Zeer enerverend slot van een schitterend schaatstoernooi Cees Verkerk verspeelde titel door val op de 10.000 meter ARD SCHENK EUROPEES KAMPIOEN Russen en Noren overdonderd door de Nederlandse formatie Drama's en m n blijspel l) Geen Russia maar USSR Wang Chin Yu won in Noordoost-China SPOR TIEF BEZIEN Puttershoek - ongelukshoek Wlgti1 Iflfe - ÉH 9 li MAANDAG 24 JANUARI 1966 Rechtop, als een monnik in meditatie, stond Ard Schenk langs de haan. Hij was net al toegejuicht als de nieuwe Europese kampioen. Het was wat voorbarig, maar wie zou Schenk nog van de bovenste tree kunnen halen na zijn magistraal gereden 10.000 meter met als gangmaker wereldrecordhouder Jonny Nilsson? Ard had de nationale recordtijd op de 10 km. dat sinds het Nederlands kampioenschap van dit jaar op naam van Cees Verkerk stond, tot een armzalige prestatie geredu ceerd. Maar nu stond hij daar langs de baan. Zijn boe zemvriend Cees Verkerk joeg in een prachtige, krachtige pace ver vóór de overal gevreesde stayer Fred Anton Maier uit naar een droomtijd. Schenk, die aanvankelijk aanwijzigingen had staan geven, stond roerloos. Zou het dan weer gebeuren, zoals bij de nationale titelstrijd? Zou Verkerk hem dan weer net voorbijschieten in het eind klassement? Het publiek schreeuwde, bonkte op de reclameplaten, stampte op de tribunes. Als enorme zetten in de rug duwden de aanmoedigingssalvo's Verkerk naar een ongedachte prestatie. Even keek Cees, dankbaar voor dat heerlijke geweld, naar de tribune. Dat even werd hem noodlottig. De oranje trui tuimelde omlaag. Ver kerk viel, gleed als een ijshockeypuck tegen de kant. Ontzetting bij iedereen. Schenk sloeg de handen voor de ogen. Hij reed de kant van zijn vriend op, die bijna hui lend overeind krabbelde. Als in trance stond Verkerk op. Hij klauwde weg. Dag kampioenschap, dat zo dicht bij had gelegen! Want Verkerk rééd in de winning mood, was in winnende positie. Schenk schreeuwde. En de felle vechtersbaas, nu nog harder opgezweept door het publiek, ging door. Zijn schaatsen mankeerden gelukkig niets. En Verkerk wón van Maier,dn een nieuwe record tijd 16.01. Natuurlijk huilde hij na afloop. Schenk be greep het. Hij liet hem even gaan. Toen reden ze samen hun onofficiële ereronde. Kaplan, de enige werkelijke belager van de Nederlanders wist het: hij was verslagen. Door Schenk, maar ook door Verkerk. De Russen hadden er diep respect voor. Dat zeiden ze me na afloop nadruk kelijk. De twee vrienden stonden samen op het ere podium. Schenk bovenaan, als Europees kampioen. Ver kerk links van hem als tweede. De Nederlandse triomf was volledig. Het was een wedstrijdéinde, geladen van emoties, wreed voor Verkerk brechts), er waren ook zwaar teleurge- door het lot. Maar de Zuidhollander is een fijne, nuchtere sportjongen. Hij was ook gelukkig met Schenks triomf. En daarom genoot hij mee, toen Schenk daar bovenaan stond op het eretrapje; toen de reusachtige krans op de schouders van de lange, slanke figuur van Ard werd gelegd. Daarom zoog hij ook met plezier de enorme ovaties van het trotse publiek in zich op. En Verkerk applaudisseerde mee, toen zijn „half-broer" (zo noemen vader en moeder Schenk Ard en Cees, die altijd met elkaar op trekken) daar te midden van fakkels voortgleed op het ijs van Deventer. Het werd een indrukwekkende ereronde. Coach Anton Huiskes stond in het donker toe te kijken naar die optocht van fakkels. Het was hem gelukt. Kan er een gelukkiger ogenblik zijn voor een coach, als hij ziet dat zijn pu pillen het hoogste hebben bereikt, wat er te bereiken valt? Maar was het op dit moment al, dat Huiskes besloot weg te gaan? Want Huiskes had eigenlijk nog meer gewild: vijf man in plaats van vier bij de eerste zestien. Aan splinters IS Bedrijvige baas - 7~ ...tabak op zijn best! f (Van onze sportredacteur) Een ongeluk zit in een klein hoekje. Dat hoekje was in Deventer de voor laatste bocht. Daar ging Verheyen on deruit, daar viel Per Ivar Moe, daar verloor Verkerk zijn kans op de titel. Merkwaardig genoeg vlogen alle drie de rijders in de richting van een