Franse regering ontslaat chef van contraspionage Spoorwegstaking en een tekort aan elektriciteit High Society Ian Smith zet toch door Kabinet zweert Soekarno trouw Wereldnieuws Van dag tot dag Onrust over de Ben Barka-zaak Kerkhofdrama Deen gezonken, Duitser in nood „Radio Caroline" leed schipbreuk Harold Holt volgt premier Menzies op Harde tijd voor bibberende Britten '"Praatótoel DONDERDAG 20 JANUARI 1966 3 Johnson nodigt mevrouw Gandhi uit voor bezoek Kort nieuws Bestand in Zuid-Vietnam de Floris Flaneur Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. v „Ik ben niet bescheiden genoeg om te zeggen dat ik het minister- president- zchap niet aankan. Maar ik ben ook niet verwaand genoegd om te zeggen dat an deren het niet zouden kunnen". Deze ken merkende woorden sprak mevrouw Indira Gandhi twee jaar geleden toen de zojuist overleden premier van India Sjastri, aan bood haar steun te verlenen bij de ver kiezingscampagne. Ze sloeg het aanbod af en verleende Sjastri steun. Nu, twee jaar later, is zij, de 48-jarige dochter van India's eerste premier Pandit Nehroe, met grote meerderheid van stemmen ge kozen. De eerste vrouwelijke minister-pre sident van India is niet de première van een vrouw aan het roer van een staats schip: mevrouw Bandaranaike van Cey- len beet in dit opzicht de spits af. Mevrouw Gandhi geen familie van de grote Mahatma werd geboren op 19 november 1917. Het huis van Pandit Nehroe was in haar kinderjaren het cen trum van de Indische onafhankelijkheids beweging tegen de Britten. „Het was thuis nooit veilig", zo herinnert zij zich haar jeugd als leerlinge van een klooster school. „De regelmaat van ons leven werd voortdurend verstoord, omdat de politie steeds maar weer mijn ouders kwam op halen." Ze ging zelf ook voor een jaar de cel in: „In die groezelige gevangenis kwam er modder in onze ziel. Toen ik er uit kwam, was het een schok voor me om weer kleuren te zien." Haar eerste politieke daad was de op richting van een kinderorganisatie „Ve- nar Sena", genaamd „het Apenle ger" om steun te geven aan de ac ties van Mahatma Gandhi. De leden van het Apenleger verrichtten allerlei klusjes zoals koken, boodschappen doen, enzo voorts, om de volwassenen zo veel moge lijk vrij te houden voor belangrijker werk. De enorme problemen waarmee India worstelt komen te rusten op de schouders van een moedige vrouw. Tijdens onlusten in de zuidelijke staten van India, waar men in opstand kwam tegen het rege ringsbesluit de Hindi-taal als de officiële spreektaal in te voeren, was mevrouw Gandhi de enige minister van het kabinet Sjastri die uit de beschuttende veiligheid van de hoofdstad New Delhi naar de on rustige gebieden reisde om er de rebellen toe te spreken. Eerste-minister Indira Gandhi werd gis teren tot premier gekozen met een meer derheid van 186 stemmen. Van de vijf honderd stemmen gingen er 169 naar haar tegenkandidaat Morarji Desai, die na af loop van de stemming verklaarde de nieu we premier volledig te zullen steunen. Op zeer vrouwelijke wijze brak mevrouw Gandhi tijdens haar rede in tranen uit, toen ze bedankte voor het vertrouwen dat de Indische Congrespartij in haar heeft gesteld. Of de lichamelijk niet sterke In dira Gandhi, weduwe en moeder van twee zoons die in Groot-Brittannië studeren, haar vrouw-zijn als een nadeel be schouwt, wordt door haar afdoende be antwoord: „Ik ben maar een gewoon mens, al ga ik dan ook een wat onge wone taak verrichten. Een toevallige bijkomstigheid