A.R.deBoer Gedeputeerde Staten adviseren samenvoeging van gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk Twee opmerkelijke speelsters onze simultaanshow m Nederlandse EEG-landen visexport naar sterk gestegen Heemskerk gaat vierhonderd E.G.K.S.-woningen bouwen stoutenbeek Vulling voor gaten in IJmuidense dam In de vishal en op zee Huisvrouwen dronken een glaasje Groter IJmondgebied past zich het best aan bij Kennemerland-Zuid Beat bij „De Ark" Telstar 2 krijgt het moeilijk tegen Velox 2 Plan-„De Maer" rijk voorzien van groen VRIJDAG 28 JANUARI 1966 5 Morgen is het de laatste dag Nog nieuwe VAST TAPIJT, LINOLEUM, BALATRED, TAPIFLEX, GORDIJNSTOFFEN. WONINGINRICHTING BEVERWIJK Bermbeveiliging uitgbreid tot Alkmaar BURGEMEESTER II. NIELEN TOT RAAD: Be stuur sint e gratie 1» Kort nieuws CONSTANT - verlovingsringen KOKEN DE VILDER ELECTRISCH Fa, Veel privacy Parkeerhavens STOFZUIGERS DE VILDER Tielrooy loopt in op Dukel X- - v-t.' "'V GROTE COI UPONS 250 MODELKAMERS De strekdammen in de IJmuidense havenmond hebben veel te lijden gehad van de stormen in de afge lopen weken. In de dammen zijn daardoor grote gaten ontstaan. Met man en macht worden de vernie lingen hersteld. Vrachtauto's met vulstof om de leemten in de strek dammen te dichten rijden af en aan, waarvan deze foto een beeld geeft. Ds. Bartlema Advertentie Klein spaaroffer groot vakantiegenot Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen De aanvoer te IJmuiden bestond don derdag uit 245 kisten tong en tarbot, 360 schol, 12 schar, 25 bot, 2125 haring, 120 wijting, 625 kabeljauw en gul en 18 di versen, totaal: 3530 kisten. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 5.15-5.07, grm. tong 5.84- 5.58, kim. tong 6.37-6.21, kl. tong I 5.08- 4.73, kl. tong II 3.52-3.12, tarbot I 6.60-6.00 Per 125 kilogram: grote kabeljauw 184- 108. Per 50 kilogram: grote en grm. schol 28-24, kim. en kl. schol I 27-22, kl. sch. II 42-36, schar 45-35, bot 10-5, verse haring 33-26, wijting 46-25, gr. gul 41-34, mid. gul 34-29, kl. gul 30-25. Besommingen van donderdag: TX 20- 4320, UR202- 7315. Aavoer van vrijdag Vijftig vaartuigen hebben vrijdagmor gen 7240 kisten vis, 60.000 kilogram tong en 620 stijve kabeljauwen aangevoerd. Er waren: 1220 kisten schelvis, 150 wijting, 40 gul en kabeljauw, 620 kleinegul, 210 koolvis, 1000 haring, 325 kleine kisten ha ring, 2500 schol. 50 tarbot en 250 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6.40- 4.40, tarbot 5.80-5.30, grote tong 5.11-4.98, grootmiddel tong 5.63-5.37, kleinmiddel tong 6.62-5.87, tong een 4.47-4.32, tong twee 2.78-2.58. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 110- 92, middel kabeljauw 90-78, grote koolvis 112-94, middel koolvis 64. Per tienstuks: grote kabeljauw 100-86, middel kabeljauw 35-29. Per 50 kilogram: grote schelvis 56-50, middel schelvis 45-38, kleinmiddel schel vis 36-30, schelvis een 35-30, schelvis twee 26-18, kabeljauw een 35-30, kabeljauw twee 32-26, kabeljauw drie 21-16, grote en middel schol 30-22, kleinmiddel en schol een 26-20, schol twee 36-26, schol drie 39- 29, schar 41-20, bot 6.70-6, poon 40-36, ge stripte wijting 41-32, dichte wijting 28-23, haring 33-26, tarbot 298-126, kuit 35-15, lever 40-21, kleine heilbot 144, koolvis een 22, koolvis twee 16-15, ham 170. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 30 kisten wijting, 450 kleinegul, 1600 haring, 40 kleine kisten haring, 520 schol en 7100 kilogram tong. Op zee De Margaretha VL 14 meldde gister avond dat in de noord zo goed als niets werd gevangen. Verschillende schepen hebben daarom de visserij afgebroken en zijn op weg naar huis. In de Ierse Zee was het weer zo slecht, dat de schepen in diverse baaien betere omstamdighe- den zouden afwachten. Voor de Neder landse kust, tussen Egmond en Katwijk, is de visserij voor spanners heel goed. Per trek gingen tussen de 300 en 600 stuks kabeljauw scheep. De vangst wordt aan dek naar de haven gebracht, om daar te worden gestript. De leden van de