l! Loena-landing de leiding aan brengt Russen maanrace Ut i r Overleg in Veiligheidsraad over Vietnam Negen doden in Britse mijn if. m Tories sturen Selwyn Lloyd voor oriëntatie naar Rhodesië De Gaulle in juni naar Moskou r WERELDNIEUWS Van dag tot dag Pensioen als men 38 jaar is Sir Lovell van Brits radio-telescopisch laboratorium: Mende wil handel met Oostbloklanden Spaak wil nieuwe contacten over de Europese eenheid Twee begrafenissen in Belgisch-Limburg Lagerhuislid van Labour overlijdt Scandinavië in de greep van de winter Leven in Frankrijk wordt duurder Op de raatótoel KOSTUUMS VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 3 95 55 Gegevens bekendmaken lit-'. JfJEH mm mms Ek hou van Roxy, de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Al jarenlang. Zo vertrouwd van kwaliteit, dat ik voor geen geld een andere zou willen, Roxy: altijd goed. KSG-steun Elias De opzienbarende ontsnapping van vijf „zware jongens" uit de Haarlemse straf gevangenis wekt, zoals vaak bij dergelij ke aangelegenheden het geval is, verba zing over het feit, dat het allemaal zo eenvoudig in zijn werk is gegaan. Gaas doorknippen, ruitje inslaan, een spronge tje van enkele meters, nog een spronge tje en Haarlem ligt open voor de uit brekers. Gevangenispersoneel bestaat ook alleen maar uit mensen en mensen ma ken fouten. Dat staat daar onmiddellijk tegenover. Maar het grote gevaar dat binnen de muren van de „koepel" een zekere sleur van onachtzaamheid ontstaat, omdat er enige tijd niets gebeurt dat op onregelmatigheden wijst, lijkt door deze gebeurtenis toch wel weer bewezen. Hoe vreemd het ook klinkt, dergelijke dingen zijn vaak een kwestie van fantasie. Hoezeer men de fantasie ook uitgebannen acht binnen de muren van een gevange nis, in feite is uitbreken een zege van de verbeeldingskracht der opgeslotenen over de fantasie van directie en perso neel. De bewakers zouden zich moeten reali seren dat de mogelijkheden voor uitbraak legio zijn en zij zouden erop moeten zijn getraind, die mogelijkheden te onderken nen. De uitbrekers hebben kennelijk zit ten broeden op een kans om gebruik te maken van momenten en middelen die door de bewakers als onbruikbaar worden beschouwd. Wat kan men doen met een tang die bij het boekbinden wordt ge bruikt? De bewakers zouden eergisteren hebben geantwoord: alleen maar boek binden. Maar de uitbrekers zouden hebben moeten zeggen (als ze eerlijk zouden zijn geweest!): gaas doorknippen. Dit voorbeeld is uit te breiden met tal rijke andere. Een kwestie van fantasie. Wij wensen niet alleen directie en perso neel van „De Koepel" in Haarlem, maar ook van alle andere instituten die de vei ligheid des lands dienen, een grote mate van verbeeldingskracht toe, zodat even tuele uitbrekers bij hun sprongetjes over muren de bewakers op wacht vinden, die dan zouden kunnen zeggen: „Daar hebben wij toevallig óók nog eens een keertje aan gedacht." Dat schept een beter en veiliger klimaat voor iedereen. ^VIAIWWWWWIlWIIMIIIAAAIWWtftAIVWt/WWWWUWWWWWIlWWWW NEW YORK (AFP) Het vertrouwe lijke overleg tussen de leden van de Vei ligheidsraad over de behandeling van de kwestie-Vietnam is begonnen met een ge sprek tussen de Amerikaanse afgevaar digde, Goldberg, en de voorzitter van de raad, de Japanner Matsoei. Goldberg zou te kennen gegeven hebben dat de V.S. niet eisen het debat op korte termijn te houden. Washington is bereid alle tijd die nodig is aan het voorbereidende overleg te besteden. De afgevaardigden van de drie Afri kaanse landen in de Veiligheidsraad Mali, Oeganda en Nigeria kwamen donderdag voor een eerste beraad bij een. Met spanning wacht men af of deze niet-gebonden landen tot een vruchtbaar initiatief kunnen komen in de vorm van een voorstel over een nieuwe Geneefse conferentie in bewoordingen die zowel voor de V.S. als voor de Sovjet-Unie aanvaard baar zijn. ROTHERHAM (AP en Reuter) Ne gen mijnwerkers verloren donderdagoch tend het leven, toen onder de grond een treintje en een locomotief met elkaar in botsing kwamen. 