Indisch vliegtuig neergestort op Mont Blanc-helling Overal wrakstukken en geen spoor van overlevenden HET WEER Goud lag vanmorgen in IJmuiden op straat In Zuid-Vietnam zijn de vijandelijkheden hervat Huiskes neemt ontslag na gloriedag in Deventer Vakbonden en AKU gaan weer praten F0T0-L0EK ANDERSON MORRIS 20°/o korting Uit wak geredde jongen overleden Soebandrio is nog in Indonesië R.T.N. vraagt zendtijd aan minister Vrolijk Irene bij huwelijk van vriendin in Leeuwarden Vliegtuigongeluk op Haïti: 28 doden 51e JAARGANG NUMMER 69 MAANDAG 24 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen.1 Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving4. 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 11,13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Geen vorst Etalagedief verloor deel van buit uit ju welierszaak VOOR GOEDE PASFOTO'S KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 Thans 238.731 leden Jo van Ammers-Küller te Bakel overleden WD voor samenvoeging tien Zaangemeenten Het woord is aan Generaal Wheeler wil de bombardementen gaan hervatten Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweedkleding Ho Tsji Minh-Lijn IJmuider Courant GENèVE (AFP en AP). Een Boeing-707 van Air India is vanochtend neergestort op een Franse helling van de Mont Blanc. Het straalvliegtuig had 117 mensen aan boord, 106 passagiers en elf bemanningsleden. Er zijn vermoedelijk geen overlevenden. Een verkenningsvliegtuig ontdekte laat in de ochtend wrakstukken die over een groot gebied verspreid lagen. De piloot berichtte dat hij geen tekenen van leven had waargenomen. Hij moest echter zeer hoog vliegen, zodat hij niet met zekerheid kon zeggen, of er overlevenden zijn. Het ongeluk gebeurde om acht uur, vlak voordat het zou landen op het vliegveld Cointrin van Genève. Het radiocontact van het vliegtuig met de verkeerstoren van de Zwitserse luchthaven werd plotseling verbroken. Er heerste lange tijd onzekerheid over het lot van het toestel en de in zittenden. Het gebied waar het ongeluk gebeurde, was in wolken gehuld. Er woedden hevige sneeuwstormen. Later berichtte de bemanning van een Italiaans militair vliegtuig dat het vermoedelijk het wrak van het Indische toestel een donkere plek op een helling had gezien. Dit was in de buurt van een alpenhut, een halve kilometer van de top van de Mont Blanc op 4300 meter hoogte. Men nam aanvankelijk aan dat het vliegtuig op Italiaans gebied was neerge stort. Italiaanse en Franse reddingsploe gen begonnen ogenblikkelijk met hun op sporingswerkzaamheden. Later werd in het Franse Courmayeur meegedeeld dat de Italiaanse reddingsploeg zoekt naar verbrande papieren die skiërs in de buurt van de plaats waar het toestel zou zijn neergestort, hadden gezien. Het vlieg tuig was onderweg van Bombay naar New York. Het had tussenlandingen ge maakt in New Delhi en Beiroet. Het had 24 passagiers voor Londen aan boord. De gezagvoerder had juist toestemming van de verkeersleiding van Cointrin ge kregen hoogte te minderen van 9300 naar 5700 meter, toen het radiocontact uitviel. Het Mont Blanc-massier is 4810 meter hoog. Later werd meegedeeld dat drie vlieg tuigen van de Italiaanse luchtmacht en drie hefschroefvliegtuigen naar het ge bied waar het wrak is gesignaleerd zijn vertrokken. Ze zijn later naar hun bases teruggekeerd. Op drie november 1950 verongelukte op de Mont Blanc een Constellation van Air India, waarbij alle inzittenden het leven verloren. Om één uur kwam het bericht dat een spoorwegarbeider in Pré Saint Didier, in de Italiaanse Alpen, verscheurde post zakken heeft gevonden. Hij zag een regen van papieren neerkomen. Het waren brie ven, die gedeeltelijk verbrand waren. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. Die vond brieven, afkomstig uit Madras. Enige poststukken waren met bloed be smeurd. Onder de 106 passagiers bevond zich de grootste kerngeleerde van India, Homi J. Bhabha. Hij was op weg naar Genève. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk ift het zuiden van het land enige regen. Op verschillende plaatsen mist. Matige wind tussen zuid en oost. In het noorden van het land temperaturen om het vriespunt, elders temperaturen en kele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een beeld van de ravage. Gouden ringen, armbanden en an dere sieraden lagen zondagochtend omstreeks vier uur in de Lange Nieuwstraat te IJmuiden voor het op rapen. Ze waren afkomstig uit de juwelierszaak van de firma A. R. de Boer en door een ruitentikker op zijn overhaaste vlucht verloren. De rover had met grote kracht een van de eta lageruiten en ook de zich daarachter bevindende zogenoemde juweliers- ruit van acht millimeter dik ingesla gen. Vermist worden nog gouden armbanden, gouden ringen en gouden hangertjes ter waarde van ongeveer vijfduizend gulden. Tegen vier uur zondagochtend werd een van de firmanten van de juwelierszaak, die boven de winkel woont, opgeschrikt doordat de alarminstallatie in de etalage in werking trad. Beneden gekomen zag hij dat de etalageruit een groot gat ver toonde en dat tal van uitgestalde sieraden waren verdwenen. De dader of daders heeft (hebben) kennelijk lukraak een greep in de ringen en armbanden gedaan. Op het trottoir voor de winkel lagen de sieraden her en der verspreid. De politie De tienjarige Frans Koot uit Leiden, die zaterdagmiddag door het ijs van de Korte Vliet in Voorschoten was gezakt en door vijf mannen was gered, is in de af gelopen nacht in het Academisch Zieken huis in Leiden overleden. Advertentie Restaurant „De Bokkedoorns", Overveen - Telefoon 63600 Maandagavond, 24 januari 1966, VANAF 17 uur GEHEEL GE SLOTEN, vanwege een be sloten party. Ook de ijsbaan is voor deze avond niet geopend. Ba stelde onder meer met een speurhond on middellijk een onderzoek in. De heer De Boer zei: „Ik werd wakker toen de alarminstallatie in werking kwam. Het apparaat werkt perfect zodra een etalageraam wordt ingeslagen. In de tijd dat ik me naar beneden haastte moet de dief zijn slag hebben geslagen. Van de dader of daders heb ik niets kunnen ont dekken." DJAKARTA (Reuter) In tegenstel ling tot berichten en geruchten völgens welke de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, in het bui tenland Rome zou vertoeven is Soe bandrio nog steeds in Indonesië. Zondag heeft hij een jaarlijkse mohammedaanse plechtigheid bijgewoond in de moskee van het paleis van Soekarno. Bij deze plech tigheid waren president Soekarno en vele Indonesische ministers aanwezig. In een zondag door radio-Djakarta uit gezonden toespraak heeft president Soe karno gezegd, dat hij de aankondiging van zijn plan voor een politieke vernieu wing in Indonesië wil uitstellen, zolang de onrust in het land voortduurt. Het Indonesische staatshoofd, dat zich tot zijn volk richtte ter gelegenheid van het Hari Rayafeest, zei ook, dat de mo hammedaanse godsdienst een godsdienst van de vrede was, die hij moest bewa ren. „Ik ben een leider. Zolang ik mijn plicht als leider doe, kan geen gevaar mij benauwen. Alleen God en niemand an ders kan mij vrees aanjagen". Waar nemers geloven dat Soekarno's plan door de militairen niet is aanvaard. De Indonesische legerbevelhebber ge- neraal-majoor Soeharto heeft zich zater dag achter het verbod van het „Soekar no front" geschaard, dat voor West- Java was ingesteld door de commandant van de Siliwangi-divisie, generaal-majoor Adjie. De nationale omroepstichting Radio en Televisie Nederland (R.T.N.) heeft blij kens een accountantsonderzoek thans 238.731 leden-contribuanten, aldus deelt de R.T.N.-persdienst ons mee. Nu binnenkort het aantal van een kwart miljoen bereikt zal worden, het voorlopig doel van de initiatiefnemers, heeft het bestuur beslo ten een aanvrage van zendmachtiging en zendtijd tot minister Vrolijk te richten. De R.T.N. verwacht in dit stadium een toewijziging van vier uur T.V.-zendtijd en achtentwintig uur radiozendtijd per week. Dit is zaterdag meegedeeld tijdens een bijeenkomst in het Scheveningse Kurhaus van genodigden uit alle gewesten des lands, allen kandidaten voor R.T.N.