Waar aardgas is daalt omzet van kolen nu gemiddeld 20% „Ziekte-risico in bouw stijgt door aantrekken van niet-bouwvakkers" Computer helpen bij gaat klaar fiscus maken van dwangbevelen Commissie-Polak vraagt steun voor brandstoffenhandel Rentespaarbrieven B.N.G. Broodoorlog in Hoorn De Beurs Minister Suurhoff opende nieuwe brug en weg Opdracht voor Van Swaay op Aruba Anderhalf maal uw geld terug Nog zeven dagen Ten Cate Mode verwerft rechten van Ankersmit Kort economisch nieuws KSG-lening werd ruim overtekend Kempensche Zink gaat fabriek van 100 min bouwen Secretaris Kath. Aannemers: Dr. Hoefnagels in Apeldoorn Verlies voor Holl.- Kattenburg SCHEEPVAARTBERICHTEN Belg reed dwars door rotonde in IJmuiden Baldadigheid in visdrogerij Kortsluiting in Velsense schouwburg De heer A. Kuil in Heemskerk begraven MAANDAG 24 JANUARI 1966 8 „Mogen de rijdende ezels spoedig verdwenen zijn" Tot en met 31 januari 1966 zijn nog verkrijg baar bij alle bankiers en commissionairs in effecten de Rentespaarbrieven B.N.G. 1965 in stukken van 500,— en 100,—. Op 1 januari 1973 zijn zij aflosbaar tegen 150%. Een veilige belegging is een belegging in Vragen Gesprongen waterleiding zette keuken blank Bevestiging ds. D. J. Spijkerboer Voor de brandstoffenhandel, die met zijn ruim 5.000 ondernemingen en bijna 10.000 werknemers in gevaar is komen te verkeren als gevolg van de komst van het aardgas tegen concurrerende prijzen, heeft de „beleidscommissie Polak", die zich in opdracht van de organisaties van brandstoffenhandelaren met deze proble matiek bezig houdt, in een memorandum de regering speciale voorzieningen ge vraagd. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat de situatie in de brandstof- fendetailhandel ernstig is en zij ziet daar om de naaste toekomst voor deze bedrijfs tak met grote bezorgdheid tegemoet. Onder verantwoordelijkheid van de over heid is het aardgas ook voor ruimtever warming bestemd en is men overgegaan tot een bewust concurrerende prijsstelling van het aardgas. De praktische uitvoering van het beleid met betrekking tot de toe passing van het aardgas in de ruimtever warming heeft volgens de commissie in het vlak van prijsstelling en reclame de brandstoffendetailhandel extra getroffen. Met betrekking tot de verbruikersprijs van het aardgas kan in de praktijk een daling worden geconstateerd tot circa 30% van de prijs van het fabrieksgas. Het is duidelijk, aldus de commissie dat deze aanmerkelijke prijsverlaging de druk van het aardgas op de brandstof fendetailhandel in verhevigde mate doet voelen. Deze gevolgen van het energiebe leid van de overheid leggen op die over heid een bijzondere verantwoordelijkheid voor de brandstoffendetaillisten, zo stelt de commissie. De situatie waarin de be- „In 1871 vermeldde de tarievenlijsten van de veerpont bij Wessem, dat voor een onbeladen ezel 5 cent betaald moest worden en voor een beladen ezel of ezelin 6 cent. Lopende ezels of ezelinnen zult u op de brug, die het veer nu ver vangt, niet meer aantreffen. Laat ons hopen, dat het aantal rijdende exempla ren van deze diersoort in afzienbare tijd van onze wegen en bruggen verdwenen zal zijn". Dat zei minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat, toen hij zaterdag in Wes sem en Maasbracht een gedeelte van rijksweg 75 onderdeel van de E9 van Amsterdam naar Genua en een nieuwe brug over de Maas voor het verkeer open stelde. In Wessem deed de minister dat door een onofficiële tocht met de pont over de Maas. Die pont werd daarna uit de vaart genomen. De nieuwe brug open de hij door enkele welgemikte schoten op een grote houten vogel op een paal in het midden van de brug. Tweemaal slechts behoefde de minister de grote buks van de Wessemse schutterij te rich ten om de vogel neer te halen. Over de verdere gedeelten van het Limburgse traject van de E9, zei de mi nister, dat de gedeelten bij Beek en Neer beek in de zomer van dit jaar en in 1967 gereed zullen komen. De doortrekking naar België zal nog wel een achttal ja ren op zich laten wachten, omdat daar voor een gedeeltelijke omlegging van de Maas in België nodig is. De directie van de