Senator Fulbright wenst dat VS Vietcong zullen erkennen Vietnam bindt reeds 270.000 Amerikanen tot Vanavond Rusk voor KRO-t.v. Snelschaken om de grote trofee van onze bladen Vannacht ingebroken bij juwelier in Haarlem-N. HET WEER Conflict tussen leger en partij in Peking-China Actie tegen immigrant die het IKOR hielp UST Licht in diefstal bij juwelier in IJmuiden.'' Redder trok te water gereden auto naar de wal Egmonder verdacht van fraude bij het Haarlems Speeltuinverbond Deining in Zuid-Afrika Het ongeluk met de „Ika-Goedkoop" Voedsel voor India: giro 100200 51e JAARGANG NUMMER 70 DINSDAG 25 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chinese straaljagers M Par ij se mode pagina 6 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 Sport4, 11 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton 7 Beeldverhalen7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsy10 Ferdinand12 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Minder koud Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan 24.000 vergokt Nu ook al diefstal van rotstekeningen Kapitein van „Geestland vrijgesproken van dood door schuld TEL. 8166 IJmuider Courant WASHINGTON (Reuter en AP) In een besloten zitting van de Amerikaan se Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken heeft de voorzitter van deze com missie, senator Fulbright, voorgesteld de Zuidvietnamese guerrilla's de Viet cong te erkennen. Hij wil hiermee een van de struikelblokken voor het bereiken van vrede in Vietnam uit de weg ruimen. De democratische senator drong voorts aan op een voortzetting van de opschor ting van de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die aanwezig was in de verga dering van de Senaatscommissie, wei gerde na afloop ervan in te gaan op de vraag of de aanvallen op Noord-Vietnam zullen worden hervat. De commissie heeft drie en een half uur vergaderd. Ook Fulbright stond na afloop verslag gevers te woord. Hij zei dat minister Rusk door de negentien leden van de commis sie was overstelpt met vragen van zowel voor- als tegenstanders 'van de bombar dementen op Noord-Vietnam. Later tij dens een televisie-interview, verklaarde Fulbright: „Rusk is het er niet mee eens dat niet-erkenning van de Vietcong een struikelblok zou zijn voor vrede in Viet nam". De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, onthulde gisteren dat de Amerikaanse troepenmacht in Zuid-Viet- nam nu 270.000 man groot is. Behalve de militairen op Zuidvietnamees grondge bied zijn hierbij inbegrepen alle Ameri kanen, die dienst doen op oorlogsschepen voor de kust van Vietnam. Volgens het Amerikaanse dagblad „New York Times" zijn op het ogenblik Chinese straaljagers in Noord-Vietnam gestationeerd. Het zouden Mig-21 toestel len zijn van Russische makelij, voorzien van Chinese kentekens. Ze zijn op vlieg velden ten noorden en ten westen van de hoofdstad Hanoi waargenomen. Volgens het blad worden ze met tussenpozen afge lost vanuit vliegbases in Zuid-China en op het eiland Hainan. Het is voor de eerste maal dat Chinese strijdkrachten, die dienst doen in Noord-Vietnam, wer den gesignaleerd. Vanochtend vroeg heeft de Vietcong met mortieren een aanval gedaan op de Amerikaanse vliegbasis Da Nang in het noorden van Zuid-Vietnam. Een Ameri kaanse militair werd gedood. Er zouden geen vliegtuigen beschadigd zijn. De aan val werd uitgevoerd met 800 kilogram zware mortieren, die een bereik van ze ven kilometer hebben. Militaire zegslie den hebben er hun verbazing over uitge sproken dat de Zuidvietnamese guerril la's zulke zware wapens tot zo dicht bij de basis konden vervoeren, zonder dat dit werd opgemerkt. Professor Staughton Lynd, die onlangs in Noord-Vietnam is geweest heeft enke le dagen geleden telefonisch contact ge '7 it (Van onze radio- en tv-medewerkster) De KRO zendt vanavond via Neder land twee van 20.01 tot 20.50 een trans atlantisch vraaggesprek uit, opgeno men via de satelliet Early Bird met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk. Dit gesprek is vooral van belang in verband met het aflopen van het „bestand" in Viet nam. Het gesprek met Dean Rusk is zondagavond als