Overgangswet voor aanpassing van scholen aan Mammoetwet Eerste leerjaar-nieuwe-stijl begint 1 augustus 1968 ASPIRIN BAYER en Jongens die Hendrik Drost doodden wilden veel meer moorden plegen Renniesi NAAR NIEUWE ONDERWIJSVORMEN Doden in het verkeer Claus von Amsberg bekeek Schiphol Nekkramp ook bij burgers Aanvaring in het Nauw van Bath Na val verdronken «T2™rger°Ivieropvarendenvm Dode baby langs weg gevonden Twee vrouwen overleden door verstikking Vrouw in het ambt bij gereformeerden Het blijft houd Griep? ASPIRIN® doet de koorts dalen. De pijn verdwijnt snel en zeker. WOENSDAG JANUARI 1966 Nieuwe namen I Spreiding MOLENDIJK Bevoegdheid Studielessen DAAR STAAT ACHTER Rechtzaak in Zweden begint maandag yn fi Brandend maagzuur? helpen direkt'. .slf Haarlem Beverwijk V elsen-l J muiden st EK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Alle scholen, die aansluiten op het basisonderwijs, zullen in augustus 1968, de datum waarop de Wet op het Voortgezet Onderwijs (Mammoetwet) in werking treedt, beginnen met een eerste leerjaar- nieuwe-stijl. De omzetting in nieuwe schooltypen, die per klas geschiedt, zal geleidelijk haar beslag krijgen. De eerste eindexamens-nieuwe-stijl kun nen in 1974 worden afgenomen. Dit blijkt uit de overgangsregeling, die staatssecretaris Grosheide thans bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De inpassing van het bestaande onderwijs in het stelsel van de Mammoetwet is daarin geregeld. Bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs blijven de gymnasia be staan. Zij worden ingericht volgens nieu we voorschriften. De lycea worden omge zet in lycea-nieuwe-stijl, scholen met een afdeling gymnasium en een afdeling athe neum, waarbij het eerste leerjaar ge meenschappelijk is. De h.b.s. wordt athe neum of school voor hoger algemeen voortgezet onderwijs (H.A.V.O.), al naar gelang de keuze van het schoolbestuur. De zelfstandige h.b.s.-A wordt school voor hoger algemeen voortgezet onderwijs, de driejarige h.b.s. wordt school voor mid delbaar algemeen voortgezet onderwijs, de m.m.s. wordt school voor H.A.V.O. en de handelsdagschool wordt in het alge meen eveneens school voor H.A.V.O. De handelsavondscholen, avondlycea en opleidingen voor middelbare akten blij ven voorlopig als zodanig bestaan. De avond-h.b.s. wordt avondatheneum of avondschool voor H.A.V.O. Bij het voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs worden de scholen voor v.g.l.o. scholen voor lager algemeen voortgezet onderwijs (L.A.V.O.) dan wel scholen voor lager huishoud- en nijver heidsonderwijs of scholen voor lager eco nomisch en administratief onderwijs (L.E.A.O.), een en ander ter keuze van het schoolbestuur. De U.L.O.-scholen wor den scholen voor M.A.V.O., met uitzonde ring van de handels-U.L.O.-scholen die worden omgezet in scholen voor L.E.A.O. In de sector van het beroepsonderwijs worden de scholen voor lager-, uitge breid- en hoger technisch onderwijs, als mede de zeevaart-, visserij- en binnen- vaartscholen scholen voor technisch on derwijs. De huishoud- en landbouwhuis- houdscholen worden, met uitzondering van de leraressenopleiding, scholen voor huishoud- en nijverheidsonderwijs. De lagere, middelbore en hogere land bouw-, tuinbouw-, bosbouw- en landbouw- technologische scholen worden scholen voor landbouwonderwijs. De scholen voor de detailhandel, de on dernemersopleidingen, de hotelvakscho len en de slagersvakschool worden scho len voor middenstandsonderwijs. De leraren- en leraressenopleidingen voor het nijverheidsonderwijs, de kweek scholen voor onderwijzers, alsmede de opleidingsscholen voor kleuterleidsters worden scholen voor de opleiding van on derwijzend personeel. De scholen voor maatschappelijk werk, de voortgezette opleidingen van maat schappelijke werkers, de