Gesprek van EEG-ministers in Luxemburg verloopt moeizaam Pakket van Franse zvensen omvat twee harde punten HET WEER Rhodesië krijgt nog steeds olie Ook in A'dam Haven CAO verworpen In Djakarta verbod van demonstraties a m m UST Bruiloftsfeest voor geselecteerde Nederlanders Nieuwe ambassadeurs in Zwitserland en Zuid-Afrika Vakbond dreigt met stakingen Afbraak van Ahoyhal is begonnen V erpleegtarieven in ziekenhuizen opnieuw duurder Twee jongetjes door het ijs gezakt en verdronken Prinses Christina op „De Horst" in Driebergen Nationaal Marinemonument Nasoetion hoopt op premierschap N.T.B. verliest proces tegen A.B.K.-leden In België dreigt weer artsenstaking Sluit de jacht op waterwild Op 9 maart in RAI Marjolin verwacht goed jaar voor EEG pagina 11 Matige tot strenge vorst Smith voor de televisie Het woord is aan j ft MM „Ik sta hier" erzoek aan minister TEL. 8166 51e JAARGANG NUMMER 64 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 18 JANUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van een speciale verslaggever) LUXEMBURG De vergadering van de EEG-ministerraad in Luxemburg die moet beslissen over de toekomst van de organisatie zal waarschijnlijk vandaag worden geschorst. Over een week of twee zal hij zonder wijziging van agenda en nog steeds zonder aanwezigheid van de Europese Commissie, kunnen worden voortgezet. Ondertussen hebben de zes EEG-landen gelegenheid hun standpunten te overwegen. De vijf hopen dat Frank rijk dan misschien wat minder sterk op het vetorecht van de beslissingen van de ministerraad zal blijven staan. Voorals nog schijnt daarop echter weinig kans te bestaan. AMSTERDAM.- Ongeveer tien duizend geselecteerde Nederlanders zullen op woensdag 9 maart in het RAI-gebouw in Amsterdam aan wezig zijn op de door het hoofdstede lijke Oranjecomité te organiseren na tionale manifestatie" welke Beatrix en Claus en een aantal bruiloftsgasten onder de naam „Bruidsboeket" wordt aangeboden. De manifestatie zal een groot spel zijn, dat wordt opgevoerd door ongeveer 2000 mensen uit alle delen van het land. De organisatoren willen in overleg met de Federatie van Oranje-verenigingen en de Bond van Christelijke Oranje-vereni gingen, de provincies en de overzeese rijksdelen, groepen samenstellen die hun aandeel in het spel kunnen leveren. De Commissarissen der Koningin zullen het publiek samenstellen. Er zullen geen toe gangskaarten voor het feest te koop zijn. De voorzitter van het Amsterdamse Oranje-comité, de heer R. M. van den Berg van Saparoea, heeft verklaard „dat het een feest wordt dat in overeenstem ming is met de gevoelens die onder het overgrote deel van ons volk leven. Bijzon derheden van het feest worden niet be kendgemaakt, omdat het voor de prinses en haar bruidegom een verrassing moet blijven". W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 6 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Sport6, 13 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Ferdinand10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy12 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met opklarin gen. Vanavond en vannacht kans op mist. Aanvankelijk zwakke, later matige oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Fransen hebben bij monde van hun minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, hun aanval gedaan op de be voegdheden van de Europese Commissie en het beginsel van de meerderheidsbe sluiten. De Fransman diende een memo randum in dat tien punten bevatte. Pa rijs zou niet hebben aangedrongen op een herziening van het verdrag van Rome, doch op een politiek akkoord, waarin de Franse eisen worden verwerkt. Het me morandum heeft niet het karakter van een ultimatum, doch zou dienen om de EEG-ministerraad een gespreksbasis te geven. De belangrijkste Franse wensen zijn: de ministerraad zal geen gebruik maken van een