[Vooroverleg over EEG-gesprek opende weinig perspectieven Wereldnieuws MARKT DER KARTELS r Van dag tot dag Profijt Brits-Amerikaans defensie-gesprek over Verre Oosten „SS'er Erber liet zes Nederlandse trouwen vergassen Vredesgesprek in Genève hervat ^^raatótoel Oentoeng volgende maand voor rechters Zware straf voor Harold Strachan Dr. A. L. Constandse (£)p de VRIJDAG 28 JANUARI 1966 vlucht naar het buitenland. Als de ^JSiSS^^SSTTTS'Sn kondigmg van de minister van Lconomi- verkiaringen die leden van de Europese sche Zaken reële mogelijkheden oplevert Commissie plegen af te leggen. Het Fran- die de prijs kunnen drukken, zullen ten-se standpunt: het is ontoelaatbaar dat^die Achterhoede Neus voor het goede. Als ik opsteek is het Roxy, de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Roxy verveelt nooit. De kwaliteit is zo vertrouwd en altijd goed. Al jarenlang. Getuige in Frankfort: Geen erebegraafplaats voor V.S.-oorlogsheld Remco Campert „DE UILEN BOOM" HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT 1 Telefoon 0 2560-8623 Kosygin oververmoeid Watersnood in Argentinië LUXEMBURG (ANP). Het voorbereidende overleg dat woensdag en donder dag in Luxemburg is gevoerd tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap over de crisis in de organisatie heeft weinig kans op toenadering geopend tussen Frankrijk en zijn vijf partners. In het comité van vaste vertegen woordigers bij de Europese instellingen van de „zes", dat opdracht had de verdere onderhandelingen van de bijzondere ministerraad van de EEG voor te bereiden, leek bij de „vijf", noch bij Frankrijk veel neiging te bestaan tot het doen van be langrijke concessies om tot een compromis-oplossing te komen. Onze correspondent meldt dat desondanks niemand denkt aan een breuk tussen de zes. orige week zijn raden en de op gang komende export van I de mjnisters van Buitenlandse Zaken uiteengegaan, nadat besloten was de perma- het minerale gas vormen een nationale nentc vertegenwoordigers de uitgebreide agenda van de raad te laten bestuderen, verrijking, waarvan de verbruiker tot dus- Qp die agen(ja stonden twee principiële politieke punten: het vetorecht binnen de ver weinig heeft meegenoten. ministerraad, dus de vraag of in de toekomst één van de zes lidstaten een meerder- Bijna tachtig percent van de aardgas- heidsbesluit van die raad kan tegenhouden en de verhouding tussen de Europese prijs wordt opgeslokt door het distributie-1 Commjssje en de Raad van Ministers, apparaat. Het is bij bodemschatten in het algemeen zo, dat de delving en verwer king de uiteindelijke verkoopprijs voor het grootste deel bestemmen. Vele zoge „Aardgas goedkoper" moet voor de ver bruiker een welkom geluid zijn, al is het nog slechts aarzelend en onduidelijk uit de ministeriële hoek gekomen met de no dige slagen om de arm. De toenemende bewijzen van bijna onmetelijke bodemvoor- Over de verhouding tussen Raad van Ministers en de Europese Commissie - .heeft Frankrijk een soort programma naamd „rijke" landen, in wier bodem van tien punten opgesteld. Daarover heb- onmetelijke schatten minerale» zit- ten, zijn in feite arm omdat ze geen kans ^gggijj jjet bleek dat ze het over zes zien de kosten van delving en verwerking van die punten eens konden worden. Met name de voorlichtingspolitiek van de ,e„ dan te hulp komen. daardoor meestal onmiddellijk het vet van de soep. eeng me^. j-rankrijk, dat de Commissie In Nederland is het al niet anders. I veel meer overleg met de Raad van Mi Maar de overheidsbemoeiing bij de ex- nisters moet plegen, ploitatie der gasvalden m«t toch gericht I blijven