Parachutisten naar Belgisch Limburg om orde te herstellen Geruchten over tweespalt in de regering - Harmei HET WEER Orkaan treft Samoa-eilanden UST Nestor van Velsense raad wordt Th. Kruisman van CPN V eiligheidsr aad bij een over oorlog in Vietnam AKU vindt 20 miljoen niet verantwoord voor stankbestrijding Dodelijk verkeersongeval bij Hoogovens Mr. J. H. P. E. Mijnssen president van Amsterdamse Hof Armeense vluchtelingen op Schiphol Soldaat krijgt een jaar voor brandstichting 51e JAARGANG NUMMER 76 DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Twee doden Schedelbreuk Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Weg en Wiel 6 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand12 Sport 13 Topsy14 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Overwegend droog Mode uit Parijs pagina 6 IGEM-vluchtelingenactie een goede zaak, zegt premier Gals TEL. 8166 Het woord is aan v> Verklaring IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL (AP en ANP). De Belgische regering heeft parachutisten naar de Limburgse mijnstreek ge stuurd om de politie te helpen bij het onderdrukken van de onlusten. Gisteren zijn bij gevechten tussen betogende mijnwerkers en politie in Belgisch Limburg twee doden gevallen. Volgens „Le Peuple", het officiële orgaan van de socialistische regeringspartij, zouden er „ernstige meningsverschillen" zijn gerezen in het coalitiekabinet van professor Harmei. „Een crisis wordt niet uitgesloten geacht", aldus Le Peuple. Het kabinet heeft gisteren een spoedvergadering belegd over de ernstige toestand. Ver wacht werd dat premier Harmei zijn kabinet in de loop van de dag opnieuw bijeen zou roepen. Vannacht werd ook gesproken over de afgebroken onderhandelingen tussen artsen en ziekenfondsen. De Belgische minister van Economische Zaken, Pier- son, zal nog deze week besprekingen gaan voeren met de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zo meldt onze correspondent in Brussel. De K.S.G. en de Belgische regering moeten samen de financiering van de nieuwe plannen verzorgen, waar voor de Belgische minister een krediet van één miljard frank zal vragen aan de Hoge Autoriteit voor de finan ciering van een aantal grote werken, waarbij de ont slagen mijnwerkers te werk gesteld kunnen worden. Onze speciale verslaggever in Genk meldt dat de mijnwerkers uit de Waal se kolenmijnen vandaag samen met de Limburgers ten strijde zouden trek ken tegen de politiemacht. Overal is men verontwaardigd dat de politie en de over heid het de mijnwerkers onmogelijk maakt te demonstreren en te betogen tegen de voorgenomen mijnsluitingen. Maar ook overal hoort men nu de wanhopige vraag: „Waar moet dit heen. Kan de strijd te gen meer mijnsluitingen dan niet wat vreedzamer verlopen?" Gelaten merkt een mijnwerker op: „Wij zijn aan ons zelf overgelaten. Op de vakbonden hoeven we niet meer te rekenen". DE STAKING is nog niet algemeen in het Belgisch-Limburgse kolenbekken. Na de mijn van Zwartberg is gisteren ook de mijn in Winterslag stil gelegd. Maar voor het zover was, hadden gisteren de eerste schoten in Winterslag al geklonken en moest een jonge mijnwerker met een voltreffer in zijn rug naar een kliniek worden gebracht. Kapitein Alonsius van de rijkswacht uit Antwerpen wist de rust in Winterslag te herstellen. Bij de André Dumont-mijn in Water schei kregen de stakers hulp van Volks unie-militanten in de vorm van een klei ne groep studenten uit West-Vlaanderen. De Veldwacht ontving de groep betogers met de karabijnen in de aanslag. De re bellen braken de wegen open, hakten bo men om en richtten versperringen op met meer dan 280 stutpalen die juist voor de mijn werden aangevoerd. Die palen werden later als voornaamste wapen in de strijd gebracht, toen de sta kers het terrein van de onderneming wil den binnendringen. De stakers weigerden te wijken voor kogels traangas. En de politie sloeg te rug, hardOveral hing de stank en de rook van het traangas. TIENTALLEN traangasgranaten suis den door de lucht. Een demonstrant pak te een nog niet ontplofte granaat en wierp hem terug. Het eerste schot uit een po- litiekarabijn was meteen raak. Mevrouw Renee Souvereins uit Genk, die aan een kraam patates frites stond te eten, werd Een gewonde mijnwerker wordt door zijn kameraden weggedragen, tijdens de hevige gevechten tussen stakende mijnwerkers uit Zwartberg en politie. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en overwegend droog, maar plaatselijk mist. Aan vankelijk weinig wind, later zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere, maar vannacht in het noorden van het land temperaturen om het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. aan het hoofd gewond, het bloed stroom de uit een wond. Een van de gendarmes liep door een slag met een houten paal een schedelbreuk op. Dat maakte de bijna honderd politie mannen zó woedend, dat ze alle verdere bevelen van hun commandant negeerden en op eigen houtje schietend en slaand een charge uitvoerden. Ze renden steeds verder. De jeeps van de rijkswacht sto ven tot de deuren van winkels en huizen. Vrouwen, kinderen en bejaarden werden daarbij onbarmhartig met geweerkolven tegen de grond geranseld. Een 24-jarige Hongaarse mijnwerker, Jean Latos, de vreemdelingen ipaken ongeveer zestig percent van de mijnbe- zetting uit werd door een kogel in de buik getroffen. Een ziekenbroeder zei hoofdschuddend „Er is weinig hoop meer voor hem". De charge van de politie had succes. De stakers weken en trokken zich terug op de stad Genk. Even laaide de strijd weer in alle hevigheid op, toen rond tien uur gisteravond de nachtploeg in In een toespraak via radio en televisie heeft de minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, de nationale actie ten bate van het ICEM-vluchtelingenvervoer ingeleid. Doelend op de verwarring die rond de ze vluchtelingenactie is geweest, zei de premier ervan overtuigd te zijn dat het niet gaat om organisaties, niet om perso nen, maar om de vluchtelingen. Namens de regering, aldus mr. Cals, kan ik zeg gen dat dit een goede zaak is. De pre mier riep iedereen op om eensgezind en zonder voorbehoud te antwoorden op de koninklijke oproep: „Breng hen naar vei lige haven". Gisteren, op de eerste dag van uitgifte van de nieuwe vluchtelingen-postzegels, is in tal van plaatsen in ons land een run op de postkantoren ontstaan. Zeer velen wilden zich in het bezit stellen van de strook van drie zegels, die naast de losse zegels wordt verkocht. Het gevolg was, dat op vele postkantoren na zeer korte tijd „neen" moest worden verkocht. Het is nog nooit eerder in het bestaan van de P.T.T. voorgekomen, dat er zo'n enorme belangstelling bestond voor nieu we postzegels. Voor de eerste dag waren voor de Ne derlandse postkantoren 300.000 stroken ICEM-zegels beschikbaar gesteld. Hoe groot de totale oplage zal zijn kan niet worden meegedeeld omdat men zo lang blijft bijdrukken als er vraag blijft be staan- Waterschei aan het werk wilde gaan. Be togende stakers trachtten dat te verhin deren, maar de mannen van deze mijn wilde de staking in Zwartberg beslist niet steunen. Bij dit nieuwe incident werd een 23-jarige Belg door een gasgranaat aan het hoofd geraakt. Hij overleed enige mi nuten later in een ziekenhuis. Zwaar ge wapende colonnes van de rijkswacht pa trouilleerden de hele nacht door de streek maar het bleef verder stil. Beangstigend en zorgwekkend stil. De AKU vindt het economisch niet ver antwoord om twintig miljoen gulden uit te geven voor een methode die een einde zal maken aan de stank van de afval- gassen die het bedrijf in Arnhem al ge ruime tijd verspreidt. Met het vochtige weer van de laatste dagen is het in de omgeving van de fa