Johnson overweegt hervatting bombardement Noord-Vietnam Washington peilt reacties Uw huid vraagt méér dan slaap HET WEER PTT -tarieven weer omhoog Oorlogswinst in Zuid-Vietnam Bundesbahn gaat bezuinigen Straffe prijsbewaking blijft noodzakelijk nu BONT met SCHERK KAMPERMAN Helikopter redt drie man uit zee Huiskes in Davos door ploeg begroet net even anders! BONTMANTELS 10%-15% korting PERSIANER NERTS BISAM ZEEHOND PETIT GRIS </2 KIP2.25 51e JAARGANG NUMMER 72 DONDERDAG 27 JANUARI 1966 Kantoer: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-UMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mijo Hernieuwd onderzoek Vlaardingen 153 pagina 4 SD-documentatie pagina 9 IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Kennemer Kruimels7 Topsy8 Sport9, 17 Radio en tv11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Ferdinand16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Enkele opklaringen Johnsons interesse Het woord is aan Zij waren op weg naar bij Terschelling gestrande „Doka" MH! Minister Den Uyl in Tweede-Kamercommissie: COUPONS GEBREIDE MODELLEN M. KOELEMIJ IJmuider Courant ,1 (Van onze correspondent) WASHINGTON. Steeds sterker wordt in de Amerikaanse hoofdstad de verwachting dat president John son spoedig zal besluiten de bombar dementen op Noord-Vietnam te laten hervatten. Gisteren kreeg die ver wachting extra steun door een ver klaring van minister Rusk in de com missie voor de Buitenlandse Politiek van het Huis van Afgevaardigden. Rusk zei, dat de Amerikanen met hun vredesoffensief het hele alfabet hadden afgewerkt en nog wel meer dan dat. Maar de pogingen zijn zon der resultaat gebleven. „Bovendien moet niet worden vergeten dat de communisten in Vietnam van hun kant de stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen niet hebben beantwoord met een staken van hun bombardementen in Zuid-Vietnam", aldus Rusk, die onder deze laatste term de terreuraanslagen, het leggen van mijnen en het mortiervuur va» de Vietcong verstaat. Advertentie Wanneer u 's nachts slaapt, moet ook uw huid vrij kunnen ademen. Daarom moet u *s avonds uw huid behandelen met Scherk Gezichtslotion. Dan verwijdert u alle stof en make up, terwijl de bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Alleen zó blijft uw huid gezond en stralend mooi. In flacons v.a. f2.95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes 3,- tn 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40). Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen en aanvanke lijk hier en daar enige regen. Ma tige, aan de kust aanvankelijk vrij krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag, maar in het noorden iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De vraag voor president Johnson is nu of de eventuele hernieuwde luchtaanval len ook gericht zouden moeten zijn tegen industriële centra, zoals Hanoi of haven installaties zoals bij Haiphong. De officië le vaagheid en aarzeling lijkt een dubbel doel te hebben. 1. Wil Washington met de dreiging van een mogelijke hervatting op korte termijn van de bommenregen de communistische tegenstanders nogmaals onder uiterst zware druk zetten? 