Gortzak ziet in de PSP kans op een concentratie van links Nooit meer terug naar CPN LAATSTE RESTANTEN Echtpaar Boesman gaat boven Afrika wild tellen Australisch Nieuw-Guinea en Papoea (1) Snelle groei naar autonomie groot probleem voor Canberra Het ei wordt niet altijd goed gewogen" Propaganda voor Nederland in de Zweedse hoofdstad KERKELIJK NIEUWS Visserijoorlog bij Noorwegen Zedenschandaal in Limburg VPRO distantieert zich van ICEM-folder WINTERJASSEN KOSTUUMS NU v.a. f 98.- Ballontochten boven het voor mensen verboden Kalaharireservaat Doorschuivingsnota in Utrecht aanvaard Buurman redde baby uit brandend huis DONDERDAG 20 JANUARI 1966 9 Enkele stuks prachtige wollen tweeds, voor HALVE PRIJZEN NU v.a. f 68.- De overige WINTERJASSEN 40 - 20 - 10% KORTING Zuiver wollen kamgarens 40 - 20 - 10 °/o KORTING herenmodes met maatkleding-allure! GROTE HOUTSTRAAT 59 HAARLEM GEN. CRONJÉSTRAAT 86 - HAARLEM-NOORD O 11 j Zevende staat' süSSSta, 99 Voorzitter Produktschap Spoorlijn Amsterdam- Zaandam geblokkeerd Examens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wil men in ons land kunnen bijdragen tot het socialisme dan is een concentratie van links noodzake lijk. De PSP biedt daarvoor goede moge lijkheden. Het is een partij voor mensen die misschien niet hetzelfde denken maar wel hetzelfde willen, namelijk een nieu we, hogere maatschappijvorm op marxis tische grondslag. Ik zie de PSP als een mogelijk kristallisatiepunt voor een der gelijke concentratie, die in de Nederland se politiek straks van grote betekenis kan blijken." Dat zegt de heer Henk Gortzak, een der leiders van de Bruggroep, welke zich de zer dagen heeft ontbonden om op te gaan in de pacifistisch-socialistische partij. De heer Gortzak (57 jaar) is een jaar of ze ven lid van de Tweede Kamer voor de CPN geweest, voordat hij in 1958 door Paul de Groot c.s. als partijlid werd ge royeerd omdat hij de CPN wilde liberali seren. Samen met een aantal andere ver- stotenen richtte hij de Bruggroep op. die later de vorm aannam van de Socialisti sche Werkers Partij (S.W.P.). Deze par tij van dissidente communisten is echter nooit goed aangeslagen en daarom nu op geheven. De leden is geadviseerd zich bij de PSP aan te sluiten. Hoewel nog altijd overtuigd aanhanger van het marxisme („niet als dogma, maar als hoeksteen tot handelen") heeft de heer Gortzak van de CPN goed zijn- bekomst. Hij is duidelijk in de commu nistische partij teleurgesteld. „Ik zou niet meer gezien willen worden als iemand die de principes van deze partij nog juist acht," zegt hij in een gesprek. Zijn le vensbeschouwing is echter gefundeerd gebleven op de overtuiging dat de be staande maatschappijvorm moet groeien naar een nieuwe, hogere vorm op basis van de marxistische beginselen. Met de ze overtuiging heeft hij nu onderdak ge zocht bij de P.S.P. Vraagtekens Henk Gortzak is reeds als vijftienjarige jongen tot de communistische beweging toegetreden omdat hij daarin de erken ning vond van zijn gevoel dat het met de samenleving niet goed zat. Meer dan 35 jaar heeft hij die beweging in het kader van de CPN en EVC gediend. Met de ontluistering van Stalin kwamen de vraag tekens. „Tot dan vond ik in het algemeen de wijze waarop de CPN functioneerde wel juist," zegt de heer Gortzak. „Toen bekend werd dat ook een communistische partij, die aan de macht is, het wel eens mis kan hebben en vooral mis kan doen ondanks de juiste beginselen rees de vraag in hoeverre uit de ontwikkelingen in de Sovjet-Unie de