Britten zijn bereid te spreken over lidmaatschap van de EEG Minister Luns zinspeelt op gemeenschap zonder Fransen HET WEER I Drs. Den Uyl: „Leger schiet te weinig" Decoratiebeleid wordt herzien MORRIS 20°/o korting F0T0-L0EK ANDERSON Gesprek bonden met AKU wordt vrijdag hervat Schrootaffaire in Europoort Kosten van bruiloft enige miljoenen Ongeluk in Leiden eist twee doden Göteborg op TV Militairen van twintig inbraken verdacht Betoging in Parijs tegen De Gaulle iiilfii W. A. VERWOERD en ZONEN 51e JAARGANG NUMMER 71 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 26 JANUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Verkiezing in Huil pagina 7 Parijse mode pagina 9 IJ.C.-beker naar Finland pagina 13 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 7 Van Dag tot Dag2 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Ben Barka- schandaal 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Langs sluizen en havens5 Sport7, 13 Radio en tv 8 Kunst8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Ferdinand10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs H Topsy12 Lyidsprékers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Somber GEMEENTE KWAM OVER DE BRUG I V. Kleine Engelanders Het woord is aan Ben Barka-affaire llllllÉ - - Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweedkleding WATERBOLK WASAUTOMATEN KOLEN VOOR GOEDE PASFOTO'S IJmuider Courant (Van onze correspondent) LONDEN. Groot-Brittannië is klaar en bereid te onder handelen over toelating tot de Europese Economisehe Gemeen schap. mits daarvoor de juiste voorwaarden kunnen worden verkregen. Met deze verklaring heeft Engelands minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, gisteren zijn stem gevoegd bij die van de vele Britten door wie de laatste tijd „op naar het continent" wordt geroepen. Eergisteren hadden zowel socialis tische en conservatieve Britse politici in de Assemblée van de Baad van Europa in Straatsburg al de aandacht getrokken door zich in heel positieve bewoordingen uit te laten over de toekomstige relatie tussen Groot-Brittannië en het Europa van de „zes". Minister Stewart voerde het woord tijdens een lunch, die eveneens werd onderbroken voor een redevoering van zijn Nederlandse collega Luns. De Nederlandse bewindsman bleek, evenals Stewart, van mening te zijn dat zijn land en de zes E.E.G.-landen thans dichter bij elkaar staan dan vroeger het geval is geweest. De rede van mr. Luns trok vooral de aandacht, omdat er openlijk in werd gerept over de mogelijkheid van een Euro pese Gemeenschap zonder Frankrijk. Stewart had zijn uit lating over de toenadering tot de „zes" verwerkt in een relaas over de toekomst van het gehele Europa. De Europese samen- werking zal, zo is zijn standpunt, in de toekomst niet beperkt mogen blijven tot alleen de gebieden van de E.E.G. en de E.V.A., maar zal ook open moeten staan voor Oost-Europa en de Sovjet-Unie. Men kan zo'n uitlating beschouwen als een Brits gebaar naar president De Gaulle en zijn „Europa van de oceaan tot de Oeral". Het lijkt er namelijk op dat de kansen voor opneming van Groot-Brittan nië in de EEG beter zijn geworden na De Gaulle's brute afwijzing van drie jaar geleden. De Franse president schijnt iets te zijn bijgedraaid, misschien omdat ten slotte ook de Engelsen tegen een supra nationaal Europa zijn en hij hen als bond genoten tegen de federalisten kan gebrui ken, misschien ook wel om de pro-Britse vijf te 'vermurwen. In ieder geval heeft men een verandering in zijn opvatting bespeurd. Hieraan moet worden toegevoegd dat op hun beurt de Britten ook niet zoveel no ten meer op hun zang hebben. Met name de conservatieven hebben als de afgewe zen minnaars hun lesje geleerd. Zij wil len het goedmaken door, zodra zij de