Critiek op buitenlandse politiek van Soekarno wordt feller Anti-communisten werken in front pantjasilasamen Ben Barka-zaak veroorzaakt breuk tussen Parijs en Rabat coldrex Bergingsploeg vond 4 lijken 55 „d„trjsvanaa bss - - Renniesjg WERELDNIEUWS Nederland en België willen geen EEG-uitstel Van dag tot dag Vredesplan voor Rhodesië van Heath Westduits overleg i p over de hereniging f raatótoel Naam van minister Frey weer genoemd Kkkheb wwweeer n-negen en dd-dertig... Maar verkoudheid is meer dan koorts alleen. Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex V Op de Haarlems matrassenhuis Stafchef van Luxemburg door regering ontslagen Vliegramp Mont Blanc Jan van Ees te dun of versleten laat het ons even weten Young en Collins zullen de Gemini-10 bemannen Brandend maagzuur? helpen direkt! V.S.-functionarissen bij lijkschouwing van Mott profiteer van onze inruilactie 10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. Oorlogsmisdadigers in Salzburg voor rechtbank tS8SirrineS"i"S SP0Cdie **"1 SALZBURG (DBA) - In de Oosten- Minister Luns heeft opnieuw duidelijk rijkse stad Salzburg is het proces begon iaten blijken, dat de lijn die beide landen nen tegen de gebroeders Johann en Wil- tot nu toe hebben gevolgdl zal worden helm Maurer die van medeplichtigheid voortgezet. Dit betekent dat het plan- aan een aantal moorden op joodse gevan- Spaak vasthouden aan de meerder- genen in Poolse concentratiekampen wor- Ben Barka, links-georiënteerd Marok kaans oppositieleider en actieve politieke idealist, is vermoord door de minister van Binnenlandse Zaken van Marokko, generaal Oufkir, gunsteling van koning Hassan van Marokko. Ziedaar de hoofd zakelijke elementen van een tragedie, die ontsproten lijkt aan de fantasie van een geroutineerd auteur van politieke mis daadromans. Het is echter harde realiteit van vandaag, zich afspelend achter de schermen van de diplomatie en toevallig aan de oppervlakte van de publieke be langstelling gekomen. Wie was Ben Barka? Op welke manier werd hij om hals gebracht? Welke hoog geplaatste Franse en Marokkaanse func tionarissen speelden hun lugubere rol in deze misdaad? Op welke wijze werd Ben Barka in de val gelokt? Welke echte en semi-gangsters deden eraan mee en wat kunnen de gevolgen zijn van deze intri gante schelmerij? Dat alles komt lang zamerhand in stukjes en brokjes aan het licht en de affaire wordt met ieder ont huid feit afschuwelijker. Maar tevens blijkt steeds duidelijker de rioolmentali teit van figuren, die zich met de zoge^ naamde „veiligheidsdiensten" van naties bezighouden en wier taak het is, „de (Van onze correspondent) DJAKARTA Na het „wie mij lief heeft, volge mij" van president Soekarno stromen de aanhankelijkheidsbetuigingen binnen. Die blijken van aanhankelijkheid gaan echter veelal gepaard met het ken baar maken van eigen verlangens. Een van de eerste reacties kwam van het actiecomité voor de vernietiging van de dertig-september-beweging, waarin grote anti-communistische organisaties samen werken. Het comité heeft zijn naam veranderd in „front pantjasila" en diende zich nu aan als de moker van het Indonesische volk, die de vijanden van de pantjasila zal vernietigen. De pantjasila is de door Soe karno ontwikkelde nationale filosofie, waarin alle stromingen van het Indonesi sche volk zijn vertegenwoordigd. Tot die vijanden behoren natuurlijk de deelne mers aan de „dertig-september-bewe- ging", maar ook de „nekolim", zowel uit het oosten als uit het westen. Het „front pantjasila" is ervan over- natie" te beschermen tegen „vijandelijke tuigd dat op korte termijn zal worden acties". Een onderwereld van politieke voldaan aan de hartekreten van het volk: kuiperijen en een poel van weerzinwek- ontbinding van de communistische par- kende criminaliteit blijken onder de vloer de p.K.I.; van de openbare diplomatie in voortdu- rende beweging te zijn. De affaire-Ben wigging vanget^met, dat met de het leggen van nieuwe grondslagen voor het financieel-economische be leid door het gewijzigde kabinet; herziening van de buitenlandse poli tiek en vervanging van de gezags dragers die er niet in zijn geslaagd de belangen van natie en revolutie te verdedigen. Barka is slechts een symptoom daarvan. Het zou mogelijk zijn geweest dat de ge hele aangelegenheid onder een officieel zwijgen verborgen zou zijn gebleven. Toe vallige omstandigheden zorgden voor ont hullingen. Men zal er goed aan doen deze zaak, die in een uitvoerig gedocumenteerd en chro nologisch overzicht in ons blad van mor- I gen uit de doeken zal worden gedaan door onze redacteur in Parijs, niet uitslui tend te beschouwen als een onhandig heid van een niet-Europees regime, maar als een signalement van de verrotting, die de machtsstrijd begeleidt buRen het be- I^S^^LgTr, KioSrS, reik en de kennis van de officiële rege- Winter, is van zijn post ontheven, rings- en parlementsinstituten. Hij krijgt een „speciale functie" op het 'Deze verrotting treedt onvermijdelijk op, ministerie van de Strijdkrachten. Dat is wanneer de greep van de openbaarheid maandag meegedeeld. Trrtibt\7Artff*pnwoordi£in£en ©n I Reeds maanden was er sprake van leen gespannen verhouding tussen kolonel pers op de bewindslieden tekortschiet. winter en de minister van de Strijdkrach- Dat gebeurt, indien deze vertegenwoor- terli Marcel Fischbach. Ze hebben uiteen digende en controlerende instrumenten lopende politieke inzichten. De stafchef laten „.«eReur eigenmachtig optreden. regelen in het leger. De plaatsvervan De affaire-Ben Barka is niet een in- gend stafchef, kolonel Oscar Heldenstein, cidentele, maar een symptomatische ont- volgt voorlopig kolonel Winter op, worteling van democratische zekerheden. Buiten de wet en buiten de controle ge plaatste „diensten" vormen in ieder land, I bij iedere regeringsvorm en onder alle omstandigheden de kiem van een giftig gewas, dat verzieking en verrotting kan veroorzaken. Het is niet zonder reden dat in „vrije" landen zo fel en zo argwanend het oog gehouden wordt op de onmis baar genoemde instellingen, die „gehei me dienst" of „veiligheidsdienst" heten. Uiteraard gaat het daarbij niet om per sonen, maar om principes. Maar er zijn weinig personen die de weelde kunnen I dragen van zonder enige plicht tot ver antwoording aan opdrachtgevers en open bare lichamen te kunnen werken en oor delen, veroordelen en vonnissen. Princi pieel gezien uit het oogpunt van demo cratische zuiverheid is een buiten de wet gestelde dienst een verzaking van die j zuiverheid. Men zou kunnen stellen dat dit wel zeer I ethisch klinkt, maar in de praktijk on bruikbaar moet heten. Dat betekent ech- j ter, dat het zuivere democratische princi pe in de praktijk onbruikbaar zou zijn. Dat opent sombere perspectieven. Hoe somber deze kunnen worden, leert I een blik in de poel van terreur en mis daad die de affaire-Ben Barka blijkt te omspoelen. In ons blad van morgen kan I men daarover de tot dusver aan de op- pervlakte gekomen onthullingen samen gevat vinden. Een waarschuwende infor-1 matie, waarmee men zijn voordeel kan j doen. LONDEN (AP en AFP) De leider van de conservatieve oppositie in het Britse lagerhuis, Edward Heath, heeft De herziening van de buitenlandse po litiek is eveneens aan de orde gesteld in het weekblad „Katholiek leven", dat voortgaat met het afbreken van naar Indonesische begrippen heilige huisjes. Rekende het blad in