Tips voor trips T ANDERE ©ubljollanliöe Jlarfet Hoorn Nieuwediep Reiswijzers KOMENDE GEBEURTENISSEN IN NOORD-HOLLAND czpm of Geen camera's vreemde ogen WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 WEGWIJS Bullewijk en Gein Alkmaar Packet Op tramkaartje Merentochten ca IK Aquaduct Naar Urk Dinsdags: Gaasterland -$4ï A*/"" Kg 'J, i NOORD-HOLLAND is 't mooist van het water af gezien g^NZE EIGEN PROVINCIE NOORD-HOLLAND M heeft alle natuurschoon binnen eigen grenzen dat \J zijn inwoners zich maar kunnen wensen, Al dat schoons is voor de Kennemers in hun vrije weekeinden te voet of per fiets, per boot of bus, per auto of trein ge makkelijk te bereiken. Zo gemakkelijk dat men zich afvraagt waarom niet meer mensen gebruik maken van de vele mogelijkheden die onder „handbereik" liggen. Zelfs een regenachtig weekeind is dan met plannen maken voor een beter weekeind niet „verloren." Wie de moeite neemt in de loop van de week bij de plaatse lijke VVV wat uitgaansmateriaal in te slaan is ver zekerd van een gezellige vrijdagavond, met het hele gezin dan wel met vrienden of vriendinnen. Het weer lokt nu nog meer naar het vertier van een grote stad in de naaste omgeving of naar een kleine stad waar een museum of een tentoonstelling te bezoeken valt, maar straks breekt de lente aan en zet het landschap deuren wijd open waar iedereen, onverschillig zijn speciale interessen, ontspanning kan vinden. Een welbesteed weekeind of een korte voorjaarsvakantie geven een heerlijke voldoening, een gevoel van bevrijding dat u uzelf kunt verschaffen en waarvan niemand u kan beroven. Museum „In 't Houten Huis" te De Rijp, geopend van 15 april tot 15 oktober, dagelijks van 10.00- 12.00 en van 14.00-17.00 uur, be halve donderdag en zondagmorgen. De NACO-autobusonderne ming geeft een gidsje „Tips voor Trips" uit waarin tien tochten zijn beschreven die men maken kan met een dag abonnement op haar buslij nen in Noord-Holland boven het IJ, met Alkmaar, Amster dam en Haarlem als vertrek punten. Voorts heeft de NACO uit Amsterdam een tocht naar Marken en Volendam in vijf verschillende uitvoeringen. Alleen de uitgebreide versie is een dagtocht: per boot naar Broek in Waterland (kaasmakerij), Monnikendam (rondleiding), Marken (rond leiding) en Volendam (rond leiding). KENT U de geneugten van Bulle wijk, Holendrecht en Gein, drie in el kaar lopende vlieten tussen Ouderkerk aan de Amstel, Abcoude en de brede Gaasp, die onder Weesp uitmondt in het Merwede-kanaal? Het Gein is ideaal om langs te fietsen of te wandelen, maar ook met een auto zijn de wegen te berijden. Voor een tegenligger moet men dan wel zijn toevlucht zoeken in daartoe uitgespaarde inhammen in de berm of in de oprit van een boerde rij, maar dat moet men overhebben voor een landelijk tochtje. Houdt men in Abcoude de zuidelijke oever van het Gein dan passeert men eerst een prach tig onderhouden molen en komt ver volgens bij de geheel vervallen uit spanning „Het Vinkennest", waar men te voet over een „kippenbrug" aan de overkant kan komen. Ons is het echter te doen om het tolhek aan de rechterzijde van de weg. Tegen be taling van een bescheiden bedrag kun nen wandelaars door een tourniquet en automobilisten door een klaphek toe gang krijgen tot een wilgenlaantje dat in de zomer overhuifd wordt door tak ken die boven de weg tegen elkaar ko men. Het