consequenties getrok ken moesten worden voor de opbouw en de arbeid van de partij in Nederland." Twee jaar lang heeft de heer Gortzak met een aantal medestanders intern ge probeerd de partij geliberaliseerd te krij gen. „Ik was van oordeel dat wat fout en verkeerd en laten we het maar ronduit zeggen misdadig was gebleken verder voorkomen moest worden. De partij dien de zich volgens ons critisch te onderzoe ken. Dat is niet gebeurd. Toen wij niet bereid waren ons neer te leggen bij bui ten ons genomen besluiten werden wij ge royeerd. Anderen, vooral uit de kring van de EVC, verklaarden zich met ons soli dair en traden uit." De heer Gortzak her innert aan namen als Wagenaar, Brand- «en, Reuter en mevrouw Lips. Brug naar links De heer Gortzak: „Wij zijn toen begon nen met de Brug, bedoeld als oppositie blad binnen de communistische bewe ging. We wilden met dat blad een brug slaan tussen communisten, pacifisten en socialisten en tegelijkertijd pogingen blij ven doen om de CPN te verbeteren. De communistische partij was door eigen schuld in het isolement geraakt. Met on ze brug naar links wilden wij door mid del van een vrije discussie geestelijke contacten leggen tussen allen die zich so cialist voelden in de ware zin des woords." Maar met de Brug viel in de praktijk geen invloed uit te oefenen op de dage lijkse politiek. De conclusie dat partijvor ming nodig was moest al gauw worden getrokken. Daarom werd twee jaar later de Socialistische Werkers Partij in het le ven geroepen. Nadeel daarbij was wel," zegt de heer Gortzak, „dat de oppositiegroep afbrok kelde: een deel vond het niet juist de oude partij af te vallen. Zij wilden de CPN van binnenuit hervormen. Misschien is dat één van de oorzaken geweest dat de Socialistische Werkers Partij niet van de grond is gekomen. Maar goed, de partij mag dan niet zijn aangeslagen, zij heeft in ieder geval de weg geopend tot prak tische samenwerking met andere socia listen." Slopend De heer Gortzak vertelt dat het besluit om in het -grotere verband van de PSP op te gaan pas na uitvoerige discussie met de ledenvergadering is genomen. De PSP heeft ons met graagte aan vaard en gezegd ons te zullen nemen zo als we zijn. Het is een partij van pacifis ten, maar ook en vooral van socia listen. Er is plaats voor alle mensen die links zijn, dus waarom niet voor S.W.P.- ers? Afspraken over zetels of kandidaten lijsten zijn niet gemaakt, we treden toe als individuele leden met alle rechten en plichten vandien." Het gerucht gaat dat de heer Gortzak bij de komende raadsverkiezingen zal op treden als lijstaanvoerder in Amsterdam. Hij ontkent. „Ik herhaal", zegt hij, „er bestaat geen enkele afspraak. Daar komt nog bij dat ik geen vertegenwoordigende functie ambieer. Ik weet uit ervaring wat het is, het sloopt je." Voor het geval hij alsnog uitgenodigd zou worden, zegt hij het persoonlijk be lang te zullen afwegen tegen het partij belang. Essentieel is namelijk voor hem de vraag of het goed of niet goed zou zijn als iemand uit de Bruggroep een zetel van de PSP gaat bezetten. Geen pacifist Voelt de heer Gortzak zich pacifist? ,Niet in de klassieke zin van het woord. De geweldloosheid spreekt mij niet aan. Ik zie het moderne pacifisme als de strijd tegen de atoomoorlog. Bij zo'n oor log is niemand gebaat. De Chinese opvat ting dat elke oorlog het socialisme een stap dichter bij de eindoverwinning brengt deel ik niet. Als er na een derde wereldoorlog nog leven is, dan zal dat zo'n primitieve vorm