21 mensen werden ge wond. Twee hunner zijn er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde in de mijn van Sulverwood, de grootste van Yorkshire Een diesellocomotief is van achteren op een passagierstreintje gereden. De 26 man die zich hierin bevonden, werden er door de schok uitgeslingerd. Velen raak ten bekneld in de wrakstukken. De automatisering zal op den duur veel veranderen in de wereld. Zij zal ongetwijfeld meer vrije tijd scheppen. Een werkweek van 22 uur lijkt dan niet uitgesloten. Ook komt de mogelijk heid om mensen op hun achtendertig ste jaar pensioen te geven langzaam maar zeker binnen de gezichtskring. Tot die conclusies komt een Ameri kaanse commissie die het Congres over de automatisering en haar ge volgen heeft voorgelicht. Ze wijst erop dat de automatisering het op betrekkelijk korte termijn mo gelijk zal maken, het minimum-inko men te verhogen. De produktiviteit kan namelijk aanzienlijk worden opge voerd. „De meest progressieve denk beelden van vandaag, zullen morgen als heel gewoon worden aanvaard", aldus de commissie. Zij meent dat de kansen die de automatisering schept voor het beschikbaar komen van meer geld om gemeenschapsvoorzieningen tot stand te brengen zeer groot zijn. JODRELL BANK (AP). Sir Ber nard Lovell, directeur van het Britse radio-telescopische laboratorium in Jodrell Bank, heeft gisteravond ver klaard dat de zachte landing van de Russische satelliet Loena 9 op de maan „de Russen aan de kop brengt in de ruimterace". Geleerden in Jodrell Bank hadden de maanraket de gehele avond ge volgd. Zij bevestigden dat de Loena om 19.45 uur landde. Tot enkele mi nuten over acht zond hij foto's naar de aarde. De seinen werden wel be luisterd, maar het observatorium had geen kans gezien ze te ontcijferen. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Ruimtevaart, ir. dr. J. M. J. Kooy in Breda, vindt de zachte landing van de Russische Loena-9 een groot suc ces. Hij acht hierdoor zijn theorie beves tigd, dat de door erosie ontstnae laag maar dun is. Anders zou de Loena-9 die tigd, dat de door erosie ontstane laag zijn weggezakt, aldus ir. Kooy. Dat de landing is gelukt, is volgens de voorzit ter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, ook hierom zo belangrijk omdat het vinden van een andere vorm voor ruimtevaartuigen en de raketten, dan daarmee nu wordt gewerkt veel tijd en geld zou kosten. Ir. Kooy zou het een groot succes vin den, wanneer televisie-opnamen zouden kunnen worden gemaakt van het maan landschap vanuit dit landschap zelf. Zijn mening is, dat de maan als landschap vrij doods zal blijken te zijn. Vooral in de Zee der Stormen", waarin de Loena-9 is geland, zal het moeilijk zijn herken ningspunten te vinden, zo meent ir. Kooy. De zachte landing op de maan zo meldt onze ruimtevaartmedwerker is een tech nische prestatie van de eerste orde en een grandioos succes voor de Sovjet-Unie. Het is moeilijk twee zeer uiteenlopende zaken vergelijkend te waarderen, maar men kan toch wel vaststellen dat deze prestatie knapper is en meer directe perspectieven biedt dan de laatste Ame rikaanse ruimtestunt, namelijk de ont moeting tussen twee Gemini's van me dio december. De Russische ruimtevaartdeskundigen staan nu echter voor een dilemma. Zij kunnen hun succes het sterkst uitbuiten door de wereld te overstromen met unie ke gegevens over de maan en daarmee éen grote prestigewinst boeken. Anderzijds buiten zij op den duur hun succes het meest uit door slechts schaarse gege vens bekend te maken en het meest be- »w KEULEN (AP) West-Duitslands vice- kanselier, Erich Mende, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat West-Duits- land gebruik moet maken van de Franse