een van zijn vorige edities reeds af met de nasakom-idee nu schrijft het dat maar eens een eind moet komen aan de fobie voor „rechts" en „nekolim", het samenvattende woord voor neokolonialisten, kolonialisten en imperialisten. „Voor ons is het niet belangrijk, of men de pantjasila links of rechts noemt, maar dat de door ons gewenste gelijk heid en rechtvaardigheid worden bereikt. Voor wie zijn ogen goed de kost geeft, is het duidelijk dat in de landen die wij rechts noemen juist welvaart, vrijheid en sociale rechtvaardigheid groter zijn dan in linkse landen", aldus „Katholiek Le ven". Wat de angst voor „nekolim" betreft, schrijft het dat die tot zijn ware propor ties moet worden teruggebracht en niet als middel voor goedkope agitatie moet dienen. „Altijd maar de nekolim de schuld ge ven van ons falen, heeft tot gevolg dat het volk niet meer reageert en zichzelf niet meer corrigeert. Het kan ook een teken zijn dat wij lijden aan een min derwaardigheidscomplex. Wij moeten vri; zijn betrekkingen te onderhouden met welk land dan ook, als die betrekkingen in ons voordeel zijn". Het blad citeert in dit verband de uit spraak van Soebandrio dat hij vroeger in zijn buitenlandse politiek geen vrijheid bezat, omdat de PKI er een eigen buiten landse politiek op nahield. „Alles wat smerig is, van links én rechts, moeten wij ver van ons werpen", aldus „Katholiek Leven", dat met zijn artikel een bijdra ge leverde aan een op dit moment actueel onderwerp: hoe gaat Indonesië's buiten landse politiek er in de toekomst uitzien? t-nt a d\ Firt Axrzao+HnitcÉ* Ennds- I i Mijne Moedertaal BONN (AP) De Westduitse bonds kanselier Erhard, zal in februari een bij eenkomst beleggen van Westduitse politie ke leiders om te praten over de offers die kunnen worden gebracht om te komen tot jn MXhe Scotch Inn" was het. Ik was er een hereniging van de twee Duitslanden. op de naam binnengelopen. Het zaakje Regeringsperschef Von Hase, zei op een had niets van een Schotse herberg, maar persconferentie dat de besprekingen zul-1 was er wei knus. Ik wachtte een ken- len gaan over „het nut van het stellen nis die zich niet aan zjjn afspraken houdt, van de feiten in concrete bewoordingen wat d[kwijls wel aangenaam kan zijn. Aan de besprekingen, die een vertrouwe- Aan een tafeltje naast mij zat een „zij lijk karakter dragen, zullen de leiders van £ij zat te duimen-draaien totdat er een alle grote Westduitse politieke partijen ,,~e» binnenkwam. meedoen. w* RABAT (AFP) Prins Moelay Ali, de ambassadeur van Marokko in Parijs, is door zijn regering teruggeroepen. Zon dagavond had de Franse regering haar ambassadeur in Rabat, Robert Gillet, teruggeroepen in verband met de weige ring van de Marokkaanse regering, minis ter Oufkir uit te leveren die betrokken zou zijn geweest bij de verdwijning van Ben Barka. De gewezen Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Reda Guedi- ra, zei maandag dat hij tijdens het week einde heeft getracht de breuk in de Frans- Marokkaanse betrekkingen te helen. Een aantal rechercheurs was maandag aanwezig bij de begrafenis van de 39-ja- rige ex-gangster Georges Figon, een sleu telfiguur in de Ben Barka-affaire. Vol gens de politie schoot Figon zichzelf ver leden week maandag dood, toen men op het punt stond, hem te arresteren. Er wordt echter betwijfeld, of er sprake was van zelfmoord. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, zou begin november reeds op de hoogte van de toedracht van de ontvoering zijn geweest. Dat meldde maandag het linkse Par ij se weekblad L'Express" in een extra-editie, Frey zou Advertentie Koorts, hoofdpijn, verstopte neusdien vitamine C, dat het herstel ver- u voelt u écht ziek. Daarom moet u snelt en extra weerstand geeft. Col- niet één van de symptomen van uw drex verdrijft de hele verkoudheid verkoudheid bestrijden, maar uw radicaal. Pak uw verkoudheid serieus hele kou. Dat doen Coldrex twee- aan. Neem Coldrex laagstabletten. Coldrex stilt de pijn, doet de koorts dalen en maakt uw neus weer vrij. Coldrex bevat boven- 117 mensen verloren het leven, toen maandagochtend enkele minuten over acht de Kasjenjoenga van Air India tegen de Tournet, een van de toppen van het Mont Blanc-massiefvloog. De brokstukken van de reusachtige machine, een Boeing-707, lagen over de gehele helling verspreid. IJzige kou de en sneeuwval maakten het een reddingsploeg onmogelijk lang op de plaats van de ramp te blijven. Slechts vier lijken konden worden geborgen. (Telefoto) „Nee, maar, Georgee, wat zit jij nou hier? Zó maar een lady-in-waiting Wacht je op iemand?" Nee. Kom zitten. Leuke trenchcoatr heb je aan!" „Dat is geen „trench", het is een „offi cers coat!" Funny thing! en „double-breasted Is weer „en vogue" hè? Zit goed. Weer van een stof die echt „body" heeft." .Ja. „good stuff". Vond ik direct ook. Het is „night blue"" jSure! Ik houd van die „coats Je bent er nooit „over-dressed" mee. Rook je?" ,FIag ik m'n eigen merk? Ik rook altijd „king size! Cork tipped" „Tuurlijk"! Hier. Ik heb m'n „ligh- t€T Het is hier wel „cosy", vind je niet? Schattig jurkje heb je aan! „Cocktail"?" „Nee, zo maar een „afternoontea'tje". Er zou een „bridge drive" zijn, maar die ging niet door. Hoe is het met Eddy? O, dieStill going strong!" Heeft nu een fantastische „job". „Sales mana ger" bij de „All America"." Hij was toch „fiction editor" bij de ICTCLTlt?" Ja. Maar hij vond deze „job" beter voor zijn „image". Geeft ook meer „per sonality"." „Ah. Daar is Mary. Ik moet iets heb ben om óp te peppen, Mary!" .Long drink," of „short", mevrouw?" .Er tussen in, Mary. Geef me een Mar tini, „on the rocks"." Goed. mevrouw. U nog iets, me vrouw?" „Mij maar een „sherry-flip"." „Uitstekende „service" hier. Die Elaine die hier vroeger was is nu „hostess" bij de „BEA". Haar man is die „entertai ner" bij de „Seven Oaks". Hoewel zij het niet nodig hebben. Zij is ook volkomen .self supporting". Hij had onlangs een fik se „crash" met zijn „Jaguar" „Total loss"." „Och, die mensen lijden tegenwoordig allemaal aan „struggle for highlife"." „Hij had toch niet gedronken. Waar schijnlijk „the day after the night be fore"." „Er zal „so wie so" wel iets aan de hand geweest zijn met hem." „So wie zo"? Wat bedoel je? Weet je daar geen Hollandse uitdrukking voor?" Ik had mijn jas aangetrokken, mengde me onder het passeren even in het ge sprek. „„Anyhow" bedoelt mevrouw' zei ik. Bij me thuis was Aaltje nog bezig met zïlverpoetsen. Ze zong een Nederlands lied: „Mijne móédertaai!! Is de schó. Advertentie -CHAMONIX (Reuter en AP) Een zijn inlichtingen o.a. van de Parijse poli- groep mannen van de bergpolitie is gis- \hoonste Taal.. tieprefect Papon hebben en van het gaul- tennjddag aangekomen op een berghel- listische parlementslid Lemarchand. ljng van de Mont Blanc, dichtbij de Laatstgenoemde stond, volgens het blad, piaats waar de Boeing-707 van de Air In- in contact met Figon. dia is verongelukt. Het was snerpend „L'Express" deelt voorts mee dat de Ma- koud zodat zij korte tijd later de terug- rokkaanse minister Oufkir 3 november, tocht moesten aanvaarden. Tot nog toe kort na de ontvoering van Ben Barka. zijn de stoffelijke overschotten van vier in de Marokkaanse ambassade in Parijs van de 117 inzittenden gevonden. Er wa- een diner heeft gegeven, waar ook Roger ren geen overlevenden. Deskundigen me- Frey zou aanzitten. Bij die gelegenheid nen dat het