HELDENROLLEN BIJ FLAMINGO'S-HERLY VOOR Flamingo's overrompelend sterk I Haarlemmers nu alleen op kop in eredivisie Excercitia leed verrassende nederlaag tegen ASYU Blokkeer/DES zegevierde in eerste Europa Cup-duel Verrassende overwinning van IJmond op koploper UD DE SP0RTT0T0 *1 ft KALES - legde Franke aan ft LAGERWEY solo's schonken banden en scoorde vroeg vertrouwen zelf regelmatig in goede afloop Typhoons verder van laatste plaats Flamingo's binnen 24 uur naar nieuwe zege Tom Okker na winst op McManus nu tegen Tony Roche De Blinkert klopte Niloc-dames Keizer weer bij centrale training MAANDAG 24 JANUARI 1966 11 transparante verpakkingen van SPARO winnen altijd Gediskwalificeerde teams vierden eigen slotfeest na Rallye Monte Carlo Rust Explosies Krocké verloor van Durr - pyb Biokker/DES heeft de eerste wedstrijd in het toernooi om de Europese volley balbeker gewonnen. Tegen het Belgische Brabo werd het zaterdagmiddag in Den Haag 3-1 (15-10, 15-11, 10-15, 15-13). Niet in het minst geïmponeerd door de kort geleden in België geleden nederlaag van tlW\#W«iWVWlAAnAAA#%AAAAAA#IAiWWWWWW%fWWWWtilA#«A#WI#WWWIA#IA#l#WWWWWVWl#WIAAA#WWWWUWW«#llWWWt (Van onze basketbalmedewerker) Haarlems wethouder voor sportzaken P. Voskuilen heeft zaterdagavond met eigen ogen kunnen zien dat de in aanbouw zijnde sporthal geen over bodige luxe zal zijn. Hij zag een ca 2.000 koppig publiek dat in het van iedere outillage gespeende Krelagehuis maar nauwelijks een plaats kon vinden en hij zag een Haarlemse basketbalploeg Flamingo's die met veel vertoon van macht de alleenheerschappij in de eredivisie voor zich opeiste. Kennelijk geïnspireerd door het bezoek van een „echte" Flamingo aan de Haar lemse wateren vrijdag in het Noorder Buiten Spaarne speelden de mannen van coach Janbroers Nobo zonder Schappert (knieblessure) en Halewijn (werk zaamheden) hun beste wedstrijd van dit seizoen. De mentaal voortreffelijk op deze wedstrijd voorbereide Haarlemse ploeg maakte meer dan ooit duidelijk dit jaar niets meer of minder dan de nationale titel te begeren en daarmee de eerste schreden te zetten op het pad dat leidt naar de herverkiezing van Haarlem als Nederlands sportstad. De basis van de onverwacht grote zege 8654 op de concurrent Herly werd gelegd door het volkomen uitschakelen van de topscorer in de eredivisie Wim Franke, door de Haarlemse „jumping jewel" Frank Kales en de verwarring stich tende aanvalsacties onder leiding van de weer briljante Lagerweij, die in Erik Ja ger een partner vond die bijna niets miste. Bovendien was de conditie bij Fla mingo's zoveel beter dat de Haarlemmers het hoge tempo veel langer dan Herly konden blijven volhouden. Flamingo-speler Frank Kales (nr. 13) demonstreert hier een per fecte uitvoering van een „hookshot". Met zijn ene arm duwt hij zijn tegenstander Karei Pastor (nr. 24) weg en met de andere arm gooit hij de bal over zijn hoofd in de richting van de basket. Toe schouwers hierbij zijn verder Hen driks (38), Telling (56) en Obdam (6). (Van onze basketbalmedewerker) De twee basketbalwedstrijden voor de heren-eerste klasse A, die zaterdagavond in het Krelagehuis in Haarlem werden ge speeld, leverden een IJmuidense nederlaag en een Haarlemse zege op. Excercitia dat vorige week ASVU in Amsterdam versloeg, moest nu vrij verrassend de ze ge aan dezelfde- tegenstander laten. Ty phoons benutte de wedstrijd tegen Mo nark, om zich verder van de laatste plaats te verwijderen. Excercitia, dat na tien minuten nog met 10-5 leidde, zag zich in de volgende vijf minuten door ASVU gepasseerd, en keek bij rust tegen een 17-25 achterstand aan. In de tweede helft zijn de volgelin gen van Allan niet in staat gebleken zich Advertentie werkgelegenheid voor personeel met teamgeest ZWANENBURG TEL. 02907-4851 Binnen 24 