Weinig hoop op resultaten van het VS-vredesoffensief I Onrust in de verloren Spanje over kernbommen Voor een apart en stijlvol interieur branka ubelen r DE ORIËNT" L Een „mysterieuze ziekte" werd veroorzaakt door insecticide Wereldnieuws Van dag tot dag mei McNamara zou bombardementen weldra willen hervatten Bonn beschuldigt vijf Russen van wetenschappelijke spionage Arrestatiebevel tegen minister van Marokko (Dp d* ^Praatótoel Kindermoord in groot Spaans gezin VELE KOOPJES VRIJDAG 21 JANUARI 1966 3 Koninklijke verloving in Scandivanië? Verworpene NATUURLIJK fi' OOSTERSE GESCHENKEN Ben Bark a-schandaal M. Mok Weer Starfighter in Duitsland verongelukt ANEGANG 39 HAARLEM - TEL. 16340 NU VELE ATTRACTIEVE AANBIEDINGEN Ontstellende cijfers zijn gepubliceerd met betrekking tot onderwerpen, die de verhouding tussen de beschaafde, welva rende wereld en de cultureel anders ge richte, noodlijdende landen in Azië aan gaan: enerzijds cijfers over wat de oor log in Vietnam kost, anderszins getallen die een aangrijpende noodsituatie in In dia illustreren. In India heerst een hongersnood, die miljoenen mensen treft. Meer dan twaalf miljoen Indiërs het getal van de to tale Nederlandse bevolking zullen in hulpkampen moeten worden geconcen treerd om hen van de honderdood te red den. Daarbuiten lijden nog miljoenen aan ondervoeding, maar dan in een mate die geen direct gevaar oplevert. Een toestand die onvoorstelbaar is voor Westerse be grippen, al zouden Nederlanders van de oudere generatie wellicht eens kunnen te rugdenken aan 1944-1945, toen zij landge noten en gezinsleden zagen sterven van uitputting door voedselgebrek. In Vietnam wordt door de V.S. maan delijks voor een waarde van ruim twee honderd miljoen dollar aan munitie ver schoten. Johnson heeft een aanvulling van de defensiebegroting met bijna dertien mil jard dollar gevraagd. Hij zal die aan vulling krijgen. Deze twee officiële becijferingen tegen over elkaar stellend, moet men zich met verbijstering afvragen waar een politicus van vandaag nog de moed vandaan kan halen, om de rol van de Westerse mo gendheden in dat deel van de wereld „de uitoefening van een leiderschap" te noe men. Even verbijsterend werkt de vraag of de toepassing en het gebruik van zulke enorme kapitalen (die arbeidskracht en materieel van technocratisch hoogontwik kelde naties omvatten) nog iets te ma ken hebben met de hooggeroemde plicht tot rechtvaardiger verdeling over de we reld van de hulpbronnen en bestaansmo gelijkheden. Donderdagavond deed een dominee in een interviewtje voor de Nederlandse tele visie een kort, bijna bescheiden te noe men beroep op vrijgevigheid voor „ach tergebleven gebieden". Men krijgt het beeld van kleine, maar gul gegeven bij dragen uit smalle beurzen, bijeengegaard door idealisten en altruïsten, die in zich een menselijk verklaarbare gewetensdrang bespeuren om van hun betrekkelijke wel vaart af te dragen aan him medemensen. Maar hoe vertrokken, bitter en satirisch wordt dat beeld, wanneer het aan het licht komt naast de toestand die in het groot door cijfers wordt geïllustreerd? Niet alleen Vietnam maar ook India worstelt met het gevaar, dat een mas sale verpaupering leidt tot materialisme en honger-communisme. In Vietnam heeft die nood reeds geleid tot een politieke agitatie van ernstige omvang. Deze agi tatie is het, die de V.S. nu met miljarden dollars gewelddadig bestrijden. Het is zonder meer duidelijk dat niet de diepe oorzaak van die agitatie daardoor wordt aangetast, maar de praktische uit komst ervan. Een land als Vietnam zou met diezelfde miljarden geen sociale nood kennen. Maar als het Amerikaanse