op een zo goedkoop mogelijke Ie- 2Q ondergeschikt belang dat gisteren verantie aan de verbruiker en een zo I eigenlijk niemand dacht dat Frankrijk en sterk mogelijke beperking van de winst- de vijf het niet eens zouden worden. slotte ook de gezinnen meeprofiteren van een geschenk der natuur, dat royaal is uitgevallen. De tussentijdse verkiezingen in Huil heb ben de Britse politieke situatie binnens lands zowel als ten opzichte van de in- leden over alles en nog wat opinies publi ceren. Het standpunt van de vijf: die le den hebben het recht te zeggen wat ze willen over de taak van de Commissie. Het was gisteren in Luxemburg duide lijk dat het hierbij eigenlijk alleen maar om achterhoedegevechten gaat en dat de permanente vertegenwoordigers van oor- - J deel waren dat men het over dit Franse ternationale problematiek sterk verduide- programma van tien punten tenslotte toch lijkt. De overwinning van Labour heeft wel eens zou worden. Men heeft de in- - i i i. j t l druk dat de Franse regering belast met het gevaar afgewend, dat de Lagerhuis- affaire-Ben Barka en met de verkie- meerderheid van Wilsons partij in een zjngen Van volgend jaar in het vooruit- precaire gevaarstoestand zou raken, maar zicht, er wel op uit is binnen de E.E.G. belangrijker lijkt de psychologische in- I ^MetTeTrS vloed te zullen zijn, die van de stem- sjjssjngen en het vetorecht schijnt een mingsuitslag uitgaat: Wilson heeft flinke compromis op basis van het plan-Spaak steun voor zijn in uitvoering zijnde plan- niet uitgesloten. Er blijft echter de moei- nen gekregen en kan afzien van de lijkheid dat het mogehjk is dat rnen i w I wanneer het om de „vitale belangen van mogelijkheid tot vervroegde verkiezingen, wanneer het^o na een derde Het was bekend dat Wilson niets voor jezjng in de E.E.G.-ministerraad niet vervroegde verkiezingen voelde, omdat hij eens kan worden. Wat moet er dan ge eerst zijn belangrijke programmapunten beuren? De permanente vertegenwoordr TT-. i v,I gers konden daarop geen antwoord geven wilde afwerken. Hij hoopt op succes bij dp ministers zullen het dus vandaag zijn komende reis naar Moskou, op een morgen moeten doen. goede 'afloop van het conflict met Rho- Belangrijk is dat dië permanente ver- desië en is van plan nog een nieuwe aan- tegenwoordigers die: i j 1 I hun regering hebben gehad menen aai val te doen op de steeds stijgende kos- wanneer er een voorlopig compromis over ten van het levensonderhoud. Voor de de twee genoemde punten kan worden be- premier moet dus de uitslag van de ver- reikt, de onderhandelingen kunnen wor- kiezingen in Huil een grote opluchting den voortgezet. Van Frankrijk vraagt men jiiezuiscii xii iiui 6 _i „„hts één tegemoetkoming: een schrifte zijn. In de Britse bladen kan men van- akkoord over de begrotingen van de daag lezen dat nu zo goed als zeker geen gemeenschappen. Met name Euratom zou algemene verkiezingen zijn te verwach-1 daarmee zijn gediend. „Want", zo zegt ten voor oktober de Euratomcommissie, „na vijftien febru- voor OKioDer. hebben wij geen geld meer in kas. Er heerst in Engeland het gevoel da Deskundjgen> die al jaren critiek hebben de regering-Wilson de problemen (in de op ket heleid van die commissie menen eerste plaats de stagnerende produktie dat dat eigenlijk wel goed zou zijn, omdat en toenemende inflatie) niet uit de weg de helft van het personeel overbodig is. is gegaan, zelfs niet wanneer impopulaire I De afgelopen dagen zijn .er door Ne- maatregelen nodig waren en dit dwingt respect af. De theorie dat Labour bij de gratie van de liberalen regeert en dat vele liberale kiezers