. De radio-verslaggever be vestigde de berichten dat twee regionale leiders de premiers van het noordelij ke en het westelijke gebied Sokoto en Akin tola zijn vermoord. De man die in Nigeria de orde heeft hersteld, generaal-majoor Aguiyi Ironsi, is een ervaren en gehard militair zonder (Van onze weerkundige medewerker) Nadat zondag overdag in het zuiden het kwik al tot 6 graden onder nul daalde, kwam de temperatuur daar in de afgelo pen nacht tot -16 C. in Zuid-Limburg. Eindhoven noteerde -15, Volkel en Woens- drecht -13, en GilzeRijen -12 graden Cel sius. Elders in Nederland vroor het 6 tot 9 graden. In grote delen van West- en Midden-Eu ropa was het eveneens zeer koud: Inns bruck -25 graden, Erfurt -18 graden en Aken -14 graden Celsius. In heel Nederland ligt nu sneeuw. De meeste sneeuw viel aan de Friese kant van de afsluitdijk, namelijk 15 centime ter. Een depressie die West-Frankrijk na dert en een andere bij Noorwegen zullen de komende dagen de strijd met de vorst aanbinden, maar in de eerste helft van deze week zullen deze aanvallen nog geen succes hebben. In gebieden waar het op klaart, kan het 's nachts opnieuw streng vriezen, waarbij plaatselijk mist kan voor komen. Ondanks nood toch nog brood. Ter wijl de mensen zich op de schaats vermaken (achtergrond) worden eenden met brood gevoerd. De meeuwen hebben inmiddels ook al ontdekt dat er wat te halen is. politieke ambities. Hij heeft naam ge maakt tijdens de chaos in Kongo. Ironsi heeft als majoor dienstgedaan bij de vredesmacht van de Verenigde Na ties. Tegen het einde van de aanwezig heid van de VN-troepen in dat land, was hij commandant van de gehele vredes macht. Een jaar geleden werd hij als eer ste Nigeriaan opperbevelhebber van het leger. Tot die tijd was het opperbevel in handen van Britse officieren. (Zie ook pagina 3) Generaal-majoor Aguiyi Ironsi, m de tweede wereldoorlog nog gewoon soldaat heeft in Nigeria de macht in handen. Hij staat aan de kant van de wettige regering. De 1.90 meter lange Ironsi is adjudant geweest van koningin Elizabeth tijdens haar staatsbezoek aan Nigeria in 1956. Hij is toen vele malen op Buckingham. Palace geweest om de voorberei dingen voor het bezoek met haar te bespreken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Omdat mr. C. M. J. ridder van Rappard, leider van de Libe rale Staatspartij en burgemeester van Gorinchem, niet tegemoet komt aan de eisen van de heer Koekoek, zal de sa menwerking tussen de Boerenpartij en de Liberale Staatspartij niet doorgaan. Tijdens een bespreking, zaterdag in Bennekom, bleek dat de Boerenpartij het als een onoverkomelijk bezwaar beschouwd, dat de heer Van Rappard als voorzitter van de commissie voor de Nederlandse bijenteelt contact onderhoudt met het Landbouwschap. „Sinds 1937 zit ik al in de bijenhouderij en ik laat mijn oude vrienden niet in de steek", verklaarde mr. Van Rappard na de bespreking met de heer Koekoek. „Hoewel ook ik tegenstander ben van P.B.O.-organen, is de bemoeienis van het Landbouwschap met de bijenhouders zuiver technisch en formeel. Zij doet be slist geen afbreuk aan de vrijheidsidea len van mijn partij", zei hij. „Het Land bouwschap zorgt voor accijnsvrije suiker, die de bijenhouders gebruiken als voeding voor hun bijenvolken". Het radio-station in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos was een van de punten waarop de opstandelingen het vooral gemunt hadden. Het ge bouw kreeg een extra militaire be waking. (Telefoto). „Hoogovens staat volledig achter de gedachte, dat in de toekomst het zwaartepunt van de Europese ruw- ijzer- en staalproduktie hoofdzakelijk zal moeten liggen op grote en mo derne industrieën aan de kust. De Duitse fabrieken in het binnenland hebben dan het grote voordeel van hun ligging in de nabijheid van de verbruikers en van hun krachtige po sitie bij de verwerking". Dit zei zater dag als woordvoerder van de raad van bestuur van Hoogovens de heer P. R. Bentz van den Berg op een pers conferentie in Dortmund na het bekendmaken van het nieuws van de samenwerking tussen Hoogovens met de nieuwe Westduitse combinatie Dortmund Hörder Hütten Union- Hoesch. De heer Bentz van den Berg achtte het daarbij een gelukkige om standigheid dat de onlangs bekendge maakte uitbreidingsplannen in IJmui den zo goed in de nieuwe samenwer king zullen passen. De voornaamste punten van de over eenkomst, waarover wij op onze pagina financien en economie een uitvoerig ver slag hebben opgenomen, zijn de volgen de: Hoogovens zal in de nieuwe Hoesch- staalgroep de produktie op zich nemen van de ruwijzer- en ruwstaalproduktie en de halffabrikaten; de Hoesch-groep gaat zich toeleggen op het maken van de eind- produkten. Door de fusie zal zo wordt verwacht een bedrag van een half miljard mark op de investeringen tot 1972 worden be spaard. VN-.X .v.'Sv.'