u wé Drente ruimte stilte A Prachtige natuur A Betere verbindingen A Breed, rustig strand A Alle watersporten A Hengelaarsparadijs i».- WüBÊmmm WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 WEGWIJS H GOEREE-OVERFLAKKEE was het eerste eiland dat ontsloten werd. De gevreesde overstroming van toeristen is evenwel het afgelopen jaar niet gekomen, al moet wel worden opgemerkt dat de verkeersintensiteit op het voormalige eiland sterk toenam. Vooral op de smalle wegen in de badplaats Ouddorp deden zich reeds enkele keren flinke opstoppingen voor en indien de plaatselijke overheid niet zal ingrijpen bestaat de mo gelijkheid dat het verkeer in deze gemeente tijdens het hoogseizoen vol komen zal vast lopen. Voor vakantie is Goeree-Overflakkee nog een tamelijk rustig gebied. Men moet er geen hoge eisen stellen aan het ontspanningsleven maar voor de natuurliefhebber is er volop om te genieten. f$N&k DE DELTAWERKEN in Zuidwest-Nederland hebben niet alleen de bewondering van deskundigen en ingenieurs uit binnen- en buitenland maar ook elke Nederlander die in dit gebied zijn vakantie wil doorbrengen zal met voldoening constateren dat ieder hoogtepunt van deze werken een uitbreiding betekent van de mogelijkheden op recreatiegebied. De Haringvlietbrug en de Oosterscheldebrug alsmede de Grevelingen- dam hebben niet alleen de eilanden uit hun isolement verlost, zij stellen tevens toeristen in staat om in zeer korte tijd vooral vanuit het westen en midden van het land de kus- strook te bereiken. Met de voltooiing van het Deltaplanproject wordt in Zuidwest-Neder land een uniek recreatieterrein geschapen dat aan duizenden en nog eens duizenden mensen ontspanning kan bieden. Yakantie mogelijkheden in het Deltagebied HET NATUURRESERVAAT De Punt (Ouddorp), bijna zes kilometer verwijderd van de kom van deze ge meente, is ideaal voor wandelingen en ook de stranden zijn hier nog niet overvol. In de omgeving van de vuur toren en nabij het recreatiegebied De Vrijheid wordt thans een dijk aange legd ter vervanging van de duinenrij die ieder jaar door het woeste water, flink afneemt. Men kan hier ook zijn tentje opslaan, terwijl veel zomerhuis jes uitnodigend op toeristen wachten. Voor zo'n huisje is het evenwel be slist nodig dat u zéér tijdig reserveert want de belangstelling is enorm. (Ook dit gebied ligt zes tot zeven kilome ter buiten het centrum van de ge meente). Dichterbij zijn aan het noorder- strand een zestal kampeerterreinen waaronder het hoofdkamp van de plaatselijke V.V.V. Op het noorder- strand staan drie paviljoens waar ver moeide toeristen even een verfrissing kunnen krijgen. In de onmiddellijke omgeving is tevens een minigolfbaan en kan men paarden huren voor een rondrit langs het strand. Het dorp zelf is voor een deel al op het toerisme ingesteld. Er zijn goe de winkels en voor sportvissers be staat de mogelijkheid vanuit het schil derachtige haventje een tocht te ma ken in een kotter over de woelige wa teren van het Brouwershavense Gat. Ook het binnenvaren van de vissers vloot is een evenement. Ouddorp is een fraaie toeristengemeente, evenwel zonder vermaakcentra, maar daar staat tegenover de prachtige natuur. Bij een bezoek aan deze gemeente moet men beslist rekening houden met de geweldige afstanden. Verder naar het oosten ligt Stellen dam. Hier begint de recreatie lang zaam ingang te vinden, er zijn al een kampeerterrein en een motel vlakbij de bouwput van de Deltawer ken in het Haringvliet. In Sommelsdijk, in het centrum van Goeree en Overvlakkee, is het streek museum gevestigd, dat een bezoek stellig waard is. Middelhamis beschikt over een fraaie haven voor plezier jachten, te bereiken over het Haring vliet. De wegen op Flakkee zijn alle in goede staat en veel benzine- en ser vicestations kunnen automobilisten hun