uur na de verrassend grote overwinning op Herly heeft Flamingo's opnieuw een zege op een sterke tegen stander geboekt. Met 81-77 werd zondag avond van de sterke Belgische eredivisie- ploeg Oxaco gewonnen in de Arena-sport hal van Deurne. Evenals enkele weken geleden had Flamingo's de beschikking over de gastspelers Garrit Kok en Frans de Haan. De eerste helft werd afgesloten met een 45-37 voorsprong op de Belgen. Toen de stand in de tweede helft op 56-40 was ge komen, leek de Haarlemse zege een dui delijke zaak, maar bij de stand 66-66 ver anderde dit. De vermoeidheid ging nu een grote rol spelen en vier minuten voor tijd werd Kok met vijf fouten gediskwalifi ceerd. Kurt- Lagerwey was echter niet in het minst geïmponeerd: met enkele magnifieke drives besliste hij de wed strijd: 81-77. Topscorers waren Ger Kok 20 pnt., Frank Kales 20 pnt. en La gerwey 13 pnt. te herstellen. Via 27-37 trok ASVU met 41- 52 verdiend aan het langste eind. Top scorers, voor Excercitia: Sunter 3-10. Voor ASVU: Wenkman: 14-11,- de Graaff: 4-6. Typhoons, dat aanmerkelijk beter speelde dan aan het begin van dit seizoen, was duidelijk beter dan Monark. Vooral Rinus Dinkelberg had er voor de rust goed het oog in en dit leidde via 2-4; 16-12 tot de 22-18 ruststand. Na de hervatting werd het Typhoons overwicht zo moge lijk nog groter. Via de tussenstanden 32-20; 41-26 en 49- 34, kwam het einde met een ruime 65-44 zege. Voor Typhoons scoorden: Dinkelberg: 10-12; Van der Putten: 2-14 en Hans van Elk: 0-9. Voor Monark: Kapper: 2-13 en Van der Ploeg: -4. Eerste klasse A: Eerste klasse B: Vlubbers 11-20 Suvrikri 9-18 AMVJ 10-18 Argus 10-14 Exercitia 10-12 R'dam-Z. 11-14 ASVU 10-12 Bona Stars 9-12 Treffers 10-10 FAC 9-10 Giants 10-10 Fortuna 10-10 Taveno 9-6 AMVJ R'dam 9- 8 Typhoons 10-6 HOC 10- 4 Monark 11- 4 Thor 10- 2 UVV/Dagg. 8-(-2) Slotermeer 8-2 Tom Okker heeft gisteren in Sydney de derde ronde van het toernooi om de Australische tenniskampioenschappen be reikt. De Nederlandse kampioen schakel de de Amerikaan McManus uit met 6-2 6-8 6-4 6-4. Zijn volgende tegenstander is de sterke Davic Cupspeler Tony Roche. Ook in het herendubbel kwam Okker door de eerste ronde. Hij vormde samen met de Chileen Rodriquez een combina tie die met 8-6 8-6 8-6 te sterk bleek voor de Australiërs Stanbury en White. De 35ste Rally Monte Carlo heeft bij de deelnemers een storm van verontwaar diging gewekt. Zaterdagmiddag tijdens de prijsuitreiking in het paleis van Mo naco waren er slechts 200 toeschouwers getuige van hoe de Fin Pauli Toivonen zijn eerste prijs in ontvangst nam. In de avonduren, tijdens het diner met dan sen als toespijs heerste er een minder opgewekte stemming dan in voorgaande jaren, maar nog geen 200 meter verder, in de Naval Club, was er een feest van jewelste. Daar waren de gediskwalifi ceerde teams met hun aanhangers hun toorn vergeten en ging het er feestelijk toe. Zelfs de uiteindelijke winnaar Pauli Toivonen was daar te vinden. De eerste helft van het belangrijke tref fen is er overigens één geweest tussen twee volkomen gelijkwaardige ploegen. Herly nam door Pastor voor het eerst een voorsprong, maar door Lagerweij en Kroder leidde Flamingo's na vijf minu ten met 7-3. Door Wim Franke kwam Herly echter weer spoedig langszij. De mentaal kwetsbare Franke werd daarna door de „alleshebbende" Kales aan ban den gelegd en Karei Pastor had het on der de Haarlemse basket tegen beurte lings Kroder en Opdam erg moeilijk. Dit leidde er toe dat Flamingo's, bij wie ook Erik Jager een uitstekende wedstrijd ging spelen, weer afstand kon nemen en tot 14-9 weglopen. Herly was echter nog niet geklopt. Telling ging enkele malen van afstand raak schieten en dit betekende dat Herly in enkele minuten van 24-18 bij 24-24 weer helemaal „bij" was. Enkele