Australisch Nieuw-Guinea en Papoea (2) Bevolking van „halve eiland" moet zelf toekomst bepalen Mammoetwet: nieuw onderwijsstelsel UITVERKOOP NAAIMACHINES haar journaal SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN KUIPERS NAAIMACHINEHANDEL n.v. TELEFOON 11142 Gestrande „Ping An" moet worden gesloopt Ambonnezen weigeren nieuwe woonruimte VOOR HEM: NECGHI - EFKU - GAZELLE en SPARTAN Mariniers-parfum VRIJDAG 21 JANUARI 1966 Vlugger STRUCTUUR VH. VOORTGEZET ONDERW'JS VOLGENS HET WETSONTWERP 12 13 Leeftijd in jaren Bekende merkmachines zoals met lichte lakschade of overjarig model worden gloednieuw voor SPOTPRIJZEN uitverkocht. ELECTRISCHE RINGSPOELMACHINES compl. in koffer 125.-, 135.-, 160.-, 175.-, 180.-, 190.-, 200.- enz. ELECTRISCHE ZIG-ZAGMACHINES compleet in koffer 225.-, 235.-, 250.-, 265.-, 275.-, 290.-, 300.- enz. VOLLEDIGE GARANTIE EN SERVICE GRATIS LEb Verkeersplan Onheilige christenlanden Nationaal monument Selectie Georganiseerden- Ongeorganiseerden Warme hulde WEEKABONNEMENTEN (Van onze correspondent) SYDNEY. Australisch Nieuw-Guinea en Papoea groeien snel naar autonomie. De wijze waarop die zich tenslotte in de praktijk zal realiseren is voor de regering In Canberra een vraagstuk dat vele kanten heeft, waaronder enkele zeer moeilijke. De vraag is, of de bevolking van het „halve eiland" ervoor voelt van haar land een zevende staat van het Australische Gemenebest te maken. Waarschijnlijk heeft die bevolking daarover nog nooit gedacht, is ze er niet aan toe. De Austra liërs zouden er in dat geval niet onderuit kunnen de papoea's dezelfde rechten toe te kennen als ze zelf hebben. Dat betekent, onder andere, ongehinderde emi gratie van papoea's naar het Australische continent! Het „halve eiland" zal bij welke vorm van zelfstandigheid ook nog vele jaren economisch afhankelijk blijven van Aus tralië. Ook de defensie zal niet minder Een gekozen lid van het Huis /an Af gevaardigden heeft daarom geëist dat eerst moet worden uitgevonden wat de be volking werkelijk wil. Er zou daarover een referendum moeten worden gehouden. Weliswaar heeft een commissie gevraagd om suggesties voor een nationale vlag, een nationaal volkslied en een nieuwe naam voor het „halve eiland", maar daarmee wordt slechts bewezen dat de commissie al bij voorbaat heeft aangeno men, dat de bevolking vóór politieke zelfstandigheid is. Met de Verenigde Naties is echter overeengekomen, dat de bevolking gele genheid moet worden gegeven te beslis sen of zij zelfstandigheid wenst, dan wel integratie in een andere natie ofwel nau we samenwerking met een andere natie. Daarover zal zij zich dus eerst dienen uit te spreken, aldus deze afgevaardig de. Na het referendum zou de bevolking drie tot vijf jaar de tijd moeten worden gegeven om zich nader te beraden over de vorm van de betrekkingen met Austra lië. Deze afgevaardigde bracht ook naar voren, dat het niet aangaat om voet stoots aan te nemen, dat de politieke toe komst van Papoea en die van Nieuw- Guinea onafscheidelijk van elkaar zijn. Op dit punt dient eraan te worden her innerd, dat Papoea een Australische be zitting is, maar Nieuw-Guinea een be- heergebied van Australië onder toezicht van de Verenigde Naties. Sinds 1946 ech ter worden beide gebieden bestuurlijk als één geheel beschouwd. De vraag die het parlementslid stelde, is de Australische regering vermoedelijk dan ook minder welgevallig. Hoe men er ook over denkt, de alge mene opinie heeft een verandering on dergaan ten aanzien van de tijd, waarin het „halve eiland" een of andere vorm van zelfstandigheid dient te worden ver leend. In 1958 sprak de toenmalige minis ter van Buitenlandse Zaken als zijn me ning uit, dat Australië „nog wel een jaar of dertig in Nieuw-Guinea zal blijven". De leider van de oppositie, Arthur Cal- well, dacht zelfs aan een halve eeuw, maar vandaag-de-dag spreekt men over „tien tot vijftien jaar", terwijl de plaats vervangende leider van de