Hoe komt u aan deviezen Sober maar boeiend vakantieland - - -- .,<,4^1 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 WEGWIJS schreden naar het noorden, naar het rijpe na tuurschoon van bijv. het Reuzengebergte. Bij Spindlermühle (Splinleruv Mlyn) kunt u via een kronkelige weg naar boven op een ruim plateau vertoeven, een stuk niemandsland aan de Poolse grens waar zich een ongelofelijk mooi panorama aan uw ogen ontvouwt. Maar doe niet als wij, die in onze argeloosheid een Poolse grenspaal wilden fotograferen, daarbij Het Gottwald-mausoleum in Praag, pronk stuk van het communistische regime in Tsjechoslowaki je. bijna onze camera kwijtraakten en in een oog wenk ons omringd wisten door dreigend gesti culerende en zwaar bewapende Poolse militai ren. Als enige westerling tussen alleen maar Polen, Russen en Oostduitsers was de situa tie zelfs even precair. IN ZO'N GEVAL zoek je graag en gauw de minder wantrouwende Tsjechen weer op. Als Tsjechoslowaakse kronen koopt u niét zómaar bij een Nederlandse bank. U kunt wel een bepaald bedrag laten reserveren door uw reisbureau, dat dan een soort tegoedbonnen tegen vooruitbetaling ver strekt (zgn. vouchers) omgerekend in US-dollars. Deze tegoedbonnen kunnen aan de grens of bij de staatsbank in Tsjechoslowakije tegen kronen worden in gewisseld. Nodig zijn de vouchers niet, want op vertoon van uw visum kunt u in de Tsjechoslowaakse grenskantoren ook Nederlands geld ingewisseld krijgen. U moet er echter rekening mee houden dat u voor elke dag die in uw visum staat aangegeven verplicht bent per persoon de tegenwaarde van minimaal drie dollar op te nemen. Als we de koers van de dollar op 3,60 stellen, dan betekent dat, dat u per dag en per persoon minimaal 10,80 tegen kronen moet inwisselen. Een bedrag dat u ook voor elke dag dat u in Tsjechoslowakije verblijft zult moeten be steden. Voorbeeld: u reist met zijn tweeën en hebt beiden een visum geldig voor veertien dagen. V moet dan tenminste bij de grensoverschrijding 2 x 14 x 10,80 302,40 neertellen. U ontvangt daarvoor ruim 1300 kronen, inclusief een toeristen bonificatie van 125 percent. U hebt misschien begrepen, dat het de Tsjechen er in de eerste plaats om te doen is deviezen in het handje te krijgen: a. door zeker te zijn, dat de buitenlandse toerist inderdaad het minimaal vastgestel de bedrag besteedt; b. door met gunstige toeslagen op de wisselkoers, het toeristen verkeer te bevorderen. Informeert u ook naar de benzinecheques (Tuzex-bonnen), waarmee u een betere soort vloeistof kunt kopen en die meetellen in de aankoop van Tsjechoslowaakse valuta, waardoor ook de prijs van de benzine binnen redelijke grenzen blijft. Let u er tenslotte op, dat uw groene kaart geldig is voor Tsjecho slowakije. Zo niet, dan moet u uw wagen aan de Tsjechische grens laten verzekeren tegen WA, wat u iets meer dan een tien tje gaat kosten. Het Tsjechoslowaakse reisinformatie bureau Cedok heeft een vestiging in Nederland: Leidsestraat 4 te Amsterdam. TSJECHOSLOWAKIJE u er enkele honderden kilometers rijden voor over hebt, raden we u de Hohe Tatra aan, een brok machtig bergmassief met ruige toppen, prachtige wintersportcentra en indrukwekken de grotten. Op uw tocht erheen en terug zult u de folklore van Slowakije kunnen ontdek ken; Slavische typen gehuld in de fraaiste en meest gevarieerde klederdrachten. Maar u moet er wel een feestdag voor uitzoeken! Tsje choslowakije is verder bekend om zijn cera miek en kristal, waarvan