Leger specialisten zoekt bij Almeria verdwenen kernbom Boeren nog steeds niet van hun verbazing bekomen Frans witboek op komst over Ben Barka-zaak m BUISMAN Wereldnieuws l?fl Van dag tot dag Twee resoluties van Raad van Europa Omar Dhani zou in het buitenland zijn Echte geschenken DONDERDAG 27 JANUARI 1966 3 Verbazing Doodsbang V oorzorgen Bonn vraagt Sovjet-Unie „spion" terug te roepen Amerikaanse senator wil troepen van de VS. uit Europa laten terugkomen Elias Op de raatótcel Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt? Een bijzonder vreemde, dubbelzinnige uitlating is gedaan door onze minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl, in verband met de dreigende ondergang van een Bredase fabriek voor munitie en wapens. Hij verklaarde volgens persver slagen dat „het Nederlandse leger te wei nig schiet en dus te weinig munitie ver bruikt" en knoopte daar een belofte tot overheidshulp aan vast. Het was een K.V.P.-er geweest die gemeend had het forum der Kamer te moeten gebruiken om de belangen van dit Bredase bedrijf te bepleiten. Een minister van Economische Zaken die een collega (de minister van Defen sie) verwijt dat deze te weinig overheids- fondsen „verknalt", moet wel een zeer bevreemdende figuur heten. De landseco- nomie blijkt op die manier in vreemde kronkels te liggen. Enerzijds is er altijd geld tekort voor nuttige en noodzakelijke werken, anderszijds wordt er blijkbaar te weinig geld onproduktief verkwist. In de particuliere sector worstelt het bedrijfsle ven onder het afziend oog van de minister met de taak, het eigen bedrijf rendabel te maken en te houden en tegelijk de werkgelegenheid en daardoor de burger lijke inkomens te saneren. Als een en ander niet lukt, wordt een bedrijf geslo ten en bemoeit de minister zich hoog stens met de vraag, of door overheidsin grijpen nieuwe werkgelegenheid voor de ontslagen werknemers kan worden ge vonden. Ee munitie- en wapenfabriek echter schijnt buiten deze normale gang van za ken te staan. Wat een dergelijk bedrijf produceert, móet worden opgebruikt. De burger koopt geen munitie of mortieren, dus een werkelijke behoefte is er niet. Waarom zou zo'n onrendabele fabriek dan niet iets gaan fabriceren waar wel vraag naar is? Blijkbaar probeert men dat in Breda ook al, maar het K.V.P.-lid vindt dat een blamage. En de minister lijkt van mening, dat het leger daarom het on gevraagde goedje in groter hoeveelheden moet verbruiken. Dat kan gemakkelijk, aangezien geen enkele K.V.P.-er (noch enig ander Ka merlid van de grote en middenpartijen) eraan zal denken de begroting van defen sie te ruim te vinden. Daar kan altijd een post bij, die de economie van het va derland door middel van ontploffingen op peil doet blijven. Of heeft minister Den Uyl misschien bedoeld, dat ons leger gelukkig zuinig is met munitie en dat daarom in Breda een onrendabel bedrijf is ontstaan? Zo èrg duidelijk was namelijk zijn opmerking niet. Maar hij zal toch ongetwijfeld even hebben gedacht aan een ander, veel gro ter Nederlands bedrijf dat zich eveneens zo zalig koestert onder K.V.P.-liefde, om dat het ook in het zuiden van ons land bij draagt tot de regionale welvaart, de DAF- fabrieken, die al sinds jaar en dag enor me defensie-orders verwerken en waar van de produktie aan militaire vervoer middelen en gevechtstuig eveneens door Defensie met graagte wordt afgenomen. Wij willen niet beweren dat al dat tuig niet nodig is voor een zuinig defensie beleid, maar wij zouden het wel bijzon der vreemd vinden als minister Den Uyl vandaag of morgen in de Kamer (naar aanleiding van een te mager bedrijfsre sultaat van de DAF) zou zeggen: „Het Nederlandse leger laat te weinig trailers, trekkers, materieelwagens en andere mi litaire vervoermiddelen verroesten". Dergelijke opmerkingen zouden