„Haarlemmerliede moet voorlopig nog blijven meedenken en meepraten met Groot-Amsterdam en Kennemerland" Waarschuwing tegen ondoo rdacht uittreden uit Groot-Amsterdam LEDEREN KLEDING Duitse trawlvisserij leverde bevredigende resultaten op Oosteuropese landen met vis naar het westen Zakelijkheid op Hoogoventoernooi VELDHUIS Burgemeester Van Hövell in nieuwjaarsrede: Burgemeester vindt tijd voor een keuze nu nog niet rijp Groen leider in strijd om titel tweede klas 38/2 Diamanten echtpaar in IJmuiden Smokkelaars ramden schuurdeuren met pantserauto M 5 LQENDERSL00T, DONDERDAG 27 JANUARI 1966 Weer een koppelbaas aangehouden roestvrij stalen pannen Douane, die buiten wachtte, had het nakijken m mm» „Wij zijn zozeer betrokken bij de beide agglomeraties, dat het niet alleen in ons belang, maar juist in het belang van Groot-Amsterdam zowel als van de agglomeratie Kennemerland is, dat wij vooralsnog in beide ag glomeraties meedenken en meewerken. Het lijkt mij namelijk niet gewenst en praktisch ook niet uitvoerbaar, dat onze gemeente zou worden verdeeld in twee zones, die zouden behoren tot Groot-Amsterdam en tot Kennemer land. Dit is onmogelijk, omdat niet aan te geven is tot waar de invloeds sfeer van Groot-Amsterdam en Kennemerland zich over onze gemeente uitstrekken. Aangezien het uitgesloten en ook niet wenselijk moet worden geacht dat onze gemeente straks in twee agglomeraties zal worden opge nomen, zal tenslotte toch een keuze moeten worden gemaakt. Hiervoor is de tijd echter nog lang niet rijp!" Dit is een van de uitspraken van burgemeester F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier van Haarlemmerliede en Spaarnwoude in de nieuwjaarsrede, die hij woensdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering uitsprak. De burgemeester waarschuwde tegen onbedachte plannen om uit de agglomeratie Groot-Amsterdam te treden. Hierover zei hij: „Tijdens de algemene beschouwingen bij de behandeling van de gemeentebegroting heb ik moeten beluisteren dat bij één of mogelijk meer dere raadsleden de geneigdheid veld begint te winnen om Groot-Amsterdam de rug toe te keren. „ZOLANG DEZE geneigdheid niet in daden wordt omgezet kan ik er begrip en vrede mee hebben. Niettemin blijft deze gedachte mij met grote zorg en ver wondering vervullen," aldus de heer Van Hövell. In de toelichting hierop zegt de burge meester van Haarlemmerliede en Spaarn woude, dat het zonneklaar is dat zijn ge meente door haar ligging aan het Noord zeekanaal en het westelijk havengebied van Amsterdam direct bij de ontwikke ling van Groot-Amsterdam is betrokken. Naar zijn mening kan de gemeente nooit met succes volhouden niét tot de agglo meratie Groot-Amsterdam te behoren. Nagenoeg zijn hele nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Haarlemmer liede en Spaarnwoude aan de toekomsti ge ontwikkelingen in het gebied, waarin zijn gemeente zo centraal gelegen is, ge wijd. In het begin van zijn rede gaf hij een summier overzicht van de ontwik kelingen in het jaar 1965. Diverse malen beklemtoonde de burge meester dat een keuze tussen Kennemer land en Groot-Amsterdam dit jaar onmo gelijk op verantwoorde wijze zou kunnen plaats hebben. De burgemeester zei te verwachten dat de agglomeratie Groot-Amsterdam het eerst gereed zou zijn. „Door de Zuid- kennemer gemeenten is onlangs overeen stemming bereikt over een gezamenlijke structuurschets, waarin de in ons struc tuurplan opgenomen demarcatielijn tus sen woon- en werkgebied ongewijzigd is overgenomen". „Mijn voorkeur gaat sterk uit naar het ontwikkelingen van een zoveel als moge lijk gemeenschappelijke visie op de toe- BURGERLIJKE STAND VELSEN Bevallen: N. M. GozelingSchong, z., Kwekerslaan 15, Sanpoort; H. Smits Bakker, z., Kon. Wilhelminakade 48 rd., IJmuiden; J. S. F. Massier—Kersbergen, z,. Breesaapstraat 11, IJmuiden; G. H. VisserSipkes, z., Driehuizerkerkweg 