van leven zijn dat we aan socialisme of kapitalisme niet meer behoeven te denken." Wel is de AALESUND (Noorwegen( (AP) Wan hopige oproepen van Noorse vissers om bijstand van de marine tegen „arrogante Franse en Oostduitse trawlers" zijn in Aalesund opgevangen. Het commando van de Noorse marine heeft besloten de tor pedojager Bergen te sturen naar de kust van West-Noorwegen om het hoofd te bie den aan de buitenlandse trawlers, die de afgelopen weken visnetten en vistuig van Noorse vissers vernield hebben ter waar de van ongeveer een half miljoen kronen De torpedojager zal de wateren van West- Noorwegen schoonvegen gedurende drie dagen en later vervangen worden door het visserij-inspectieschip Nornen. De visserij oorlog begon verleden week toen Noorse vissers die in Aalesund en andere havens terugkeerden, klaagden over „Franse en Oostduitse boten die be wust aan het werk waren recht tegenover Noorse netten niettegenstaande talloze op roepen van de Noorse boten, die alle de nieuwe verplichte waarschuwingsseinen aan boord hebben die er op duiden dat zij hun vistuig hebben uitstaan." Sommige vissers vertelden dat de bui tenlandse vissers op brutale wijze de Noorse schepen naderden, zodat dit ge vaar lijk had kunnen worden voor de be manningen. De Oostduitse trawler Minden werd de gevaarlijkste genoemd. „Het ziet er naar uit, dat de buitenlandse trawlers bewust achter ons aan zitten om ons te dwingen weg te gaan, zodat zij alleen ukn nen vissen". De Noren vangen op het ogenblik grote hoeveelheden koolvis in de omstreden wateren. HenJc Gortzak heer Gortzak het eens met de PSP dat een klein land als het onze best het voor beeld zou kunnen geven door zich te ont wapenen. Bedonderen Tussen de praktische politiek van de PSP en de opvattingen van de Bruggroep ziet de heer Gortzak weinig verschil. Dat de PSP zich heeft opgeworpen als een re publikeinse partij vindt hij logisch. „Een marxist kan geen voorstander zijn van de erfelijke kroonopvolging", meent hij. Dat de CPN zich heeft ont trokken aan de stemming over de goed keuringswet noemt hij „de zaak bedonde ren". De CPN heeft er volgens hem toch al een handje van te slijmen naar rechts en te schoppen naar links. Hij wijt dat aan de volksfrontpolitiek van de com munistische partij. Van een terugkeer naar de CPN, hoe die zich ook zou wijzigen, kan volgens de heer Gortzak geen sprake meer zijn. Een verandering ten goede verwacht hij trouwens ook niet binnen afzienbare tijd. In zijn gedachtengang is slechts plaats voor een concentratie van links, waar voor hij grote mogelijkheden ziet. Niet al leen de CPN, ook de P.v.d.A. („wel links, niet socialistisch") heeft velen politiek dakloos gemaakt. „Er is een grote cate gorie mensen die tussen beide partijen hangt," zegt hij. Voor die mensen ziet de heer Gortzak ruimte binnen de PSP. In het gehucht Lomm in de Noordlim burgse gemeente Arcen is een uitge breide reeks zedenmisdrijven aan het licht gekomen waarbij een groot aantal leerlingen van de kleutersèhool en de la gere scholen in dit dorp is betrokken. De hoofdfiguur in het dorpsschandaal, een 21-jarige tuinder is door de rijkspo litie van Arcen aangehouden en ingeslo ten in het huis van bewaring in Roer mond. Een tweede meerderjarige tuin der is in verband met de aan het licht gekomen zaak naar een psychiatrische kliniek in Venray overgebracht. In verband met de nationale wedstrijd Marathon ten bate van het ICEM-vluchte- lingenvervoer zal op grote schaal een wed strijdreglement