macht hebben heroverd, met een nieuwe liefdesverklaring voor de dag te komen, zonder irriterend voorbehoud. Deze lief desverklaring zou de vorm moeten aan nemen van een aankondiging dat de re gering van plan is opnieuw naar de hand van de EEG te dingen. Oppositieleider Heath is al enige tijd geleden in het Elysée geweest om De Gaulle op de hoogte te brengen van de bruidschat die de Tories denken mee te brengen. Hun nieuwe programma voor ziet- namelijk in het afstemmen van be paalde Britse sociaal-economische maat regelen op die van de EEG. Heath kon bovendien melden dat het Gemenebest nu wat toeschietelijker is dan indetrtijd het geval was. De reactie was een goedkeu rend knikje van de president en een voor zichtige aanmoediging uit het Franse par lement. Een ander vertederend geluid kwam daarna van de conservatieve leider Enoch Powell, die Engelands defensie op Eu- Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt niet plaatselijk nog wat motregen of lichte regen en in het zuiden en midden van het land hier en daar mist. Matige tot zwakke wind tus sen zuidoost en zuid. In het noor den van het land iets hogere, elders ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. ropa wil richten in plaats van op de as Suez-Singapore. Powell is nog een een ling in zijn partij, maar zijn invloed is groot. Voor De Gaulle had destijds Mac- Millan's defensie-„verraad" kort na een gesprek in Rambouillet sloot deze in Nassau de Polarisovereenkomst met pre sident Kennedy af de doorslag gegeven om de Britse aanbidder bars de deur te wijzen. Maar op het bgenblik heeft de EEG met een Labourregering te maken. De socialisten, onder wie vele „kleine Enge landers" zoals kortzichtige nationalis ten hier worden genoemd moesten aan vankelijk niets van de EEG hebben, om dat zij vonden dat de conservatieven via de Euromarkt hen politiek-economisch trachtten schaakmat te zetten. Nu Labour aan het bewind is lijkt de houding ten opzichte van de EEG milder. Maar let wel: het is tot nu toe niet ver der gekomen dan enig geflirt. Labour wil wel een intieme verhouding, maar voor lopig geen huwelijk. Engelands chro nische crisis drijft het land inmiddels echter langzaam toch in de richting van die EEG. Vrijdagochtend om elf uur ontmoeten de bij de AKU-CAO's betrokken acht werk nemersbonden de directie van de AKU voor een nader gesprek over de geschil punten. Het overleg wordt weer gevoerd in het hoofdkantoor van de AKU in Arn hem. Eind vorige week vroegen de werkne mersbonden om nader gesprek. Ze kon digden toen telegrafisch aan, dat zij en kele amendementen zullen voorleggen, die een deel van de bezwaren van de AKU-directie tegen de voorstellen van de vakbonden ten aanzien van de bevoorde ling van georganiseerden zouden kunnen wegnemen. De AKU-directie heeft bij haar telegrafische uitnodiging voor het nadere gesprek reeds eerder laten blij ken, dat zij individuele bevoordeling van georganiseerden onaanvaardbaar blijft achten. De afspraak voor het nadere ge sprek is vanochtend gemaakt. De achtjarige boerendochter, Joce- lyn Liddell moest elke dag ongeveer veertig kilometer afleggen om haar school te bereiken. Dat deed zij in een taxi. De kosten worden betaald door de gemeente. De boerderij van haar vader ligt geïsoleerd in het Britse Dumfrieshire. De gemeente is aan het rekenen geslagen en kwam tot de conclusie dat het op den duur veel goedkoper zou zijn, als voor Jocélyn een brug over de rivier werd geslagen. Dat is ge beurd. Jocelyn loopt nu in tien mi nuten naar school. Ze is met haar „privébrug" wat in haar nopjes. Rotterdam heeft zich in een schroot- affaire gestort. Onder het motto „Ope ratie drieling" gaat men een schoon heidsfoutje dat tot nu toe aan de Euro poort kleefde, nl. de restanten van drie gezonken