virtuoze soloakties van Kurt Lagerweij en een snelle break van Erik Jager bezorg den Flamingo's toch een, zij het wat ge forceerde, 32-27 voorsprong bij rust. Direkt na de hervatting werd het koor van aanmoedigingen, voor zover moge lijk, nog furieuzer. Daar was overigens alle aanleiding toe, want de bedoelingen van Flamingo's bleven niet lang verbor gen. De Haarlemmers trokken fel ten aanval. Kales ging naast de verdedigings rebound ook in de aanval alles afspringen wat maar even in de buurt kwam. De resultaten bleven niet uit. Flamingo's vergrootte de marge geleidelijk tot 38-29, in welke periode Zwiers een doelpunt scoorde nadat Lagerweij hem op wel haast miraculeuze wijze de bal had toe gespeeld. Een solo van Lagerweij en een tip-in van Kales deden Herly wankelen 46-35, maar Pastor en Hader troffen nog doel en hielden Herly zij het wanhopig nog in de buurt. werd aan Flamingo's zijde gescoord door: Kales: 6-14; Lagerweij: 13-8; Ja ger: 9-14; Kroder: 4-9; Zwiers: 0-5; Boo gaard: 0-4. Aan Herley-zijde door: Fran ke: 6-4; Hader: 3-3; de Jong: 2-4; Harry de Block: 2-0; Vrolijk: 3-0; Pastor: 4-10; Telling: 7-4; Hendriks: 0-2. Dat het belangrijke duel Flamingo's Herly een zo goede wedstrijd, zonder wanklank is geworden, is niet in de laatste plaats te danken aan de stoïcijn se rust waarmee arbiters Onrust (what's in an name) en Leegwater zich van hun taak kweten. Zij groeiden met beide ploe gen naar een hoog peil en bleken een prima gevoel voor het belang en de daar door veroorzaakte emoties te kunnen op brengen. Kortom leiding in jde goede zin van het woord, die zich nooit opdrong, maar er steeds was als dat nodigbleek. De standen in de eredivisie basketbal zijn: Heren: Dames: 11-22 Flamingo's 10-20 AMVJ Herly 11-20 Blue Stars 11-20 DED 11-14 HOC 11-14 Blue Stars 11-14 Herly 11-14 Landlust 11-14- Blue Shadows 10-12 SVE 11-14 Agon. 11-12 Punch 10-12 Giants 10-10 Agon 10-10 DED 10- 8 U.S. 11- 8 Landlust 10- 6 Wolves 11- 4 Rotterdam-Z. 10- 4 EBBC 10- 0 White Stars 10- 2 Wilskracht 11- 0 NDH 10- 0 Het weer inzetten van Kroder schakelde echter Pastor ook nagenoeg uit en daar Franke zich al minuten lang niet had laten zien, stond de Herley produktie te genover de explosie van Jager en Kro der, 58-43, volkomen stil. Coach Rob de Wit trachtte in een time-out het nu duide lijk geschonden Herly-moreel wat op te vijzelen. Tevergeefs, want na 58-45 door Franke, trok Flamingo's weer van leer. Bogaard legde alle schroom af en scoor de tweemaal fraai en ook Jager bleek tweemaal ongrijpbaar, terwijl Kales nu zelfs twee vrije worpen kon benutten Het was 68-45 en de strijd was beslist Coach de Wit liet het hoofd hangen, gebruikte geen time-out meer en de ge volgen op zijn ploeg bleven niet uit. De geprikkelde Franke noteerde zijn vijfde fout en de nu van de verdedigingszorgen bevrijde Kales scoorde een serie van zes punten, 78-49, voordat hij hetzelfde lot onderging. De laatste minuten waren na de fraaie, mannelijke wedstrijd een anti climax. Een volkomen uitgeblust Herly, dat ook Pastor en Telling nog met vijf fouten verloor, zag zelfs kans van de twaalf toegekende vrije worpen die door de Flamingo's wisselspelers kwistig wer den veroorzaakt, er zeven te missen. Het einde kwam met een onverwacht grote, maar gezien het spelbeeld en vooral de mentale instelling der ploegen ruim schoots verdiende 86-54 Flamingo's-zege Een uitslag die behalve de twee kostba re punten, voor verliezer Herly mentaal veel meer zal betekenen. De tussenstanden waren per vijf minu ten: 7-3; 13-7; 22-14 en 32-27 (rust) 44-33 50-41; 66-45; 86-54. Tegen Flamingo's werd 31 maal voor een persoonlijke fout gefloten, tegen Her ly 36 maal. Beide coaches gebruikten drie van de hun toegestane vier time outs. Beide ploegen raakten vier spelers kwijt met vijf persoonlijke fouten. Er Advertentie Officieel programma voor het 2e reserveformulier d.d. 29 en 30 januari 1966 Aston Villa-Sheffield U. 1 Burnley-Chelsea 2 Fulham-Blackpo'ol 3 Liverpool-Leicester 4 Sheffield W.