Commissie veiligheid verkeer wil van rechts voorrang af Mogelijkheid voor regeling per kruispunt is in studie Buster Keaton te Hollywood overleden HET WEER Commissaris van politie doodgeschoten I Russisch-Frans verzet tegen gesprek in VN over Vietnam Nederlandse regering waardeert vredespogingen van de VS F0T0-L0EK ANDERSON Ben Barka-affaire J Welke voorwaarden zijn Mobil Oil gesteld? u WEGWIJS Schaatskampioenschap volledig op TV Nog geen nieuws van de UK 58 II lilIll - Onze krant maakt Body Permanent Américiane W. A. YERW0ERD en ZONEN 51 e JAARGANG NUMMER 77 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. 0AGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Genève 3 Buitenlands nieuws3, 7 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Beurs 5 Mode 7 FeuilletonJ9 Beeldverhalen9 Radio en tv 11 Kunst11 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Aanhoudend zacht v „JU» NEW YORK (Reuter, AP en AFP). De Sovjet-Unie en Frankrijk heb ben zich in de Veiligheidsraad verzet tegen de Amerikaanse poging de Raad het conflict in Vietnam te laten be spreken. Ook Mali en Nigeria hebben laten weten dat zij daar tegen zijn. Voor het plaatsen van de kwestie- Vietnam op de agenda zijn de stem men van negen van de vijftien 1 anden leden nodig. Door de Noordvietna- mese regering werd gisteren bekend gemaakt dat elke resolutie van de Veiligheidsraad, die inmenging in het Vietnamese vraagstuk voorstelt, „geen enkele waarde zal hebben". V.N.-vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten, Goldberg, had als eer ste spreker gistermiddag voorgesteld Noord- en Zuid-Vietnam uit te nodi gen aan het debat deel te nemen. Hij zei dat uit alles wat de Verenigde Staten ten aanzien van de oorlog in Vietnam doen, blijkt dat Washington liever een regeling door onderhande lingen wenst dan een militaire oplos sing. Het debat is verdaagd tot van middag. ,,vv Het woord is aan ;ll ill!lll en exclusivifé la nouvelle ■- VOOR GOEDE PASFOTO'S S. KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 KOLEN IJmuider Courant De voorrangsregel, waarbij rechts voorrang heeft, is volgens de commis sie veiligheid wegverkeer de minst gelukkige in vergelijking met links voorrang of regeling per kruispunt. Minister Suurhoff heeft de vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer meegedeeld, dat de problematiek van de voorrang op kruispunten op het departement in studie is. „Wijziging van de ene starre regeling in de andere is bepaald on gewenst", verklaarde hij. Buster Keaton, een der grootste ac teurs van de komische film in de tijd dat die nog geluidloos was, is dinsdag over leden in de ouderdom van 70 jaar. Hij stierf aan longkanker. Zijn vrouw Elea nor, met wie hij 25 jaar gehuwd was, bevond zich aan zijn sterfbed. Buster Keaton, een der laatste overle venden uit de tijd van de stomme film, speelde de laatste jaren nog karakterrol letjes in de film en trad soms op voor de televisie. Hij was in zijn tijd vooral bekend door zijn onbewogen moed ten overstaan van allerlei rampen en door zijn strooien hoed. De laatste film van Buster Keaton „A funny Thing happened on the way to the Forum" werd vorig jaar in Ma drid opgenomen. De producent Meivin Frank zei dat Keaton tijdens de opnamen niet over zijn gezondheid geklaagd had. (Zie verder pagina 11) Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen west en zuid. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Uit het verslag van het mondeling over leg tussen minister en commissie blijkt dat binnenkort een proef van langere duur- zal worden genomen met een maximum snelheid voor een aantal wegen. De mi nister voelt niet voor de invoering van een algemeen snelheidsmaximum, om dat zijns inziens voor verschillende we gen de maximumsnelheid verschillend moet kunnen zijn. Ook een minimumsnel heid op de grote wegen wil hij niet in voeren. Wel wil de bewindsman in de nieuwe verkeerswetgeving een bepaling opnemen die verbiedt de normale gang van andere voertuigen te belemmeren door zonder noodzaak uitzonderlijk langzaam te rij den in verhouding tot het overige gelijk soortige verkeer. De commissie veiligheid wegverkeer houdt zich bezig met de vraag of een af zonderlijk verkeersbord moet worden in gevoerd dat een inrit aangeeft, zo deelde de minister mee. Ook is hij bereid