schepen, verwijderen in de buurt van het Noorderlioofd bij Hoek van Holland. Roestige resten van de drie, die in stukken en brok ken worden bovengehaald, worden tij delijk op een zandplaat in de buurt ge deponeerd, waar ze met een voorbijva rende tanker op de achtergrond deze fraaie foto opleverden. De Europoort staat straks, als de baggerwerkzaam- heden die bij deze wrakopruiming ho ren, zijn uitgevoerd open voor schepen tot 165.000 ton. Marjorie Nicholson: Waarom presteren vrouwen minder dan mannen? Omdat zij geen vrouwen achter zich hebben die hen stimuleren. (Van onze parlementaire redactie) „De bruiloft van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg gaat, als men al le uitgaven bij elkaar optelt, enige miljoe nen guldens kosten. Die komen echter niet allemaal voor rekening van het rijk," zei de minister-president mr. Cals gisteren in de Eerste Kamer. De premier was bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken ge vraagd naar, de wijze waarop het kabinet de kosten van de bruiloft denkt te finan cieren. Naar mr. Cals zei komt een be langrijk bedrag voor rekening van het koninklijk huis. Voorts dragen de steden bij in de kosten, terwijl een „aanzienlijk bedrag" ten laste komt van de rijksbe groting. Dat bedrag is niet voor rekening van de post „onvoorzien", zoals aanvankelijk werd verondersteld, maar zal na het hu welijk bij suppletoire begroting worden aangevraagd. In welke orde van grootte het bedrag komt dat met de bruiloft is gemoeid kon de premier niet zeggen om dat een aantal factoren nog onzeker zijn. Hij deelde mee dat de keuze van Amster dam als plaats van het huwelijk impli ceert dat de stad een tegemoetkoming in de kosten kan verwachten. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. Luns, heeft in Londen gesproken met zijn Brit se 'ambtgenoot Michael Stewart. De situatie in de E.E.G. en de eventuele toetreding van Groot-Brittannië tot. de gemeenschap zou de hoofdschotel van het gesprek zijn geweest. (Telefoto). (Van onze parlementaire redactie) „De regering hoopt nog voor de Kamer verkiezingen in 1967 met een wetsontwerp bij de Tweede Kamer te komen, waar in een nieuwe wijze van decoreren wordt geregeld. De ministerraad heeft voorstel len voor een grondige vernieuwing van het decoratiebeleid in behandeling," zo deelde minister-president mr. Cals giste ren mee in de Eerste Kamer. In antwoord op vragen, die de sena toren De Loor (P.v.d.A.) en Beerekamp (CH) de premier hadden gesteld bij de behandeling van de begroting van het de partement van Algemene Zaken, zei mr. Cals dat de staatscommissie-Houben rap port over de vernieuwing van het decora tiebeleid heeft uitgebracht. Een departe mentale werkgroep onder leiding van de minister van Binnenlandse Zaken heeft daaruit reeds een aantal voorlopige con clusies getrokken, die in een wetsontwerp zullen worden ondergebracht. Er gaat echter nog wel enige tijd over heen. voordat de nieuwe wijze van de coreren kan worden toegepast, aldus pre mier Cals. Hoewel de minister-president geen bijzonderheden gaf, mag worden aangenomen dat het nieuwe beleid zal be staan uit een afzwakken van de lintjesre gen en de opheffing van het automat! sche verband tussen aantal dienstjaren, maatschappelijke positie en de te verle nen decoratie. Een afschuwelijk verkeersongeluk op de Herensingel in Leiden heeft gister avond het leven van twee scholieren ge- eist. De jongelui, de 17-jarige L. H. J. M. Beuk uit Noordwijk en de 18-jarige D. T. van Niekerk uit Hazerswoude waren vrij wel op slag dood, toen zij bij een inhaal- poging met hun bromfiets onder de aan hangwagen van een vrachtauto schoven. „Het Nederlandse leger gebruikt weinig munitie. Er wordt te weinig geschoten." Aldus minister Den Uyl (Economische Za ken) bij