Provinciale Staten ook ongerust over exploratieboringen in IJsselmeer Vandaag komt vierde T.H. vestiging van de orde de aan Briljant en goud voor jubilaris Boerenleenbank Santpoort vierde 60-jarig bestaan Koeltorens voor Mekog Uitspraken Haarlemse rechtbank MOTIE ONDERSTREEPT STANDPUNT VAN G.S. „Doe eens wat" in „De Meerpaal" Winnende vogels uit IJmuiden Kort IJmondnieuws In de vishal en op zee Tien rollenrijders strijden om titel van Kennemerland Drukke receptie in „De Uilenboom" DONDERDAG 20 JANUARI 1966 5 Motie Tentoonstelling van Lies Guntenaar Groenten uit Beverwijk Zaanstreek Spoed Voor geestelijk gehandicapt kind „De Vogelvrienden" m I mk Rechts de 23ste koeltoren bouw. in aan- De bouw van de 23ste koeltoren op het terrein van Hoogovens IJmuiden vordert snel. Begin september 1966 zal deze grootste toren van het terrein 47 me ter hoog, 30 meter doorsnede worden opgeleverd. Deze koeltoren is de achtste bestemd voor de kunstmestfabriek N.V. Mekog. De bouw is noodzakelijk in ver band met de nieuwe salpeterzuurfa- briek. Zowel op terreinen van elektriciteits centrales, mijnbedrijven en hoogovenbe- drijven treft men deze grote betonnen gevaarten aan. In de koeltorens wordt het koelwater uit het bedrijf ontdaan van zijn overschot aan warmte. Het ont werp van deze torens, die over de gehe le wereld ingang hebben gevonden, is van de Nederlanders prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, oud-directeur van de Staatsmijnen. De eerste koeltoren naar zijn ontwerp werd in 1916 gebouwd bij de staatsmijn Emma. Aan de onderkant van de toren komt lucht binnen, aan de bovenkant het war me koelwater, dat over een gradeerwerk naar beneden druppelt. Onderweg ver dampt een deel van het water, hetgeen de koeling bevordert. De rest van het water wordt beneden opgevangen en kan opnieuw worden gebruikt. Gezien het grote waterverbruik bij Hoogovens in 1964 ca 216 min m3 is het aantal van 23 koeltorens begrijpelijk. Overigens cir culeert niet deze totale hoeveelheid door de koeltorens bij Hoogovens. De Haarlemse rechtbank heeft een 19- jarige schilder uit Ermelo veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens een in braak in Hillegom en diefstal van een auto in Zandvoort. Er was acht maanden waarvan drie voorwaardelijk tegen hem geëist met aftrek van voorarrest. Een 51-jarige kistenfabrikant uit West- zaan, die terecht moest staan voor valse opgave aan de belasting is door de Haar lemse rechtbank veroordeeld tot een boe te van 1000 en twee maanden voorwaar delijk. Er was een boete van tweeduizend gulden en twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf geëist. De 34-jarige boekhouder die de administratie verzorg de werd veroordeeld tot 500 boete we gens valsheid in geschrifte. Tegen hem was duizend gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Een 51-jarige metselaar uit Hoofddorp Is door de Haarlemse rechtbank vrij ge sproken van de hem tenlaste gelegde meineed. Ondanks het feit dat het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland reeds twee maal bij de regering van hun ongerustheid hebben blijk gegeven over de exploratieboringen naar aardgas en aardolie in het IJsselmeer, dat dit jaar nog als een belangrijk bassin van drinkwater zal worden gebruikt, hebben woensdag, tijdens de derde zitting van de be grotingsvergadering, ook de Provinciale Staten nog eens hun ongerustheid onderstreept. Zij deden dit door het indienen van een motie, waarin het verzoek aan G.S. werd gedaan het schrijven ter kennis van de regering te brengen. De motie werd ingediend door de heer J. A. Dallmeijer (P.v.d.A.) en zij was