schakelprogramma in de Verenigde Staten uitgezonden in het kader van een reeks programma's getiteld „meet the press". De uitzen ding komt in de plaats van het aange kondigde „het grote avontuur." Vanavond om halfacht begint in de schaakarena van het Kennemer Thea ter in Beverwijk de grote snelschaak wedstrijd in het kader van het Hoog oventoernooi. Dit toernooi, dat op één avond wordt gespeeld, staat open voor alle schaak- liefhebbers. Men dient zich voor kwart over zeven aan te melden, het inleg geld bedraagt één kwartje. Voor dit schaakevenement, waaraan waarschijnlijk ook enkele grootmees ters zullen meedoen, is door onze bla den een grote beker uitgeloofd, die vanavond door de directeur van IJmui der Courant-Haarlems Dagblad, mr. H. C. van der Mije, aan de winnaar zal worden uitgereikt Een Amerikaans troepentransport vliegtuig is vandaag op 400 kilo meter ten noordoosten van Saigon in de omgeving van An Khe neerge stort. Alle 46 inzittenden, waar onder de vier bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Op de foto: een reddingsploeg rust temidden van de wrakstukken uit na het ver moeiende werk. (Telefoto). Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krach tige, in hoofdzaak zuidoostelijke wind. Hogere temperaturen dan vandaag maar vannacht in het noordoosten van het land tempera turen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. had met de Vietcong. „President John son hoeft maar naar de telefoon te grij pen om rechtstreekse onderhandelingen met deze verzetsbeweging te voeren", al dus Lynd. (Van onze correspondent) DEN HELDER Aan de tegenwoordig heid van geest van een 24-jarige Zaan dammer is het te danken dat vier inzit tenden van een personenauto, die in het Noordhollands Kanaal was gereden, hun nat avontuur hebben overleefd. De redder Dirk Overdam, reed als bijrijder op een vrachtwagen langs het met ijsschotsen overdekte kanaal, toen hij plotseling zag dat een personenwagen uit een zijweg schoot en met grote snelheid aan de over zijde van de weg het kanaal indook. Dirk Overdam, van de kant gevolgd door de ogen van een groeiende menigte toeschouwers, maakte toen zwemmend tussen de ijsschotsen een hem toege worpen touw aan de bumper vast. Met één hand aan het touw en met de andere schotsen wegduwend trok hij de auto lang zaam naar de kant. Daar aangekomen zakte hij huilend in elkaar. Toeschouwers hielpen de inzittenden, de 77-jarige heer Talens, diens 67-jarige vrouw en een 35-jarige schoondochter met haar zoontje op de wal. PEKING (AFP) In China is een ernstige crisis ontstaan in de verhouding tussen het „volksbevrijdingsleger" en de Communistische Partij. Dat blijkt uit een rapport dat vanochtend door alle kranten in Peking op de voorpagina werd gepubliceerd. Dit rapport werd op de recente conferentie over de politieke activiteit in het Chinese leger, die bijna drie weken duurde, voorgelezen door het hoofd van de politieke afde ling en het leger, generaal Hisao Hoea. Deze staat erom bekend, Mao tse-Toeng met hart en ziel te zijn toegedaan. steld. Omstreeks kwart over vier werd een buurman van de heer Joore wak ker door het gerinkel van glas. Toen hij zijn bed uitkwam en door het raam naar buiten keek, ontdekte hij dat de etalage- ruit van de juwelierszaak vernield was. Van de daders was toen geen spoor meer Vanmorgen om kwart over vier is een lg k^ennen. De man heeft vervolgens di- ruit vernield van de juwelier Joore in de aiarm geslagen Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord. rect alarm geslagen' Uit de etalage zijn een groot aantal In de afgelopen nacht is ook mgebro sieraden verdwenen, onder meer ringen, ken bij een juwelier in Alkmaar Ook armbanden en horloges. De waarde is daar is een etalageruit vernield. Omtrent nog niet bekend, maar beloopt in elk ge- net daar gestolene zijn op dit moment ook val verscheidene duizenden guldens. Een nog geen exacte gegevens bekend. In exact overzicht van de omvang van de Alkmaar slaagde men erin het nummer diefstal kon nog niet worden vastgesteld, te noteren van een auto die onmiddellijk omdat de etaleur die als enige de juiste na het vernielen van de