„Van dronkenschap bij de bemanning is geen sprake geweest" Onze zaak is dinsdag 's morgens GEOPEND RUAZ vierde derde lustrum m ASSURANTIEKANTOOR JOH. VELLEKOOP BRITSE PIRATENZENDER IN IJMUIDEN Kapitein Tennis de Vrij: Kort IJmondnieuws Aanvaring op Noordzee Hevige botsing in Heemskerk „Eigen Woningbezit" wil 9 woningen in Velsen bouwen „Gaasterland" redt acht man van Duits schip Duitser gezonken na aanvaring met Nederlander Schipper van Rijnmond II in Ierland veroordeeld Beverwijkse gewond bij slippartij in Velsen Fries toneel in Beverwijk Kerk ,,'t Braambos" is te bezichtigen Havenberichten Voortaan steekt u heel gewoon een wereldberoemde sigaret op... ...the famous taste of New York! MAANDAG 24 JANUARI 1966 5 Stuurloos Met muziek van boord Modehuis PLEIN 1945 - TELEFOON 7323 léi ti -NIEUWS- UIT DE ZAKENWERELD Boete van 500,-; netten en vangst verbeurdverklaard 1966 (Van een onzer verslaggevers) „Ik durf erop te zweren dat de gehele bemanning broodnuchter is geweest en er van paniek aan boord geen sprake was. Niemand van ons heeft ook maar één druppel alcohol gebruikt en ik begrijp dus niet waar de leugens vandaan zijn geko men, dat de bemanning toen dronken is geweest. Ik vind het een grof schandaal en die flauwekul heeft waarachtig nog in een Nederlandse krant gestaan ook!". Dit waren de eerste woorden van de 48-jarige kapitein Teunis de Vrij uit Som- melsdijk, gezagvoerder van de „Mi Ami go", toen hij ons zondag in de namiddag op de brug van zijn schip te woord stond, kort nadat het de Noordersluizen in IJmuiden was binnengevaren. De „Mi Amigo" is de laatste dagen nogal in het nieuws geweest, omdat dit onder Pana mese vlag varend schip bekend als verankerde basis voor de Britse piraten zender „Caroline" in de nacht van woensdag op donderdag voor de Engelse kust op drift was geraakt en daarbij voor de badplaats Frinton-on-Sea op een zand bak liep. Nadat kapitein De Vrij op de reeds bo ven omschreven wijze eerst behoorlijk stoom had afgeblazen, was hij verder toch niet ongenegen ons met de juiste toedracht op de hoogte te brengen. Zo ver telde de kapitein dat het die woensdag avond bar slecht weer is geweest, met winkracht 9 of 10 en tengevolge daarvan hooge zeeën. Daarnaast veroorzaakten voortdurende natte sneeuwbuien een bij zonder slecht zicht. Tot overmaat van ramp was het ook nog bitter koud. Onder deze ongunstige omstandigheden was er des avonds omstreeks tien uur plotseling een ankerketting gebroken, waardoor het schip op drift geraakte. Onmiddellijk gaf de kapitein bevel de motor in werking te stellen, om te trachten met zijn schip in de kop van de wind te komen. Deze poging mislukte, het schip geraak te stuurloos en liep daardoor op een der zandbanken. De kapitein vroeg daarop via de scheepsradio hulp uit Harwich, maar deze kon hem niet worden verleend omdat er op dit tijdstip geen enkele sleepboot beschikbaar was. Onderwijl was de „Titan" van n.v. Bureau Wijs muller uit IJmuiden reeds ter assistentie uitgevaren. Deze Nederlandse sleepboot arriveerde donderdagmiddag omstreeks half drie bij de „Mi Amigo" maar hulp was niet meer nodig, omdat de bemanning van de gestrande Panamees er intussen met be hulp van een kabel, die over bakboord aan een ankerketting kon worden beves tigd, in was geslaagd het schip weer Vlot te brengen. Op eigen kracht is men daarop naar IJmuiden gevaren, waarbij de „Titan" voor