T Iets van U bij Geen stuifsneeuw meer in Velsertunnel RAIFFEISENBANK IJMUIDEN Havenberichten Kort IJmondnieuws „Northern"- trawlers Lourens Bas gaat in Santpoort galerie „De Kastanjeloot" openen vissers, timmerlieden, musici... L0ENDERSL00T, LANGS SLUIZEN EN HAVENS Ook voor VERSE VIS DONDERDAG 20 JANUARI 196 6 7 i$£r. Met het jeugdige enthousiasme, dat als een der kenmerken van zijn 21-jarige leeftijd kan worden be schouwd, opent de Santpoorter Lourens Bas U weet wel, de „Bas" van het voormalige kinder circus zaterdag 29 januari aan de Wüstelaan 32 zijn galerie „De Kastanjeloot", waarmee hij Sant poort en Veisen de eerste kunst handel ter beschikking stelt. Dit enthousiasme gaat tevens verge zeld van een behoorlijke dosis idea lisme, namelijk het voornemen te trachten de beruchte kitsch in het Hollandse binnenhuis te vervangen door het werk van jonge kunste naars, dat niet alleen goed, maar ook betaalbaar zal zijn. Een en an der met assistentie van zijn vader, Gerrit Bas, die op artistiek terrein evenmin een onbekende is. Zo ex poseerde hij enige maanden geleden nog bij ,jFelison" in Veisen, op welke tentoonstelling zijn schilde rijen eveneens „een goede pers" behaalden. Meer samenwerking tussen socialistische afdelingen Welkom op het raadhuis Fototentoonstelling een succes TmI 4Ê - Kerkelijk nieuws roestvrij stalen pannen ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Voorde POLITIERECHTER Bedreiging Scheidsrechter geschopt Arie van der Veer Vishandel M. OTTE I Lourens Bas zelf, wegens plotselin ge evacuatie van zijn ouders in 1944 niet in Santpoort, maar in Kromme nie geboren, voelde zich als kind ook al bijzonder tot de schilderkunst aan getrokken. Met gepaste trots kan hij de bezoeker nog een stukje (tonen, dat door hem op 13-jarige leeftijd werd geschilderd en waarmee hij omstreeks 1957 bij „Felison" de jongste inzender is geweest. Zijn talenten werden la ter bijgeslepen door de schilders Roe lof Klein, Gerrit Jan de Geus en zijn vader, welke leermeesters hij nog al tijd bijzonder erkentelijk is. Dat deze lessen en raadgevingen niet aan hem zijn verspild bewijzen enige fraaie aquarellen, die echter niet in de gale rie te koop zullen zijn, omdat hij er voor geen prijs afstand van wil doen. Deze kunsthandel, waar de non-figu ratieve kunst overigens taboe zal zijn, De bevredigende resultaten, die tel kens door de samenwerkende afdelin gen van de Partij van de Arbeid, „Jonge Strijd" en de Vara in Velsen- Noord bij de jaarlijkse Sint Nicolaas- acties voor het minder bedeelde kind werden bereikt, hebben tot gevolg ge had dat de respectieve besturen het besluit namen ook de andere, hier ge vestigde socialistische afdelingen en organisaties te bundelen. Deze nieuwe samenwerking tussen de afdelingen Velsen-Noord van de P.v.d.A. „Arbei derspers", Vara, A.N.M.B., A.B.C. en A.N.B. resulteren thans in een eerste gezellige bijeenkomst, welke vrijdag 21 januari, des avonds om acht uur in het clubhuis „De Meerpaal" aan de Ban- jaertstraat zal worden gehouden. Het voorlopig secretariaat van deze com- hinatie is gevestigd bij de heer W. D. Ree, Ladderbeekstraat 3. Andere adressen waar hierover inlichtingen kunnen worden verkregen zijn: S. van Willigen, Schoonoortstraat 28; A. van der Hoff, Dijckmanstraat 13; S. Knor ren, Ir. Krijgerstraat 27; G. Dekker, Vinkekrogtlaan 20; H. Borm, Schulp weg 350 en R. Schriemer, Melklaan 27. Lourens Bas bij hel inrichten van zijn kunsthandel met een zelfportret van Aimée Crince Le Roy. Met een expositie van haar werk zal de galerie worden geopend beschikt reeds over een collectie werk van Chagall, Jozef Israëls, W. de Zwart en John Raedecker, waarnaast voorts reproducties van Toulouse Lautrec, Renoir en Modigliani verkrijgbaar zul len zijn. De start had dus slechter ge kund. De galerie wordt zaterdag 29 januari tevens geopend met een expositie van grafische kunst, verzorgd door Aimée Crince Le Roy, die in 1928 in Bata