Geen stoere jongen die wielerploeg om de sport adopteerde r Peter Post verkoos een ander team Telstar-combinatie bedwong Nederlandse amateurselectie No. 22 TOTOPROGNOSE DE SP0RTT0T0 DIRECTEUR STROBOSCH VAN SMITH een van de twee financiers van de nieuwe formatie voor profs Ook profploeg van sigarenfabriek Zege van Krocké en Groenman in Bloemfontein Militaire leven voor Tom Okker begonnen Bulgaar Bobotsov nog ongeslagen Ivkov en Czerniak startten goed in Eersel Jorritsma start in wedstrijd van vijf landenteams Kijk Uit kampioen door overwinning op Heemstede KESSLER: „ik kan Mulder nog niet betrekken in voorbereiding van Nederlands team" JAN VAN DOOYEWEERD LEIDDE CONNY STUART NAAR VICTORIE WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 Sabreur Heidenrijk naar New York Tour de France Vyth Theo Reitsma Russisch schaatspaar Protopopov-Belousova leidt in Bratislava Deze week speelt Sporttoto Nederlandse militairen voetballen tegen België 123231132123 Geen tafeltennissucces voor Sehoofs in eerste ronde gemengddubbelspel Reserveformulier in sporttoto van 20 februari >WW%A^WVV^VW\/\^/^VVVM^WV\fWlA#WWW^/\/%<V%^AA^/WWV%/lAAA#lA#VWWW<JWVVWAAAAAA#VWV\#^AAA#W%AAA#WV»AArfW\AA/\AAA/VWVVVW\AAA/VWVVWVVfWWWW\A#WM%A<V^^^VW%#WWVVW%/\/%^A/VWWVV^\/WW<jy»A/\/\A/VWWWW%/VWVW\>WWWVWWWWWl#WWWWWWWWy )yimw^\/m/wmiiim/w\ftiwi/iiwwwwwww>A/wiiwiwift/w\ amiummvwwwiJWMifi^tfMwwvuvwwuwwuwMWiiwwMMWiiwwrt De professional wielrennerij bloeit in Nederland. Niet alleen staan er voor het komende seizoen aanmerkelijk meer koer sen op het programma dan vorig jaar, maar het aantal profploegen is ook uit gebreid. Gisteren werd bekend dat siga renfabriek Willem II met een profploeg wil starten. Het ligt in de bedoeling van Willem II in het eerste seizoen een klei ne ploeg van ongeveer acht renners te formeren. De Rotterdammer Ton Visser, aangesteld als manager of hij ook de ploegleider zal worden valt nog te bezien wil een équipe vormen van jonge, veel belovende coureurs, die dit jaar aan de wedstrijden in Nederland zullen deelne men en daarnaast ook in België zullen starten. Aan het grote werk zal Willem II zich nog niet direct wagen, maar wan neer de proef in 1966 slaagt, zal dat in de toekomst ongetwijfeld wel gebeuren. Wie in de nieuwe ploeg zullen worden op genomen staat nog niet vast. Vissers heeft o.a. reeds contact opgenomen met de Eindhovenaar Ad van Kemenade, al enke le seizoenen een van de regelmatigste amateurs, maar contracten zijn nog niet getekend. Voor enige Nederlandse overwinningen zorgden dinsdag in Bloemfontein, tijdens de tenniskampioenschappen van Oranje- Vrijstaat, de speelsters Trudy Groenman en Elly Krocké. 'Trudy Groenman zege vierde in de eerste ronde van het dames enkelspel met 6-4 6-2 over de Britse Su zan Holdworth en in de tweede ronde won zij met 6-4 6-3 van Mary Godwin (Zd- Afrika). Trudy Groenman en Elly Krocké won nen gemakkelijk in de tweede ronde van het damesdubbel met 6-1 6-1 van de Zuid- af rikaantj es Holt en Steyl, maar Elly Krocké en haar partner Tom Ryan (Zd- Afrika) hadden het bijzonder moeilijk in het gemengd dubbel. Zij wonnen met 18-16 10-8 van de Zuidafrikanen Roger Maud en Gerry San, in een marathon partij die twee uur duurde. Voor Tom Okker is de militaire dienstplicht gisteren begonnen. Als duo passagier op een bromfiets liet hij zich in Vught naar de kazerne rijden. Daar stond ook