meerderheidsregel wan neer een van de lidstaten zich er tegen verzet; de raad zal de uitvoering door de Commissie van haar taak nauwkeurig controleren; de Commissie mag bepaalde be voegdheden niet delegeren zonder uit drukkelijke toestemming van de raad; de Internationale betrekkingen van de Commissie worden herzien; het toezicht dat de ministerraad op de financiën van de Commissie heeft, wordt verscherpt; de leden van de commissie mogen geen politieke verklaringen meer afleggen SALISBURY (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft in een vraagge sprek voor de televisie gezegd dat er, ondanks het embargo, nog steeds olie binnenkomt. Hij wilde niet zeggen van waar en hoe. De premier zei dat hij bereid is met Groot-Brittannië te onderhandelen. Een van de voorwaarden is dat Rhodesië on afhankelijk blijft. De Britse hoop om Rho desië door economische sancties op de knieën te krijgen, noemde Smith ijdel. Hij vertrouwt dat het land aan elke eco nomische druk weerstand kan bieden. Gevraagd naar de mogelijkheid van devaluatie van het Rhodesische pond, zei Smith dat die maatregel niet wordt over wogen. Mr. E. Star Busmann, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, is benoemd tot ambassadeur in Zwitser land. E. J. baron Lewe van Aduard, ambte naar van de buitenlandse dienst der twee de klasse, is benoemd tot ambassadeur in de republiek Zuid-Afrika. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de vakbonden een zeer harde koers gaan varen om van de werkgevers de financië le voordelen voor vakbondsleden af te dwingen. In een circulaire heeft het hoofd bestuur van de Katholieke Bond van Werknemers in de industriële bedrijven. St. Willibrordus zijn leden laten weten dat met alle middelen zal worden getracht het werkgeversfront te doorbreken, zelfs indien nodig met het uiterste middel. Dit kan betekenen dat in bepaalde ge vallen de aktie met staking wordt door gezet. Het hoofdbestuur is bereid om hiervoor de stakingskas open te stellen, omdat „onze eisen rechtvaardig zijn", al dus de circulaire. Vanmorgen hebben de drie industrie bonden een beslissend gesprek gehad met de AKU-directie over deze kwestie. Bij het ter perse gaan van deze editie was het resultaat van die bespreking echter nog niet bekend. De verwachting is dat bij mislukken van de onderhandelingen er nog vandaag weer stakingen bij de AKU- bedrijven in Emmen zullen uitbreken. Twee Rotterdamse sloopbedrijven heb ben een begin gemaakt met de afbraak van de Ahoy-hal, die op korte termijn moet verdwijnen in verband met de bouw van een medische faculteit bij het Dijk- zigtziekenhuis. Binnen drie weken moet de sloop zover gevorderd zijn, dat aan de nieuwbouw kan worden begonnen. In tussen blijkt grote belangstelling te be staan voor de verschillende hallen waar uit het Ahoy-complex bestaat. De „glazen zaal" is al verkocht aan een aardappel- handel in Numansdorp, die er een koel huis van zal maken. Over de verkoop van de grote Ahoy-hal wordt nog onderhan deld. zonder voorafgaande overleg met de ministerraad; de regeringen van de zes moeten een datum afspreken voor de fusie van de gemeenschappen en van de uitvoeren de commissies. Het is de Franse bedoe ling dat bij een automatische samenstel ling van de commissies, benoeming van voorzitters en vice-voorzitters e.d. ter sprake zal komen. (Zie verder pagina 3) Als gevolg van de sterk gestegen kosten gaan de verpleegtarieven in de ziekenhui zen binnenkort weer drastisch omhoog. Dit is ons meegedeeld door de Stichting Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. De verhoging die van ziekenhuis tot zieken huis uitéén zal lopen zal tenminste en kele guldens per dag bedragen. Bij de overheidsziekenhuizen zal de verhoging nog groter zijn. Uitdrukkelijk wordt ge zegd dat de tarieven voor bijkomende ver richtingen in het algemeen blijven. Geheel