via, het voormalige Nederlands Indië dus werd geboren. Zij ontving haar opleiding voor de middelbare akte en modetekenen aan de Koninkljke Aca demie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, waarna zij nog leerlinge werd van Jaap Nanninga. Vervolgens hospi- teerde zij voor portretschilderen een jaar bij Han van Dam. Haar volgen de domicilie was Parijs, waar voor portret- en modeltekenen en schilde ren de Academie Des Beaux-Arts en de Grande Chaumière werden bezocht. Voor Aimée Crince Le Roy weer naar Nederland terugkeerde, maakte zij eerst nog lange studiereizen door Bel gië, Frankrijk, Italië, Griekenland en Egypte. In Nederland exposeerde zij onder meer reeds in Den Haag, Bloe- mendaal, Amersfoort, Gorinchem, Amstelveen, Leiden en Schiedam. In „De Kastanjeloot" exposeert Aimée Crince Le Roy straks voorna melijk grafisch werk, hoewel zij ook fraaie wandtapijten vervaardigt. De ze houtsneden, waarvan er reeds eni ge door het Rijks Prentenkabinet wer den aangekocht, zullen bij „De Kas tanjeloot" al of niet ingelijst verkrijg baar worden gesteld tegen een prijs, welke volkomen aan de opzet van de artistieke ondernemer beantwoordt: het brengen van goede en voor een ieder te betalen kuijst. Hoewel de inwoners van Velsen direct na de officiële opening van het nieuwe raadhuis op ruime schaal in staat werden gesteld het fraaie interieur van dit gebouw in ogen schouw te nemen, is toch lang niet iedere Velsenaar of Velsense tot dusver voor een dergelijke ex cursie in de gelegenheid geweest. Teneinde voor hen de mogelijkheid te openen dit verzuim alsnog te herstellen, waarmee dan tevens nogmaals het openbaar karakter van het raadhuis wordt onder streept, heeft het gemeentebestuur opnieuw voor belangstellenden be zoekuren vastgesteld. Men kan zich hiervoor elke werkdag, des morgens van tien tot twaalf uur in de hal van het raadhuis vervoegen, waar steeds een bode of receptioniste voor een rondleiding met toelichting aanwezig zal zijn. Ook aeze bezoekers zullen er zich van kunnen overtuigen, dat het Vel sense raadhuis een belangrijk werk stuk is uit het rijke en veelzijdige oeuvre van bouwmeester W. M. Du- dok, die moet worden beschouwd als een vooraanstaand vertegenwoordiger van een generatie van architecten, welke het vaderlandse bouwen niet alleen een eigentijdse, maar ook een specifiek Nederlandse signatuur verleende. Als voorbeeld van een stadhuis, dat in zijn modern-func tionele opzet toch de karakteristie ke Nederlandse raadhuistraditie niet verloochent, is dit gebouw dan ook van een bijzondere architectonische betekenis. De ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de amateurfotografenver- eniging „Fotokring Velsen" in het raadhuis gehouden tentoonstelling, is een verheugend groot succes gebleken. Deze belangstelling, met een gemiddel de van vijftig bezoekers per avond, heeft dan ook de stoutste verwachtin gen van de organisatoren overtroffen. Vandaar dat het bestuur overweegt de volgende tentoonstelling eerder te hou den, dan vroeger de gewoonte was. Tijdens de laatstgehouden clubavond die in het kader van dit tweede lus trum een enigszins feestelijk karakter kreeg, werd het bestuur nog door de vijf oprichters, de heren Borst, Kwak kel, Neehus, Rutgers en Schaap ver rast met een geschenk, dat niet min der dan een dia-projector bleek te zijn van een zeer hoge kwaliteit en met „al les d'r op en d'r an." Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: drie sleutels, muts, kinderbril, hoofddoekje, bankbiljet, paar kinder wanten, ring met drie sleutels, ring met twee sleutels, herenportemonnee met inhoud, tas met gereedschap, vul pen, paar handschoenen, bedelarm band met bedels, sleutel, driewielig kinderfietsje, paar stoffen dameshand schoenen, hond, damesportemonnee, paraplu, autoped, damesportemonnee met inhoud, paar balletschoentjes, schaatsbeschermer, paar laarsjes, schooltas met inhoud, aansteker, fiets tassen, suède want, autoband met velg, wieldop met sierrand, pak snijbonen, bacosleutel, twee stofjassen, paar schaatsen, hondje, sjaal, aktetas. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. M? ■v.: Op initiatief van de heer J. A. Exalto, waterbouwkundige bij Rijkswaterstaat in lJmuiden, heeft de Velsense politie thans bij de in- en uitgang van de tun nel houten sneeuwhekken laten plaat sen, die het inwaaien van stuifsneeuw in de tunnel moeten voorkomen. Het verkeer ondervindt altijd veel hinder van de gladheid, welke hierdoor bij het in- en uitrijden wordt veroorzaakt. Deze hekken, die van bepaalde af metingen moeten zijn en waarvan ook de juiste plaatsing zorgvuldige be rekeningen noodzakelijk maakte, die nen nu als dam tegen deze witte over last, waar vooral bij oostenwind dik wijls sprake van was Met hetzelfde systeem worden in Noorwegen en Zwitserland altijd goede resultaten be reikt. De hekken zullen hier tot maart blijven staan, waarna zij bij Rijks waterstaat worden opgeslagen, om dan tegen het aanbreken van de volgende winter opnieuw te worden geplaatst. fWWWWWWWWWUWWWWWWWWWWWWWWWWWtAOtfWWWWWWMWtAflAiWUWWWWWWWWWWWIA/WWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWI Advertentie Ook zij kozen onze bank. Om plezierig te sparen. Voor al hun hartewensen. Doe als de visser, de timmerman, de musicus en vele anderen. Spaar bij onze bank. de spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 Woensdag aangekomen te lJmuiden: Archi medes. van Antwerpen: Waverstroom, Goole; Fernleal Hampton Roads; Emsland, Felixtowe; Eva, Kemi, Velsen; Santa Maria. Bremen; Hardy Merchant, Par; Max Schnell, Antwerpen; Per- miles. Dordrecht, Zaandam; Hinde Starintex. Londen; Alberta, Shoreham; Heriot, Leith; Leda, Rotterdam; Loke, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit lJmuiden; Majo, naar Londen, lJmuiden; Esso Emden, Hamburg; Liberty, Londen; Jean E„ Londen; Bram, Da genham; Francesca, Monrovia, lJmuiden; Trito, Rotterdam; Thea, Londen, lJmuiden; Roelof Buisman, Aalborg, Zaandam; Pollux, Emden, Velsen; Waverstroom, Dagenham; Laertes, Bre men; Emsland, Felixtowe; Minos, Helsinki; Sansoen, Oxelosund, lJmuiden; Vitus Beering, Terneuzen; Henri G. Philadelphia; West Riding, Goole; Amor, Rotterdam; Gazelle, Rochester, Koog a. d. Zaan; Pergo. Grimsby, lJmuiden; Marichu, Piombino, lJmuiden. Donderdag aangekomen te lJmuiden: Jans, van Londen; Alouette. Londen; Raki, Rotterdam; Nerlandia, Gothenburg. Donderdag vertrokken uit lJmuiden: Aristote- les, naar Rotterdam; Atlas, Rotterdam; Amyn- tas, Rotterdam; Naerebout; Marokko. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Tentoonstelling. Schilderijen, aqua rellen, gouaches en tekeningen van Kees den Tex zijn zondag 23 januari tussen twee en vijf uur in de middag te bezich tigen in het bedrijfrestaurant van Hoog ovens lJmuiden. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Enschede H. P. de Boer te Delfzijl. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ouderkerk aan den Amstel M. C. Tanis te Barendrecht en P. van Zonneveld te Bennekom. Beroepen te Gouda drs. J. P. Versteeg te Wormerveer. Geref. Gemeenten Beroepen te Oosterland C. Wisse te Elspeet. Advertentie Lange Nieuwstraat 433 435 - lJmuiden Telefoon 4654 IN HET MIDDEN van ae jaren dertig kreeg de Seebeckwerft in Bremerhaven de kapitale opdracht voor de bouw van 15 stoomtrawlers, voor Britse rekening. Voor die tijd waren het schepen van groot formaat, elk 655 bruto reg. ton met een lengte over alles van 61 m, lengte tus sen de loodlijnen van 57,33 m, breedte 8,56 m en een holte van 4,70 m. ma chinevermogen 1000 pk. De schepen waren bestemd voor de MacLine Ltd in Fleetwood. Ze werden in 1936 afgeleverd. De namen begonnen met „Northern"; de eerste, onder bouwnum- mer 545, kwam als Norther Pride in de vaart. Vooral ook omdat Britse werven al in die tijd een uitstekende reputatie In de nacht van 14 november van het vorige jaar was het in