diensten verlenen. Via Oude Tonge en de Grevelingen- dam komt men op Schouwen-Duiveland. Vooral de westhoek van Schouwen is voor de toerist zeer aantrekkelijk. Er zijn brede en rustige stranden, er is voldoende gelegenheid tot het maken van lange wandelingen door de duinen, men kan volop zwemmen en juist hier treft men meer vormen van ont spanning aan zoals zweefvliegen, ten nissen, midgetgolf en zeevissen. Zierikzee is een der mooiste plaatsen op Schouwen. De donderdagse markt is een bijzondere belevenis, maar bui ten dit biedt het stadje de indrukwek kende Lievensmonstertoren, het Go- thische stadhuis met streekmuseum, de talrijke stadspoorten en fraaie ge vels en niet in de laatste plaats de vis- afslag. Vanuit deze stad worden re gelmatige veerdiensten onderhouden met Veere en tevens bestaat de mo gelijkheid vanuit Zierikzee deel te ne men aan vistochten met een speciaal schip. Andere fraaie dorpen zijn hier ondermeer Haamstede, Burgh en Re- nesse. OM VAN deze mogelijkheden ge bruik te kunnen maken is het beslist niet noodzakelijk dat men over een eigen vervoermiddel beschikt. De N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, die in het Deltagebied de lijndiensten onderhoudt, organiseert ook een aan tal interessante dag- en boottochten voor toeristen. Slechts een zeer be perkt aantal van deze reizen kunnen hier worden gememoreerd. Belang stellenden dienen zich voor het ver krijgen van verdere inlichtingen te wenden tot de afdeling reisbureau van de R.T.M., Rosestraat 3a in Rotter dam (tel. 010-27 28 64). Van 15 mei tot en met 31 augustus legt de RTM een speciale expresdienst in tussen Rotterdam en Schouwen-Dui veland (eindpunt Burgh) en Goeree- Overflakkee (eindpunt Ouddorp). De ..T. n autobussen van deze Trans Delta Ex pres zullen slechts bij enkele halte plaatsen stoppen. Vooral voor door gaande reizigers is deze TDE-verbin- ding een uitkomst en een verkorting van de reisduur. De prijs bedraagt vijftig cent meer dan de gewone ta rieven op deze afstanden. Zowel van Rotterdam als van Schou wen-Duiveland wordt door de RTM een aantal dagtochten georganiseerd. Bovendien staat een toeristenboot- dienst op het programma en wel van Scharendijke op Schouwen langs de Deltawerken in het Brouwershavense- gat naar Ouddorp op Flakkee. Ook in aansluiting op deze dienst zijn dag tochten mogelijk. Voorts kunnen wor den gemeld de toeristenbootdiensten tussen Zijpe en Zierikzee v.v. onder de Oosterscheldebrug door (enkele reis volwassenen 3,25, kinderen 1,65) en Zierikzee-Veere v.v. (enkele reis vol wassenen 3,75, kinderen ƒ1,90). Eventueel reductie is mogelijk. In het tijdvak 1 juni tot 1 septem ber zal het töferlstenschip Stad Zierik zee, ligplaats in de stadshaven van Zierikzee, na afloop van de dagtochten dienst doen als drijvend restaurant. Reservering, voor maximaal tachtig personen, is noodzakelijk. Ook voor be spreking in de twee grote hotels van Haamstede dient men contact op te ne men met de RTM in Rotterdam. Ten slotte moet nog gewezen worden op de speciale arrangementen „Drie dagen Schouwen-Duiveland". Ten aanzien van Goeree-Overflakkee en in het bij zonde de badplaats Ouddorp kan men contact opnemen met de plaatselijke VVV, Kerkstraat 17, tel. 01878-203. Hier ver- De Oosterscheldebrug heeft er sterk toe bijgedragen dat het Deltagebied beter bereikbaar is geworden, óók voor de vakantie ganger. Mantingerzand HET ZWAARST wegende verkoopargument van de provincie Drente is de stilte. Die is er in zo good als alle delen nog te vinden. Neem de moeite om van de toeristenplaatsen en vakantie centra een kwartier, twintig minuten door te stoten en het wonder geschiedt: er is geen mens meer te zien, zelfs niet in het hoogste hoogseizoen. Dan bent u alleen met de uitgestrekte bossen, de kleurechte heidevelden, het