u zich echter niet het goedkoopste moet aanschaffen. En verder de marionetten. Het soldaatje Svejk en de twee kleine baasjes Spejbl en Hurvinek genie ten er bijna een even grote bekendheid als Mickey Mouse of Donald Duck bij ons. Tenslotte nog iets over de Tsjechische keu ken. Stelt u zich er niet teveel van voor, maar de kost is degelijk met als uitschieters enkele speciale gerechten als varkensvlees met kool- en deegballetjes. Uw kopje koffie (met prut onderin en zonder melk) kost onge veer vijftig cent, een glas licht bier ongeveer hetzelfde, theaterbezoek komt gemiddeld in de prijsklasse van drie gulden en een museum komt u voor enkele dubbeltjes binnen. Dit alles dan dankzij de voor de toerist goedkope kronen. Niet een der grootste maar wel een der drukste straten in het centrum van Praag is Prikopy. Daar en op het nabijgelegen brede Wenaclausplein, met o.a. het natio nale museum, flaneren de Pragers. Een oud vrouwtje verkoopt hier een deegach tige lekkernij. Aan de muur een der weinige sigarettenautomaten. De verpak king van de sigaretten, verkocht per tien of 20 stuks, is uiterst sober. Men gebruikt hoofdzakelijk Balkantabakken, maar ook Russische sigaretten zijn verkrijgbaar. Als u Tsjechoslowakije via b.v. Bratislava (aan de Donau) verlaat en na een snelle rit in het rijke Wenen stopt, tekent het grote ver schil in levensstandaard tussen oost en west zich duidelijk af. Stalinova heeft een naams verandering ondergaan en heet nu Vinobrads- ka; de intellectuele liberalisatie zet zich ge leidelijk voort, maar u zult nu na een overigens geslaagde vakantie uit eigen er varing weten dat de Tsjechen nog lang niet in de vaart der westerse volkeren zijn opge nomen! IN DE GRAUWE, op een verouder- kegelzaal lijkende kantine het enige etablissement aan de rand van een glooiend landschap, waar het oude Lidice moet hebben gelegen, een dorpje van ampel enkele honderden inwoners zul len in smoezelig witte jasjes geklede kel ners nauwelijks moeite doen uw Duits te verstaan. Maar een woordje Engels of Frans er tussendoor kan wonderen doen. Het is trouwens opmerkelijk hoe weinig auto's er in de buurt geparkeerd staan met het nationaliteitsteken D, of het moe ten die van Oostduitse passanten zijn, voor wie mogelijk andere normen gelden. LIDICE, 15 km ten westen van Praag, het Putten van Tsjechoslowakije, werd in juni 1942 door de Duitse SS met de grond gelijkge maakt; 192 mannen en jongens boven de 16 jaar werden ter plaatse en zonder vorm van proces doodgeschoten, vrouwen en kinderen verdwenen zonder uitzondering naar Duits concentratiekampen. Weiftigen van hen over leefden de gaskamers. Er is na de oorlog een nieuw en vredig Li dice ontstaan, enkele honderden meters ver derop, een nederzetting zonder pretenties. Op de oude, wat lager gelegen plek, vindt men een als door een wonder gespaard gebleven kapelletje, wreed afgerukt van de verpulver de moederkerk. En voorts hier en daar open gereten met onkruid overwoekerde kelder ruimten. Glazen vitrines in een als monument opgetrokken bouwwerk herbergen armzalige resten privébezit van de autochtorte bevol king. Stille getuigen van een onheilsdag in 1942; versleten schoeisel, verroeste mijnwer kerslampen, verkreukelde tabaksdozen, eind jes touw, stompjes potlood, krijt en vergeelde sigarettenpeuken. DE BEVRIENDE wereld toonde, nadat de wurgende greep van het nazisme was ver slapt, haar medeleven door het zenden van rozenstekken, waarmee de lotsverbondenheid