oppositie, mr. Gough Whitlam, zelfs het jaar 1970 als uiterste termijn heeft genoemd. Dat de Australische regering, ongeacht welk standpunt zij ook koestert, rekening houdt met de minimum eisen, die gesteld moeten worden om een volk kans te geven tot een zekere vorm van zelfstandigheid te komen, komt duidelijk uit haar beleid naar voren. Zo heeft zij o.a. het onder wijs uitgebreid. In vijf jaar tijds is het aantal leerlingen van lagere scholen toege nomen met 100.000 tot een totaal van 181.000. Toch is dit slechts 36 percent van het aantal, dat onderricht zou moeten heb ben en aan een verdere uitbreiding van het onderwijs wordt daarom hard gewerkt. Ook zal een universiteit in Port Moresby worden opgericht. Op economisch gebied zal de regering kredieten ter beschikking stellen voor de ontwikkeling van het particuliere zakenle ven. Een bedrag van 250 miljoen gulden is van 1965-'66 op de begroting uitgetrok ken voor Nieuw-Guinea. Daaraan zal uit plaatselijke opbrengsten en leningen 160 miljoen gulden worden toegevoegd. De se cundaire industrie zal worden bevorderd om de handelsbalans gunstig te beïnvloe den. zorg eisen. De jongste ontwikkelingen op dit gebied zijn: het zenden van meer Caribou-transportvliegtuigen naar Port Moresby om de patrouilletroepen van het Pacific Island-regiment langs de West- iriaanse grens ruggesteun te geven, ver sterking van dit regiment tot 7000 man verdubbeling in de komende vier jaar, aanleg van vliegvelden nabij Wewak en nabij Lae, alsook bij Daru en aanstelling van kustwachters op afgelegen eilanden. Langs de Westiriaanse grens zijn sinds 1962 zeven vliegtuiglandingsstrips aange legd: in totaal zijn er nu tien, strekkende van Vanimo in het noorden tot Daru in het zuiden. De op 24 november tijdens een hevige storm bij Terheijde gestrande „Ping An", die bij een daarna volgende storm bijna tegen de duinen is geslagen, moet worden gesloopt. Dit hebben dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheemraad schap Delftlaan besloten, nadat de be langen van de zeewering alsmede die van de technische en financiële risico's van berging van het schip en van de sloping zijn afgewogen. De opdracht tot sloping zal binnenkort worden gegeven. Wegens het ontbreken van overeen stemming tussen de eigenaren van het schip en de bergingsfirma werden de reeds begonnen bergingspogingen in de cember gestaakt. Reeds op 24 december deelden dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheemraadschap Delftland mee, dat opruiming van de „Ping An" in het belang van het behoud van de waterke ring noodzakelijk was. Het hoogheemraad schap is beheerder van de zeewering. Op grond van de Bakenwet kan het bevelen dat tot opruiming van het vaartuig moet worden overgegaan. '.'.'..fa' Wftiunv \<OTwknsc>Bppeji]k Xjyrï-'T WptenscK. onderwijs (Aan unrversiteifpn en hogescholen) Atheneum yJgsrg Lyceum V/////ZV////"/; rberoepsonderwij beroepsonderw,; (Gew) LAGER ON WUS 6 klassen beroeps onderwijs Andere vormen Leerling - stelsel voortgezer onderwijs Urn-Drug jaar De Mammoetwet, officieel de Wet op het Voortgezet Onderwijs, is de laatste dagen weer in het nieuws gekomen nu staatssecretaris Grosheide een wetsont werp heeft ingediend met het doel het bestaande onderwijsstelsel te doen over gaan in de nieuwe onderwijsvormen van de Mammoetwet. Bijgaand schema laat zien hoe het onderwijs wordt vernieuwd volgens de Mammoetwet, die in augustus 1968 van kracht zal worden. Er komen dan nieuwe schooltypen met nieuwe na men als onder andere l.a.v.o., m.a.v.o. en h.a.v.o. Namen als h.b.s. en u.l.o zul len dan verdwijnen Het schema toont, dat na het zesjarige basisonderwijs het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs, dat gevolgd kan worden aan een gymnasium, een atheneum of een ly ceum, voorbereidt op het onderwijs aan universiteiten en hogescholen. Het hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.) komt in de plaats van de h.b.s. voor zo ver deze niet voorbereidt op studie aan universiteit of hogeschool. Het middel baar algemeen voortgezet onderwijs (m.a.v.o.) neemt de plaats in van het u.l.o. Voor het lager algemeen voortgezet onderwijs (l.a.v.o.) zijn er twee mogelijk heden. Het kan worden gegeven in het eerste en tweede leerjaar van scholen voor lager beroepsonderwijs, maar ook in tweejarige l.a.v.o.