tot de lente kan duren voor- aiiai ||IO|fOC wilde Oufkir, tegen wie door de Franse daj de bergingswerkzaamheden zullen UW! Ill Q II H« justitie een internationaal arrestatiebe- I zjjn voltooid, vel is uitgevaardigd, van zijn Franse ambtgenoot gedaan krijgen dat Frankrijk Over de oorzaak van de ramp tast men geen stappen zou nemen in de kwestie. nog jn het duister. Volgens de verkeers- Volgens „L'Express" had Frey de uitno- ieidjng in Genève vloog het toestel op diging eerst geaccepteerd, maar op het een hoogte van ruim zesduizend meter, laatste ogenblik afgezegd, nadat de ver- De hoogte van de Tournette is 4677 meter, dwijning van Ben Barka plotseling in de Onder de slachtoffers bevond zich de openbaarheid was gekomen. Namens 46 man tellende Indische bemanning van Frey hadden toen Papon en Jacques Au- ttn schip dat in Bremen voor India was bert, de kabinetschef van de minister, gebouwd. De aflevering van het schip zal aan het diner deelgenomen. nu worden uitgesteld tot in India een nieu- Twee weken voor zijn verdwijning zou we bemanning is aangeworven. Ben Barka nog een ontmoeting met pre- Professor Homi Bhabha, de grootste sident De Gaulle hebben gehad. Dat be- kerngeleerde van India, die ook is omge- richtte 't Marokkaanse persbureau maan- d ,g45 d leiding ge- komen, heeft sinds 1945 de leiding ge dag. had van de Indische Commissie voor kern- Door het Elysee is hierop meegedeeld energje Hij was onder meer voorzitter dat president De Gaulle, noch secretaris- van de eerste internationale kernconfe- generaal Foccart, noch iemand uit de om- rentie jn Genève van 1955 en lid van de geving van de^president ooit een ontmoe- wetenschappelijke commissie van de Ver enigde Naties. prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 10S haarlem, telefoon 11485 John W. Young, ge- een „vredesplan" voor Rhodesië bekend- I marine, en gemaakt. Michael Collins, luchtmachtmajoor, zijn TT - tij JQ+ Rritse reeerine gisteren aangewezen als piloten van de HiJ stelde voor dat de -Britse reg g Gemini.10 In het derde kwartaal van dit Ian Smith rekent. Rhodesië moet van De 35_jarige Young die vorig jaar met z'n huidige eenzijdig uitgeroepen onalhan- Grissom de Gemini-3 vlucht maak- keliikheid afstand doen, maar hierop virgu yiissum uc dient geen periode van direct koloniaal te, zal het commando voeren, bestuur te volgen, zoals premier Wilson wil. Volgens het plan-Heath moet Rhode sië een regering krijgen die zich baseert op de grondwet van 1961. De assemblee van de Raad van Europa in Straatsburg heeft besloten, de kwestie Rhodesië op de agenda te plaatsen. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft vandaag in het Britse weekblad „Punch in een lang artikel zijn greep naar de macht van elf november vorig jaar ver dedigd. Hij richtte onder meer een aanval Advertentie BRUSSEL De Nederlandse en de Belgische regering zijn van oordeel dat de bijeenkomst van de zes EEG-landen in Luxemburg, aanstaande vrijdag en zater dag, onmogelijk kan worden uitgesteld. Hun ministers van Buitenlandse Zaken hebben geen gelegenheid terug te keren naar de hoofdstad van het groothertog dom voor half maart. Dat is maandag in Brussel meegedeeld na de bijeenkomst van minister presi dent Cals en minister Luns met hun Belgische collega's Harmei en Spaak en nog enige andere Belgische ministers. Premier Cals zei na afloop van de lunch in het kasteeltje Groothertoginne- dal, dat in een buitenwijk van Brussel ligt: „het is eigenlijk opmerkelijk dat er zoveel belangstelling is voor een derge lijke bijeenkomst, die toch normaal is en die zo langzamerhand traditie is gewor den". ting met Ben Barka heeft gehad. MOSKOU (AP en Reuter) De offi ciële schouwing