laantje mondt uit bij het Merwedekanaal. Daar kan men met een rijdend veer Nigtevecht aan de overkant bereiken. Voor kinderen is die rijdende pont, waar mee men dwars over de stroom gaat, een sensatie. Sinds Abcoude bevindt men zich dan wel in de provincie Utrecht, maar men is onderweg naar het Gooi, de tuin van Noord-Holland, waar men voor een rijksdaalder heerlijk kan wandelen. Dat bedrag kost namelijk de minimum contributie van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Ne derland (Rokin 92-96, Amsterdam), en daarvoor krijgt men toegang tot haar bezittingen ten westen van Hilversum in de gemeenten 's-Graveland, Hilver sum en Kortenhoef. Eigenlijk is een uitstapje voor kin deren pas geslaagd als er een vaar tocht in voorkomt. Het merkwaardige evenwel is dat boottochten hoe langer hoe schaarser worden en dat ze be slist niet goedkoop zijn. Voor de oor log was er de Alkmaar Packet, een witte salonboot, die van achter het Centraal Station door Noordzeekanaal, Zaan en Noordhollands kanaal statig koers zette naar de kaasstad. Het was een lange reis, maar als men krap in tijd en geld zat was een retour naar Zaandam, waar aangelegd werd op de Burcht, waar het standbeeld van tsaar Peter de Grote als timmerman in de voeg van een schip staat, ook een be levenis. Die witte glorie met zijn ve le dekken boven elkaar is na de oor log echter niet teruggekomen. De zaterdagse vaartochten van vier eneenhalf uur naar De Rijp die de Zaanse V.V.V. nog vorig jaar naar De Rijp organiseerde gaat uit gebrek aan belangstelling dit jaar waarschijnlijk niet meer door. Tochten door de Vecht en over de grote meren uit Amsterdam zijn he laas ook stopgezet. In de hoofdstad kan men kiezen uit een tiental rondvaarten en een haven- tocht, maar een echte lange reis gaat alleen nog naar Marken en naar Har derwijk, waarbij het bekijken van de Zuiderzeewerken is inbegrepen. In Am sterdam kan men op een gewoon tram kaartje nog een leuk tochtje maken met het gemeenteveer naar Schelling- woude, vlak voor de Oranjesluizen. Niet zo duur als een haventocht, met explicatie, onder een plexiglasdak, maar zeker zo gezellig. Vergeet ook de ponten niet. Buitenhuizen over het Noordzeekanaal bij Spaarndam is niet zo romantisch als die bij de Hembrug in de weg tussen Amster dam en Zaandam, of de Amsterdam se stadsponten; vooral 's avonds is de overtocht op een stampvolle pont een sprookj e. Van Leiden en Aalsmeer uit kan men nog mooie merentochten maken. "7* i OVERZICHT MARINEHAVEN OEN HELDER Begin april kunt u daarvoor terecht bij de Centrale Aalsmeerse Veiling, waar vandaan om 11.00, 12.00 13.00, 15.00 en 16.00 vaste diensten worden gevaren over de Westeinderplassen. Uit Leiden vertrekt op werkdagen van de Beesten markt en op zondagen van de Havenka de bij de Zijlpoort, een boot naar de Kagerplassen en het Brasemermeer. De Elke woensdag tussen 09.00 en 16.30 \an de tweede helft van juni tot eind augustus herleven op het Rode Steen van Hoorn ambachten en beroepen uit de zeventiende eeuw. ochtend kunt u besteden aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat (vlak bij het station) en er voor zorgen dat de magen gevuld zijn voordat u aan boord gaaf. De kombuis is namelijk niet ingericht voor het bereiden van maaltijden. Ook in dit geval begeeft u zich bui ten de grenzen van onze provincie, maar het is de