NEDERLANDS TRIO VERKERK, SCHENK EN LIEBRECHTS zeer gevreesd door de buitenlanders Deventer is klaar voor de strijd m Huiskes blij met telegram van Ed Verheyen en Postma RUYS&CO reisagenten Tienkampers ook aan schaakstrijd begonnen Snelschaaktoernooi om de IJmuider Courant-beker Cijfertabel voor Europees kampioenschap Post-Pfenninger ontging zege Jeen van den Berg snelste over 68 km in Weedum Joop Middelink weer wielercoach Hoogoventoernooi uitgebreid Dinsdag in Hoogoventoernooi VRIJDAG 21 JANUARI 1966 17 Koel eerste in „kleine" zesdaagse van Berlijn Zomer eilanden cruise. Programma De voorbereidingen zijn afgesloten. De strijd kan beginnen. De piste van het Deventerse ijsstadion is gepolijst, de tribunes zijn opgetrokken, de chronometrage klopt tot op een hon derdste van seconde. Deventer is ge reed zijn gasten te ontvangen: de schaatsenrijders, de officials en de toeschouwers onder wie zich zaterdag zal bevinden Hare Majesteit de Ko ningin. De accommodatie kan de internationale toets der critiek doorstaan. In de nieuw opgetrokken kleedkamers, rustbedden en massage tafels, een douche- en wasgelegen heid, kortom alles wat een topsport man tijdens een groot toernooi niet kan ontberen om zijn vorm vast te houden. En zij zullen er een prachtige ijsbaan vinden, waarover de Russen hun lof reeds zongen, in welk koor zich ongetwijfeld hun concurrenten in velerlei talen zullen mengen. Trots als een pauw liep ijsbaandirecteur Piet Bergström, die zelf zo geijverd heeft om het Europese kampioen schap naar Deventer te krijgen en op wiens schouders zaterdag en zondag voor een belangrijk deel het slagen van het toernooi komt te rusten, over zijn complex. Niets is aan het toeval overgelaten. Slechts het weer is een ongewisse factor. Het wachten was gisteren nog slechts op de hoofdrolvertolkers naast de Russen, die maandag reeds onverwacht letter lijk en figuurlijk uit de lucht kwamen vallen. En tot deze hoofdrolvertolkers worden gerekend het nationale drieman schap Verkerk-Schenk-Liebrechts, de No ren Fred Anton Maier, de nieuwe natio nale kampioen, de 23-jarige accountant Sven Erik Stiansen en de huidige wereld kampioen Per Ivar Moe alsmede het Zweedse enfant terrible, de 22-jarige Jon- ny Nilsson. Met de Russen Kaplan, Ants- son en Matusevich zullen zij de top vor men van het klassement indien de dorre cijfers ons niet bedriegen. De tijd heeft echter geleerd, dat cijfers alleen geen sluitend uitgangspunt vormen. In een strijd om tienden van sekonden spelen in de schaatssport vele andere factoren mee: de mentale instelling van de sport man, de loting en... de soms sterk wis selende weersomstandigheden, waarbij we, vooral wat betreft Deventer, doelen op de wind. Hoe zal de windval zijn wan neer de hoogopgetrokken tribunes met 18.000 toeschouwers zullen zijn bezet? Nu reeds vonden vele rijders het een „kwa de zaak" bij windkracht zes a zeven. Een goed schaatsenrijder, die de aspi raties heeft om zich aan het hoofd van de Europese elitelij st te plaatsen mag zich door de weersomstandigheden echter niet laten afschrikken. „Wij hebben voor elke weersoort en ijskwaliteit een rij der...", zo zeggen de Russen, die overi gens noch over het één, noch over het an der klagen. De tijden van de favorieten in de laatste weken hebben echter dui delijk aan het licht gebracht, dat de 500 meter ditmaal wel eens van