-scholen. Het hoger beroepsonderwijs omvat o.a. hogere tech nische en landbouwscholen, de Sociale Academie, scholen voor kunstonderwijs en ook de scholen voor opleiding van on derwijzend personeel. Zowel het h.a.v.o. en het m.a.v.o. als het l.a.v.o. begint met een brugjaar. Het leerlingenwezen zal worden geregeld in een afzonderlijke wet, Bij de „andere vormen van voortgezet onderwijs" is gedacht aan bestaande in stituten voor verdere vorming, waarvan de ontwikkeling moet worden afgewacht. DE GRAFIEK geeft een overzicht van het percentage leerlingen van middelbare scholen dat jaarlijks de school verlaat zonder diploma. Vooral bij het u.l.o., het v.h.m.o. en de u.t.s. zijn deze percentages aanzienlijk. Bij het hoger onderwijs (niet in de grafiek opgenomen) verlaat 57 per cent van de studenten in de faculteit let teren en wijsbegeerte de universiteit zon der doctoraal examen. Bij rechten, medi cijnen en wis- en natuurkunde is dit per centage 30 tot 45. Twintig Ambonnezen uit het woonoord Schattenberg bij Westerbork hebben ge weigerd de hun toegewezen nieuwe woon ruimte te betrekken. Zij waren onder politietoezicht uit hun barakken gezet, Hun huisraad was overgebracht naar an dere gebouwen in het kamp, die in tegen stelling tot hun vroegere onderkomens ver warmd en geheel vernieuwd zijn. De Am bonnezen hebben echter de administratie barak van het kamp „bezet". Zij weige ren elke steun in welke vorm ook en staan hun kinderen niet toe de school te bezoeken. Advertentie De Parijse kleermaker Mario de Luca vond dat er tot nu toe maar wei nig rekening werd gehouden met het herenkostuum in de praktijk. Het is helemaal niet zo functioneel en eigen lijk gemaakt voor mannen die de hele dag staan.als de onbeweeglijke poppen in een etalage. Maar wat is de praktijk? Dat hij in een auto rijdt, in een trein reist, aan de bar „hangt" en eens makkelijk in z'n bureaustoel wil zitten. Gevolg: kreukels rond knieën, ellebogen, heupen en waar al niet meer. Om een beetje meer comfort aan het pak toe te voegen bevestigde De Luca ritssluitingen van ongeveer vijf tien centimeter op de knieën en elle bogen voor wat meer speling. Mevrouw Mathilda Hermina Helena van Poelje-van Ghendt, directe afstam meling van Willem Jozef baron van Ghendt, eerste commandant van het door admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter opgerichte Corps Mariniers, is in de Australische stad Perth begonnen met het vervaardigen van cosmetica en parfums onder de handelsnaam „Ghend- tilly". „Tilly" van Ghendt, die tijdens de oorlog als spionne van de „Rüstungs Ab- teilung der Wehrmacht in die Niede- lande" hoogst verdienstelijk werk voor de ondergrondse verrichtte en talrijke joden het leven redde, woont sinds 1959 in Perth waar zij medische massage en heilgymnastiek verricht. Verscheidene voetbalclubs in Perth laten hun spelers door Tilly van Poelje-van Ghendt be handelen. In haar produkt „Ghendtilly" wil zij de grote naam van de held van Ghendt doen voortleven. Zij is van plan pogin gen te ondernemen de door haar groot vader prijs gegeven titel van baron te rug te kopen van de Nederlandse staat. Tot zover het kostuum. Ook voor de jas een aardig Luca-snufje: een ele gante jas met een afneembaar achter stuk. Dit als er in de auto moet worden gereden wat dus heel wat kreukels tot gevolg heeft. De flap wordt er gewoon aan- en af geknoopt. N.B.: kosten van het kostuum zijn 1.000. Maar in Frankrijk voelt men veel voor een grote produktie en dan zal de prijs nog wel zakken. Zij is gewoon „in" met deze gelakte doeken tas