Kwestie ongeorganiseerden muurvast Kloos: „Stakingen zijn beslist meer te voorkomen met AKU-directie wijst alle eisen van de bonden af HET WEER spons HAAK Neveda Prijzen stegen in '65 met ruim 5 percent Delen van een kernbom zoekgeraakt Mr. Van Eerde weg bij SVH Haarlem weert doorgaand verkeer uit binnenstad Getuigen, bruidsmeisjes en bruidskinderen SCHAATSEN edego Binnenkort voorstel over opdracht aan architect Bijvoet Manchester United- Benfica voor TV Mond- en klauwzeer in Haarlemmermeer Weer geen voetbal voor amateurs en betaalde jeugd Functie voor mr. P. van Vollenhoven KAMPERMAN Grote Markt wordt gereorganiseerd; privileges voor openbaar vervoer Republikeinen in Zweden vragen om een referendum BONTMANTELS 10%-15% korting PERSIANER NERTS RISASVI ZEEHOND PETIT GRIS 51e JAARGANG NUMMER 66 DONDERDAG 20 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VEL SEN-IJ MUIDEN, S A N T P O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Australisch Nieuw-Guinea I pagina 9 AKU-winst ruim een miljoen lager Planbureau verwacht een goed 1966 pagina 15 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 9 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Kennemer Kruimels7 Langs sluizen en havens7 Topsy10 Radio en tv 11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17, 19 Ferdinand18 Weg en Wiel 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Meer bewolking Operagebouw Amsterdam KRUISSTRAAT 25-27-29 HAARLEM - TEL. 21660 Astronautenkapje SIRENE TRIPLA Vliegtuigramp in Spanje Het woord is aan N ^1 IJmuider Courant Na het mislukken van het overleg in de Stichting van de Arbeid (het landelijk overlegorgaan van werk' nemers en werkgevers) is het nu wel zo goed als zeker, dat het de volgende week met de zo hoog geroemde ar- beidsrust in ons land voorlopig ge daan is. Werknemers-voorzitter Kloos zei gisteravond na afloop van het zo veelste gesprek over een regeling van het ongeorganiseerden-probleem: „Arbeidsconflicten in de verschillen de bedrijfstakken zijn nu niet meer te vermijden. Waar de stakingen ech ter het eerst zullen uitbreken durf ik niet te voorspellen. Bij de A.K.U. bij voorbeeld vraagt men om conflicten nu men daar ook de lonen wil ver hogen buiten de bonden om". Werk geversvoorzitter Bosma zei dat het niet alleen bij A.K.U. onrustig is maar ook in de textiel- en confectie- industrie. Inmiddels hebben de actiebonden na een vergadering van het AKU-personeel in Emraen (waar men zich éénstemmig achter de besturen schaarde) de directie van de AKU laten weten dat als voor maandag 24 januari twee uur geen op lossing is gevonden voor de problemen, zij de zaak niet meer in de hand kun nen houden. Vanmorgen heeft de AKU directie hierop telefrafisch geantwoord dat de bonden verantwoordelijk worden ge steld voor alle gevolgen van de propa ganda, ook wanneer de zaak uit de hand loopt. De bonden hebben verder vanmor gen aangekondigd, dat zij vanavond weer zullen vergaderen. Met alle macht is gisteren in Den Haag in de Stichting getracht om een oplossing te vinden voor het probleem van de uitkeringen aan vakbondsleden. De werkgeversorganisaties stelden voor Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met voor namelijk in het zuiden van het land enige sneeuw of ijzel. Krachtige tot matige oostelijke wind. Matige tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. dat de uitkerings-eis zou worden losgekop peld van de C.A.O.'s en dat er opnieuw in een rustiger sfeer een gesprek zou worden gevoerd. Zij konden de vakcen trales echter niet bijvoorbaat een voor hen bijvredigend resultaat in het vooruit zicht stellen. Deze weigerden daarop de „koevoet" van de C.A.O.