hulp programma voor achtergebleven gebieden in het Congres komt, worden zuinige mil joenen uitgesmeerd over honderden projecten van zakelijk belang. De nieuwe miljarden van Johnson krij gen een oude bestemming: Er zullen ruim 900 gevechtsvliegtuigen en ruim 2000 heli kopters voor worden gekocht. De nodige munitie per maand zal daardoor bijna ver dubbeld worden. Men kan aannemen dat tot dusver tenminste de helft, misschien zelfs driekwart van die munitie wordt verschoten zonder doel te treffen. En als zij doel treft, treft zij mensen, geen ma terialistische levensbeschouwing. Niettemin zegt minister McNamara dat de V.S. een zo massale vuurkracht in Vietnam willen bereiken, dat minder Amerikaanse verliezen zullen worden ge leden. Dit eenvoudige zinnetje bewijst, hoe diep de Amerikaanse regeringspoli tiek verzonken is in het moeras van de Vietnamese situatie. Een schrikbarende aanwijzing van de ontsporing, die het Wes ten bedreigt in dat deel van de wereld, dat bezig is zich tot een aaneengeklitte be dreiging van de Westelijke beschaving te hervormen. India met zijn droevige cijfers van hon ger en gebrek vormt een stomme aan klacht tegen de blindheid waarmee de be zitters en beheerders der wereldrijkdom men hun eigen bodem ondermijnen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. „De vrede in Vietnam wordt tegengehouden door de onjuiste denkbeelden van de aan vallers. Zij denken dat de Verenigde Staten uiteindelijk hun bondgenoten wel in de steek zullen laten. Zij den ken dat Amerika de strijd moe zal worden en de aftocht zal blazen". Dat zei president Johnson gisteren in een rede die hij hield bij de huldiging van oud-president Harry Truman in diens woonplaats Independence in de staat Missouri. En de president ging verder: „Maar de noodzaak om de deur van de agres sie op slot te houden, neemt niet weg dat de deur die naar vrede leidt, open ehouden moet worden". Iedereen luisterde met grote belangstelling naar de woorden van de Amerikaanse leider omdat zij volgden op het ge sprek dat Johnson tevoren had gehad met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en zijn speciale reizende ambassadeur, Averell Harri- man. Zij hebben beide grote reizen achter de rug in verband met het Amerikaanse vredesoffensief. De meeste waarnemers zijn tot de con clusie gekomen dat de Amerikaanse pre sident weinig hoop heeft op het slagen van de pogingen om een einde te maken aan de strijd in Vietnam en te komen fWy^WWIA/WWWWIItllllWWWWWMMIMVWtWVWWWWt/WVW ^wwwwwvvyyvvwi»uw>/wwwwWm*wwwwvMtAiwwv KOPENHAGEN (Reuter) Kroon- Êrins Harald van Noorwegen en de leense prinses Benedikte zullen binnen kort hun verloving bekend maken. Dat meldt het Kopenhaagse blad Ekstrabladet. Volgens het blad heeft koning Olav, de vader van prins Harald, onlangs in Kopenhagen met het Deense koninklijk paar een onderhoud gehad, waarna hij een dringend telefoongesprek met prins Harald had gevoerd. Prins Harald en prinses Benedikte zijn aan elkaar ver want. Hun grootvaders, koning Haakon en koning Christian X waren broers. tot vreedzaam overleg met de communis tische tegenstanders. Het is niet geble ken uit de woorden van president John son hoeveel tijd Washington aan de com munisten wil geven om nu zelf met een initiatief voor vrede over de brug te ko- Maar de senatoren lijken uit een rap port van de minister van Defensie, Mc. Namara aan een subcommissie van de Senaat op te maken dat de bombarde menten zijn sinds kerstmis van het vori ge jaar gestaakt om de kans op onder handelingen te vergroten. Tegenover de opinie van deze senato ren staan evenwel berichten uit een be trouwbaar lijkende