Amerikaanse luchtmacht hervat bombardement op N.-Vietnam Grote landingsoperatie en zware strijd in binnenland 20°/0 korting HET WEER Honderdvijftig schepen zoeken kotter UK 58 Fransen 15 weer naar Parijs streeft naar spoedig akkoord over de landbouw februari Brussel I'.J MORRIS FOTOLOEK ANDERSON Hakenkruisen in Den Haag Hopen huisvuil en afval in Athene Urkers hebben maar weinig hoop Hondsdolheid in West-Duitsland Weer een rel in Staphorst Geen sporen van aanvaring op de VL 153 EEG-compromis in Luxemburg N.Ph.O.-jeugdconcert op trouwdag van Beatrix EXCLUSIEF ENGELS BEHANG 51e JAARGANG NUMMER 75 MAANDAG 31 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9:11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweedkleding dames- en heren pantalons Gevechten In Belgisch mijndorp pagina 5 Film week Utrecht een succes pagina 6 Parijse mode pagina 15 Zuidelijke wind Boodschap Reacties Cambodja nodigt drie VS-Congresleden uit Het woord is aan DEZE WEEK A. MULDER VOOR GOEDE PASFOTO'S KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mijo SAIGON (AP en Reuter). Amerikaanse vliegtuigen hebben van ochtend voor het eerst in 37 dagen doelen in Noord-Vietnam gebom bardeerd. Dat is in de Zuidvietnamese hoofdstad meegedeeld in een ge zamenlijke verklaring van de Zuidvietnamese regering en de Amerikaanse ambassade. Toestellen van de luchtmacht en de marine voerden vier aan vallen uit op bruggen, opslagplaatsen en wegen. De piloten meldden dat zij zwaar onder vuur werden genomen door afweergeschut. De beslissing om de langdurige bombardementspauze te beëindigen zou door president Johnson zijn genomen, omdat hij meent dat de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam gevaar loopt. Uit luchtfoto's zou zijn gebleken dat de bombardementspauze door de Noordvietnamezen is gebruikt om wegen te herstellen en bruggen te slaan. Sinds midden januari zou een stroom versterkingen over die wegen naar Zuid-Vietnam trekken. De perschef van het Witte Huis heeft meegedeeld dat president Johnson vanmiddag een verklaring zal afleggen. De premier van Maleisië, Abdoel Rah man, deelde maandagochtend mee dat de Ver. Staten zijn regering op de hoog te had gebracht van de hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Ra dio Moskou heeft het nieuws erover om geroepen. Er werd geen commentaar ge leverd. Paus Paulus VI heeft zaterdag aangedron gen op bemiddeling van de Verenigde Na- Advertentie Bartefjorisstraat, Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uil het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving ..4, 5, 13 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 6 Films 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Topsy8 Sport 913 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Ferdinand16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met aanvankelijk hier en daar enige regen of mot regen en plaatselijk mist. Morgen overdag enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Aan houdend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. ties via neutrale landen. Diplomaten van het Vaticaan zouden in een aantal hoofd steden onopvallend overleg plegen om het pauselijke initiatief kracht bij te zetten. Vrijdag hebben vierduizend Amerikaan se mariniers een landing uitgevoerd op de oostkust van Zuid-Vietnam, 530 kilometer ten noordoosten van Saigon. Het was de grootste landingsoperatie sinds september 1950. Toen landden 18.000 Amerikaanse mariniers bij Intejon in Korea. Het ach terland van het gebied van de landing wordt geheel beheerst door de Vietcong Toen de mariniers oprukten naar het bin nenland ondervinden zij lichte tegenstand, Het vlaggeschip van de Amerikaanse zevende vloot, de kruiser „Oklahoma Ci ty", ligt voor de kust om zo nodig stel lingen van de Vietcong onder vuur te nemen. Zondag is er zwaar