-onderhandelin- gen uit handen te geven. De vakcentrales stelden voor het be zwaar van discriminatie tegenover de on georganiseerden, dat van werkgeverskant veelvuldig is geuit, weg te nemen door uitkeringen aan met pensioen gaande vak bondsleden niet uit een bedrijfs- of bran chefonds te verstrekken, maar via fonds vorming met ondernemingsgeld bij de vakcentrales, die dan al hun leden gelijke lijk daaruit zouden laten delen. Maar ook hiermee bleven de uitkeringen voor de werkgeversorganisatie onaanvaardbaar. De heer Bosma zei dat hij het per soonlijk onredelijk vond dat, nu de werk geversorganisaties op een punt geld voor vakbondswerk aan de wensen van de vakbeweging tegemoet zijn gekomen, de vakbeweging meent het op het andere punt dat van uitkering aan georgani- seerden te moeten uitvechten. Hij zei hierover voorts: „de vakcentrales zijn er erg ongelukkig mee dat er juist hierover een conflict moet komen, ook niet alle bonden zijn er voor". B. en W. van Amsterdam hopen binnen enkele maanden de raad voor te stellen aan de architect Bijvoet te Haarlem, op dracht te geven 't bestek gereed te maken van het door hem ontworpen Operage bouw-muziektheater van Amsterdam. Dit heeft de wethouder voor Kunstzaken, de heer W. Polak, medegedeeld tijdens de raadszitting van gisteren. Ir. B. Bijvoet heeft drie jaar geleden (20 februari 1963) het definitieve ontwerp voor het Operagebouw (geprojecteerd op de plaats van de oude RAI aan de Ferdi nand Bolstraat) voltooid. De bouwkosten waren toen berekend op 24 miljoen gul den (bouwtijd drie jaar). Het bestek- klaar maken van het ontwerp neemt on geveer een jaar in beslag. Ir. Bijvoet had het voorlopige ontwerp gereed in april 1961; de situatieschets was al in april 1960 voltooid. De Amsterdam se raad gaf in juni 1961 aan de architect opdracht voor het definitieve ontwerp. De opdracht voor het voorlopig schetsont werp was al in 1956 gegeven, zodat de nu aangekondigde maatregelen inzake het bestek-gereed maken een periode van tien jaar afsluiten, waarin de bouwkosten ont- 1956 10 miljoen, 1960 15 miljoen, 1963 ƒ24 miljoen...). Advertentie Model O 3101 in op de mode. Haak met Neveda wol een warm „Astronautenkapje"... in één uur klaar 1 Kosten f.4,S0. Materiaal: Neveda SireneTripla. U kunt dit model O 3101 aanvragen bfl NEVEDA, POSTBUS 300, LEIDEN Sluit 2 postzegels van 18 ct b&. Mr. P. M. H. van Boven, voorzitter van het Ned. Kath. Werkgeversverbond gaf als zLjn mening: „Deze zaak heeft een bijzonder overtrokken belangstelling ge kregen bij bepaalde bonden. Zij heeft veel vefroebeld in het centraal overleg in ver houding tot wat zij waard is". Uit een nota over het prijsverloop in 1965, die minister Den Uyl (Econo mische Zaken) aan de Tweede Kamer heeft gezonden, blijkt dat het index cijfer van het levensonderhoud vorig jaar met 5,2 percent is gestegen. Dat is iets boven de wegens de slechte zomer verhoogde grens (van 4V2 naar 5 percent) die de minister zichzelf had toegestaan. De bewindsman, die de stijging naar beneden afrondt, trekt er de conclusie uit dat de ge maakte ramingen niet zijn over schreden. Volgens de nota stegen de prijsindex cijfers van agrarische produkten en vis vorig jaar met 7,3 percent; van produk ten uit agrarische grondstoffen met 4,2 percent; van overige industriële produk ten met 2,1 percent; huren 4,7 percent; overheidsdiensten 7,5 percent; particulie re dienstverlening 6,3 percent; vrijwillige verzekeringen w.o. ziekenverzekering 7,4 percent. Uit het feit dat de prijsontwikkeling onder de druk der grote lastenverzwaring niet hoger is uitgevallen, mag worden geconcludeerd dat het bedrijfsleven in grote trekken aan