bron dat Johnson aan de Britse premier Wilson beloofd zou heb ben de bombardementen niet te hervat ten voordat Wilson in de tweede helft van februari zijn voorgenomen bezoek aan Moskou heeft gebracht. Bovendien is het bekend dat de Amerikaanse regering ook door Frankrijk en Japan onder druk is gezet om de luchtaanvallen op Noord- Vietnam voor langere tijd op te schorten. Ook de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, zei gisteren dat hij hoopt op een voorlopig uitblijven van bombardementen. Dit zou van grote be- Advertentie vindt u bij thans PAARLAARSTEEG 8 JANSWEG 30 - HAARLEM BONN (DPA) Westduitse contraspi onnen hebben in West-Duitsland vijf Rus sische burgers als spionnen ontmaskerd, zo is gisteren door het Westduitse minis terie van Binnenlandse Zaken meege deeld. Het gaat om drie medewerkers van de Russische handelsvertegenwoordiging in Keulen, een journalist van het pers bureau Tass en een correspondent van de Russische radio-omroep. Het zou gebleken zijn dat de vijf Rus sen uit waren op wetenschappelijke ge gevens op het gebied van natuurkundig micro-onderzoek. Ook waren leden van de Russische inlichtingendienst in Oost- Duitsland en van de Oostduitse inlichtin gendienst bij dit geval betrokken. De vijf hebben de staatsveiligheid van de Bondsrepubliek niet in gevaar ge bracht. Er zullen daarom geen officiële stappen tegen hen worden ondernomen. Een woordvoerder van de Russisch am bassade in Bonn zei dat hem niet bekend was dat leden van de handelsmissie in Keulen bij een geval van spionage be trokken waren geweest. De persdienst van de Westduitse soci aal-democratische partij heeft gisteren er op aangedrongen dat het Parlement zich zou bemoeien met de werkzaamheid van buitenlandse geheime diensten in de Bondsrepubliek. Aanleiding daartoe was het geheimzinnige verdwijnen van twee Perzische studenten uit de Bondsrepu bliek. tekenis zijn voor een verbetering van het psychologisch klimaat. Oe Thant zei ver der dat het aanvaarden door de Ver enigde Staten van de Vietcong als ge sprekspartner bij een conferentie over de toekomst van Vietnam volgens hem „de enige redelijke benadering van het pro bleem zou zijn." Oe Thant die volgend jaar niet voor herverkiezing in aanmerking wil komen karakteriseerde China als een enigszins zieke staat, die net als menselijke we zens lijdt aan nerveuze spanningen. „Het is de taak van de Volkenorganisatie om de patiënt weer naar een normaal be staan te leiden, omdat de oorzaak van de toestand van de patiënt gelegen is in het feit dat China tijdens het eerste sta dium van de ontwikkeling behandeld is als een verworpene, een vogelvrij ver klaarde," aldus Oe Thant. In Luik zijn gisteren grote demon straties gehouden tijdens een vijf uur durende „waarschuwingssta king". Ze waren gericht tegen de stijgende kosten van levensonder houd, de nieuwe belastingen, sluiting van de kolenmijnen en verhoogde honoraria van de artsen. De Bel gische artsen zijn overigens ook niet tevreden over de nieuwe ziekte kostenverzekering. Ze zullen volgen de week zaterdag in staking gaan als de regering hun eisen niet in willigt. PARIJS (AP) Frankrijk heeft een internationaal arrestatiebevel uitgevaar-1 digd tegen de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, Mohammed Oufkir en twee verdachten van wie men gelooft, dat zij betrokken waren hij de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider, Ben Barka. Het arrestatiebevel zal ernstige gevol gen hebben voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko, die reeds zeer ge spannen zijn. In het arrestatiebevel worden ook ge noemd majoor Ahmed Dlimi, directeur