EUROPA IN IJZIGE GREEP VAN DE Treinkaartje wordt 4 februari ruim 7 percent duurder HET WEER Veel gewonden bij explosie raffinaderij Ultimatum aan AKU Mevrouw Gandhi nieuwe premier van India EEG-ministers uiteen zonder beslissingen WEER SCHAAKSHOW VOOR ONZE LEZERS Met wereldkampioene Nona Gaprindasjvili MORRIS 20°/o korting Jongeman in brandend huis omgekomen Kleine prijzen in sporttoto Franse grens dicht voor onze tulpen W est-Duitsland doet nog niets tegen Fischböck Reportage van prinses Beatrix' ondertrouw W. A. VERWOERD en ZONEN 51e JAARGANG NUMMER 65 WOENSDAG 19 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweedkleding IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoelj3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: absolutisme in Afrika 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Sport7, 15 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Topsy12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand 14, 16 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Meer wind Vijfdaags Driedaags Overleg in het slop KOLEN Overgang naar nieuwe onderwijsvorm pagina 2 Het woord is aan IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VEL S EN-IJ MUIDEN, S A N T P O O R T, D RIE H U IS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK LONDEN (Reuter en AFP). Europa lag gisteravond huiverend onder de ijzige greep van de winter. De meeste steden liggen vol sneeuwmodder, ijs of sneeuw en zelfs in de vakantie-oorden van Zuid-Italië en de Franse Middellandse-Zeekust huilen snijdende win den. De afgelopen dagen zijn zeker drie Ita lianen omgekomen door de kou. In Frankrijk zijn de afgelopen dagen achttien mensen doodgevroren of op de spekgladde wegen bij verkeersongelukken gedood. In Parijs vroor het gisteren 14 graden het was er de koudste dag sedert 1873. Arbeiders zijn in de Franse hoofdstad druk bezig de ongeveer honderd duizend auto's uit de sneeuw te graven. Zelfs in Cannes vroor het één graad en in Marseille vier graden. In Italië stormde het: Op Capri met windsnel heden van 120 kilometer per uur. Grote delen van Napels staan onder water, waardoor honderden auto's en bussen niet verder konden. De passa giers werden door brandweerlieden in rubber bootjes bevrijd. In Hongarije zijn vele wegen onbegaanbaar door de sneeuw die er de laatste 24 uur is gevallen. Skiërs kunnen in de Beierse Alpen nu ook hun hart ophalen. Voor de bewoners van Koerprich, een stadje in Zuidwest-Duitsland, is de vorst een verademing. Daardoor is een kruipende modder- berg tot stilstand gekomen. Verscheidene huizen zijn daar in elkaar gestort, zodat ongeveer hon derd mensen dakloos zijn. In Noorwegen is het onvoorstelbaar koud. Al twee maanden vriest het er tot dertig graden Celsius. De elanden komen nu naar de bewoonde gebieden in het oosten van het land, op zoek naar voedsel. Ze moeten worden doodgeschoten omdat ze de bomen beschadigen. Vele Belgische waterwegen zijn dichtgevroren. De laagste temperatuur in dat land werd gemeten in Vielsalm in de Ardennen: 21 graden Celsius on der nul. Tweeduizend treinreizigers in het Joego slavische Bosnië hebben de nacht in de coupé moeten doorbrengen omdat hun treinen onderweg vastliepen. Door een hevige sneeuwstorm is alle weg- en spoorverkeer verlamd. Alleen in Zuid-Spanje en in Portugal is de tem peratuur aangenaam. In Almeria werd een tem peratuur van 19 graden boven nul gemeten. Op 4 februari gaan de treintarieven met gemiddeld 7.2 pet omhoog, te weten enkele-reiskaartjes met 7Vi a 8 pet en de retours met 6 pet. De algemene abonnementskaart wordt 7.7 pet duurder en de maand- en weekkaarten 8 pet. Als