bibliotheek- en documentatieschool, de hogere scholen voor verplegenden, de scholen voor de opleiding van leiders op het terrein van de jeugdvorming en volksontwikkeling, de scholen voor de opleiding van gezinsver zorgsters, alsmede de akademie voor ex pressie door woord en gebaar, de cur sussen hógere en middelbare sociale ar beid, de cursus voor maatschappelijk werk „Huize Bergen", de scholen voor bezigheidstherapie en de centrale institu ten voor de opleiding van sportleiders worden scholen, respectievelijk cursussen voor sociaal-pedagogisch onderwijs. De scholen voor kunst en kunstnijver heid, met uitzondering van de leraren- en leraressenopleiding, de opleidingen voor architect en- stedebouwkundige, de filmacademie alsmede de scholen voor vakonderwijs op het gebied van muziek, dans, kleinkunst en toneel worden scholen voor kunstonderwijs. De Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort, het Nederlands Instituut voor Katholieke Kerkmuziek te Utrecht, de vakopleidingen aan muziekscholen en cje opleidingen voor dansvakonderwijs wor den cursussen voor kunstonderwijs. Advertentie GEZICHTSMASSAGE ƒ7.50 incl. masker en make-up SALON DE BEAUTÉ - SAUNABADEN Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 De 76-jarige J. van Schaik uit Zeist is om het leven gekomen, toen de bakfiets ■waarmee hij over de Driebergse weg in de richting Zeist reed, werd aangereden door een achteropkomende personenauto. In het ziekenhuis Sint-Annadal te Maas tricht is de 59-jarige L. Eyssen uit Maas tricht bezweken aan de verwondingen, die hij 's morgens bij een verkeersonge luk had opgelopen. In het ziekenhuis te Emmen is de 52-ja- rige heer R. Struik bezweken aan de ver wondingen, die hij bij een ongeval in de oudejaarsnacht had opgelopen. De auto, waarin hij zat, botste toen in Zuidbarge met grote snelheid achterop een onverlichte boerenwagen. Op «het ogenblik zijn er ongeveer 450 scholen voor v.h.m.o. en 1300 scholen voor u.l.o. Hoe de stroom van leerlingen zich straks over de nieuwe onderwijsvormen zal verdelen, is volgens staatssecretaris Grosheide niet te voorspellen. Hij ver wacht niet dat reeds in 1968 de ideale spreiding van de voorkomende schoolty pen zal zijn bereikt. In een later sta dium zal een aanvulling of concentratie van bepaalde scholensoorten moeten vol gen. Bij het wetsontwerp is een bijlage ge voegd waarin een overzicht wordt gege- ven van de lesroosters die op de diverse schoolsoorten ingevoerd zouden kunnen worden. De regelingen zijn gebaseerd op adviezen uit het onderwijs. Het overleg met het georganiseerde onderwijs is nog niet geëindigd. Het wetsontwerp regelt voorts de be voegdheid tot het geven van onderwijs aan de nieuwe schooltypen. De onder scheiding in akten van bekwaamheid vol gens het driegradenstelsel blijft het uit gangspunt. De Mammoetwet wordt op enkele on derdelen gewijzigd. Om te voorkomen dat het openbaar onderwijs door de in voering van een scholenplan zou worden achgergesteld bij het bijzonder onderwijs wordt artikel 65 zodanig aangevuld dat bij zondere scholen, die buiten het scholen plan om worden opgericht, in het alge meen drie jaar moeten wachten alvorens voor bekostiging in aanmerking te ko men. Voorts wordt voorgesteld de ver goeding van de stichtingskosten van nieu we schoolgebouwen te regelen door een financiering a fonds perdu. Tenslotte wordt voorgesteld „studieles sen" in te voeren. Deze studielessen zijn vooral bedoeld voor het brugjaar en moe ten dienen om de aanpassing van de leer lingen aan de nieuwe school- en leersitua tie te vergemakkelijken door daartoe ge schikte pedagogisch-didactische middelen. Voorts kunnen de lessen worden besteed aan hulp, zowel individueel als in groe pen, aan zwakkere of door omstandighe den wat achtergebleven leerlingen en voor het