hierbij is dat ik een vrouw ben". Voor de toch zo sterk geëmancipeerde Westerse vrouw zal de functie van deze dochter van India, nog wel bijzonder ris kant lijken, maar in de sfeer van het Oosten en vooral die van India gelden andere maatstaven, waarbij biologische vaak veel minder belangrijk zijn dan de universeel menselijke. PARIJS (AFP en Reuter) De Fran se regering heeft woensdag naar aanlei ding van de Ben Barka-affaire het hoofd van de contraspionagedienst, generaal Jacquier, ontslagen en een verkoeling in de betrekkingen met Marokko teweegge bracht door te verklaren, dat de ontvoe ring van de Marokkaanse oppositieleider in het buitenland was georganiseerd. De regering zal, zo werd in een com muniqué na afloop van een kabinetsbij eenkomst gezegd, zowel op binnen- als bui tenlands terrein de conclusies trekken uit het onderzoek in deze zaak. De Marok kaanse ambassadeur in Parisj, prins Moe- lay Ali, vertrok woensdagavond naar Ra bat. Hij vindt de affaire eert Franse aan gelegenheid. Medeplichtigheid van de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Oefkir, aan de ontvoe ring van en moord op Ben Barka acht hij ondenkbaar. De naam van Oefkir is in het onderzoek enkele malen gevallen. Generaal Jacquier werd als hoofd van de Franse contraspionagedienst vervan gen door generaal Guibaud, tot dusver bevelhebber van de Franse strijdkrach ten in het zuidelijk deel van de Indische Oceaan. Vast is komen te staan, dat een aantal ondergeschikten van Jacquier heeft deel genomen, of op de hoogte is geweest van de ontvoering van Ben Barka. Het regeringscommuniqué sprak van een misdadige onderneming" waarbij agenten van Franse speciale diensten of Franse politiemannen' 'behulpzaam wa ren geweest. De contraspionagedienst zal, zo werd woensdag besloten, onderge- (Van onze correspondent) LONDEN De besprekingen van de Britse regering met Rhodesië's opper rechter, sir Hugh Beadle, hebben alle voorbarig optimisme de bodem ingesla gen. Sir Hugh die trouw is gebleven aan Groot-Brittannië heeft duidelijk gemaakt dat premier Ian Smith niet met de Brit se regering wil onderhandelen zolang Londen weigert zijn regime te erkennen. Dit is voor de Britse regering het sig naal om over te gaan tot scherpere eco nomische sancties. Veel speelruimte is er echter niet, want tot nu toe is slechts vijf percent van Rhodesië's export de dans ontsprongen. De nieuwe sancties zullen in de komen de dagen, voordat het Britse parlement van reces terugkeert, worden afgekon digd, tegelijk met Wilsons' plannen voor Rhodesië na de val van Smith. Men houdt er rekening mee dat het hoogtepunt van de crisis nog moet beginnen. WASHINGTON (DPA) president Johnson heeft de nieuwe premier van In dia mevrouw Indira Gandhi, uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten, Bij de uitnodiging was een boodschap, waarin de Amerikaanse president me vrouw Gandhi gelukwenste met haar ver kiezing als minister-president. De overle den eerste-minister Sjastri zou op 1 fe bruari voor een bezoek in Washington «ankomen. Of mevrouw Gandhi op dat tijdstip in de VS zal arriveren, kon gis teravond niet worden bevestigd. bracht worden bij het ministerie van De fensie. De dienst, die tot dusver onder het bureau van de premier ressorteerde, zal zijn zelfstandigheid vrijwel volledig moe ten prijsgeven. In Parijs werd woensdagavond uit goe de bron vernomen dat de controle aan de Franse grenzen verscherpt is om te voor komen dat mensen die