2. Wordt in deze periode van besluite loosheid gepeild hoe de binnerr- en buiten landse reacties op een hervatting van de bombardementen zouden zijn? President Johnson is vaak meer geïn teresseerd in wat parlementariërs in Washington van de toestand in Vietnam denken dan in de mening van de interna tionale publieke opinie. Wat de betekenis van het Amerikaanse parlement voor de "buitenlandse politiek aangaat is altijd de houding van de Se naat, (honderd leden, twee per staat) van belang. Over de houding van de senatoren wat de bombardementen op Vietnam be treft zijn enkele interessante gegevens be kend geworden. Vijfentwintig senatoren hebben zich uit gesproken tegen een hervatting van de bombardementen. Daaronder bevinden zich prominente figuren als Robert Ken nedy, Mansfield, de leider van de demo cratische fractie in de Senaat en de ex pert op het gebied van de buitenlandse po litiek, Fulbright. Vijfentwintig andere senatoren zijn vóór de hervatting van de bombardementen. En 39 hebben verklaard dat wat hun betreft de zaak geheel aan president Johnson moet worden overgelaten. De republikeinse oppositie was vooral te vinden in het kamp van de voorstanders van de hervatting en in de groep die Johnson de vrije hand wilde geven. De democratische partijgenoten van de presi dent daarentegen vormden grotendeels de Met ingang van 1 mei zullen de post- tarieven worden verhoogd. Op I februa ri zullen tarieven voor telefoon, tele graaf en telex omhoog gaan. Het briefporto gaat omhoog van 18 naar 20 cent. Op een briefkaart moet 12 cent worden geplakt in plaats vari 10 cent. Het tarief voor drukwerk en monsters gaat omhoog voor stukken van 0-20 gram naar 10 cent. Op drukwerken en monsters van 20 tot 50 gram zal 12 cent worden geplakt. Het tarief van 50 tot 100 gram blijft op 15 cent. Verder zal per 100 gram 10 cent moeten worden bijgeplakt. De tarieven voor nieuwsbladen (0-55 gram) gaan omhoog van 1,3 naar 1,7 cent. Door de verlegging van de gewichts- grens van 200 naar 250 gram ontstaat voor brieven tussen 200 en 250 gram een tariefverlaging van 60 naar 45 cent. De telefoon, telegraaf en telextarieven gaan met ingang van 1 februari omhoog. Het entreegeld voor een telefoonaanslui ting wordt 120 gulden (was 1Q0 gulden). De abonnementen in een sector beneden de 2000 aansluitingen stijgen van 7,50 naar 8,50, tot 4000 aansluitingen van 8,25 naar 9,25 en daarboven van 9,— naar 10,--. Een telexabonnement gaat 110,— kos ten (was ƒ100,—). Het recht voor tele grammen zonder directe betaling was 15 cent en wordt nu 25 cent. Dat geldt ook voor het aanbieden van telegrammen per telefoon. Telegrammen op luxe-papier worden verhoogd van 60 cent tot 1,- Advertentie Bontspecialisten Wagenweg 11Haarlem,'Tfn 12924 Lid Stichting Bontwaarb.fonds groep die de luchtaanvallen niet graag hervat zou zien. De leden van deze laat ste groep willen wel toegeven dat het uit zicht op vreedzaam overleg gering is. NIEMAND ontkent dat ook al konden de V.S. door de bombardementen de Noord- vietnamese communisten niet verhinde ren door te dringen in Zuid-Vietnam, de schorsing van de luchtaanvallen deze in filtraties zeker niet heeft doen verminde ren. In dit verband heeft president John son maandag aan parlementariërs foto's en ander bewijsmateriaal getoond waarop communistische troepen in Zuid-Vietnam staan afgebeeld. Als Fulbright en Mans- field desondanks blijven pleiten tegen de hervatting van de bombardementen komt dit omdat zij hopen dat op de lange duur onderhandelingen toch mogelijk zullen zijn waarbij de bombardementen tegen die tijd een extra obstakel zouden vormen voor de gang naar de conferentietafel. Senatoren als Mansfield en Fulbright staan sceptisch tegenover een massaal militair optreden zoals van de Amerika nen vijftien jaar geleden in Korea. Vol gens deze senatoren kan de strijd in Viet nam uiteindelijk alleen maar beëindigd worden door een compromisoplossing. WASHINGTON (Reuter). Ame rikaanse en Zuidvietnamese burgers zouden heel wat geld „verdienen" aan de hulp die de Verenigde Staten