Brandende vraag na Ben Barka-affaire Kan president De Gaulle zijn „baarcT-brigades nog temmen? SPAANSE SINAASAPPELEN SAPPIGER DAN OOIT V Mogelijke In een opvolgers kabinet van Soekarno <slot> van Nasoetion zijn Hatta's kansen gering "1 haar journaal ■I REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Reis van Britse vorstin vertraagd door vals alarm Geen tweede warenhuis in Amstelveen Nog voor de prijs van 1965 WIJ ONTVINGEN r 0, mevrouwtje Recept Coiffure Michelle WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 Knokploegen Barbouzes Levenstrek Persvrijheid A CENTRALE VERWARMING 1 1966, een buitengewoon jaar WATERBOLK GASHAARDEN „Als ze me vragen Onmiddellijke verlichting van (Van onze correspondent) PARIJS. Het is waar, dat in geen enkel land, geen enkele regering nog liet geheim heeft ontdekt om zich waterdicht tegen publieke schan dalen te beschermen. Die schandalen liggen in de lijn van de menselijke natuur, die nu eenmaal niet feilloos is. Maar met die verwijzing naar an dere landen 0111 Frankrijk te excuseren voor het sensationele Ben Barka- schandaal wordt de deur toch ook niet hermetisch dichtgedaan. Er zijn schandelen en schandalen en wanneer men zich de moeite geeft met name de Ben Barka-affaire eens onder de loep te nemen, dan komt men al gauw tot constateringen die niet alleen symptomatisch voor een Latijns land als Frankrijk, maar ook voor het sterke bewind van generaal De Gaulle moeten heten. Die Franse of Latijnse inslag betreft in de eerste plaats wel het griezelige samenspel tussen onderwereld en politie. In noordelijke landen is men nog altijd geneigd aan een soort principiële demarcatielijn tussen het bandietendom en de politie te geloven. In zuidelijke landen hebben die grenzen altijd wat willekeuriger en grilliger gelopen. Een tweede karaktertrek is de veelvou digheid van het Franse politiewezen. Tot vóór het Ben Barka-schandaal wisten al leen de ingewijden hoeveel verschillende politieapparaten de regering althans in beginsel eigenlijk wel tot haar beschik king had. Nu hebben de kranten er alle maal overzichtelijke schema's van gepu bliceerd en weet elke Fransman dus door hoeveel verschillende soorten „flics" of „barbouzes" of andere parallelle politie ambtenaren hij wel beschermd wordt, of waardoor zijn leven in sommige gevallen (zoals het Ben Barka-schandaal heeft aangetoond) kan worden bedreigd. DIE VERSCHILLENDE politie-appara- ten hebben in Frankrijk sedert onheugelij ke tijden bestaan. Ze zijn het overblijfsel uit de tijden waarin feodale machthebbers en later koningen of leiders van de revo lutie zich graag omringden met gewapen de lieden, die trouw aan hun persoon bo ven alle andere overwegingen stelden. De heersers liepen zo minder kans plotseling door een rivaal te worden gewipt. Maar erkend mag worden dat onder de gaullistische Vijfde Republiek het Franse politie-apparaat nog wat veelkoppiger is geworden. Generaal De Gaulle heeft altijd eigen lijfgardes om zich heen gehad. De ze hebben zich onder de Vijfde Republiek snel ontwikkeld en vermenigvuldigd. In de tijd dat de generaal zijn terugkeer naar de macht voorbereidde, had hij in zijn „volksconcentratie" forse knokploe gen opgenomen, die zich voornamelijk on derscheidden in het uiteen slaan van be togingen van de communisten, die in de gaullistische terminologie toen „separa tisten" heetten. Die knokploegen vormen nu nog steeds de kern van een der parallelle politie-ap- paraten. Maar ook die gaullistische po litiedienst zelf is weer verdeeld: een ver deling die het gevolg is van de Algerijn se oorlog