Kleuterschool De Bijenkorf in Velsen-N. stormenderhand in bezit genomen IN DE VISHAL EN OP ZEE Nooy commercieel medewerker OPRUIMING BIJ DE BLOCK WASAUTOMATEN VAATWASMACHINES \Vf/ 2 SPECIALE WINTERARTIKELEN Meisje aangereden op zebrapad Kort IJmondnieuws Gemeentebibliotheek Velsen Kremsertor zonk bij Engelse kust De vissen hebben het nu moeilijk Geen schoolbus en geen schaatswedstrijden Bezoekt „Annefa" „M o 11 o" 40% korting KRUISSTRAAT 5 TEL. 11008 ELEKTRISCHE DEKENS VRIJDAG 21 JANUARI 1966 Niet ideaal Kort nieuws Rook meldde geen brand VOOR P. G. DE SMIT, fA,U.LUS potterstraat 17-IJMUIDEN-O. Parfumerie X' 1 V Met een onberispelijke buiging en zon der een spoor van verlegenheid, werden donderdagmiddag de aanwezigen in de oude kleuterschool aan de Smidt van Gel derstraat in 1 elsen-Noord door de vierja rige Claudia de Leeuw geïnviteerd, om met de andere kinderen de nieuwe kleu terschool „De Bijenkorf" ran de Geel- vinckstraat te komen openen. Dit bleek een alleraardigste ceremonie te zijn, want in plaats van de een of andere auto riteit op plechtstatige wijze een lint te la ten doorknippen, mochten de met feest- mutsen getooide kleuters na een startsein onder luid gejuich zelf het eerst hun nieu we onderkomen binnenrennen en aldus „De Bijenkorf" als het ware stormender hand veroveren. Aan dit vertederend schouwspel was in de oude kleuterschool de gebruikelijke ont vangst van de genodigden vooraf gegaan. Dit geschiedde door de hoofdleidster, me juffrouw Puck van Vleuten, die na alle aanwezigen hartelijk in „het verre noor den" te hebben begroet, direct het woord kon verlenen aan de heer J. van Leeu wen. Deze kwam als wethouder van so ciale zaken zijn wegens ziekte verhinder de collega. H. de Boer als spreker ver vangen. In deze toespraak herinnerde de heer Van Leeuwen eraan dat het gebouwtje, waar men zich thans in bevond een op lossing was, welke destijds in de nood der tijden werd geboren. Bij gebrek aan be ter moest dit lokaal immers in 1953 wor den opgetrokken uit materiaal, dat afkom stig was van andere tijdelijke houten ge bouwtjes, die toen konden worden afge broken. De wethouder moest toegeven dat het probleem hier slechts gedeeltelijk mee kon worden opgelost, maar in ieder geval werd op deze wijze voorlopig voorzien in de behoefte, welke in Velsen-Noord be stond aan een kleuterschool voor overdag en een ontspanningslokaal voor de avond uren. Markus, de beheerder van het oude lo kaal; de heer T. Riethorst, die als voor zitter van de oudercommissie een pick-up ten geschenke kwam aanbieden, waar la ter namens de ir. L. P. Krijgerschool en de Watervlietschool nog enige platen aan werden toegevoegd en mejuffrouw R. Fleddérus, adjunct-directrice van de Haarlemse opleidingsschool voor kleuter leidsters. Ook werden door twee kleuters Onder luid gejuich nemen de kleuters enthousiast bezit van hun nieuwe „Bijenkorf". nog bloemen aangeboden aan Josje Smit uit Amsterdam, die voor de nieuwe school een fraai wandkleed had vervaardigd. Na deze toespraken begaven kleuters en genodigden zich naar „De Bijenkorf" om hier getuige te zijn van het reeds boven omschreven originele openingsceremo- nieel. Daarna werd men in de gelegen-j heid gesteld het nieuwe gebouw te bezich tigen, waarbij het moderne ontwerp van architect Peters, dat ruime en frisse werk lokalen ten gevolge heeft gehad, terecht de algemene bewondering en voldoening mocht verwerven. Ideaal was deze combinatie natuurlijk Biet, maar het realiseren van een nieuw gebouw is lange tijd een alles behalve een voudige zaak geweest, waarvoor vele ad ministratieve, technische en financiële klippen voor moesten worden omzeild. Maar in ieder geval konden op deze wij- se twee groepen van de bevolking worden geholpen, al heeft in die dagen dan ook niemand kunnen voorzien dat men zich hiermee nog dertien jaar zou moeten be helpen. Vandaar dat spreker zich er bijzonder over verheugde, dat met het gereedkomen van de nieuwe kleuterschool deze aller minst ideale samenwoning thans kan wor den beëindigd, uiteraard tot grote vreug de van alle