daarom uit protest daartegen zouden overlopen naar de conservatieven, is in elk geval in Huil onjuist gebleken. Precies het omgekeerde is daar gebeurd Juist om een terugkeer van een conser vatieve regering te verhinderen, hebben grote aantallen liberale kiezers waar schijnlijk p Labour gestemd Het feit dat Wilson vaster in het zadel zit dan velen meenden, kan een verster king betekenen van zijn positie tegenover Rhodesië, omdat Ian Smith nu niet kan hopen op een spoedig aflossen van de wacht en op de waarschijnlijkheid dat een conservatief bewind meegaander zal zijn dan een Labourregering. Trouwens Wilsons krachtige houding tegenover Rhodesië was ook een factor in het resultaat van Huil. In een nationale crisis snellen de Britse kiezers de regering meestal te hulp. tft/yyyVMWWWWAWAAAAIMWWWI/WIIWWWIIWWIW/WWWVW burg de opvatting dat die uitspraken ken nelijk waren gedaan voor de galerij en met de bedoeling Frankrijk te imponeren. De ministers Luns en Schroder hadden vorige week de afspraak gemaakt dat zij zich zo zouden uiten. Minister Spaak, die zij hadden gevraagd zich bij hen aan te sluiten, had een slag om de arm gehou den. WASHINGTON (Reuter en AFP) De Britse ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie, respectievelijk Stewart en Healey, hebben hun Amerikaanse ambtgenoten, Rusk en McNamara, giste ren gezegd dat Groot-Brittannië van plan is zijn rol in de wereld te blijven ver vullen. Het Britse verlangen de verplich tingen ten oosten van Suez te verminde ren vormt het voornaamste punt van de besprekingen die in Washington worden gevoerd. Volgens welingelichte kringen in Wash ington is er in principe tussen de VS en Groot-Brittannië een akkoord bereikt dat de Britse strijdkrachten in Maleisië niet uit dat deel van de wereld zullen worden teruggetrokken voordat de vrede in het Verre Oosten is hersteld. Dit zou een van de voornaamste resultaten zijn geweest van een gesprek tussen de ministers Ste wart, Healey, Rusk en McNamara. derland en Duitsland nogal ferme verkla ringen afgelegd over de eensgezindheid van de vijf. Het was gisteren in Luxem- Zuster Mary St. Alphic, de moeder overste van een Engels klooster in Exeter, heeft met een prijsvraag door een soepfabriek een splinter nieuwe Jaguar-automobiel gewon nen. Zuster Mary, die zelf niet rijdt, is lid van een orde, die een zeer sobere levenswijze voorstaat. Er is nog geen beslissing genomen wat er met de prijs gaat gebeuren. Advertentie 11 FRANKFORT (DPA) De voormalige SS'er Josef Erber heeft in de oorlog in het vernietigingskamp Auschwitz zes Ne derlandse joodse vrouwen laten vergassen om hun persoonlijke bezittingen in eigen zak te kunnen steken. Maria Swiderska- Swiratowa uit Warschau verklaarde dit gisteren toen zij in het tweede Auschwitz- proces dat in Frankfort wordt gevoerd, haar getuigenverklaring aflegde. Zij zei, dat de vrouwen, die bijna allen ruim zeventig jaar oud waren, voor een grote waarde aan sieraden en edelstenen bij zich hadden toen zij in het kamp aankwamen. Volgens de getuige had Er ber, die toezicht had op de vrouwenafde ling van het kamp, de vrouwen naar de gaskamer gezonden en de sieraden met een vrouwelijke opzichter gedeeld. Hij had verder meegeholpen joodse vrouwen de gaskamers in te drijven. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft ver boden dat de stoffelijke resten van de communist Robert G. Thompson - een gedecoreerde veteraan uit de tweede we reldoorlog op de nat. begraafplaats Arlington begraven worden. Thompson heeft meer dan vijf jaar in de gevange nis gezeten. Hij werd veroordeeld, om dat hij zou hebben samengezworen met het doel de regerii. van de VS omver te werpen. Op die grond is geweigerd zijn stoffelijke resten op Arlington te doen be graven. Thompson was in de oorlog on derscheiden met het „erekruis voor moe dig gedrag". Hoe spreekt-ie dan? Tot de merkwaardigste voortbrengselen van de t.v. behoren naar mijn mening dieren als Lassie, Flipper en Furydie ren waarvan je met recht kunt zeggen: „Alleen het spreken ontbreekt 'm." Dat kan wat mij betreft gezegd worden met een diepe zucht van opluchting. Want als bijvoorbeeld de ingoede Lassie (om dat beest maar meteen bij de trouwe honde- kop te pakken) met zijn haarzuiver ge voel voor het verschil tussen goed en kwaad, ook nog verstaanbare taal zou uit slaan, dan zou ik de dekens waarschijn lijk voorgoed over mijn hoofd trekken. Ook zonder dat deze viervoeter het woord voert, kost het me al moeite genoeg voor hem een plekje in mijn wereldbeeld te vinden. Na de slechte ervaringen die ik met Lassie opdeed ('s nachts klam wakker worden met het drukkende gevoel dat er een reusachtig hondelichaam op mijn borstkas rust), doe ik nu pogingen de avonturen van Flipper te mijden. Hele maal slaag ik daar niet in. Een ma.sochis- tisch trekje in mij doet me altijd juist de t.v. aandraaien als de ontegenzegge lijk intelligente dolfijn op zijn einde loopt (z'n avontuur dan) zodat ik, zwetend van ontsteltenis, moet zien hoe het dier, een raar geluid voortbrengend, zich staande op zijn achterlijf (of hoe dat bij een zoog- vis heet) in achterwaartse richting door het water beweegt, terwijl een aantal on bekende mensendieren hem met een wee makende glimlach gadeslaat. Nee, ik heb geen behoefte aan deze Las sie in visvorm, niet alleen vanwege mijn leeftijd, maar ook omdat het dier mij vrees inboezemt. Dieren moeten niet zo veel weten en kunnen, vind ik. Datzelfde geldt voor Fury (Lassie in paardvorm). Met 'n gewone huis-, tuin- of keukenhond paard of vis, kan het leven misschien best dragelijk zijn. Maar wie zo'n t.v.-dier be zit zal zijn dagen in onrust slijten. De eigenaar wordt willoos van het ene avon tuur naar het andere gesleept. De ene bandiet is de stal nog niet uitgewerkt of de volgende gemenerik staat alweer klaar bij hondehok of vissekom. Er schijnt ook nog een zekere meneer GENèVE (Reuter en AP) Donder- dag is de Geneefse ontwapeningsconferen tie na een onderbreking van vier maan- den hervat. Er nemen aan het gesprek fe zijn geweest, een sprekend paard. onder auspiciën van de VN zeventien gn ^an 2ijn er nog mensen die zich af- landen deel. De afgevaardigden ontvin- vragen waarom de REM niet meer Advertentie Hotel Restaurant Taveerne vanouds gen boodschappen van paus Paulus en mocht! secretaris-generaal Oe Thant. De Amerikaanse vertegenwoordiger, I William Foster, legde de conferentie een I ingrijpend plan voor van president Johnson waarin hij nucleaire ontwape ning voorstelt. De Russische afgevaardig de Tsarapkin stelde daarop de eis dat West-Duitsland moet worden verboden kernwapens te bezitten. DJAKARTA (Reuter) In februari zal voor een Indonesische militaire rechtbank in het openbaar terechtstaan luitenant-ko lonel Ooentoeng, bevelhebber van een van de bataljons van de presidentiële pa leiswacht. Hij zou de leiding hebben ge had van de mislukte oktober-staatsgreep. Ook Ndjono, voorzitter van het onder communistische leiding staande verbond van vakverenigingen, de Sobsi, staat vol gende maand een proces te wachten. DURBAN (Reuter) In Durban is van- I daag de veertigjarige Harold Strachan veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf voor meineed en het veroorzaken van