en vooral van de strijd in en rond de O.A.S., de geheime legerorganisa- tie van generaal Salan, die Algerije voor eeuwig voor Frankrijk wilde behouden. Men noemt de gaullistische politiediensten „de Barbouzes een volksscheldwoord dat is afgeleid van „barbe", of wel de baard, waarmee politie-inspecteurs zich zelf voor de buitenwereld zouden willen vermommen. EN HIER stuit men op één van de knelpunten van het Ben Barka-schandaal. Dat de justitie nu nog altijd niet op de hoogte is gebracht van de feiten en voor al de compromitterende feiten die de po litie al vóór de aanslag op Ben Barka wist, vindt vooral zijn verklaring in het wantrouwen dat onder de traditionele en de gaullistische politiediensten steeds fel ler tiert. De gaullistische parlementariër mr. Le- marchand, jeugdvriend van de gangster Figon, die, (volgens de officiële versie) zelfmoord pleegde, maar die in werkelijk heid vermoedelijk door een politiedienst uit de weg is geruimd, was het hoofd van zijn „baard-brigade" die in het laat ste bedrijf van de Algerijnse oorlog de strijd op leven en dood tegen de O.A.S. had aangebonden. Een strijd die zeker een nationale zaak was, maar die niettemin gevoerd werd met de middelen en de fi guren van de Parijse onderwereld. En nu de O.A.S. verslagen is, heeft de regering zich van die en andere „Barbouzes" nog lang niet weten te bevrijden. Die „Bar bouzes" men heeft het met Lemar- chand gezien hebben zich zelfs bijzon der stevig in de gaullistische maatschap pij genesteld. Bovendien mag men evenmin vergeten Advertentie De grootste sortering en LONDEN (AFP) Het vliegtuig dat koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en prins Philip naar Barbados in het Caraïbische gebied brengt, is vanoch tend met een half uur vertraging vertrok ken. Iemand had het vliegveld opgebeld met de mededeling dat zich een bom in het toestel bevond. Er werd niets gevon den. De koningin en haar gemaal brengen een bezoek van vijf weken aan het Britse Ca raïbische gebied. dat ten slotte de Vijfde Republiek uit een komplot of een militaire staatsgreep op 13 mei 1958 is geboren. Een komplot waaraan generaal De Gaulle minder on schuldig was dan aanvankelijk en zelfs nu nog door vele onbevangen buitenstaanders wel werd en wordt verondersteld. Natuurlijk kan men generaal De Gaulle niet direct of persoonlijk aansprakelijk stellen voor het bloederige spionagefeuil- leton dat tot titel „Ben Barka-drama" heeft. Maar wel gebiedt de objectiviteit vast te stellen dat de hele geest van het personalistische en gaullistische regime deze excessen sterk heeft bevorderd. De parallelle politie is, anders gezegd, een levenstrek van het gaullistische be wind. Want niet alleen de politie is pa rallel, de regering is het ook. Constitutio neel is minister-president Pompidou het verantwoordelijke hoofd van het uitvoeren de bewind. Maar iedereen weet dat gene raal De Gaulle alle lakens uit mag delen. Voor een deel via de handen van Pom pidou, maar voor een ander deel via an dere wegen. Zo heeft de generaal op het Elysée een eigen administratief opperbe vel, waarvan de leden geen enkele officië le macht hebben, maar die door hun fei telijke voorrechten de ministers ver over vleugelen. Ook hier dus: parallellisme. Een evenwijdig lopen dat uiteraard alleen maar denkbaar is onder een bewind dat met de democratie voornamelijk slechts de naam gemeen heeft. Indien het parlement enige controleren de macht kon uitoefenen, zou het met de ze excessen nooit zover gekomen zijn. Dat generaal De Gaulle met het verloop van het Ben Barka-schandaal weinig