-func- ties. Men wil namelijk het hoofdbestuur, de programmaraad en de overige stich tingsorganen uitbreiden op basis van een zo breed mogelijke nationale vertegen woordiging. Namens de R.T.N. werd het woord gevoerd door de heer Chr. G. Mat- ser, fungerend voorzitter, en P. de Ruwe, die voorbereider van de R.T.N.-opbouw werd genoemd. De heer De Ruwe, zei onder meer dat een der belangrijkste ta ken van R.T.N. zal zijn de ontwikkeling van een regionale televisie te bevorderen. Over enkele weken zal een nieuwe bij eenkomst worden gehouden tijdens welke men de R.T.N.-organen hun definieve be zetting wil geven. In een sanatorium in Bakel is in de nacht van zaterdag op zondag op 81-jari- ge leeftijd overleden de schrijfster Jo van Ammers-Küller. Jo van Ammers-Küller, wier voorkeur uitging naar beschrijving van het -Neder landse familieleven en die grote belang stelling voor de vrouwenbeweging had, werd vooral bekend door haar romans, waarvan vele in het Duits, Frans en Engels werden vertaald. Haar toneelwerk vond minder weer klank. Haar drie-geslachten-roman „De Op- standigen" (1925) bracht haar de grootste roem. Dit boek betreft de emancipatie van de Nederlandse vrouw. Jo van Ammers-Küller (13 augustus 1884 te Noordeloos geboren) debuteerde in 1914 met „De roman van een student". Van haar romans noemen wij „Tantalus" (1928), „De Sansculotten" (1936), „Hee- ren, Knechten en Vrouwen" (1934) en „Het Huis der Vreugden" (1923). De fracties van de WD in de Zaanse gemeenteraden hebben zich uitgesproken voor snelle samenvoeging van de tien Zaangemeenten. De fracties zullen zich niet verzetten tegen uitvoering van het rapport van het instituut voor bestuurs wetenschappen, dat een tussenoplossing beoogt, maar zij zien niet in waarom men niet rechtstreeks naar het. beoogde doel kan gaan, zo is in een gezamenlijke ver klaring meegedeeld. Prinses Irene en haar echtgenoot heb ben zaterdag in Leeuwarden in de Doops gezinde kerk de kerkelijke bevestiging bijgewoond van het huwelijk van jonk- vrouwe Quirina Laman Trip en mr. J. W. Hoogstraten. Mej. Laman Trip is een jeugdvriendin van prinses Irene en was in 1964 getuige bij haar huwelijk in Rome. Jaques Normand: De mens wordt pas werkelijk oud, als zijn verwachtingen sterven. PORT AU PRINCE (Reuter en AFP) Een vliegtuig van de luchtvaartmaat schappij Cohata uit Haïti is dit weekeinde aan de zuidwestkust van Haïti kort na het opstijgen neergestort. Bij het ongeluk zijn zeker 28 mensen omgekomen. Het toestel maakte een binnenlandse vlucht. De slachtoffers zijn voornamelijk afkom stig uit Haïti. Het is het eerste ongeluk in de 22 jaar dat de Haïtiaanse luchtvaartmaatschap pij bestaat. Haïti vormt samen met de Dominicaan se republiek een eiland in de Caribische Zee. WASHINGTON (Reuter en AP). Verwacht wordt dat president John son deze week zal beslissen of de bombardementen op Noord-Vietnam zullen worden hervat. De Amerikaan se en Zuid Vietnamese troepen hebben opdracht gekregen na het einde van het vierdaags bestand, ter gelegen heid van het boeddhistische nieuw- Advertentie Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15332 Leidsestraal (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam Het glorieuze schaatsfeest van Deventer, één van de mooiste sport evenementen, die ooit in Nederland zijn gehouden, heeft als een afschu welijke anti-climax een hoogst on plezierig slot gekregen. Laat in de nacht, aan het eind van het slotdiner dat op de prijsuitreiking volgde, stond coach Anton Huiskes plotseling van tafel op, snauwde zijn rijders toe dat hij wegging en nooit meer terug kwam. Doodsbleek en huilend kwam Ard Schenk naar zijn vader toe. „Anton zegt dat hij niet meer terugkomt, lloe moet Coach Huiskes bespreekt het sche ma, waarop Schenk (l.) Europees kampioen zou worden. Toen kon nog niemand vermoeden, dat Huiskes er 's nachts de brui aan zou geven. dat nou met het wereldkampioenschap?" Er