on- neergestort. Nabij Aries in het zuiden van Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. juiste berichtgeving over de toestanden in de Zuidafrikaanse gevangenissen. t MOSKOU (AP) De Russische pre mier, Aleksej Kosygin, is volgens geruch ten in het ziekenhuis van het Kremlin op genomen voor een onderzoek. Hij zou la ter weer uit het ziekenhuis ontslagen zijn. Van Russische zijde is vernomen dat de premier te horen heeft gekregen dat hij het een tijdje kalmer aan moet doen. Men neemt aan dat hij oververmoeid is geweest. Het was al opgevallen dat Kosy gin niet meer in het openbaar is versche nen sinds hij terugkeerde uit India waar hij de begrafenis van premier Lal Ba- hadoer Sjastri heeft bijgewoond. Kosygin is 61 jaar. BUENOS AIRES (AP) De Argen tijnse provincie Corrientes is gisteren tot rampgebied verklaard. Het water van de machtige Parana Rivier stijgt er nog st66ds Meer dan zevenduizend mensen zijn ge ëvacueerd uit Chacom, Corrientes en vier andere provincies in het noordoosten van Argentinië: Santa Fe, Formosa, Entre Rios en Misiones. De rivier staat 4,5 meter boven nor maal peil. De schade aan gewassen en huizen is enorm. Het overleg tussen Frank rijk en zijn vijf partners der Europese Economische Ge meenschap (EEG) verloopt moeilijk. De uitvoerende or ganen Van de twee andere gemeenschappen (de Europe se Gemeenschap voor kolen en staal, de E.G.K.S., en die voor Kernenergie) zullen met de executieve Commisie der EEG weldra versmolten wor den, waarna de drie gemeen schappen moeten worden ge fuseerd. Derhalve staat het lot van de gehele klein-Euro- pese samenwerking der Zes op het spel. Het merkwaardi ge is echter, dat er bij het bedrijfsleven geen twijfel be staat, dat de Euromarkt van 180 miljoen verbruikers tot stand zal komen, op zijn minst als douane-unie. Op 24 juli 1965, dus ruim drie we ken nadat de crisis in de EEG was uitgebroken, kon men in de Nieuwe Rotter damse Courant lezen: „Be drijfsleven zet integratie van Europese markt voort." Voor de zakenwereld was, zo werd gezegd, „de EEG nog altijd een reële factor, waarmee men terdege rekening houdt bij het bepalen van een op de toekomst gericht beleid." Hetzelfde blad constateerde op 18 januari 1966, na het be kend worden van de nauwe samenwerking tussen Hoog ovens en de Duitse gefuseer de concerns Hoesch en Hör- der, dat deze concentratie „een wissel was op de duur zaamheid van de gemeen schappelijke markt van de Zes. En niet alleen op de duurzaamheid, ook op het vermogen van deze economi sche binding om duurzame po litieke binding op te roepen." De staalindustrie heeft im mers grote militaire beteke nis, zo werd opgemerkt. Er is een reeks van Euro pese mammoetbedrijven in de maak op alle terreinen. Kartelvorming, fusies, con centraties, gemeenschappe lijk gebruik van uitvindingen, gezamenlijk wetenschappelijk onderzoek, rationalisatie, ar beidsverdeling, marktverde- ling ook... zij zijn aan de or de van de dag. Ons land had al vijf internationale onder nemingen: Koninklijke/Shell, Unilever, Philips, AKU en Hoogovens. Maar in andere sectoren beginnen zij zich ook te vormen. Komt de Euro- markt tot stand dan zal hij bij uitstek een markt zijn van de kartels en de concerns. De oorzaak daarvan is niet moei lijk te vinden. De voorziening van een afzetgebied van 180 miljoen zielen vereist massa- produktie en dus enorme in vesteringen voor de indu striële uitrusting. De accumu latie van kapitaal maakt al concentratie nodig. Men staat verder voor de keuze, el kaar dood te concurreren of samen te werken, Het laatste ligt voor de hand. De automatisering en