iets met de Ben Barka-affair te maken hebben naar het buitenland vertrekken. Het Perzische blad „Teheran Jour nal" maakte gisteren melding van een macabere tragedie: „Een man die men dood waande kwam plotseling weer tot leven, vlak voor hij begraven zou worden." De aanwezigen op het kerkhof vluchtten in paniek. De weduwe kreeg aan het graf een hartaanval en stierf. Kort daarop stierf haar man „op nieuw" toen hij zijn vrouw zo voor zijn ogen zag neerzijgen. Het echtpaar is samen begraven. In de onverkwikkelijke affaire Ben Barka zijn reeds vele namen ge noemd. Enige van de voornaam,ste betrokkenen zijn (boven van links naar rechts)Jacques Foccart, secre taris-generaal Elysée; generaal Jacquier; Max Fernet van de ge heime politie; Jacques Aubert, kabi netschef Binnenlandse Zaken; Zol linger, rechter van instructie die de onderzoekingen leidt; (beneden) commissaris Simbille; Abd El Kader Ben Barka, broer van de waarschijn lijk vermoorde Marokkaanse oppo sitieleider; Ben Barka zelf; generaal Oefkir, de Marokkaanse minister; Antoine Lopez, een geheim agent van Frankrijk. ESBJERG (AFP en ANP) De Deense vissersboot „Niels Bach" is met een Ne derlandse trawler, op de Noordzee in aan varing gekomen en gezonken. Het Neder landse schip zou hulp hebben verleend. Bij het ongeluk zijn twee van de drie Deense vissers om het leven gekomen. Eén verdronk en de andere, die gered werd, bezweek later. Nabij Brest kw^m gisteren het West- duitse vrachtschip „Kremsertor" met 34 bemanningsleden in moeilijkheden. Het schip maakte zwaar slagzij nadat de la ding was verschoven. De Duitse sleepboot „Atlantik", de reddingsboot „Plymouth" en de Nederlandse zeesleper „Jacob van Heemskerk" waren in de omgeving om hulp te verlenen: Drie helikopters van de Britse lucht macht zijn onderweg om op verzoek van de kapitein dertig man van boord te ha len. De kapitein wilde zelf met drie man aan boord blijven van het schip dat 45 graden slagzij maakt. DJAKARTA (ANP) 92 van de hon derd leden van het Indonesische kabinet hebben vandaag Soekarno trouw gezwo ren. Dat gebeurde op een plechtigheid van drie kwartier in het Merdeka paleis. On der hen waren de eerste vice-premier Soe- bandrio, tweede vice-premier Leimena derde vice-premier Chaeroel Saleh, leger leider Nasoetion, de stafchefs van de strijdmachtonderdelen en van de politie, en de sultan van Djogjakarta. Onder de acht afwezige ministers zijn de communistische partijleider Aidit en de partij bestuursleden Loekman en Njoto, die naar men aanneemt gearresteerd zijn. Eveneens afwezig was het gewezen hoofd van de luchtmacht, Omar Dhani, wiens rol in de mislukte staatsgreep nooit is opgehelderd. De andere afwezi gen hadden bericht van verhindering ge zonden. Giftige dampen. De 38-jarige heer P. Gij- rath, bedrijfsleider van een chemisch reinigingsbedrijf in Valkenswaard, is dood in het bedrijf aangetroffen. Hij had 's avonds een der machines gerepa reerd waarin zich een tank met ethy- leen bevond. Het inademen van de dampen van deze vloeistof heeft waar schijnlijk zijn dood veroorzaakt. CLACTON (Reuter en AP) „Radio- Caroline" is vanmorgen vroeg bij Walton- on-the-Naze ten noorden van Londen aan de grond gelopen. De zeventien mensen aan boord vijf man radio-personeel en twaalf bemanningsleden zouden in veilig heid zijn. Het drijvende radiostation voor de Engelse kust was in een storm van zijn ankers geslagen. Er waren twee red dingboten uitgevaren om assistentie te verlenen. Het