alle zekerhid echter voortdurend in de onmiddellijke nabijheid Huwelijksgeschenk. Dinsdagavond acht uur zal in het Stadskantoor te Be verwijk de installatie plaatshebben van het Comité Huwelijksgeschenk Beatrix en Claus. Statenverkiezing. Door het bedanken van de heer J. M. Reinboud uit Hilver sum als kandidaat voor de K.V.P. voor de komende Statenverkiezingen is de heer M. B. P. van den Berg uit Heemskerk, die op de voorlopige kandidatenlijst voor kwam, nu als kandidaat op de officiële lijst geplaatst. Naast drs. H. G. van Beek is dit de tweede Heemskerker, die voor de Provinciale Staten kandidaat wordt ge steld. Ambtenaren. De Algemene Bond van Ambtenaren houdt dinsdag 25 januari aanvangende te 20 uur, een algemene le denvergadering in het Cultureel Centrum te IJmuiden. Belangrijkste agendapunten zijn: verkiezing afgevaardigden naar het bondscongres in juni te Amsterdam en kandidaatstelling voor het dagelijks be stuur. Onderwijs. Op 28 januari, 's mid dags om halfvijf, zal in de burgerzaal van het stadhuis te IJmuiden officieel af scheid worden genomen van de heer M. Holl, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zaandam. Afscheid. De heer C. Boender uit IJmuiden heeft heden, 24 januari, na bij na veertig jaar werkzaam te zijn ge weest bij Hoogovens, afscheid genomen van dit bedrijf, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Boender was sinds 1959 opzichter eerste klas in de sinterfabriek. Concert. De Beverwijkse Harmonie kapel geeft vrijdag 11 februari een con cert in het Kennemer Theater te Be verwijk. De aanvang is te 20 uur. Politiek Jongeren Contact. Het Poli tiek Jongeren Contact Velsen houdt vrij dag 24 februari in het stadhuis te Velsen een vergadering, die te 20 uur aanvangt. Het onderwerp dat zal worden behandeld is: „Constitutionele monarchie of repu bliek". is gebleven. Zondagmiddag tegen vier uur kwam de Nederlandse kust in zicht en liep de „Mi Amigo" vervolgens IJmui den binnen. Nogmaals vestigde kapitein De Vrij er de aandacht op, dat er van enige paniek geen sprake is geweest. Hij herinnert zich zelfs nog glimlachend dat de zeven Engelse bemanningsleden vijf disk jockeys en twee technici op het mo ment dat zij met „de broek" van boord werden gehaald, kennelijk het grootste plezier hebben gehad en hiervan blijk gaven door zich allen met luid spelende radiotoestelletjes onder muziek van boord te laten halen. De zeven Nederlandse bemanningsleden behalve de kapitein bestaande uit twee machinisten, twee matrozen en de kok, zijn met de „Mi Amigo" naar Neder land teruggekeerd. Het schip, oorspronke lijk een zogenoemde „waddenbrabber (een kustvaarder dus), heeft een inhoud van 274 br. teg. ton en was voor zijn nieuwe bestemming met Deutz-motoren uitgerust. Het is inmiddels doorgevaren naar de Zaanlandse Scheepsbouwmaat schappij, waar het voor nader onderzoek dinsdag in het dok zal worden gezet. Maar kapitein De Vrij is van mening, dat het met de schade nog wel zal meevallen. Kapitein Teunis de Vrij uit Som- melsdijk, gezagvoerder van de „Mi Amigo". Advertentie Met een beschadigde boeg is zondag ochtend de Liberiaanse „Flora M", die zaterdagmorgen op de Noordzee ten noor den van Terschelling het Russische vrachtschip „Oka 18" heeft aangevaren, IJmuiden binnengelopen. De beschadiging van de Liberiaan was van die aard, dat de rijkshavenmeester te IJmuiden toe stemming gaf om