van de Marokkaanse Binnenlandse Vei ligheidsdienst en een verdachte die luis tert naar de naam Lardi Chtouki. De Franse justitie had al verzocht om minister Oufkir als getuige te laten ver schijnen. De Marokkaanse autoriteiten zijn hierop niet ingegaan. Onze correspondent in Parijs meldt dat de onafhankelijke socialisten en de socia listische partij van Guy Mollet dinsdag gezamenlijk in Parijs een massale mee ting gaan organiseren om te protesteren tegen het Ben Barka-schandaal. De linkse ex-kandidaat voor het presidentschap Frangois Mitterrand, zou op die verga ring één van de sprekers zijn. Het lijdt weinig twijfel of ook de communisten zul len zich aansluiten bij deze linkse mani festatie die zich vooral tegen de diverse geheime politieapparaten en hun verant woordelijke ministers richt. BRUSSEL (DPA) Abdelkader Ben Barka, broer van de ontvoerde Marok kaanse oppositieleider, heeft donderdag in Brussel verklaard ervan overtuigd te zijn dat zijn broer nog in leven is. Over het algemeen wordt echter aangenomen dat de ontvoerde is vermoord. Newyorkse problemen Steeds weer verbaast het mij hoe goed de Amerikanen kunnen rekenen. Als er iets ongewoons aan de hand" is, bijvoor beeld een staking van het openbare ver voerswezen in New York, weten ze tot op tien miljoen dollar nauwkeurig de dage lijks geleden schade te becijferen. Daar ze ons de details van deze becijfering plegen te onthouden, heb ik eens voor mezelf geprobeerd erachter te komen hoe ze hun rekenarij tot stand brengen. Daar zijn ten eerste de gederfde ont vangsten van de vervoersmaatschappijen wier wagenpark bovendien staat te be schimmelen, doordat er geen hand naar wordt uitgestoken. Dan krijgen we het geïmproviseerde vervoer, per particulie re auto of taxi. Dit lijkt al iets moeilij ker in een rond getal onder te brengen. Benzine- en olieverbruik, slijtage aan banden en andere onderdelen, in het ge drang kapotgetoeterde claxons, zieken huiskosten van vertoornde automobilisten die elkaar, moe van het toeteren, te lijf zijn gegaan, in de strijd gesneuvelde hoe den, jassen enzovoorts. Vervolgens het schoenenverbruik van de moedigen die de weg door de steen woestijn te voet afleggen. Hierbij komen het weer waterdicht maken van aan te grote beproevingen blootgestelde regen kleding, het afslijten der punten van pa raplu's en wandelstokken en het kopen van een hartversterking tijdens de kilometers lange tocht. Zijn we er nu? Nog lang niet, vrees De mensen komen te laat op hun werk, maar de baas, almachtig personage, is op tijd aanwezig en voegt minuut na minuut enige dollars toe aan de schade die zijn bedrijf door de vertraging lijdt. Er moe ten vele en langdurige extra telefoonge sprekken worden gevoerd, natuurlijk niet gratis, en dit praten leidt tot uitgaven voor hoestpastilles en -bonbons om de schorre kelen weer op peil te brengen. Typistes merken tijdens de lunchpauze dat de jongeling die ze in de drugstore zouden ontmoeten, tengevolge van de staking onzichtbaar blijft en maken 's mid dags een tikfout die de werkgever op ettelijke duizenden dollars komt te staan. Er moet overgewerkt worden, het licht blijft langer branden, vermoeide vingerna gels breken af, zodat de manicure, ook alweer niet gratis, te hulp zal moeten ko- men. En nog zijn we er niet. Telegrammen I om afspraken te annuleren. Portokosten voor ingezonden stukken over het pro bleem van de dag. Filmpjes voor came ra's die de gesloten stations, de rustende bussen moeten vereeuwigen. Wie de lijst wil voortzetten, ga gerust I zijn gang. Ik stop ermee. Ik staak mijn poging de rekening van de Amerikanen te controleren. Mijn moede