Centraal Planbureau verwacht dat '66 goed jaar zal worden Bruto-lonen stijgen met ongeveer 9.5 percent AKU kon in 1965 hoge kosten niet aan Ondanks flink omzet daalde gestegen de winst sigarSerl ijk uitz°ngoed! Prof. Van de Woestijne heeft vertrouwen in de toekomst voor kruideniersbranche Dividenden PSP-er wil meer weten over fusie Hoesch-Drt. Hörder Jaarverslagen van busondernemingen moeten beter" Pensioenen van de overheid hoger Ook Unilever wil af van het couponnetje Scheepvaartberichten Mijnen in de Ruhr stoppen met werven buitenlanders Middenstandsbank onveranderd 4.50 /jm> DONDERDAG 20 JANUARI 1966 15 Consumptie Handelsbalans Katholieke Bond Hele jaar PBO Rentelast Kir? W' tV 'aVWRfe 1 o» Gisteren op het Damrak WALL STREET: Koersafbrokkeling Het Centraal Planbureau acht de economische vooruitzichten voor dit jaar gunstig, mits de loonontwikke ling binnen de perken blijft en de li quiditeitspositie niet verslechtert. Dat blijkt uit het economisch plan voor 1966, dat het bureau vandaag heeft uitgebracht. Er is sprake van een zeer bevredigende groei en de positie op de betalingsbalans is aan verbetering onderhevig. De inflatoire druk is iets afgenomen, maar het risico van verdergaande inflatie is nog steeds groot, nu de arbeidsmarkt bij voort during gespannen blijft. Het Planbureau constateert dat de ster ke bestedingsdrang in de Nederlandse nomie voortduurt. Tegenover de remmen de invloed van de nieuwe belastingmaat regelen en de verhoging van de sociale premies, staan nieuwe impulsen bij de woningbouw en de investeringen in over heidsbedrijven (met 7 tot 11 percent) en in de lagere publiekrechtelijke lichamen (met 12 percent), terwijl de particulieren Investeringen uit hoofde van afleveringen op bestellingen van vliegtuigen en sche pen met 4 a 5 percent zullen toenemen. Voorts zullen ook van het buitenland nieu we impulsen op de Nederlandse economie uitgaan. Daartegenover staat een opnieuw be langrijke toenemend produktiepotentieel. Het Planbureau schat de groei van de particuliere bedrijfsinvesteringen in vaste activa (uitgezonderd woningen) op 9 per cent. De voorraadvorming neemt weer toe en de uitvoer zal even groot zijn als in de afgelopen twee jaar. Het produkt van bedrijven stijgt met ruim 6 percent, het bruto-nationaal produkt met 5,5 percent en het reële nationale inkomen weer met 6 percent. Dit heeft ten gevolge dat de inkomens die niet uit loon worden ver kregen, ook in 1966 een verdere stijging vertonen (6 percent). De winstmarges ne men echter af, waardoor dat niet-loon-in- komen reëel zal dalen. Uitgaande van de geldende arbeids marktsituatie, de produktiviteit en de prijsontwikkeling, acht het Planbureau een verhoging van de totale loonsom per werknemer (inclusief sociale lasten) in de bedrijvensector met 9,5 percent het meest waarschijnlijk. In dit totaal zijn al le elementen, zoals overloop, huurcompen- satie, hogere vakantietoeslag, mutaties in zwarte lonen, en dergelijke, begrepen. Het accres van de particuliere consumptie, ge schat op ruim 8,5 percent zal gelijkelijk worden verdeeld over volume- en prijs component, namelijk met respectievelijk 4 en 4,5 percent. De prijsstijging ad 4,5 percent wordt ten dele veroorzaakt door de verhoging der indirecte