.. De ruwstaalproduktie van de fusiepart ners zal uitgroeien tot 6.5 miljoen ton per jaar; Door de fusie zullen tussen de twee- en vierduizend personeelsleden overbodig worden. De afvloeiing geschiedt door na tuurlijk verloop. De huidige personeelsbe zetting van de groep is ongeveer 77.000, waarvan 48.000 bij Hoesch. Hoogovens zal de grootste aandeelhou der worden van de maatschappij, die na de fusié zal ontstaan. De juridische vorm hiervan is nog niet bepaald. Gedacht wordt aan maatschap. Verwacht wordt dat binnen vier weken de vraagstukken hieromtrent zijn opgelost. De besprekingen over deze enorme con centratie zijn reeds begonnen eind 1964. Het merendeel van de gesprekken vond plaats in het Motel Arnhem. Shakespeare: Wat ons ontbreekt, wordt ons tot heil. De dikke laag sneeuw maakt het werk van onze krantenbezorgers extra zwaar, vooral in de buitenwijken. Wij vertrouwen er op, dat pnze abonnees er begrip voor zullen hebben, dat onder deze omstandigheden de be zorging wat langer zal duren dan ge woonlijk. De directie WVWWVWWWIAA/WVtftAA/WIAAAAItfWVWWWIMUVWWVMMWWWW1 De zee is het laatste element dat zijn geheimen nog niet heeft prijsgegeven: een wereld apart die onvoorstelbare rijkdommen moet bevatten, maar nog nau welijks verkend is. Ze is ook het element van onze nieuwe stripfiguur Davy Jones, met wiens spannende avonturen wij vandaag op de feuilletonpagina een aanvang maken. Davy Jones wiens beroep als jachtwerf-ex ploitant en duikinstructeur in een luxe badplaats er zo op het oog nogal vredig uitziet, maar die steeds opnieuw verwikkeld raakt in allerlei vreemde en on verkwikkelijke zaken op of onder water. En onverschillig of Davy Jones bezig is met het duiken naar een mysterieuze schat of een verzonken atoomgeheim, het bevechten van diepzee gangsters of het redden van een bekoorlijke drenkelinge, belaagd door bloeddorstige haaien, er is altijd volop actie en spanning in dit boeiende, voortreffelijk getekend stripverhaal van Sam Leff en A. McWilliams, dat dan ook in korte tijd een wereld succes geworden is. Davy Jones en onze oude vriend Rechter Tie zullen elkaar in het vervolg bij toerbeurt gaan afwisselen op onze feuilleton-pagina. MADRID (AP) Een Amerikaanse B52-bommenwerper en een KC 135 tank vliegtuig zijn voor de zuidoostkust van Spanje bij Almeria met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. Het onge luk gebeurde bij het brandstof-innemen door de bommenwerper. Volgens Spaanse zegslieden zijn de toe stellen neergestort bij het dorp Garru- cha, één in zee en één op het land. Uit een van de toestellen, waarschijnlijk de B52, hebben vier mensen zich met val schermen kunnen redden. TOKIO (AP) De 134.000 leden tellen de Japanse Bond van Zeelieden heeft be sloten met ingang van 24 januari voor veertien dagen in staking te gaan. Het wordt de vierde staking sedert de actie van de zeelieden op 27 november vorig jaar is begonnen. De staking zal 47 Japanse havens en 1239 schepen van 153 rederijen in Japan treffen. De zeelieden eisen een verhoging van hun maandelijks loon met gemid deld honderd guld n. De reders willen ongeveer de helft geven. De studenten, gewapend met potten verf in zeventig vrachtwagens en andere vervoermiddelen uit Djakarta naar Bo gor gekomen, drongen op een gegeven moment zo op, dat de paleiswacht de ba jonet op het geweer plaatste en een aan tal waarschuwingsschoten loste, waarna de menigte wat tot bedaren kwam. Soekarno had zijn ongeveer honderd mi nisters bijeen laten komen ter bespreking van de catastrofale economische toestand in zijn land. In zijn toespraak, die recht streeks door radio-Djakarta werd uigezon- den, bood de president ieder die zich daar geschikt voor achtte de functie van pre mier aan. die hij zelf al zes jaar naast zijn presidentschap bekleedt. Ook wilde hij ieder die het ambieerde de kans ge ven de economische leiding van het land op zich te nemen, maar zo waarschuwde hij, ik zal die man laten doodschieten wanneer hij er niet in drie maanden in slaagde, de toestand te verbeteren. Soekarno zei dat hij teleurgesteld is dat op de muren in de hoofdstad leuzen gekladderd worden met onder andere als tekst dat de mensen geen monumenten maar rijst willen. „Nationale monumenten vormen men taal voedsel voor het land en de mens leeft niet van brood alleen", riep Soekar no uit. De Indonesische president onthulde voorts dat hij de mislukte staatsgreep van 1 oktober 87.000 Indonesiërs om het leven zijn gebracht. De slachtoffers vie len voornamelijk op Midden- en Oost-Ja- va, op Bali en in Noord-Sumatra. Pastoor C. H. Hoenen van de Johannes de Dooper-parochie in Nieuwstadt heeft zijn parochianen laten weten dat hij de be schuldigingen aan het kerkbestuur over het ontvreemden van ruim 25.000 gulden uit de parochiekas terugneemt. Vorige week uitte de pastoor die be schuldigingen in zijn zondagspreek. Giste ren stond zijn vervanger, pater Heuvel mans uit Susteren, op die preekstoel. „De pastoor is ziek," legde hij de kerkgangers uit. Pastoor Hoenen heeft in een brief aan de parochie gezegd, dat hij, na overleg met de bisschop van Roermond, zijn be schuldiging wil herroepen. „In het vervolg zal ik ook weer willen samenwerken met het kerkbestuur, volgens de regelingen van het bisdom in Roermond," schrijft hij.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1