station ligt voor de oostkust van Engeland en zendt amusementsmuziek uit. Aan boord bevonden zich zeventien mensen, waarvan het grootste deel Ne derlanders. De Britse PTT, die toezicht op het radiowezen uitoefent, zal geen maatrege len tegen het schip nemen, zolang het binnen de driemij lsgrens niet zendt. CANBERRA (Reuter) Premier Men zies van Australië is afgetreden. De 71- jarige Menzies, die zestien jaar premier is geweest, maakte zijn aftreden vandaag officieel bekend. Hij zal worden opge volgd door zijn partijgenoot, de minister van Financiën, Harold Holt. (Van onze correspondent) LONDEN Daalt de temperatuur tot drie graden onder nul dan is voor de Brit ten de ijstijd aangebroken. Doorgaans zijn de Engelse winters vrij zacht. Wanneer on verwacht de temperaturen sterk dalen, is er geen volk dat erger klaagt dan het Britse. Miljoenen woningen zijn onvoldoen de verwarmd. Het open haardvuur voldoet alleen nog maar de kasteelheer die over een grote schouw met een forse stapel eiken blokken beschikt. Doen ijs en sneeuw hun intrede dan is het Britse leed helemaal niet meer te overzien. In de Londense ondergrondse stapte een bestuurder gisteren halverwe ge een rit uit zijn cabine, om zich tot woede van de passagiers minutenlang warm te lopen, alvorens de rit te her vatten. En bovengronds, op Engelands nauwe en kronkelige wegen, doen zich transportmoeilijkheden voor, waardoor al lerlei vertragingen optreden. De steenkolen arriveren niet op tijd bij de onder hoogspanning werkende elektri sche centrales, die schromelijk in gebreke blijven. De bibberende Britten worden dagelijks geërgerd met verzoeken om een minimum aan stroom te gebruiken, om dat deze anders geheel zal uitvallen. In de Midlands hebben 250 fabrieken de ar beid onderbroken, of geheel moeten sta ken. Er is geen elektriciteit voor ze. Tot overmaat van ramp voor de Lon- denaren dreigt er nu bovendien een trans portcrisis, want 28.000 leden van het bus- personeel hebben besloten met ingang van eind volgende week geen overuren meer te maken. Dat betekent voor het publiek eindeloos wachten. Erger nog is de gisteren voor veer tien februari afgekondigde nationale spoor wegstaking, de eerste uitbarsting van het al lang smeulende conflict tussen de vak bonden en de regering die probeert een goede loonregeling tot stand te brengen. jHet wordt de eerste landelijke spoorweg staking sinds 1926, als ze doorgaat. SAIGON (AP en Reuter) Het be stand van vier dagen dat de Vietcong in Zuid-Vietnam heeft afgekondigd ter gele genheid van het boeddhistische nieuwjaar, is vannacht ingegaan. De Zuidvietnamese en Amerikaanse strijdkrachten nemen ook een bestand in acht, maar dit begint twaalf uur later en eindigt zes uur eerder. Beide partijen hebben toegezegd in deze perioden geen aanvalsacties te ondernemen. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, werd het nieuwe jaar ingeluid met veel vuurwerk, waarvan de knallen een be poreving zijn voor de Zuidvietnamese en Amerikaanse militairen die steeds be dacht moeten blijven op aanslagen van de Vietcong. Het is in Saigon verboden om zwaar vuurwerk af te steken. Er is een Engelse term die ook Nederlandse harten snel ler doet kloppen: High Socie ty. Wie nog niet ver genoeg gevorderd is met Walter en Connie, moge vernemen dat de uitspraak ervan aldus luidt: Hai Sosaietie. „High Society" is moeilijk te verta len. „Hoog gezelschap" geeft geen enkel houvast aan de sfeer van apartheid en uit verkorenheid, die