dus het verminderen van de loonkosten, waarin de Ver enigde Staten veel verder zijn dan Europa, vordert eveneens grote kapitalen. Met name bij een fusie wor den centralisatie van allerlei diensten, specialisatie van de deelnemende bedrijven op aparte taken, marktverdeling enzovoort gemakkelijk. Het concern wordt dan immers als één onderneming, be schouwd, en als zodanig ge leid. Bij de kartelvorming rijzen echter enige moeilijkheden. De deelnemende bedrijven blijven dan namelijk zelf standig. Toch zijn er allerlei afspraken en gemeenschappe lijke investeringen. Van on derlinge concurrentie kan men nauwelijks nog spreken. De bouw van de nieuwe Bel gische staalonderneming Sid- mar (aan het kanaal van Gent naar Terneuzen) is ge schied door samenwerking van de grootste Belgische, Franse en Luxemburgse staalfabrieken en de daar mee verbonden banken. Die hebben dus gemeenschappe lijke belangen. De band van Hoogovens met de gefuseer de Duitse bedrijven Hörder en Hoesch heeft het karakter van een kartel. Op 15 janua ri zeide de heer Bentz van den Berg namens Hoogovens in Dortmund „te verwachten dat er op het terrein van de prijs prettig kan worden sa mengewerkt," terwijl de ar beidsverdeling manifest is. Nu verbieden echter de verdragen der EEG en der EGKS kartelvorming die de concurrentie te sterk beperkt en de verbruikers geen keuze meer laat. Zowel de Hoge Autoriteit in Luxemburg (voor kolen en staal) als de Europese Commissie te Brus sel is zeer grootmoedig met het verlenen van goedkeurin gen. Vele vormen van markt verdeling en verkoop tegen overeengekomen prijzen zijn al gebillijkt. Men stelt zich dan op het standpunt dat een kartel toelaatbaar is, als het geen monopoliepositie heeft op de Euromarkt, wanneer er dus nog andere zelfstandi ge bedrijven zijn die dezelfde produkten leveren. Toch rijst de vraag of verscheidene kartels niet worden gevormd in strijd met de verdragsbe palingen. Voorzover men nog kan spreken van een nationale markt begint het monopolis- me daar in elk geval wel na derbij te komen. In Frankrijk is men bevreesd voor de in vloed van het ruimschoots voorhanden Duitse kapitaal op de Euromarkt. In de Bondsrepubliek beschikt men over ongeveer 45 percent van het totaal der bedragen, die binnen de gemeenschap kun nen worden geïnvesteerd. Om nu sterker te staan in de strijd om het bestaan bevor dert de Franse regering (men zie onder andere het Franse dagblad Le Monde van 21 no vember) de vorming van één of twee krachtige concerns per bedrijfstak. De drie grote Franse aluminiumfabrieken sloten al een akkoord „voor industriële en commerciële samenwerking." In het Ruhr- gebied bestaat al lang een nauwelijks gecamoufleerd ge meenschappelijk verkoopkan toor voor kolen. In de afge lopen zomer vroegen en kre gen vier Duitse staalfabrie ken Hörder, Hoesch (die dus nu gefuseerd zijn), Man- nesmann en Oberhausen aan ie Hoge Autoriteit te Luxem burg toestemming voor geza menlijke planmatige en ge standaardiseerde produktie met oprichting van een cen traal bureau, dat de orders eventueel kan verdelen. In Italië is de concentratie ver doorgevoerd. Men kan derge lijke voorbeelden met tiental len vermeerderen. Fusies ko men overwegend voor binnen de grenzen, hoewel geens zins uitsluitend. De kartels zijn zowel nationaal als inter nationaal. Die ontwikkeling moge niet te stuiten zijn, zij roept wel veel problemen op. De natio nale regeringen hebben op de investeringspolitiek, de pro- duktieplannen, de werkgele genheid en de prijzen min der vat. Als in een internatio nale combinatie het kapitaal overweegt van één bepaalde