170, Driehuis; A. L. M. van SchagenSchoorl, d„ Spekkenwegje 14, Santpoort; J. Hui genvan Osnabrugge, z., Trompstraat 168B, IJmuiden. Ondertr ouwd: J. F. G. Krabben dam, Molenstraat 4, Santpoort, en H. Woord, Koningin Wilhelminakade 69, IJmuiden, t.a. IJmuiden (oost), Willems- beekweg 22; B. G. Schaefer, Korteweg 6, Haarlem, en M. E. van Gelder, Tromp straat 142, IJmuiden (oost), t.a. Haarlem, Zuiderschoolsteeg 7; H. J. Heijnen, Ka- gerweg 10, Assendelft, en M. M. van den Bos, van Diepenstraat 2, Velsen (noord), t.a. Assendelft, Kagerweg 10; P. Gjaltema, Huis te Wissenlaan 11, Santpoort, en T. van der Meer, Alexander Bellstraat 49, IJmuiden, t.a. N. O. P. Schokkerringweg 31B; M. de Haan, Binnenhaven 95, Den Helder, en H. Gravemaker, Pres. Kruger- straat 64, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Pres. Krugerstraat 64; T. P. van Kordelaar, M. Monnikendamplein 1, Haarlem, en M. S. van Geenen, Heidestraat 35, IJmuiden (oost); H. Veldman, de Lumeystraat 20, IJmuiden (oost), en P. A. van Vonno, Zaandammerstraat 25, Zaandam, t.a. adres IJmuiden (oost), van Galenstraat 19; J. Pronk, Oostersingel 29, Medemblik, en A. M. van Neste, Hofgeesterweg 20, Sant poort, t.a. adres Medemblik, Oostersin- gel 29. Gehuwd: J. Meirmans en A. A. Maas, Haarlem, Rijksstraatweg 49; L. M. Brandwijk en A. E. Tjeerds, Santpoort, v. d. Bergh van Eysingaplantsóen 118; G. W. Gouda en T. E. M. van der Plas, IJmuiden (oost), Fazantenlaan 8; J. Wij- ker en C. J. Smalbil, IJmuiden, Bloem- straat 146; A. A. van Hemert en M. Hoog- stoevenbeld, IJmuiden, Napierstraat 3; C. Jaspers en J. Zwaan, IJmuiden, Ko ningin Wilhelminakade 76 c; J. Zeeuw en J. J. van den Oever, IJmuiden, Kromme- mijdrechtstraat 16. Overleden: A. F.F. Grimminck, 69 jaar, echtgenote van A. M. Berkhout, Lange Nieuwstraat 133- komst en de beleidsbeslissingen die nodig zijn om die toekomst te realiseren, zoals we hem allemaal wenselijk achten." Al dus de burgemeester. Hij memoreerde het standpunt van het provinciaal bestuur van Noord-Holland dat onlangs bij monde van de commissa ris der .koningin, mr. F. J. Kranenburg, te kennen heeft gegeven, dat het in Noord-Holland de vorming van vijf agglo meraties voorstaat, te weten: Groot-Am sterdam, IJmond, Zuid-Kennemerland, Zaanstreek en het Gooi. „De totstandko ming van een bovengemeentelijk orgaan voor Kennemerland of Zuid-Kennemer land, zo dit al gebeurt, zal nog wel ge ruime tijd op zich laten wachten" aldus de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Tot het moment waarop de zekerheid over de toekomstige ontwikkeling zich niet voldoende duidelijk heeft afgetekend acht de burgemeester van Haarlemmer liede en Spaarnwoude het in ieder geval wenselijk zowel met Kennemerland als met Groot-Amsterdam te blijven samen werken. In de gemeenteraad van Haarlemmer liede en Spaarnwoude hebben enkele raadsleden met het voorbeeld van de grote buurgemeente Haarlemmermeer voor ogen gespeeld met de gedachte uit de agglomeratie Groot-Amsterdam te treden. Het is bekend dat Haarlemmer meer dit heeft gedaan omdat het gemeen tebestuur daar van mening is dat het on doenlijk is andere gemeenten te laten meespreken in de ontwikkeling van een zo uitgestrekte gemeente als Haarlem mermeer, terwijl de belangen van die ge- In Hotel Hof van Holland is gister avond de eindstrijd om het kampioenschap van Haarlem tweede klas kader 38/2 voortgezet. Groen boekte een nuttige zege op Broertjes, terwijl Perukel in 21 beurten de meerdere van Dickmann bleef. Moyen ne van Perukel in deze partij: 14.28. Ook Lunenburg liet een mooi moyenne noteren in zijn partij tegen v. d. Kuyl, die hij in 24 beurten versloeg. De uitslagen Perukel 300 21 41 14.28 2 Dickman 264 21 45 12.57 0 Broertjes 233 29 55 8.03 0 Groen 300 29 53 10.34 2 Willemse 280 31 50 9.03 0 Karman 300 31 50 9.67 2 Lunenburg 300 24 69 12.50 2 v. d. Kuyl 258 24 46 10.75 0 De stand Groen 2 600 