uitwerken van extra-taken door meer begaafde leerlingen, die in aanmer king komen om over te gaan naar het tweede leerjaar van een ander „moeilij ker" schooltype. Claus von Amsberg heeft gisteren een bezoek aan Schiphol gebracht. De foto toont hem in de cockpit van een DC-8, die voor revisie in een hangar stond. Advertentie Wij allen weten: Aspirin helpt. Deense ambassadeur Den Haag. Binnen kort in de benoeming te verwachten van Sigurd Christensen als Deens ambassa deur in Den Haag. Spaanse matroos verdronken. Tussen de pieren bij Hoek van Holland is de 22- jarige Spaanse matroos J. U. Orbe over de railing van zijn schip, het ss „Esso Balbao", gevallen en vermoedelijk ver dronken. Laagvlieger. In een steenkolenmijn in Angers (Fr.) is in een diepe schacht een postduif van Nederlandse herkomst aan getroffen met een ring met het nummer A 534679. Hoe de vogel in de mijn is gekomen is nog een raadsel. Consulaire dienst. De heer C. H. van der Zanden is benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Genua. Voorts zijn de heren J. H. Massie en F. F. Pesik erkend en toegelaten als consul van da republiek Indonesië te Amsterdam. Toen de jonge Nederlander Hendrik Drost uit Harderwijk in december ver moord werd in een verlaten gebouw in Stockholm, was hij het eerste slachtof fer van een gruwelijke reeks die be- De heer Claus von Amsberg heeft gis teren een werkbezoek aan Schiphol ge> bracht. Na afloop zei zijn secretaris tot journalisten „ik kan nog geen bepaalde gerichtheid van zijn belangstelling ontdek ken". Mr. J. C. van Schelle sprak ge ruchten tegen dat de heer Von Amsberg een hoge functie bij de K.L.M. zou krij gen. „Hij moet zich eerst een goede in druk van alles in Nederland vormen. Pas daarna zal hij zich in bepaalde zaken gaan verdiepen", aldus mr. Van Schelle, die voorts zei dat de heer Von Amsberg alle publiciteit over zijn voorgenomen huwelijk „met begrip, en als het onrede lijk is met ergernis" nauwkeurig volgt. Hij heeft intussen opmerkelijk goed Ne derlands leren spreken. Er volgen waar schijnlijk nog werkbezoeken aan de Rot terdamse havens en aan de Heidemaat schappij in Arnhem. Vrijdag vertrekt de heer Von Amsberg met zijn verloofde voor een wintersportvakantie naar Gstaad. Zij keren begin februari terug. »ji|. raamd was door twee landgenoten van 18 en 21 jaar, die maandag terecht zul len staan. De autoriteiten hebben de documenten van het onderzoek vrijgegeven, die in totaal 350 bladzijden gruwelijke bijzon derheden bevatten. Een van de feiten hierbij was dat de twee jonge moordenaars zout in hun zak ken hadden meegebracht toen zij op weg gingen om Hendrik Drost te vermoorden. Zij hebben bekend dat zij van plan wa ren zout te strooien in een hakenkruis, dat in de rug van het slachtoffer zou worden gekerfd. Tenminste twee andere Nederlanders stonden op de „dodenlijst", samen met een Zweed en een Fin. Elk slachtoffer zou met andere middelen worden doodge- folterd. In de documenten van het vooronder zoek wordt verklaard, dat de oudste van de twee vaak oorlogsverhalen en versla gen uit concentratiekampen hardop voor las met zijn jongere metgezel als toe hoorder. Zij hadden Hendrik-Drost anderhalf uur willen martelen. Maar het onderzoek heeft aangetoond dat hij met een touw is gesmoord betrekkelijk kort nadat hij het verlaten gebouw was binnengegaan. Op het laatste ogenblik zijn de folteringen klaarblijkelijk om de een of andere re den achterwege gelaten. Wel hebben de moordenaars hun be wusteloze slachtoffer enkele malen een lange dolk in zijn rug gestoken. Advertentie Niet alleen bij twee militairen van de legerplaats Ossendrecht heeft zich nek kramp voorgedaan, ook in de burger maatschappij is deze ziekte geconstateerd. Tot dusver werden dit jaar zes geval len aangemeld. De gevallen deden zich