belastingen. Stijgen de lonen duidelijk meer dan is verondersteld, dan zal dat in eerste in stantie leiden tot een verdere verslechte ring van de ontwikkeling der overige in komens. Hierdoor, zo waarschuwt het Planbureau, neemt de neiging om te in vesteren af, terwijl de consumptie wordt gestimuleerd en de ruimte voor export verkleind. De mate waarin dit het geval is hangt samen met de mate waarin de extra loonstijging in de prijzen kan wor den doorberekend. In dezelfde mate treedt dan echter extra prijsstijging en aanpas sing van de concurrentiepositie op. Blijft het saldo op de handelsbalans vrij wel gelijk, de trendmatige verbetering van het dienstensaldo leidt er toe dat het totale saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans een zeer lichte verbe tering vertoont (van 0,3 naar 0,4 miljard gulden). Aangenomen dat de voorraadvor ming inderdaad tot een normaal niveau terugkeert, kan volgens het Planbureau worden gesproken van een belangrijke Het Tweede Kamerlid de heer Slotema ker de Bruine (P.S.P.) heeft de regering schriftelijk gevraagd of de regering eni ge bemoeienis gehad heeft met de voor bereidingen en de beslissingen inzake de fusie van de Westduitse ondernemingen Dortmund Hörder Hüttenunion (voor een groot deel in het bezit van de Hoogovens) en Hoesch. Ook vraagt hij of er afspraken gemaakt of voorbereid zijn, waardoor de Hoog ovens, meer dan tot nu toe, zich op ge specialiseerde produktie zullen gaan toe leggen. Voorts wil hij weten welke ge volgen de regering in dit verband in de naaste en in de verdere toekomst ver wacht voor de kwantitatieve en kwalita tieve werkgelegenheid van de Hoogovens en van de regionaal daarop aangewezen bedrijven. fundamentele verbetering van het beta lingsbalanssaldo. Gegeven het geraamde overschot zal dus de ontwikkeling van de kapitaalbeweging, die de laatste maanden van teken is veranderd, hetgeen een on zeker element voor '66 inhoudt, het mone taire beeld van dit jaar gaan uitmaken. Volgens het rapport zal dat beeld in hoofdzaak worden bepaald door de binnen landse liquiditeitscreatie ten behoeve van de particuliere sector en de toestroming van liquiditeiten uit het buitenland, wen." Zou de liquiditeitspositie verslechteren als gevolg van een ongunstige ontwikke ling van de kapitaalinvoer, dan is een on gunstige invloed op de investeringen te verwachten, aldus het Centraal Planbu reau. Evenals bij een grotere loonstijging zal deze invloed zich voornamelijk in 1957 manifesteren. De kans op een nadelig ef fect in 1966 echter neemt toe naarmate de afwijkingen groter zouden uitvallen. De Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel (K.B.V.) uit in zijn blad „Richting" ernstige kritiek op de wijze waarop ondernemingen die bij het personen- en goederenvervoer zijn be trokken hun jaarverslagen verzorgen. Gun stige uitzonderingen vormen de Neder landse Spoorwegen en de K.L.M. Het komt in het personenvervoer over de weg voor dat publieke vennootschap pen volstaan met een jaarverslag dat nauwelijks die naam verdient. Er zijn ook ondernemingen die helemaal geen jaar verslagen publiceren. Als voorbeeld geeft de K.B.V. het bedrijf van Maarse èn Kroon In de sector van het goederenvervoer over de weg is de situatie nog