door te varen naar Am sterdam, waar het schip zal worden gere pareerd. De Rus heeft ernstige schade opgelopen. lii'iiiioWiXttWl' 'tAi SS®* Kenbaar door de opvallend hoge zendmast, is zondagmiddag om streeks vijf uur de onder Panamese vlag varende „Mi Amigo" in IJmui den gearriveerd, welk schip bekend is geworden als basis voor de Britse piratenzender „Caroline". De „Mi Amigo" was woensdagavond voor de Engelse kust op drift geraakt en wordt thans in Nederland m het dok op eventuele schade onderzocht. Een onzer redacteuren had direct na aankomst in IJmuiden een onder houd met de gezagvoerder, kapitein Teunis de Vrij uit Sommelsdijk, Een hevige autobotsing heeft zich zon dagmiddag in Heemskerk voorgedaan op het kruispunt, dat wordt gevormd door de Beethovenstraat en de Handelstraat. Twee personenauto's, een Volkswagen en een Peugeot, kwamen hier als gevolg van een voorrangsfout met elkander in bot sing. De VW schoof door de kracht van de botsing het trottoir op, doorploegde een voortuin en kwam bij de voordeur van een hoekhuis totaal vernield tot stilstand. De bestuurder, een 34-jarige inwoner van Haarlem was met het hoofd door de voorruit geslagen. Hij moest met hoofd wonden in het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk worden opgenomen. De Peugeot werd bij de botsing fron taal geheel vernield. De bestuurder, een inwoner van Heemskerk, kwam met de schrik vrij. Zondag heeft de R.U.A.Z. (omroep voor zieken en bejaarden in de IJmond) in het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden, het feit herdacht, dat zij 15 jaar geleden voor het eerst een radio-programma uitzond in dit ziekenhuis. Ter gelegenheid van dit derde lustrum had men zondag een speciaal feestpro gramma samengesteld, dat 's morgens om 8 uur aanving en 's avonds om half tien eindigde. Hoogtepunten van deze non-stop uitzending waren wel een verzoekpro gramma en een ontspanningsprogramma dat werd aangeboden door „het Artiesten- palet" uit Utrecht onder leiding van Vic tor Conselman. Op de 's middags gehouden receptie waren onder anderen aanwezig de heer J. van Os v. d. Abeelen, voorzitter van de Velser Gemeenschap, de heer F. de Man, L. van Kuik, chef propaganda van de Hoogovens. Moeder-overste Lutgardes van het An tonius Ziekenhuis bood 's morgens de me dewerkers van de R.U.A.Z. de langspeel plaat Bahn frei van Strauss aan. De R.U.A.Z. startte de eerste uitzending met een gedeelte van dit werk als herken ningsmelodie. 's Morgens was door de pa tiënten een cadeau onder couvert aange boden. De stichting heeft thans 18 vaste mede werkers van 18 tot 35 jaar. Op provisori sche wijze wist men de uitzendingen (al leen uit het Antonius Ziekenhuis nog) de eerste vijf jaar vol te houden. Van daar de naam R.U.A.Z. (Radio Uitzendin gen Antonius Ziekenhuis). Later kwamen ook het St. Liduina Ziekenhuis te Purme- rend, het Elisabeth Ziekenhuis te Alk maar, Heliomare te Wijk aan Zee en het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk bin nen de luisterkring. Na 2 jaar zag de R.U.A.Z. zich door de moeilijke verbindin gen met Alkmaar en Purmerend genood zaakt de uitzendingen in deze plaatsen stop te zetten. Omdat men tegenwoordig niet alleen uitzendingen verzorgt voor het Antonius Ziekenhuis maar ook voor het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk, de Kenne- mergaarde te Santpoort en het Vissers huis te IJmuiden, veranderde