de behandeling door de commis sie voor economische zaken uit de Twee de Kamer van diens begroting 1966. Ter sprake kwam onder meer de ge deeltelijke stopzetting van een munitie- en wapenfabriek te Breda (Hispano-Suiza), die ten dele heeft moeten overschakelen (Van onze correspondent) Besprekingen tussen de N.T.S. en de Zweedse televisie hebben tot resultaat gehad dat tegen de verwachtingen in toch enkele rechtstreekse reportages van de wereldkampioenschappen hardrij den op de schaats in Göteborg op ons televisiescherm te zien zullen zijn. Op zaterdagmiddag 19 februari zendt de N.T.S. een rechtstreekse reportage van een uur uit van de 500 meter, en 's avonds een door de Zweedse televisie te vervaardigen samenvatting van de rit ten op de 500 en de 5000 meter. De leng te van dit overzicht is een half uur. Zon dagmiddag 20 februari vervolgt de N.T.S, met een rechtstreekse reportage van een uur van de 1500 meter en 's avonds met een samenvatting van de 1500 en de 10.000 meter, plus de ceremonie protocollair. Mocht een Nederlander tot de kansheb bers op de wereldtitel blijken te beho ren, dan zal zondag van de beslissende rit eveneens een rechtstreekse reportage worden uitgezonden. De koninklijke marechaussee heeft twee reserve-wachtmeesters van de Koninklij ke Landmacht gearresteerd, die worden verdacht van een serie van rond twintig inbraken en diefstallen in verschillende legerplaatsen en woonhuizen. Een der verdachten liep bij een poging tot ont vluchten kogelwonden in een schouder en een been op. Het tweetal werd be trapt bij een inbraak in de officiersmess van de legerplaats Ermelo. op de civiele sector. Van de vestiging van deze fabriek koesterde men destijds gro te verwachtingen, die evenwel niet wer den gehonoreerd. Pogingen om militaire orders te verkrijgen, ook in Atlantisch ver band, bleken vruchteloos. Het was de K.V.P.-er Maenen, die gis teravond in het debat een lans brak voor de Bredase fabriek. Minister Den Uyl zeg de toe, de door de heer Maenen ter spra ke gebrachte en eerder gedane toezeggin gen tot overheidsmedewerking te zullen onderzoeken. Minister Den Uyl betoogde verder dat ons land er economisch niet zo slecht voor staat als velen wel beweren. Wel is het nodig dat we voorzichtig zijn maar er is geen sprake van een kentering in de con junctuur. Dit laatste zei hij voornamelijk tegen wat hij noemde enkele hooggeleer den, die op basis van heel simpele aan wijzingen uitlatingen hadden gedaan als zou er een verandering van de conjunc tuur op til zijn. Voor een uitvoerig ver slag van hetgeen minister Den Uyl in de Tweede-Kamercommissie gisteren heeft gezegd verwijzen wij naar de pagina fi nanciën en economie. PARIJS (Reuter en AP) De voorma- l lige Franse presidentskandidaat Frangois Mitterrand heeft gisteravond op een openbare bijeenkomst in Parijs gezegd dat president De Gaulle vermoedelijk al voor de verkiezingen in december vorig jaar op de hoogte was van de affaire Ben Bar- ka. Zijn gehoor, ongeveer 10.000 socialis- ten, radicalèn en communisten, riep „Weg met De Gaulle". Kort na de bijeenkomst demonstreerden zij op de boulevard Saint Michel tegen De Gaulle. Volgens de advocaat van de gewezen gangster Georges Figon, Pierre Lemar- chand, die tevens gaullistisch parlements lid is, zou hij commissaris Jean Caile al in november over de zaak Ben Barka heb ben ingelicht. Deze deelde de advocaat toen mee dat de Franse contra-spionage niet verantwoordelijk was voor de ontvoe ring. (Zie ook Achtergrond op pag. 3) i»—i Advertentie dames- en heren pantalons Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam voor Kleine Houtstraat 30-32, Haarletn Tel. 10906 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier). Ri\ KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1