nationaliteit is dat voor de andere deelnemers niet zon der risico. In tijden van hoog conjunctuur kunnen zij de voordelen genieten van de samenwerking. Maar bij een crisis? Waar zal het concern dan het eerst de werkgelegen heid beperken? Vaak zijn de belangen van uiteenlopende groepen zo zeer met elkaar verweven, dat een volk geen idee meer heeft van de ge compliceerde structuur, waarvan zijn eigen econo mie deel uitmaakt. Het mili taire aspect is al even nete lig. De Euromarkt is een schepping van bondgenoten, maar allianties behoeven niet eeuwig te duren. Ook al valt de ontwikkeling, gebaseerd op rationalisering der produktie, niet te ver hinderen, zij vereist een na dere studie van sociaal-poli tieke aard. De uitvoerende organen der Europese ge meenschappen zijn tot con trole niet in staat, omdat de industriële Euromarkt niet veel meer is dan een inter gouvernementele (tussen soe vereine staten gevormde) douane-unie. De nationale re geringen zullen zich dus te zamen moeten bezinnen op de gevolgen voor hun volken van de vorming der interna tionale concerns. Het orgaan daarvoor is de raad van mi nisters der gemeenschappen. En ook zonder supranationa le organen zal deze raad zich wel behoren bezig te houden met de gevolgen van een blijkbaar onvermijdelijk ver schijnsel. fwuwwmmwwwwuwuwwuwuuwwwmumiah Frankrijk is een Mystère-4 straalvlieg tuig van de Franse luchtmacht neerge stort. De piloot kwam om het leven. Toestellen van dit type zijn gebouwd voor het vervoer van de Franse kern bom. Van officiële zijde werd niets mee gedeeld over het ongeluk. Botsing. Ten zuiden van Dax in het Fran se departement Landes zijn twee hef- scliroefvliegtuigen tijdens oefeningen van een opleidingsschool van het leger tegen elkaar gevlogen en brandend neergestort. Vier militairen kwamen om het leven. Overleden. De vader van lord Snowdon, de echtgenoot van prinses Margaret van Groot-Brittannië, is op 66-jarige leeftijd overleden. Bende. De politie van Rio Verde, in de Mexicaanse provincie San Luis Potosi, heeft de lijken gevonden van vijfen twintig vermoorden en verbrande men sen. Zij zouden door een bende zijn ontvoerd, beroofd en vervolgens ver moord. Onder hen bevond zich ook een vermiste politieman. Hongerstaking. De ruim 10.000 studenten van de technische hogeschool in Aken hebben geweigerd in de mensa hun maaltijd te gebruiken. Met deze staking willen de studenten protesteren tegen de naar hun mening slechte kwaliteit van de maaltijden. Massavervoer. De Amerikaanse vlieg tuigfabriek Boeing heeft bekendgemaakt plannen te hebben voor de bouw van een straalvliegtuig dat 350 tot 450 pas sagiers kan vervoeren. Sterker. De sterkte van de Westduitse middengolfzenders Brunswijk, Hamburg en Langenberg zal dit jaar worden ver groot „om een goede ontvangst in de buurlanden te verzekeren". Dit heeft de minister van de P.T.T., Stücklen, be kend gemaakt. Aardbeving. Een serie krachtige aard schokken heeft de Griekse tabaksstad Agrinion getroffen. Wraak. Een 17-jarige scholier heeft in de Franse badplaats Les Sables d'Olonne, na van school te zijn weggestuurd, zijn 28-jarige leraar Bousseau met een ka rabijn neergeschoten. De toestand van de leraar is zeer ernstig. Vrijaf. De hoofdredacteur van „Tempo", een dagblad dat in de Indonesische stad Semarang verschijnt, bezorgde on langs het zondagsnummer zelf bij de abonnees. „Alle bezorgers hebben in verband met de feestelijkheden na het einde van de mohammedaanse vasten maand vrijaf genomen, dus breng ik de krant maar zelf rond," aldus de hoofd redacteur.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3