Gedeputeerde Vorstman bij begroting: „Provincie N.-Holland heeft het erg moeilijk met wegenbouw" bender Straffen van 3 en 2\ jaar geëist tegen verdachten van diefstal van 20.000 gulden „De Plankeniers" op hun best met een boeiende thriller „Vredesduif" is kerngezond AldeBoer WAAROM J* VERSTOOK 7 IK ZOVEEL - J. v.KOOTEN Halve eeuw L.T.B.-Beverwijk Motie over vervuiling van IJsselmeer met algemene stemmen aanvaard Zuigpijp uit zee opgevist A.R.-kandidaten uit IJmond voor Prov. Staten Uit poffertjeskraam op het Houtplein ,HET MANNION MYSTERIE' Diamanten echtpaar in IJmuiden Kort IJmondnieuws 10-50% korting Nog enkele restanten HAARLEMSE RECHTBANK Bluf" VRIJDAG 21 JANUARI 1966 5 H eemstede-Hilversum op vele artikelen N oord-zuidverbinding 6.95 - 7.95 - 8.75 CONSTANT - verlovingsringen Jan van Dam STOFZUIGERS DE VILDER Puzzetprijswirmaars adriaan bakker De motie met betrekking tot de mogelijke vervuiling van het IJsselmeer- water, die woensdag door dr. Dallmeijer (PvdA) tijdens de begrotingsver gadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland werd ingediend, is gisteren met algemene stemmen ondersteund. Ook de gedeputeerden schaarden zich achter de motie, evenals de protestants-christelijke fractie, die aanvankelijk geen behoefte voelde om de motie te steunen. De motie van provinciale staten zal nu ter kennis van de regering worden gebracht. Dit is dan de derde maal dat Noord-Holland bij de minister van econo mische zaken van zijn ongerustheid blijk geeft over de exploitatieboringen aan aardgas en aardolie in het IJsselmeer. Vooral omdat zeer binnenkort het IJs- selmeerwater gebruikt zal worden als drinkwater, waarvoor in Andijk een zui veringsinstallatie gebouwd wordt, neemt de ongerustheid over de mogelijke veront reiniging toe. De regering heeft echter, ondanks de waarschuwingen en verzoe ken, meegedeeld geen termen aanwezig te achten de exploratieboringen te ver bieden of te verhinderen. De kwestie van de vestiging van de vierde Technische Hogeschool is gisteren tijdens de vierde ronde van de provincia le begrotingsmarathon nog niet aan de or de gekomen. De provinciale staten hebben zich gisteren een groot deel van de dag bezig gehouden met het hoofdstuk „Wa terstaat, verkeer en vervoer." De gedeputeerde Vorstman heeft zich over de wegenbouw in de provincie Noord Holland beslist niet optimistisch uitgela ten. Geldgebrek is de grootste handicap voor de wegenbouw in Noord-Holland. „Er ligt momenteel voor ongeveer negen miljoen gulden aan besteksklare plan nen", aldus de heer Vorstman, „het ligt echter in de verwachting dat een deel daarvan dit jaar door geldgebrek niet zal kunnen worden uitgevoerd." De provin cie had twintig miljoen gulden voor we genbouw in 1966 willen uittrekken, maar hierop zal volgens de gedeputeerde bezui nigd dienen te worden. De heer Vorstman zei dat het nu wel zeker is dat de Coentunnel deze zomer geopend kan worden. „Voor Zaandam en Wormerveer betekent het dat er moei lijke tijden zullen aanbreken, omdat de noodzakelijke aan- en afvoerwegen nog niet op tijd gereed zullen zijn," zo ver volgde hij. Verder deelde de gedeputeerde mee dat er aan de zuidelijke randweg om Amster dam hard gewerkt wordt, maar dat ook in de uitvoering van dit project vertraging is ontstaan. Over de openstelling van de verbinding Velsen-Schiphol heeft de gede puteerde zich nog niet uitgelaten. Wel zei hij dat tot de grote spijt van het provin ciaal bestuur nog steeds niet begonnen is met de bouw van de brug over de ring vaart van de Haarlemmermeer bij Schiphol. „De nieuwe brug die de provin cie bij Schiophol heeft laten aanleggen ter