gelukkig is kan men zonder enige moeite aanne men. Niettemin heeft hij praktisch, buiten zijn woede-uitbarstingen in de minister raad. toch nog maar bitter weinig gedaan om het kwaad de kop in te drukken. En minister Roger Frey, die dan toch maar officieel verantwoordelijk is voor de po litie, zit nog steeds op zijn stoel van het departement van Binnenlandse Zaken. HET GAULLISME is geen democratie, maar het is evenmin een dictatuur. On der een dictatuur bestaat geen persvrij heid en het is nu juist die Franse pers vrijheid geweest, waardoor het schandaal tenminste niet definitief in de doofpot of de beerput kon worden gestopt. Maar de Franse pers, die in deze affai re de functie van de justitie praktisch overnam of althans de rechter van in structie Zollinger de gegevens verstrekte die hem door de politie onthouden wer den, kan tenslotte de staat zelfs niet her vormen. Of generaal De Gaulle, die indertijd de partijen, het parlement en zelfs het leger naar zijn hand wist te zetten op zijn 76- ste jaar ook nog de politie en speciaal de „Barbouzes" zal weten te temmen, is de grote vraag die nu door het Ben Bar ka-drama wordt opgeroepen. Gezien de rol die de politie niet alleen in en voor het gaullistische bewind altijd heeft gespeeld, maar ook vandaag nog steeds blijft spelen, kan men die vraag voorlopig nog moeilijk met een spontaan en volmondig „ja" beantwoorden. BO Advertentie Advertentie Ons bracht de zomer bar veel regen - maar in Spanje rijpen de sinaasappelen in de brandende zon. Pluk- vers, vol vitamine C krijgt u ze nu thuis. Want u weet Spaanse sinaasappelen zijn met een paar uur in Neder land. Goed besluit: deze winter iedere dag een sinaas appel uit Spanje - lekker en gezond de winter door! Advertentie voor Kleine Houtstraat 3032 - Haarlem Telefoon 10906 De Kroon heeft de vernietiging uitge sproken van het besluit van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, waarbij ge deeltelijk goedkeuring werd verleend aan een herzieningsplan met betrekking tot 't uitbreidingsplan voor Amstelveen, dat er onder meer toe strekte de bouw van een groot warenhuis (de Bijenkorf) mogelijk te maken in het centrum van Amstel veen. Tegen dit besluit van Gedeputeerde Staten was de directie van een ander groot warenhuis in Amstelveen (Vroom en Dreesmann) in beroep gegaan bij de Kroon. Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar SULTAN HAMENGKOE BOEWONO is een mogelijke kandidaat voor het Indonesische presidentschap. Zjjn familie toonde zich in de dagen van de politionele acties onverdacht republikeins en nationalistisch. Hamengkoe Boewono bekleedt op het ogenblik een onbelangrijke ministeriële post. Als overtuigd nationalist heeft hij zijn rechten voortvloeiend uit het vroegere invloedrijke sultanaat van Djokdjakarta, opgeheven. Wat hem voor het Indonesische leger een aanvaardbare presidents-kandidaat maakt, is dat hij in 1948 enige tijd minister van Defensie was, en bovendien aanspraak kan maken op een zeker aanzien bij de Ind.onesische bevolking. De sultan is met andere woorden, een goede vlag op het schip van staat. DR. MOHAMMED HATTA daarentegen, hoewel evenals Nasoetion een Sumatraan, is in het geheugen van de generaal verhonden aan een ervaring die vermoedelijk met het verstrijken van de jaren niet verloren heeft aan wrangheid. Nasoetion was een van de eerste slachtoffers van een door Hatta begonnen „rationalisatie" van het leger, in 1948 dat toen evenals nu topzwaar was van officieren. Nasoetion, die in 1946 generaal-majoor was geworden en commandant van de strijdbare Siliwangi-divisie, werd