gevochten tussen Amerikaanse troepen en geregelde Noordvietnamese eenheden bij Bong Song. In het centrale bergland woedt reeds een week een strijd tussen eenhe den van de eerste Amerikaanse luchtca- valerie en een regiment van een Noord vietnamese divisie. Het staatshoofd van Noord-Vietnam, Ho tsji-Minh, heeft zondag door zijn ambas sadeur in Moskou een brief voor de Britse regering laten afgeven aan de Britse am bassadeur. Over de inhoud van deze brief zijn geen mededelingen verstrekt. De New York Times meldde zondag dat vooraanstaande adviseurs van presi dent Johnson hem hebben meegedeeld van oordeel te zijn dat er een Ameri kaanse militaire actie van minstens zes of zeven jaar nodig is om in Vietnam ,een bevredigende regeling" te bereiken. Zij zouden hebben verklaard dat hun schatting afhankelijk is van een uitbrei ding van de Amerikaanse strijdmacht in Vietnam „tot wellicht 500.000 man". De minister van Defensie, McNamara, zou, aldus de New York Times, de president als zijn mening hebben gegeven dat er de eerste jaren in Vietnam voor de Ver enigde Staten geen grote militaire succes sen zijn te verwachten. Het nieuws over de hervatting van de bombardementen van Noord-Vietnam is door de Britse regering „met begrip" ontvangen. Men neemt aan dat die rege ring van tevoren op de hoogte was gesteld. Een woordvoerder van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, noemde de hervatting teleurstellend. Op de verjaardag, van prinses Beatrix heeft de Haagse reinigingsdienst het druk met het verwijderen van tientallen ha kenkruisen, die de afgelopen nachten in zwarte verf op muren en schuttingen zijn geschilderd. De swastika was overal „versierd" met de letter C. ATHENE (AP) De enorme massa's huisvuil en afval, die zich in de straten van Athene ophopen als gevolg van de staking van het personeel van de stads reiniging, zullen door soldaten worden opgeruimd. De staking, die al een week duurt, heeft een chaos bij de gemeentediensten ver oorzaakt. Ook de stakende bakkers en bakkersleerlingen hebben het werk nog niet hervat. In verschillende steden heb ben militairen en politiemannen hun werk overgenomen. Hun zesdaagse staking zal dinsdag eindigen. (Van onze correspondent) URK. Nog steeds is geen spoor ont dekt van de Urker kotter U.K.58 en zijn vijfkoppige bemanning. Dinsdagmorgen is het laatste levensteken van de dertig jarige schipper Jacob Ras ontvangen. Zondagavond hebben de vissers van Urk besloten samen met de vissersvloten van Texel, Volendam en Den Helder een gro te opsporingsactie te ondernemen. Van ochtend zijn ongeveer honderdvijftig schepen uitgevaren om te zoeken naar de vermiste vissers. De stemming in Urk is zeer gedrukt. Men rekent er niet meer op de mannen nog levend aan te treffen. „We staan voor een raadsel", aldus burgemeester K. Bossenbroek. „De afgelopen week is het weer niet zó slecht geweest dat het schip in moeilijkheden zou zijn geraakt. De vijf mannen staan in Urk als zeer voorzichtige visserslui bekend." De laatste levenstekenen van schipper Jacob Ras zijn door een visser opgevan gen toen hij radiografisch meedeelde dat zijn net vast zat. Dat was dinsdagoch tend om zeven uur. Deze mededeling werd een uur later herhaald. Van die tijd af zweeg de radio van de U.K.58. De plaats waar de Urkers toen visten was op dertig mijl ten noorden van Texel. Aan boord bevinden zich de Ur kers Jacob Ras, Hendrik Ras (27 jaar), Willem Foppen (43 jaar), Johan Anton Foppen (20 jaar) uit Harderwijk en Jan de Groot (23 jaar) uit Staveren. De mannen vissen op tong, hetgeen hoofdzakelijk in de buurt van wrakken gebeurt. De vissers, die vanochtend zijn uitgevaren, zullen daar eerst naar toe gaan. Zij zullen daar waarschijnlijk van nacht aankomen. Dan zullen meteen de netten uitgezet worden, opdat eventuele MAINZ (AFP) Veertig inwoners