mede-ondertekend door de heren Dufour, Kuiper, Laan en Noordenbos, respectievelijk V.V.D., C.P.N., K.V.P. en P.S.P. dringen er bij de minister van Econo mische Zaken op aan om alsnog aan het verzoek van G.S. van Noord-Holland ge volg te geven en zij verzoeken Gedepu teerde Staten deze motie ter kennis van de betrokken ministers te brengen." Prof. mr. Verdam verklaarde namens zijn protestants-christelijke 'fractie er geen behoefte aan te hebben de motie te steunen op grond van de eerder genoem de motieven. De protestants-christelijke fractie ont hield zich van ondertekening, omdat zij zich op het standpunt stelde dat de bei de brieven van G.S. aan de regering het standpunt van Noord-Holland reeds vol doende duidelijk hadden gemaakt. Zoals bekend is, heeft de regering on langs nog uitgesproken dat zij van oor deel is, dat de exploratieboringen in het IJsselmeer geen gevaar zullen opleveren voor de drinkwatervoorziening. Noord-Holland zal nog dit jaar het wa ter van het IJsselmeer, ons grootste zoet waterreservoir, moeten gaan gebruiken, omdat de hoeveelheid drinkwater, die uit het duingebied te winnen valt, binnen af zienbare tijd kleiner wordt dan de vraag. (Wij hopen hierop in onze wekelijkse bij lage „Erbij" spoedig nader terug te ko men. Red!) Het PWN, het Noordhollandse provin ciale drinkwaterbedrijf bouwt op het ogenblik bij Andijk een kolossale installa tie, die het nog dit jaar mogelijk moet maken het tekort aan drinkwater aan te vullen door toevoeging van gereinigd IJs- selmeerwater. Mede hierdoor maakt men zich in de provincie zorgen over de ex ploratieboringen in het IJsselmeer omdat, zoals G.S., er in hun eerste brieven aan de regering reeds op wezen, „de gering ste hoeveelheid aardolie of zelfs boor- spoeling funest kan watervoorziening. In de morgenuren tijdens deze derde ronde van de provinciale begrotingsver gadering kondigde dokter Dallmeijer reeds aan een motie te zullen indienen. Gistermiddag zette dokter Dallmeijer zijn beweegredenen uiteen. Hiervóór vertelde de gedeputeerde Mensink een en ander over het gevaar dat dedrinkwatervoor ziening loopt bij olieboringen. In dit ver band wees hij op de gevaarlijke situatie bij Sleen. De catastrofe die in Sleen gebeurd is, had ook niémand voorzien, aldus de ge deputeerde Mensink. „Zelfs nu is de oor zaak van het ongeluk nog niet bekend" zo vervolgde de gedeputeerde. „Of de uitvoerenden zijn hun verplichtingen niet nagekomen, óf de voorschriften waren niet uitgebreid genoeg". De gedeputeerde wees er vervolgens op dat de consequenties voor het omlig gende drinkwatergebied in Sleen nog niet eens bekend zijn. De heer Mensink wees tevens erop dat ook G.S. reeds tweemaal de regering hebben geschreven om hun ongerustheid kenbaar te maken. Wan neer de Provinciale Staten echter hun motie wilden indienen dan zou hij daar vrede mee hebben. Woensdag herdacht de heer A. van Vuuren uit Velsen-Noord met zijn echtge note, kinderen, familie en vele bedrijfs- genoten in de feestelijk versierde kantine van de afdeling hoogovens het feit, dat hij veertig jaar in dienst van Hoogovens IJmuiden was. Namens de raad van bestuur overhan digde jhr. ir. B. de Jonge, onderdirec teur produktie, de jubilaris het gouden Hoogoven-embleem, de zeester met bril jant, het gouden polshorloge en de grati ficatie. Uit handen van ir. A. K. Vroege, hoofd van de sector ijzer, ontving de jubilaris het bedrijfsfoto-album en de oorkonde behorende bij een veertigjarig jubileum. Vervolgens sprak namens de sinterfa- briek collega J. Vossen. De heer J. Vossen onthaalde de heer en mevrouw Van Vuuren op anekdotes van weleer