allesbeslis- sende invloed kan zijn. Vol goede moed voor „Deventer" is de Nederlandse schaatsploeg gisteravond per vliegtuig uit Oslo teruggekeerd op Schiphol. Alleen Jorritsma, die niet als reserve is aangewezen, bleef in Noorwe gen achter. In de perskamer verklaarde coach An ton Huiskes onmiddellijk na aankomst, dat de kwestie Nottet-Verheyen voor hem slechts van principiële betekenis is en dat hij pas na de Europese kampioen schappen een beslissing zal nemen of hij zich als coach zal terugtrekken of niet. Dat zal van het overleg afhangen, dat hij dan met de bond zal voeren. Nu de technische commissie van de KNSB tegen zijn voorstel in aan Eddy Verheyen de voorkeur heeft gegeven bo ven Peter Nottet zal Huiskes echter zijn uiterste best doen hem in Deventer naar een goede plaats te coachen. „Na de Europese kampioenschappen zullen de prestaties van deze twee rijders in andere wedstrijden wel uitwijzen wie er gelijk had", aldus de Nederlandse coach. „Ik vind het jammer, dat nu tel kens de naam Verheyen wordt genoemd, want het gaat helemaal niet om hem, maar om het principe." Dankbaar las hij een telegram voor, dat hem op Schip hol in de hand werd gedrukt. Het was afkomstig van Verheyen en coach Kees Postma: „Verheugen ons op prettige sa menwerking", stond er in. „Ik hoop pre cies hetzelfde", vulde Anton aan. Als prognose voor de komende strijd in Deventer gaf hij ten beste: „Ik verwacht een redelijke klassering van onze rijders. Ik hoop op een betere dan het vorig jaar, toen we vier, vijf en acht werden." Als gevaarlijkste tegenstanders somde hij de Russen Antsson en Kaplan op en de Noor Per Ivar Moe. Opnieuw heeft de Amstelvener Peter Post in de laatste minuten van een Duit se zesdaagse de overwinning gemist. Dit maal weer een koppel vormend met de Zwitser Frits Pfenninger had Post voor de laatste wedstrijden nog een ruime puntenvoorsprong op de Denen Lykke en Eugen, terwijl het Duitse koppel Bug- dahl/Renz een ronde achterstand had. Tijdens de bijzonder spannende jachten slaagden laatstgenoemden erin deze ron de goed te maken en door een hoger puntenaantal te winnen. De Amsterdam mer Gerard Koel zorgde voor een tweede succes door in de zogenoemde „kleine" zesdaagse ook op de laatste avond te ze gevieren, waardoor hij met ruime voor sprong zegevierde. De achttienjarige Leo Duijndam uit Hondelersdijk werd in het eindklassement derde. door een lichte stuifsneeuw opeenhopin gen en daarom finishten slechts 25 van di 163 gestarte rijders. met prachtige tijden, zodat hij automa tental. De uitslagen; 500 m: 1. De Geus (Noord zcharwoude) 46.4, 2. Bakker (Korte' 47.2, 3. Kuiper (Aartswoud) 47.9. 2.22.3. 3000 m: 1. Eriks 4.53.0, 2. Hoogschage (Alkmaar) 4.53.0, 3. Pronk 4.56.4. Het eindklassement, dat door Eril werd gewonnen, luidt volgens de puntei telling: 1. De Geus 143.067, 2. Hoogschi gen 144.733, 3. Bakker 145.144. bod van de KNWU aangenomen. Huiskes heeft zich ook over Ver heyen ontfermd. Hier staat hij te midden van de twee „concurrenten" Nottet (l.) en Verheyen. Uiterst rechts Liehrechts. Wie zal Fred Anton Maier, de 27-jarige sterke Noorse stayer, die met 7.28,1 het wereldrecord houdt op de 5000 meter in zijn opmars naar de titel kunnen stui ten, wanneer het hem mocht gelukken de 500 meter af te leggen beneden de 43 seconden? Zijn persoonlijk record staat op 42,9 sec., welke tijd hij onder ideale