ver leent aan Zuid-Vietnam. „Zy vergaren fortuinen door het plegen van corrup tie en met zwarte handel en gebrui ken daarvoor de oorlog in Vietnam als dekmantel". Dat hebben lfeden van het Amerikaanse Congres minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, verteld. Dat gebeurde, toen hij het Congres vroeg om een extra krediet van 415 miljoen dollar om de Amerikaanse hulp aan het buitenland Vietnam, Thailand. Laos en de Dominicaanse Republiek te kunnen opvoeren. Het democratische Congreslid Ablocki, zei dat er aanwijzingen bestaan dat som mige gewezen Zuidvietnamese regerings leiders „tot aan hun oksels" in het goud zaten, toen zij hun ambtsperiode beëin digden. Een andere Democraat, Wayne vertel de als voorbeeld dat de echtgenote van een Amerikaanse burgerarbeider in Zuid-Vietnam in een half jaar 128.000 gul den in cheques naar de Verenigde Sta ten had overgemaakt. Werknemers van vier grote Amerikaan se bedrijven in Zuid-Vietnam mogen hun gezinnen laten overkomen. Veel gezins leden bedrijven zwarte handel. Hays sprak de veronderstelling uit dat een groot deel van de Amerikaanse hulp die naar Vietnam wordt gezonden door dief stal verdwijnt in de zakken van corrupte Amerikanen en Zuidvietnamezen. Davis Bell, de directeur van het Ame rikaanse bureau voor internationale ont wikkelingshulp gaf toe dat een deel van de hulp door corruptie en zwarte handel verloren gaat. Hij meent dat dit onver mijdelijk is bij een dergelijke groot scheepse operatie in een land als Zuid- Vietnam. Mahatma Ghandi: Hoeveel miljonairs een land telt is niet belangrijk, het gaat erom hoe - weinig armen er zijn. Een helikopter van de vliegbasis Leeu warden heeft gistermiddag drie zeelie den, die in de branding van Terschelling uit een omgeslagen sloep waren geval len, gered. De drie zeelieden, een Rus en twee Duitsers, waren met een sloep van de sleepboot „Danzig" van de rederij Bugsir uit Borkum op weg naar het enige dagen geleden bij Terschelling ge strande Russische schip. Ongeveer tweehonderd meter van het strand sloeg de sloep om. De zeelieden konden zich aan de boot vasthouden, tot dat de helikopter hulp kwam bieden. De sleepboot „Holland", die eveneens ter plaatse was, had de vliegbasis Leeuwar den gewaarschuwd. Zes minuten na de waarschuwing arriveerde de helikopter, die binnen twintig minuten de drie man nen uit het water op het droge bracht. Het Russische schip, de ongeveer 3000 ton metende „Doka", is in de nacht van vrijdag op zaterdag na een aanvaring vastgelopen. De rederij Doeksen op Ter schelling betwijfelt, of het schip nog te redden is. De „Doka" was met een lading potas en pek op weg naar Rotterdam. Peter Grippi is portier van een duur hotel in New York. Daar heeft hij soms zijn handen vol aan. De 55- jarige Pete is bovendien actief in het politieke leven. Hij bekleedt een functie in de Republikeinse Partij, is vakbondsleider, scheidsrechter bij worstelwedstrijden en.restaura teur van oude schilderijen. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, heeft in Bonn bekend gemaakt dat de Bundesbahn drastisch zal worden gereorganiseerd. Er zal achtdui zend kilometer spoorbaan buiten gebruik worden gesteld. Talrijke stations worden gesloten. 