werd gesymboliseerd. Maar behalve dit alles, Inclusief de rozentuin en een betonnen reliëf ovaal, waarin ook de naam en het stadswa pen van Putten zijn gebeiteld, hebben de Tsje chen er voor gewaakt van deze weinig op beurende streek een toeristische attractie te maken. Juist door zijn kille soberheid en on veranderde situering is dit Lidice-monument een waarachtige aanklacht tegen geweld, wil lekeur en onderdrukking. Daarom is het Duits er een bijna vergeten taal! De realiteit weerspiegelt zich echter elders ln dit bezienswaardige land. Tsjechoslowakije probeert een schrikbarende achterstand op het westen te overbruggen. De industrialisatie wordt sterk bevorderd. Moderne (echter ook foeilelijke) flatbouw en het werk aan straten en wegen, duiden erop, dat de Tsjechen hun vleugels willen uitslaan, na jaren waarin de tijd schijnt te hebben stilgestaan. En bij dat werk kan de Duitse taal niet worden uitge zonderd. „Waarom" zei een intelligent oud heertje, dat ons in een morsig restaurant hielp de hiërogliefen van de Tsjechische menukaart te ontcijferen, „waarom zouden we ons niet van de Duitse (laten we zeggen de Zwitserse) taal bedienen als het er om gaat vrienden te ma ken en om vooruit te komen?" De gemiddel de Tsjech blikt verlangend naar het moois in onze westerse wereld. Ze praten er vrijelijk over, hunkerend zelfs, nochtans zonder hun na tionale trots en waardigheid te verloochenen. We hebben de Tsjechen hogelijk leren waar deren. Geen valse onderkruiperij, maar gewo ne, oprechte, hulpvaardige, begrijpende en vriendelijke mensen, met wie je terstond op vertrouwelijke voet staat, EEN JONG getrouwd stel, dat bij ons aan schoof in een café van het noordelijk gelegen Harrachov en zojuist was teruggekeerd van een tweedaagse bustrip naar Polen, toonde zich bijzonder openhartig. Sparen en arbeid worden van hogerhand sterk geactiveerd. Van daar dat zij (werkzaam bij een staatsver- voersbedrij'f) meehelpt de inkomsten te ver meerderen. Het salaris van hem (kantoorbe diende) dat 1050 kronen per maand bedraagt Het stadsuurwerk in de gevel van het oude stadhuis op de Altstadterring is een der vele bezienswaardigheden in Praag. Op elk heel uur van de dag komt een ingenieus poppenmechanisme in werking. De twee grote kleurrijke platen beelden o.m. een dierenriem en de maanden van het jaar uit. Zij draaien met het uurwerk mee Ge komt er echter wel achter dat Tsjecho slowakije nog steeds deel uitmaakt van het Oosteuropese communistische blok. In de hoofdstad Praag bijv. is ter nagedachtenis aan de in 1953 overleden president Klement Gottwald een machtig mausoleum gebouwd, waar niet alleen Gottwald maar ook andere communistische strijders een laatste en weinig democratisch-socialistische rustplaats hebben gevonden. Brons, marmer, graniet en andere dure steensoorten overheersen binnen en bui ten dit enorme massief in een wijd en met brede wegen gebaand park. De toegangsdeu ren met reliëfs, het proletariaat uitbeeldend, zijn steviger dan de dikste kluismuren en de gigantische aula met indrukwekkend podium aan weerszijden geflankeerd door strak ge plooide vlaggen van de republiek en de Sovjet- Unie doen de als vanzelfsprekende zwijgza me bezoekers uit de vrije wereld en waar schijnlijk ook de Tjechen huiveren. PRAAG IS een prachtige stad; we hebben haar vergeleken met een klassiek boekwerk, ergens in een vergeten hoekje van de zolder na jaren teruggevonden. Een stad, rijk aan monumenten als Rome-Florence. Komende