van het lijk van de 27- jarige Amerikaan Newcomb Mott, die in. Russische gevangenschap zelfmoord zou Stakingen. In Griekenland zijn vijftigdui- hebben gepleegd, heeft een aantal snij- zend gemeente-ambtenaren voor onbe- wonden aan buik, nek, polsen en ellebo- paalde tijd in staking gegaan. Ook 15.000 een aan het licht gebracht. Dit werd gis- man van het technische personeel van teravond door de Amerikaanse ambassa- de Griekse PTT zal voor zes dagen het de in Moskou meegedeeld. De arts van werk neerleggen, de Amerikaanse ambassade en een consu- Kneedbommen. In de hoofdstad van Cy- lair ambtenaar woonden de lijkschouwing pruS) Nicosia, zijn twee kneedbommen bij. ontploft. Er werd materiële schade Zoals bekend werd Newcomb Mott vo- aangericht maar er vielen geen slacht rig jaar november tot anderhalf jaar ge- 0ffers vangenisstraf veroordeeld wegens illegale overschrijding van de Noors-Russische Virusziekte. In twee Britse plaatsen Warrington in Engeland en Dundee in Schotland lijden schoolkinderen aan 'n onbekende virusziekte. De verschijn selen zijn keelpijn, hoofdpijn en ver moeidheid. Sloop. De bunkers en pantserversperrin ringen van de onder Hitier aangelegde „Westwal" aan de Duits-Franse grens zullen dit jaar verder worden afgebro ken. Voor 1966 is daarvoor een bedrag van ruim twee miljoen gulden uitge trokken. De sloop heeft al ongeveer 24 miljoen gekost. grens. De ministers van beide landen hebben kwesties van gemeenschappelijk belang besproken. Tijdens die bespreking werd het verzoek bekend, om in verband met de Italiaans regeringscrisis de bijeen komst van de zes in Luxemburg uit te stellen. Nederland en België zullen er bij de demissionaire Italiaanse regering op aandringen de bijeenkomst toch te laten doorgaan. Ook al, omdat zij menen dat heidsbesluiten in de EEG-ministerraad, den beschuldigd. Onder meer zouden zij maar geen toepassing ervan op voor 1966 aan de „bloedzondag in het kami) Sta genomen en op nog te nemen „achterstal- nislau hebben deelgenomen, waarbij on- lige" besluiten steun bij Nederland zal geveer 1.200 gevangenen werden doodge- vinden. schoten. Overleden. De vertegenwoordiger van de Amerikaanse commissie voor kernener gie in Brussel, Charles Schank, is op 55-jarige leeftijd in de Belgische hoofd stad overleden. Besprekingen. President Novotny van Tsjechoslovakije is voor besprekingen met de Poolse regerings- en partijlei ders in Warschau aangekomen. Medisch onderzoek. De sjah van Perzië is in Oostenrijk om er drie weken rust te houden. Hij zal er ook een algemeen medisch onderzoek ondergaan. Verlovingsplannen. Kroonprins Hans Adam van Liechtenstein, 21 jaar oud, zoon van prins Franz Jozef II en prin ses Gina, zal zich met Pasen gaan ver loven met de twintigjarige Oostenrijkse gravin Marie von Kinsky. Broodje-vismeel. Een Deense scheikun dige, H. M. Ehlers, heeft een middel gevonden om vismeel smaak- en reuk loos te maken. Deze ontdekking zou kunnen leiden tot het bakken van brood uit vismeel. De voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties (FAO) heeft belangstelling voor de vin ding. Sekse-verandering. Zeven arbeiders in 'n laboratorium voor de vervaardiging van anti-conceptiepillen in de Engelse plaats High Wycombe werden onmid dellijk overgeplaatst, toen zij tekenen begonnen te vertonen van sekse-veran dering. Deze verschijnselen zijn na de overplaatsing verdwenen. Wekbed. Een van de nieuwigheden op de internationale meubelbeurs in de West duitse stad Keulen is een bed dat auto matisch wekt. Het is uitgerust met een kleine elektrische motor die op het ge wenste tijdstip aanslaat en trillingen veroorzaakt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3