de Engelse aanduiding omgeeft. Het is helemaal niet alleen maar een hoog gezelschap, dat recht op deze betiteling kan doen gelden. Veel meer bedoelt de omschrijving duidelijk te ma ken dat het toppunt van be schaving, adeldom, verheven heid en exclusiviteit als een geur van maatschappelijke heiligheid de aanwezigen om geeft. Nu we dat allemaal uitvoe rig hebben vastgesteld, hoeft het geen verwondering te wekken dat in Amsterdam de heer Kees Manders, broer van Dorus, een nachtclub heeft geopend die „Hai So saietie" is geheten. In zijn aankondiging van de opening schreef de heer Manders ons dat „High So ciety" een miljonairsclub zou worden, speciaal bedoeld voor diplomaten, miljonairs en za kenlieden die een miljoenen bedrijf vertegenwoordigen. Hij was van mening dat een dergelijke gelegenheid „waar vooraanstaanden met hun relaties kunnen verke ren" in een grote behoefte zou voldoen. En daar heeft Kees Man ders groot gelijk in. We weten allemaal hoe in Am sterdam nog steeds bij kou en ontij diplomaten, miljonairs en zakenlieden zwervend op straat worden aangetroffen, wanhopig een onderkomen zoekend, vertwijfeld speurend naar een toepasselijk dak bo ven hun hoofd Het is tot dusver inderdaad een asociale toestand geweest. Deze rijke verschoppelingen werden aan hun lot overge laten en zelfs de overheid trok zich niets van hen aan. Het is allemaal heel eenvou dig gezegd: als het koud is kruip je bij de kachel met een cognacje en een boek maar wat moet een miljonair, een diplomaat, een zakenluid- je? Er zijn zelfs gevallen be kend dat zo'n beklagenswaar dige vereenzaamd in een gracht liep, nadat hij in het centrum der hoofdstad tever geefs had lopen zoeken naar een gelegenheid waar hij pas te. Nergens paste hij. Overal kwam hij temidden van men sen die geen diplomaat, za kenman of miljonair waren en moest hij zijn afgebeulde benen steken onder een tafel waaronder geen enkel ander paar high-society-benen te bekennen viel. Op den duur drijft zoiets een man tot wan hoop. Onze hedendaagse maat schappij is hard, harder dan menigeen beseft. Niemand in Amsterdam zal eraan denken zich over zo'n sloffend wezen te ontfermen, hem even be moedigend toe te spreken en hem desnoods met enkele wel gekozen woorden tot nieuwe verwachtingen te inspireren. Nu weet ik wel dat men voor zo'n man weinig kan beden- ken, dat hem helpen kan. En daarom is het weer zo'n prachtig staaltje van burger zin, dat eindelijk ene Manders met zware offers en enorme inspanning een tehuis voor deze vergeten groep heeft in gericht, „waar zij met hun relaties kunnen verkeren". We hebben het tot dusver alleen nog maar over de dak lozen zelf gehad, maar die relaties staan er ook niet zo rooskleurig voor. Soms ont moet men op donkere grach ten groepjes kleumende da mes en heren, die zwijgend bijeenhotteren en in wier blik de uitzichtloosheid van de eenzame nacht zich spiegelt. Vraagt men hen dan naar de leden van hun droefheid, dan hoort men: wij zijn relaties van miljonairs, diplomaten en zakenlieden die miljoenen bedrijven leiden, maar er is nergens een onderdak waar wij met onze diplomaten, mil jonairs en zakenlieden die een miljoenenbedrijf leiden kunnen verkeren. Iedereen zit maar warm en gezellig te kouten, alsof er geen bittere nood meer wordt geleden. Zelfs het Leger des Heils trekt zich niets van ons aan. Kunnen wij het helpen dat wij relaties zijn van miljo nairs, diplomaten en zaken lieden die een miljoenenbe drijf leiden? Neen. zij