voor in Groningen, Oploo, Ermelo, Some ren, Roosendaal en Tilburg. De aantallen nekkrampgevallen, inclu sief de militairen, gedurende de laatste jaren waren als volgt: 1961: 149 gevallen, 1962: 162 gevallen, 1963: 183 gevallen,1964: 156 gevallen en 1965: 170 gevallen. Het Belgische binnenschip „Moda" (350 ton) dat met een lading slakkenzand on derweg was van IJmuiden naar Monceau in België, is gisteren gezonken na door het Russische zeeschip „Engure" (1000 ton) in het Nauw van Bath op de Westerschelde ta Bij het havenbedrijf Vlaardingen-oost heeft zich gistermiddag een bedrijfsonge val voorgedaan, waarbij de 47-jarige ge huwde Th. Kauffeld uit Vlaardingen om het leven is gekomen. Tijdens het laden van pijpleidingen op een auto viel de man van de wagen. Hij kwam met zijn hoofd op de kade van de Vulcaanhaven en ge raakte vervolgens te water. Hoewel hij de zwemkunst machtig was en men hem nog enkele slagen zag doen, verdween hij spoe- dig in het diepe water en verdronk. Naar het stoffelijk overschot wordt nog ge dregd. Een in bruin papier verpakt lijkje van een pasgeboren baby is gistermiddag om streeks half vier gevonden op de rijks weg Utrecht-Amsterdam onder Breukelen. Automobilisten, die een verloren wiel zochten, deden deze gruwelijke vondst Het verder in plastic gewikkeld kind ver toonde geen sporen van geweld, aldus bleek bij nader onderzoek door de poli tie. Dr. Zeldenrust, anatoom-patholoog, In haar woning in Alphen aan den Rjjn ls de 83-jarige weduwe M. M. Singerling- Sogongan gisteren met haar dochter, de vijftigjarige weduwe J C. Goedhart-Sin gerling, dood in bed aangetroffen. Beide vrouwen sliepen op een klein ka mertje, waar de gehele nacht een buta gaskachel had gebrand. Zij zijn door zuur stofgebrek, veroorzaakt door het laten branden van de niet op een schoorsteen aangesloten kachel, om het leven geko men. De generale synode van de gerefor meerde kerken heeft in haar te Lunteren gehouden zitting het rapport over de vrouw in het ambt met 48 tegen 15 stem men aangenomen. Zij sprak uit dat het de verschraling van het leven van de ge meente zou betekenen de aan de vrouw tot welzijn van allen verleende genadegaven to lang bij de opbouw van de kerk te ver waarlozen. De vrouw mag met haar ge schonken gave medewerken in de ambte lijke dienst. Zij moet daar naast de man een volwaardige plaats innemen. Deze uitspraken zullen aan de kerken worden voorgelegd, als ook aan de gere formeerde oecumenische synode met ver zoek haar oordeel voor 1 mei 1967 ken baar te maken. De kerkeraden zal erop worden gewezen dat zij reeds nu zo veel mogelijk gebruik dienen te maken van de aan de vrouw geschonken gaven tot op bouw van de gemeente bij vervulling van vooral pastorale en diaconale taken. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Uit voering door het Nederlands Dans Thea ter; donderdag 20 u.: Toneelvereniging Johez met „De vergeten dochter". Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: To neelgroep Ensemble met „Dat zonderlinge dier" van Gabriel Arout. Regie: Claude Régy. Concertgebouw, donderdag 20 u.: Con cert door het Klein Vrouwenkoor o.l.v. Frits Mondriaan. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.30 u.: „Tokio Olympiade", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Anna", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou", 14 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Agent OSS 117, furie in Bahia", 14 j. Van don derdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Stormloop zonder genade", 18 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Von Ryan's expresstrein", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Een moment van zwakte", 14 j. Minerva, donderdag 20.15 u. „Goldfin- ger", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „What's new pussycat", 18 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Vrouwen verdwijnen", 18 j. Van donder dag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Eddie op het spoor van de verdwenen vrouwen", 14 j. Studio, vandaag 14 en 20 u.: „My fair lady", a.l. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Liefdesparen", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10-17 uur en op zondag van 13-17 u. Tot 24 januari. Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals' mees terwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen verza meling. Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20 ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u.; zondag van 13 tot 16 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 10-12.30 u. van 13.30-17 u.; zon- en feest dagen van 14-17 u. De Waag (hoek Spaarne/Damstraat) Expositie van werk van Simon Busé en Michel van Overbeeke. Dagelijks van 14- tot 17 u. en zaterdag en zondag van 13 tot 17 u. Tot 31 januari. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat) Ex positie van grafiek van Jan van Wens.- veen. Dagelijks van 10-19 u. en van 20-22 u. en zondags van 14-17 u. en van 20-22 u. Kunstcentrum „De Ark", Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassieke gram- mofoonplatenconcert van 20 tot 22.30 u. Dinsdags gesloten. Expositie van schilde rijen en aquarellen van Jac. J. Doeser. Artificia, (Heemstede): Expositie van tekeningen van H. L. Prenen en beeld houwwerken van Anneke Höfte. Op werk dagen van 9.30 tot 18 u. Galerie 3 (Jansstraat 48) Expositie van werk van Robbert de Bakker, Joke Petri, Saskia Pijnenburg en Ariën Winkel. Da gelijks van 10 tot 17 u. en van 19.30 tot 22 u. Tot 31 januari. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Stadsschouwburg: Gedurende de maand januari expositie van werk van Wim Snitker. DIVERSEN Provinciehuis, donderdag 10 u.: Begro tingsvergadering der Provinciale Staten. Raadhuis O verveen, donderdag 14.15 u.: Gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Bennebroek, donderdag 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. WOENSDAG 19 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „Die knots gekke kerels in hun vliegende kratten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wonder van het leven". Gebouw Wijkerbaan, 20 u.: „De opvoe ding van onze kinderen", lezing voor le den van N.V.V.-Vrouwenbond. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: cursus handenarbeid voor de jeugd, door Kennemerstaten. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 18 u.: cursus pottenbakken voor de jeugd; 20 uur: idem voor ouderen, door Kenne merstaten. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 19.30 uur: cursus pottenbakken. Zaal Vredevorstkerk, Laan der Neder landen, 20 uur: Dekenale, Gereformeerde en Hervormde jeugdraden: volksdansen. Galerie Boumans, Breestraat 122; expo sitie collages en wandkleden door Lies Gunterman. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 uur; 10-11 uur: dames- zwemmen; 11-13 uur; 13-15 uur en 15.30- 17.30 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. R.-k. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 u. en 15-18 u. Oosterwtfk, openbare leeszaal geopend van 14-16 uur; r.k. leeszaal geopend van 14-16 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 14-17 uur; r.k. leeszaal geopend van 14-17 uur. DONDERDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, geen filmvoorstel lingen. Luxor Theater, 19 en 21.30 uur: „Spel met vuur". Huize „Terpsichore", 20 u.: Lezing ir. nr. C. Koeman over de geschiedenis van de cartografie in Noord-Holland. Promenade, Meerstraat 72, 20 u.: Leden avond Aquariumvereniging Kennemer- land. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104: 16.30 u.: Schilderen en tekenen voor dé jeugd; 20 u.: idem voor ouderen, door Ken nemerstaten. Huze „Scheybeeck", 19 uur: Toneel cursus voor jongeren, toneelgr. „Perini". Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 14-16 u.; r.k. leeszaal geopend van 14-16 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 14-17 uur.; r.k. leeszaal geopend van 14-17 uur. WOENSDAG 19 JANUARI City, 20 u.: „De Kardinaal". Hervormd Jeugdhuis, 20 u.: Toneeluit voering door „De Plankeniers"; opge voerd wordt „Het Manion Mysterie". De Uilenboom, Santpoort, Hoofdstraat 174, 14.30 tot 16.30 u.: receptie Coöpera tieve Boerenleenbank, 60-jarig bestaan. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 20 JANUARI City, 20 uur: „Verslaafd aan het leven". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u.; „De Brulboei", Kanaalstr.: 16-17.30 u.; filiaal „Spaarnberg", Wüstelaan 79, Sant poort, 14.30-17.30 u. en 19-21.15 u.; uitleen- post Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: van 14.30-17.30 u. en van 19-21.15 u. R.-k. leeszaal en bibliotheek: donderdag gesloten. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting, Spreekuur leidster: van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-7715. »»"»^mvwinnnnnnnnnnni t^*^*^**************************A#WlA*/%#Wt#WW%**< Het K.N.M.I. deelt mee: De vorst in Europa houdt aan. Opnieuw kwam meer dan 15 graden vorst voor in een zone die van Midden-Frankrijk over Zuid-Duits- land -tot in Oost-Europa reikt In ons land meldde Zuid-Limburg met 14 graden Celsius onder nul de meeste vorst. In het noorden daalde de tempera tuur tot 10 graden onder nul, nadat de be- I wolking was weggetrokken. In West-Europa daalde de luchtdruk door opdringende oceaanstoringen. Eén van deze storingen trok naar de Middel landse Zee en veroorzaakte veel regen op Sardinië en Sicilië. Een tweede storing lag vanmorgen bij de Golf van Biscaye en zal waarschijnlijk naar Noord-Italië trekken. Een groot depressiegebied blijft zich van de oceaan naar West-Europa uit breiden. Onder invloed hiervan zal de oos telijke wind in ons land het komende et maal verder toenemen, waardoor de kou onaangenamer wordt. De vorst blijft ma tig tot streng. De kans op sneeuw is nog klein. WEERRAPPORTEN -6 -7 -10 -10 -8 -7 -11 -14 -3 -26 -13 -1 -3 -6 -7 -13 -14 -17 -1 -13 1 -7 -17 -16 -13 -11 -11 -8 -18 -8 3 0 2 7 5 12 Maximum en minimum ÖD C temperaturen wind- richti K a binnen- en buitenland ES Den Helder zw. bew. Z 0 Ypenburg licht bew. O -5 Vlissingen onbewolkt ono -6 Eelde licht bew. windst. -4 De Bilt geh. bew. O -6 Twente gen. bew. windst. -6 Eindhoven onbewolkt O -6 Z. -Limburg onbewolkt ono -8 Helsinki onbewolkt zw -5 Stockholm onbewolkt windst. -5 Oslo geh. bew. n -9 Kopenhagen zw. bew. n 2 Aberdeen half bew. zzw 2 Londen onbewolkt O -1 Amsterdam geh. bew. O -5 Brussel onbewolkt O -6 Luxemburg onbewolkt no -9 Parijs onbewolkt ono -8 Bordeaux mist O -0 Grenoble onbewolkt windst. -5 Nice onbewolkt nnw 8 Berlijn mist w -6 Frankfort onbewolkt no -8 München geh. bew. no -12 Zürich sneeuw nnw -9 Geneve sneeuw n -5 Locarno onbewolkt windst. 4 Wenen sneeuw nnw -7 Innsbruck zw. bew. windst. -9 Belgrado geh. bew. zzw -4 Athene zw. bew. O 16 Rome regen ono 6 Barcelona half bew. n 4 9 Madrid motregen zw Mallorca geh. bew. wzw 13 Lissabon regen w 15 Donderdag 20 januari Zon op 08.37 uur; onder 17.06 uur. Maan op 08.25 uur; onder 15.32 uur! Maanstanden Nieuwe maan 21 januari 16.47 uur Eerste kwartier.. 29 januari 20.49 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 januari Hoog water 2.16 uur en 14.29 uur. Laag water 10.19 uur en 22.39 uur. Donderdag 20 januari Hoog water 3.01 uur en 15.15 uur. Laag water 11.08 uur en 23.23 uur. Het hoog en laag water te Zand voort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2