plotseling opduikende wild en de geheimzinnige vennen. Onmiddellijk na die door de stedeling wild begeer de rust, komt de verrukkelijke variatie in het land schap: niet al maar bossen, die wel eens een be nauwend effect kunnen hebben, maar net op tijd een stuk bouwgrond (een es) of een dorp, waar de imponerende Saksische boerderijen zwaar en ver moeid rond de landelijke brink staan te dromen of een hunebed, een havezate of een kudde schapen op de heide. JUIST op het moment, dat u honger of dorst krijgt is er een herberg of een tot restaurant omgebouwde boerderij, waar u zich heerlijk kunt laten verwen nen. De minnaar van het museum komt in Drente ook volledig aan zijn trekken, want de resultaten van de talrijke opgravingen staan her en der voor iedereen te kijk. Stilte en rijke verscheidenheid. Een derde charme, waardoor u na een eerste bezoek al volledig voor Drente gewonnen bent is het gemis aan bordjes Verboden Toegang. De 22.000 ha. bos, de 21.000 ha. woeste grond en wat er daarna nog aan hectares overblijft, zonder dat iemand u dit ver hindert kunt u er voor niets in rijden, lopen of fietsen. Bij de strafkolonie Veenhuizen staan ze wel, die beruchte bordjes. Maar wat heeft u daar nu te zoeken. Rijden, lopen en fietsen. Het mag dan nog steeds heerlijk rustig zijn in dit gewest, alle delen zijn zeer goed bereikbaar. Er is 150 km verhard rij wielpad (het streven is gericht op 400 km), in 1960 was er 2400 km weg, waarvan de kwaliteit varieert van zeer goed tot goed en voor de wande laar zijn er paden in overvloed. De automobilist wordt bij zijn speurtocht door de provincie gedien stig geholpen door de ANWB die vier routes heeft uitgestippeld langs de beslist mooiste plekjes. Het zijn de Hondsrugroute, de Beek- en Brinkroute, de Middenveldroute en de Noorderveldroute. De fiet sers het fietsenverhuurbedrijf is in deze provin cie een bloeiende zaak worden zeer verwend, want voor hen zijn er zeker wel 15 routes. WIE OVER Drente schrijft, moet over hunebed den schrijven. U weet, dat ze bestaan, want dat leerde u op de lagere school, maar een confronta tie met deze geweldige begraafplaatsen uit de oud heid is heel wat anders dan een dorre alinea in het geschiedenisboekje. Op één na bevinden alle 54 hunnebedden van ons land zich in Drente en die ene in Noordlaren ligt er dichtbij. Er zijn hunebedjes, die met 12 keien nog geen lengte van zes meter halen, maar er zijn er ook, die veertig zwerfstenen tellen en bijna 25 me ter lang zijn. Het grootste hunebed ligt bij Borger met stenen van meer dan 20.000 kg. Overigens is het hunebed van nu slechts het stenen skelet van het oorspronkelijke monument. Vroeger waren de openingen tussen de zware keien hoe zijn ze ooit op hun plaats gekomen dichtgestopt met kleine re stenen en was het hunebed verborgen onder een heuvel van zand en zoden. Een voorbeeld daarvan treft u aan tussen Schoonoord en Noord Sleen. Het vredige en boeiende karakter van het Drent se land wordt ook geaccentueerd door de honder den grote en kleine vennen, idyllisch gelegen tus sen donkere dennen en sparren of een harmonieus geheel vormend met een golvende paarse zee van Echtenerzand bloeiende heidestruiken. Een van de attracties er van is de rijkdom aan planten: veenmossen en- bes sen, lavendelheide, zonnedauw, beenbreek, wolle gras en niet te vergeten de dopheide met haar ro ze bloempjes. De dierenliefhebbers raken bij deze vennen ook niet uitgekeken. Wist u, dat Drente van alle pro vincies verreweg het grootste aantal kolonies van de kap- en kokmeeuw telt? In één adem met ven nen en hunebedden noemen we de schapen. Dren te heeft nog vier schaapskudden, bij Exloo, Wester broek, Ruinen en Havelte. Op de schaapskooien staan de vertrek- en aankomsttijden van de kud den aangegeven. Het is zeer goed mogelijk, dat u op uw