N. V. Gebr. van Swaay heeft opdracht ontvangen zorg te dragen voor de levering en het installe ren van de hele technische installatie voor het op Aruba te bouwen Sheraton Ho tel. Met deze opdracht zal een bedrag van n.a. 2.300.000 gemoeid zijn. trokken ondernemingen geleidelijk gera ken, kan de overheid niet onverschillig laten. In de gebieden, waar de ombouw op aardgas is voltooid, valt reeds een ster ke daling van de kolenafzet te consta teren, namelijk wat huisbrandkolen be treft van gemiddeld 20°/o in 1964-1965 ten opzichte van het vorige seizoen. Deze da ling zal zich volgens de prognoses in de komende jaren voortzetten en een onont koombare consequentie hiervan is voor de brandstoffendetailhandel, dat een aantal bedrijven moet sluiten en de overblijven de bedrijven zich moeten aanpassen aan de gewijzigde marktstructuur en haar mogelijkheden. De commissie wenst hiervoor de hulp van de overheid, waarbij naar haar me ning aansluiting moet worden gezocht bij de bevindingen en adviezen omtrent een verbetering van de structuur van het mid den- en kleinbedrijf, die zijn neergelegd in het rapport „Ontwikkeling en sanering van het midden- en kleinbedrijf." Wegens de bijzondere situatie van de brandstoffenhandel zullen er echter voor deze bedrijfstak speciale maatregelen vooral op het punt van de vergoedingen bij de sanering van de handel, nodig zijn, zo zegt de commissie in haar rapport. Zij heeft het rapport gezonden aan de minis ters van economische zaken, van sociale zaken en van bouwnijverheid, aan de staatssecretaris van economische zaken en aan de Tweede Kamer. N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, L.Vijverberg 10, Den Haag. Ten Cate Mode NV te Hengelo, dochten onderneming van de Koninklijke Textiel fabrieken Nij verdal-Ten Cate NV, te Al melo, heeft de rechten verworven op de bontgedessineerde en uni-collectie van An- kersmit's Textielfabrieken NV te Deven ter, dochteronderneming van de NV Te xoprint in Helmond. Zoals bekend, be staat er een wederzijdse financiële inte resse tussen Nijverdai-Ten Cate en Texo print door de aandelenruil tussen NTC en Van Vlissingen van enige jaren geleden Naar wij nader vernemen zal Ten Cate Mode NV de produktie van de stoffen, waarvoor zij de rechten heeft verwor ven, uitbesteden binnen het concern Nij- verdal-Ten Cate. Hierbij zal gebruik wor den gemaakt van de technische en che mische kennis, die Ankersmit ter be schikking heeft gesteld. De Verenigde Machinefabrieken N.V. Stork- Werkspoor deelt mee dat de tot het concern behorende Werkspoor N.V., in Amsterdam is gesplitst in drie naamloze vennootschappen, te weten Werkspoor-Amsterdam, Werkspoor- Utrecht en Wescon (Werkspoor Services and Construction) N.V. in Utrecht. In deze vennoot schappen zijn ingebracht de reeds bestaande on dernemingen, respectievelijk Werkspoor-Am- sterdam, Werkspoor-Utrecht en Wescon. De splitsing betekent een verdere stap in de struc turele opbouw van het concern. Luxemburg (DPA) De KSG-lening van ruim twintig miljoen dollars, waarop van 20/25 januari kon worden ingeschreven, is reeds ruim overtekend, zo heeft het consortium van banken voor de uitgifte van de lening in Luxemburg meegedeeld. De lening werd uitgegeven tegen een koers van 99% percent, heeft een looptijd van twintig jaar en draagt een rente van 5^4 percent. Zij werd uitgegeven op de Europese kapitaalmarkt ook buiten de EEG en was de tweede lening van de KSG in veertien dagen. De N.V. Kempensche Zink Maatschap pij in Budel heeft plannen om op het in dustrieterrein in Weert een nieuwe zink- fabriek te bouwen. Hiermee zal een be drag van 100 min gemoeid zijn. Deze fabriek zal aan 270 mensen werk ver schaffen. De maatschappij telt reeds 800 werknemers. Er worden onderhandelin gen gevoerd over het realiseren van de plannen. De directie verwacht dat in de eerstvolgende maanden de beslissing zal vallen. „Een onderwerp dat bij het komende loonoverleg niet buiten beschouwing kan blijven, is het ziekterisico in de bouwnij verheid. De totaal aan ziektegeld betaal de bedragen is het laatste jaar enorm gestegen. En de ziektewetpremie vanzelf sprekend