te over wegen of twee verschillende borden moe ten worden gebruikt om een zebra of an dere plaatsen waar voetgangers plegen over te steken aan te duiden. Hij wil be vorderen, dat in de toekomts voor het ver voer van kinderen zowel op fietsen als op bromfietsen voldoende steun voor rug, handen en voeten zal worden geëist. Aan de autobestuurders zal worden overgelaten of zij binnen de bebouwde kom stadslichten dan wel dimlichten wil len gebruiken. Minister Suurhoff zei, dat het mooi zou zijn wanneer alle auto's bin nen de bebouwde kommen met stadslich ten zouden rijden. Dit kan echter alleen indien de straatverlichting zeer goed is en bovendien de stadslichten van de auto's zelf duidelijk zichtbaar zijn. Minister Suurhoff heeft geen bezwaar tegen het stoppen op onoverzichtelijke bochten binnen de bebouwde kom. Bij een eventueel optreden hiertegen zou de par- keemood worden vergroot. Stichting weg De „Stichting Weg", die op 6 juli van het vorige jaar in Den Haag werd opge richt, is dinsdag via een persconferentie in het Haagse hotel Wittebrug in de open baarheid getreden. Het doel van de stich ting: te bevorderen, dat op de kortst mo gelijke termijn, dusdanige bestuurlijke-, financiële- en organisatorische maatrege len worden getroffen tot oplossing van het verkeersvraagstuk, dat een vrije ont plooiing van het economische werk- en recreatieve wegverkeer in Nederland ver zekerd zal zijn. In de nieuwe stichting hebben zitting de initiatief-nemers ANWB, BOVAG, RAI, Shell, Esso, Caltex, de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers en de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Voorzitter is dr. E. H. van der Beugel. PARIJS (AFP) De 34-jarige com- rmissaris Maurice Gallibert van de Fran se veiligheidspolitie is vanochtend vroeg in de Parijse rue d'Armaille doodgescho ten. De moordenaar is later gearresteerd. Gallibert bezocht met een aantal politie mannen een bar om iemand in verband met de Ben Barka-affaire te ondervra gen. Een man werd, na te zijn gefouil leerd, verzocht mee te gaan naar het bureau. Op het moment dat de politiemannen in hun auto's wilden stappen, trok de man een revolver en schoot op hen. Hierbij werd commissaris Gallibert dodelijk ge troffen. Twee inspecteur liepen enkele schotwonden op. De dader vluchtte. Een grote politie macht werd ingeschakeld. De gehele buurt werd afgezet. Huis na huis werd onderzocht. Enkele uren eerder was in een andere wijk van Parijs eveneens een vuurge vecht geleverd. Hierbij vielen een dode en een zwaar gewonde. Het was vanoch tend nog niet bekend, of dit incident enig verband hield met het gebeurde in de rue d'Armaille. (Zie verder pagina 7) Op het vliegveld van Washington hebben sneeuwruimers de tientallen centimeters dikke laag sneeuw van de startbanen verwijderd. Sinds ruim veertig jaar is er in dit deel pan de Verenigde Staten niet zoveel sneeuw gevallen. (Telefoto). -v.? m Maandag is er fel gevochten tussen Vietcong-soldaten en Amerikaanse mariniers in de omgeving van de Zuidvietnamese stad Hoai Chau. Met de moed van de ivanhoop probeert deze gewonde Amerikaanse soldaat bij een hefschroefvliegtuig te komen dat hem naar een veldhospitaal kan brengen. Hij wordt door de Vietcong onder vuur genomen. Hij slaagde erin het toestel te bereiken. Dat werd toen het opsteeg door Ameri kaans vuur getroffen. (Telefoto). De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. G. de Beus, verklaarde dat de Raad zijn plicht zou verzaken, wanneer hij zou wei geren de kwestie Vietnam te behandelen. Hij verwierp de argumenten die andere landen tegen het plaatsen van de kwestie op de agenda hadden ingebracht. De Franse V.N.-vertegenwoordiger, Roger Seydoux, vond dat ingrijpen door de Ver enigde Naties slechts verwarrend zou wer ken. „De afwezigheid van China en Nrd.