uit grootmoeders tijd. Oor spronkelijk werd een dergelijke tas gebruikt als flessentas, maar de tieners zullen er wel andere zaken in stoppen. Het verplaatsen van de weekmarkt naar de Grote Markt en het wat moeilijker toegankelijk maken van de binnenstad voor gemotoriseerd verkeer, zal de aan trekkelijkheid van Haarlems centrum vergroten. De steeds groter wordende vloedgolf van auto's moest ergens inge damd worden en B. en W. lijken dit met een zeer redelijk voorstel te gaan doen. Indien nu ook de stadsbussen via Ge dempte Oude Gracht en Spaarne worden geleid, zal het winkelen voor velen heel wat prettiger worden. Met mij zullen hoop ik vele autobezitters bereid zijn de 5 of 10 minuten naar winkel, markt of restaurant te lopen. F. WESTERBEEK, Haarlem Ook via uw blad neem ik kennis van de wereldgebeurtenissen. Kort geleden las ik dat Nederland vele miljoenen niet kwijt kan aan de onderontwikkelde lan den; nu las ik dat honderd miljoen men gen in India honger lijden en dreigen on dervoed te geraken, als zij het al niet zijn. Zou het niet goed zijn als de rege ring daarvan ernstig nota nam en zich ging haasten deze miljoenen onverwijld be schikbaar te stellen, ongeacht of dit gebaar politiek juist of onjuist zou zijn met het oog op ons prestige in de wereld. Af zou het zijn wanneer zulks gebeurde zon der voor zich te laten trompetten, opdat het ons toch vooral niet om de eer van mensen zou zijn begonnen, maar en kel uit oogpunt van onzelfzuchtige barm hartigheid, opdat God ons deze daar in de toekomst zou mogen vergelden, een toe komst die gruwelijk dreigt te worden voor alle onheilige christenlanden. J. D. VAN DER PUTTEN De foto van dit monument in Uw blad van 18 dezer heb ik langdurig bekeken en Uw onderschrift daarbij gelezen. De door U omschreven voorstelling heb ik er tot mijn spijt nog niet duidelijk uit kunnen vaststellen voor zover deze verder reikte dan Uw commentaar, dat het duidelijk te zien is, dat de beeldhouwer zijn werk uit abstracte volumen heeft opgebouwd. Óf in dit laatste de beeldhouwer geheel de vrije hand heeft gehad of dat in de opdracht van het Nationaal Herdenkings Comité te dien aanzien iets staat omschreven, is niet bekend. Bij het bezien van de foto heb ik mij wel afgevraagd of dit beeldhouwwerk niet een betere bestemming zou vinden op een expositie voor moderne kunst, waar de lief hebber voor abstracte kunstvormen zich vrijelijk kan uitleven. Want U zult het met mij eens zijn, dat om abstracte kunst te begrijpen, om voorwerpen in abstracte kunstopvatting weergegeven te kunnen onderscheiden, men zich aan een bepaalde voorlichting moet hebben onderworpen. Lectuur, voor drachten, lezingen, exposities. Van de grote massa en daarvoor is dit nationale monument toch zeker be doeld kan dat niet worden gezegd. Dit monument moet voor iedere Neder lander bij aanschouwing een aansporing kunnen zijn tot een moment van bezin ning, tot een in herinnering brengen van de vele marinemannen, die in de strijd om de vrijheid, waarvan wij thans profi teren, hun leven lieten. En wat zal het overgrote deel van ons volk, vóór dit mo nument staand, zeggen? „Begrijp jij er wat van? Ik geen klap!" De abstracte kunstuiting wordt hiermede het niet in die kunst ontwikkelde volksdeel opgedron- In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publlkatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. gen! En daarmede wordt dan tevens be wezen, dat de commissie bij haar doel stelling t.a.v. dit nationale monument de volksopinie niet goed heeft aangevoeld. Een modern monument, maar dan ook voor de niet in ultra modern kunstzinnige richting opgevoede burger begrijpelijke vormen uitgevoerd, ware hier stellig een gelukkiger vorm van eren van onze geval len marinemensen geweest. J. A. ESCHAUZIER, Haarlem (Men pleegt een kunstwerk niet te ver oordelen op grond van 'n foto, zeker niet als die a. een beeld betreft waarvan slechts één zijde kan worden