uit de richting Pilsen, bekend vooral door zijn be roemde bierbrouwerijen, zou men van de hoofdstad geen hoge verwachtingen koesteren. Een troosteloze entree over een ongelijke keienweg en langs met dik stof bepoeierde ka zernebouw. Maar niet zodra komt ge bij de Moldau (Vltava in het Tsjechisch), de grillige brede rivier die dwars door Praag stroomt of de architectonische schoonheid van de stad (een miljoen inwoners) buigt zich voor uw voeten. Wie dat ziet hoort de muziek van Smetana er vanzelf bij. Op de ringweg (langs de Moldau) naar Praag Branik, waar een goed geoutilleerde cam ping is te vinden, monden brede wegen uit, die naar de monumentale binnenstad leiden. U flaneert daar met de duizenden Pragers mee. Op de drukste kruispunten (bijv. Prikopy-Vac- slavskenan, hartje stad, waar het enige Tsje chische verkeersbureau en de voor de toerist belangrijke staatsbank zijn gevestigd) rege len bij de verkeerslichten in blauw tenue ge stoken agenten het verkeer, met evenveel zwier een kort gummistokje hanterend als de Parijse Hermandad. Maar ze hebben het be slist minder moeilijk, want het motorisch ver keer bereikt er zelden een hoge frequentie. Bovendien houden de Tsjechen zich opval lend correct aan de regels. Ge wordt er niet geplaagd door gierende bromfietsen. Wel win nen de gewone motoren het in aantal van de personenauto's, waarvan er vele een bedenke lijke ouderdom hebben bereikt en bijna zon der uitzondering van Tsjechische makelij zijn. Eenvoud is het kenmerk van het ware, maar hier overheerst nog al te nadrukkelijk de so berheid. Mondain geklede vrouwen zijn er even schaars als kapitalistische sleeën uit de States. Maar de bevolking is schoon en helder; de tieners prefereren hoogblond en modern kapsel, de rokken zijn er even kort als bij ons. Uw camera trekt geen belangstelling, wel de simpelste gasaansteker of de Italiaanse pumps en de glanzende nylons van u... me vrouw! Voor de winkels hoeft u niet naar Praag te gaan; Parijs, Brussel, Wenen en Amsterdam bieden meer en stellig ook aantrekkelijker Soldaten van het Tsjechoslowaakse leger stram in de houding voor de ingang van de regeringsgebouwen, die deel uitmaken van de zgn. Prager Burcht, een complex van historische paleizen, dat vele kunst schatten herbergt TSJECHOSLOWAKIJE is bezig een druk toeristenland te worden. Jarenlang is de poort gesloten geweest, maar de Tsjechen hebben begrepen wat er met dollars kan worden ge daan. De wegen zijn er goed berijdbaar. De benzine kan echter wel een probleem vormen. De aan onze super gewende auto's pruttelen hevig als ze met de afschuwelijk ruikende vloeistof van 72 octaan worden gelaafd. U als toerist kunt tegen inlevering van zgn. Tuzex- bonnen een betere soort van 84 octaan krijgen maar de grote moeilijkheid is, dat er zo wei nig pompen zijn, die deze onmisbare benzine verkopen. Aan te bevelen is een pakketje re- serve-onderdelen mee te nemen. Ter illustra tie: wij ontmoetten twee Nederlandse studen ten, die met hun gloednieuwe motor niet ver der konden, omdat een binnenband niet te re pareren bleek en in heel het land geen ver vangbare maat was te krijgen. Vier dagen lang zaten de Nederlanders geïsoleerd op een camping en ze hadden nog in zoverre geluk, dat iemand van het Duitse gezantschap, die toevallig een dienstreis naar Duitsland moest maken, bereid werd gevonden uit München een binnenband van de gevraagde maat mee terug te nemen. Dit soort raadgevingen vindt u niet in de