ontlasting van de Schipholweg beant woordt volkomen aan de gestelde ver wachtingen", aldus de gedeputeerde. Ver der vertelde hij dat in Amstelveen de be staande provinciale weg volkomen door de nieuwe rijksweg van de .kaart zal wor den geveegd. De vervangende wegen hier zullen volgens de heer Vorstman zeer veel geld gat kosten. Moeilijkheden zijn er verder gerezen voor het verdere tracée van de desbetref fende rijksweg in oostelijke richting. Hier ligt namelijk de Bijlmermeer. De plan nen voor de aanleg van de rijksweg wor den door de nieuwe plannen van Amster dam in de Bijlmermeer van de kaart ge veegd, zodat hier ook een andere oplos sing gevonden zal dienen te worden. Over de weg Heemstede-Hilversum deelde gedeputeerde mee dat er overeen stemming is bereikt tussen de watersta ten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, alhoewel nog niet alle moeilijk heden en bezwaren uit de weg geruimd schijnen te zijn. De heer Vorstman kon wel reeds vertellen dat deze nieuwe be langrijke weg zeker honderddertig mil joen gulden zal gaan kosten. De pro vincies proberen deze weg op het rijks wegenplan geplaatst te krijgen, maar de vorige minister zei daarvoor niet veel te voelen. Het wordt overigens wel tijd dat Advertentie In onze OPRUIMING Gisteren is een vijftien meter lang gedeelte van de zuigpijp van de „Seaway" die in de nacht van 4 op 5 januari ge ramd werd door de Engelse tanker „Fin namore Meadow", uit zee opgevist. De „Seaway", die werkzaam was op het zo genoemde Wijkerrib, voor IJmuiden, werd zeer zwaar beschadigd en wordt thans in Amsterdam gerepareerd; het is nog niet bekend, wanneer de reparatie voltooid zal zijn. Het opgeviste zuigpijp- gedeelte werd door een drijvende bok naar de Bijleggershaven in IJmuiden ge bracht. De Anti-Revolutionaire Partij in de kies kring Velsen zal bij de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, op 23 maart, na de ge houden vergaderingen door de 7 kiesver enigingen in het ressort uitkomen met de volgende lijst: 1. Hans A. de Boer, IJmui den; 2. D. Koger, Beverwijk; 3. D. van Alten, Santpoort; 4. Drs. S. van Popta, Beverwijk; 5. K. Kroesen, Heemskerk; 6. T. van Slooten, IJmuiden; 7. M. de Kool, Driehuis; 8. J. Passchier, Bever wijk; 9. ir. P. van Rijn, Velsen-Noord; 10. E. Algra, IJmuiden. ook voor de verbinding Heemstede-Hil versum spoedig een oplossing wordt ge zocht. Deze weg, via Hoofddorp en Aals meer, beantwoordt al lang niet meer aan de eisen die het drukke verkeer stelt. Over de Noord-zuidverbinding ten wes ten van Haarlem zei de gedeputeerde dat hiervoor een bedrag van vijftig mil joen gulden uitgetrokken was. „Hiermee zijn we echter nog lang niet aan uitvoe ring toe" aldus de heer Vorstman. Wel kon de gedeputeerde vertellen dat zeer binnenkort de oplossing van de noord zuidverbinding bekend gemaakt zal wor den in het herziene streekplan voor Zuid- Kennemerland. Het ligt in de verwachting dat in dit streekplan dan ook de nieuwe verbinding met Zandvoort opgenomen zal zijn, om dat deze ook dringend noodzakelijke weg- voorziening, nauw met de noord-zuidver binding in verband staat. Woensdagmorgen 26 januari zullen de provinciale staten zich weer met de pro vinciale begroting bezig houden. Verder zijn er vergaderingen vastgelegd voor donderdag 3 en woensdag 9 februari. Advertentie 19.50 - 24.50 ZIET ONZE ETALAGES Kennemerlaan 100-106 Plein 1945 no. 48 in onze beide zaken KENNEMERLAAN 100-106 PLEIN 1945 no. 48 Moderne kostuums 87.50 - 97.50 Winterjassen en auto-coats Kolberts Pantalons wol - terlenka Terlenka jongenspantalons Lee Cooper spijkerbroeken Drie jaar gevangenisstraf en twee en een half