gevolg van één en ander zal onder meer een re tour Haarlem-Amsterdam met een dubbeltje stijgen tot 1,80. De nieuwe prijs van een maandkaart Haarlem- Amsterdam wordt 31,40 (oud 29,10). De regering heeft gisteren In Moergestel is de 18-jarige Chr. Tim mermans vannacht bij een brand in de ouderlijke woning om het leven gekomen. Zijn ouders, de twee andere kinderen en een veearts, die bij de familie Timmer mans inwoonde, hebben zich kunnen red den door uit een raam van de boven het café van de heer Timmermans gelegen woning te springen. De bewoners werden verrast door de brand, die waarschijnlijk in het café is ontstaan. Het gehele gebouw is in de as ge legd. Advertentie Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15332 Leldsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. Matige tot krachtige, later mogelijk harde oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. haar goedkeuring gegeven aan de door de N.S. voorgestelde wijzigingen. Nieuw is dat het „vooroorlogse" avond retour, dat in september 1964 tijdens de jubileumfeesten een korte „come-back" beleefde, opnieuw wordt ingevoerd. Het nieuwe avondretourtje gaat evenveel kos ten als een enkele reis plus een kwartje. Het zal, behalve op vrijdag en zondag (avonden die in verband met de dan heersende drukte moesten worden uitge sloten) geldig zijn vanaf half zeven. De NS hebben er al een slogan voor „Voor één kwartje meer heen en weer". Nieuw is ook de introduktie van een vijfdaagse trajectkaart, waarmee aan passing is verkregen met de vijfdaagse werkweek. De kaart wordt iets goedko per. De zesdaagse kaart met haar vele beperkingen verdwijnt. De jeugdkaart, die thans door scholie ren zowel als door jonge werknemers wordt gebruikt, gaat op de helling. Per 1 maart 1966 wordt een scholierenkaart ingevoerd, die 5 percent duurder zal zijn dan de huidige jeugdkaart. Voor het ver krijgen hiervan moet een verklaring van de school worden overgelegd. In een overgangsperiode naar de „normale" abonnementen, tot 1 oktober 1966, kunnen andere minderjarigen gebruik blijven maken van de jeugdkaarten (die echter 17 percent meer zullen kosten dan nu). Naast het niet in prijs verhoogde achtdaagse abonnement van 40 wordt, eveneens per 1 maart, een driedaags toe ristisch abonnement ingevoerd. Hiermee kan men onbeperkt gebruik maken van de spoorwegen in het westen van het land (met als „buitengrens" Amsterdam- Hilversum - Utrecht - Gouda - Rotter dam-Hoek van Holland) en van de stede lijke bussen en trams in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Dit driedaagse abon nement gaat 25 kosten (tweede klasse) of 35 (eerste klasse). De prijs van de vastrechtkaart, die recht geeft op onbeperkte aanschaf van enkele reizen eerste of tweede klasse voor half geld, blijft ƒ25 per maand. Het perronkaartje wordt vijf cent duur der en gaat een kwartje kosten. Voor re servering in internationale treinen moeten de reizigers 1,50 gaan betalen in plaats van 1,25. Ook de tarieven voor bagage- vervoer worden opgetrokken. FRANKFORT (DPA) Een vernieti gende ontploffing in een olieraffinaderi van Caltex bij Kelsterbach bij Frankfort heeft dinsdag minstens één dode geëist. Er werden 72 mensen gewond, van wie er twintig nog in levensgevaar verkeren. Een persoon wordt vermist. Het aantal slachtoffers zou waarschijnlijk nog hoger geweest zijn wanneer niet de meeste werk nemers juist naar de cantine waren ge gaan. Onder de honderden arbeiders brak pa niek uit. Door de drukgolf werden tot een kilometer in de omtrek ruiten vernield en deuren ontzet. Dinsdagavond schoten uit een voorraadtank met zeer ontplofbare stof nog metershoge