61 65 9.85 4 Lunenburg 2 600 55 69 10.90 3 Perukel 1 300 21 41 14.28 2 Broertjes 2 533 50 64 10.66 2 Dickmann 2 564 54 55 10.44 2 Willemse 2 580 62 50 9.35 2 Karman 2 532 63 50 8.44 2 Steffers 1 203 33 28 6.15 0 v. d. Kuyl 2 411 45 46 9.13 0 Vanavond worden de partijen voortgezet De Amsterdamse recherche heeft een 50-jarige koppelbaas aangehouden, die er evenals zijn vier maandag gearresteerde collega's van wordt verdacht de Alge mene Bedrijfsvereniging en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid voor tienduizenden guldens te hebben opgelicht. In IJmuiden heeft het echtpaar Prins Vredeveld aan de Ahornstraat zijn zes tigjaar huwelijksfeest gevierd. Namens het gemeentebestuur van Velsen kwam wethouder J. van Leeuwen het jubile rende echtpaar gelukwensen en een fruit mand aanbieden. Advertentie Ivoor DAMES en HEREN meenten en delen van Haarlemmermeer nauwelijks verweven zijn. Waarschuwing De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, de gemeente waarop een groot deel van de Amsterdamse ha venuitbreidingen en met name de vesti ging van een olieraffinaderij gerealiseerd zal worden, waarschuwt hiertegen. „Ik meen in dit verband zelfs", aldus burge meester Van Hövell, „dat een uittreden uit Groot-Amsterdam-in-wording nü in feite een uitnodiging is tot annexatie van onze gemeente door Amsterdam en door Haarlem. En deze annexatie zou ook wel eens door pure logica kunnen zijn inge geven, terwijl het uittreden, waarvan deze annexatie het gevolg kan zijn, op zichzelf geen enkel probleem oplost of zelfs maar eenvoudiger oplosbaar maakt. Voor geen van de beide steden bete kent het overnemen van het beheer over ons gebied noch in zijn geheel, noch voor de helft ieder, een probleem of een moeilijkheid. Integendeel: ik zou bijna zeggen dat het veeleer een gemak voor beide gemeenten betekent" aldus de heer Van Hövell. Ook hierom is onze positie zo totaal anders dan bij voor beeld die van Haarlemmermeer of Aals meer", zo vervolgde hij. Een keuze „Ik zou daarom willen waarschuwen tegen een te veel kijken naar Haarlem mermeer. Men zij zich de onvergelijk baarheid van onze gemeente met welke andere gemeente dan ook voortdurend scherp bewust. Tenslotte wil ik herhalen: „Eens zal er echter een keuze gemaakt dienen te worden. Dat is een onmisken bare noodzaak. Men kan niet alle deuren openhouden zonder ook zelf uit eigen huis te worden geblazen. Wie alle deuren tracht open te houden voor iedereen, laat zijn vijand binnen en zet zijn vrienden op de tocht. Ik meen echter voldoende duidelijk te hebben gemaakt, dat een keu ze nu niet raadzaam is Advertentie ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Lange Nieuwstraat 433-435 - IJmuiden Telefoon 4654 (Van onze correspondent) ROOSENDAAL In de westhoek van Noord-Brabant is het optreden van de douane sinds gisteren verscherpt. Oorzaak van deze grotere activiteiten van de grensbewakers is het feit dat in Huyber- gen smokkelaars met een pantserauto uit een schuur wisten te vluchten, waarvoor de douane zich had geposteerd. Reeds lange tijd was men de smokkel bende, die met een pantserwagen opereer de, op het spoor. Enkele dagen geleden ontdekte men dat de „thuishaven" van de wagen een bij een boerderij onder Huij- bergen behorende schuur was. Er werd gisteren omzichtig een grote patrouillewa gen van de douane voor de schuurdeur ge manoeuvreerd om de smokkelaars een vlucht te beletten. Plotseling hoorde men in de schuur de motor van de pantserauto starten. Direct daarop vlogen de smokkelaars in hun „tank" naar buiten, dwars door de ge barricadeerde deuren. Niemand van de bui ten postende douanemensen werd door de zware deuren en versplinterde balken ge raakt. Wel werd de patrouillewagen zwaar beschadigd. Een terstond ingezette achtervolging moest worden afgebroken wegens lekke banden die door uitgestrooi de kraaiepoten werden veroorzaakt. De