het gevoerde prijsbe leid medewerking heeft verleend, aldus minister Der. Uyl. Sinds het begin van dit jaar heeft het departement van Economische Zaken geen beweging der prijzen over een breed front, maar vrijwel uitsluitend doorwer king van verhoogde indirecte belastingen geconstateerd, die bij elkaar de duurte met 0,7 percent doen stijgen plus 1 percent extra door de huurverhoging. Voorts noemt de minister nog de stijging van de broodprijs als factor die het in dexcijfer verhoogt. Hij zegt: „Hoewel de afgelopen weken nog niet is gebleken dat de grenzen van de prijsgedragsregels werden overschre den, heb ik de economische controle dienst opdracht gegeven de prijsbewaking over een breed front te verscherpen." De wedstrijd Manchester UnitedBen- fica, die op 2 februari zal worden ge speeld voor de kwartfinale van het toer nooi om de Europa Cup voor landskam pioenen, zal door de AVRO-televisie wor den uitgezonden. De uitzending is des avonds via Nederland I van 20.25 uur 22.10 uur. Commentator is Koen Ver- hoeff. (Van onze correspondent) MADRID. De B-52 van de Ame rikaanse luchtmacht, die maandag tijdens het in vlucht inladen van ben zine met het bevoorradingstoestel in botsing kwam en is neergestort in de omgeving van Almeria aan de Zuid- spaanse kust, schijnt een lading kern bommen te hebben vervoerd. De ra dio-actieve delen daarvan zouden her en der verspreid liggen over een ter rein van vele vierkante kilometers. Onmiddellijk na het ongeluk heeft de Amerikaanse luchtmacht vanuit zijn ba sis in Torrejon bij Madrid honderd man naar de plaats van het ongeluk gestuurd die met geiger-tellers meter voor meter de omgeving van Almeria afzoeken. Zowel het luchtmachtcommando in Torrejon als de Amerikaanse ambassade in Madrid weigert te bevestigen of te ontkennen dat deze B-52 kernbommen vervoerde. Het is bekend dat in de basis in Tor rejon, het belangrijkste strategische vlieg veld van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, een grote voorraad nucleaire wa pens ligt opgeslagen. Regelmatig vliegen op grote hoogte Amerikaanse bommenwer pers, geladen met kernbommen over Spaans grondgebied. Om politieke en psychologische redene nen bewaren zowel de Amerikaanse lucht vaartautoriteiten als de Spaanse regering het grootste stilzwijgen. Publikatie van al le berichten die Spaanse journalisten aan hun dagbladen over deze „verloren" kern bommen hebben gestuurd, is door de cen suur van het ministerie van Voorlichting verboden. Torrejon is de enige Amerikaanse stra tegische basis in geallieerd gebied, die zeer dicht in de buurt van een grote stad is gebouwd. Het vliegveld ligt op slechts enkele kilometers afstand van Madrid. De Madrilenen weten niet dat daar een gro te voorraad kernbommen ligt. In geval van een gewapend conflict in Europa loopt Madrid kans een doelwit te worden voor vijandelijke luchtaanvallen. Een deel van de Haarlemmermeer be grensd door de Ringdijk vanaf het ge maal De Lijnden tot aan de Aalsmeerder- brug en verder via de Kruisweg en de Hoofdweg, is tot besmet gebied verklaard. Op het bedrijf van de heer Van Har de aan de Koekoekslaan in Badhoevedorp is namelijk onder de varkens mond- en klauwzeer uitgebroken. Binnen dit ge bied, dat ongeveer de helft van de ge meente Haarlemmermeer omvat, mogen varkens niet meer vervoerd worden. De KNVB en de afdelingen hebben al het amateurvoetbal dat voor zaterdag en zondag was vastgesteld, afgelast in ver band met de gesteldheid van de terrei nen. Ook alle wedstrijden van het betaal de jeugdvoetbal gaan niet door. Ook de wedstrijden van de Haarlemse Korfbal Bond zijn voor het komende week einde afgelast. Mr. J. R. van