bedroe- vender. De K.B.V. heeft nog nooit een verslag ontvangen van een bedrijf, dat in deze branche actief is. Wij weten zo vervolgt „Richting" dat er enkele gro te ondernemingen zijn die wel bereid zijn een jaarverslag te publiceren, maar bang zijn dat zolang andere bedrijven het niet doen, hun concurrentie-positie ernstig wordt geschaad. De K.B.V. acht het van groot belang, dat de werknemers inzicht krijgen in het „ondernemingsgebeuren." Een van de mid delen hiertoe is het publiceren van een duidelijk jaarverslag. Ook het bespreken van het jaarverslag in de ondernemings raad acht de bond van grote betekenis. In verband met de verhoging van de sa larissen van de ambtenaren met ingang van 1 januari met 4,87 pet. en de verho ging van de vakantieuitkering van 4 pet. tot 6 pet., zullen de overheidspensioenen een overeenkomstige verhoging onder gaan. Daarnaast zullen de pensioenen nog moeten worden verhoogd in verband met de kleine per I juli 1965 in de salarissen der ambtenaren aangebracht wijziging en in verband met de nacalculatie van de loontrend 1965 (overloop). Een en ander houdt in, dat de lopen de pensioen per 1 januari 1966 met 9,52 pet. moeten worden verhoogd. De minis ter van binnenlandse zaken zal zo spoe dig mogelijk bevorderen, dat een wette lijke regeling ter zake wordt getroffen. In afwachting van de totstandkoming van deze regeling zijn de pensioenverle- nende instanties gemachtigd om bij de betaalbaarstelling van bedoelde pensioe nen bij wijze van voorschot met boven genoemde verhogingen rekening te hou den. De uitkering van het voorschot zal, met terugwerkende kracht, plaatsvinden in het tweede kwartaal van dit jaar. Na Hoogovens en K.L.M. eerder deze week is gisteren Unilever aan de „wil lige" kant geweest met een eerste ver handeling op 116,20, tegen dinsdag als slotprijs ƒ111,60. 's Morgens werd nog als laagste prijs 114,40 gedaan. Het pu bliek nam in ruime mate Unilevers uit de markt. Aangezien hier geen Amerikaans aanbod tegenover stond had de vraag verre de overhand. Dit bleek maar al te duidelijk gedurende de verdere beursduur waardoor de koers van Unilever verder uitliep tot 117,20. Dekkingsaankopen droegen tot het sterk verhoogde niveau in deze hoek bij. Gdurende de gehele beurs duur werd er in Unilever ruim gehandeld. Ook Philips en Kon. Olie zetten de koers stijging van de vorige dagen verder voort. Philips liep op van 123,70 tot 124,70 122,40). Kon. Olie verbeterde van 156,80 tot 157,40 155,70). Beide fond sen ontmoetten ruime vraag van het pu bliek. AKU was flauw op geruchten over een dreigende staking waardoor dit fonds vijf punten daalde tot 376. Hoogovens werd iets lager geadviseerd op 475. K.L.M. bereikte 's morgens een nieuw hoogterecord aller tijden op prijzen van Door het op scherp* stellen van de zaken aan het arbeidsfront verdienen de gegevens van de door het A.K.U.