heerste grote ontsteltenis en veront waardiging onder de aanwezigen, die het incident meemaakten. „Ik heb een hele boel fouten gemaakt in de tijd dat ik coach was", raasde Klaas Schenk, „en de heren van de KNSB hebben me dat af en toe ook heus wel laten weten, maar nooit en te nimmer heb ik de jongens in de steek gelaten. Dit is een streek waar ik geen woorden voor heb". (Zie verder pagina 10) jaar, de militaire operaties in Zuid- Vietnam te hervatten. De wapenstil stand die gisteravond om elf uur af liep zou tientallen malen door de Vietcong zijn geschonden. De voorzitter van de Amerikaanse staf chefs, generaal Wheeler heeft in een be sloten vergadering van de commissies voor de strijdkrachten van de Senaat verklaard dat de bombardementen op Noord-Vietnam snel moeten worden her vat. „De gevaarlijkste mannen ter wereld zitten in het gebouw van het Amerikaanse ministerie van Defensie, niet in de Sov jet-Unie, noch in China." Dit verklaarde gisteravond de Amerikaanse senator Way ne Morse, die van mening was dat het Vietnamese geschil aan de Veiligheids raad van de Verenigde Naties voorgelegd moet worden. Morse zei dat hij gespro ken had met leiders in Japan, India en Pakistan. „Zij vrezen allen dat de oorlog in Vietnam zal leiden tot een oorlog met China en dat de Sovjet-Unie China te hulp zal komen. Een dergelijke oorlog zal nooit vrede brengen maar ongelooflijke verwoestingen over de gehele wereld," al dus Morse. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken noemde gisteren in een televisie-vraaggesprek China de bron van agressie in het Verre Oosten. Hij zei dat „amateurs" regelmatig met Noordvietnamese functionarissen in con tact treden met de bedoeling een vreed zame regeling van het conflict te bewer ken. „Maar de meesten van hen begrij pen niet wat zij horen," aldus de minister. Hij herhaalde dat de Verenigde Staten in Vietnam naar vrede blijven streven en hoopte dat de Europese NAVO-bondgeno- ten zouden overwegen troepen naar dit ge bied te sturen. De reizende Amerikaanse ambassadeur Averell Harriman verklaarde gisteren dat de Russen „echt willen dat er een einde komt aan de oorlog in Vietnam. Maar China brengt hen in een moeilijke positie en beschuldigt hen van samengaan met de Verenigde Staten." Het Zuidvietnamese staatshoofd, luite nant-generaal Ngoeyen Van Thieu maakte zaterdag bekend dat Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen de Ho Tsji Minh-verbinding gebombardeerd hebben om Noord-Vietnam de verhinderen via Laos meer troepen in Zuid-Vietnam te in filtreren. „De vrijheid van het woord en het recht tot verweer en discussie in de Ver enigde Staten worden teniet gedaan door de bommenwerpers in Vietnam. Als oru land toestaat dat de beschikking over me ningsvorming en vrijheid op deze wijze wordt gehandhaafd, worden we onherroe pelijk door het fascisme opgeslokt." Dit zei gisteren nobelprijswinnaar Martin Luther King tijdens een preek in een Newyorkse kerk. Na veel getelegrafeer is het afgelopen weekeind tussen de AKU-directie en dn vakbonden overeengekomen, dat het overleg hervat wordt. Naar alle waar schijnlijkheid zal het gesprek pas in de tweede helft van deze week op gang ko men. De AKU nodigde de acht betrokken werknemersbonden zaterdagavond per te lefoon voor een gesprek op nader te be palen tijd uit. De bonden zien deze bespreking niet hoopvol in. De amendementen die men de AKU-directie wil voorleggen, betreffen de vier voorstellen, die de AKU vorige week dinsdag als een laatste redmiddel naar voren bracht. De vakbonden wacht ten vanmorgen met spanning op 14.00 uur vanmiddag, het tijdstip dat in Em- men vorige week woensdag als sluiting van de onderhandelingstermijn werd ge noemd. Om 14.00 uur zou de ploeg opko men, die vorig jaar ook met de moei lijkheden begon. De bonden hebben eind vorige week aan alle leden een brief toegestuurd, waarin met klem verzocht werd geen eigen initiatief te ontplooien.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1