voor hem de plunjezak ge reed en lag zijn militaire uitrusting op hem te wachten. Voor Haarlemmer Ok ker, pas terug van een indrukwekkend verlopen tennis-circuit in Australië, is een geheel ander deel van zijn leven begonnen. Straks na twee maanden ba sisopleiding kan blijken hoe de militai re dienstplicht op de Nederlandse top- tennisspeler heeft ingewerkt en of er faciliteiten kunnen worden gegeven tvaardoor de tennisloophaan van Okker niet wordt verstoord. W. Strobosch De Nederlandse sabreur Boudewijn Hei denrijk zal op uitnodiging van de Ameri kaanse schermbond deelnemen aan een van 16 tot 23 februari te New York te houden internationaal schermtoernooi. Onder de deelnemers aan het sabeltoer- nooi bevinden zich o.a. de Poolse wereld kampioen Pavlovski en de Hongaarse Olympisch kampioen 1964 Peza. (Van onze sportredactie) Bobotsov lijkt in het Caltex-schaaktoer- nooi te Zwolle recht op de eindzege af te stevenen. Won hij eergisteren van de Rus sische wereldkampioene Nona Gaprindas- vili, gisteren slaagde hij er in de Neder lander Schoonderbeek te kloppen. Hij leidt nu in zijn groep. In de B-groep van dit toernooi leed de Santpoorter Van den Enden zijn tweede nederlaag in succes sie. In de Joegosfaaf Pavlovic moest hij zijn meerder erkennen. De uitslagen van de tweede ronde wa ren: Van der Weide (Ned.)-Ong Yok Hwa (Ind.) afgebroken, Schoonderbeek (Ned.) -Bobotsov (Buig.) 0-1, Visser (Ned.)-Rell- stab (W.-Dld.) 1-0, Ostojic (Joegsl.)-Te Velde (Ned.) 1-0, Gaprindasvili (Rusl.)- Weisz (W.-Dld.) 1-0. B-groep: Bruinenberg (Ned.)-Ivanova (Buig.) remise, Van den Enden (Ned.)- Pavlovic (Joegosl.) 0-1, Karakas (Hong.) -Meijer (Ned.) 1-0, Na Ing Goln (Ind.)- Wetzig (W.-Dld.) 1-0 en Renckes (Ned.) -De Bruycker (Belg.) remise. De uitslagen van de partijen in de eer ste ronde van het dinsdag in Eersel be gonnen internationale schaaktoernooi lui den: Sandor (Hongarije)Ivkov (Joego slavië) 0-1, Linbos (België)Czerniak (Is rael) 0-1 ,Orbaan (Nederland)Golombe (G.B.) y2-%. L- óÉi&. (Van onze sportredactie) „Ik wil niet de stoere jongen uithangen, die het voor de sport doet. Ik ben een zakenman, het gaat mij om de publiciteit. Pas nu we er in gestapt zijn, loop ik warm voor deze sport; wil ik dat mijn, ja zeker mijn, jongens een goed jaar maken". Bijzonder actief zakenman W. Strobosch pauzeert even bg zijn verklaring waarom Smith Potato Crisps n.v., waarvan hij al gemeen directeur is, dit jaar publicistisch heil in een wielerploeg meent te vinden. Daarbij is hij er van uitgegaan, dat de Belgische heer Staels, direc teur van een overhemdenfabriek, Romeo, een gelukkig gesternte voor wielerzaken heeft. Want Strobosch ging akkoord met een fifty-fit'ty-basis, waardoor ruim twintig wielerprofs dit jaar een financieel gunstige achter grond (Romeo-Smith) achter hun werk weten. „Negentig percent van de publiciteit, die deze wielerploeg oplevert, moet ten goede komen aan België", vindt de 49-jarige directeur van de crisps-fabrieken in Broek op Langendijk. Het moet als het opladen van een accu werken. Zoiets als een accu, die energie levert, waardoor de afzet van crisps in België een groter rende ment gaat opleveren. Die vergelijking met accu's spreekt Strobosch niet uit, al schuilt daarin wel zijn overeenkomst met een andere Nederlandse industrieel, die zakelijk voordeel in de wielersport ziet: Kurt Vyth. Tien jaar