jaar jeugdgevangenis heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gisteren geëist tegen de twee verdachten die betrokken zouden zijn bij de diefstal van twintigduizend gulden uit de poffertjeskraam die in augustus in Haarlem bij het Houtplein stond. De eigenaar van de poffertjeskraam is van mening dat er een bedrag van twin tigduizend gulden is gestolen. De beide verdachten, een 21-jarige bakker uit Dor drecht en een. 43-jarige kapper uit Rot terdam, noemden een veel lager 'bedrag. De bakker zegt achtduizend gulden mee genomen te hebben, de kapper beweert vijfduizend gulden in ontvangst genomen te hebben. Waar de eventuele rest van het geld is gebleven heeft men niet kun nen uitzoeken. Eerst werd gistermiddag de bakker ge hoord. Hij was in augustus in dienst bij de eigenaar van de poffertjeskraam, dit was zelfs zijn toeziend voogd. De jonge man wist dat er in een kartonnen doosje onder de toonbank geld werd bewaard. Op 30 augustus liet hij de kapper met een auto overkomen. Hij trok de handschoe nen van de kapper aan en haalde het doosje met geld 's nachts uit de kraam. Toen zou er volgens hem achtduizend gulden in hebben gezeten. De kapper die als volgende verdachte werd gehoord hield vol dat er maar vijfduizend gul den was. In de zaak tegen de kapper verscheen een getuige a decharge, een 23-jarige Haarlemmer. Deze had, zo zei hij, in het huis van bewaring met de bakker gespro ken. De bakker zou tegen hem gezegd hebben „Ik heb nog vijftienduizend gul den", en ook de plaats hebben genoemd waar dit geld verstopt was. „Dat is bluf geweest", zei de bakker, dié ook als getuige in de zaak tegen de kapper werd gehoond. De raadsman van de kapper, mr. J. W. Rutgers, hield een zeer fel pleidooi. Hij vond de straf van de kapper naar verhouding veel te zwaar, hem waren heling en medeplichtigheid tenlaste gelegd. Mr. Rutgers vond de fei ten volkomen scheefgetrokken, hij zag niet in dat zijn cliënt de aanstichter van de diefstal zou zijn geweest. De raadsman van de bakker, mr. D, Rens, had als eerste in zijn pleidooi d« schuld meer naar de kapper geschoven. Uitspraak op 3 februari om half tien 's morgens. iff ffi HET IS NU NIET BEPAALD een harmonieus levende familie, welke door Philip Weathers in zijn thriller „Het Mannion mysterie" ten tonele wordt gevoerd. De omstandigheden zijn voor de weduwe Jane Mannion, die de centrale figuur van deze historie is, dan ook altijd verre van gunstig geweest. Zij woont met haar beide kinderen David en Vanessa, plus een zonderlinge oude dienstbode op het traditioneel sombere en afgelegen landgoed „Porthenis" in Cornwall, nadat haar echtgenoot zeventien jaar geleden onder geheimzinnige omstandigheden verdween. Deze mysterieuze afwezigheid werd voor de dorpelingen aanleiding tot een geniepige fluister campagne, welke nog steeds niet geheel is verstomd. Mede omdat Jane de dochter is van een vrouw, die eenmaal beklaagde was in een gerucht makende vergiftigingsproces, zodat men haar nog altijd beschouwt als de niet ver van de stam gevallen appel, die zich evenmin afkerig toonde van het gebruik van arsenicum, om zich van haar oudere echtgenoot te ontdoen. Het was immers algemeen bekend dat de brute en excentrieke Richard Mannion het volkskind Jane slechts in een grillige bui had getrouwd, ten einde in staat te zijn op haar de experimenten van de legendarische Pyg malion te kunnen herhalen. Door dit alles was het huwelijk een grandioze mislukking geworden en zou een moord dus gemakkelijk te verklaren zijn geweest. DEZE OUDE GESCHIEDENIS wordt weer opgerakeld, wanneer op zekere dag in een verlaten mijngroeve het geraamte