toe passelijk bord. De Deventenaar Ver heyen schoof naar de plaat van De venter koek, waarmee die Deventer koek voor Verheyen op was. Per Ivar Moe struikelde en kwam bij Nooitge- dagt tot stilstand. Verkerk tenslotte tuimelde vlak voor de „Puttershoek" van de baan. Daar stonden zijn suppor ters van het café 't Veerhuis met het opschrift: „Hier is Puttershoek"... (Van onze sportredacteur) Traditiegetrouw waren er na afloop van de loting steeds opmerkingen uit de Russische hoek. Daar was een verzoek van de Russische coach om de baan niet zoveel te laten schoonmaken, omdat het ijs anders te hard zou worden. Daar was ook een opmerking van de tolk, toen Hen- ny Roos de loting van de 10 km. bekend maakte en achter de namen van de Rus sen Russia zei. „Het is niet Russia, maar USSR." Hij lachte vriendelijk toen de heer Roos beloofde zich te zullen beteren op dit punt. (Van onze sportredacteur) stelden zoals een Per Ivar Mop, de we reldkampioen, die twee maal kwam te Idy Verheyen vallen en er daarna de brui aan gaf, en zoals de Russen, die ondanks al hun hof felijkheid en vriendelijkheid toch niet konden verbergen, dat deze strijd hen ernstig geschokt had. Ga eens na: bij de eerste negen rijders slechts twee Rus sen, Valery Kaplan (derde) en Eduard Matusevich (zesde). Nog harder wel licht kwam de klap aan voor de Noren. Zij hadden bij de eerste tien inn het eind klassement slechts twee vertegenwoordi gers, Maier (vijfde) en Stiansen (zeven de). „Het was te verwachten, maar het is en blijft een moeilijk te verwerken feit", zei de „oude" Noorse vechtjas Knut Johannesen, die jaloers keek naar het Nederlandse resultaat: 1. Schenk, 2. Verkerk, 8. Liebrechts en 14. Bartling. De Nederlanders waren favoriet, dat wel, maar toen de eerste ritten van de 500 meter gereden waren, was er bepaald nog geen juichstemming. Alles ging nog met horten en stoten. Het startschot voor de Nederlanders leverde volop moeilijk heden op, letterlijk en figuurlijk. Het startpistool (buiten verantwoordelijkheid van de organisatoren) liet het verscheide ne malen afweten en dat was dachten we zo vooral een handicap voor Ard Schenk. Tot drie maal toe moest hij in zijn rit tegen de schaatsleerling Gian Clod er aan de startlijn komen. Schenk sr. zei me zaterdagavond somber: „let op, dat gedoe met dat pistool kan Ard het kampioenschap kosten, want hij heeft er zeker tijd mee verspeeld". Nee, die start was niet best. Want vlak vpor de 42.61 van Schenk bad debutant Eddy Verheyen al zijn dromen aan splin- Het ls een uitermate enerverend sport gebeuren geworden, waarvan Pieters Graafland, genietend op de tribune op merkte: „daar kun je een voetbalwed strijd voor laten staan". Waar tienden van seconden beslissen, waar één mis slag fataal kan zijn, waar de emoties zo dicht aan de oppervlakte liggen, daar moet ook wel een boeiend gevecht ont staan. Er waren gelukkigen en diep te vredenen, zoals in het Nederlandse kamp (behalve Verheyen en wellicht ook Lie- X «li WÊk L '■'te&Y.c*.»-: -y. ters zien splijten. Men kent de voor geschiedenis. En die voorgeschiedenis leek als een grauwe schaduw met hem mee te rijden. Verheyen wilde alles ge ven. De schaduw van te moeten excelle ren dreef hem te dicht naar de lijn. En die schaduw moet wreed gegrinnikt hebben, toen Verheyen onderuit ging. En men weet, wat dat betekent op de sprint. Het betekent radicale uitschake ling. Ontmoedigd reed de Deventenaar naar de streep. Hij boog diep het hoofd. Verkerk en Schenk begrepen, wat er in de jongen omging. Ze legden hun arm om zijn schokkende schouders. Huiskes knikte naar Postma, die hem over de narigheid heen probeerde te krijgen. Ook Liebrechts deed geen grandioze dingen op de korte afstand (44.1), zodat het dan van Verkerk moest komen. En inderdaad leverde het vechtertje een prachtig duel met wereldkampioen Moe. Beiden eindigden gelijk (42.8). Bartling, die prima debuteerde, bracht het alleen rijdend tot 43.8. Dat alles hield in, dat Kaplan, Ruslands b'este troef, direct al een hoge kaart in handen had met als collega Matusevich op de