-Manchester U. 5 Stoke-Arsenal 6 Sunderland-Leeds U. 7 Westham-West Bromwich 8 Stuttgart-F.C. Köln 9 Kaiserslautern-Werder 10 Hannover-München 1860 11 Nürnberg-Eintracht Fr. 12 Schalke 04-Meidricher 13 Hamb. S.V.-Borussia N. res. 14 Borussia M.G.-Karlsr. res. 15 het Nederlandse team (beide ploegen heb ben vier internationals in de gelederen) speelde Blokkeer fris en onbevangen. De talrijke toeschouwers, die naar de sportzaal van de academie van lichame lijke opvoeding in Den Haag waren geto gen, zagen in de eerste set een opper machtig Haags team dat al spoedig een 8-0-voorsprong nam. Brabo kwam welis waar door een inzinking van de Blokkeer- verdediging terug tot 8-6, maar daarna knalden de harde smashes van de Neder landers langs de Belgen die dan ook geen enkele kans maakten: 15-10. Brabo begon goed en scoorde in de tweede set twee punten, maar een ople ving aan Nederlandse zijde zorgde voor 7-2. Weer kwamen de Belgen terug: 8-8, maar Blokkeer behield de leiding daarna en won met 15-11. De derde set is zonder twijfel de spannendste geweest, te meer daar coach Hoogerwaard experimenteer de. Het bracht onrust in de Nederlandse gelederen waardoor de Belgen via 7-7, 10- 11 de set wonnen met 10-15, vooral door toedoen van de beste Belgische aanvaller, Verhoeven. In de vierde set speelde de Blokker- aanval soepeler en via 8-8 sprongen de Nederlanders in een rush naar 14-10. Daarna bleek het kruit verschoten. De Belgen kwamen terug tot 14-13, alvorens smasher Jacques de Vink met een keihar de knal de overwinning zeker stelde: 15- 13 en 3-1 winst. De Rotterdamse tennisspeelster Els Krocké heeft in de eerste ronde van het damesenkelspel van een internationaal toernooi in Durban een duidelijke neder laag gelden tegen de sterke Frangoise Durr. De cijfers zijn 6-1 en 6-4. MP W/^ Noortje Bos rondt een snelle aanval van De Blinkert doeltreffend af. De Niloc-speelsters zijn te laat teruggekomen om nog iets te kunnen uitrichten. De Blinkert won deze wedstrijd met 1411. (Van onze handbalmedewerker) Dat er gistermiddag toch nog veel sfeer was in de sporthal in Heemskerk, waar slechts weinig toeschouwers waren, komt door het spel van de damesploegen van De Blinkert en Niloc (14-11) en de heren van IJmond en UD (16-15). Door deze onverwachte overwinning van IJmond op koploper UD kreeg de herenploeg van De Blinkert weer goede kansen. De heren van Concordia wonnen in een hard duel van Always Forward en behaalden de derde zege in successie. De dameswedstrijd De Blirikert-Niloc leek wat de score betreft op een heren ontmoeting. Vijfentwintig treffers in veer tig minuten handbal is te veel van het goede voor een hoofdklasse wedstrijd. De Haarlemse overwinning kwam wat for tuinlijk tot stand. Bij de stand 10-10 werd de invalster-keepster van Niloc gebles seerd en moest de tweede reserve-keep- ster haar taak overnemen. Deze slag kwamen de gasten niet meer te boven en in de laatste minuten sloeg De Blinkert haar slag. Na twee minuten keek Niloc (zonder Els v. d. Heyden, Else Ahrends en Hannie v. d. Anker) al tegen een 2-0 achterstand aan door doelpunten van Noor Bos en Ria Samson. Via 2-2 na vijf mi nuten leidde De Blinkert in de achtste minuut met 4-2 dank zij Truus Biesbrouck en een break van Noor Bos. Voorname lijk door Carry Piller bleef Niloc goed bij en nam de leiding zelfs over toen de Haarlemse verdediging, die geen sterke indruk maakte, de bal van richting ver anderde. Twee goed genomen strafwor- pen zette De Blinkert op een 7-5 achter stand, maar Ria Samson en Noor Bos brachten de 7-7 ruststand