spaarzaam verstrekte foldertjes. Nadelen dus. maar u hoeft er niet zwaar aan te tillen als u goed geïnformeerd op reis gaat, want met voorzorg en overleg vallen aeze nadelen geheel weg tegen de prettige er varingen die u in Tsjechoslowakije zult op doen. Een land waar u nog volledige rust vindt en veel oorspronkelijks zal tegenkomen. PURE LUXE is er in deze muziek-, kunst en sportminnende staat weinig te vinden, maar er zijn ook andere voorbeelden. Karlovy Vary in het noordwestelijke deel b.v. is een mo dern kuuroord met bloedhete waterbronnen en in Praag, Brno en Bratislava zullen de Tsje chen u met trots wijzen op de enorme, vele etages hoge, „International"-hotels, waar u voor een nacht slapen (zonder ontbijt) 180 Tsje chische kronen mag neertellen. Negentig har de Nederlandse guldens, maar voor u vanwe ge een gunstige bonificatie op de wisselkoers 45 gulden. Daarvoor hebt u dan ook een hele suite alleen, inclusief badkamer, radio en tele foon, terwijl u in gezelschap van een lieve lift- dame in pijlsnelle vaart van boven naar bene den kunt suizen. Dat soort overnachtingen kunt u zich met de goedkope kronen best eens per mitteren, maar het hoeft niet, want het aan tal kampeerplaatsen breidt zich met de dag uit, terwijl er elders in het land voldoende keurige, eenvoudige en goedkope hotels zijn te vinden. In Bohemen en Moravië oï in het dieper het land in gelegen Slowakije zal ge op uw speur tocht verrassende ontdekkingen doen. Prach tige kastelen en landhuizen in originele staat liggen er als het ware vergeten in contrastrij ke streken, waar u als vreemdeling nog echt een vreemdeling bent. Karlstein, ten zuidwes ten van Praag, is een der vermaardste en meest bezochte kastelen. En wilt u alleen maar van zon of licht genieten, richt dan uw (ruim 500 Nederlandse guldens) is geen vet pot, ondanks de nog lage huren. Met haar loon van 1000 kronen kan er wat worden weg gelegd. „Sparen ja! Waarvoor?" Ze haalt haar schouders op en zoekt glimlachend naar een antwoord: „Waarvoor spaar je in een land, waar particulier bezit nog een vaag begrip is. Het „ijzeren gordijn" is nog niet helemaal opgetrokken, maar gr zijn voor een bezoek aan dit land geen extreme belemmeringen. Goed, u hebt een visum nodig en bij de grens overgang ontdekt ge bemande uitkijkposten. En misschien voelt u zich onbehaaglijk als verdekt opgesteld staande militairen de verre kijker op u gericht houden. Verder het land in, langs de wegen en in verwaarloosde dorp jes, alleen maar vriendelijk wuivende mensen. Geen opvallende controle, geen vijandige blik ken! waar en voor een kopje koffie kunt u beter in Zwolle, Kampen of Steenwijk terecht dan waar ook in Tsjechoslowakije. Maar Praag zal werkelijk de „Goldene Stadt" zijn als de grote stofzuiger in werking komt en de kwast niet verstild in de verf blijft staan. De Prager Burg, een historisch complex van paleizen, waar o.m. het huidige regeringsapparaat is gevestigd, het indruk wekkende stadsuurwerk op de Altstadter Ring (om u het Tsjechisch te besparen), de be roemde Wenzelsplatz en de verdere monumen tale gebouwen met groen-koperen koepeldak, zijn evenzovele bewijzen van een rijke Praag se cultuur. Een sight-seeing per touringcar door de stad is aan te bevelen. Bekwame, naar ons gevoel nog niet zo commercieel ingestel de reisleiders, bedienen u in de moderne ta len, even gemakkelijk als dat op de rondvaart boten in Amsterdam gebeurt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19