wordt gevoitden van een lang geleden ge storven man, waar het stoffelijk over schot van Richard Mannion in wordt her kend. Bovendien wil David Mannion trou wen met de dochter van een gerenom meerd advocaat, die echter weigert zijn toestemming tot het huwelijk te geven, zo lang het mysterie rond de naam Man nion niet is opgehelderd. Hij begint een intensief onderzoek naar motieven en omstandigheden, die met de geheimzin nige verdwijning van Richard Mannion verband kunnen houden, waarbij de tóe schouwer in de zaal getuige is van de di verse onthullingen, welke van deze na speuringen het gevolg zijn. De auteur is hem hierbij welwillend behulpzaam ge weest met een „flash-back"een der hoog tepunten van dit stuk, waarin ook de ver moorde nog eens ten tonele verschijnt op de avond, die aan zijn verdwijning is vooraf gegaan. Daardoor wordt het pu bliek een verhelderend inzicht geboden in het trieste huwelijksleven van Jane en Uit de verschillende overzichten, die op de in het clublokaal gehouden jaarverga dering werden uitgebracht, bleek, dat de Heemskerkse postduivenvereniging „de Vredesduif" een goed en geslaagd jaar achter de rug heeft. Een van de voornaamste gebeurtenis sen was wel het totstandkomen van het clublokaal aan de Carel van Mander- straat, dat op zaterdag 3 juli officieel door burgemeester Nielen werd geopend. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer J. H. Duijn, kon tot zijn vreugde constateren, dat het gebouw nu volledig het eigendom van de vereniging is, om dat het financieel tekort werd aangezui verd. Door het overhandigen van de huur overeenkomst met de gemeente Heems kerk aan de voorzitter, de heer P. Lotter- man, droeg de heer Duijn het gebouw op symbolische wijze aan de vereniging over. De vereniging heeft tevens een ge slaagd vliegseizoen gehad, terwijl het le dental is opgelopen tot 51. Een ander hoog tepunt uit het afgelopen verenigingsjaar was ongetwijfeld de op vier achtereenvol gende zondagen gehouden hokkenshow, waarvoor een grote belangstelling heeft bestaan. Financieel is de vereniging ook kernge zond. Bij de bespreking van de voor de op 29 januari in Alkmaar te houden jaarver gadering ingediende voorstellen werd een voorstel van de vereniging Zepplin uit Zaandam om op zaterdag te vliegen als onaanvaardbaar afgewezen. Bij de bestuursverkiezing werden alle aftrédende leden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer M. de Kruif, die niet meer als secretaris, maar wel als bestuurslid aanblijft, werd op voorstel van het bestuur de heer G. Duijn als se cretaris benoemd. De voorziening in de vakature van vluchtpenningmeester de heer Half legde deze funktie neer, maar blijft wel deel van het bestuur uitmaken werd uitgesteld tot een volgende ver gadering, op voorwaarde echter, dat het bestuur tijdig naar een geschikte kandi daat zal uitzien. De jaarlijks terugkerende verkiezing van een voorzitter werd een nek-aan-nek race tussen de heren P. Lotterman en Ch. Beij, die met een miniem verschil door de heer P. Lotterman werd gewon nen. Hij behaalde 14 stemmen en de heer Beij 13; de derde kandidaat, de heer Half, kreeg 4 stemmen, terwijl één ongel dige stem werd uitgebracht. Bij het verslag van de bouwcommissie bracht de voorzitter hiervan, de heer J. H. Duijn, dank aan de vereniging voor de loyale medewerking bij de bouw van het clubhuis. „Het ging allemaal van een leien dakje, het is soepel verlopen en het is fijn geweest om te werken," aldus de heer Duijn. De heer Lotterman als voor zitter van de vereniging onderstreepte deze dankwoorden. Namens de bouwcommissie zegde de heer Duijn toe, dat deze bereid is ook het onderhoud van het clubgebouw te blijven behartigen, welke toezegging in dank door de vereniging werd aanvaard. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 is ook een goed begrip voor de verdere gang van zaken mogelijk. Deze leidt via tal van verrassende onthullingen naar een ontknoping, welke met geen mogelijkheid uit de voorgaande taferelen kon worden afgeleid. DE VOORSTELLINGEN, welke door de oud-katholieke toneelvereniging „De Plan keniers" in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan van deze thriller wer den gegeven, waren even boeiend als het stuk zelf. Men had voor een fraai en sfeer vol decor gezorgd, dat een passende en tourage betekende voor een knappe thriller-vertoning, waarvoor de heer F. Hunsche de regie had opgezet, welke lei ding echter wegens ziekte door Jan Wij- ker moest worden overgenomen, zodat hei den delen in de eer, voor „De Planke niers" een der beste voorstellingen van de laatste jaren te hebben uitgebracht. VAN DE SPELERS was Nolda Wijker een strakke Jane Mannion, met welke op vatting zij deze door het leven geslagen vrouw volkomen aannemelijk wist te ma ken. Vooral omdat zij, wanneer dit door de omstandigheden werd voorgeschreven de juiste dosis emotie in haar rol heeft ondergebracht. De figuur van de doortas tende Bentley Richmond was Jan Wijker als het ware op het lijf geschreven, zo dat zijn intelligente en beheerste vertol king steeds met genoegen kon worden be keken. De sinistere Ellen werd door Son ny van Diepen enigszins toneelmatig, maar toch wel knap getypeerd, vooral wanneer wij in aanmerking nemen dat zij voor deze figuur ongeveer een halve eeuw moest wegspelen. Cor Peet, Gré Voort man en Elly Wenning waren van dit ex cellerende trio stellig niet de minderen zodat zij voor menig vlot gespeeld tafe reel de plezierige verantwoording dragen, En Jan van Riessen zorgde met Job van der Zwan in de verrassende „flash-back" voor een verhoogde spanning, welke de ge hele avond toch al niet gering is geweest Geen wonder dat het publiek bijna adem loos van dit toneelgebeuren getuige is ge weest, waarvoor men zich na afloop niet weinig erkentelijk toonde. Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af? Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN, daar kan ik kiezen uit praktisch alle mer. ken olie- en kolenhaarden. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN De Land- en Tuinbouwbond te Bever wijk zal op 9 februari ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der plaatse lijke afdeling een receptie houden in Pa viljoen Adrichem; 's avonds is er een fees telijke bijeenkomst in de kantine van de bloemenveiling Het Centrum. De afdeling Beverwijk van de LTB werd in februari 1916 opgericht op initia tief van de toenmalige bisschop van Haar lem. Het was toen wel nodig dat de tuinders zich gingen organiseren, omdat er zo vele vraagstukken waren die men als enkeling niet langer aankon. Bever wijk had zes groenteveilingen en de tijd was meer dan rijp om het in georgani seerd verband te doen. In de toenmalige KSA aan de Peper straat kwam een honderdtal tuinders uit Beverwijk en Velsen bijeen. De eerste voorzitter was de heer J. J. van Eerden en tot de toenmalige andere bestuursleden behoorden de tuinders P. Stam en J. Mul. Er was niet slechts behoefte aan coör dinatie, maar evenzeer aan een coöpera tief apparaat. Zo werd er gezamenlijk zaad en mest aangekocht. Wekelijks kwa men drie of vier bootjes met mest aan de Mestkade, waar nu de noordelijke in gang van de spoortunnel is. Deze mest werd gelost en met wagens naar de tuin ders gebracht. Ook werd een aanvang ge maakt