worden verspreid. Op de achterzijde van dit reglement is een tekst afgedrukt, voorzien van de na men der vijf omroeporganisaties. Na ken nisneming van deze tekst heeft de V.P.R.O. onmiddellijk bericht, hiertegen onoverkomelijke bezwaren te hebben en geweigerd de naam van de V.P.R.O. hier aan te verbinden. De V.P.R.O. acht het ontoelaatbaar een nationale vluchtelingenactie te gebruiken als reclame voor eigen zaak en heeft bo vendien ernstig bezwaar tegen de vereen zelviging van de vijf omroepverenigingen met het Nederlandse volk, zoals die in deze tekst wordt gesteld. Advertentie (Van onze correspondent) DEN HAAG Het Haagse ballonvaar- dersechtpaar Nini en Jan Boesman ver trekt op 17 maart naar Zuid-Afrika voor een unieke expeditie. Boven één van de natuurreservaten zullen ballontochten worden gemaakt met het doel de wild stand te tellen en te fotograferen. De bal lon is hiervoor een ideaal vervoermiddel, omdat zij geluidloos naderbij komt en de dieren niet opschrikt. Het plan voor deze manier van wildob- servatie is afkomstig van de Zuidafri- kaanse tandarts J. Clement. Hij is be stuurslid van het Kalaharireservaat, een woestijnachtig gebied, waarvan grote de len voor mensen afgesloten worden ge houden. Zelfs de leden van het Kalahari- onderzoekteam mogen er niet komen, om dat alleen al de geur van mensen al het - vv- - -XT (Van onze correspondent) SYDNEY. De jongste gebeurtenissen in Indonesië hebben voor Australië geen directe gevolgen gehad. Maar de Indone sische confrontatiepolitiek tegenover Maleisië, die officieel niet opgegeven is, baart de Australische regering zorgen. Daaraan moeten worden toegevoegd de zorgen, die zij koestert over Papoea-Nieuw-Guinea. Tien jaar geleden was dit oostelijk deel van het eiland Nieuw-Guinea nauwelijks enige regels in de kranten waard, maar tegenwoordig is het dagelijks nieuws, vooral sinds dit gebied een eigen parlement heeft gekregen, waar de problemen openlijk worden besproken, vooral wat de politiek-economische toestand van dit „halve eiland" be treft. In dit parlement Huis van Afgevaardigden dat 64 leden telt, waarvan er tien door de overheid worden be noemd, hebben zowel inheemsen als blanken zitting. Op de genoemde tien na worden zij democratisch gekozen. In 1968 zullen er weer verkiezingen worden gehouden. De tien be noemde leden hebben vooral tot taak de andere leden die geen ervaring hebben met de parlementaire democratie wegwijs te maken in de werkwijze van parlement en regering. Voor interne aangelegenheden kan het parlement, onder na dere goedkeuring van de Australische gouverneur-generaal, zelf de wet stellen. Men kan het parlement vergelijken met de Volksraad in het vroegere Nederlands-Indië. graag weten hoeveel dieren en welke wildleven kan verstoren. Toch wil men soorten er in dit district wonen. Het bestuur van het Kalahari-reservaat heeft echter geen veld om de dure op stijgingen te bekostigen. Dit wil men nu trachten bijeen te krijgen door op ver schillende plaatsen in Zuid-Afrika demon straties te geven. Opstijgingen bij enige grote evenementen in Bloemfontein, Jo hannesburg en Pieter Maritzburg zijn reeds gecontracteerd. Andere zullen nog volgen. Alle overige problemen zijn uit de weg geruimd. De voortvarende tandarts Cle ment heeft voor de benodigde vergunnin gen gezorgd en is er zelfs in geslaagd een voldoende aanvoer van waterstof voor het vullen van de ballon naar elke gewenste plaats in Zuid-Afrika te verzekeren. Het echtpaar Boesman, dat twee maan den