Eerde, directeur van het staatsvissershavenbedrijf (SVH) te IJmui den sedert 1949, heeft zijn ontslag ver zocht om een functie in Eindhoven te aan vaarden. De heer Van Eerde wordt als opvolger van mr Vleer, die benoemd is tot burge meester van Enschede, secretaris algemene diensten van de Technische Hogeschool in Eindhoven. Mr. van Eerde, die te Amsterdam werd geboren en nu 52 jaar oud is, kwam in oktober 1939 naar IJmuiden als assistent van de directie van 't SVH. In 1945 werd hij onderdirecteur en in 1949 volgde zijn benoeming tot directeur van het SVH te IJmuiden. Ook buiten het SVH vervult de heer Van Eerde vele functies. Hij is onder meer voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Redding maatschappij, lid van de raad van toezicht voor de Nutspaar- bank en is actief in diverse kerkelijke functies. Chamf ort: Uw kat streelt u niet uit liefde. Zij streelt u helemaal niet, maar streelt zich zelf aan u. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee dat mr. P. van Vollenhoven, de verloof de van prinses Margriet, vanaf half fe bruari als jurist bij de Raad van State werkzaam zal zijn. Advertentie Bontspecialisten Wagenweg 11Haarlem,Tfn 12924 Lid Stichting Bontwaarb.fonds De gemeenteraad van Haarlem heeft zich woensdagmiddag tijdens een ruim vijf uur durende, nauwelijks onderbroken vergadering gunstig uitgesproken voor de door het college van burgemeester en wethouders voorgestelde plannen om nog dit jaar het doorgaande verkeer uit Haar lems binnenstad te weren door een vier tal belangrijke stoppen voor dit verkeer in te stellen. Van deze beperkende maat regelen zullen het openbaar vervoer, als mede de fietsers en bromfietsers worden uitgezonderd. Voor het openbaar vervoer worden alle mogelijke faciliteiten ver leend. Hierdoor is Haarlem de eerste stad in ons land die voorrechten aan het open baar vervoer verleent. Overwogen zal v. -. .-. Vier mensen die bij het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Am,s- berg een belangrijke rol zullen spelen. V.l.n.r. lady Elisabeth Anson en Christine von Amsberg, zuster van de bruidegom, die als bruids meisjes zullen optreden, en prins Aschwin, broer van prins Bernhard en de Hon. mrs. Alexandra Ogilvy, de hertogin van Kent, die bij het huwelijk zullen getuigen. Bij het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg op 10 maart zullen voor prinses Beatrix getui gen zijn: prinses Alexandra van Kent, (mevrouw Angus Ogilvy), mevrouw Re- née Smith-Roëll, dr. W. Drees en prins Aschwin zur Lippe-Biesterfeld, broer van prins Bernhard. De getuigen voor de heer Von Amsberg zijn: Freiherr Julius von dem Bussche Haddenhausen, graaf eFrdinand von Bis marck, Freiherr Johann Christian von Jemisch en prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau. Drie Christina's zullen als bruidsmeis jes fungeren: prinses Christina, zuster van de bruid, prinses Christina van Zwe den, Christina von Amsberg, zuster van Claus, lady Elisabeth Anson, jonkvrouwe Bruidskinderen zullen zijn: Carolijn Al ting von Geusau, Joachim Jencquel, zoon tje van de heer en mevrouw Jencquel- Von Amsberg, Markus von Oeynhausen Sierstorpff, zoontje van graaf en gravin Caspar von Oeynhausen-Sierstorpff, en Daphne Stewart Clark, dochtertje van mr. en mrs. Stewart Clark-Loudon. Prinses Alexandra van Kent, die vo rig jaar in het huwelijk trad met de Britse zakenman Angus Ogilvy, is een nicht van koningin Elizabeth van Enge land. Mevrouw Renée Smith-Röell is een vriendin van prinses Beatrix en woont in Canada. Freiherr Julius von dem Bussche Had denhausen is een oom van de heer Von Amsberg, graaf Von Bismarck en Frei herr von Jenisch zijn vrienden van