van het dorp Elmstein in Rijnland-Palts zijn ter observatie in een ziekenhuis opgeno men omdat de mogelijkheid bestaat dat ze hondsdolheid hebben opgelopen. Een groot gebied in en om het dorp is tot ver boden terrein verklaard voor loslopende honden. Er zijn twee besmette reebokken geschoten, die aan hondsdolheid leden. De besmette honden hadden afval van be smette reebokken opgegeten. wrakstukken van de U.K.58 meteen zul len worden opgemerkt. Overdag zal men in brede kringen gaan rondvaren. In de loop van zondag zijn twee vlieg tuigen van de marineluchtvaartdienst op gestegen en naar de plaats, vanwaar het laatste radiocontact plaatshad, gevlogen. De vliegers hebben niets waargenomen. De vissers zullen nu met hun netten boord-aan-boord varen om eventuel wrak stukken op te sporen. Omdat de Urkervloot de thuishaven niet kon bereiken, liggen de ongeveer hon derd schepen verspreid over de havens van Harlingen, Den Helder en IJmuiden. Vindt de opsporingsvloot bij het vissen een nieuw wrak, dan zal het gemarkeerd worden met een nieuwe boei, zodat di rect een onderzoek kan worden ingesteld. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de Staphorster dorpsgemeenschap enkele uren de straat beheerst. In spook achtig duister de lampen van de straat lantaarns waren stukgesmeten verza melde zich op de gemeenteweg een me nigte van naar schatting vierhonderd mannen en vrouwen, die voldaan toe keek toen op het erf van een boerderij een schandboog werd opgericht en die vervolgens langdurig ging schreeuwen om de komst van burgemeester en politie. Op dat ogenblik was de zondag al be gonnen. De legendarische Staphorster principes omtrent zondagsrust en zon dagsheiliging werden dan ook met voeten getreden. De politie, die versterkt op de been was gekomen, greep niet in, omdat zij er van overtuigd was dat ingrijpen van haar kant ernstige gevolgen zou kunnen hebben Staphorst was uit op een rel. Het wenste zich als dorpsgemeenschap te meten met het wettig gezag. Na de ervaringen, op gedaan in voorgaande nachten, stond het vooraf vast, dat bij een botsing onvermij delijk gebruik gemaakt zou moeten wor den van de wapenen. Dat wilde de over heid tot elke prijs voorkomen. Het is daardoor in Staphorst niet tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Het volk heeft enkele uren de baas gespeeld. Ongestraft. Niemand kan voorspellen tot welke ge volgen deze situatie nog zal leiden. PNOM PENH (AFP) Het Cambod jaanse parlement heeft op voorstel van het staatshoofd, prins Norodom Sihanoek een uitnodiging aan het Amerikaanse Congres gezonden om drie parlementa riërs van verschillende politieke richting in Cambodja een onderzoek te laten in stellen naar Amerikaanse beweringen dat „een golf van ontevredenheid door het land zou trekken". De uitnodiging staat ook in verband met Thailandse beschul digingen over de „zelfmoordpolitiek" van „een dictator" is en zijn land tot een sa telliet van China heeft gemaakt. In de uitnodiging wordt gezegd dat de Amerikaanse Congresleden met iedereen, zonder de aanwezigheid van getuigen, kunnen spreken. Zij zouden kunnen on derzoeken, of er opstandelingen zijn en zelfs „of er soldaten van de Vietcong of Noordvietnamese militairen op Cambod- jaans grondgebied zijn". De bestuurder van bovenstaande auto werd vanochtend vroeg bij de Kattebrug bij Utrecht op de over gang van rijksweg 12 door de mist misleid en belandde op de vangrail. Hij kwam met de schrik vrij. Tijdens een pauze in de langdurige en moeilijke EEG-besprekingen in Luxemburg vond de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, gelegenheid zich even te onderhouden met de Italiaanse demissionaire minister van Finan ciën, Emilio Colombo, en de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Joseph Luns. (Telefoto). Honoré de Balzac: Men ontvangt in verhouding