ook. Bedroeg die in 1956 nog 3.3. percent, nu 10 jaar later heb ben we met een voorschotpremie van 9.8 percent te maken. Dat is niet alleen een gevolg van hogere lonen. Dat is wel degelijk ook een gevolg van een abnor male stijging van het ziekterisico". Dit schrijft mr. J. A. van der Steen, alge meen secretaris van de Nederlandse Ka tholieke Aannemers- en Patroonsbond in het blad van zijn bond („De Bouwvak patroon"). Mr. Van der Steen betoogt dat de oor zaken van deze stijging bepaald worden door een complex van factoren. Zo is het arbeidsbestand in 1964 met ongeveer 7,5 percent gestegen. „Dat mag een kwanti tatieve verbetering geweest zijn, maar het arbeidsbestand is er kwalitatief niet op vooruit gegaan". Een artikel uit het blad „Bouw" aanhalend, schrijft mr. Van der Steen: „wat er zoal in de bouw blijkt te zijn binnengehaald: lompenhandelaren, glazenwassers, autowachten, varkens slachters, ijscoventers, kelners enz. Juist deze binnenvliegers leveren de langlopen de ziektegevallen op. Eenmaal in de ziektewet, blijven zij er gedurende de maximale termijn in met rug-, maag- en hartklachten". „Nu het bouwbedrijf met zijn ziekte premie aan de top van het bedrijfsleven in het gezelschap is gekomen van de houtindustrie, de dakpannenindustrie, de samenwerkende havenbedrijven en de bewakingsbedrijven moet er echt alarm worden geslagen. Er moet iets aan ge daan worden. Het wordt hoog tijd dat we aan het economisch instituut voor de bouwnijverheid vragen een sociologisch onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het stijgende ziekteverzuim, maar het is eveneens onvermijdelijk om er in het kader van de komende loononderhan delingen iets aan te doen. De verantwoor delijkheid van 't georganiseerde bouwbe drijf is er mee gemoeid", zo schrijft mr. Van der Steen. f.ïüls Naast de voorgenomen automatisering van de motorrijtuigenbelasting, waarvoor gebruik zal worden gemaakt van het technisch apparaat van de girodienst, is het Rekencentrum van de Rijksbelasting dienst begonnen met het voorbereiden van een zogenaamd stambestand van al le voor de inkomsten-, vermogens- en per sonele belasting beschreven belastingplich tigen. Het voornemen bestaat verder, om nog dit jaar te beginnen met ook het re kenwerk, verbonden aan de afwerking van bezwaarschriften en navorderingsaan slagen, machinaal te verrichten. Dit heeft staatssecretaris dr. W. L. G.O. Hoefnagels (financien) vanmiddag mee gedeeld bij de officiële opening van het nieuwe gebouw voor het Rekencentrum van de belastingdienst te Apeldoorn. De automatisering van een deel van de ont vangersadministratie is in studie geno men. Dr. Hoefnagels deelde mee dat het voor nemen bestaat, de gegevens die nu in de kohieren voorkomen in een computer te verwerken. De machine kan de betalin gen dan administreren, de waarschuwin gen verzenden en de dwangbevelen ge reed maken. Ter geruststelling merkte de staatssecretaris onder meer op dat het niet in het voornemen ligt de computer er op uit te sturen om beslag te leggen. Staatssecretaris Hoefnagels beantwoord de in zijn openingsrede de vraag, of net nu wel zo dringend nodig is om de auto matisering van de belastingdienst ter hand te nemen met een onomwonden ja. „Zonder mechanisatie en automatisering zou het ambtelijk apparaat na verloop van tijd een wel zeer grote omvang moe ten krijgen en de uitvoering van sommi ge wetten wordt nu eenmaal zo ingewik keld, dat alleen een computer een renda bele aanpak mogelijk maakt", zo zei hij. Meegedeeld werd dat besloten is tot een bredere aanpak van de automatisering van de belastingdienst, waarbij verschil lende projecten tegelijkertijd ter hand hand worden genomen. Men hoopt hier door onder meer te bereiken dat het hui dige ambtelijke apparaat althans de eer ste vier a vijf jaren niet verder behoeft te worden uitgebreid en dat de op ver schillende plaatsen nog steeds nijpende huisvestingsproblemen van de belasting dienst iets beter kunnen worden opgevan gen. „De automatiseringsmaatregelen binnen de belastingdienst zullen de positie van het personeel niet onberoerd kunnen la ten. Daar waar machines het handwerk