ruit wegreed, inhoud van de etalage weet, vanmorgen nog niet kon worden gehoord. De Alkmaarse politie alarmeerde on middellijk het gehele politie-apparaat m Ook de juiste toedracht van de diefstal Nederland en gaf het kenteken van de kon vanmorgen nog niet worden vastge-1 aut0 door. Op de Rijksweg in Velsen werd de auto vannacht om drie uur ge zien en door de politie van Velsen aan gehouden. In de wagen bevonden zich drie Amsterdamse jongelui. Ze zijn overgebracht naar het bureau in Velsen en daar stevig aan de tand ge voeld. De mannen ontkenden iets met de inbraak te maken hebben. Ze zijn ge fouilleerd en ook de auto is onderzocht. Er werd echter geen spoor aangetroffen van in Alkmaar gestolen juwelen. De mannen zijn vervolgens overgegeven aan de politie in Alkmaar. Of deze mannen iets te maken hebben met de zondag- I morgen bij een juwelier in IJmuiden ge pleegde inbraak is nog niet bekend Max Nordau: Pessimisme is een slecht humeur, dat tot hobby is geworden. De Haarlemse politie heeft een 35-jarige vertegenwoordiger uit Egmond, die vroe ger in Haarlem heeft gewoond gearres teerd op verdenking van malversaties als penningmeester van het Haarlems Speel tuinverbond. Deze vereniging is voof 24.500 gedupeerd. De vertegenwoordiger heeft bekend het geld te hebben vergokt in speelzalen. De strafbare feiten zouden zijn ge pleegd in de jaren 1963, 1964 en 1965. Het begon me^ 10.000, waarvoor de verte genwoordiger een huis kocht, dat echter later weer werd verkocht. De man wordt er van verdacht stuk ken voor de kascontrole te hebben ver valst, waarbij hij gebruik maakte van fotokopieën, alsmede van het innen van geld van spaarbankboekjes van het HSV. Voor dit laatste waren de handtekenin gen nodig van twee bestuursleden. Behal ve zijn eigen handtekening plaatste hij een valse op de machtiging. Het bestuur van het speeltuinverbond, waarbij een twintigtal speeltuinverenigin gen zijn aangesloten, ontdekte de fraude in juni 1965. Het heeft toen getracht eerst zelf een regeling voor het tekort te treffen. De penningmeester werd van zijn functie ontheven. Dezer dagen heeft het bestuur echter aangifte bij de politie ge daan die de vertegenwoordiger arresteer de en insloot. Dieven zaagden rotswand uit Uit grotten diep in de Zuid-Afrikaanse Drakensbergen, zijn verscheidene rotste keningen gestolen. De dieven hebben gro te stukken uit de wanden gezaagd. Gemakkelijk hebben zij het niet gehad, want volgens de schatting van kunstken ners moet een tekening van een jachtta fereel van bosjesmannen uit de oudheid van 2 bij ongeveer 1,3 meter bijna twee ton hebben gewogen. Men vermoedt, dat deze bij gedeelten is weggehaald gedu rende een aanzienlijk tijdsverloop. De diefstal is mogelijk geweest doordat de grotten, die moeilijk te bereiken zijn, niet vaak worden geïnspecteerd. Hsiao Hoea vergeleek de huidige crisis met twee voorgaande: die in 1929 en in 1959-1960. De laatstgenoemde crisis cul mineerde in het ontslag van een van de hoogste legerleiders, maarschalk Peng teh-Hoeai. Evenals toen, zo zei de gene raal, gaat het om de vraag „of de.gewe ren de partij moeten bevelen, of de partij de geweren". Het is beslist noodzakelijk dat „de wapens altijd in handen blijven van de betrouwbaarste mensen" en dat de partij over „absolute macht" over het leger beschikt, aldus Hsiao Hoea. Waarnemers in Peking vragen zich af, of de publikatie van dit opzienbarende rapport een keerpunt is in de politiek van China ten aanzien van de oorlog in Viet nam. Zij beschouwden het leger tot dus ver als het essentiële element van de voorzichtige politiek die Peking voert. Het rapport onthult dat de leiders van partij en staat het leger verzwakt en pas sief achten na de vredesperiode van twaalf jaar die volgde op de Koreaanse oorlog. Er worden termen gebruikt als „ij del' en „zelfvoldaan". Datzelfde leger, dat nog geen jaar gele den als een toonbeeld van goede commu nistische arbeid werd geprezen, heet nu „geïsoleerd van het volk". Er moet wor den gewaakt tegen „revisionistische nei gingen naar Russisch model". De officie ren de „kaders" zoals ze worden ge noemd sinds de verdwijning van de ran- (Van onze redacteur in Amsterdam) De Nederlandse gemeenschappen in Zuid-Afrika zijn 'n protestactie begonnen tegen de mede-emigrant J. de Bruijn uit Johannesburg. Dit meldt het regeringsge zinde Zuidafrikaanse weekblad „Dag-f I breek". Aanleiding zou de medewerking zijn die de heer De Bruijn gegeven heeft aan de samenstelling van de t.v.