bij deze reorganisatie de rang toegekend van luitenant-kolonel. Dr. Hatta, die op 1 december 1956 als vice-president van de republiek zijn ont slag nam aan de vooravond van Soekar- no's overstag gaan op het idee van „ge leide democratie" heeft zich sindsdien doeltreffend buiten de politiek gehouden. Er is een tijd geweest dat van regerings wege gedrukte copieën van de onafhanke lijkheidsverklaring van 17 augustus 1945, die door Soekarno en Hatta werden on dertekend, Hatta's naam niet vermeld den. Een protest daartegen van enkele poli tieke leiders corrigeerde deze vergissing. En al woont Hatta de jaarlijkse onaf hankelijkheidsplechtigheden niet bij, pre sident Soekarno verzuimde ook verleden jaar niet zijn naam op te lezen bij de ceremoniële voorlezing van de proclama tie. OP 19 OKTOBER verleden jaar be zocht ik dr. Hatta in zijn Europees inge richte woning aan de Diponegoro, niet ver van de Nederlandse ambassade. Hoe wel nu 62 jaar, ziet hij er als vele Indo nesiërs aanzienlijk jonger uit. Ik vroeg hem of hij geïnteresseerd zou zijn in een regeringsfunctie. Hij zei: „Als ze me vragen, wil ik wel." Hij bleek zich veel bezig te houden met mogelijkheden om de ontspoorde Indone sische economie weer in het gareel te brengen. Hatta zei dat er twee miljoen ambtenaren te veel waren, en stelde voor hen met behoud van salaris naar huis te rug te sturen. Het aantal van 105 minis ters zou tot normale proporties terugge bracht moeten worden. Hij sprak verder over voedselvoorzieningsmaatregelen, de import van rijst, en de industrie, die zich moest toeleggen op de produktie van ex portgoederen om buitenlandse valuta in te brengen. President Soekarno" zei dr. Hatta, „heeft te veel ideeën. Hij kan ze niet ver wezenlijken. Hij is een goede stimulator, maar heeft mensen om zich heen verza meld, die hem vleien". DR. HATTA herhaalde hiermee een me ning, die hij in 1960 in een artikel publi ceerde, waarin hij Soekarno beschreef als iemand die alleen de grote lijnen van zijn plannen ziet, en zich niet bekommert om de details. „Het dictatorschap dat hij in naam van de geleide democratie heeft gecreëerd", schreef Hatta toen, „zou een situatie kunnen opleveren, die in tegenstelling staat tot zijn idealen". Die voorspelling lijkt nu uitgekomen te zijn. In een eventuele Nasoetion-regering zijn Hatta's kansen klein, maar het is niet uitgesloten dat men van zijn diensten gebruik zou willen maken. Hij zou, bij voorbeeld, minister van Economische Za ken kunnen worden, of een adviserende functie kunnen bekleden. Advertentie "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten IJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Dr. Mohammed Hatta Indonesië staat aan de vooravond van een ontwikkeling die veelbelovend is. (Mogelijke opvolgers van Soekarno I" werd geplaatst in de krant van 1 fe bruari). Lboekenboekenboekenboek< boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboe ken boekenboekenboekenboeke boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken kenl kenl kenl kenl n nl Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Vereniging Volksonder wijs is als ZWARTE BEERTJE bij A. W. BRUNA in Utrecht verschenen „Daantje zou naar school toe gaan" van C. Wilkes- huis. „Het geraas en gebral" (The sound and the fury) van William Faulkner is bij BRUNA als GROTE BEER uitgekomen, vertaald en ingeleid door John Vanden- bergh. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de KONINKLIJKE NEDERLAND SE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK N.V. een boek laten samenstellen door de auteur Ab Visser onder de titel „Hippo crates Hermandad", een bloemlezing van detectiveverhalen. „Abstracte schilderkunst" (Ontstaan en ontwikkeling) is een uitgave van de Uit geverij CONTACT in Amsterdam en Ant werpen. Michel Seuphor is de samenstel ler en L. P. J. Braat de vertaler. Een aantal gekleurde foto's is in het boek op genomen dat overzichten geeft: van vóór 1915, van 1915 tot 1940 en van 1940 af. Het boek bevat een lijst van kunste naars. Als AMSTELBOEK verscheen bij L. J. VEEN's uitgeversmaatschappij in Am sterdam „De vier heemskinderen" in de bewerking van Jos. A. Alberdingk Thijm en gemoderniseerd door J. J. Blessinga, - - „Mevrouw Amerika 1965", de knap pe kastanjebruinharige, 34-jarige me vrouw Alice Bühner uit Salt Lake City, is van haar drieweekse reis door Europa teruggekeerd. Verscheidene ponden lichter, behoorlijk moe en met een diep respect voor de Europese mannen vooral de Italianen. Toen zij in New York aankwam, zei zij. „Ik heb echt veel genegenheid gekre gen voor de Italiaanse mannen. Het is die blik in hun ogen en de manier waarop zij vrouwen behandelen en haar zich vrouw doen voelen door je hand te kussen en al die dingen. Maar Italiaanse vrouwen vertellen me, dat Amerikaanse mannen betere echtge noten zijn en dat is waarschijnlijk wel waar." Mevrouw Bühner, die Rome, Milaan. Parijs, München, Amsterdam en Londen heeft bezocht ten behoeve van een Amerikaanse campagne om in 1966 Europeanen naar de Verenigde Staten te doen reizen, vond overigens de Europese mannen en vrouwen over het geheel genomen niet veel anders dan de Amerikanen. Montagne russe. Doe in een vlaschaal een laag va- nillevla, leg hierop met jam bestre ken biscuits en doe hierover de rest van de vanillevla. Garneer de boven zijde met vlokken stijfgeslagen eiwit en geconfijte vruchtjes. Bestrooi het geheel met gekleurde suiker. Kaasbroodjes: Halveer 4 broodjes en hol ze uit. Roer 50 gr boter romig en doe hier (Van onze correspondent) Kapper Michèl uit Amsterdam en Amstelveen heeft 'n nieuwe lijn gelan ceerd: coiffure Michelle, geïnspireerd op het liedje Michelle van de Engelse groep The Overlanders en op het kap sel van The Beatles. Jongens konden dan wel Beatle-haren dragen, voor meisjes was er nog steeds niets uni forms op dit terrein. Dat is er dan nu en dat ziet er als volgt uit: coiffure Michelle heeft een zeer zware puntige pony, die de zijkant van het hoofd nauwelijks bedekt, maar van voren tot op de wenkbrauwen loopt. Er horen kleine bakkebaardjes bij ofwel het achterhaar in een lengte recht afge knipt, uitlopend onder het oor ±6 cm. langer dan het achterhaar. Zwaar touperen is er niet meer bij. Kapper Michèl vindt dat jonge meisjes voor al gemakkelijke kapseltjes moeten heb ben, die onder alle omstandigheden goed te onderhouden zijn. De „Ligne Michelle" ziet er voor het jonge meis je aardig uit, zij het dan wel dat de lijn beter tot zijn recht komt bij don ker dan bij licht haar. Wat The Overlanders betreft: zij gaan met dit model akkoord, vertelde hun grammofoonplatenmaatschappij dat is ongetwijfeld belangrijk nieuws voor de tieners. 1 eetlopel tomatenpuree door. Be smeer hiermee de binnenkant van de broodjes. Vul ze met 200 gr fijnge sneden ham en bedek elk half brood je met een plak jonge, vette kaas. Plaats de broodjes onder de grill of bovenin een hete oven tot de kaas gesmolten is. Bestrooi ze met papri kapoeder en fijngehakte peterselie. '4AAAIM«IMMIIIIIWWIIMMIIWVWIAIVtAMUIWWIfllWIMWVWIAfWVWWUWWWIIWWIflAAAAAAAAAA/VWWWW\/VWVfV\AA/VWVWVWVWtfUV i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7