naar Zuid-Afrika gaat, wordt verge zeld door de balloncommandanten B. Stee man uit Rotterdam en J. Demenint uit Den Haag, die ieder voor één maand zul- lep mgeggap. s. Met 24 stemmen voor en 19 tegen heeft de Utrechtse gemeenteraad de no ta van B. en W. inzake de „doorschui ving" aanvaard. Tegen stemden de frac ties van de KVP, AR, CHU, en WD. Voor de P.v.d.A., CPN en PSP en de wethou ders. In deze nota zijn nieuwe richtlijnen vastgesteld voor de toewijzing van woon ruimte, speciaal met het oog op de door stroming. Vrije vestiging zal in ieder ge val onder geen enkele voorwaarde worden toegestaan, terwijl huiseigenaren boven dien verplicht worden bij verkoop van hun bezit een termijn van twee maan den in acht te nemen. De opponenten za gen in de nieuwe regeling van het colle ge een te grote bemoeienis van de over heid. Onlangs heeft een speciale commissie uit het Huis van Afgevaardigden een rapport uitgebracht over de constitutione le ontwikkeling van het gebied. In dit rap port dringt de commissie bestaande uit acht papoea's en zes Australiërs er bij de Australische regering op aan spoedig met een antwoord te komen op een probleem, dat naar het de com missie toeschijnt opgelost moet wor den alvorens de bevolking zal kunnen be slissen over haar toekomst, n.l. welke vorm van zelfstandigheid men wil schep pen? Men zal eerst een duidelijk beeld moeten hebben van wat met zelfstandig heid wordt bedoeld. Er is gesproken over zelfstandigheid, nü, over enkele jaren, en over twintig jaar of later, wanneer de inheemse be volking opgevoed is en in staat kan wor den geacht zichzelf te besturen. In alle toonaarden heeft men dit meer gehoord bij andere, vroegere koloniale gebieden van welk imperium dan ook. De Australische regering heeft gezegd, dat de vorm van regering en de status van Papoea-Nieuw Guina een zaak is waarover het volk zelf moet beslissen", maar de reeds genoemde commissie merkt in haar rapport enigszins ironisch op, dat de politiek van de Australische regering ten aanzien van de staatsrechte lijke ontwikkeling duidelijk moet zijn vóórdat de bevolking van de twee gebie den, Papoe en Nieuw Guinea, gevraagd wordt over haar toekomst te beslissen." Er is al geopperd, dat het „halve eiland" als een zevende staat aan de zes, die thans Australië vormen, kan wor den toegevoegd. Dit zou betekenen, dat de inwoners dezelfde burgerrechten zouden krijgen als alle andere Australiërs de Papoea's hebben die rechten overigens al en dus vrij naar het vasteland van Australië zouden mogen trekken- Dit is thans zonder speciale toestemming niet geoorloofd. Voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, zowel als van Papoea vin den velen dit niet aan te bevelen, omdat een „vlucht" van inheemsen naar Austra- NEDERLAND OP GELIJKE SCHAAL HOSPHORIET NOORD-OOST- IsRU'.nkoqu NIEUW GUINEA Au«tr. Mandaat £WAVEy LIEC0NCE55IE IRUBBERI JAPE R GOUDCONCESSIE WEST-NIEUW GUINEA Nederlands MANGAAN ZWAVEL KOPER PAPOEA Australisch lië zou kunnen ontstaan, waardoor het „halve eiland" van arbeidskrachten zou worden berooofd. Of de blanke bevolking van Australië een toestroming van ge kleurde volken uit Papoea-Nieuw Guinea zou toejuichen, is een andere vraag. Papoea telt een half miljoen inwoners en Nieuw-Guinea anderhalf miljoen. Be weerd wordt, dat als Papoea-Nieuw-Gui nea zelfstandigheid wenst, het nog een open vraag is welke vorm van zelfstan digheid de Papoea's zouden wensen. De vraag is niet alleen of het „halve eiland" zelfstandigheid in