met het geven van tuinbouwonder- wijs. Dank zij de medewerking van de toenmalige burgemeester, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, kreeg men de be schikking over een leslokaal van de open bare school aan de Breestraat, waar nu het Luxor Theater staat. Uit de LTB is later de Land- en Tuin- bouwbank voortgekomen, de bank die nu aan de Breestraat gevestigd is. De contributie bedroeg toen slechts 3 per jaar. Het ledental is vooral in de eer ste jaren na de oprichting gestegen: er waren al spoedig 200 leden. In de crisisjaren heeft de organisatie voor haar leden gedaan wat mogelijk was. Na de tweede wereldoorlog ontston den nieuwe moeilijkheden: het aantal tuin ders liep sterk terug doordat gronden moesten worden opgeofferd voor stadsuit breiding. Tot de oudste leden behoort de heer Jac Slotemaker, die vele jaren secretaris is geweest en die hij is nu 81 jaar oud nog heel wat van uit die oude tijd weet te vertellen. De heer J. Wetering heeft vele jaren de voorzittershamer gehan teerd; hij werd opgevolgd door de heer A. N. Aardenburg, die later voorzitter is geworden. Thans is de heer P. Westgeest voorzitter. De LTB heeft ook zusterafdelingen ge had, zoals de vakgroep boeren- en akker bouwers, de vakgroep bloemkwekers en de vakgroep bloembollenkwekers. Het dagelijks bestuur van de jubileren de vereniging bestaat thans uit de heren: P. Westgeest, voorzitter; J. A. van der Pol, secretaris; de heer A. de Wit, pen ningmeester. Advertentie Electrolux - H.E. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 Excelsior e.a. vanaf 63.50 Telefoon 4402 Het echtpaar Pinxteren-Franken in IJmuiden heeft gisteren zijn zestigjarig huwelijksfeest gevierd. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann heeft het diamanten echtpaar in zijn woning aan de Rijnstraat gefeliciteerd. De heer Bührmann liet zijn gelukwensen verge zeld gaan van een prachtig bloemstuk, na mens de gemeente, en een rokertje voor de heer Pinxteren. Schipbroekenweg 15 Gijzenveld- 7,50 J. Grupstra, Santpoort 5,mevr. J. Koopman, plantsoen 173, IJmuiden. 2,50: T. Otte, IJsselstraat 77, IJmuiden. Kaarten. Dr. ir. C. Koeman, lector in de kartografie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, was donderdagavond op be zoek in Beverwijk, waar hij op uitnodiging van het Historisch Genootschap Midden Kennemerland een lezing heeft gehouden over het in kaart brengen van de provin cie Noord-Holland. De kaarten uit het verleden verschillen uiteraard nogal van de huidige, welke laatste, met behulp van de modernste vindingen, steeds nauwkeu riger worden. Het is thans zo, dat het wrak van een in de morgenuren gezonken schip in of voor IJmuiden al aangegeven staat op de kaarten op de brug van een in de middag uit Amsterdam naar zee vertrekkend schip.' Schorseneren. Er zijn donderdag te Beverwijk geen schorseneren geveild: de bevroren grond is te hard om het produkt eruit te halen. Wanneer het beter weer wordt, zullen er hoog-uit nog twee schor- senerenveilingen komen. Dan is alles op. SSS. De gymnastiekvereniging SSS te Beverwijk treft voorbereidingen voor de viering van haar veertigste verjaar dag in november. Er wordt een uitgebreid programma samengesteld, onder meer wil men een grote muzikale revue opvoe ren, waarvan de heer G. Bonnema de auteur is. De secretaris, de heer H. Wol- terbeek heeft zijn functie moeten neerleg gen wegens drukke andere werkzaamhe den, maar hij blijft wel deel uitmaken van het bestuur. Advertentie vlees- en vleesprodukte* wijk aan zee tel 2U7 (Ü2517) de leverancier voor het goede horeca bedrijf

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5