- concern behaalde resultaten nog meer aandacht dan gewoonlijk. Welis waar was uit de mededelingen van de president-directeur, mr. J. Mey- nen, al gebleken dat de dochteronder nemingen er voor moesten zorgen dat er een totaalresultaat werd behaald, waarbij niet veel afwijking bestond tegenover het voorgaande jaar, maar de cijfers, die thans worden vrijge geven schetsen een allesbehalve gun stige ontwikkeling. Hoewel alle zeilen worden bijgezet om produktie en af zet zo hoog mogelyk op te voeren, zijn de door het binnenlandse bedrijf be haalde resultaten belangrijk ten ach ter gebleven. Dit was in het bijzonder het geval in het vierde kwartaal, toen het bedrijfsre sultaat maar 18,7 miljoen beliep tegen over 24 miljoen in het overeenkomstige tijdvak van 1964. De teruggang is des je opvallender omdat de omzet werd opg_ voerd van f 153,7 miljoen tot 191,4 rrm- joen. Dit betekent een omzetstijging van 24-/4 percent. De kosten zijn evenwel in sterkere mate opgelopen. Zij bedroegen in het vierde kwartaal 172,7 miljoen tegen 129,7 miljoen, wat een vermeerdering van iets meer dan 33 percent betekent. Een vergelijking van de jaarcijfers met die van 1964"valt iets minder ongunstig uit, maar juist daaruit moet worden af geleid dat de kostenstijging een steeds zwaardere last op het AKU-bedrijf legt. In totaal in 1965 werd een omzet behaalt van 595,6 miljoen tegen 541,3 miljoen in 1964, wat overeenkomt met een stij ging van 10 percent. De kosten beliepen Advertentie (Van een onzer verslaggevers) „Een complex van omstandigheden geeft mij het recht de toekomst voor de kruideniersbranche met groot vertrouwen tegemoet te zien." Dit constateerde prof. dr. W. J. van de Woestijne, hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de TH te Delft woensdagmiddag aan het einde van zijn voordracht „Branche in Beweging" in een bijeenkomst van de privaatrechte lijke en publiekrechtelijke toporganen van de Groothandel in Kruidenierswaren in het Scheveningse Kurhaus. Prof. van de Woestijne stelde vast, dat de kruideniersbranche aan alle verwach tingen sinds 1935 heeft voldaan. De zelf bediening en de supermarkt hebben daar bij nieuwe impulsen gegeven en de krach ten zijn nog geenszins uitgeput. Er zijn nog maar enkele bedrijven, die achter zijn gebleven. Zij vormen een so ciaal probleem en verdwijnen allengs. Er zijn echter ook bedrijven, die hun tijd vooruit zijn. De krachten die hiervan uit gaan bepalen de structuur van de branche in de komende 10 tot 20 jaar. In 1930 werd in ons land, aldus prof. Van de Woestijne, de aandacht gevestigd op het in Amerika bestaande systeem van vrijwillig filiaal-bedrijf. Dit realiseerde de Zoetermeerse grossier A. J. M. van Well in Spar in 1932 met 16 klanten-win keliers. Door de scherp gevoerde concur rentie ontstond een „survival of the fit test". De stimulans, die van het vrijwil lig filiaalbedrijf uitging, activeerde ook de winkeliersinkoopverenigingen, de gros siers en detaillisten. Wij kunnen nu, aldus de hoogleraar, van een nek-aan-nek race spreken, die •11e krachten vergt. Gezien de drang naar parallellisatie ligt het in de verwachting, dat in de toekomst de wettelijke beper kingen van het assortiment grotendeels zullen verdwijnen. De ontwikkeling naar steeds grotere keuze-mogelijkheden van de consument komen tot uiting in de diep te van de assortimenten van de super markten. Zowel de supermarkt als de zelfbedie ningswinkel als de speciale zaak passen volgens prof. van de Woestijne in de toe komst. Hij verwacht, dat de scheiding van leiding en vermogen in de detail handel nog slechts een kwestie van een of twee generaties is wat het