namelijk het vertrouwen in een gezond economisch beleid wel eens kunnen aantasten, aange zien de man in de straat nu eenmaal ho ge prijs stelt op logische, verstandige en acceptabele ministeriële taal. ItflIWIlWWWWWWWMWWWWWWMWMMWWIWAWWWWWWWWWMWMI üft<Wmi\||/|»WMWtlllllWMIIMWMWWWWWWW>AA/IHIWWUWWM< (Van onze correspondent) ALMERIA Nadat de met kernbom men geladen B52 van de Amerikaanse strategische luchtmacht in volle vlucht in botsing kwam met een met 40.000 liter brandstof geladen bevoorradingsvlieg tuig en de toestellen neerstortten, tachtig kilometer van de Zuidspaanse stad Aline- ria, is de eenvoudige boerenbevolking uit het gebied waar de wrakstukken zijn neergestort, nog niet van haar verbazing bekomen. Nog altijd zoeken meer dan duizend Amerikaanse en Spaanse militai ren, uitgerust met bulldozers en geiger- apparaten, meter voor meter, dit gebied af. Omdat zij menen dat brokstukken diep in de grond zijn gedrongen, graven zij STRAATSBURG, (AP) De raadge vende vergadering van de raad van Eu ropa heeft woensdag een resolutie aange nomen waarin er op wordt aangedrongen de bombardementen op Noord-Vietnam niet te hervatten. Een andere resolutie vraagt de zes EEG landen „de dwingende noodzaak te erken nen dat de gemeenschap uitgebreid moet worden en zich bijgevplg bereid' te ver klaren de verzoeken om lidmaatschappen van andere Europese landen die bereid zijn de verantwoordelijkheden van de EEG te aanvaarden, in behandeling te ne- DJAKARTA (ANP) Vice-luchtmaar- schalk Omar Dhani, de gewezen bevelheb ber van de Indonesische luchtmacht, be vindt zich „gezond en wel" in het bui tenland. Dat heeft zijn opvolger, vice- maarschalk Sri Moeljono Herlambang woensdag tegen een vertegenwoordiger van het persbureau Antara verklaard. Vol gens Herlambang is Dhani „nog steeds be zig met de uitvoering van zijn missie in het buitenland in het raam van de ont wikkeling van de Indonesische vliegtuigin dustrie". De afgelopen weken hebben ge ruchten de ronde gedaan, dat Dhani in Noord-Sumatra vermoord was. (Van onze correspondent) PARIJS. Het Franse kabinet heeft in zijn vergadering van gisteren opnieuw de Ben Barka-affaire besproken. Na af loop liet het weten dat binnenkort over de diplomatieke, juridische en politiële aspecten van de kwestie een witboek zal worden gepubliceerd. Die pulikatie wordt kennelijk het antwoord op de steeds fel lere aanvallen van de linkse oppositie, die niet moe wordt de hoofden van mi nister Roger Frey en van diverse hoge politie- en andere functionarissen te eisen. De staatssecretaris van Voorlichting, Bourges, heeft aan de aankondiging van het witboek nog toegevoegd dat de politie zich niets te verwijten heeft, omdat nu al vier medeplichtigen aan de ontvoering of de moord achter de tralies zitteil. Het minste dat men zeggen kan is wel, dat aan dit certificaat van vlijt en goed gedrag dat de regering zich nu dus zelf heeft toegekend, door het publiek een veel bescheidener waarde wordt gehecht. Rechter Zollinger,'aan wie het vooron derzoek is toevertrouwd, heeft gisteren eens een dagje welverdiende rust geno men. Als enig nieuw element in de affai re is bekend geworden dat de geluidsband, waarop kroongetuige Georges Figon vóór zijn gewelddadige dood zijn lezing van de gebeurtenissen gaf, in de studio van deze gangster is teruggevonden. Zoals men weet was de tekst van deze geluidsband in „l'Express" gepubliceerd, waarvoor de directie van dit weekblad de journalist Marnier, die met Figon bevriend was, een honorarium van 1 miljoen oude 'fran ken, bijna achtduizend gulden heeft be taald. met hun bulldozers de vruchtbare akkers enkele meters af. Aan de kust is een klei ne vloot samengetrokken van mijnenve gers, torpedojagers en bevoorradings schepen, die in een groot gebied kruisen. Kikvorsmannen varen in kleine