op het score bord. Ook na de rust vielen de doelpun ten als rijpe appelen van de boom en tot 10-10 hielden de ploegen elkaar goed in evenwicht. De slotfase was voor De Blin kert en Ria Samson, Noor Bos en Ans Lenaarts zorgen zonder al te grote moei te voor de eindstand. De negen treffers van Carry Piller waren voor Niloc, dat aanvallend beslist beter speelde, niet vol doende geweest. In een bikkelhard duel te lankmoe dig geleid heeft IJmond topploeg UD verrast. De Velsenaren speelden een goe de wedstrijd en toonden vooral een bete re mentale instelling dan in voorgaande wedstrijden, hetgeen nu twee punten be tekende. Vrijwel de gehele wedstrijd werd er in een hoog tempo gespeeld en IJmond was beslist niet de mindere van de goed spe lende Utrechtenaren. Vrijwel de gehele eerste helft keek IJmond overigens tegen een achterstand aan, die halverwege tot 8-9 gereduceerd was. In de tweede helft nam UD het heft in handen en toen IJmond twee minuten met zes man moest spelen, liepen de gasten uit tot 10-12. Toen het 10-13 werd leek IJmond geklopt, maar de gastheren wisten zich mede door hevige aanmoedigingen aan de druk te onttrekken en kwamen langzaam dichterbij. Zeven minuten voor het einde scoorde Roel Sweers de gelijkmaker en toen vocht IJmond door. Met succes, want Minnes doelpuntte nog tweemaal. Verder dan 16-15 liet IJmond z'n tegen stander niet komen en de kostbare en ver rassende overwinning was een feit. Ondanks goede tegenstand heeft IJmond (dames) het onderspit moeten delven tegen het nog ongeslagen Athleta. De gasten beschikten over een paar ta lentvolle jonge speelsters, waarvan Teuni Zwaneveld het gevaarlijkste was. Athleta was ontegenzeglijk de betere ploeg en gaf IJmond weinig kans al bood de 2-3 ruststand beslist nog wel perspectieven. Het schieten van IJmond bleef echter on zuiver en bovendien liet Gien van Maa- nen zich niet meer passeren. Met nog drie fraaie treffers namen de gasten afstand van IJmond, dat dus met een ruime 0-2 nederlaag genoegen moest nemen. Full Speed-AVA was van elke span ning ontbloot. Full Speed combineerde niet slecht maar faalde in de afwerking. De gasjen hadden in Ineke Boom en Adê de Vries goede opbouwspeelsters en wis ten de goed keepende Rina Voogt vier maal te passeren. Hier stelden de IJmui- der dames niets tegenover. Concordia-Always Forward was een te hard duel, waarbij vooral de gasten te dikwijls over de grens van het toelaat bare gingen. Er werd echter in de gehele wedstrijd niet één strafworp uitgedeeld. Niets wees er op dat de Haarlemmers (met Verdam en v. d. Lande) zouden gaan winnen, want praktisch de gehele wedstrijd hadden de gasten een voor sprong. Met rust leidde Always Forward met 11-8. Vooral de Haarlemse verdedi ging liet menige steek vallen. In de twee de helft ging het veel beter. Via 8-12 werd het door Boonstra (x), Ed Neder- koorn, Bert Selier, Ruud Verdam en Fok- ke Elskamp 15-12 en toen speelden de Haarlemmers een gewonnen wedstrijd. Met 16-14 kwam het einde. De Ajax-speler Piet Keizer is toege voegd aan de groep spelers, die zijn uit genodigd voor de centrale training. Woens dag maakt de Amsterdammer zijn „trai- nings-rentree" in 't Zeister KNVB sport centrum. Zaterdag heeft het bestuur van de KNVB in een vergadering de brief van 13 januari van Ajax behandeld, waarin is verklaard dat de Amsterdamse club het als zijn plich' beschouwt mee te werken aan de vorming van een zo sterk mo gelijk Nederlands elftal en dat de spe lers Henk Groot., Piet Keizer en Ko Prins graag voor dit elftal in aanmer king komen. Het KNVB-bestuur heeft hier van nota genomen en bondscoach George Kessler meegedeeld, dat hij in' zijn keu ze voor de centrale training eventueel de ze Ajax-spelers kan betrekken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11