derde plaats, want zowaar had de onbekende Oostduit ser Horst Freese zich met 42.2 op de tweede plaats genesteld. Wilde Nederland de beste kanshebber worden, dan moest er op de 5000 m. toch waarlijk iets groots verricht worden. En tot uitbundig genoegen van het publiek, dat nu ook de smaak te pakken had ge kregen, gebeurde dat ook. Matusevich, voor de tweede keer, als eerste gestart diende als baken. De Noren herademden, toen Maier (7.50.1) en Stiansen (7.52.5) ruim onder de tijd van de Rus (7.58.7) bleven. Kaplan keek wat zuurder, toen hij op 7.55.4 bleef staan en zijn gezicht vertrok nog meer, toen Schenk onmiddel lijk daarna voor een geweldige explosie zorgde. In krachtige stijl, met lange sla gen, reed Ard aangevuurd door het scanderende en zingende publiek tegen de stopwatch, want De Riva (gecoached door Broekman) was geen rivaal. Hard jagend verbrijzelde Schenk het Neder lands record van Liebrechts: van 7.59.9 naar 7.47. Dat wil wat zeggen. De Russische coach Kudravsiev, een be drijvige baas in lange oud-modieuze jas werd er stil van. Hij schudde het hoofd, vooral na de rit van oud-Europees kam pioen Antsson (8.04.1). Maar ook voor de Noren hadden de schikgodinnen een nare draad geweven. Een onzichtbare draad, die het idool Per Ivar Moe naar de rangen van de troostelozen en figuran- Zie verder pagina 10 Met nog een kleine maand voor het we reldkampioenschap hardrijden op de schaats in Goeteborg (1920 februari) voor de boeg heeft de Chinees Wang Chin Yu de in Harbin (noordoost China) ge- M&1}, landenwedgtrijd CJÜna-Japan be wezen nog steeds dij de Schaatstop te behoren. Vorig jaar bereikte hij in de strijd om het wereldkampioenschap in Oslo de elfde plaats. De Chinese kam pioen legde in Harbin met 186,263 pun ten beslag op de eerste plaats. Zijn tij den op de vier afstanden waren: 500 m.: 43,4, 1500 m. 2.12,4, 5.000 m.: 8.04.3, 10.000 m. 16.46,0. )WMMWVWWWWVWWWWWVWWWVWVWUVWWVtAfWVWIWWWWVWW Er waren drama's, maar ook blij spelen in Deventer. Deze foto's laten er iets van zien. Na zijn val op de 500 meter wordt debutant Verheyen kameraadschap pelijk opgevangen door zijn grote collega's Ard Schenk (l.) en Ver kerk. Tussen Schenk en Verkerk ziet men net nog trainer Postma. De gebogen figuur hierboven is Cees Verkerk, die wel eerste wordt in deze 10 km-serie tegen Maier, maar die in deze'rit door een val de Europese titel verspeelde. Hiernaast een gelukkige Schenk, die na zijn prachtige 1500 m tegen Kaplan gefeliciteerd wordt door de Noor Guttormsen. Achter Schenk Kaplan. Schenk op de schouders van Kap lan (l.) en Verkerk. De Europese schaatskampioenschappen in Deventer zijn een groot Nederlands succes geworden, op praktisch alle ge bied. Sportief en organisatorisch was het toernooi voortreffelijk na een wat aarze lend startschot. Er is verder bewezen, dat op een Nederlandse kunstijsbaan uit stekende tijden gemaakt kunnen worden. Deventer heeft op dit punt baanbrekend werk gedaan. Daarom is het zeer te betreu ren, dat coach Anton Huiskes er de brul aan gegeven heeft. En vooral de wijze waarop dat gebeurd is (men leze hierover op de voorpagina en pagina 10 van dit blad) is te laken. Huiskes is ontegenzeggelijk een uitstekende coach op het ijs. Maar buiten de baan is hij te impulsief en heeft hij geen enkele ruimte voor een compromis. Men moet echter niet alleen tegen Huiskes, die de jongens in de steek gelaten heeft en daardoor in sportief opzicht gevallen is, de vinger opheffen, maar ook tegen de tech nische commissie van de KNSB. Deze TC heeft evenmin een tactische rol in dit spel, dat van blij- treurspel werd, gespeeld. Offi cieel heeft men Huiskes niet voor de troep gehuldigd, zoals ook vorig jaar niet was gebeurd, waarna Liebrechts achter de mi crofoon sprong om dit te doen. En vooral een impulsief man als Huiskes is hier zeer gevoelig voor. Het is te hopen, dat men snel maatregelen neemt om de jongens niet de dupe te laten worden van deze nare kater na zo'n prachtig feest. Advertentie ti'kfr: .v.-.-. WKS. I 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9