Nederlandse Vereniging van Huitvrouwen te Velsen hebben gister middag in het Cultureel Cetrum geproefd van de produkten die door een Neder landse stokerij worden vervaardigd. De opkomst was buiten verwachting heel groot, zodat de gehuurde zaal bijna te klein bleek. Bovendien werd een film vertoond, waardoor de aanwezigen een beeld kre gen van de werkzaamheden in de stoke rij en de gang van zaken daarna. Ver volgens gaf mevrouw L. van Pareren bijgestaan door de heer Fijn van Draat, een lesje over het juist inschenken en serveren van verschillende dranken. Door personeel van Rijkswaterstaat is een begin gemaakt met het aanbrengen van een bermbeveiliging op de rijksweg tussen Velsen en Alkmaar. Deze beveili ging zal geheel tot Almaar worden door getrokken. Advertentie „Aangenomen mag worden dat Ge deputeerde Staten van Noord-Hol land de regering hebben aanbevolen de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk samen te voegen tot één gemeente. Als beweegreden voor deze samenvoeging van de drie IJmondge- meenten wordt aangevoerd dat de IJmond in haar geheel een der agglo meraties in het Noordzeekanaal gebied moet vormen om aldus een schaal- of structuurvorming in be stuurlijke eenheden te verwezenlij ken. Ook de raad van Heemskerk kwam tot de unanieme conclusie dat een opdeling van op elkaar afgestemde bestuurlijke gebieden als noodzake lijk moet worden onderkend en dat in deze opdeling het IJmondgebied eerstens groter zou dienen te zijn dan de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk en tweedens bestuurlijke samenhang in Kennemerland-verband moet worden nagestreefd." Dit zei burgemeester H. Nielen don derdagavond in zijn nieuwjaarsrede tot de gemeenteraad. De heer Nielen merkte op dat 1965 in het bijzonder in het teken heeft gestaan van de studie betreffende de bestuursvoorzieningen voor de ge meente Heemskerk zowel naar buiten als op eigen grondgebied. De ontwikkelingen in het Noordzeekanaalgebied, van Ken- nemerland, waarin het IJmondgebied in een vergrote structuur een dominerende positie inneemt en de plaats van Heems kerk in deze verbanden is zowel op pro vinciaal als nationaal niveau in discussie. ,Met grote belangstelling", zei burge meester Nielen, „zien wij de memorie van antwoord van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, belast met agglome- ratievraagstukken, ten aanzien van het wetsontwerp-Toxopeus tegemoet." Tegen het plan-Toxopeus dat voorziet in een sa menvoeging van de gemeenten Heems kerk en Beverwijk, heeft de raad van Heemskerk zich steeds ten stelligste ver zet. Uit de gehouden voorbesprekingen tus sen de vertegenwoordigers van de ge meenten in Zuid-Kennemerland en die van de IJmond, Castricum en Uitgeest is bereidheid getoond om op basis van vrijwilligheid tot bestuursintegratie te ko men. Deze besprekingen zullen binnen kort door de colleges van B. en W. van de betrokken gemeenten worden voortge zet. „Het belang van de streek is meer dan de som der belangen van de daarin ge legen gemeenten," aldus de Heemskerks burgemeester. „Op eigen initiatief zullen de gemeenten in Zuid-Kennemerland en het IJmondgebied de vormen van samen werking moeten opstellen opdat op basis van een op elkaar afgestemd bestuursver- Wanneer vanavond zes schakende da mes in het hervormd wijkgebouw in IJmuiden de strijd opnemen tegen onze lezers zal men daar uiteenlopende typen zien: geschoolde theoretici uit de Oost- europese landen en twee vertegenwoordig sters uit West-Europa, die een minder rigonreuze opleiding hebben gehad, maar zeker niet minder talent hebben. Eén van die vertegenwoordigsters van het Westen is madame Chaudé de Silans een nieuwelinge in onze simultaanshow, hoewel zij toch samen met Fenny Heemskerk de initiatiefneemster tot dit gebeuren is geweest. Zij moest verleden jaar echter helaas afzeggen. De Frangaise leerde het schaken op tien jarige leeftijd van haar vader, klopte hem vier jaar later al zovaak zij wilde waar- Burgemeester H. Nielen van Heemskerk: „Samenwerking tussen IJmondgebied, en Zuid-Kennemer land öf gecentraliseerd bestuur". na hij maar op bridge overschakelde. Voor de oorlog boekte zij al opvallende successen. Zo speelde zij in een interna tionaal toernooi in Parijs fraai remise met Rossolimo. Na de oorlog kwam zij in Sitges (Spanje) uit in een toernooi, waar in sterke spelers meededen als Bernstein en Pomar. De laatste moest de meerder heid van de sterke Frangaise erkennen. Tal van internationale toernooien volg den, en haar grootste succes boekte zij in Moskou 1949, waar zij vierde werd. Frankrijk stelde madame Chaudé de Silans regelmatig in het nationale team op, eens zelfs aan het tweede bord. Toch bleek steeds meer dat de schaaksters uit Oost-Europa haar Westelijke zusters gin gen overvleugelen. „Nicolau oefent twee uur per dag" zegt madame Chaudé. Zelf bekijkt ze het graag van de gezellige kant. „Daarom ben ik nog nooit eerste geweest in het Hoogoventoernooi, al heb ik al tien jaar meegedaan. Ik vind het allemaal zo leuk en gezellig, dat het scha ken er onder lijdt." Wereldkampioene Nona Gaprindajvili is één van die Oosteuropese schaaksters, die hard studeert. Zij leerde het spel al toen ze vijf jaar was, want zowel haar vader, haar moeder als haar vijf broers speelden het. Op veertienjarige leeftijd verhuisde de in Zugdidi geboren Nona naar Tbilisi. Zij kwam er onder leiding van een schaaktrainer, die aan haar me thodische vorming werkte. „Als ik me op een toernooi voorbereid schaak ik drie uur per dag", zegt de donkere Nona. De resultaten zijn niet uitgebleven. De vooral van de tactische verwikkelingen houdende KLM-secretaris. Mr. H. I. Borel Rinkes is benoemd tot algemeen secretaris van de KLM, als opvolger van mr. W. A. Steenstra Toussaint, die lid van de raad van bestuur van de n.v. Erven Lukas Bols is geworden. Mr. Borel Rinkes is sinds november 1945 in dienst van de KLM. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Nona klom snel naar de top en bevestig de onlangs in een match met Alla Koesj- nir nog eens haar superioriteit. Niet voor niets speelt zij tegenwoordig vrijwel steeds in mannentoernooien. Ook in Beverwijk weert zij zich goed in de meestergroep. Twee jaar geleden zege vierde zij daar bij de dames met 9 uit 9! Is Nona nu het type van een meisje, dat de gezelligheid niet waardeert en alleen maar schaken studeert? Integendeel, zij tafeltennist uitstekend en ook de biljart kunst beheerst zij goed dankzij het tafel biljart in huize Gaprindasjvili. Dat de wil om te winnen en de levensgenieting sa men kunnen gaan bleek gisteravond wel op de bonte avond in het Hoogoventoer nooi. Nona was er tot diep in de nacht present en toonde dat zij ook uitstekend danst. Een veelzijdige wereldkampioene, die men vanavond in actie kan zien. Het afgelopen jaar is voor de diverse takken van het visserijbedrijf zeer ver schillend gelopen. Sommige takken van visserij, vooral de garnalenvisserij, heb ben in 1965 zeer goede resultaten be reikt. Andere sectoren waren er echter in het bijzonder in de eerste helft van het jaar veel minder gunstig aan toe, aldus de voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, drs. D. J. van Dijk, in een jaaroverzicht, dat hij in de gister middag gehouden vergadering het schap gaf. Nationaal en internationaal gezien werd het visserijbedrijf met belangrijke ont wikkelingen geconfronteerd. In EEG-ver- band moet worden geconstateerd, dat hoewel verschillende malen ontwerprege lingen met betrekking tot de visserij in het vooruitzicht werden gesteld, ook in 1965 nog niet gekomen is tot een ge meenschappelijk visserijbeleid, of een ontwerp daartoe. Dit is zeker te betreu ren te meer omdat het ontbreken van een gemeenschappelijk visserijbeleid aanlei ding kan zijn voor EEG-landen om be paalde maatregelen te treffen welke de handel in visserij produkten van Neder land uit rechtstreeks raken. Te denken valt hierbij bij voorbeeld aan de door Frankrijk ingestelde minimumprijsstel sels in verband met invoer