rubberbo ten tussen de grote schepen door en dui ken herhaaldelijk in het glasheldere wa ter van de Middellandse Zee. Er is nog steeds een kernbom zoek! De commandant van de Amerikaanse strategische luchtmacht in Europa, gene raal Holloway, is samen met de comman dant van de Amerikaanse militaire mis sie in Spanje, generaal Donovan, in het „ramp" gebied aangekomen. Van Spaan se zijde is generaal Pascual Sanz aange steld als leider van alle operaties in deze streek. De meer dan duizend manschap pen die onder zijn bevel staan, hebben grote kampementen opgeslagen, dicht bij zee. Het ziet er naar uit dat het grootste deel van dit kleine leger zich er op heeft ingesteld geruime tijd te blijven. Het Pentagon heeft in Washington een verklaring laten publiceren, waarin aan gekondigd wordt, dat het in de toekomst aan alle vliegtuigen die kernwapens ver voeren, verboden is over Spaans grondge bied te vliegen. Deze toestellen moeten hun route zoveel mogelijk over zee kie zen. Het is de boeren in dit gebied, die met nog steeds groeiende verbazing naar de militaire drukte om zich heen kijken, wel duidelijk geworden dat zij door het oog van de naald zijn gekropen. Bij de vlieg ramp hebben zeven piloten het leven ver loren, maar niemand in deze streek heeft verder ook maar een schram opgelopen. De twee vliegtuigen zijn in duizenden stukken uit elkaar gesprongen. De 40.000 liter brandstof is als een regen van vuur op de aarde gevallen. Tussen de huizen van de dorpen Vera, Garrucha en Palo- mares, lagen overal grote brokstukken. Niet één huis werd geraakt en slechts en kele hectaren bosgrond brandden af. Deze boerenbevolking begint te besef fen wat er had kunnen gebeuren. Dat maakt hen voor de rest van hun leven doodsbang voor alles wat met de lucht vaart te maken heeft. Nog steeds worden zij regelmatig aan een medische keuring onderworpen. Er zijn vele gevallen van een lichte besmetting met radioactiviteit ontdekt. Als speciale maatregel hebben allen, die in aanraking zijn gekomen met de wrakstukken van de vliegtuigen, de kleding die zij op dat moment droegen moeten verbranden. Velen vonden dat jammer. De Guardia Civil heeft hen ertoe moeten dwingen. Het is door de gezondsheidsdienst van het Spaanse leger verboden om de oogst van het veld te halen. In dit gebied wor den 90.000 kilo tomaten per week geoogst, waarvan een groot deel voor export is be stemd. Op dit moment ligt bijna tweehon derd ton tomaten te rotten in de zon. De Guardia Civil ziet erop toe dat de boeren niets van het veld halen voor eigen con sumptie. Het is verboden te slachten. De geiten, koeien en varkens mogen zelfs niet buiten grazen. Er wordt voer voor deze beesten uit Madrid aangevoerd. De Amerikaanse autoriteiten in Madrid hebben meegedeeld de bevolking volledig schadeloos te zullen stellen voor alle ver liezen die geleden worden. Maar voor het zover is, voelen de arme boeren, die bij na geheel van hun eigen produkten leven, dit avontuur van de verloren kernbom men danig in de portemonnaie. Zij zijn dan ook beslist niet gelukkig met deze gang van zaken. De voorzorgsmaatregelen die de solda ten die in dit gebied werken dagelijks ne men, zijn zeer groot. Elke dag wordt hun mondvoorraad, hun drinkwater, hun bier, wijn en whisky uit Madrid aangevoerd Er wordt gewerkt in overals, waarmee de soldaten 's avonds zo de zee insprin gen. In het milde water van de Middel landse Zee kleden zij zich uit. Daarna gaan ze naar de hospitaaltenten op het strand, waar zij onder een warme douche gedesinfecteerd worden. Op het strand bij Garrucha is een groot terrein met prik keldraad omgeven. Daar worden alle wrakstukken opgeslagen. Er werkt een gespecialiseerde ploeg van de Amerikaanse luchtmacht. Verder is het aan iedereen verboden binnen de afraste ring te komen. Volgens de