kunnen het niet helpen. De donkere glinste ring van het grachtwater lokt, al ligt er momenteel een ijs vloer van twintig centimeter dikte op. Zelfs de troost van het liefderijk wijkende water dat moedelozen omarmt is bikkelhard bevroren. De re laties zouden hun relaties op het ijs kunnen ontmoeten, maar hoe kan men verkeren bij tien graden vorst in het holst van de nacht? Manders heeft dat allemaal fijntjes aangevoeld. Sinds en kele dagen is het leed geleden en als de verwachtingen niet bedriegen zijn alle daklozen nu in de nieuwe club avond aan avond bijeen, om te ver keren. Waarschijnlijk moet de heer Manders terdege op passen, dat er geen profiteurs binnensluipen, want dat ge vaar is altijd aanwezig wan neer men iets voor de mens heid doet. Er zullen wellicht infiltratie pogingen worden ondernomen door lieden die nog geenszins miljonair zijn of die bedrijven leiden waar geen sprake is van miljoenen. Natuurlijk vallen dergelijke figuren temidden van de „high society" onmiddellijk op door een ontoereikende beschaving, een gebrek aan adeldom, superioriteit en ex clusiviteit, maar het is ver velend voor de sfeer. Alle miljonairs, zakenlieden die miljoenenbedrijven leiden en diplomaten onder onze lezers zullen er daarom goed aan doen, hun inkomstenbelas- tmgbiljet van afgelopen jaar of hun diplomatieke geloofs brieven mee te nemen, indien zij van de gastvrijheid in „High Society" willen profi teren. Voorts moet men er vol gens de uitnodiging verschij nen in „klein avondtoilet". Niet té klein natuurlijk, maar net krap-an. Ongeveer zoals Dorus altijd in hoog gezel schap pleegt te verschijnen. Hij zal er ook wel vaak ko men. Wie hem wil herkennen moet weten dat hij een zeer speciale soort witte hand schoenen draagt. Die kleine afwijking onderscheidt hem van de overige Hai Socaie- tieners. Er doet zich de netelige vraag voor, of het initiatief van Kees Manders niet waard is te worden gesteund. Wel licht zal hij niet kunnen reke nen op overheidssubsidie, of schoon het geld van de schat kist wel aan minder sociale doeleinden wordt besteed. Maar misschien is er een mo gelijkheid voor een nationaal geschenk een bijdrage na mens het gehele volk bijvoor beeld. Al was het alleen maar voor de aardigheid. We zou den de commissarissen der Koningin kunnen vragen, of zij de high society-minnaars in hun provincie zouden kun nen aanwijzen voor een bij eenkomst in Amsterdam, waar dan de basis zou kunnen wor den gelegd voor een perma nent „high society sympathi santenfonds". De commissa rissen der Koningin hebben namelijk een uitstekende kijk op het innerlijk van hun pap penheimers. Ze halen de ge schikte klantjes er zó uit. Daar komt nog bij, dat een aanwijzing door de hoogste provinciale autoriteit als een eervolle onderscheiding zal worden gevoeld, waardoor het animo niet weinig zal worden opgevijzeld. Het is tenslotte voor een goed doel. Aan helemaal niks denken Wanneer ik straks thuis kom zei een meneer tegenover mij in de trein tegen de meneer naast hem dan ga ik dom weg in een makkelijke stoel zitten, dom weg een sigaar roken en een uur lang aan helemaal niks denken. Dat is de beste manier om te rieleksen. Dat probeer ik al jaren en jaren lang te doen; de stoel en de sigaar gaan best maar dat aan-helemaal-niks-denken. Ik had, in de trein, de vraag op de punt van m'n tong: „neem me niet kwa lijk dat ik me in uw gesprek meng, maar hoe doet u dat, hoe lapt u 'm dat, om aan helemaal niks te denken; dat