de naam in Radio Uitzendingen Afdeling Ziekenhui zen. Na 15 jaar is men thans gekomen tot 400 uren zendtijd per jaar. Jaarlijks krijgt R.U.A.Z. 15.000 aanvragen binnen voor het verzoekplatenprogramma. De Stichting „Eigen Woningbezit" te Velsen heeft de gemeente Velsen ver zocht aan haar gronden aan de Albert Verweylaan, Hieronymus van Alphenlaan Bosboom Toussaintlaan en P.C. Hooft- laan in Driehuis te verkopen om er ne gen woningen te bouwen. De grond, totaal 2771 vierkante meter, zal, als de ge meenteraad er in toestemt f 79.250 kos ten. In het uitbreidingsplan Driehuis is deze grond bestemd om er eengezinshui zen op te bouwen. Advertentie Chesterfield LIGGETT MYERS TOMCCO CO. De Nederlandse kustvaarder „Gaaster land" (375 brt) heeft zaterdag in de Hum- ber de bemanning gered van het 499 ton metende Duitse schip „Birgit Muller". Dit schip was na aanvaring met een nog onbekend schip gezonken. De loods wordt vermist. De „Gaasterland" heeft de acht geredden naar Goole gebracht. Het Duitse vrachtschip Burgit Muller en het Nederlandse schip West Bridge zijn zaterdagavond op de Humber met el kaar in aanvaring gekomen. De 499 ton metende Birgit Muller zonk. De acht be manningsleden zijn gered, maör de Brit se loods wordt vermist. Het Nederlandse schip werd niet ernstig beschadigd. VAN DE IJMOND A O Groothandel in Levensmiddelen H. W. Wicherink N.V. te Beverwijk is overgegaan naar de A O Groothandel N.V. Verduyn te Lisse. Het personeel werd gedeeltelijk opgeno men door de A O-Groothandel te Lisse, gedeeltelijk door bedrijven van be vriende relaties. De samenvloeiing dezer bedrijven vindt plaats in het kader van de plannen tot maximale concentratie in de groothandels-sector van A O Neder land. Sedert 1958 is in de A O organisatie dit concentratie-plan in uitvoering, het geen er reeds toe leidde dat de 26 groot- handelspunten in Nederland tot 17 konden worden teruggebracht. De schipper van de Katwijkse trawler „Rijnmond II", is zaterdag in de Ierse plaats Cobh veroordeeld tot 50 pond 500) boete en verbeurdverklaring van zijn vistuig en vis ter waarde van 32.500. De Rijnmond-II zou de territo riale wateren hebben geschonden en daarin onwettig gevist hebben. Het schip werd vrijdag naar de haven van Cobh opgebracht door het Ierse kor vet „Macha", dat tevoren zes waarschu wingsschoten had gelost. De commandant van dit korvet zei dat de Nederlandse schipper nog een poging gedaan had om aan de aanhouding te ontkomen. Een 21-jarige inwoonster van Bever wijk is zaterdagnacht met een bekken fractuur in het Antoniusziekenhuis op genomen nadat de auto waarin zij zat op de rijksweg bij de Velsertunnel over de kop was geslagen. De wagen bestuurd door een Beverwijker raakte door onbekende oorzaak in een slip. Een passerende automobilist heeft de gewonde naar het ziekenhuis gebracht. Advertentie A In de door ons aan onze cliënten verzonden kaarten is de tekst iets verkeerd gesteld. Bij het afhalen van de verzekeringsplaat en het ver zekeringsbewijs (tevens kwitantie) moet de premie voor het verzekeringsjaar 1-3-66 tot 1-3-67 betaald worden, aangezien plaat en bewijs één geheel vormen. Kennemerlaan 25 IJ m u i d e n C. H. Moensstraat 13, Beverwijk Tel. 02510-24029 Het Frysk Selskip „Us Memmetael" heeft in het hervormd verenigingsgebouw aan de Beverwijkse Schans een opvoering gegeven van het blijspel „Ien-nul foar Fetse" een