van enkele vissoorten. Advertentie GOEDKOOP PRACTISCH - VEILIG Demonstratie en inl. Erk. Installateur VELSERDUINWEG 173 - TEL. 4402 De voormalige kleuterschool aan het Kerkplein in Velsen-zuid is na een gron dige verbouwing ingericht tot jeugdge- bouw, waar de hervormde jeugdvereni ging „De Ark" inmiddels een gezellig onderkomen heeft gevonden. Deze vereni ging is enige weken geleden met haar activiteiten begonnen, waarbij het in de bedoeling lag om de veertien dagen een ontspanningsavond te organiseren. In de ze korte tijd is het ledental echter zo snel toegenomen, dat het bestuur heeft beslo ten voor elk weekeinde een dergelijke avond te organiseren. Aldus is er zaterdag 29 januari een beat-avond in „De Ark", waar de beat- groep „The Shindies" haar medewerking aan verleent. Op deze avonden zijn jonge ren van alle gezindten welkom. Nadere in lichtingen worden verstrekt door de heer H. Homburg, Hofdijklaan 27, Driehuis, telefoon 02550-6271. band leiding kan worden gegeven aan de economische ontwikkeling van de streek en de daaruit voortvloeiende gevolgen. An ders',, zo besloot de heer Nielen zijn toe spraak, „is het bijna niet te voorkomen dat een alternatief, te weten een door de wetgever te stellen centralisatie van be stuur, tegemoet zal moeten worden ge zien." De burgemeester sprak de wens uit dat zijn samenwerking met de raad ook dit jaar zal mogen leiden tot een optimale behartiging van de belangen van de ge meente Heemskerk. Op 7 november van het vorige jaar won Telstar 2 op eigen terrein met 2-0 van Velox 2, maar of de Whites het in de re turnwedstrijd tegen de Utrechtenaren we derom zover zullen brengen, is voor ons nog de vraag. In de eerste plaats omdat de IJmuidenaren de laatste wedstrijden niet zo bijster op dreef waren en voorts omdat de Stichtenaren in eigen home bijzonder lastige tegenstanders blijken te zijn: getuige de tot nu toe door hen be reikte resultaten: 6 gespeeld, 5 gewonnen, één gelijk, doelgemiddelde 16-4. Ze zou den dan ook met vlag en wimpel de bo venste plaats bezet hebben, wanneer de resultaten in de uitwedstrijden naar ver houding waren geweest, maar dit is bij lange na niet het geval. De zeven uit wedstrijden n.l. leverden slechts twee winstpunten op met een doelgemiddelde van 2-20. De stand in de reserve eerste divisie is: ADO 15 21 Telstar 13 13 Ajax 15 21 Feijenoord 13 13 DWS 14 18 Velox 13 13 Ga Ahead 14 18 MVV 14 13 Volendam 14 17 Twente 14 11 Sparta 14 15 GVAV 14 9 PSV 14 15 Excelsior 14 7 Heracles 14 14 SW 14 4 De gemeenteraad van Heemskerk heeft in zijn vergadering van donderdagavond unaniem zijn instemming betuigd met het door B. en VV. voorgestelde bestemmings plan „De Maer" dat voorziet in de houw van 400 zogenoemde E.G.K.S.-woningen ten behoeve van Hoogovens en aanver wante bedrijven. Het plan is ontworpen ten noordoosten van de bestaande be bouwde kom van het dorp Heemskerk. De te stichten nieuwe woonwijk zal in hoofdzaak bestaan uit eengezinshuizen. Aan de groenvoorziening zal veel aan dacht worden besteed. Met de bouw van woningen zal naar wordt verwacht dit jaar een begin worden gemaakt. De heren Verduin (K.V.P.) en Nijde- ken (P.v.d.A.) spraken namens hun frac ties lovende woorden over het uitbrei dingsplan „De Maer". De heer Nijdeken had wel enige aanmerkingen aan het adres van B. en W. over het ontbreken van stukken bij de raadsvoordracht waar uit kan blijken hoe de wegen in het be stemmingsplan zijn geprojecteerd. Voorts had hij meer geïnformeerd willen zijn in zake het gevoerde overleg met de betrok ken provinciale en plaatselijke diensten. Wethouder Roozen antwoodde dat de gedetailleerde resultaten van dit overleg al eerder ter kennis van de desbetref fende raadscommissies zijn gebracht. De woningen in het plan „De Maer" zijn zodanig gesitueerd dat de bewoners wat „privacy" betreft goed aan hun trek zul len komen. Dientengevolge zal er niet aan te ontkomen zijn dat de huren van deze eengezinshuizen aan de vrij hoge kant zullen liggen. Binnenkort