mogelijk maakt de bekwaamste figuren met de leiding te belasten. Concurrentie in com binatie met samenwerking vindt de hoog leraar de beste garanties voor een ge zonde ontwikkeling van de branche: Prof. van de Woestijne toonde zich niet optimistisch over een aanhouden van de hoogconjunctuur, maar dat zal de krui deniersbranche niet veel schade doen om dat zij zo sterk is. Eerder op de middag had de staatsse cretaris van sociale zaken en volksge zondheid dr. J. F. G. M. de Meijer als zijn overtuiging uitgesproken dat ver scheidene bedrijfstakken die thans geen eigen bedrijfslichaam (PBO) hebben daar wel toe zouden zijn gekomen als ze er daadwerkelijk behoefte aan hadden ge voeld dan wel de mogelijkheid tot prak tische verwezenlijking hadden gezien. Dr. De Meijer herinnerde aan zijn recente nogal opzienbare uitspraak, dat de PBO niet „alleen zaligmakend is". De PBO is geen doel zo betoogde hij gistermiddag maar middel. Het is dus niet meer lo gisch dan dat men haar daar gebruikt waar er behoegte aan bestaat. Unilever N.V. is evenals het Philips- concern voornemens om de dividendbeta- ling te vereenvoudigen. Er zal ook wor den overgegaan tot omwisseling van de uitstaande certificaten van aandelen in de zogenaamde CF-certificaten, die niet voorzien zijn van een afzonderlijk divi dendblad. De technische voorbereiding vergt echter enige tijd, zodat het niet waarschijnlijk is dat de omwisseling haar beslag kan krijgen vóór de uitbetaling van het slotdividend over 1965. Dit jaar moeten er dus nog dividendbewijzen wor den geknipt. De mogelijkheid bestaat dat de voorstellen om over te gaan tot af gifte van de CF-certificaten in de komen de algemene vergadering van aandeel houders een punt van de agenda zal uit maken. Het in het begin van 1965 op West Duitsland geïntroduceerde beleggings fonds van geselecteerde Duitse aandelen Concentra zal over het boekjaar 1965 een onveranderd dividend van DM 22 per tien voudig participatiebewijs uitkeren. De Verenigde Nederlandse Brouwer rijen d'Oranjeboom stelt aandeelhouders voor over het boekjaar 1964/1965 over het verhoogde kapitaal een onveranderd dividend uit te keren van veertien per cent op de gewone aandelen. De Nederlandsche Fondsen Maatschap pij NEFO nv stelt aandeelhouders' voor a. Het dividend over het boekjaar 1965 op de gewone aandelen vast te stellen op 8 percent, waarvan reeds 4 percent als interimdividend in juni 1965 werd be hald, alsmede een belastingvrije uitke ring in gewone aandelen van 5 percent ten laste van de agioreserve te doen geschie den. b. het dividend over het boekjaar 1965 op de prioriteitsaandelen op 5 per cent vast te stellen. ƒ533,7 miljoen tegen ƒ472,8 miljoen, een vermeerdering van 13 percent. Het daar na resterende bruto bedrijfsresultaat kwam uit op 61,9 miljoen tegen 68,5 miljoen, een teruggang van 972 percent. De grootste belanghebbende in de be drijfsresultaten, de fiscus, moet ook de last dragen als de zaken minder goed gaan. Het gevolg is dat AKU over 1965 maar 25,6 miljoen voor belastingbeta lingen opzij behoeft te leggen tegen 30,5 miljoen in 1964. Dit verschil in belastingen, alsmede de omstandigheid dat de inkomsten van de dochterondernemingen vermeerderen van 26,5 miljoen tot 32,3 miljoen, vonnden