eigenaar van de schuur is gearres teerd. De smokkelaars zijn over de grens ontkomen. In de schuur vond de douane 1100 kg. boter. Voor de Amsterdamse Westerkerk. patrouilleren dag en nacht politie mannen met honden om mogelijke „Oranje-happenings" en het beklad den van de muren van de kerk te voorkomen. (Van onze correspondent) Alhoewel de definitieve cijfers over 1965 nog niet bekend zijn, kan men toch nu reeds vaststellen, dat vorig jaar voor de Duitse trawlervisserij een wisselvallig verloop heeft gehad. Globaal heeft deze visserij geen onbevredigende resultaten opgeleverd. Zo werden de inkrimping van de vloot, bij een gelijktijdige uitbreiding van het aantal brt, alsmede de moderni sering voortgezet. De trawlervloot bestaat momenteel uit 147 eenheden met 113.289 brt tegen 171 in 1963 en 157 in 1964. In 1965 werden weer zes nieuwe traw lers met 10.807 brt in de vaart ge bracht. Sinds 1948 steeg de gemiddelde tonnage per trawler van 555 tot 771 brt. Over de gehele vloot berekend, nam het percentage van deze categorie toe van 17,2 tot achttien percent. Terwijl de Duit se reders in 1964 nog slechts over acht trawlers beschikten met 1000 of meer brt, groeide dit aantal in 1965 aan tot dertien. Hiervan bereiken drie zelfs een tonnage van 2.600 brt. De kern van de trawler- vloot vormden onveranderd schepen van 900 tot 999 brt. Verjonging en modernisering De verjonging van de vloot blijkt niet alleen uit de daling van de gemiddelde leeftijd van 8,6 tot 7,6 jaar, maar komt tevens tot uitdrukking in het feit dat zes tien trawlers met tezamen 7.189 brt wer den gesloopt. In 1965 waren reeds 92 trawlers vijf jaar op zee, tegen 48 het jaar daarvoor. Gelijke tred met deze ontwikkeling hield de modernisering. Sinds 1958 nam het aantal trawlers met vismeelinstalla- ties toe van 15 tot 62, met diepvriesin stallaties van drie tot 48, met fileerinrich- Brcestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 Het Hoogoventoernooi wordt steeds meer een gestroomlijnd bedrijf. De laatste orga nisatie is de vernieuwing van het pen ningmeesterschap geweest. De heer J. H. Sonneveld, die deze functie dit jaar is gaan waarnemen, is nu ook belast met de bulletinadministratie. Een bundeling, die goed blijkt te voldoen. De heer Sonne veld heeft daarvoor hulp gekregen van Marty Heijndijk uit Heemskerk, een ty piste van de Hoogovens, die speciaal werd uitgezocht omdat ze zo goed Duits spreekt. Deze kennis komt haar dit toernooi zeer te pas want zij treedt veel als vraagbaak op. Haar waarde heeft ze ook bewezen in haar gesprekken met de vrouw van één der buitenlandse deelnemers, die tij dens het toernooi hoorde dat haar zwager was overleden, en veel steun heeft ge had aan dezelfde Marty Heijndijk, die men normaal in het kantoor van de pen ningmeester druk bezig kan zien met het maken van lijsten van abonnés op het dagelijkse bulletin of de controle op de boekjes met consumptiebonnen. De bulletinadministratie is wel het meest spectaculaire deel van de taak van de penningmeester. Was de omzet van deze dagelijks door perschef Berry Wit huis en zijn staf samengestelde stencils vorig jaar zevenhonderd, nu komt men daar zeker nog een heel eind boven. Over de gehele wereld is men benieuwd naar de partij-analyses en de ronde-overzich ten, die door een ploeg onder leiding van de heer J. C. J. Minnes worden afge draaid, een karwei dat soms tot vier uur in de nacht doorgaat. De nieuwe band die de laatste jaren met Hoogovens is ontstaan blijkt ook bij de adressering van de bulletins. Men werkt met adresplaatjes, die op de Hoog ovens worden gemaakt, en de frankering gebeurt met een machine van de afde ling postzaken van ditzelfde bedrijf. Bij de Hoogovens beschikt de administratie dan ook over een „thuisfront", dat daad werkelijk meehelpt alles vlot te doen ver lopen. Meen overigens niet, dat zondag alles voor de heer Sonneveld en zijn