Amerikanen liggen nog grote stukken van de vliegtui gen in zee, alsmede nog een kernbom die nog steeds niet is opgespoord. BONN (Reuter) West-Duitsland heeft de Sovjet-Unie verzocht een Russische handelsfunctionaris terug te roepen, die wordt beschuldigd van spionage bij West- duitse wetenschappelijke onderzoekings projecten. In een verklaring van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat het gedrag van de Rus een ernstige schending van het internatio nale gebruik inhoudt. Vorige week had het Westduitse ministe rie van Binnenlandse Zaken bekendge maakt dat vijf Russen waren betrokken bij spionage bij instellingen voor weten schappelijk onderzoek. De vijf Russen had den door een Duitse geleerde te chanteren inlichtingen verkregen over zestien Ame- rikaans-Westduitse en Brits-Westduitse projecten. WASHINGTON (AP) De democrati sche senator Stephen Young heeft gisteren gezegd dat op zijn minst 100.000 Ameri kaanse militairen uit Frankrijk, Spanje en West-Duitsland en 150.000 van hun fa milieleden naar de Verenigde Staten be horen terug te keren. „De landen van West-Europa blijven zich aan hun verant woordelijkheid voor hun eigen verdedi ging onttrekken," zo zei Young in de Se naat. Hij wees erop dat niet één van hen militairen naar Vietnam heeft gestuurd. Young zei dat ongeveer 345.000 Ameri kaanse militairen in West-Europa gele gerd zijn en dat zij, tezamen met hun familieleden de voornaamste oorzaak zijn van het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans. De federale rechtbank van Karls ruhe is van de week begonnen met de behandeling van de Spiegel- affaire. De eigenaar van het week blad, de heer Augstein, heeft een klacht tegen de regering ingediend voor haar optreden in deze zaak. President van het Hof is dr. Geb- hard Muller derde van links. Voor het eerst in de geschiedenis van de Bondsrepubliek werd het toegestaan een zitting van een fede rale rechtbank te fotograferen. (Telefoto). Cultureel Iemand die zeer belezen is, heeft eens tegen mij gezegd: ik lees tegenwoordig veel meer over boeken, dan dat ik de boeken zelf lees en zo zal het wel met alle boekenminnaars zijn: veel critieken lezen over allrlei nieuws-op-de-markt, om op de hoogte te blijven, maar van bijhou den kan geen sprake zijn, daarvoor is de stroom te breed. Nu behoef ik mij daarover niet al te zeer te beklagen, want viervijfde, dat als litteratuur op de, blijkbaar onverzadig bare, markt verschijnt, verdient deze naam nauwelijks of niet. Het is dan ook even snel verdwenen als het verschenen is. Vooral met veel bestsellers is dat het geval. Men mag wel de conclusie trek ken, dat juist het boek met het grote succes het lezen meestal niet waard is. Dat succes heeft meestal ook geen grond in letterkundige opmerkelijkheid, doch in het behandelde onderwerp, hetgeen door de huidige breast- en sexsellers bewe zen geacht mag worden. Vandaar de ac tuele commerciële glorie van het prulle tje waarin Albert Mol een snaakse dame aan het woord laat. Dit alles heeft geen bezwaar, wanneer maar niet de veronderstelling wordt ge opperd dat het verschijnen van steeds meer titels en het kopen van steeds meer boeken in 't algemeen iets met „cultuur" van doen heeft. Het zou de cultuur niet in 't minst schaden wanneer er per jaar in plaats van enige honderden enige tientallen nieu we boeken zouden verschijnen. Er is vol doende voorraad aan oude titels om vele jaren op te teren. Cultuur is een van de vele begrippen (en vooral: woorden) die dikwijls te vaag worden gepresenteerd om er enige hou vast aan te hebben. Het is, dunkt mij, nog maar zeer de vraag of de, overigens ongeletterde, man die iedere dag in de bijbel leest, niét op z'n minst zo dicht bij de werkelijke cul tuur staat als hij die iedere week drie nieuwe pockets leest. Dit ds een moeilijk