- en Zuid-Vietnam zou alleen maar misver standen in de hand werken," zei hij. Senator Fulbright heeft gisteren voor gesteld de Geneefse conferentie bijeen te roepen om op die wijze de Vietnamese vredesonderhandelingen op gang te bren gen. Hij, voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, betreurde het dat pres. Johnson de bom bardementen op Noord-Vietnam maandag heeft laten hervatten. „Ik moet zeggen dat ik daarin een rol heb gespeeld door goed keuring te verlenen aan een resolutie van 1964, die nu door de president als machti ging voor de bombardementen wordt ge zien," aldus Fulbright. President Nikolai Podgorny van de Sov- jet-Unie heeft in een boodschap aan pre- sident Ho Tsij-Minh van Noord-Vietnam verklaard dat de hervatting van de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam het bedrieglijke karakter van het zogenaamde vredesoffensief van de Ver enigde Staten duidelijk aantoont. Öe Minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteravond in de Tweede Kamer gezegd dat de Ne derlandse regering gaarne een spoedig einde van de oorlog in Vietnam zou zien. De regering heeft grote waardering voor de pogingen van de Amerikaanse rege ring om tot een einde van de strijd te komen. De reacties van de Noordvietna- mese regering daarop noemde de minis ter „uitzonderlijk teleurstellend". Over de behandeling van de kwestie- Vietnam in de Veiligheidsraad zei de mi nister dat ook de Vietcong door de raad kan worden gehoord. Nederland, thans lid van de raad, wil iedereen horen, maar het kan niet beamen dat de Vietcong bij uitstek het Zuidvietnamese volk vertegen woordigt. Voor een vredesmacht van de Verenigde Naties voor Vietnam moeten alle grote mogendheden hun instemming geven en v <-"--X\«v\NSv. v.,W.WV> •'X:-• c jJXv - va* V.W daar is naar het schijnt voorlopig weinig kans op. De minister wees erop dat de hervat ting van de bomaanvallen van beperkte aard is. Slechts verkeersknooppunten, die van belang zijn voor de hulp aan de Vietcong, zullen volgens president John son worden aangevallen. Prof. Patijn (P.v.d.A.) merkte op dat Zuid-Vietnam nooit een bolwerk tegen het communisme kan worden. Hij stelde dat tijdens de matiging van de strijd niets is gebleken van een bereidheid van Noord-Vietnam tot onderhandelingen) maar hoopte dat de Amerikanen de weg van de matiging weer zouden inslaan. Mr. G. H. Slotemaker de Bruine (P.S.P.) vroeg de regering of er geen grens is aan wat de Amerikaanse regering kan doen zonder dat de Nederlandse re daar de bommen vallen. (Zie verder pagina 2) Betoging Enkele politieagenten te paard hebben gisteravond omstreeks half negen op de Apollolaan te Amsterdam een groep van tweehonderd jongelui uiteengedreven, die voor de woning van de Amerikaanse con sul demonstreerden tegen de hervatting van de Amerikaanse bombardementen. Kamerleden vragen minister: De Tweede-Kamerleden Peschar en J J. Voogd (beiden P.v.d.A.) hebben de minister van Economische Zaken en staatssecretaris Bartels (Sociale Zaken en Volksgezondheid) schriftelijk verzocht de voorwaarden, die Mobil Oil worden gesteld voor vestiging in het Noordzeeka- naalgebied, thans voor publikatie vrij te geven. Montesquieu Vrijheid is het recht om alles te doen wat de wetten toestaan. Onze redactie maakt u WEGWIJS in het toeristische bijvoegsel dat vandaag met onze courant meekomt. U vindt er van alles wat in, dichtbij en ver weg, plus een aanzienlijke hoeveelheid praktische inlichtingen. U kunt er zich gezellig mee voorbereiden op een droom van een vakantie. En als u van idee mocht veranderen, dan hebt u de droom alvast gehad. De wereldkampioenschappen hardrijden in Gotenburg zullen zaterdag 19 en zondag 20 februari geheel door de N.T.S. worden uitgezonden. De uitzendingen geschieden zaterdag 19 februari van drie tot zes uur (de 500 en de 5000 meter) en zondag 20 februari van één tot zes uur (de 1500 en de 10.000 meter) (Van onze correspondent) URK Even flakkerde de hoop gister avond op om iets van de vermiste Urker kotter UK-58 te weten te komen. Het be richt kwam binnen, dat een vissersvaar tuig door een Liberiaanse tanker bij het zeegat van Vlieland was overvaren. Vanuit Urk werd direct een nader on derzoek ingesteld middels de scheepvaart inspectie. Het bleek dat dat inderdaad een overvaring had plaatsgehad. Het overva ren vissersvaartuig was echter een Ko- reaans schip, dat in Duitsland gebouwd was en dat op weg was naar Korea. De 150 schepen tellende vissersvloot is gisteravond en vanmorgen weer aan het vissen gegaan, omdat het zicht nu ook vrijwel nihil is. Advertentie 1 1 Coiffure Création Wagenweg 29, Haarlem - Telefoon 20518 Pe m DEALER voor de Gemeente VELSEN Garagebedrijf MAARSCHALK Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560 - 8230 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1