een of andere vorm wenst, maar ook of zowel Papoea als Nieuw-Guinea één-en-dezelfde vorm van zelfstandigheid nastreven. Daarover be staat bij de bevolking geen duidelijk beeld, want er is op het „halve eiland" Vanochtend heeft een uitslaande brand gewoed op de eerste etage van een huis in de Makassarstraat in Amsterdam. De etage, bewoond door een uit zes personen bestaand gezin brandde geheel uit. Een buurman wist na het intrappen van een deur een baby van drie maanden in vei ligheid te brengen. De andere gezinsleden wisten zelf naar buiten te komen. Australisch Pa poea is een kolo nie van Australië en oostelijk Nieuw-Guinea door de Verenigde Naties in beheer gegeven aan dat land. Het is ze de vraag, of beide gebieden dezelfde toekomst voor ogen staat. met zijn duizenden stamgroepen en hon derden verschillende talen van een „natio naal gevoel" nog geen sprake. „Het ontbreken van voorschriften voor de gewichtklassen van eieren geeft vol gens voorzitter Garrelds van het pro duktschap voor pluimvee en eieren aan leiding tot oneerlijkheid in de binnenland se handel. Gezien de ervaringen met de kwaliteitsregeling voor de export betwij felt hij of men in dat geval de ex porteurs er wel in de eerste plaats op uit is werkelijk goede eieren aan de klanten te leveren. De heer Garrelds zei dit vandaag in zijn jaarrede voor het produktschap. Hij releveerde dat Nederland in 1965 met een hoofdzakelijk naar Duitsland berichte uit voer van 105.750 ton (stijging circa 45 pet), de grootste exporteur van pluim veevlees ter wereld is geworden. Ondanks een daling van circa 30 pet zijn wij met een eveneens van Duitsland afhankelijke uitvoer van eieren, gezien het teruglopen van de hele wereldhan del, de grootste eierexporteur gebleven. De totale exportwaarde van pluimveeproduk- ten kwam in 1965 op 564 miljoen (1964: 494 miljoen,- 1963: 578 milj.). Nederland heeft in 1965 per hoofd van de bevolking 206 eieren gegeten, tegen 225 in 1964 en 206 in 1963. Gebleken is dat de prijs van 20 cent per ei voor de huis vrouw de kritische grens vormt voor al of niet kopen. Op verscheidene terrein van de pluimvee- en eierenbranche is het aantal bedrijven in 1965 sterk ingekrom pen. Vanochtend is het treinverkeer tussen Amsterdam en Zaandam enige tijd ge stagneerd geweest doordat een defecte lo comotief van een goederentrein, de lijn blokkeerde. Dit had tot gevolg dat er tus sen kwart over zeven en acht uur vijf treinen moesten uitvallen. Een andere trein werd via Haarlem omgeleid. Na acht uur was het treinverkeer weer normaal. (Van onze correspondent) DEN HAAG Alle deelnemers aan de Brabantse koffietafel, die ter gelegenheid van de Nederlandse week in Stockholm (4 tot 13 maart) wordt gehouden, mogen na de maaltijd het Brabantse bonte ser vies en het bestek mee naar huis nemen. Deze afwas-besparende stunt is bedacht door mr. F. A. Hoyte Goudsmit, de A.N.V.V.-functionaris, die de buitenlandse evenementen van het A.N.V.V. organi seert. Hij zorgt er sinds 1964 voor, dat de bestemmingssubsidie van het ministerie van Economische Zaken, één miljoen gulden, doeltreffend wordt gebruikt. De Nederlandse Week in Stockholm wordt gehouden omdat de belangstelling in Scandinavië voor Nederland steeds gro ter wordt. Het bezoek uit Zweden neemt Geref. Kerken Bedankt voor Soesterberg H. Boswijk te Paesens c.a. Aangenomen naar Arnhem (vak B. Wil- lemse) H. E. Wijnja te Drachten; naar Hornhuizen-Kloosterburen in combi natie met Leens J. S. van den Bos te Leens. Bedankt