tot wat men geeft. Op de VL. 153 zijn geen sporen van aan varing gevonden. Dit heeft het hoofd van de Vlaardingse recherche, inspecteur L. van Sloten, medegedeeld naar aanleiding van de beschuldiging van de bemanning van de Deense kotter Minne Mona uit Esbjerg, dat de Vlaardingse trawler VI. 153 „Liesje en Rutger" de „Minne Mo na" zou hebben aangevaren. Het onderzoek op de sleephelling is ver richt door dr. A. H. Witte van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag. Ro de verfdeeltjes die op de huid van de VL, 153 zijn aangetroffen blijken afkomstig te zijn van de politieboot RP 7 waarmee het schip de dag na de aanvaring bij het binnenlopen in IJmuiden in aanraking is geweest. Zoals bekend is wordt de Deense be schuldiging unaniem ontkend door de be manning van de Vlaardinger trawler. De zaak zal verder worden onderzocht. Deze week wordt een aantal vissers uit Esbjerg verwacht voor het geven van nadere ver klaringen. De ministers van de zes EEG- landen zullen met ingang van 15 fe bruari weer normaal in het bijzijn van de Europese Commissie in Brussel vergaderen. Dit is het voornaamste resultaat dat de ministers van Frank rijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux zaterdagnacht in Luxem burg hebben bereikt na een vier da gen durende conferentie. De plaats van Frankrijk die op bevel van De Gaulle sinds 1 juli van het vorig jaar open was gebleven wordt hiermee weer door zijn minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville be zet. De ministers werden het verder eens over een nieuwe regeling voor de verhouding tussen initiatief ne mende en uitvoerende commissie en Op 10 maart a.s. zal het Noordhollands Pgilharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends van 3 tot 4 uur een po pulair Jeugdconcert geven, ter gelegenhei van de trouwdag van Prinses Beatrix. Medewerking aan dit concert verlenen o.a. Rob de Nijs, het trio Pim Jacobs, Liesbeth List en Joop Stokkermans. Deze opname zal nog dezelfde middag van 5 tot 6 uur worden uitgezonden in het Nationaal programma. v'vX^>rv:^: ...0 de wetgevende ministerraad. Verder zullen de landbouwkwesties bij voor rang worden behandeld. Geen over eenstemming werd bereikt over het veto of meerderheidsbesluiten in de ministerraad. „Er zijn geen overwinnaars, er zijn geen overwonnen, dat was de eerste reac tie van onze minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, die verheugd was over het bereikte akkoord. Hij achtte het niet waarschijnlijk dat zich nogmaals een cri sis als deze zal voordoen. De Westduitser Schroder zei voor de radio, „er bestaat nu weer een normale situatie, terwijl een nuchtere Paul Henri Spaak van België het succesje karakteriseerde met de woor den: „Men kan niet zeggen dat wij alle moeilijkheden hebben opgelost. We zijn echter geslaagd in hetgeen van ons werd verlangd." In Parijs hoopt men aldus onze corres pondent dat men Brussel spoedig de re kening voor de concessie zal kunnen pre senteren. Een rekening dan in de vorm van een akkoord over de financiering van de Europese landbouw, waarmee de Fran se regering dan de ongerustheid onder de boeren weer denkt te kunnen sussen. De Gaulle zal ongetwijfeld alle mogelijke voordelen uit de Europese landbouwmarkt pogen te trekken, onder voorbehoud even wel van al zijn fundamentele bezwaren tegen politiek integratie, die hij altijd met zoveel nadruk heeft gemanifesteerd. Zie verder de pagina 'financiën en economie. Advertentie tegen sterk gereduceerde prijs zeer apart Wij hebben de volledige sortering HISTOR- en SUPRALUX-verven in voorraad. Plastic emmer SUPRALUX PASTA 4 kg ƒ4.00 Zeer goede kwaliteit R en D BEHANG alléén nog deze week met 30 korting. VERF- EN BEHANGSELHUIS Zeeweg 203 t.o. Ziekenhuis - Tel. 6214 ZILVERZEGELS Ba

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1