weersomstandigheden het vorige jaar te Oslo in het toernooi om de wereldtitel reed. Maar ook Per Ivar Moe reed toen een voor zijn doen voortreffelijke sprint (42,0) en door een minder goede 1500 me ter (2.13,4) tegen Moe als winnaar in 2.08,0) liep hij zo'n groot puntenverlies op, dat zijn tweede en derde plaats op de 5.000 en 10.000 meter hem niet meer kon den redden. Als negende stapte hij toen uit het toernooi. Woensdag j.l. reed Maier de 500 meter in 43,4. Is dit een vingerwijzing naar nog groter dagen? Ook Per Ivar Moe is in opmars maar zowel hij als Maier werden overvleugeld door Ard Schenk, wiens sprint van 41,1 en zijn 3000 meter van 4.29,3 hem op de eerste plaats brachten. Ard Schenk, in het begin van het seizoen geplaagd door rugpijnen, heeft zijn grote vorm terug en met ontzag namen de Rus sen in hun kwartier op de Holterberg ken nis van deze keiharde feiten. Ard Schenk is een snelle sprinter, het geen hij het vorige jaar bewees met zijn overwinning op de 500 meter in het Euro pese kampioenschap. Zijn sprintkracht heeft niet aan sterkte ingeboet en op deze basis kan hij een titel bouwen. Maar ook hij zal op de sprint zijn slag moeten slaan, zoals Verkerk dat deed in het na tionale kampioenschap, waarin zijn ge deelde plaats op de 500 meter in 43,7 hem mede de impuls gaf tot een krachtsont plooiing, die hem het begeerde kampioen schap opleverde. Ook Kaplan is echter een gereputeerde sprinter, evenals trouwens Eduard Matu sevich, de titelverdediger. Er blijven vele vraagtekens. Ook omtrent Jonny Nilsson, het Zweedse idool en de snelle tegenvoe ter van Fred Maier op de lange afstan den. Nimmer heeft kleine Jonny op de 500 meter kunnen imponeren, maar elke winst is voor hem, gezien tegen de ach tergrond van zijn goede 5 en 10 km., be langrijk. Hetzelfde geldt voor onze Rudi Liebreehts. En de Fin Jaoko Launonen, de verrassing van het wereldkampioen schap 1965 met zijn tweede plaats? Hij heeft zich nog niet in de kijker gereden dit seizoen, maar blijft een gevaarlijke outsider, waarbij men niet mag vergeten hoe ongemerkt hij eigenlijk het vorige jaar te Oslo naar het zilver gleed. Advertentie Reeds nu kunt u intekenen op de ge renommeerde cruise van de Holland Amerika Lijn. Vakantie in meest per fecte vorm. 5 dagen met het s.s. "Rotterdam" naar Ierland en Guernsey 23 juli - 28 juli 1966.5 Dagen volledig genieten en op uw wenken bediend op het trotse vlag- geschip van de Holland Amerika Lijn. Midzomernachts cruise. 3 Volle weken naar de gebieden van Europa waar de ongerepte natuur nog volkomen is. Naar spuitende geysers op IJsland, naar Noorse fjorden en Noord kaap van Kopenhagen naardeSchotse Hooglanden en Ierland. Een grandioze cruise met de "Nieuw Amsterdam". Boekt wel tijdig: het aantal cruises vanuit Nederland is zeer beperkt. Inlichtingen en boekingen bij: AMSTERDAM DEN HAAG EINDHOVEN HAARLEM HELMOND ROTTERDAM-C ROTTERDAM-Z TILBURG UTRECHT VLAARDINGEN ZWOLLE van Baerlestraat 56 tel. 737755 Korte Vijverberg 5 tel. 184070 Dommelstraat 34 tel. 28913 Kruisstraat 43 tel. 15304 Veestraat 59 tel. 5131 Veerhaven 4 tel, 1148 00 Zuidplein 114 tel. 173761 Spoorlaan 126 tel. 31070 Lange Jansstr.16 tel. 19009 Liesveld 143 tel. 9522 Emmawijk14 tel. 15799 (Van onze schaakmedewerker) Met het begin van de tienkampen in het 28e Hoogovenschaaktoernooi is het toer nooi pas goed begonnen. Liefst 180 