zullen voorstellen van B. en W. over de wegen structuur in „De Maer" aan Gedeputeer de Staten worden voorgelegd. De raad ging voorts akkoord met het plan tot onteigening van de daarvoor in aanmerking komende percelen ten behoe ve van de realisering van het bestem mingsplan „De Maer." Voor de aanleg van parkeerhavens in diverse straten stelde de raad een krediet van 25.000 beschikbaar. Geen bezwaar had men ook tegen de aankoop van een vierde huisvuilauto (kosten ƒ72.000). Ver der verleende de raad zijn goedkeuring aan het door B. en W. gevraagde krediet voor de stichting van een zesklassige hulp- school voor lager onderwijs in de woon wijk Assumburg. Eenstemmig gaf de raad tenslotte zijn fiat aan het voorstel 4000 beschikbaar te stellen ter bekostiging van de tracta- ties die de leerlingen der scholen zullen krijgen ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. De Gemeenschapsraad Heems kerk krijgt een krediet van ten hoogste 6000 voor de financiering van feestelijk heden naar aanleiding van dezelfde ge beurtenis. Daarbij zal worden overwogen of en zo ja in hoeverre het inmiddels opgeheven comité Koninginnedag bij de organisatie van het feest een taak krijgt toebedeeld. Het grote belang van de EEG als afzet gebied voor het Nederlandse visserijbe drijf blijkt wel uit het feit, dat de stijging van de export naar de EEG-landen zeer belangrijk is geweest. De stijging in waarde van de export naar de EEG-lan den was even groot als de stijging van de waarde van de totale export, namelijk 36 miljoen gulden, waarmee de waarde van de export naar de EEG in 1965 kwam op 187 miljoen gulden. De invoer is zowel naar hoeveelheid al» naar waarde gestegen. De hoeveelheid, die in 1965 in totaal werd ingevoerd, be droeg 40.100 ton tegen 32.400 ton in 1964, dat is een stijging van circa 24 percent. De waarde steeg van circa 74,3 miljoen gulden in 1964 tot 90,9 miljoen gulden in 1965, dat is met circa 22 percent. De in voer uit de landen van de EEG daalde echter zowel naar hoeveelheid als naar waarde. De invoer uit deze landen be droeg in 1965 12.700 ton voor een waarde van 21,6 miljoen gulden tegen 14.500 ton voor een waarde van 24,9 miljoen gulden in 1964. Deze cijfers zijn zeker instruc tief, zei de heer Van Dijk. Merkwaardig is bij voorbeeld, dat ondanks het feit dat er een opbouw van buitentarieven plaats vindt de totale invoer van buiten de EEG nog toeneemt, terwijl er een daling was in- de invoer uit de EEG-landen. De samenstelling van de vloot verander de sterk in vergelijking met die van het voorafgaande jaar. Het aantal loggers verminderde drastisch, 43 stuks werden gesloopt en zes werden naar het buiten land verkocht, zodat de loggervloot van 121 stuks in 1964 daalde tot 72 stuks in 1965. Slechts vijftien loggers namen in 1965 deel aan de drijfnetvisserij. Het aan tal motortrawlers nam weer toe en dit bedraagt nu 77 stuks, waarvan elf hek trawlers. Deze stijging werd veroorzaakt doordat in 1965 zes nieuwe motortrawlers in de vaart werden gebracht. Drie mo tortrawlers werden afgevoerd. De grote groei van het aantal Noord- zeekotters, waarvan het vorige jaar spra ke is geweest, is in het afgelopen jaar wel tot stilstand gekomen. Enkele muta ties deden zich in deze vloot voor, maar het totale aantal kotters was tenslotte in de categorie van 120 tot 600 pk twaalf stuks kleiner dan in 1964. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 Telefoon 4401 Voor de interne winterwedstrijd van DCY kwam leider Dukel deze week niet verder dan een gelijk spel tegen P. v. d. Berg. Zijn rivaal Theo Tielrooy won van veteraan D. Ott. Het is nu mogelijk dat Tielrooy door zijn twee achterstallige par tijen in winst om te zetten, aan de kop komt. De overige uitslagen luiden: J. van Straaten-D. Bosma 1-0. H. Swier-H. J. Winter 1-0, D. Broersen-W. Gomes %-%. De stand aan de kops is nu Dukel 12 gesp. 21 punten, Tielrooy 10 gesp. 18 pun ten. Onderaan Duivenbode met 0 punten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5