overeenkomstig de verwachting hebben de Amsterdamse leden van de bedrijfsgroep havens van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel (NVV) de haven- CAO 1966 verworpen. De uitslag loog er niet om: tegen 572 en vóór 29 stemmen. Zondag verwierpen als gemeld de Rot terdamse leden van deze bond reeds de CAO. Vakgroep voorzitter W. J. Hulsker zei over de CAO-onderhandeling: „er was niet meer uit te halen. De havenwerk gevers menen dat de 7 percent voldoende is." De voornaamste oorzaak voor de ver werping is de 7 percent, die onvoldoen de wordt geacht, aldus de voorzitter, maar daarnaast leeft er een stuk onbehagen bij onze mensen, o.m. over de 'prijspolitiek. In Losdorp (gem. Bierum Gr.) zijn gis termiddag twee jongetjes door het ijs van de Losdorpster Maar gezakt. De zesjari ge P. Mos verdronk, de zesjarige P. Olin- ga overleed in het ziekenhuis. Djakarta gonst van geruchten en onrust. Demonstraties tegen de enorme prijsverhogingen zijn aan de orde van de dag. Voor het eerst is het particuliere leven van presi dent Soekarno in het openbaar be- critiseerd. Tot nu toe zijn de mili tairen erin geslaagd de demonstran ten in toom te houden. Men vreest echter dat een gewelddadige uit barsting ook door het leger niet lang meer kan worden voorkomen. Tuia vii (opperhoofd van Zuidzee-eiland) De vreselijke denkziekte der blanken wordt nog verergerd door het feit, dat al die ziekelijke gedachten gedrukt en verspreid worden. Daardoor wordt zij een besmettelijke ziekte. 4 - mSm ■3K11 1 WmmmÊÊMM- "ii nftsaag (Van onze correspondent) SOESTDIJK Prinses Christina woont sinds begin december in het huis van dr. A. Höweler te Amersfoort. De prinses be zoekt sinds september de academie „De Horst" van „Kerk en Wereld" in Drie bergen, een school voor maatschappelijk en jeugdwerk. Een dochter van dr. Hij- weler is een vriendin van de prinses, met wie zij voordien een middelbare school in Amersfoort heeft bezocht. Prinses Christina wordt 18 februari 19 jaar. Het 4,20 meter hoge Marine-monument, ter herdenking van de drieduizend tijdens de Tweede Wereldoorlog gevallen mari nemensen, zal op 14 juni worden onthuld op de boulevarddijk te Scheveningen, een honderd meter ten zuidwesten van de Vissershaven. Het door Mari Andriessen in tufsteen gehakte beeld zal worden ge plaatst op een terras van één meter hoog te. Het beeld bevindt zich nog in de tuin van de woning van Andriessen te Haar lem; in het voorjaar zal hij er de laatste hand aan leggen. Het monument is ver vaardigd in opdracht van het Nationaal Herdenkings Comité. Het beeld stelt een door golven omspoelde boeg voor met een geschutskoepel aan welks zijkant twee matrozen staan: een met een kij ker, de ander met een seinvlag. De foto toont de andere kant van het monument, waaraan duidelijk te zien is dat de beeld houwer zijn werk uit abstracte volumes heeft opgebouwd. Rechts naast de ge schutskoepel is het hoofd en daarbo ven de seinvlag van een der matrozen te onderscheiden. DJAKARTA (ANP). De mili taire commandant van Djakarta heeft alle betogingen in de Indonesische hoofdstad verboden. Buitenlandse waarnemers in Djakarta zijn van me ning, dat de machtscrisis in Indonesië mogelijk binnen enkele weken haar hoogtepunt bereikt. Zij achten een gewapend conflict, eventueel gevolgd door de terugkeer naar een parlemen taire democratie mogelijk. Er richten zich op het ogenblik sterke krachten op een „Indonesië zonder Soekarno", ofschoon men de 64-jarige president zo lang mogelijk wil laten blijven om te verhinderen, dat een gewapend conflict voor het einde van de mo hammedaanse vasten op 24 januari uitbreekt. Tijdens de felle betogingen die zaterdag is voor het eerst ook Soekamo's privé-le- ven zeer duidelijk aangevallen. Enige da gen geleden hieven studenten in Djakar ta zangkoren aan als „Wie heeft er een vrouw uit Japan ingevoerd? Boeng