een tegenwicht voor de kostenstijging en de omstandigheid dat de yenootschap een groter bedrag aan rente moet betalen. Door de eind 1964 en begin 1965 aange gane obligatieleningen is het nadelig sal do van der rekening diverse baten en las ten toegenomen van 5,6 miljoen tot 10,9 miljoen. Met al deze omstandighe den rekening houdende komt de netto winst uit op 57,7 miljoen tegen 58,9 miljoen iri 1964. Achilles 20 te Valparaiso. Agamemnon 19 v. Corinto n. Balboa. Alamak pass. 19 Straat Ormoes n. Marseille. Algol 20 te Suez. Algorab 20 v. Curacao n. Aruba. Aludra pass. 19 Santa Martha Grande n. Santos Ammon 20 te New York. Amstelmeer 20 te Botwood. Angolakust 19 v. Freetown n. Dakar. Area 19 rede Recife Ares 19 te Hamburg. Argos 19 rede Napels verw. Baarn 19 te Hamburg. Batu pass. 19 Algiers n. Port Said. Ba wean 19 te Bombay verw. Boissevain 18 v. Okinawa n. Hongkong. Borneo 19 te Napels. Caltex Arnhem 20 v. Suez n. Bahrain. Caltex Delfzijl 19 v. Lissabon n. Brunsbuttel- koog. Caltex The Hague pass. 18 Kaap Leeuwin n. Whangarei. Ceres 20 te Willemstad. Congokust 19 v. Rouaan n. Bordeaux. Diemerdijk 20 v. Londen n. Rotterdam. Dinteldijk 20 te Los Angeles. Diogenes 20 te Balboa. Dorestad 19 v. Point Fortin n. Curasao Eos 19 t.h.v. Kaap Villano n. Antwerpen. Esso Amsterdam 19 t.h.v. Lissabon n. Kalund borg. Esso Den Haag 18 ten anker Lavera. Ganymedes 19 v. Port of Spain. 20 te Curasao. Geeststar 20 te Dominicia. Grootekerk 19 te Tuticorin. Hathor 20 te Iskenderun. Hector 19 v. Beyrouth n. Latakkia. Jacob Verolme 20 te Amuaybay. Japara 19 te Napels. Jason 20 te Paramaribo. Kamperdijk 20 te Boston verw. Karakorum 20 te Balboa. Karimata 19 v. Barcelona n. Rotterdam. Karimun 19 te Aden verw. Keerkring 19 te Rangoon. Kelletia 20 te Curasao verw. Kennemerland 19 rede Santos. Kloosterkerk 19 v. Genua n. Port Said. Koningswaard 20 v. Thameshaven n. Rotterdam Kopionelia 19 t.h.v. Flores n. Balikpapan. Kreon 18 v. Galveston n. New Orleans. Liberiakust 19 te Hamburg. Limburg 19 te Durban. Loosdrecht 20 te Suez verw. Madison Lloyd 19 v. Yokohama n. Hongkong. Main Lloyd '19 v. Balboa n. Papeete. Marathon 19 v. Bremen n. Rotterdam. Mariekerk pass. 19 Kaap Finisterre n. Antwer pen. Mataram 18 te Singapore Mentor pass. 19 Kaap Finisterre n. Tripoli Mississippi Lloyd pass. 19 Jamaica n. Houston. Neder Ebro 19 te New Westminster. Neder Rhone 19 te Beyrouth. Ondina 20 te Mena verw. Oostkerk 19 te Sydney verw. Parkhaven 18 v. Santos n. Bahia. Peperkust 19 v. Freetown n. River Cess. Polyphemus 20 te Liverpool. Prins Frederik Willem 18 v. Famagusta n. Sclfnst Prins Willem-5 19 v. Oran n. Cork. Sarpedon 20 te Puerto Plata. Schouten 20 te Calcutta verw. Serooskerk 19 ten anker rede Lourenco Marque; Sigli 20 v. Bangkok n. Sibu. Simonskerk 19 te Genua verw. Sinon 20 te Jacmel. Sliedrecht pass. 19 Quessant n. Rotterdam. Sloterdijk 19 v. Bremen n. Rotterdam. Sloterkerk 20 v. Beira n. Mtwara. Socrates 20 te Miami. Soestdijk 19 te New York verw. Stad Delft 18 v. New Orleans n. Livorno. Stad Den Haag 19 te Ceuta. Stad Vlaardingen 21 te Pointe Noire verw. Statendam 20 v. Southampton n. Cobh. Straat Banka 19 te Durban. Straat Clement 19 te Mombasa verw. Straat Franklin 20 v. Kobe n. Durban. Straat Frazer 20 