getoond), b. het beeld niet voltooid is, c. het niet staat op de plaats waar het voor ontworpen is. Een stellig gélukkiger vorm van een oor deel uitspreken is wachten tot men gezien heeft waar men over oordeelt. Red.) In uw blad van dinsdag 18 j.l. las ik dat er in de R.A.I. een nationale manifes tatie georganiseerd zal worden ter gelegen heid van het huwelijk van prinses Bea trix en de heer Claus. In de aanhef van uw bericht, staat dat ongeveer 10.000 „geselecteerde" Neder landers uitgenodigd zullen worden, ver der dat de commissarissen der koningin het publiek zullen samenstellen. Ik meende dat wij in een democratische staat leef den en dat de tijd van selecteren wat de bevolking betreft nu wel tot het verle den zou gaan behoren. Voor 10.000 geselecteerde Nederlanders is er dus feest in de R.A.I., wie zullen dat zijn? De commissarissen der koningin kunnen dat zelf niet uitzoeken, er zullen wel commissies komen en dan gaan we de weg der huidige democratie op, „wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best". De beste plaatsen voor de hoge rege ringsfunctionarissen, dan de kleine rege ringsfunctionarissen, dan de hoge ge meentefunctionarissen, dan de kleine ge meentefunctionarissen, dan de hoge han delsmagnaten, dan de kleinere handels mensen, directeuren van banken enz. enz. De R.A.I. is dan wel vol met gese lecteerd publiek. Ik breek geen lans voor een plaats in de R.A.I.ik wens die demonstratie niet bij te wonen, wij Haarlemmers verkeren in de gelukkige omstandigheid dat we in de Hildebrandzaal enin het concertge bouw kunnen dansen op de muziek van de Hitzackerkapel, zou dat ook voor ge selecteerd publiek zijn of mag Jan met de pet daarin? H. BAKKENHOVEN N as chrift: Het is inderdaad een 1. De vakcentrales willen de werkge vers de contributie van de vakbondsle den laten betalen, misschien wat overdre ven voorgesteld, maar dan springt het pas goed in het oog. Waarom verlagen de vakcentralen de contributie der leden niet aanmerkelijk? Kan de kas dat niet lijden; de gelden worden toch belegd te gen 6 percent rente? 2. Wordt er niet een ongeoorloofde druk op de ongeorganiseerden uitgeoefend, als ze leren, dat ze eigenlijk gratis lid van een organisatie kunnen worden? Wordt de vrijheid van organisatie niet een aanflui ting? 3. Wie voor de organisatie geen offers wil brengen, is voor de organisatie waar deloos. 4. Vrezen de vakbonden ledenverlies als ze hun leden geen door de werkgevers be taalde contributievergoeding kunnen aan bieden? Komt het hun eer niet te na, gel den aan te nemen voor contributievergoe ding van mensen wier belangen in ze ker opzicht niet de hunne zijn? 5. Een deel der bedrijfswinst komt alle medewerkers toe, georganiseerd of niet. H. v. EKEREN, Zandvoort. Haarlem. vreemde methode, maar de commissaris sen hebben nog niet geselecteerd, dus men kan op de uitkomst nog geen critiek oefenen. Red. Donderdagavond, 13 januari 1966, rij dend in bus 71, stopten we bij de halt» Stationsplein Haarlem. De chauffeur ver liet even de bus, maar keerde even later terug en zei rustig: „Allen uitstappen". Hoewel niemand begreep, waarom, verlie ten we allen rustig de bus en zagen toen pas de reden van deze maatregel: de bus stond in brand. We zagen de chauffeur, zij het met enige moeite, het brandblus- apparaat losmaken en op dezelfde rustige wijze de brand gaan blussen. Later bleek dat hierbij zijn horloge ernstig was be schadigd, waarover hij met geen woord repte. Men moet er niet aan denken, wat er zonder de oplettendheid van deze chauf feur gebeurd zou zijn als de bus verder was gereden en de brand, die onder de bus woedde, de olie- en benzinereservoirs had bereikt. Mij dunkt, hier past een woord van warme hulde voor deze chauffeur, die rustig en koelbloedig deed, wat hem te doen stond en door zijn tegenwoordigheid van geest een paniek heeft voorkomen. H. ZWANENBURG, Overveen dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9