lang waren Vyth en Strobosch concurrenten op de accumarkt. In 1958 was die concurrentiepositie aan verande ring onderhevig. Strobosch verruilde de accubusiness toen voor die van voorgebak ken en geschrapte aardappelen in gekleur de en gedeeltelijk doorzichtige zakjes. De Nederlander nuttigde in 1965 300 a 350 gram crisps per hoofd van de bevolking en die kwam uit Broek op Langendijk. De Belg doet dat in veel mindere mate, maar de crisps zijn daar ook pas drie jaar bekend. Als vergelijking kan dienen, dat de Amerikaan al op 2'/s kg. crisps per hoofd van de bevolking per jaar is aan gekomen. De heer Strohosch -is er de man niet naar om te betwijfelen, dat die hoe veelheid ook in Europa te bereiken is. Daarom bestaat er alle aanleiding het kapitaal achter de nieuwe half Nederland se wielerploeg voor profs met vertrou wen te beschouwen. De Nederlandse in breng is overigens behalve het financiële gedeelte lang niet op gelijke basis met die van België. Bij de ploeg van twintig ren ners zijn slechts twee Nederlanders; al leen de 25-jarige Amsterdammer Henk Cornelisse wordt dan nog als 'n echte be schouwd. Theo Verschuren heeft wel de Nederlandse nationaliteit, maar woont in Vlaanderen en gedraagt zich als een Vlaming. Bovendien heeft de ploeg nog 'n Nederlandse verzorger, de 65-jarige Jan v. Dinteren, die zich door een lang en veel bewogen wielerleven ook al voornamelijk als een Vlaamse wielerman gedraagt. Zaken omtrent de wielerploeg worden ook nauwelijks in Nederland geregeld. Strobosch geeft ronduit toe „van wielren nen totaal niets te weten". Alleen ten tij de van de Tour de France was zijn be langstelling gewekt en die ging dan uit- naar de Nederlanders, „uit chauvinistis- tische overwegingen". Dat zal dit jaar an ders zijn, „uit chauvinistische en zakelij ke overwegingen". Dan rijst de vraag, hoe hebben mijn jongens daaronder zijn Noel Foré, Guido Reybroeck en Frans Brands het er af gebracht. Strobosch voelt wel veel voor 'n inbreng van de lou ter nationale overpeinzingen in de zakelijke Dat betekent uitbreiding van de Neder landse actieve belangen in de ploeg. Guil- luime Driessens, de Belgische Pellenaars, ploegleider van Romeo-Smith, kent die uitbreidingsgedachten. In zijn Vlaams geeft hij toe, „dit seizoen al meer Neder landers in zijn ploeg gewild te hebben, maar ach ge wit wel, den Peter had ge ne goesting". En dat betekent zijn spijt over het feit,- dat Peter Post een contract veronachtzaamde en ijverig knikt hij van ja, zodra verzorger Jan van Dinteren zegt, „Peter heeft dom gedaan bij ons weg te gaan". „Heb ik hem niet groot gemaakt," vraagt Driessens dan en het ja knikken wordt dan overgenomen door Van Dinteren. Voor de dit weekeinde in het Bisletsta- dion in Oslo te houden vijf landen wed strijd heeft Nederland Ard Schenk, Cees Verkerk, Rudi Liebrechts, Frits Bartling en Jorrit Jorritsma ingeschreven. De an dere deelnemende landen zijn Noorwegen Rusland, Zweden en Finland. De Russische schaatsploeg is als volgt samengesteld: Kaplan, Matusevich, Ko- sitsjkin, Antson, Chagin en Mashkov. Cha- gin en Maskhov maken voor 't eerst deel uit van een Russische vertegenwoordi ging, die in het buitenland uitkomt. De ploegen van de andere landen zijn: Finland: Hietala, Launonen, Halinen, Koskinen, Hanninen en Jokinen. Zweden: Holmgren, Hoeglin, Johans son, Ivar Nilsson, Jonny Nilsson en Sand