assistente voorbij is: de afronding van het werk neemt daarna nog maanden in beslag. Penningmeester Sonneveld en zijn assistente Marty Heijndijk aan het werk in het Kennemer Theater. tingen van drie tot 35. Nu beschikken de trawlers over een diepvriesfileercapaci- teit van 204.918 korven. Dat is een heel verschil met de 5800 manden in 1958. Terwijl het aantal side-trawlers ver minderde van 203 tot 107, breidde de vloot van stemtrawlers zich uit van drie tot 38. Van de andere kant komt kolen- stook nog nauwelijks voor. Van de 140 zijn er nog slechts achttien overgebleven. Daarentegen worden 76 trawlers door motoren en 51 door machines met olie- stook aangedreven. Vangsten en visgronden De vangsten waren wisselvallig. Ze ver minderden van 358.268 tot 330.576 ton. De Duitse trawlers hebben de visgebieden ronde de Bereneilanden volkomen opge geven. Dit geldt eveneens voor New Foundland. New Scotland heeft met 1.937 ton per jaar praktisch geen betekenis meer. De Duitse trawlers zoeken nog steeds bij voorkeur de visgronden op rond Groenland en IJsland, waarbij opgemerkt zij, dat de vangsten bij IJsland vermin derden van 94.113 tot 86.839 ton, bij Groen land van 176.109 tot 128.166 ton. Alleen met roodbaars werden gunstiger resulta ten geboekt dan in 1964. Bij schelvis, ha ring en kabeljauw verschalkten de Duit sers minder vis in hun netten, alhoewel kabeljauw en roodbaars met vangsten van respectievelijk 113.359 en 129.818 ton hun sterk overheersende positie wisten te hand haven. Dit heeft tengevolge gehad dat de Duit se visinvoer de laatste jaren het wissel vallige beeld vertoonde van 458.274 tot 429.217 en 511.476 ton. Bij verse haring heeft men een invoeromvang geregistreerd van 136.538, 141.239 en 133.492 ton. De vermindering van de Duitse ha ringvangsten, gepaard gaande met een dalende invoer, leidde tot prijsstijgingen. Voor 133.492 ton verse haring uit het buitenland werd bij voorbeeld 73.334.000 mark betaald, het jaar tevoren voor 141.239 ton slechts 69.302.000. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor bij pekelha ring. Hoofdleverancier is Denemarken. Wat leverolie en vismeel betreft, staat Peru ver aan de spits, terwijl bij wal vistraan Japan onbedreigd de leiding heeft. Opmars uit het Oosten In een beschouwing over de trawlervis serij mag niet onvermeld blijven, dat som mige Oosteuropese staten er in geslaagd zijn hun visvangst op de hoge zee sterk uit te breiden. De laatste drie jaar namen de vangsten van de Poolse vloot bij voor beeld toe van 179.600 tot 226.700 en 264.300 ton. De aanlandingen in havens van de Sovjet-Unie stegen van 3.616.500 tot 3.977.200 en 4.475.800 ton. Vergeleken met 1950, namen de Oostduitse trawlervangsten toe van 26.600 tot niet minder dan 205.100 ton. Men behoeft zich daarom niet te ver bazen wanneer deze landen in de niet al te verre toekomst ook op de Duitse vis markt verschijnen. Polen, Roemenië en Joegoslavië doen dit nu reeds met kar pers, zoetwater- en zeekreeften. De Joegoslavische visexport naar Duits land bereikt weliswaar slechts een om vang van 3.140 ton, maar vertegenwoor digt een waarde van 6.590.000 mark. De Joegoslaven hebben Frankrijk praktisch reeds van de Duitse kreeftenmarkt ver drongen. De Bulgaren willen dit jaar met steur komen. Wat vis in blik betreft hebben zij zich reeds, evenals Polen, een positie van betekenis weten te veroveren. De ontwikkeling van de visserij in het oosten mag men dus zeer zeker niet on derschatten, te minder omdat de vloten van deze landen in het algemeen modern zijn uitgerust en voor vangsten op ver afgelegen visgronden zijn ingericht. Ook hun wetenschappelijk researchwerk op het gebied van de visserij zou voor dat van de sterkste visserijlanden in het wes ten niet onder doen. Hun varende labo ratoria zijn op alle oceanen van de we reld te vinden. 4

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5