en bood namens de afdeling mevrouw Van Vuuren een zonnestoel en jubilaris Van Vuuren een tuinschaar aan. Namens het jubileumfonds boden de heren J. Neele en P. de Vreeze en jubi laris een scheerapparaat en diens echt genote een bloemenbak aan. Tot slot dankte de heer Van Vuuren de aanwezigen voor hun belangstelling, de sprekers voor hun goede woorden en cadeaus. Hierna volgde een gezellige receptie waarbij de vele vrienden van de jubilaris hem en zijn vrouw kwamen gelukwen sen. Ir. A. K. Vroege, hoofd sector ijzer, toont de heer en mevrouw A. van Vuuren het bedrijfsfotoalbum,. zijn voor de drink- Over de leefbaarheid in de Zaanstreek met betrekking tot de vestiging van een óf zelfs meer petrochemische industrieën zette de heer Clijck (KVP) een heel be toog op. Het bepleitte ook spreiding van het inwonertal van Noord-Holland over de gehele provincie. Mevrouw Groensmit-Van der Kallen (KVP) sprak in een uitvoerig betoog over de ontwikkeling van de IJmond, waarbij zij duidelijk stelde de mening van het college van G.S. over de sa menvoeging van drie IJmondgemeenten niet te delen. Ook wees zij op een dis crepantie in de uitlatingen van G.S. over het Noordzeekanaal, waarbij het college het vorige jaar gezegd zou hebben het Noordzeekanaal als een grens, als een soort barrière te zien en dat zij nu plot seling blijk geeft van deze gedachte afge stapt te zijn. Mevrouw Groensmit-Van der Kallen zei dat haar fractie op het standpunt is blij ven staan dat samenvoeging van twee IJmondgemeenten (Beverwijk en Heems kerk) de voorkeut verdient boven sa menvoeging van drie, zoals G.S. dat in de Memorie van Antwoord bij de provincia le begroting heben gesteld. ,De uitbreiding van de Hoogovens kan", zo zei mevrouw Groensmit-Van der Kallen, „evengoed gerealiseerd worden wanneer de Hoogovens in meer dan één gemeente liggen. Over de samenvoeging van drie IJmondgemeenten zei mevrouw Groensmit dat het betere een vijand van het goede zou zijn. De heer Dallmeijer diende daarop zijn motie in. De commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg las het schrijven hardop voor: „De Pro vinciale Staten van Noord-Holland in ver gadering bijeen, overwegende dat bij de olie- en gasboringen in het IJsselmeer grote gevaren dreigen voor de kwaliteit van het water en daarmee onder meer voor de drinkwatervoorziening; dat het IJsselmeer als bron voor het drinkwater in onze provincie van grote betekenis moet worden geacht; dat door het colle ge van G.S. herhaald stappen werden ge daan bij de betrokken minister om bedoel de boringen te voorkomen, doch dat deze tot nog toe zonder resultaat geweest zijn In het clubhuis „De Meerpaal" voor de r.k. jeugd aan de Banjaertstraat wor den zondag 30 januari onderlinge wed strijden gehouden onder het motto „Doe eens wat". Op het programma staan; biljarten, schaken en dammen, dansen, tafeltennis klaverjassen, muziek, handvaardigheid en fotografie, modeshow en kapwedstrijd en tenslotte voordracht en dclamatie. Zondagavond wordt het „doe-eens-wat feest" afgeloten met dansen waarbij „The Hamiets" medewerking verlenen. De tentoonstelling van Lies Guntenaar in Galerie Boumans te Beverwijk heeft in de eerste week na de opening het re cord aantal bezoekers van 841 getrokken waarvan 200 scholieren. De expositie is tot 18 februari geopend, dagelijks op werktijden, bahalve dinsdag middag. In verband met de grote be langstelling, zal de tentoonstelling ook avonds open zijn voor bezoekers en wel op de vrijdagavonden van 28 januari en 4 en 11 februari, telkens van 19.00 uur 22.00 uur. De prijzen op de Beverwijkse groente veiling waren als