betrokkenen. Daarbij zal nie mand de kleuters hun definitieve en fraaie onderkomen misgunnen, omdat allen het erover eens zullen zijn dat voor hen het beste nauwelijks goed genoeg kan worden genoemd. De heer Van Leeuwen bedankte vervol gens allen, die bij de bouw van de nieuwe echool betrokken zijn geweest, zoals de ar chitect H. A. Peters en zijn medewerkers van Openbare Werken, aannemer Zwart uit IJmuiden met zijn diverse onderaan nemers en de overige leveranciers, die hij allen de erkentelijkheid van het ge meentebestuur betuigde. De wethouder besloot zijn toespraak met de wens, dat in deze Bijenkorf door de „werkbijen-kleu ters" veel nuttige en plezierige zaken zul len worden vergaard en dat de korf on der leiding van de „koninginnebijen-kleu- terleidsters" in de meest letterlijke bete kenis zal mogen gonzen van activiteit. Andere sprekers die van hun voldoe ning over de nieuwe kleuterschool kwa men blijk geven waren de heer M. J. ÉBIIlMIMMIi 'v .-.-.s-lO Bij de veehouder B. G. de Vries aan 8.30 uur kondigde een van de schapen van de Spieringweg 1032 in Zwaanshoek (ge meente Haarlemmermeer) is het voor jaar vroeg begonnen. Woensdagmorgen de heer De Vries aan dat zij ondanks de barre winterse omstandigheden toch het moederschap ambieerde. Donderdagmiddag omstreeks vier uur wilde een automobilist de parkeerhaven aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden, gelegen bij het zebrapad naar Plein 1945 met zijn wagen verlaten, welk voorne men hij kenbaar maakte door zijn lin ker richtingaanwijzer uit te steken. Hij ontdekte toen een zesjarig meisje uit IJmuiden-oost, dat op het punt stond het zebrapad over te steken, zodat hij weer afremde en het kind een teken gaf door te lopen. Onderwijl was een tweede personenau to genaderd, waarvan de bestuurster uit het inhouden van de voor haar rijdende auto meende te mogen afleiden, dat haar door de bestuurder voorrang werd ver leend. Zij reed dus door en ontdekte pas op het laatste ogenblik het hard over lopende meisje. Een aanrijding volgde, waarna het kind door omstanders van de weg werd opgenomen, om vervolgens door een surveillance-auto van de politie naar het Antoniusziekenhuis te worden overge bracht. Zij werd hier met nog niet na der bekend letsel opgenomen. Wachtverbod. B. en W. van Bever wijk hebben besloten een wachtverbod in te stellen voor de Oranjestraat, Nassau- straat, Kroonstraat, Beatrixstraat, Irene- «traat, Margrietstraat, Marijkestraat en Beij nesstraat. Dit verbod geldt niet voor de langs genoemde straten aangelegde parkeervakken. Nieuwe aanwinsten van de gemeentebi bliotheek te Velsen zijn de volgende boe ken: Nederlandse en vertaalde romans en no vellen: Berkhof, Het einde van alles; Christie, Miss Marple met vakantie; Di- mitriu, Davida; Dimitriu, De Bojaren; Dimitriu, Ontmoeting bij het laatste oor deel; Glyn, Avontuur in Finland; Jong, Nieuwe omnibus; Munster, Partisanen; Norden, Eerlijk duurt het langst: Omnibus der Russische groten Praag, Korte kara vaanweg; Queen, Moord achterstevoren; Rothberg, De duizend deuren; Slaughter, Omnibus III; Smets, Het vierkant; Tib ber, Een dokter op de tweesprong; Wad man, de overwinning van Bjinse Houtsma, Wilson, Adams van de Bounty; Blixen, Laatste verhalen. Duitse novelle: Sieberg, Hundertmal Gabriele. Studieboeken: Schwartz, Vertellingen ui Hellas en Rome (2 delen); Bottome, De elite in de maatschappij; Dekker, Het kerkelijk gemengde huwelijk in Nederland; Thierry, Organisatie en leiding; Groshei de en Weststrate, Handboekje voor vereni gingen; Holk, De rebellerende mens; Plessner, Lachen en wenen; Hoeven, Kin deren schrijven de koningin; Varaday, Gara-Yaka; Wenzel, Sprookjesvogel Wes- pendief; Sebastian, Operatie tegen de wanhoop; Tournier, Schuld en schuldge voelens; Marée, Zelf gemaakt Nuttige vrijetijdsbesteding voor de vrouw; Muller Idzerda, 100 kamerplanten in kleur; Mac- queen, Bloemschikken van week tot week; Boer, Schiemanswerk en zeilnaai- en; Borrebach, Alles over dia's; Neder lands theater jaarboek 1963-'64 Timmers, Atlas van het