ler. Noorwegen: Groenvold, Guttormsen, Maier, Moe, Stiansen, Tveter. Voor Strobosch is dergelijke taal nog niet altijd even duidelijk. Wel zal hij er bij zijn Belgische metgezellen op aandrin gen volgend jaar zo'n zes a zeven renners uit Nederland te contracteren. Dat moe ten dan wel goed^ zijn, want Driessens wil alleen renners van klasse. „Die wa ren er na Peter niet meer, ze waren niet meer vrij" Dat Strobosch nu al aan volgend jaar denkt, tekent zijn bereidwilligheid om in de wielersport geld te steken, met het oog merk reclame terug te krijgen. „Dit jaar moet wel een hele grote 'flop wor den, willen we niet door gaan. We zijn er nu eenmaal ingestapt en kunnen er toch wel resultaten uit behalen. Waarschijnlijk zal Romeo dan wel onze partner blijven, ik zie niet in waarom we die contacten zouden verbreken". Met die opmerking sluit Strobosch de mogelijkheid van een samengaan met Vyth bij de profs uit. Toch is dat al ter sprake gekomen, maar het resulteerde in een amateurploeg van louter Nederlandse makelij, die dit sei zoen gaat rijden onder leiding van (oud)- verzorger Piet Liebregts. Vyth nam zelf contact op, „we kennen elkaar toch" zei Strobosch, toen Vyth zei, „U bent ook ac tief in de wielersport". Herinneringen aan accuzaken leidden daarop tot verbindin gen od het wielersportterrein. (Van onze schaakmedewerker) De IJmuider schaakvereniging Kijk Uit is gisteravond kampioen geworden van de Noordhollandse Schaakbond. In Heem stede werd de wedstrijd HeemstedeKijk Uit gespeeld welke eindigde in een 4'/b-51/! overwinning voor Kijk Uit. Door dit resultaat mogen de Velser schakers over enkele maanden proberen de vorig jaar verloren plaats in de com petitie van de landelijke schaakbond te heroveren. Hiertoe zullen promotiewed strijden gespeeld worden met kampioe nen van andere onderbonden welke nu nog niet bekend zijn. De gedetailleerde uitslag van de wed strijd was: HeemstedeKijk Uit: mr. E. SantenK. Steijn remise, drs. G. van Keulenir. A. Zwemstra 0-1, G. A. Brug- geman—drs. K. J. Schelhaas 1-0, T. Ver beekG. H. H. C. Maas remise, dr. M. S. LingbeekTh. Hölscher 1-0, H. v.d. Ber geJ. Blok 0-1, H. MuuszeF. J. Walda 0-1, dr. B. van RossumH. van Nieu- wenhuizen remise, P. H. v.d. Bosir. J. Beekhuis 1-0, mr. G. van OppenA. B. Kistemaker 0-1. Totaalstand 4%-5%. Geheel volgens de verwachtingen heb ben na de eerste dag van de Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats voor paren in Bratislava de Rus sische paren Ludmilla Belousova-Oleg Proopopov en Tatjana Zhuk-Alexander Gorelik zich na de verplichte figuren aan de top van het klassement genesteld. De stand na de verplichte figuren ziet er als volgt uit: 1. Belousova-Protopopov (Rusl.) pl.c 9 104 ptn., 2. Zhuk-Gorelik (Rusl.) 18 en 101.4, 3. Glockshuber-Danne (W-Dld.) 41 en 96.0. Gisteren werd tevens een begin ge maakt met de verplichte figuren voor he ren in het persoonelij k Europese kam pioenschap kunstrijden. De stand na twee verplichte figuren luidt. 1. Danzer (Oost-D.) plaatscijfer 11,0 496.00 punt., 2. Schwarz (O.-D.) 19,0 493,1, 3. Ne- pela (Tsj.