verdringen, verdringen zij in feite de mens". Aldus het maandblad„Wij van Fi nancien", het personeelsorgaan van het ministerie van financiën dat, ter gelegen- Garoet 22 v. Damman n. Bahrain. heid van de officiële opening van het Rkencentrum van de Belastingdienst te Apeldoorn, aandacht schenkt aan auto matisering en vernieuwing in de belas tingdienst. In het maandblad wordt gesteld dat de gevolgen van de automatiseringsplannen voor het personeel nog niet precies te bepalen zijn. Het wordt van groot be lang genoemd dat het personeel dat recht streeks bij het automatiseringsproces is betrokken, zo spoedig mogelijk weet waar het aan toe is. Het woord automatisering, aldus het maandblad, draagt een zekere geladenheid in zich. „Het is een dank bare bron voor vele, vaak wilde geruchten waarin het begrip ontslag al spoedig een Een supermarkt en een aantal bakkers in Hoorn zijn een broodoorlog begonnen. De supermarkt biedt vandaag witbrood aan voor 49 cent. De broodoorlog werd eind vorige week verklaard door bakker Verberne. Bij de opening van een nieuw filiaal bood hij afgehaald witbrood aan voor 55 cent. Zijn voorbeeld werd direct gevolg door een aantal andere bakkers. De normale prijs voor afgehaald witbrood is 62 cent. Bij bezorging komt er drie cent bij. Bakker Verberne zegt zijn actie begonnen te zijn omdat dit prijsverschil te gering was om het afhalen van brood aantrekkelijk te maken voor het publiek. Zondagochtend is het Nederlandse schip „Mariekerk" (7.638 brt.), dat van Antwerpen op weg was naar Rotterdam, op een paalhoofd ge lopen bij de Nolledijk in Vlissingen. Het schip werd in de middag weer vlotgetrokken door een sleepboot. De gang van zaken bij Hollandia Kat tenburg n.v. gedurende het per 30 no vember 1965 afgesloten boekjaar was 'te leurstellend. De omzet bleef ten achter bij die van vorige jaren, waardoor, me de gezien de stijging van de kosten, de exploitatie verliesgevend was, waarbij ook de afschrijvingen niet werden ver diend. Als het boekjaar 1964-65 nog met een positief saldo zal worden afgesloten, zal dit slechts mogelijk zijn door rekening te houden met éénmalige baten tengevol ge van het afstoten van het belang in Australië, waarvan in de vorige jaarver gadering mededeling is gedaan. Voor het voorjaar 1966 is de vennootschap behoor lijk van orders voorzien. Pogingen om te komen tot samenwerking met andere ondernemingen hebben tot dusver niet tot concrete resultaten geleid. Over het vorige boekjaar werd een on veranderd dividend van vier pet uitge keerd. Door verkoop eind maart 1965 van het Australische belang Anthony Squires heeft men middelen vrijgemaakt. In de jaarvergadering geloofde de directie dat in het lopende boekjaar wel weer van eenj winstgevende exploitatie sprake zou zijn. Echter mochten aandeelhouders niet rekenen op betere resultaten dan in het boekjaar 1963-'64. Vrijdag is voorgesteld de cacao-conferentie, die de Verenigde Naties in 1963 bijeengeroepen hebben, in mei te doen hervatten om te spreken over een internationale cacao-overeenkomst. Het idee is afkomstig van de uit 12 landen (waar onder Nederland) bestaande werkcommissie voor prijzen en quota, die sinds 10 januari ach ter gesloten deuren te New York bijeen is. DE KAPITAAI RFMTE Her verioop van de kapitaal rente in div. landen 1961 1962 1963 1964 1965 OOOOOOOO Italië W-Duitsland Belaie Nederland Uit dit overzichtje van het verloop van de rente in een viertal West- europese landen blijkt duidelijk de opwaartse trend van de laatste jaren in Duitsland en Nederland. Duits land zag zich midden 1965 genoopt voor bepaalde effecten een emissie- stop aan te kondigen. Deze werd later vervangen door overeenkom sten tot beperking van het beroep van de overheid op de kapitaal markt. De rentedaling in Italië is in de loop van het vorig jaar weer tot staan gekomen. Abbekerk 23 te Beira. Abida 23 te Saigon. Adonis 23 te Kingston. Achilles 23 v. Talcahuano n. Antofagasta. Acila 24 v. Kielerkanaal n. Rotterdam. Alblasserdijk 24 te Bremen. Anco Spray 23 v. New York n. Texas City. Asterope 23 te Tarragona. Averdijk pass. 24 Finisterre n. Marseille. Balong 