Romaans; Grabar, Grieks- Byzantijnse mozaïeken; Ooms-Vinckers, Immanuel en Halleluja; Haasse, Leeste kens; De Nieuw stijl; Donkersloot, J. H. Leopold; Damme, Boris Pasternak; De beweging van vijftig; Harmsen van der Beek; Geachte Muizenpoot en 18 andere gedichten; Schulte Nordholt, Het weefsel Gods; Wit, Nederlandse gedachten en an dere gedichten; Piramus en Thisbe; Julia na Regina 1965; Elsendoom, Van moeras tot lusthof; Koord, Dat vertellen ze aan d'Amstel en het IJ; Haar, De geschiede nis van Rusland; Russel of Liverpool, De gesel van het hakenkruis; Goodrich, My then uit de oudheid; Anstadt, Polen; Aus tralië; Morris, Spanje zoals het is; Stolk, Nacht van de gier. FALMOUTH (Reuter) Het 12.889 ton metende Westduitse vrachtschip Kremser tor uit Bremen is donderdagavond 55 mijl uit de kust van Zuidwest-Engeland gezonken. Alle opvarenden waren van boord gehaald. De Kremsertor was met een lading ijzer erts uit de Russische Zwarte Zee-haven Novorossisk op weg naar Bremen. De la ding ging schuiven. Het schip kreeg ge leidelijk een slagzij van vijftig graden. Vooral in verontreinigde en ondiepe, plantenrijke wateren neemt thans de kans op vissterfte toe. Als de vorst nog lang aanhoudt, gaat de vis in deze wateren on herroepelijk dood, tenzij bijtijds overbren gen naar beter water mogelijk is, aldus een mededeling van het ministerie van Landbouw en Visserij. Van het inpompen van lucht en andere maatregelen kan in deze wateren over het algemeen weinig resultaat worden verwacht. Als algemene voorzorg is het sneeuwvrij maken van het ijs het meest effectief, omdat hierdoor de zuurstofpro- duktie in het water aan de gang blijft. Het hakken van bijten helpt meestal niet, ten zij daardoor zuurstofrijk water kan instro men. Donderdag. In IJmuiden werden donderdag 7670 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 854 kisten tong en tarbot, 1100 schol, 20 schar, 5560 haring, 25 wijting 90 kabeljauw en gul en 21 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 5.16—5.04, grm. tong 6.61— 6.28, kim. tong 5.28—5.17, kl. tong I 2.73— 2.63, kl. tong II 1.72—1.42, tarbot I 6.30- 5.80. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 1152—74. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 3933, kim. schol en kl. schol I 4133 kl. schol II 39—36, schar 45—25, verse haring 35—31, wijting 30—15, gr. gul 38—29, mid. gul 32—27, kl. gul 23—16. De KW. 55 besomde 35.200. Aanvoer van vrijdag Te IJmuiden zijn vrijdagmorgen door 45 vaartuigen 7290 kisten vis, 43.000 kilo gram tong en 980 stijve kabeljauwen aan gevoerd. Bij de aanvoer waren: 1450 kis ten schelvis, 180 wijting, 30 gul en kabel jauw, 650 kleine gul, 2080 koolvis, 565 ha ring, 280 kleine kisten haring, 1280 schol 35 tarbot en 160 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 5.60, tarbot 6.20-5.50, grote tong 5.19-5.07, groot middel tong 6.42-6.18, kleinmiddel tong 5.92-5.62, tong een 3.91-3.22, tong twee 1.95-1.78. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 94- 70, middel kabeljauw 84-68, grote koolvis ,80-69, middel koolvis 72-63, grote witte koolvis 100-80, grote leng 94-90. Per tienstuks: grote kabeljauw 80-50 middel kabeljauw 40-28. Per hoop: rog 60-40. Per 50 kilogram: grote schelvis 55-48 middelschelvis 51-41, kleinmiddel schel vis 46-28, schelvis een 45-26, schelvis twee 17-15, kabeljauw een 33-28, kabeljauw Geheimen. Een Newyorkse rechtbank heeft donderdag zes mensen tot gevan genisstraffen veroordeeld wegens het be ramen van een plan, antibiotica-gehei men van de Amerikaanse firma „Cya- namio", te verkopen aan Italiaanse farmaceutische bedrijven. Drie van hen kregen elk twee jaar, de andere drie, allen employés van de firma, elk een half jaar. Straf. Drie Hongaarse spoorwegbeambten, onder wie twee vrouwen, zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen van ander half tot vier jaar lang, omdat zij vorig jaar herfst door nalatigheid een onge luk veroorzaakt hadden. De overwegbo men waren niet gesloten zodat een trein op een bus reed en ontspoorde. In verband met de gladheid en uit het oogpunt van veiligheid