moeite waard omdat u via De Oude Rijn, Hij mans wetering en Brasemermeer in de Ringvaart om de Haarlemmermeerpolder over het druk ke verkeer op Rijksweg 4 a heenvaart. De vaart wordt daar door een aqua duct over de weg heengeleid. Deze dagtocht kunt u maken met ingang van 17 mei op een gecombi neerd biljet waarop u krijgt: tweede klasse retour Leiden, bootpassage en toegangskaartje voor het Rijksmuseum. De kosten zullen gemiddeld voor een volwassene niet meer dan 7,- (kin deren half geld) bedragen, waarbij al rekening is gehouden met de komende tariefsverhoging bij de spoorwegen. Een langere en ook duurdere dag tocht gaat naar Enkhuizen en Urk (van 1 mei tot 30 september). Als u nog wat van de mooie Zuiderzee stad wilt zien moet u vroeg opstaan, want om 11.55 vertrekt van de ha- venkop vijf minuten van het sta tion de boot naar Urk, vanwaar u per bus de Noordoostpolder kunt be kijken. Voor nog geen dertien gul den gemiddeld per volwassene krijgt u een treinreis tweede klas naar Enk huizen en uit Kampen, eerste klas bootpassage en het busbiljet Urk-Kam- pen. Een soortgelijk uitstapje is de IJssel- meer-Gaasterlandtocht van de spoor wegen alleen op dinsdagen in juni, juli, en augustus, met een boottocht van Enkhuizen naar Staveren en een busrit door het bosrijke Gaasterland. De kos ten zijn niet hoger dan van de vorige tocht. 's Zomers kan men bijvoorbeeld van de Houtbrug in Haarlem heen en weer varen naar Heemstede, door het Spaar- ne naar Groenendaal, waar een heer lijk speelbos voor de kinderen ligt. Vanuit De Rijp en uit Medemblik wor den rondvaarten van anderhalf uur ge maakt door het polderlandschap van de naaste omgeving. illlllllll lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Enkhuizen is een van de weinige steden die een folder een niet op gelegd commercieel accent op drukken. 3 t/m 13 febr. 15 t/m 20 febr. 24 febr. t/m 6mrt. Begin mrt. 18 t/m 27 mrt. 21 t/m 26 mrt. 31 mrt. half mei April begin apr. Half sept. Begin apr. Half sept. Begin apr. 23 apr. Begin mei-eind sept. 7 apr. t/m 12 juni 16, 17 apr. 5 mei Tweede helft mei 27-28 mei Tussen half juni en half juli 15 juni-15 juli 15 juni-31 aug. Tentoonstelling bedrijfsauto's „Westfriese Flora" Tentoonstelling tweewielers Voorjaarsbeurs voor de vrouw Internationale Watersport- en kam- peertentoonstelling HISWA Fashion week Bloemententoonstelling Keukenhof Bloemendemonstratietuin „Treslong" Bolbloemententoonstelling F. Roozen Bloemententoonstelling Linnaeushof Visserijdagen IJsselmeer, gepavoiseer- de vloot, opening van palingseizoen Bloemencorso Bollenstreek Kaasmarkt met dragers in gildeuniform „Vijf eeuwen Europese grafische kunst" Nederlandse kampioenschappen badminton Bevrijdingsconcert Dag van de Nederlandse Visserij Luilakmarkt Internationaal Beiaardconcours Zomerfestival Klank- en lichtspel Amsterdam, Rai-geb. 8 okt. Viering „Alkmaars Ontzet" Bovenkarspel, veiling 20 nov. Internationale hondententoonstelling hallen „Cynophilia" Amsterdam, Rai-geb. 3 apr. Clubkampioenschappen kegelen Haarlem, Krelagehuis 23-24 apr. Internationaal schermtoernooi Amsterdam, Rai-geb. 30 mei Nationale sportwagenraces Amsterdam 3 t/m 5 juni Internationale roeiwedstrijden Lisse 10 t/m 13 juni Internationale Drakenweek Hillegom 19 juni Nationale en internationale sport Vogelenzang wagenraces 26 juni Internationale roeiwedstrijden Bennebroek 2-3 juli Internationle lange- en kortebaan- Urk wedstrijden kano „Zaanregatta" 12 juli Kampioenschap Nederlandse paarden Sassenheim, Hillegom, (draverijen) Lisse 17 juli Nationale motorwegraces 18 t/m 24 juli Tournee „Oxford"-cricket Alkmaar 31 juli Nationale motorwegraces Amsterdam, Rijksmus. 