16.000 man van het in totaal 440.000 man tellende personeel moet af vloeien. Bovendien wordt het toezicht op de spoorwegen gecentraliseerd. Het doel van deze reorganisatie is te komen tot een sluitende exploitatie van de Bundesbahn die al jaren grote verliezen lijdt. Dit jaai moest de regering 2Vi mil jard mark bijpassen. De reorganisatie moet in vijf jaar haar beslag krijgen. De maatregelen zijn aangekondigd in een wetsontwerp dat minister Seebohm bij de Bondsdag heeft ingediend. Met de Korendijkzijn in Rotter dam vijf van de dertig zware 175 mm-kanonnen aangekomen, die voor de landmacht in de Verenigde Staten zijn besteld. Elk kanon kost ongeveer een miljoen gulden. Minister Den Uyl (Economische Zaken) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de mate van prijsstijgingen „bijzonder zorgwekkend" genoemd. Hij merkte dit op bij de openbare behandeling door de vaste commissie voor economische zaken van de begroting 1966 van het departe ment van Economische Zaken. De minister zei niet tevreden te zijn over het prijzenverloop. Een voortduring van de prijsstijging noemde hij een soci aal euvel. Hij bestreed de opvatting, als zou het dusver gevoerde prijsbeleid wei nig effectief en doeltreffend zijn geweest. Het gewicht van de hantering van juist dit prijsbeleid mag niet worden onder schat, aldus de minister. Zonder prijsbe leid zou er thans een ander prijsniveau zijn ontstaan, zo voegde hij aan deze mededeling toe. Drs. Uyl rekende de kamer voor dat de prijspolitiek niet alleen de consument voordeel oplevert. Ook de producent is er mee gediend, want in de huidige peri ode van geringe concurrentie dwingt een straffe prijsbewaking de producent tot vergroting van de produktiviteitvergro- (Van een speciale verslaggever) Vanochtend half elf stapte schaatscoach Anton Huiskes uit het lokaaltreintje van Zürich naar Davos. Wat verbaasde vakan tiegangers zagen de Nederlander begroet worden door een juichend groepje mensen. „Hoi", zei breeduit lachtend de man uit Maarn. En hij schudde de hand van Ard Schenk, die, stil en rustig als altijd zijn coach begroette. Daarna kwamen de an deren aan de beurt: allemaal breeduit en vooral bevrijd lachende schaatsenrijders, die Huiskes meteen in de ploeg opnamen of als hij nooit was weggeweest. De ploeg zou, zo was de afspraak in het hotel op de coach wachten. Maar toen Huiskes, leunend op het opengeschoven raam, zwaaiend zijn entree in het station netje maakte en werd toegejuicht door mannen als Klaas Schenk, Jaap Havekot- te en trainer Van Herpen, was de ploeg daar ook. „Gefeliciteerd", zei Anton Huis kes als eerste tegen Ard Schenk. Hij doel de op het wereldrecord dat Schenk giste ren had gevestigd, en de twee keken el kaar lang en nadrukkelijk aan, alsof ze wilden zeggen: we wisten het wel. Cees Verkerk schudde lang en nadrukkelijk de hand van zijn coach. „Bedankt, Cees, voor wat je voor me hebt gedaan," zei Anton Huiskes. Daarna richtte zijn aandacht zich al weer op de wedstrijden die vandaag wor den gehouden. „Ik dacht niet dat jullie hier zouden zijn," zei Huiskes, „want Ard moet al in het eerste paar op 500 me ter starten." Over de goede gang van zaken bij het schaatsen treft men meer op de sportpa gina. ting. Alleen daardoor kunnen de gestegen loonkosten worden betaald. Drs. Den Uyl bleef ook gisteren bij zijn aanvankelijke indruk dat het bedrijfsle ven de in begin van dit jaar toegesta ne prijsverhogingen niet heeft overschre den. Mocht bij voortzetting van de onder zoeken blijken dat er toch ondernemers zijn die meer dan de toegestane verho gingen berekenen dan zal drs. Den Uyl hun „prijsgedrag" toetsen aan de regels. Zonodig zal de minister prijzenbeschik- kingen voor de betrokken bedrijfstakken uitvaardigen. (Zie verder de beurspagina) Advertentie VRIJDAG en ZATERDAG verkoop van en enige Marktplein 7 in roomboter gebraden. KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Niéuw- straat - Telefoon 8401

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1