Kar- no". Soekarno zou weer genoegen moe ten nemen met de louter representatieve functie van president, zo menen deze di plomatieke waarnemers in Djakarta. Soe karno heeft in het jongste verleden ver scheidene malen laten doorschemeren, dat hij er geen bezwaar tegen heeft dat zijn uitvoerende taak van premier wordt over genomen, omdat hij geen praktische op lossing voor de huidige moeilijkheden weet te bieden. Soekarno onthulde zaterdag dat er na de september-revolte 87.000 doden waren ge vallen in geheel Indonesië. Hij bezwoer echter de aanwezige journalisten dat zij dit cijfer niet zouden publiceren. Maar het staatshoofd vergat daarbij, dat zijn rede op zijn instructie rechtstreeks door De kantonrechter in Hilversum heeft een vordering van de Nederlandse Toon kunstenaars Bond tegen vijftien leden van de Algemene Bond van Kunstenaars afge wezen. De N.T.B. eiste, dat deze mensen, oud-leden van de N.T.B., alsnog achter stallige contributie zouden betalen. De N.T.B. is in juli 1963 geroyeerd en de le den die overgingen naar de A.B.K. staak ten toen ogenblikkelijk hun contributiebe taling, omdat zij de rechtsgeldigheid van de laatste verkiezing van het N.T.B.- hoofdbestuur betwistten. De Hilversumse kantonrechter heeft hun daarin nu gelijk gegeven. De procedure tegen de A.B.K.-leden was aangespannen door de heren A. Schweitser (waarne mend voorzitter), M. Ferrares (secreta ris) en C. J. van Zelm van de N.T.B. Aangezien zij hun kwaliteit als hoofdbe stuurslid van de N.T.B. volgens de kan tonrechter ten onrechte ontlenen aan de bondsvergadering van 10 juli 1963, kon den zij de Nederlandse Toonkunstenaars Bond niet in rechten betrekken. De rech ter verklaarde hun eis dan ook niet ont vankelijk en bepaalde, dat zij de kosten van het geding moesten betalen. geheel Indonesië werd uitgezonden en ook werd beluisterd in Singapore. De afwachtende houding van de minis ters is typerend voor de Indonesisch» mentaliteit, om de harde kanten van een conflict zoveel mogelijk af te slijpen, zo lang een compromis nog tot de mogelijk heden behoort. Men zou Soekarno zolang mogelijk alt „buffer" willen laten fungeren. Aan d» andere kant wil het leger niet door een plotselinge „stoomwals" van volkswoe de verrast worden. Overigens herhaalde Soekarno nog eens, in het Nederlands zijn aanbod „Als jullie me niet meer lusten, trap er me dan maar uit". Hij citeerde Luthers „hier sta ik, ik kan niet anders". De regeringsplannen voor een „Nieuw Indonesië" zijn klaar, zo menen welinge lichte kringen. Deze plannen zouden zelfs een tot in details uitgewerkte sanering van de huidige economische toestand in houden. Ze zijn gebaseerd op massale hulp uit het buitenland, onder meer van de Verenigde Staten. Zolang Soekarno aan het roer van staat blijft staan en zijn anti-westerse houding vrijwel elke dag ventileert, zijn deze lan den echter niet bereid om hulp te bie den, aldus diplomatieke kringen in Dja karta. Nasoetion, zou niet het presidentschap van Soekarno willen erven, maar de func tie van eerste-minister in een „Nieuw Indonesië" BRUSSEL (Reuter) In België dreigt opnieuw een staking van de artsen. De regering heeft maandagavond bij monde van premier Harmei het besluit van de medici om hun honoraria met 25 percent te verhogen onwettig en strafbaar ge noemd. Om een herhaling van de staking van 1964 te voorkomen heeft de regering met een verhoging van tien percent inge stemd. De artsen-organisatie heeft dit compromis afgewezen. Het Tweede-Kamerlid de heer Schuite maker (P.v.d.A.) heeft de minister van Landbouw en Visserij gevraagd of op zeer korte termijn op grond van de Jacht wet 1954 de jacht op waterwild gesloten kan worden, nu door het aanhoudende winterweer het waterwild, vooral eenden en wilde ganzen in grote moeilijkheden komt te verkeren. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1