Europese geest moet hun meerderheid erkennen. Allerlei zaken waar ik nooit op zou komen, heb- ben zij in hun berekening betrokken. Wanneer ik door mijn venster naar een I stukje van dit oude, achtergebleven ge bied kijk, vind ik echter enige troost in de gedachte dat wij, dank zij het feit dat I wij geen New York hebben gebouwd, ook niet voor New Yorkse problemen kunnen I komen te staan. (Van onze correspondent) MADRID Een verklaring van de Amerikaanse luchtmacht in Spanje, dat de bij het vliegtuigongeluk in de omge ving van de Zuidspaanse stad Almeria verloren kernbommen, geen enkel gevaar voor radioactieve besmetting opleveren heeft de opgewonden gemoederen in dit deel van Spanje niet tot bedaren kunnen brengen. Voor de doorsnee Spanjaard is een kern bom het verschrikkelijkste wapen dat er bestaat, dat hele landstreken kan vernie tigen. Weet hij veel van al dan niet ge laden kernkoppen en van het enorm in gewikkelde instrumentarium dat een nu- HANNOVER (DPA) Donderdag is een F-104G Starfighter van de Westduit se luchtmacht bij het vliegveld Wittmund- hafen in Ned'ersaksen verongelukt. De pi loot kwam om het leven. In 1964 verongelukten in de Bondsre publiek zesentwintig Starfighters. Daarbij kwamen vijftien piloten om het leven. (Van onze correspondent) BARCELONA. Binnen een maand stierven in de Spaanse stad Murcia vier van de tien kinderen van het arbeidersgezin Martinez del Aguila aan een vol komen onbekende ziekte. Langzaam maar zeker stierven de kinderen een zeer pijn lijke dood. De artsen stonden machteloos. Dit drama heeft zeer veel opzien in Spanje gebaard. De behandelende arts van het gezin weigerde de overlijdensacte van het vierde kind te ondertekenen. Hij riep de hulp in van de Centrale Gezondheidsdienst in Madrid. Onmiddellijk werd het gezin in observatie genomen. Maar in het ziekenhuis kon men niets ontdekken van enige ziekte of voedselvergiftiging. De justitie stelde toen een onderzoek in. Hangende dit onderzoek werd het ge zin Martinez het voorwerp van een grote publiciteit. Herhaaldelijk gaf de vader in terviews, waarin hij hartverscheurend smeekte dat de autoriteiten hem zouden vertellen, waaraan zijn kinderen waren ge storven. Zijn foto kwam in alle dagbla den en vele Spanjaarden zonden speel goed en lekkernijen naar de overige zes kinderen. Thans is gebleken dat dit ogenschijnlijk zeer menselijke drame een misdadige achtergrond heeft. Bij de autotopsie zijn zeer kleine gif resten in de lichaampjes van de vier kinderen gevonden. Op last van de justitie is de vader in de psychia trische inrichting van Murcia opgeslo ten en is de moeder, die haar elfde kind verwacht, in een ziekenhuis onder bewa king gesteld. De Spaanse justitie heeft geweigerd be kend te maken welk gif is gebruikt om de kinderen te vermoorden, omdat het een betrekkelijk goedkoop en in Spanje gemakkelijk te verkrijgen insecticide schijnt te zijn. De Spaanse recherche zoekt naar een derde schuldige, die het kwade genius in deze viervoudige moordzaak moet zijn geweest. cleair wapen in zich bergt. Daarom is hij niet van plan zich door de een of andere Amerikaanse verklaring gerust te laten stellen, en leeft voort in de angst dat zijn huis en dorp zonder voorafgaande waar schuwing plotseling tot as kan vergaan. Die angst wordt niet minder door de inderhaast naar Almeria overgebrachte militaire versterkingen. Gisteren waren reeds meer dan duizend Amerikaanse en Spaanse militairen in het gebied samen getrokken, belast met het speuren naar overblijfselen van de Amerikaanse B 52. Volgens inlichtingen van Spaanse zijde, zouden drie kernbommen zijn gevonden. Een vissersboot