hem. Prof. Alting von Gesau behoort tot de vriendenkring van het koninklijk gezin. Lady Elisabeth Anson, jkvr. E. Lou don en jkvr. J. E. Röell zijn vriendinnen van prinses Beatrix. Jhr. Alting von Ge sau is hoogleraar in Tilburg, zijn echt genote is een vriendin van de prinses. Joachim Jencquel is een neefje van de heer Claus von Amsberg. Bij graaf en gravin Von Oeynhausen-Sierstorpff hebben prinses Beatrix en de heer Von Amsberg elkaar leren kennen. De ouders van Daphne Stewart Clark behoren eveneens tot de vrienden van het koninklijk huis. De bruidsjapon van prinses Beatrix zal worden gemaakt door het huis Linette te 's-Hertogenbosch. De japon is in overleg met de prinses ontworpen door mevrouw Bergé-Farwick, directrice van Linette. Ook de japonnen van de bruidsmeisjes en de bruidskinderen worden door Linette vervaardigd. nog worden in hoeverre taxi's ook van deze voorrechten gebruik mogen maken. Tevens besloot de Haarlemse gemeente raad het historische marktplein van de stad te reorganiseren en van het door gaande verkeer vrij te maken. In de toe komst zal de weekmarkt in Haarlem bo vendien weer op dit plein worden gehou den. De werkzaamheden die voor het invoe ren van deze verkeersaangelegenheden genomen moeten worden zullen bijna twee miljoen gulden gaan vergen. Het ge hele plan zal met de grootst mogelijke ur gentie worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling in het najaar de nieuwe ver keersmaatregelen te laten ingaan. Er wordt een logisch schema voor de werk zaamheden opgezet, zodat de stad er tij dens de zomermaanden zo min mogelijk hinder van zal ondervinden. De thans ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland voorge legde plannen voorzien in het leggen van twee verkeersstoppen zowel voor het uit het zuiden komende verkeer als voor het verkeer uit het noorden. De automobilis ten en het andere gemotoriseerde ver keer zullen bij deze stoppen naar omlei dingsroutes worden verwezen. De stads bussen zullen hun oude routes door de winkelstraten mogen blijven volgen. Ondanks deze stoppen blijven nagenoeg alle straten van de binnenstad geduren de de gehele dag voor het verkeer be reikbaar. Hierin is men geslaagd door een vernuftig systeem van eenrichtingsver keer, waardoor de voertuigen met kleine omwegen toch in de binnenstad kunnen komen. Ook het verlaten van de winkel straten zal door middel van luswegen die nen te geschieden. Tengevolge van deze plannen zullen en kele parkeerplaatsen in het hart van het centrum, met name op de Grote Markt verloren gaan. Hierin wordt echter voor zien door het scheppen van nieuwe par keerterreinen, die echter iets verder bui ten het hart van de stad zullen komen te liggen. Door middel van borden zullen de parkeerplaatsen worden verwezen. Ook zullen er op ruime schaal folders worden uitgereikt voor de niet-Haarlemmers, zo dat deze toch hun weg tot het hart van de stad kunnen vinden, althans indien ze in Haarlems centrum willen zijn. STOCKHOLM (Reuter) Tien leden van de parlementsfractie der Zweedse Cen trumpartij hebben gisteren de socialisti sche regering gevraagd een volksstem ming te organiseren over de kwestie in Zweden een republiek uit te roepen. Dit referendum zou moeten worden gehouden vóór een officieel onderzoek in deze zaak. In de motie van de Centrum-partij blijkt dat de indieners gekant zijn tegen een andere, onlangs ingediende motie van een dertigtal leden van de socialistische fractie, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen voorbereidingen te treffen voor een onderzoek of in Zwe den een republiek zou kunnen worden ge vestigd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1