3 t/m 7 aug. Europesekampioenschappen j unioren golf Haarlem 13 t/m 18 aug. Europese kampioenschappen Olym- piajollen Amsterdam 13-14 aug. Internationale waterskiwedstrijd Naarden 20 aug. Internationale zesurenrace standaard IJmuiden motoren Haarlem 20 t/m 25 aug. Internationale „Haarlemse Honkbalweek" Hilversum, Raadhuis 26-27 aug. Nederlandse kampioenschappen Naarden, Oude Kerk waterski Medemblik, kasteel 21 t/m 23 okt. Internationaal indoor Concours Radboud hippique (C.H.T.) Alkmaar Amsterdam, Rai-geb. Amsterdam (dames) Haarlem (heren) Amsterdam Zandvoort, circuit Amsterdam, Bosbaan Medemblik, IJsselmeer Zandvoort, circuit Amsterdam, Bosbaan Zaandam. (Voorzaan) Hilversum, sportpark Zandvoort, circuit Zandvoort, circuit Zandvoort Westeinderplas Anna Paulowna Zandvoort, circuit Haarlem Amsterdam, Bosbaan De Koninklijke Marine geeft (behalve op zaterdag en zondag) 's morgens tussen 9.30 en 12.00 en 's middags tussen 13.30 en 16.00 uur gelegenheid tot het maken van een excursie naar de marinebasis Nieuwediep (Den Helder), alwaar het grootste ge deelte van de oorlogsvloot zijn thuishaven heeft. Aanvragen voor een excursie dienen tenminste veertien dagen voorafgaande aan de excursiedag te worden inge diend. De aanvragen kunnen alleen in behandeling worden ge nomen, indien zij afkomstig zijn van groepen Nederlan ders in verenigings-, school-, bedrijfs- en/of ambtelijk ver band. Deelneming van personen van niet-Nederlandse natio naliteit is derhalve niet mo gelijk. U kunt uw fototoestel mee nemen, doch tijdens de vaar tocht dienen camera's te worden achtergelaten. Aan de excursies zijn geen kosten verbonden, behalve voor bezoek aan het Helders Marine Museum (toegang 0,25; kinderen tot en met twaalf jaar 0,1 Aanvragen kunnen worden gericht aan: Hoofd Centraal Bureau OS O/MARVO, Peperhuisje, Buitenhaven 2, Den Helder. Er zijn heel wat gidsen te koop die u op weg helpen. „TOEREN DOOR NOORD-HOLLAND" en „Toeren door Utrecht EN HET GOOI" van Hans Krook (L. J. Veen's Uitgeversmaat schappij, Amsterdam) zijn handig en niet te duur. Men vindt er behalve route-beschrijvingen ook adressen van VVV's, kampeerterreinen, jeugdher bergen en natuurvriendenhuizen in. ONTDEK UW EIGEN LAND van dr. J. M. Fuchs (Uitgeverij Broekman De Meris, Amsterdam) bevat toeris tische tips voor een twintig dagtochten en uitstapjes. Wel niet alle in Noord- Holland, maar in ieder geval wel naar de hoofdstad van het land en naar die van de provincie. Verder is er de reeks BINNENWEG- TOERISME, tips van Tom Hoogland voor Weekend-tochten (Uitgeverij W. ten Hoeve, 's-Gravenhage) die reiken tot in België en Duitsland. Over Amsterdam verschijnen gere geld aardige historische boekjes die die een welkome aanvulling vormen op de beide boeken van Ton Koot: En nu.Amsterdam in, en En nu. rondom Amsterdam. Voor liefheb bers met historische belangstelling is er nog steeds de leuke Heemschut reeks, waarin vele deeltjes zijn ver schenen over Noord-Hollands steden en stedeschoon.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21