volgt: Andijvie, 100-110 sla 6-15, waspeen 42-52, witlof 110-125 spruiten 70-156, prei 110-182, knollen 30 72, boerenkool 55-72, rodekool 42-52, groe nekool 25-35, uien 15-26, breekpeen 10-32. rabarber 125-135. Zij sprak de wens uit dat het wetsont werp-Toxopeus over de IJmond spoedig op de regeringstafel zou komen, „Er de laatste'tijd nogal argwaan ontstaan over de agglomeratie Groot-Amsterdam" zo zei zij en volgens haar was dat te wij ten aan de vele geruchten die de ronde doen terwijl zelfs de betrokkenen over te weinig concrete gegevens van de planoio gische ontwikkelingen beschikken. Zij be pleitte een grotere openheid. Vandaag zullen G.S. antwoorden. Het is zeer waarschijnlijk dat ook vandaag nog de nota over de vestiging van de vierde technische hogeschool waarin, zoals bekend is, het provinciaal bestuur zegt de voorkeur te geven aan Alkmaar als ves tigingsplaats aan de orde zal komen De heer Kiewit uit IJmuiden heeft op de nationale tentoonstelling van de Neder landse bond van vogelliefhebbers, die Rotterdam is gehouden twee Nederlandse kampioenschappen behaald met zijn Ja panse meeuwtjes. De heer Heuperman won met zijn non zilverbekje de bondsmedaille en een ere prijs met een regenboogvink. De heer Jung verwierf negentig punten met zijn lachduif (die hij geheel verwaar loosd op straat had aangetroffen). Alle hierboven genoemde winnaars zijn lid van de Volièrevereniging Fauna Fe lisena voor IJmuiden en omstreken. De collecte voor het geestelijk gehan dicapte kind, die in november 1965 in de IJmond werd gehouden, heeft een prachtig resultaat opgeleverd. Er werd een totaal van 12.206,12 (in 1964 11.353,57) bij eengebracht. Een gedeelte gaat naar de landelijke federatie, terwijl er ook een gedeelte ten goede komt aan de drie, in de IJmoud ge vestigde instellingen voor sociaal-pae- dagogische zorg, en de drie ouderver enigingen, aldaar gevestigd. De totale opbrengst, gespecificeerd, is als volgt: Beverwijk ƒ3490,87 (3149,02), Heemskerk 1522,73 (1004,10), Uitgeest 1146,85 (1112,36), Velsen ƒ6796,33 (5504,37). (De cijfers tussen haakjes hebben betrek king op vorig jaar). In Velsen was de opbrengst in de ver schillende gemeentedelen als volgt: Sant poort 1885,54, Driehuis 570,08, Velsen (Noord) 627,55, Velsen (Zuid) ƒ548,85, Ponten ƒ459,68, IJmuiden ƒ2704,63, to taal 6796,33. De verschillende plaatselijke comités brengen dank aan de burgerij, die op zo'n enthousiaste wijze heeft gecollecteerd, en op zo'n royale wijze geld heeft bijeenge bracht voor dit doel. De vereniging „De Vogelvrienden' voor IJmuiden en omstreken bestaat 5 februa ri drie jaar. Deze verjaardag zal worden gevierd tijdens een avondbijeenkomst. Leden van „De Vogelvrienden" hebben op de gewestelijke wedstrijden te Amster dam mooie resultaten geboekt. In de af deling tropenvogels werden fraaie succes behaald door de heren C. van de Ketterij, D. Groot en H. Haver. In de parkieten-afdeling waren succesvol de he ren J. H. Koster en R. de Heer. Bij de postuurkanaries was de heer A. Kuilman winnaar van twee eerste prijzen. Bij de onderlinge wedstrijden waren in de diverse afdelingen de volgende leden winnaars van prijzen. Tropen: de heren Van de Ketterij, Groot en Haver. Parkie ten: de heren Koster en De Haar. Pos tuurkanaries: de heer Kuilman. Harzer kanaries: de heer D. Kuil. Kleurkana ries: de heren Van de ketterij, Ham, Vliet en De Vries. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs te Velsen, de heer H. de Boer, houdt woensdag 26 januari geen spreek- uur. Vrijetijdsbesteding. Van de n.v. De Plaatwellerij wordt de klacht vernomen dat in het laatste half jaar van 1965 in de diverse afdelingen ongeveer een drie honderd ruitjes op verschillende plaatsen zijn gesneuveld, waarvan de reparatiekos ten niet minder dan ongeveer 1900 heb ben bedragen. Men meent deze brekerij te moeten wijten aan onachtzaamheid en ook wel door het voetballen op de terrei nen van de fabriek. De personeelsvereni ging organiseert voor haar leden en huis genoten op 4 februari in het Kennemer Theater een dans- en cabaretavond met vele attracties. Gezellig. De VARA, ABC, ANB, AP, ANMB en P.v.d.A. organiseren samen ge zelligheidsavonden voor hun leden in Vel- sen-Noord. De eerste avond is vrijdag, 21 januari in „De Meerpaal" aan de Ban jaertstraat, waar Menwedstrijden worden gehouden. O.K. kerk. Blijkens mededelingen van het kerkbestuur van de oud-katholie ke parochie van de H. Engelmundus te IJmuiden is door benoeming van de heer Arie J. Gouda tot tijdelijk koordirigent van het kerkkoor voorlopig voorzien in de vacature wegens vertrek van de heer Joh Tol, die meer dan een halve eeuw deze functie heeft gehad. Het ligt in het voor nemen om zo spoedig mogelijk tot de aan stelling van een vaste dirigent van het oud-katholiek kerkkoor te komen. De heer A. J. Gouda is cantor-organist. Woensdag In IJmuiden werden woensdag 8650 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer wa ren: 315 kisten tong en tarbot, 420 schol, 32 schar, 15 bot, 6120 haring, 240 koolvis, 425 schelvis, 36 wijting, 1020 kabeljauw en gul en 27 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 5,14-5,12, grm. tong 6,37-6,23, kim. tong 5,55-5,39, kl. tong I 3,43-2,44, kl. tong II 2,01-1,60, tarbot I 6,30-5,30. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 184-68. Per 50 kilogram: gr. en grm. schol 46-43, kim. en kl. schol I 47-42, kl. schol II 44-39, schar 40-18, verse haring 35-29, gr schel vis 63-53, grm. schelvis 56, kim. schelvis 51-45, kl. schelvis I 45-36, kl. schelvis II 32-15, wijting 27-12, gr. gul 53-36, mid. gul 41-38, kl. gul 28-23, kl. koolvis zw. 21-16, kl. koolvis wit 28. Woensdag werden in IJmuiden de vol gende gesommingen gemaakt: KW 159- ƒ35.880; 109 en 179-12.390; 190-f 210; 29- 1.490; 215-f 1.685. Aanvoer van donderdag Vijftig vaartuigen hebben donderdag morgen 7820 kisten vis, 50.000 kilogram tong en 1100 kleine kisten haring aange voerd. Bij deze aanvoer te IJmuiden wa ren: 100 kisten kleine gul, 50 wijting, 5330 haring, 1250 schol, 30 tarbot en 60 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: tarbot 6.30- 5.80, grote tong 5.16-5.04, grootmiddel tong 6.61-6.28, kleinmiddel tong 5.28-5.17, tong een 2.73-2.62, tong twee 1.73-1.54. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 86 74. Per tien stuks: grote kabeljauw 76-46, middel kabeljauw 38-26. Per 50 kilogram: kabeljauw een 38-29, kabeljauw twee 32-27, kabeljauw drie 23- 16 grote en middel schol 39-33, kleinmid del en schol een 41-33, schol twee 39-36, schol drie 36-30, schar 45-25, bot 10-5, ge stripte wijting 30-18, dichte wijting 25-15, haring 35-31, tarbot 170-68, griet 56-20. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 500 kisten schilvis, 100 wij ting, 500 kleine gul, 350 koolvis, 1000 schol 60 stijve kabeljauwen en 15.000 kilogram tong. Voor de eerste keer houdt de Haarlem se Raceclub „Excelsior" zondag 23 janua ri in de Stadsdoelen te Haarlem het kam pioenschap home-trainen van Kennemer land. Aan deze titelstrijd nemen de twee sterkste „rollenrijders" van vijf verenigin gen uit de naaste omgeving deel. Zij moe ten tweemaal duizend meter afleggen. De deelnemende clubs en renners zijn: De Bataaf" uit Halfweg met Jan de Jong en Ton Süiker, „De