v. Pointe Noire n. Walvisbaai. Straat Freetown 19 te Singapore. Streefkerk 19 te Melbourne verw. Sumatra pass. 19 Straat Ormoes n. Kuwait. Tegelberg 18 v. Hongkong n. Kobe. Tero pass. 19 Kaap Frio n. Buenos Aires. Towa 20 te Cherbourg verw. Viana 19 v. Panamakanaal n. Yokohama. Videna 20 te Aruba. Wonosobo pass. 19 Suezkanaal n. Londen. Zaria 19 v. Skaramanga n. Mena. Zonnekerk 19 ten anker Dar es Salaam. De Hollandse Stoomboot Maatschappij heft haar wekelijkse vrachtdienst van Portsmouth naar Amsterdam op omdat deze niet economisch is. Het laatste schip zal 5 februari uit Ports mouth vertrekken. iWVi '04'A+ r6S 8S 85 22Vj 25» 22%- Vi 34% 34 34%+ 134% 135% 134*%— 23 ik 23% 23% 'M !RïMTr» !5r StieltaWf 'b ÊmMm 'Mrl ■bOff SlesL— SlwHa, n Aim Sïmmwts 2a x 76\ S-moni l.Wa Wh WmnPski qfth lp P 66% UVj 40?* 3-;% W4uk«"M> 2iS 32V3 WoYwKnit t' -W-In ik', K J22L. 347 tot 349, tegen dinsdag als officiële prijs 343. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever lste tijdv. 361 gb-365 2de tijdv. 363 123.80 114.80 156.50-156.70 123.80-124.20 114.50-115.10 gl K.L.M. 340 VERHANDELDE FONDSEN 18 jan. 19 jan. Totaal Hoger Lager Gelijk 445 186 (41.8»/») 146 (32.8°/o) 113 (25.4°/o) 432 215 (49.6°/o) 115 (26.7°/o) 102 (23.7»/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 156.50-157.40 123.80-124.20 114.80 gb-116 Slot- koersen 19 jan. Slot- koersen 19 jan. A.K.U 377 Ford 936 gb 477 Van Gelder Zn. 117V» 124.60 Gelderl.-Tielens 455 gl 117 Gist- en Sp.fabr. 358 Kon. Petroleum 157.20 Grasso 193 Amsterd. Rubber 96'/, v. d. Grinten 807 H.V.A 144 Hagemeijer 492Vi 107.50 Hatema 202 Holla-Am. Lijn 127'/ï Havenwerken 241 K.L.M 349 Heineken Bier 472 K.N.S.M 115-/4 Hoek's Machinef. 547 Kon. Paketvaart 195 Holec 252 Van Ommeren 215 Holl. Beton 355 gb Ned. Sch. Unie 143'/» 42.50 gb 5°/o Ned. 1964 91 280 gb 5'/i°/o Ned. 1964-11 91 Kempen-Begeer 5j/4»/o Ned. 1965 967» Key en Kramer 458 6»/o B.N.G. 1965 9718 Kon. Ned. Papier 246 5V.»/n Ned. G. U.. 97-/< Kon. Zout-Ketjen 815 gb 4>/2»/o A.K.U 115V+ Koudijs 163 53/<»/o Hoogovens 112'/s Leidsche Wol Alg. Bank Nederl. 287 Lindeteves-Jacob 59'A Amro Bank 57.10 Meneba 384 Holl. Bank Unie 212'/» Muller Co. 328 Nat.-Nederlanden 592 Chem. F. Naarden 455 Ned. Midd.st. B. 102.50 Ned. Dagbl. Unie 224 R.V.S 549 Ned. Kabelfabr. 340 223 Ned. Sch. Mij. 72'/» 193.50 Van Nelle 240 Nefo 97.50 Nijverd. Ten Cate 137 117.50 Oranjeboom Bier 391 Unitas 488 Overz. Gas 84 Albert Heijn 705 William Pont 278 Alg. Norit 222 Rott. Droogdok 203 Amstel Brouwerij 373 Sch. Expl. Mij 200'/» Amsterd. Ballast 458 Scholten Foxhol 436 Amsterd. Droogd. 1017» Schuttersveld 14972 gb Bensdorp 455 b Smit Transform. 239 Van Berkel 232-/2 Spaarnestad 570 397 Stokvis Zn. 1877+ Blaauwhoed 399 Technische Unie 325'/» Bredero 4701 Texoprint 123 Brocades-Stheem 894 Thom. en Drijver 89.50 gb Bühr.-Tetterode 675 Ver. Glasfabr. Bijenkorf 563V2 Ver. Machinefabr. 143 Centr. Suiker Mij 386 Vredest. Rubber 141 Curag. Handel Mij Wessanen 448 197 gb Wilt. Fijen.-B. 161 gb Erdal 430 Wyers 560 gb 255 gb Zwanenberg-Org. 177.80 18 jan. 19 jan. 18 jan. 19 jan. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied. Chem. Am. Can A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Wall Street sloot gisteren voor de eer ste maal sinds vijf marktdagen op een lager niveau. Vooral defensiewaarden die de afgelopen dagen vast in de markt hadden gelegen moesten nu voor het merendeel terrein prijsgeven. Een oor zaak van de daling kon niet worden op gegeven, maar makelaars meenden dat de baisse positie die nabeurs werd ver strekt van invloed was. Bij de luchtlijnen 377s 38-78 Amer. Motors 9-/» 9 46-Vs 47 Int. Harvester 48-/4 48'/4 62'/» 63 Int. Nickel 95'/» 95-/a 6872 68-78 Int. T. and T. 697» 70-/4 82 82 131 134 6678 67-/2 Mont. Ward 33-/8 34 45 46'A 54 5374 45V» 46'A 437» 43»/» 49'/» 497s Royal Dutch 457» 45»/8 58Vs 577s exd. 59'/» 60-/8 5378 53'/s 65»/s 65 7772 77-/4 Soc. Vacum 94-/8 94-/. 607» 61 6974 707» 39'/a 3974 Stand. Oil N.J. 84 83'/, 927» 9274 Studebaker 26-/» 26 4 P/s 42-/8 Texaco 80'/» 79 15374 158 Un. Aircraft 88 91 59 597s 9'/» 9 55Vs 55-/8 31-/4 31'/» 4P/8 427» Us. Rubber 78'A 77'/» 85-/e 84-/s 54-/8 53»A 240»/s 240-8 65 65-/4 121 12078 Woolworth 30-/4 30-/4 116-/s 116-/2 567b 567» 10674 106-/8 937» 96'/, 47Vs 47 was KLM 2V4 dollar lager op 93 5/8. Ook Boeing en United Aircraft kwamen lager af. Van de 1438 verhandelde fondsen wa ren er 706 lager en 492 hoger. De omzet beliep 10.25 miljoen shares tegen 9.82 miljoen dinsdag. De Dow Jones indices: industrie 991.14 (-3.06); sporen 257.19 (-1.21) en openbar* nutsbedrijven 151.84 (-0.19). In verband met de ernstige situatie waarin de Westduitse mijnen zijn geraakt hebben de mijndirecteuren van het Ruhr- gebied besloten, dit jaar af te zien van het werven van buitenlandse arbeiders. Op het ogenblik werken in de Westduitse mijnen 27.000 gastarbeiders, waarvan 21.900 in de Ruhrmijnen. Ook de werving van Duitse arbeiders zal in mindere mate gaan ge schieden. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.0910.19; Amerikaanse dollar 3.593.63; Canadese dollar 3.343.39; Belgische frank (100) 7.187.23: Franse frank (100) 73.55 74.05; Duitse mark (100) 89.8590.35; Zwitserse frank (100) 83.30—83.80; Italiaanse lire (10.000) 56.5058.50; Zweedse kroon (100) 69.50—70.50; Deense kroon (100) 52.0053.00; Noorse kroon (100) 50.1051.10; Oostenrijkse schilling (100) 13.9614.06; Portugese escudo (100) 12.55—12.70 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.936.08. De bedrijfsomvang van de Nederlandse Middenstandsbank is in 1965 weer be langrijk toegenomen. Zowel de krediet- uitzettingen als de toevertrouwde gelden vertoonden een stijging. Het aantal ves tigingen werd met 13 uitgebreid tot 191. Hoewel de kosten aanmerkelijk hoger waren, nam de winst wederom toe. Het ligt in de bedoeling om aan aandeelhou ders voor te stellen een onveranderd divi dend uit te keren van 4,50 per aandeel van 50. KORT ECONOMISCH NIEUWS De invoer in Engeland van vers en bevroren vlees afkomstig uit Nederland en Zwitserland, zal met ingang van 27 januari verboden zijn in verband met de mond- en klauwzeerepidemie. Emittenten van de 6Va percent obligatielening ten laste van het St. Gerardus Majella Zieken huis te Hengelo van 6 miljoen, waarvan 1 miljoen is voorgeplaatst delen mee dat de lening is voltekend, zodat met een volledige toewijzing rekening gehouden kan worden, behoudens enige reductie-afrondingen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15