-Sl.) 31,0-476,1, 4. Dureville (Fr.) 39,5-467,6, 5. Pera (Fr.) 49,0-460,0. (Van onze correspondent) Kessler is van mening, dat de tijd nog niet rijp is om Jan Mulder, die bij Ander- lecht furore maakt, voor maart al in het Nederlands elftal op te nemen. De bonds coach van de KNVB kent de jonge Win- schoter goed en volgt zijn prestaties op de voet. Hij trainde Mulder toen deze nog deel uitmaakte van het Nederlands ama teurelftal en van Jong Oranje. Kessler is van mening, dat er praktische bezwaren zijn om Mulder nu in het opbouwschema van het Nederlands elftal te betrekken. „Dit" zegt Kessler, „kan alleen gebeuren met Nederlandse spelers, die wekelijks de training kunnen volgen in Zeist". Voor de komende wedstrijden tegen West-Duits- land, België en Schotland zal Mulder dan ook niet van de partij zijn. (Van onze sportredactie) Het voorlopig Nederlands amateurelf tal is gisteren op het KNVB-oefencentrum in Zeist één speelhelft een waardige te genstander van een Telstar-combinatie geweest. De amateurs sloten die helft met een 1-1 gelijke stand af. In de tweede helft waren de amateurs uitgespeeld en had Telstar geen enkele moeite om de wedstrijd in Velser voordeel te beslissen (4-1). Advertentie Cv:.- OFFICIEEL BERICHT - 7 (met datum 29 en 30 jan. 1966) Formulieren met een hoger nummer komen nog aan de beurt. De wedstrijden tussen de militaire teams van Nederland en België van het internationale militaire voetbalkampioen schap zijn vastgesteld op 2 maart en 6 april. De ontmoeting BelgiëNederland wordt in Brugge gespeeld, de returnmatch in Eindhoven of Den Haag. Nederland be reikte de tweede ronde door Griekenland uit te schakelen, de Belgen toonden zich te sterk voor West-Duitsland. Telstar speelde in Zeist met een forma tie, die vooral in de voorhoede uit jonge spelers bestond. Gallis en Geels waren in de aanvalslinie bijzonder goed op dreef. Geels nam twee van de vier Telstar-doel punten voor zijn rekening en mede daar door maakte hij indruk op bondscoach Kessler, die deze jonge ex-Onze Gezellen speler opnieuw een plaats bij de UEFA- jeugdselectie in het vooruitzicht stelde. Geels had tien minuten voor rust Tel star aan de gelijkmaker geholpen, nadat de amateurformatie na een kwartier door middenvoor Bregman (JÖS) een voor sprong had genomen. In de tweede helft scoorde Geels weer voor Telstar en te gen een uitgebluste amateurformatie scoorden toen ook Van Wijk en Wil son. Telstar speelde in de volgende opstel ling: Jense; Pirovano, Van Wooning, Van der Gevel, Bakker; Brom (na rust An- dré) en Van Wijk; Wilson (Dikstaal), Gal lis, Geels en Van Straten (Wilson). Behalve Gallis en Geels speelde ook de jonge Van der Gevel een goede wedstrijd bij de amateurs blonk Pahlplatz uit. (Van onze sportredactie) „Voor de wedstrijd zeggen ze het wel eens tegen me. Hé Willy vind je weer eens een paar doelpunten uit vandaag. Van die „technische" vooral". Willy Wortel, de 25-jarige linksbinnen van Stormvogels lacht erom. „Dat krijg je met zo'n naam hè. In het begin vond ik het niet zo leuk maar nu ben je er aan ge wend," zegt hij. Willy Wortel is een merkwaardige figuur in de voetballerij. Pas toen hij de acht tienjarige leeftijd bereikte gaf hij daadwerkelijk toe aan de verleiding die het voetbalspel op hem uitoefen de: bij Stormvogels meldde hij zich als lid aan. Na enige maanden al bereikte hij de selectieploeg en kwam hij in aanmerking voor het eerste elftal van de Umuidense club. „In die periode speelde ik op de middenvoorplaats", zegt stucadoor Wortel verlegen lachend. „Ik maak te doelpunten maar voelde toen al meer voor een binnen- of half- plaats. Langzamerhand werd ik steeds beter en vooral