schaak liefhebbers zijn elkaar weer te lijf ge gaan in een strijd die zal voortduren tot en met zondag 30 januari. De Velser schaakcrack K. Steijn heeft een plaats ge kregen in de eerste reservegroep A. Een hoge indeling die bij een eventuele eind zege promotie naar de meestergroep in houdt, bij een score van minder dan vijf tig percent degradatie betekent. Hetzelfde geldt voor 1B waar de Oosten-speler R. Faase een plaats vindt en IC waar de Noordhollandse jeugdkampioen G. van Manen een kans krijgt. Steijn had het niet gemakkelijk in de eerste ronde. Met zwart tegen een gerou tineerde „vos" als dr. K. M. Bergsma, ééns speler van het nationale team moet men van goeden huize komen om de ba lans in evenwicht te kunnen houden, laat staan tot winst te komen. Weliswaar kwam Steijn wat defensief te staan maar hij wist zijn stelling toch solide te hou den zodat Bergsma geen bres kon slaan. Toen Steijn, zich loswerkte en gelijk spel bevocht werd besloten het punt te delen. Faase trok met zijn ondernemende stijl meteen van leer tegen de Groninger Well- ner. Deze moest alle hens aan dek com manderen om de aanstormende tegenpar tij het hoofd te kunnen bieden. Dit ge lukte slechts gedeeltelijk. Faase won een pion en toen kort voor het afbreken nog een tweede verloren ging stond het wel vast dat Faase bij voortzetting tot winst De achtste ronde in de grootmeester- groep van het Hoogovenschaaktoernooi wordt vandaag gespeeld. Daarin komen tegen elkaar uit: Van den Berg Szabo; CzerniakNei; Bobotsov Filip; LehmannLangeweg; Bachtiar Damjanovic; IvkovVan Scheltinga; KuijpersPolugajevski; Donner Bilek. De negende ronde wordt zaterdag gespeeld. Daarin spelen tegen elkaar: BilekVan den Berg; Polugajevski Donner; Van ScheltingaKuijpers; DamjanovicIvkov; LangewegBach tiar; FilipLehmann; NeiBobotsov; SzaboCzerniak. zal komen. Gerben van Manen moest zich teweer stellen tegen Ds. G. Bohlmeijer uit Arnhem. Hij kwam al spoedig voor hete vuren te staan maar wist zich toch staan de te houden. Toen zijn tegenstander bleef aandringen en met een kwaliteitsof fer de partij trachtte te forceren diende Van Manen hem op bekwame wijze van repliek. Zijn rivaal kreeg geen kans door te drukken. Met de kwaliteit plus heeft Van Manen in de afgebroken stelling zelfs de beste kansen gekregen. De Haarlemmer S. Herfst kon zich in 2B tegen de Beverwijker ir. A. Zwemstra lange tijd vleien met de gedachte een pion voor te staan. Toen Zwemstra zich even wel belangrijk positioneel voordeel wist te verschaffen ging dit laatste meer gewicht in de schaal leggen dan die ene pion. In een klassieke aanval dwong Zwemstra zijn tegenstander tot capitulatie. De Haar lemmer Van Tienhoven wist met de West duitser Brattig niet goed raad en vercom- bineerde zich. Stukverlies was het gevolg. Uiteraard ging ook de partij daarmee ver loren. In de derde afdeling boekten de Kennemer vertegenwoordigers slechts halve punten. J. Wijker uit Bloemendaal en A. Herfst uit Haarlem hebben er ove rigens hard genoeg voor gevochten. In 4A wist K. Maas zijn clubgenoot C. J. Gor dijn op voortreffelijke wijze een hieltj« te lichten. Niet minder fraai was de triomf van de Haarlemmer H. J. Mostert die zijn tegenstander uit Den Helder van het bord combineerde. Th. Hölscher uit Velsen miste een fraaie winstkans in 4 B toen hij een iets te op timistische opzet met stukverlies moest