onderwerp. Men komt er niet gemakkelijk mee klaar. Om het maar eens brutaal te zeggen: wanneer de helft van de toneelstukken die wel vertoond worden, niet vertoond zou den wordenwanneer de helft van de tentoonstellingen die plaatshebben en wanneer driekwart van de films die ge draaid worden, niet aan bod zouden ko men zou dat dan cultuur verlies bete kenen? Het is zaak, rustig uw eigen gang ts gaan en u niet te laten beïnvloeden door allerlei factoren mode, snobisme, sen satie die successen maken, die op geen enkele wezenlijke waarde berusten. Het is met ontastbare zaken bovendien precies zo gesteld als met vele tastbare: u kunt ze toch niet meenemen. Het kiezen en schenken van een huwelijkscadeau wordt een steeds neteliger zaak. De woon- en inrichtingsstijl ontwikkelt zich snel en ook de smaak ondergaat een nogal schokkende verandering. Laatst hoorde ik van een tra gisch geval: een blijkbaar uitstekend bij kas zijnd fa milielid schonk aan een jong echtpaar een zo uitvoerig ser vies, dat de pasgehuwden ge dwongen waren een vleugel aan hun woning te laten bij bouwen. Men jaagt jonge mensen door een dergelijke royale manier van begiftigen op ernstige kosten en niet ieder huwend echtpaar is in de gelegenheid, dergelijke uitgaven uit de staatskas te putten. Ook worden de laatste tijd meer en meer lapjesdekens gegeven. Op zich is het een aardig symbolisch geschenk, omdat het in winteravonden door alle gezinsleden samen onder gezellige kout kan wor den vervaardigd en als het ware de eenstemmigheid en eenvoud van aller gevoelens vertolkt. Maar of de jongge huwden zich onder die deken erg veilig zullen voelen, is een andere zaak. Hebben alle schenkers hun lapjes wel be hoorlijk afgehecht? Wat ge beurt er als het geschenk in de one hour cleaning service wordt gegeven? Zijn de kwali teit en duurzaamheid van al le lapjes tevoren beproefd, of zitten er versleten restanten tussen? Een lapjesdeken is namelijk even sterk als haar zwakste lapje. In zoverre is de symboliek ervan wel rechtlijnig, want de duur zaamheid van de gevoelens is uiteraard even sterk als die van het zwakste individu in het naaikransje. En mis schien heeft er wel een stie kemerd zitten meenaaien die zich vanwege zijn relaties met de andere gezinsleden niet aan het karwei durfde onttrekken, maar eigenlijk veel liever naar de bioscoop was gegaan. Bijna computorachtig werkt de geschenkenafdeling onzer regering, die de harte lijkheid en dankbaarheid tus sen overheid en burger regelt. Officieel, heet dat „het deco- ratiebeleid", in eenvoudige taal noemt men het „lintjes regen". En nu is eindelijk on ze regering blijkens medede lingen van de heer Cals tot de overtuiging gekomen, dat dit decoratiebeleid moet wor den gemoderniseerd. De cadeautjes van de rege ring aan de burger in de vorm van een onderscheiding munten niet uit door kost baarheid of bruikbaarheid, maar vormen een lapjesde ken van veelkleurige stukjes textiel en metaal, die de mil de gever voor geen enkel fi nancieel probleem stelt. In dat opzicht onderscheidt deze manier van schenken zich van de particuliere. Overi gens wil dat niet zeggen dat het cadeau voor de ontvanger ervan waardeloos zou zijn. Integendeel, wanneer men merkt hoe hevig er achter de schermen wel eens gevochten en gefleemd wordt om een druppel van de lintjesregen, dan moet men constateren dat men hier met een slim me, goedkope en succesvolle methode van weldadigheid te doen heeft. Het zit voor een groot deel uiteraard ook in de wijze van overhandigen. Iemand die een onderscheiding krijgt, vindt niet op een goede dag een envelopje in de bus met een vriendelijk briefje, zo van: „In de eerste plaats har telijk gefeliciteerd met je veertigjarige dienstverband, een prettige dag gewenst en dat we er nog maar lang ge tuige van zullen wezen. In