blijspelletje in drie bedrijven van G. Hoitsma. Het zat het toneelgezelschap deze avond niet mee. In de eerste plaats viel even voor de uitvoering een van de hoofdrol speelsters wegens familie-omstandigheden uit en nam mevrouw Van der Hoek deze taak op zich; onder deze omstandigheden was geen succes te verwachten. In de tweede plaats heeft men te lang werk gehad om 't toneel in redelijke toe stand te brengen. In het algemeen beheersten de medespe lenden hun rol. Vorige jaar december is de kerk ,,'t Braambos" van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Velsen te IJmui den gereed gekomen en in gebruik geno men. Het bestuur van de vereniging wil nu belangstellenden in de gelegenheid stellen deze door de architect H. A. Pe ters ontworpen en door de aannemer P. Zwart gebouwde kerk te bezichtigen. Er is ook een wandschildering van de kunste naar Bouke IJlstra te bewonderen. De uren, waarop deze bezichtiging kan plaats hebben, zijn: woensdagavond 26 januari van 8-10 uur en zaterdagmiddag 29 januari van 2.30-4.30. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Rex, van Londen; Forel. Little Hampton; Inge Bastian, St. Nazaire, IJmuiden; Hada 2, Par; Otava, Tolkis, Velsen; Castor, Porsgrun; Esperance, Aarhus; Balticborg, Sundsvall; Heluan, Joessingfjord; Spaarnestroom, Hull; Tubo, Par; Patria, Mont Rose; Bram, Dagenham; Monte Amabal, Huil, IJmuiden; Oranjefontein, Rotterdam; Skum, Storno way, IJmuiden; Pinocchio, Rotterdam; Netherlands Coast, Newcastle; Buka, Londen; Jean E., Londen; Gazelle, Rochester, Koog a. d. Zaan. Zondag aangekomen te IJmuiden: Zaanborg, van Leith voor IJmuiden; Flora, Port Said; Rein, Emden; Nestor, Bremen; Iberian Coast, Fowey; Tim, Bergen, Zaandam; Dania, Kopen hagen; Oberon, Kingston; Frans van Seumeren, Hamburg; Gemma, Cork; Ladon, Le Havre; Fluvius, Mont Rose; Draco, Aarhus; Isarstein, Bremen; Irshales, Hamina; Zaanstroom, Grange mouth; Flensau, Sundsvall; Milo, Swansea; Maren Skou, Antwerpen; Mi Amigo, Noordzee, Zaandam; Tuskar, Londen, IJmuiden; Pergo, Boston, IJmuiden; Walma, Aboe, Velsen; Mo gilev, Antwerpen; Prins der Nederlanden, Vlis- singen; Tilla Doris, Hamburg; Loussios, Barce lona; Arvi, Helsingborg; Stadeland, Uddevalla. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Angelita, naar Las Palmas; Dinalu, Felixtowe; Tasman, Londen. Eemland, Bremen; Archimedes, Barba dos; Prins der Nederlanden, Noordzee; Leda, Stavanger; Els Teekman, Grimsby, IJmuiden; Wim 2. Plymouth; Hoedur, Oxelosund; Perm- jles, Antwerpen, Zaandam; Majo, Londen, IJ muiden; Bern, Fowey; Heriot, Leith; Jotor, Oslo; Ardeas, Tunis; Minou, Bremen; Dinkel- stroom, Londen; Blankenstein, Oporto; Hinde, Londen; Pallas, Bremen; Groennebek, Lissabon; Marathon, San Juan: Alberta, Shoreham; Putbus, Rostock, IJmuiden; Madzy, Malmoe, IJ muiden; Beyla, Hamburg; Karen Winther, Avilez, IJmuiden; Stella Maris, Gothenburg, IJ muiden; Henning Oldendorff, Hampton Roads, IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Honte- stroom, naar Huil; Vliestroom, Sheerness; Bruse, Oslo; Seefalke, Gothenburg; Marilena M., Ba- toem; Aeneas, Cadiz; Wittekind, Kopenhagen; Frans van Seumeren, Hamburg. Maandag aangekomen te IJmuiden: Rorich- moor, van Uddevalla; Deborah, Londen, Zaan dam; Hoe Vinces, Londen; Fionia. Odense, IJ muiden; Willemstad, Antwerpen; Alme, Neath. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5