bekopen. Naast hem vocht de Santpoorter Tj. de Jong tegen de Westduitser Dall- man om een betere stelling tot winst ta brengen. De Duitser hield zich tot het af breken staande maar lijkt toch welhaast verloren. Goed zonder meer was hier het optreden van de Beverwijker N. Duin die in een vlotte aanvalspartij het eerste winstpunt binnenbracht. De stugge Bever wijker W. Steeman wist de goed spelen de H. van Nieuwenhuizen uit Driehuis goed partij te bieden. Tegen het afbre ken kwam Van Nieuwenhuizen iets in het voordeel. Hij heeft bij voortzetting dan ook de beste kans. J. Rothert liet een ge lijke stand tegen de Duitser Grachul ver loren gaan en moest de eer aan de te genstander laten. Het zelfde lot was da Haarlemmer W. van Voorst Vader bescho ren tegen de talentvolle Beverwijker S. Kuys. In de zesde groep trachtten P. Sterk (Santpoort) en L. Kensen (Haar lem) elkaar het leven zuur te maken. Dat lukte wel hoewel het slot toch vredig was. Dinsdagavond zullen honderden scha kers in het Kennemer Theater in Bever wijk slag gaan leveren om de grote be ker, die door onze bladen is uitgeloofd voor de beste snelschaker. Trok dit fes tijn in vorige jaren al veel belangstel ling, verwacht wordt dat de deelname nu nog groter zal zijn. De snelschaakwed strijd, die elk jaar in het kader van het Hoogoventoernooi wordt verspeeld, is dit maal namelijk in een nieuw jasje ge stoken. Het is geen gongwedstrijd meer, maar een echte snelschaakstrijd volgens het pa troon dat de laatste jaren overal snel opgang heeft gemaakt. Men hoeft dus niet meer elke tien seconden een zet te doen maar kan zijn tijd zelf indelen. Mits men maar binnen vijf minuten klaar is. In dit snelschaaktoernooi zullen drie ronden van drie partijen worden gespeeld. Een van de grote aantrekkelijkheden van deze wedstrijd is dat men kans heeft zijn krachten te meten met een echte groot meester, want elk jaar zijn er ettelijke sterke deelnemers aan grootmeester- of meestergroep, die aan het „snelschaak spektakel" meedoen. Dit zal zeker het ge val zijn nu onze bladen de nieuwe vorm geving van het evenement hebben onder streept door het aanbieden van een fraaie beker, die door de winnaar behouden kan worden. Het snelschaaktoernooi staat open voor alle schakers. Om half acht be gint het festijn, maar men doet er ver standig aan zich wat vroeger aan de in gang van de grote zaal van het Kenne mer Theater te melden. Men verwacht in Beverwijk nu eenmaal een overstelpende deelname. Ten behoeve van de lezers hebben wij deze lijst samengesteld, waarmee men het Europese schaatstoernooi zelf aan de t.v. kan volgen en bijhouden. 500 m 5.000 m 1.500 m 10.000 m Eindklassement Nederlands record Schenk 42.1 Liebreehts 7.59.9 Verkerk/Schenk 2.11.0 Verkerk 16.17.0 Grishin 39.5 Maier 7.28.1 Jarvinen 2.06.3 Nil sson 15.33.0 Rer ïes 42.3 Liebreehts 7.59.9 Verkerk/Schenk 2.11.0 Ve rkerk 16.17.0 Winnaar 1965 Schenk41.7 Maier 7.47.9 Na één dag Moe/Matusevich 2.08.5 Nilsson 16.02.9 Matusevich Start- Deeln. EK 1966 nr. 14.00 uur 15.00 uur 13.00 uur 14.00 uur 9 Schenk (Ned.) 8 Verkerk (Ned.) i 10 Liebreehts (Ned.) 11 Bartling (Ned.) 12 Verheyen (Ned.) 22 Kaplan (R.) 21 Matusevich (R.) 23 Antsson (R.) 24 Kositsjkin (R.) s 2 Launonen (Finl.) 29 Nilsson (Zw.) 13 Stiansen (N.) 15 Moe (N.) h j 14 Maier (N.) 17 Tveter (N.)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17