de tweede plaats hierbij 'n klei nigheid waarvan we hopen lat je het nog niet hebt, an ders mag je het ruilen nee, in de meeste gevallen wordt het lintje overhandigd in een feestelijke bijeenkomst in aula, cantine of directieka mer en niemand minder dan de eerste burger van de stad komt er persoonlijk mee aan dragen van het stadhuis af. Bovendien blijkt deze autori teit niet eens de schenker te zijn. Hij zegt bescheiden dat hij opdracht heeft gekregen. „Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd..." En dat is geen kleinigheid. Het behagen van de ko ningin is op zichzelf al een vaderlandslievende daad, maar sommigen vatten dat toch te letterlijk op. Ik her inner mij een geval in eigen omgeving, waarbij een zeer verdienstelijk werker bij zijn veertigjarig dienstverband zo danig het behagen van de ko ningin had opgewekt, dat hij de gouden medaille van Oranje Nassau verkreeg. De uitreiking gebeurde in de woelige dagen van een kabi netscrisis, en de jubilaris sprak er in zijn dankwoord zijn aangename verbazing over uit dat Hare Majesteit in die drukke dagen nog kans gezien had aan zijn jubileum te denken. Voor zover dat allemaal te constateren is, heeft het de koningin al jarenlang be haagd zich te ergeren over de automatische en onwaar achtige manier waarop ko ninklijke onderscheidingen neerdruppelen op de brave massa der onderdanen. Het moet ook wel een bij zonder nare situatie zijn, wanneer men in het dagelijk se leven telkens mensen te genkomt die hartelijk bedan ken voor de gulle gave en dat men dan verbouwereerd moet zeggen: „Ik weet van niks." Enig spoor van persoon lijke hartelijkheid moet aan een geschenk toch blijven kle ven, wil het enigermate zijn functie vervullen. Natuurlijk zal onze koningin nooit zeggen: „Ik weet van niks." „Ik weet nergens van" zou nog kunnen maar ook dat zal nooit gebeuren. Maar het moet een onprettig idee zijn, wanneer in den lande een le gertje van burgemeesters voortdurend staat te beweren dat een legertje van jubilaris sen Ons Welbehagen heeft op kewekt, alsof wij 's nachts wakker zijn geworden met de gedachte: „Wat zouden wij het nou fijn vinden om meneer Van Uppelkroten een cadeautje te geven. Een paar sokken, of een wandelstok in Dreesmodel, of een gouden medaille!" Wij worden name lijk 's nachts niet wakker, eenvoudig omdat Wij meneer Van Uppelkroten niet kennen en niet op de hoogte zijn van diens dienstverband, noch van welke verdienste voor volk, vaderland of onszelf. Wij wor den er doodgewoon buitenge houden. Dat is gemakkelijk, het kan moeilijk anders, maar laten de burgemeesters dan het volgende naar waarheid ver klaren: „Meneer Van Uppelkroten, als burgemeester van deze gemeente heb ik de grootste bewondering voor het feit dat u het veertig jaar lang in dit bedrijf achter die lessenaar hebt weten vol te houden. U had best weg kunnen gaan, want de arbeidsmarkt is to taal overspannen. Dat u deson danks gebleven bent, bete kent dat u een trouwe aard hebt. Dat dient beloond te worden. Uw directeur heeft een van mijn ambtenaren op gebeld om voorzichtig te pol sen of er voor U een lintje in zat. Dat zat erin. Mijn ambtenaar heeft de aanvrage naar het departement ge stuurd, op het departement hebben ze de registers nage slagen en volgens de Voor schriften kwam u in aanmer king. Er is even geweifeld tussen zilver en goud, maar ons kwam ter ore dat u twee lummels van achttien onder uw gezag hebt die u het vak moet leren. Of ze het ooit zul len leren is twijfelachtig, maar als chef van twee of meer ondergeschikten kon u aanspraak maken op goud. Als een van die twee lum mels voor de aanvraagdatum was weggelopen, zou u zilver hebben moeten hebben. Zo ziet u maar weer dat zelfs lummels ergens goed voor zijn. Ik heb het lintje met de medaille bij me, in Den Haag zijn ze erg