wandelingen een kudde tegenkomt. De inventa ris van Drente is hiermee nog lang niet opgemaakt. Er zijn veel spartelvijvers, waar het in het seizoen zeer druk is er is overvloedig gelegenheid om paard te rijden, en op het Zuidlaarder- en het Paterswol- dermeer kunnen watersporten worden beoefend. DRENTE is bij uitstek geschikt voor de gezins vakantie en het presenteert zich ook als zodanig. Er zijn geen geweldige pretparken, er is ook hoe genaamd geen avond- en nachtleven. De slaapaccommodatie zal in de komende jaren met 40.000 plaatsen worden uitgebreid. Thans zijn er 2500 pensionbedden, 25.000 slaapplaatsen op cam pings en 2500 hotelbedden. Het tekort van nu schept de noodzaak voor re serveringen, lang van te voren. Ondanks de uitbreidingen, ondanks dat elk jaai steeds meer toeristen Drente ontdekken, zal er voor de komende jaren nog voldoende ruimte overblijven. Het volgende cijfer dient als illustratie: terwijl elke Nederlander in zijn eigen land voor recreatie onge veer 450 vierkante meter ruimte ter beschikking heeft, heeft elke Drent 967 vierkante meter. Het is dus duidelijk, waar wij naar toe moeten gaan. krijgt men alle inlichtingen over pen sions, huisjes, kampeermogelijkheden ■btc. 3 HET VOLGEN van de borden van de ANWB is beslist geen moeilijke opga ve, maar op deze borden staat niet vermeld met welke problemen men on derweg te kampen kan krijgen en waarmee men rekening dient te hou den. Indien men Rotterdam als begin punt neemt moeten weggebruikers de aanwijsborden richting Hellegatsplein volgen. In de gemeente Barendrecht worden reeds enige maanden herstel werkzaamheden aan het wegdek ver richt en hier dient het verkeer met vertraging rekening te houden. Ver moedelijk komt dit werk voor de zo mermaanden klaar. Na het verlaten van deze gemeente worden de weggebruikers over een nieuw aangelegde weg geleid naar de Barendrechtse brug. Ook hier dient men rekening te houden met vertragin gen die af en toe tot een half uur kunnen oplopen, vooral gedurende de ochtenduren en in de namiddag. Bo vendien is de scheepvaart op de Oude Maas zeer intensief, zodat de brug vaak voor het scheepvaartverkeer ge opend moet worden. Nog onlangs heeft de minister van verkeer en waterstaat een onderzoek ingesteld naar deze vertragingen. Deze stagnatie zal niet voor 1970 verholpen zijn omdat het wachten is op een tunnel bij Heinenoord. Vervol gens gaat de weg over enkele smal le dijken bij Blaaksendijk tot men ten slotte uitkomt op de grote ver keersweg die naar de Haringvliet brug voert. Na het passeren van de brug komt men op Goeree-Overflak kee, passeert dan het beruchte kruis punt nabij Den Bommel en bereikt Oude Tonge. Hier splitst de weg zich, een tak voert naar de Grevelingen- dam en vandaar naar Schouwen-Dui veland en via de Oosterscheldebrug verder tot Vlissingen, en de andere gaat over Flakkee naar Middelharnis en Ouddorp. Vanaf de brug naar Ouddorp is het ruim veertig kilometer. Wil men dit gebied per bus bereiken dan moet men gebruik maken van de al gé- noemde RTM. Ieder uur kan men van uit Rotterdam naar de voormalige ei landen. (Enkele reis Rotterdam-Oud dorp kost 7,20, verhoogd met 0,50 tolgelden). De reisduur is 2 uur en 24 minuten. Wil men Goeree en Overflakkee per boot bereiken dan is ook dat nog mogelijk. Een keer per anderhalf uur onderhoudt een veerpont de dienst tussen Hellevoetsluis en Middelhar nis. Niet alleen passagiers maar ook auto's worden met dit veer overgezet. Een enkele reis kost 0,75 per per soon en een personenauto wordt voor 3,05 aangeslagen. De RTM onder houdt ook vanuit Rotterdam via Spij- kenisse naar Hellevoetsluis, een deel per bus en een deel per tram, deze verbinding naar Goeree-Overflakkee Een enkele reis via deze route kost 6,45.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 25