uit Almeria zou in volle zee een zeer zwaar metalen voorwerp in zijn netten hebben opgehaald. De vissers waren niet in staat het loodzware geval aan boord te hijsen en hebben het weer in zee laten zinken. De vissers dach ten dat het een bom was, met daaraan bevestigd de resten van een parachute. Intussen is van Spaanse en Amerikaan se zijde gisterenavond laat officieel toe- I gegeven dat de verongelukte B 52 „mili taire geheimen" aan boord had. De com mandant van de Amerikaanse basis Tor- rejon heeft bovendien gezegd „er was I enige nucleaire bewapening in het toe-1 stel". In de officiële verklaring van het I Spaanse ministerie van Luchtvaart wordt gezegd dat de „militaire geheimen" een nauwkeurig onderzoek op de plaats van de ramp noodzakelijk maken. Er wordt gezocht over een gebied dat vijf vierkan- te kilometer bestrijkt. Noch van Spaanse, noch van Amerikaanse zijde is toegege ven dat reeds drie kernbommen zijn ge- vonden. Advertentie Gekapseisd. Het dagblad „Cameroon Ti mes" meldt dat zestig mensen zijn ver dronken en nog veertig worden ver mist na het omslaan van een boot voor de westkust van de Afrikaanse staat Ka meroen. Arrestaties. De Perzische autoriteiten heb ben vijfenvijftig mensen aangehouden die een opstand hebben beraamd. Zij zouden wapens uit het buitenland krij gen. Spoorwegongeluk. Bij Agueda, 270 kilome ter ten noorden van Lissabon, is als ge volg van een grondverschuiving een passagierstrein ontspoord. Zeker vijf mensen zouden het leven hebben verlo ren. Oceaanbodem-onderzoek. De V.S. bouwen een nieuw soort kern-onderzeeër, die diep kan duiken en gebruikt zal worden voor het onderzoek van de oceaanbodem. Bezuinigen. John Lindsay, de nieuwe bur gemeester van New York, wil op grote schaal gaan bezuinigen. De gemeente mag geen mensen in dienst nemen zonder zijn schriftelijke toestemming. Automobilist. De oudste autobestuurder van de Westduitse deelstaat Hessen, de 88-jarige autohandelaar Wilhelm Schmalz uit Korbach, is woensdag aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. Nadat hij 63 jaar schadevrij had gereden, werd hij enige dagen gele den in zijn woonplaats overreden, toen hij juist uit zijn auto was gestapt. In 1953 had hij wegens zijn schadevrij rij den gedurende vijftig jaar een gouden insigne gekregen. Eet smakelijk. Als de wereldbevolking in het huidige tempo blijft toenemen, zal de mensheid om zich te kunnen hand haven binnen zes eeuwen haar toe vlucht moeten nemen tot kannibalisme. Dit meent nobelprijswinnaar Szent-Gy- orgyi, die een dezer dagen voor een subcommissie van de Amerikaanse Se naat pleitte voor aanvaarding van een wetsontwerp, waarin geboortenregeling in de VS en de andere landen van d« wereld wordt gepropageerd. Schietgraag. Negen mensen werden woensdag licht gewond, toen de politie het vuur opende op een groep Palestijn se vluchtelingen die in Beiroet betoog de tegen het optreden van de Libanese geheime dienst. Leden van deze dienst zouden een Palestijn, die zou werken voor een verboden organisatie, hebben gefolterd tot de dood erop volgde. Dit is door het Libanese ministerie van De fensie tegengesproken. Ruimte. De Sovjet-Unie heeft woensdag aangedrongen op een internationale con ferentie over het vreedzaam gebruik van de ruimte, die volgend jaar in We nen, Genève of Parijs zou moeten wor den gehouden. Een dergelijke conferen tie zou een geschikte gelegenheid zijn om de tiende verjaardag van het ruim tetijdperk, dat begon met de lancering van de eerste Spoetnik, te markeren, aldus professor Blagonrawov van de Russische Academie van Wetenschap pen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3