een Haarlems café nogal rumoerig toegegaan, toen een klant niet afrekende. De affaire werd woensdag door de Haarlemse politierech ter behandeld. De caféhouder, een 45-jarige Haarlem mer, zijn 30-jarige echtgenote en een 25- jarige schilder moesten zich verantwoor den, omdat zij de klant klappen zouden hebben gegeven en zich daarbij een gou den ring en twee horloges wederrechtelijk zouden hebben toegeëigend. Toen de moeilijkheden ontstonden was de caféhouder afwezig. Zijn vrouw belde hem, waarop hij zich terstond naar het café spoedde. „Ik drukte de klant op de bank," zo verklaarde hij. Maar uit een verklaring voor de politie was gebleken dat de klant reeds op de bank zat. Hij zou zich bedreigd hebben gevoeld. „Ik werd op mijn hoofd en gezicht geslagen", zo verklaarde hij. Van het gebeurde had het echtpaar ogen schijnlijk politiewerk gemaakt; echter was er op dat moment geen rechercheur op het bureau. De raadsman van de verdachten be twijfelde of er hier van hun zijde sprake was geweest van diefstal in vereniging. „Hiervoor is opzet nodig", zo zei hij. „Maar hier is sprake van emotie". Bo vendien, aldus de raadsman had de vrouw ook klappen opgelopen. Zelf had zij over haar handelwijze ver klaard: „Ik heb het uit woede gedaan". Voorts bleek dat het als getuige opge roepen slachtoffer een vals adres aan de caféhouder had opgegeven. Vandaar dat het afgenomene als een onderpand werd gezien. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde, namelijk toeëigening in ver eniging, subsidiair mishandeling bewezen. Tegen de schilder eiste hij een boete van 100 en een week voorwaardelijk, tegen de beide anderen elk een boete van 50 en eveneens een week voorwaardelijk. De politierechter vond de opzettelijke toeëigening van de voorwerpen niet be wezen, maar wel de mishandeling en ver oordeelde de drie verdachten elk hier voor tot een geldboete van ƒ50, subsi diair 10 dagen. Een 38-jarige Haarlemse schilder moest zich voor de politierechter verantwoor den, omdat hij tot twee keer toe een groepje meisjes met zijn auto zou heb ben bedreigd. De schilder had al eens met enkele van de meisjes eerder ken nisgemaakt. Hij ontmoette hen weer in een nacht café in Haarlem. Tegen sluitingstijd reden ze weg in twee auto's. De verdachte volgde het groepje, dat bij een zijpoortje van een ziekenhuis stilhield en uitstapte. Daar drukte de verdachte ferm op de claxon, wat de meisjes een 21-jarige assistente in dit ziekenhuis, een 19-jarige leerling-verpleegster en twee logées, te weten een jeugdige winkelbediende en een 17-jarige scholiere allesbehalve prettig vonden. In het ziekenhuis mocht niemand iets van hun late thuiskomst merken. Hierbij zou volgens enkelen de verdachte op hen zijn ingereden. De leerling-verpleegster voelde zich zelfs bedreigd. De anderen waren hier echter minder zeker van. De meisjes stoven weg, niet zozeer om de auto als wel om het luide toeteren. De verdachte zag de meisjes een eindje verder op de Wagenweg weer. Hierbij maakte hij een zodanige draaima- noeuvre dat zijn wagen met twee wielen op de stoep kwam en waarin een be dreiging kon worden gezien. De raadsman van de verdachte betwij felde of er (zeker in het eerste geval) sprake was van bedreiging. De leerling verpleegster, die had gezegd, dat zij zich bedreigd voelde, had nadien zelfs nog eens een nacht bij de verdachte gelogeerd. De officier van Justitie achtte het in het eerste geval ten late gelegde niet bewe> zen, doch het tweede wel. Hij eiste ver beurdverklaring van de auto en een ge vangenisstraf van zes weken, waarvan drie weken voorwaardelijk. De politierech ter, die het met de raadsman eens was, dat de zaak een minder ernstig karakter droeg veroordeelde de schilder tot drie weken, met aftrek van voorarrest (even eens drie weken). „Dit is domme sportwoede, waaraan niets sportiefs meer is", zei de officier van justitie mr. J. J. Bredius 's middags in de zaak tegen een 44-jarige importeur