dit seizoen draai ik lekker." Waar dank je dat aan? „Aan onze uitstekende trai ner", is het prompte antwoord. De heer Venbroek, dit seizoen voor het eerst trainer bij Stormvogels, mag zich verheugen in de sympathie van al zijn discipelen. „Het is een moordkerel. Hij is er volgens mij de oorzaak van dat ik ben gekozen voor de nationale amateurselectie. Ik vind dat een hoogtepunt in mijn carrière". Heb je nog meer idealen op voetbalgebied? „Neen, niet dat ik weet." Als je met voetballen stopt zou je dan geen trainer wil len worden? „Daar ben ik niet ge noeg voor ontwikkeld", zegt Wor tel. „Ik heb lagere school en V.G.L.O. en ze vragen tegenwoordig meer van je als je trainer wilt worden." Willy Wortel die in maart 26 jaar wordt en die met zijn twee broers bij zijn moeder thuis woont ziet ook geen heil in een profcarrière. „Voor dat voetbal ben ik al te oud", zegt hij lachend. Zijn tototips zijn: DOS-Ajax 2 MVV-Elinkwijk1 PSV-Feijenoord 3 Telstar-Twente 3 Go Ahead-Willem II 1 Heracles-GVAV 3 Sparta-ADO 2 DWS-Fortuna '54 1 Cambuur-Velox 1 NAC-RBC 3 DHC-Eindhoven 1 HVC-De Graafschap 2 RODA JC-RCH 1 Op de tweede dag van de internationa le taf el tenniskampioenschappen van Tsje- choslowakije, die in Praag worden gehou den, verloor Frans Sehoofs in het ge mengd-dubbelspel met zijn partner de Duitse Jutta Krüger in de eerste ronde van de Joegoslaviërs Jecmenikai en Vec- ko met 17-21, 21-16, 13-21, 21-10, 13-21. De finale voor teams bij de heren werd gewonnen door de Roemenen, die Joego slavië met 3-1 versloegen. Bij de dames won Engeland na harde strijd met 3-2 van Hongarije. De uitslagen van de gisteravond te Hilversum gehouden draverijen luiden: Virgo-prijs (le serie): 1. Boamster (T. Kooy- man); 2. Bea: 3. X. Worthy. Toto: win. f 5,30, pl. f 3,3,10, 4,koppel 12,40, cov. 6,10. Virgo-prijs (2e serie): 1. Columbus (M. Ver gay): 2. Zoon van Quinta: 3. Bold Mac. Toto: win. f 2,—, pl. f '1,40, 1,70, koppel 4,— cov. f 3,80. Jupiter-prijs (le afd.): 1. Blanchefloor (M. Vergay); 2. Bianca Scotch; 3. Black Lady. Toto: win. 2,30, pl. f 1,30. 1,70, f 2,10, koppel 4,—. cov. f 5,20, trio 90,80. Tauris-prijs: 1. Dyveke D. (M. Lange); 2. Dox van Rood en Noot; 3. Con Amore. Toto: win. S 320, pl. f 1,90, 2,60, 4,—, koppel 7,80, cov. 6,40. Sagittarius-prijs: 1. Don Faune (D. Suyker- buyk); 2. Beautiful Boy; 3. Dixy. Toto: win. f 9,40. pl. 2,30. f 2,50, 1,60, koppel t 20,—, cov. 5,70. Jupiter-prijs (2e afd.): 1. Dave Narciso (M. Bouwhuis); 2. Avirt Scotch; 3. Bonny Julia. Toto: win. 3,50, pl. f 1,60, f 2,30, 3,30, koppel 9.10. cov. 6,40, trio f 333,30. Saturnusprijs: 1. Zevenklapper (M. Vergay); 2. Art Erebus; 3. Auerhen S. Toto: win. 2,80, pl. f 1,30, 2,60, t 3,10, koppel 19,—, cov. 11,60. finale Virgo-prijs: 1. Conny Stuart (J. van Dooyeweerd); 2. Columbus; 3. X. Worthy Toto- win. f 9,70. pl. 1.90, 1,40, 2,50, koppel 13,60. cov. 4,40. Totalisator-omzet 164.756,50. Op 19 en 20 februari a.s. zal een beker en inhaalprogramma voor betaald voetbal worden gespeeld. Daar het samenstellen van dit programma door diverse omstan digheden vertraging ondervond en de Sporttoto het risico van een dubbele pot in ieder geval wenst te vermijden kon geen formulier worden gedrukt, waarop de wedstrijden zijn vermeld. Daarom zal voor deze data het derde reserveformu lier worden gebruikt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13