voor de kinderen, heeft de gemeentelijke inspectie voor het onderwijs in Velsen hedenmorgen onver wacht het besluit genomen de schoolbus niet te laten rijden. Door deze maatregel zal een aantal kinderen dus vergeefs naar de gebruikelijke halteplaats zijn gelopen- of gegleden hetgeen in dit geval on vermijdelijk is geweest. Door de spiegel gladde wegen zou het immers niet ver antwoord zijn, vooral op polder- en bin nenwegen enige bussen vol met kinderen te laten rijden. Daarnaast moest worden besloten de met zoveel verwachting door de school kinderen tegemoet geziene schaatswed strijden af te gelasten, omdat de huidige toestand van het ijs hierbij teveel onge makken zou veroorzaken. Hier geldt ech ter: wat in het vat is verzuurt niet, want zodra de conditie van de ijsbaan dit zal toelaten zullen opnieuw schaatswed strijden worden georganiseerd. De Velsense brandweer is donderdag middag om half vier uitgerukt naar een woning aan de Planetenweg, waar een ongewone rookontwikkeling was gemeld. Bij onderzoek bleek hier slechts sprake te zijn van rookterugslag uit de kachel, vermoedelijk ontstaan door een valse trek. Vandaar dat de brandweer niet han- I delend behoefde te treden, twee 28-23, kabeljauw drie 24-15, koolvis een 24-20, koolvis twee 18-15, witte kool vis een 40-34, grote en middel schol 41- 37, kleinmiddel en schol een 45-38, schol twee 44-31, schol drie 48-31, schar 34-24, bot 11-7, poon 36, haai 30, gestripte wij ting 30-22, dichte wijting 21-12, haring 32- 28, tarbot 246-76, sprot 31-28, ham 190. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 40 kisten wijting, 500 gul en kabeljauw, 500 haring, 250 kleine kisten haring, 450 schol en 6000 kilogram tong. Het was een voorspoedige bevalling. In een van de stallen bij de boerderij werd in allerijl een kraambed klaargemaakt en het moederschaap en de twee lammeren maken het uitstekend. Het is een vroege geboorte geweest. Normaal worden de lammeren in maart ter wereld gebracht. De schapekinderen op de boerderij van de familie De Vries genoten vanmorgen veel belangstelling. Zoon Paul, die in de tweede klas van de lagere school zit, kreeg zelfs een uurtje vrijaf om zijn prille speelkameraadjes te verwelkomen. Overigens hadden de lammetjes wei nig interesse voor al die belangstelling. Ook de kille lens van de camera liet hen koud. Zij hadden meer belangstelling voor de warme melk van moeder. Dat zal nog wel even zo blijven, want gras is er in de winterse Haarlemmermeer nog niet veel te bekennen. GASVERWARMING GASFORNUIZEN en GASGEISERS naar Telefoon 8282 na het schaatsen bij de ijsbaan in Vel sen onder het „DE IJSPRET IN ANNETA VOORTGEZET" „IJs" en „Annefa" zijn „in"! [Illtll Wij bieden u een zeer exclusieve kollektie Parfumerieën, bijouterieën en toiletartikelen Wijk a. Zeeërweg 53, IJmuiden. Tel. 5020. BK het reageren op ad vertenties, die onder num mer worden geplaatst, ge lieve men er rekening mede te houden dat wij alleen de bezorging op ons kunnen nemen van brieven, die een recht streekse aanbieding be vatten. De verzending van re clame-drukwerk valt daar dus niet onder. o.a. regelbare lichtgewicht strijkbouten, 50% korting NU 15.75 Electr. radiatoren 40% korting NU 24.75 ACME wasmachines en centrifuges ZIET DE ETALAGES SCHOTERWEG 44 H. SCHAFTSTRAAT 39 %^SarWCA RIJKSSTRAATWEG 529 Handelskantoor te IJMUIDEN vraagt Leeftijd pl.m. 23 jaar, opl. Mulo of HBS-A. Correspondentie Duits en Engels gewenst. Goede toekomstmogelijkheden in een Interessante en afwisselende werk kring. Brieven onder nr. 411 bureau van dit blad. In onze toonzaal diverse machines in werking te zien. CANDY reeds vanaf698.— MIELE 1.298.- - 1.595.- ENG. ELECTRIC1.295.- RUTON 895.- AEG 845.- HOOVER 1.198.- GEN. ELECTRIC 1.575. MIELE 1.870. KENWOOD 1.195.. SIEMENS 1.980.- HOTPOINT 1.695.. KQK LUCHTBEVOCHTIGERS „ISMET 119" DEFENSOR 198.- Schenk vooral aandacht aan de vochtig heidsgraad in uw woonkamers. Vochtmeters vanaf 14.75 uit voorraad leverbaar vanaf 78.— HET BESTE MIDDEL tegen koude en vocht

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4