vlammen op. Ver moed wordt dat de ontploffing is veroor zaakt tijdens herstelwerk. Voorlopig wordt de schade op verscheidene miljoenen mark geschat. De sporttoto van het afgelopen week einde heeft de 702.700 deelnemers, die in totaal 986.211,inlegden, niet al te veel moeilijkheden opgeleverd. De man, die dacht alleen 13 uitslagen goed voorspeld te hebben, zal de eerste prijs 178.997.50) moeten delen met 1.403 andere „gelukkigen", van wie er twee 2 en een zelfs 3 kolommen foutloos hadden voorspeld. Per kolom levert dat 438 op. Voor de tweede prijs van 97.635 zijn liefst 7.094 gegadigden, van wie 180 met 2, 15 met 3 en vijf met 4 kolommen. Voor elk rijtje ontvangen zij 10.60. Bij de derde prijs was het aantal win naars relatief het laagst. De 48.817.50 wordt gedeeld door 2.670 liefhebbers, zij ontvangen 18, m i r: s Mil Het overleg tussen de AKU-directie en de vakbonden dat gisteren -«iet minder dan zes uur duurde is volledig mislukt. Het AKU-concern zit dus per 1 januari zonder CAO, terwijl er tevens geen over eenstemming is over het vraagstuk van de voordelen voor vakbondsleden. Tot actie zal nog niet worden overgegaan. De AKU- directie krijgt van de bonden een ultima tum waaraan binnen veertien dagen moet worden voldaan. Bij het AKU-concern werken 11.000 weekloners en 4500 be ambten. Van deze ruim 15.000 man is ruim 40 pet. georganiseerd. Voor een uit gebreid verslag over de gang van zaken rond de moeilijkheden verwijzen wij naar de pagina economie en financiën. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier). Vrijdag zal de Franse grens gesloten worden voor afgesneden tulpen. De Ne derlandse export van dit produkt naar Frankrijk, die in deze tijd van het jaar trouwens nog niet bijzonder omvangrijk is, zal daardoor worden onderbroken. Op drie achtereenvolgende dagen, woensdag 12, donderdag 13 en vrijdag 14 januari is de prijs van „Tulipes de Pa ris", in de omgeving van Parijs geteelde tulpen, op de Parij se markt gezakt tot beneden de voor deze dagen gestelde mi nimumprijs van 13 franken per twintig stuks, namelijk tot 12 franken. Dat be tekent dat Frankrijk het recht heeft, na enige dagen respijt de grens te sluiten. Maandag zijn de laatste invoervergun ningen afgegeven. Vandaag en morgen mogen op die vergunningen nog tulpen de grens over, daarna zal de invoer stilstaan. Pas nadat de prijs op de Parijse markt drie dagen achtereen boven de minimum prijs heeft gelegen is Frankrijk verplicht de grens weer te openen. De vestingstad Naarden, die ook rijkelijk met sneeuw is bedeeld, biedt uit de lucht een romantische aanblik. LUDWIGSBURG (AP) De Westduit- se Justitie heeft nog geen onderzoek in gesteld tegen dr. Hans Fischböck, de oud nazi die tijdens de bezetting in Neder land commissaris-generaal voor Econo mie en Financiën was. Het heeft er veel van dat zij voorlopig niets tegen dr. Fischböck zal ondernemen. De zaak-Fischböck is dinsdag in Lud- wigsburg besproken. Die bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Westduitse Bureau voor Onder zoek naar Oorlogsmisdaden, door officie ren van Justitie en door een afgevaardig de van het Nederlandse Bureau voor Oor- logsdokumentatie. Werner Artz, officier van Justitie in Ludwigsburg, zei dat er tot op heden geen bewijzen zijn die „ons in staat stel len een proces tegen dr. Fischböck aan te spannen". Fischböck die jaren heeft gewerkt in Essen als industrieel adviseur, is spoor loos. Hij is, zo gelooft men, naar Oosten rijk vertrokken. G. B. S h a w Een kind heeft het moeilijk in de we reld der volwassenen: het is zwak, heeft geen geld en is eerlijk. NEW DELHI (Reuter). Me vrouw Indira Gandhi, de dochter van de vroegere premier Nehroe, is tot premier van India gekozen. Ze volgt premier Sjastri op die onlangs plotse ling overleed. Zij is de derde premier van India sedert het land onafhanke lijk werd. (Van een speciale medewerker) LUXEMBURG. Het enige wer kelijke besluit dat de zes E.E.G.