stipt met die din gen, dus laten we eens zien of ik het op uw revers kan vast- krijgen. Zó. Daar zit het ding het staat u bijzonder goed. Denkt u er vooral om dat u het inlevert als u dood bent." Dat zou allemaal zeer trouw hartig, eerlijk en realistisch klinken, veel realistischer dan dat formeel gezeur over een uitstervende oude garde met ouderwetse opvattingen van plicht en trouw en de erken telijkheid van het Koninklijk Huis voor de bouwers onzer democratische maatschappij, de verborgen werkers in de massa, die geëerd moeten worden en het welbehagen van de koningin zelf. Maar dit zal wel weer tegen het zere been zijn van hen, die koppig willen blijven vast houden aan nationale dundoe ken en rillingen bij het volks lied en die ons te eeuwigen dage willen vereenzelvigen met een stel pretentieloze ploeteraars met breinen als Belgische boerenpaarden en hondse aanhankelijkheid aan vergulde symboliek van scep ter en hermelijn. Als iemand veertig of vijf tig jaar hard gewerkt heeft in hetzelfde vak of voor dezelf de baas, en hij is nooit met de politie in aanraking ge weest en geen oudlid van de NSB of de SS of de Kultur- kammer dan verdient hij een lintje en dan moet hij het krijgen. Welk vak of welke rang doet er niet toe. Alle maal hetzelfde lintje en de zelfde medaille, omdat ze ook allemaal hetzelfde bedrag van de AOW krijgen. En als iemand zich uitzonderlijk dapper, uitzonderlijk onbaat zuchtig en uitzonderlijk ver dienstelijk gedraagt, dan moet dat zó uitzonderlijk zijn dat de sporadische uit reiking van een onderschei ding aan deze enkele enkeling best mag gebeuren met volle instemming en groot welbe hagen van Hare Majesteit de koningin persoonlijk. Eén universeel kruis van verdien ste zonder rangen of metaal- verschillen voor iedere uit zonderlijk verdienstelijke Ne derlander van welke kom-af ook en dat kan regelrecht afkomstig zijn van een erken telijke landsvrouwe, die zich niet te ho,og verheven voelde om „hup, Cees" te roepen naar ene Verkerk op de schaats, en zich dus zeker niet zal generen om behagen te scheppen in een persoonlijk geschenk aan een onderdaan die het verdient. Wat mij betreft mag de onderscheidene dan rillen van ontroering en huilen van aan hankelijkheid, want dan zal ook dat het goudmerk van echtheid dragen. Advertentie Bij het branden van koffie gaan enkele smaakbestanddelen verloren. Buisman herstelt dat. Buisman vult dit tekort op natuurlijke wijze aan. Buisman geeft nóg meer pit, nóg meer smaak, ook aan de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Hoe U Uw koffie ook zet... Met Buisman smaakt ze beter (ook poederkoffie KOFFIE Kernonderzeeërs. De Amerikaanse mari ne zal er dit jaar veertien kernonder zeeërs bij krijgen. De VS zal dan ze ventig van zulke oorlogsbodems heb ben. Ongeluk. Een vrachtwagen is in Mexico ingereden op een processie. Daarbij zijn twaalf mensen om het leven geko men. Tien werden gewond. Afluisterapparaten. Het Westduitse minis terie van Binnenlandse Zaken heeft een verbod uitgevaardigd voor de verkoop van miniatuur-afluisterapparaten. Benoeming. Generaal Michel de Brebis- son, de opperbevelhebben van de Fran se strijdkrachten in West-Duitsland, is benoemd tot algemeen secretaris van de nationale verdediging in Parijs. Bezoek. Premier Maurer van Roemenië is in Belgrado. Hij zal een bezoek van vier dagen aan Joegoslavië brengen. Vulkaan. De vulkaan op het eilandje Ma- nam bij de noordkust van Australisch Nieuw-Guinea is gaan werken. De kra ter stoot as en lava uit. Honderd men sen zijn uit een dorp aan de voet van de vulkaar geëvacueerd. Doodstraf. Een Noordkoreaanse geheime agent die vier juli vorig jaar over zee in een miniatuur-onderzeeër Zuid-Kore was binnengekomen, is in Seoel ter dood veroordeeld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3