contacten met Oost-Europa en zijn be trekkingen met het Oosteuropese blok moet normaliseren. Mende prees de Oostduitse economische prestaties en drong aan op een grotere handel tussen de twee helften van Duits land „zelfs als dit bijdraagt tot verste viging van het communistische systeem". Mende verklaarde voorstander te zijn van grotere leveranties van machines voor de zware industrie aan Oost-Duits- land op gemakkelijke betalingsovereen komsten op lange termijn. „In de onverdeelde wereld van de twin tigste eeuw kan men een volk niet straf fen voor het feit dat het een ander re geringssysteem heeft. En helemaal niet als het Duitsers zijn!" langwekkende achter de hand te houden. De waarnemingen ter plaatse op de maanbodem zijn namelijk van bijzonder groot belang voor de ontwikkeling van ruimtevaartuigen die een mens op de maan kunnen brengen. Men moet eerst allerlei gegevens over de bodemgesteld heid van de maan te weten zien te komen, voordat men het juiste landingssysteem voor een bemande capsule kan construe ren. Stelt de Sovjet-Unie thans alle door de Loena-9 verzamelde gegevens beschik baar, dan kunnen ook de Amerikanen be langrijke tijdwinst boeken in de race naar de maan. En dat zal waarschijn lijk niet in de bedoeling van de Russen liggen. Nu de Russen er eenmaal in zijn geslaagd deze zachte landing uit te voe ren, is het aannemelijk dat op korte (er- mijn nieuwe zachte landingen met anders geïnstrumenteerde ruimtevaartuigen zul len worden uitgevoerd waardoor zij een nog veel ruimere kennis omtrent de maan kunnen verzamelen. De Amerikanen ho pen pas in mei hun eerste „Surveyor" voor een zachte landing naar de maan BRUSSEL De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft donder dag in Brussel verklaard, dat het ogen blik is gekomen voor nieuwe contacten over de politieke eenheid van Europa. De Belgische minister verklaarde dit in de commissie van Buitenlandse Zaken uit de Kamer van Volksvertegenwoordi gers, die de begroting van zijn ministerie besprak. Daarbij werd de conferentie van Lu xemburg aangesneden. In de commissie bleken de meningen over het bereikte compromis uiteen te lopen. De vrees werd uitgesproken, dat het tot nieuwe moeilijkheden met Frankrijk zal komen. De verklaring van minister Spaak over de wenselijkheid van nieuwe contacten over de Europese eenheid is woensdag voorafgegaan door een officiële verkla ring in Parijs, waarin werd gewezen op het „belang" van politieke samenwer king tussen de zes landen van de Euro- 1 pese gemeenschappen. Advertentie |i,W Een overzicht van het maav.gebied, waar gisteravond de Russische Loena-9 een „zachte landing" heeft gemaakt. te zenden, maar zij verwachten niet dat hun eerste pogingen zullen slagen. Onder die omstandigheden lijkt het aan trekkelijker voor de Russen niet te scheu tig met gegevens te zijn en daardoor een comfortabele voorsprong in de race naai de maan te veroveren. Overigens heeft het Russische succes ongetwijfeld tot ge volg dat men in de V.S. met de toewij zing van gelden voor ruimtevaart-projec ten wat vrijgeviger zal worden juist op het moment dat het ruimtevaart-budget besnoeid dreigde te worden onder druk van de kosten van de oorlog in Vietnam. BRUSSEL Zonder incident, maar in een niet te miskennen gespannen sfeer, zijn donderdagochtend de stoffelijke resten van de twee slachtoffers van de inciden ten in Belgisch-Limburg ter aarde besteld. Duizenden mijnwerkers in werkkledij met hun vrouwen, vakbondsleiders, afvaardi gingen van arbeidersbewegingen uit ande re delen van België, studenten en verte genwoordigers van het provinciale en ge meentebestuur begeleidden de maandag bij de botsingen met de ordepolitie omgeko menen naar hun laatste rustplaats. Voor de 27-jarige Jan Latos werd een uitvaartdienst gehouden in Zwartberg, de plaats van de tot sluiting gedoemde mijn die de oorzaak is van