-mi- nisters van Buitenlandse Zaken dins dag namen is vrijdag 28 en zaterdag 29 januari opnieuw bijeen te zullen komen. De zes permanente vertegen woordigers beginnen vandaag met het voorbereidend overleg voor die vergadering. De wederzijdse stand punten van Frankrijk aan de ene kant en de „vijf" aan de andere kant zijn elkaar in Luxemburg niet nader ge komen. Maar uit het feit dat minister Couve de Murville van Frankrijk erin heeft toegestemd volgende week weer naar Luxemburg te komen wordt enige hoop geput. Frankrijk diende gistermiddag een soort agenda van praktische werkzaam heden in zonder er een ultimatief ka rakter aan te geven waarin werd voorgesteld: voor 1 februari de kwestie van het vetorecht op te lossen; de bevoegdheden van de E.E.G.-com- missie te regelen wat in feite neer komt op het kortwieken van deze commissie; de Kolen- en Staalgemeenschap, Euromarkt en Euratom samen te smel ten. (Zie verder pagina 3) De NTS zal op 17 februari een repor tage uitzenden van de ondertrouw van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Er zijn rechtstreekse reportages in de ochtenduren van Paleis Soestdijk en het Raadhuis te Baarn. De tijden zullen nog worden bekendgemaakt. Elisabeta Polihroniade Fenny Heemskerk Rosa Jovanovic Dr. Miroslav Filip Katja Jovanovic Mme Chaudé de Silans Nona Gaprindasjvili Evenals vorig jaar presenteren wij onze lezers ook ditmaal tijdens het Hoogoventoernooi een schaakshow in IJmuiden. In het hervormd wijkge- bouw aan de Radarstraat zullen vrij dag 28 januari om acht uur zes schaakkoninginnen onder wie de wereldkampioene strijd gaai) leveren met onze lezers en lezeressen. Vorig jaar is gebleken dat de interna tionale topschaaksters zo sterk zijn dat zij het tegen onze lezers met succes konden opnemen. Dit jaar zal moeten blijken of de krachtsverhouding dezelfde is geble ven. Want vele schakende lezers zullen ongetwijfeld ijverig hebben geoefend om dit jaar nog beter voor de dag te komen. Was de show vorig jaar vooral bedoeld voor de huisschakers, ditmaal komen ook de clubschakers onder onze lezers aan hun trekken. Wij hebben de bekende Tsjechi sche grootmeester dr. Miroslav Filip be reid gevonden in het krijt te treden tegen twintig tegenstanders. Deze „schaakko ning" zal worden geflankeerd door zes „schaakkoninginnen". Een bijzonder sterk zestal, dat wordt aangevoerd door niemand minder dan de wereldkampioene, de Russische Nona Ga- prindasjwili. Ook de andere vijf deelneem sters zijn erkend sterk: Fenny Heemskerk (Nederland), Chantal Chaudé de Silans (Frankrijk), Elisabeta Polihroniade (Roe menië) en de zusjes Katja en Rosa Jova novic uit Joegoslavië, evenals Fenny Heemskerk bekend van onze show van het vorig jaar. Hoewel het aantal beschikbare plaatsen iets groter is dan vorig jaar kan toch worden verwacht dat de simultaanseance in' één a twee dagen zal zijn „volgeboekt". Men doet er daarom goed aan vanavond nog een briefkaartje te sturen naar het adres: IJmuider Courant Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Vermeld even of u huis- of clubschaker bent, en geef in het laatste geval uw sterkte aan. Overigens bestaat ook dit jaar weer de mogelijkheid voorkeur voor een bepaalde tegenstander kenbaar te maken. We zullen hiermee zoveel moge lijk rekening houden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1