uit Beverwijk. Op 4 april van het vorig jaar woonde de importeur als supporter van de voetbalvereniging Telstar een wedstrijd bij in Velsen van PSV tegen Telstar. De handelingen van de 40-jarige scheidsrechter stonden de importeur ken nelijk weinig aan. Toen de arbiter zich na afloop naar de uitgang begaf kreeg hij van de Beverwijker een schop. De officier van justitie vond dat het degeen uit het publiek die zich met de gang van zaken bemoeien onmiddellijk afgeleerd moet worden. Hij eiste vier weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De politierechter was het wel met de woorden van de of ficier van justitie eens, maar hield er toch rekening mee dat de verdachte ver der goed bekend staat. Hij eiste honderd gulden boete en twee weken voorwaarde lijk gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. Dat een paspoort eigendom van de staat der Nederlanden is en blijft onder vond een directeur uit Bloemendaal. Hij had een paspoort als pand genomen van een klant die in de stromende regen om een regenjas kwam maar geen geld bij zich had. Hij werd conform de eis ver- .oordeeld tot vijftig gulden boete. De GY 442 „Northern Duke". genoten, was het voor de Duitse werf een vererende opdracht. De 15 trawlers kwamen in bedrijf onder het merkteken van Londen en de rederij veranderde later in „Northern Trawlers Ltd Londen". Na de oorlog werd Grims by thuishaven; thans, dertig jaar nadat zij nieuw in de vaart werden gebracht, zijn er nog twee overgebleven en wel de Northern Gem GY. 204 en de Northern Sun GY. 440. In augustus-september van het jaar 1939 moesten de 15 trawlers de visserij beëindigen om dienst te doen bij de Brit se marine. Gedurende de oorlog gingen er slechts drie verloren. Het begon in no vember 1939 met de Northern Rover, die tot zinken werd gebracht. Op 19 januari verongelukte de Northern Isles en op 7 maart 1942 is de Northern Princess ten onder gegaan. In de jaren 1945-1946 was het mogelijk de overgebleven schepen aan de eige naar terug te geven en na noodzakelijke verbouwing konden zij weldra weer de visserij uitoefenen met, zoals gezegd, Grimsby als thuishaven. Twee van de „Northern"-vloot gingen echter spoedig Engeland verlaten. In 1947 gingen de Northern Chief en de Northern Gift naar IJsland. Eerstgenoemde traw ler kreeg de naam Gylfi en kwam aan H/F Gylfi in Vatneyri; de andere werd verdoopt in Kari, eigendom van H/F Al liance in Reykjavik. Beide schepen hebben ongeveer drie jaar onder IJslandse vlag bevaren en kregen toen weer een andere „baas". Bremerhaven werd in 1950 de nieuwe thuishaven van het tweetal. De verliezen die de rederij Ludig Jans sen Co in de oorlogsjaren geleden had, konden er gedeeltelijk mee worden opge vangen. Het was namelijk deze visserij maatschappij die de schepen in bedrijf kreeg. De Gylfi kreeg de naam Island en de Kari werd de Grönland. In die tijd be tekende deze twee trawlers een belangrij ke aanwinst voor de Duitse trawlervloot. Vergeleken met andere Duitse trawlers begonnen zij toch geleidelijk tot de ver ouderde typen te behoren en in 1958 kon de Island al vervangen worden door een nieuwe stoomtrawler van 842 ton van die naam. Dit was de eerste stoomtrawller die aan de bakboordzijde geheel dichtge bouwd was en het is tevens een der laatst nieuwe Gronland, die in 1961 in dienst kwam, is een hektrawller van 1075 bruto reg. ton. Northern Trawlers Ltd is thans, met inbegrip van de twee in 1936 gebouwde stoomtrawlers, in het bezit van 13 sche pen, waarvan 2 motortrawlers. Van de na de oorlog gebouwde schepen zijn de meeste door Britse werven gebouwd. De enige uitzondering is de Northern Eagle GY.22, die in april van het jaar 1956 nieuw werd afgeleverd door de Rickmers- werft in Bremerhaven. De oliestokenda stoomtrawler meet 701 bruto reg. ton en heeft een machinevermogen van 1400 pk. Advertentie GROENE WEG 46 - IJMUIDEN - TEL 2226

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7