-documentaire „De zwakheid van sommigen", die op tweede kerstavond in Nederland is uitge zonden door I.K.O.R. en het convent van kerken. In deze documentaire kwam het Chris- lijk Instituut van Zuid-Afrika aan de orde waar blanke en zwarte christenen van verschillende kerken elkaar in bijbelkrin gen ontmoeten. De documentaire was door twee journalisten samengesteld op voorstel van de heer De Bruijn. In een verklaring die de intekenlijst tegen de heer De Bruijn begeleidt, staat volgens het weekblad „Dagbreek" onder meer dat „de daad van de heer De Bruijn onvriendelijk was tegenover de republiek, het land waarin hij gastvrij heid als emigrant heeft ontvangen, omdat hij actief heeft deelgenomen aan de ver vaardiging van een film waarin vooral het kerkelijke leven in de republiek wordt becritiseerd". Verder wordt er in opgemerkt dat: „wi; geloven dat als de heer De Bruijn en de kerken in Nederland werkelijk begaan zijn met de Zuidafrikaanse kerken, zij de kerkelijke weg moeten bewandelen en niet met behulp van vijandig gezinde journalisten en organisaties. Wij willen de heer De Bruijn vragen wat Nederland te maken heeft met deze aangelegenheden. De Nederlandse kerk staat bekend om haar talrijke scheuringen en heeft meer dan genoeg aan zijn eigen onverkwikke lijke problemen". gen en rangonderscheidingstekens vorig jaar worden gewaarschuwd dat ze de discipline niet uitsluitend met zware straf- fen moeten handhaven en dat ze niet op enige „materiële stimulans", d.w.z. wed- deverhoging behoeven te rekenen. De rechtbank te Amsterdam heeft een 47-jarige kapitein van de grote vaart uit Rotterdam wegens de hem subsidiar ten laste gelegde overschrijding van de op het Noordzeekanaal maximaal toegestane snelheid veroordeeld tot een boete van 100 gulden. De kapitein was ten laste gelegd dat de sleepboot „IKA-Goedkoop" op 241 maart van het vorige jaar door haar ei gen sleep, het 1.937 brt metende motor- schip „Geestland" (waarop de kapitein gezagvoerder was), werd aangevaren, met als gevolg dat de sleepbootkapitein C. Wortel door verdrinking om het leven kwam. I De rechtbank sprak de kapitein echter vrij van de hem primair ten laste geleg de dood door schuld. Een 44-jarige rijksloods eerste klasse uit Amsterdam werd eveneens vrijgespro ken voor hetzelfde feit, omdat geen fou- ten zijn gemaakt bij de besturing, maar bij de bevelvoering op het schip, die on der de verantwoordelijkheid van de kapi tein valt, aldus de rechtbank. De officier van justie had de kapitein verweten dat hij geen orders aan zijn be manning had gegeven om vanaf de bak bij voortduring op de sleepboot te letten. De raadsman, mr. K. de Waard, oud- eerste luitenant ter zee en eerste stuur man, had daartegenover gesteld dat juist de bemanning van de sleepboot de af stand tussen beide schepen moet bepalen. De Raad voor de Scheepvaart had ka pitein reeds de lichtste tuchtrechtelijke straf gegeven, namelijk een berisping. De Inspecteur-generaal voor de Scheep vaart had de raad gevraagd de kapitein geen straf op te leggen. De Nederlandse Organisatie Voor In ternationale Bijstand (N.O.V.I.B.) heeft het gironummer 100200 van de anti-hon geractie opengesteld voor de inzameling van geld ter bestrijding van de hongers nood in India. Gisteravond werd in een der zalen van Krasnapolsky in Amsterdam een open debat gehouden tussen de P.S.P. en de P.v.d.A., waarbij de opponenten waren de heren Nederhorst (P.v.d.A.) en H. Wiebenga (P.S.P.met als gespreks leider voorzitter F. Schreider (K.V.P.). In de pauze vertelde de heer Neder horst over het ongeval met zijn rech tervoet en toonde de gebroken voet met gips aan de gespreksleider. Advertentie Ook voor U het juiste adree DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471, IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1