is mij nooit gelukt, zelfs niet een seconde." Het hoogste, dat mij op dit gebied ge lukt is, is: aan bepaalde dingen niet te denken. Bepaalde gevallen, die mij hoog zaten, even uit te schakelen, maar hele maal niks, nee. Wel heb ik mij er, achteraf, wel eens over verwonderd aan wat voor mensen en dingen je plotseling kunt zitten denken. Ineens, zonder verklaarbare aanleiding. Aan de leraar Duits op m'n gymna- sum, een man met enorme platvoeten en een strogele snor. Of aan een oude oudtante, zoals die per manent de leesportefeuille zat te lezen. Mijn pianoleraar, die altijd op de fiets kwam met van die klemmen onder aan zijn broek. Hij rook een beetje duf. Ze zijn allemaal al jaren en jaren dood maar zij worden levend als wij probe ren aan helemaal niks te denken. Nadat ik het die meneer in de trein had horen zeggen, heb ik het weer gepro beerd, afgelopen woensdag. Weer niet gelukt. Wel aan: Meneer Fentener van Vlissingen. Citroenvla. San Francisco. Johannes Jacobus Jeronimus van Vliet; zijn vader was apotheker, hij verzamelde lucifersmerken en ik heb sinds 1918 niets meer van hem vernomen. Premier Cals. Hotel de l'Angleterre in Kopenhagen. Bosboom Toussaint. Willy. Verse snijboontjes in Charlotte Armélie op de Maagdeneilanden. Lord Lister. Gerookte ossetong. Cees Nooteboom. En natuurlijk heb ik veel zitten denken aan aan-niets-denken. Het vervelendste is, dat ik er op den duur bij in slaap val. Woensdag jl. ook. Maar in de slaap denk je door. Dit maal was het over Josephine de Beau- harnais, Onassis, nijlpaarden, Palermo en Dikkie, mijn slapie in de kazerne en een sprekende hond. Zou die meneer echt aan niks kunnen denken? Misschien zei hij maar wat. Daar troost ik me dan maar mee. Advertentie UetofUrUUA 6f> Telefoons. Het aantal telefoons in de we reld is tussen 1955 en 1965 gestegen van 95 tot 182 miljoen. Dat deelt de Inter nationale Telecommunicatie Unie mee. Ruimte. Het Russische regeringsblad Iz- vestja meldt dat drie Russen bijna een maand hebben doorgebracht in een ruimtecabine, waarbij de omstandighe den gelijk waren gemaakt aan die van een vlucht door de ruimte. Toen de „vlucht" voorbij was, waren de mannen in een zo goede vorm, dat zij een par tijtje volleybal mochten spelen. Bezuiniging-af. Ambtenaren van het Wit te Huis hoeven voortaan als zij opbel len, hun naam niet meer op te geven aan de telefoniste. In november had een speciale adviseur van president John son, Marvin Watson, deze maatregel in gevoerd om bezuinigingsredenen. Hij werd er echter aldra van beschuldigd, dat hij zijn collega-ambtenaren wilden bespioneren. De maatregel is ingetrok ken. Epidemie. In Graaff-Reinent en twee na bijgelegen plaatsen in de Zuidafrikaan- se Kaapprovincie zijn 112 kinderen ge storven aan maag- en darmaandoenin gen. Bijna alle slachtoffers, op één na allen negers, waren nog geen twaalf jaar oud. Een woordvoerder van een der ziekenhuizen weet de epidemie aan de hittegolf en de onhygiënische woontoe standen. Ongeluk. In een bekendmaking van het Hongaarse ministerie van Defensie wordt meegedeeld dat zaterdag negen militairen om het leven zijn gekomen, toen een vrachtauto met 22 soldaten bij Kalosca in Zuid-Hongarije door een brugleuning reed en in een zij kanaal van de Donau terechtkwam. Brand. Bij een hevige brand in Taipeh, waardoor een gebouw van zes verdie pingen en een theater in de as wer den gelegd, zijn woensdag 27 mensen om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3