22 40 mijl W. van Faya n. New York. Batjan 22 v. New York n. Tripoli. Batu 23 te Port Said. Bengkalis 24 te Bremen. Caltex Delfzijl 24 te Teesport. Caltex Nederland 23 te Dumai. Camerounkust 23 te Bremen. Ceres 22 te Cristobal. Chiron 23 te Kingston. Dinteldijk 23 v. Los Angeles n. Rotterdam. Diogenes 24 te Ponce. Eemland 23 te Bremen. Esso Rotterdam 22 v. Rastanura n. Bombay. Esso Den Haag 24 te Brega. Fina Nederland 22 te Liverpool. Forest Lake 23 te Trinidad. Gabonkust 24 v. Lagos n. Tema. Jason 22 v. Nickerie n. Mackenzie. Kenia 23 te Pointa Pierre. Kennemerland 23 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Kermia 23 te Thameshaven. Kieldrecht 23 v. Suez n. Aqaba. Liberiakust 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Maasdam 23 v. Cristobal n. Kingston. Medon 24 te Aruba. Moerdijk 23 te Vancouver. Montferland 24 te Huarmey. Naess Tiger 24 te Mena. Parthenon 22 te Barbados. Philine 23 v. La Spezia n. Mena al Ahmadi. Provenierssingel 24 te Colombo. Schiedijk 23 te New York. Simonskerk 24 te Marseille verw. Sinon 23 v. Gonaives n. Puerto Limon. Slamat 24 v. Port Said n. Genua. Socrates 23 te Curasao. Stad Kampen 23 te Antwerpen. Straat Magelhaen 23 te Takoradi. Telamon 23 te Ponta del Gada. Tjitjalengka 22 v. Buenos Aires n. Santos. Van Riebeeck 23 te Mukalla. Wieldrecht 23 v. Djibouti n. Engeland. Zaanland 24 te Bahia. Zuiderkerk 23 te Barcelona. Een personenauto bestuurd door een 47-jarige Belg is zondagnacht dwars door de rotonde aan de Lange Nieuwstraat- Planetenweg gereden. De wagen verniel de de betonrand om het plantsoen en werd zwaar beschadigd. De bestuurder verklaarde dat hij vlak voor de rotonde op de Lange Nieuwstraat was afgeleid door een hem tegemoetkomende auto en daardoor de rotonde niet had opgemerkt. De eigenaar van een visdrogerij in de IJmuidense duinen heeft bij de politie aangifte gedaan dat een groot aantal vis sen dat buiten te drongen hing door on bekenden van hun spies zijn gerukt en op de grond gegooid. Gewoonlijk wordt de drogerij bewaakt door een hond. In verband met de koude had de eigenaar het dier zondag thuis gehouden. Tijdens een filmvoorstelling zondagmid dag in de Velsense stadsschouwburg ont stond sluiting in de bedrading van de ge luidsinstallatie. Er ontwikkelde zich eni ge rook. De brandweer behoefde niet in actie te komen. De geluidsinstallatie werkte door op halve kracht. De schade was gering. Onder zeer grote belangstelling is in Heemskerk het stoffelijk onderschot van de heer Antoon Kuil, die vorige week on der de gemeente Uitgeest plotseling is overleden, ter aarde besteld. Na de plechtige requiemmis in de pa rochiekerk van de H. Laurentius volgden zeer velen de baar naar het r.k. kerkhof. Onder hen waren velen, die Antoon Kuil als kellner gekend hebben, terwijl ook veel werknemers van de oliefabrieken „de Vrede" van de firma P. H. Kaars Sijpestein uit West-Knollendam van hun medeleven blijk gaven. Bij dit bedrijf heeft de overledene tot aan zijn pensione ring in de smederij gewerkt. Voorbijgongers hoorden zaterdagmiddag in een woning aan de De Ruyterstraat in IJmuiden het geluid van stromend wa ter. Zij waarschuwden de politie. Er bleek niemand thuis te zijn. De politiemannen lieten een kleine jon gen door een bovenlicht kruipen waarna deze de voordeur kon openen. Uit het onderzoek bleek dat de waterleiding was gesprongen en dat het water de keuken blank had gezet. De politie heeft de hoofdkraan afgesloten. De nieuwe predikant voor de hervormde gemeente in Santpoort, ds. D. J. Spijker boer, zal zondag 6 'februari in de „De hoeksteen" aan de Willem de Zwijgerlaan tijdensde dienst van 3 uur worden beves tigd. Na afloop van de kerkdienst zal de gelegenheid bestaan met de nieuwe pre dikant kennis te maken. Moooooooocnoooooooooixx: WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOOCXXMOOOOOOOOOOXXlOJUOOÜOWX)OU>JaXXAXXJUOUJUAA, VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 370 gb-374 375 Hoogovens 470 470 Kon. Olie 156.20-156.50 157.10 Philips 129-130.20 130.20 Unilever 116-116.80 116.90 K.L.M. 340

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 8