Kampioen" uit Haar lem met Wil van Slooten en Henk Kie kens, „Sassenheim e.o." met de broer* Chris en Jan de Zwart, „De Bollenstreek uit Lisse met Wim Janssen en Vic van Denzen èn het organiserende „Excelsior" met Jan Philips en Wim Wagner. Over het algemeen worden De Jong, Van Sloo ten, Wagner en Janssen tot de kansheb bers gerekend. De wedstrijden beginnen 's morgens om elf uur. Tussen de bedrij ven door rijden de veteranen van „Excel sior" tegen hun collega's uit Amsterdam op de „rollen". Het bestuur van de haar zestigjarig be staan vierende Coöperatieve Boerenleen bank te Santpoort heeft woensdagmid dag tijdens een drukke receptie in „Ta veerne vanouds De Uilenboom" in Sant poort heel wat gelukwensen in ontvangst mogen nemen. De felicitaties gingen ge paard met hartelijke woorden van waar dering voor de wijze waarop de jubileren de bank haar dienstverlenende taak heeft verricht en nog vervult. Onder de aanwe zigen was ook de 90-jarige heer W. Mo lenaar die zestig jaar geleden de Sant- poortse Boerenleenbank mede hielp op richten. Wethouder J. G. Kolkman (rechts) complimenteert de heer B. J. Witte- man, voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Boerenleenbank Santpoort, met het 60-jange be staan van deze instelling. Nadat de heer P. H. Tiebout, directeur van de bank, namens het personeel het bestuur een elektrische klok had aangebo den werden voorzitter B. J. Witteman en zijn mede-bestuursleden toegesproken door de heer J. Westerhoven als voorzit ter van de plaatselijke harddraverij ver eniging die vooral de deskundige leiding van de heer Tiebout prees. Ondanks haar zestig jaren is de Boerenleenbank fris en gezond gebleven en heeft zij zich het vertrouwen van velen waard getoond, al dus de heer Westerhoven die een paraplu- bak aanbood. Wethouder J. G. Kolkman bracht de gelukwensen over van het gemeentebe stuur van Velsen. Hij herinnerde er aan hoe de Boerenleenbank in 1906 begon in de voorkamer van een woning aan de Driehuizerkerkweg. Men kon er alleen op zondagmorgen terecht om spaargeld te deponeren of om een krediet aan te vra- gen. Vooral voor de „kleine luiden", meest uit het boerenbedrijf of tuinders kringen, betekende een lening van de Coöperatieve Boerenleenbank vaak een grote uitkomst. De bank groeide sneller dan de gemeente Velsen. Terwijl de be volking verviervoudigde is het bankperso neel in vergelijking met 1906 negen maal zo groot geworden. De jaaromzet van 50.000 in 1906 steeg tot 100 miljoen in 1966. Door haar stimulerende arbeid heeft de Boerenleenbank te Santpoort, zo zei wethouder Kolkman, een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van het verzorgingspeil in de gemeente. De wethouder memoreerde ook het nau we contact dat bestaat tussen de direc teur van de bank en zijn medewerker* enerzijds en de cliënten anderzijds. Voor vele middenstanders is de Boerenleenbank een niet hoog genoeg te waarderen be lang. Een bijzonder woord van hulde richtte de heer Kolkman tot directeur Tiebout voor de wijze waarop deze gedu rende twintig jaar de belangen van de bank heeft behartigd. Namens bestuur en directie van de Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven sprak vervolgens de heer J. C. Jansen. Hij roemde het enthousiasme en de werk kracht waarmee de Santpoortse bank tot de huidige bloei is gebracht, waarbij hij niet verzuimde directeur Tiebout hier voor verantwoordelijk te stellen. Een groot aantal relaties uit Santpoort en om geving kwam het bestuur en de raad van toezicht van de 60-jarige Boerenleenbank gelukwensen aanbieden. 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5