voor Gorinchem (3e pred. pl.) G. Brinkman te Kampen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hemelum (Fr.) (toez.) H. Faas, vicaris te Meppel, die bedankte voor Okke- broek; te Zeist H. J. Ponsteen te Borne. Aangenomen naar Hellendoom (vak. E. J. N. Kronenburg) (toez.) M. H. Boogert te Aarlanderveen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Amsterdam (tbez.) A. Griffioen te Oudega (H.O.); te Scher- penzeel-Munnekeburen D. J. van Hulstijn te Varik en Heesselt; te Rijssen (toez.) J. van 't Ende te Onstwedde; te Werken dam J. Kooien te Reeuwijk; te Ouderkerk a/d Amstel (toez.) J. A. Poelman te Ter- neuzen. Bedankt voor Weesp (vak. E. Holtrigter) J. C. Remijn te Santpoort. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Nijega-Opeinde P. Schel ling, kand. te Nijmegen. Bedankt voor Hattem (vak. C. van Onnen) J. H. v. d. Hoeven te Zwijndrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Vlaardingen M. Baan te Zeist en B. Bijleveld te Bussum. Bedankt voor Opperdoes-Enkhuizen A. J. Otter te De venter; voor Oosterbeek c.a. M. C. Tanis te Barendrecht. Oud Geref. Gem. in Nederland Tweetal te Stavenisse J. v. d. Poel te Ede en J. van Prooijen te Grafhorst. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Amsterdam (vac. dr. E. J. Beker) J. H. Eekhof te Leiden voor Molkwerum-Koudum F. H. Scheffer te Erichem-Asch. Geref. Kerken Beroepen te Middenmeer W. Stolte te Kamerik. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Gapinge (Zeeland) dr. A. Dondorp a.s.- emeritus-predikant van Heemstede, die deze benoeming ook aannam. jaarlijks toe. Aan de Nederlandse mani festatie in de Zweedse hoofdstad nemen o.a. deel de Keukenhof met een minia tuur-Keukenhof, waarin tegelijk crocus- sen, hyacinthen, narcissen en tulpen zul len bloeien, het Nederlandse Zuivelbureau met kaasmeisjes en hapjes, de DAF, Philips, Heineken en Bols, de K.L.M. en de N.S. met kortingen op het vervoer en de klokkengieterij Eysbouts uit Asten. In het station van Stockholm zal een bloe mentuin worden ingericht, waar foto's van fraaie stukjes Nederland en een char mante informatrice alle aantrekkelijkhe den van het reizen per trein door Neder land zullen aanprijzen. Madurodam en de Euromast zijn ook van de partij. Er ko men ook een koekplanksnijder, een koe- kenbakkei en een klompenmaker naar Stockholm. De meisjes in Volendams kos tuum zullen niet ontbreken. Want mr. Hoyte Goudsmit wil van de „image" van Nederland niets overboord gooien. „Als ik twaalf meisjes in Volendams kostuum door Stockholm laat flaneren heb ik bin nen een half uur een leger persfotografen, de radio en de televisie er achteraan. Dat is nu eenmaal het handelsmerk van Nederland. Dat moet je verdiepen en uit breiden". Tijdens de Nederlandse Week, die tot stand komt in samenwerking met de Eco nomische Voorlichtingsdienst en het Ne- derland-Noord-Europa-Instituut zullen in de etalages van vele winkels Nederlandse produkten geëtaleerd worden. Cum laude gepromoveerd in de lette- sterdam op een proefschrift getiteld „Op ren de heer R. W. H. P. Scheller uit Am- maak en mise- en page", een onderzoek naar de beginselen der vroegste boek drukkunst". Promotor was dr. J. Q. van Regteren Altena. NIJMEGEN: Doctoraal examen geschie denis; J. J. 64. Benders (Den Haag). LriRECHT: Doctoraal klassieke letteren: L. J. J. Kuitenbrouwer (Utrecht). LEIDENDoet. ex geschiedenis H. J. Kobossen (Breda), G. H. A. Scholte (Kerk Avezaath). i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9