briek nauwelijks meer uit te houden. Het tafelzilver van de woningen in de buurt wordt als gevolg van de giftige lucht zwart, terwijl het te drogen gehangen wasgoed vol met roetdelen komt te zitten. De researchafdeling van AKU heeft ge zegd dat men zal zoeken naar stoffen die de lucht kunnen parfumeren. PAGO PAGO (Amerikaans Samoa), (AP) De schade, die een orkaan op Amerikaans Samoa heeft veroorzaakt, loopt in de miljoenen dollars. Zeven men sen zijn gewond door een storm, die snel heden van 175 kilometer per uur bereik te. Het voornaamste eiland van Samoa, Toeloeila, is zondag door de orkaan ge troffen. De storm trekt langzaam weg in de richting van Tahiti. Op Toeloeila zijn tientallen huizen ver woest. De meeste wegen zijn onbegaan baar door aardverschuivingen en omge vallen borrien. In Pago Pago liggen neer gekomen hoogspanningsleidingen over de straten. Amerikaans Samoa heeft 26.000 inwoners. Het ligt ongeveer vierduizend kilometer ten zuidwesten van Honoloeloe. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471, IJMUIDEN De 34-jarige heer Tj. Kuiper uit Bever wijk, werknemer bij de firma Verhorst, is maandagmiddag om kwart over vijf op het terrein van Hoogovens door een personenauto aangereden en kort daarop overleden. De heer Kuiper begaf zich na afloop van zijn werkzaamheden op de bromfiets naar huis, waarbij hij op de Ingen Houszlaan geheel onverwacht een zwenking naar links. Hij werd door een hem achterop komende personenauto geschept, tegen het wegdek gesmakt en met zwaar let sel opgenomen. Het slachtoffer werd door de ongeval- lendienst van Hoogovens naar het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk overge bracht, waar hij kort daarop aan zijn verwondingen is overleden. Goethe Slechts hij die de mensen werkelijk liefheeft, mag hen uitlachen. Tot president van het Gerechtshof in Amsterdam is benoemd mr. J. H. P. E. Mijnssen en wel met ingang van de dag van indiensttreding, niet vallend vóór 1 juni 1966. Mr. Mijnssen, woonachtig in Heemstede werd rechter aan de rechtbank in Haar lem op 4 juli 1936. Op 9 juni 1947 werd hij raadsheer en vanaf 13 oktober 1959 is hij vice-president van het Gerechtshof in Amsterdam. Naar wij vernemen heeft de heer J de Groot te Santpoort, nestor van de gemeen teraad te Velsen, de wens te kennen ge geven in verband met zijn gezondheid na de komende gemeenteraadsverkiezingen niet in de Velsense raad terug te keren. De heer De Groot heeft sedert 1940 zit- J. de Groot (P.v.d.A NEW YORK (AFP, AP en Reuter). De Veiligheidsraad vergadert vanmiddag over de oorlog in Vietnam. De bijeenkomst wordt gehouden op verzoek van de Verenigde Staten. Die willen dat de Verenigde Naties onmiddellijk een conferentie organiseren waarop moet worden gepoogd een vrede in Vietnam te bewerkstelligen. De Amerikaanse regering heeft daartoe bij de Veiligheidsraad een ontwerp-resolutie ingediend. Zij is bereid aan zulk een Verenigde-Naties-conferentie deel te nemen zonder dat vooraf voorwaarden worden gesteld. Alle regeringen die bij de oorlog in Vietnam betrokken zijn moeten voor de conferentie worden uitgenodigd. Het bericht over het hervatten van de bombardementen op Noord-Vietnam is over het algemeen met teleurstelling ont vangen. Het Russische regeringsblad Een groep van 114 Armeniërs, afkom stig int Beiroet, is gisteren een uur op Schiphol geweest. Het was een eerste groep van een actie, die georganiseerd wordt door de ICEM, de Inter Govern mental Committee for European Migra tion. Het hele gezelschap vertrok in een speciaal KLM-vliegtuig naar het nieuwe vaderland: de Verenigde Staten. Aan de ICEM-vervoeractie doet ook Ne derland mee. Onze nationale actie heet „Be-zegel hun vlucht". Dat kan dan ge schieden door het kopen van twee spe ciaal voor deze actie gedrukte postzegels met toeslag en speciale „zeven mijls kaarten". De ICEM is een Europese vluchtelin genorganisatie, die in de afgelopen twaalf jaar ruim zeshonderdduizend vluchtelin gen naar een nieuw vaderland heeft ge bracht, te weten naar de VS, naar Israel, naar Australië en naar Canada. „Izvestia" noemt het besluit van presi dent Johnson „waanzinnig". Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties meent dat door de hernieuwde bom bardementen de diplomatieke pogingen om tot een vreedzame regeling te komen ernstig worden belemmerd. Negentig Britse Labour-parlementsleden en vier Liberalen hebben in een telegram aan senator Fulbright tegen de hervatting van de bombardementen geprotesteerd. President Kwame Nkroemah van Gha na heeft een uitnodiging van president Ho tsji-Minh voor een bezoek aan Hanoi aanvaard. Hij zal spoedig afreizen. In Zuid-Vietnam zelf is een grote mili taire actie aan de gang, waaraan 15.000 man Amerikaanse, Zuidkoreaanse en Zuidvietnamese troepen deelnemen. Zij hebben de opdracht de belangrijkste ver keersweg langs de kust te zuiveren. Die is reeds een jaar onbruikbaar door de Vietcong-acties. President Johnson heeft maandagmid dag via t.v. en radio het Amerikaanse volk ingelicht over de motieven die hem hebben doen besluiten de bombardemen ten te hervatten. Onze correspondent in Washington schrijft daarover dat de pre sident met nadruk vertelde wat hij tij dens de bombardementspauze heeft ge daan om tot een vreedzame regeling van het geschil in Vietnam te komen: vredes missies naar bondgenoten, neutrale en communistische landen, contacten met het Vaticaan, geheime benadering van Hanoi, het volgen van suggesties van vele, ook Oosteuropese naties, enz. Alles tevergeefs, aldus de president, die ver klaarde tenslotte als opperbevelhebber het bevel te hebben moeten geven de bombardementen te hervatten, omdat een langere pauze in de luchtaanvallen méér levens, ook meer Amerikaanse levens, zou hebben gekost. Het streven naar een vreedzame oplos sing gaat door, aldus Johnson, die als nuttig resultaat van de schorsing der luchtaanvallen zei te beschouwen, dat nu iedereen in de wereld beter weet dan ooit, wie naar vrede streeft en wie ge weld prefereert. Een uur na president Johnsons radio- en televisieboodschap, hield de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, een persconferentie, waarop hij nog eens in details uiteenzette hoeveel Washington in de afgelopen tijd gedaan heeft om Viet nam naar de groene tafel te krijgen en hoezeer Noord-Vietnam in de afgelopen jaren steeds elke mogelijkheid tot vreed zaam overleg heeft gesaboteerd. ting in de gemeenteraad; voor de tweede wereldoorlog voor de vroegere S.D.A.P., daarna voor de Partij van de Arbeid. Na het vertrek van dokter Van Leusen (Pv.d.A.), vier jaar gelden, werd de heer De Groot nestor van de raad. Ook de heer J. Nuyens die het voor zitterschap van de raadsfractie der Ka tholieke Volks Partij heeft overgedragen aan mr. G. J. van Roozendaal zal om gezondheidsredenen niet terugkeren in de (nieuwe) raad. Zou hij raadslid blijven, dan zou hij de heer De Groot als nestor opvolgen. Nu mag worden aangenomen, dat de heer Nuyens niet terugkeert in de raad, zal de heer Th. Kruisman van de Com munistische Partij Nederland (vooropge steld, dat hij in de nieuwe gemeenteraad van Velsen wordt gekozen) nestor wor den. J. Nuyens K.V.P Th. Kruisman (C.P.N.) Wegens het in brand steken van enige aan de r.-k. kerk te Sappemeer toebeho rende vlaggen en van de bromfiets van 'n kapelaan is een 20-jarige soldaat uit Hoogezand door het hoog militair ge rechtshof veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk. Hij had deze feiten gepleegd in de nacht van 18 juli 1965 om ontslagen te worden uit militaire dienst, waaraan hij een he kel had. De krijgsraad had de soldaat al eerder tot de zelfde straf1 veroordeeld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1