de ongeregeldheden. In de Christus-Koningkerk in Waterschei werd de uitvaartplechtigheid gehouden voor de 25-jarige Valeer Sclep. In de lijkstoet werden vlaggen en span doeken meegedragen, die uiting gaven aan de solidariteit met de Limburgse mijnwerkers. De stoeten werden begeleid door ongewapende politieagenten. De or detroepen van de rijkswacht en de para commando's v/aren teruggetrokken. LUXEMBURG (Reuter) De" Belgi sche minister van Economische Zaken heeft medegedeeld dat de regering het met de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal eens is geworden over een lening van 750 mil joen frank van de KSG aan België voor het stichten van nieuwe industrieën in het zuiden en het midden van België. Werklo ze mijnwerkers zouden daar te werk ge steld kunnen worden. Er zal een studie worden gemaakt van het stichten van nieuwe industrieën in de „zwarte drie hoek", het mijngebied in Belgische Lim burg. De KSG is bereid achttien miljoen frank beschikbaar te stellen voor de her scholing en het vinden van nieuwe werk gelegenheid voor ongeveer 7200 Belgische mijnwerkers, die zonder werk zullen ko men als gevolg van het sluiten van zes onrendabele mijnen. LONDEN (AP) Harold Hayman, Labourlid van de havenstad Falmouth in het Lagerhuis, is vanmorgen vroeg op 71-jarige leeftijd overleden. De meerderheid van de Labour-regering in het Lagerhuis is nu tot drie stemmen gedaald. In Falmouth, een district dat bij de laatste algemene verkiezingen slechts een kleine Labourmeerderheid opleverde, zal een tussentijdse verkiezing moeten worden gehouden. (Van onze correspondent) LONDEN De conservatieve Britse oud-minister van Buitenlandse Zaken, Sel wyn Lloyd, die de voornaamste Tory- woordvoerder is voor gemenebestzaken, zal in opdracht van oppositieleider Heath zondag naar Rhodesië reizen voor een be zoek dat ongeveer een week zal duren en dat tot doel heeft de politieke en eco nomische toestand te bestuderen. Daar na zal hij rapport uitbrengen aan het conservatieve schaduwkabinet. Heath heeft premier Wilson hiervan in een brief op de hoogte gesteld. Het is mogelijk dat Lloyd premier Smith en andere Rhodesi- sche ministers ontmoet. Hij zal zeker ook met Engeland trouw gebleven gouver neur, sir Humphrey Gibbs, spreken. Verklaard wordt dat er geen sprake van is dat Selwyn Lloyd enig initiatief voor het beginnen van onderhandelingen zal nemen. Daartoe is de oppositie trou wens niet in staat. Zijn reis vloeit ech ter duidelijk voort uit de steeds sterkere critiek van de Conservatieven, dat Wil son een gesprek met Smith weigert zolang deze niet volledig capituleert. Terwijl de Britse regering Rhodesië eco nomisch de genadeslag wil toebrengen in de hoop een nieuw regime te bewerkstel ligen, zijn de Conservatieven van mening dat de tijd rijp is om met voorstellen te komen om de impasse te doorbreken en de in november afgebroken onderhandelin gen te heropenen. Als voorwaarde wordt daarbij gesteld, dat Smith, wanneer een be paald stadium is bereikt, erkent dat het STOCKHOLM (AP) - Noordelijk Scan dinavië zit in de greep van de strengste kou sinds eeuwen. Er komen temperatu ren voor van vijftig graden celcius onder nul. In Kaalajaervi in noordelijk Finland daalde het kwik tot 57 graden onder nul en in noordelijk Zweden was de tempera tuur op sommige plaatsen 40 graden on der nul. De gemiddelde temperatuur in Zweden ligt rond 25 graden celsius onder nul. In Stockholm is het sinds 1871 is fe bruari niet meer zo koud geweest als nu. Alle verbindingen zijn min of meer ge stoord, in het bijzonder het scheepvaart verkeer. De Botnische Golf tussen Finland en noordelijk Zweden is voor alle schepen gesloten. IJsbrekers kunnen het ijs niet meer aan en zelfs passagiersschepen, die een zuidelijke route nemen tussen Helsin ki en Stockholm, hebben tweemaal zoveel tijd nodig voor de reis als anders. MOSKOU (AP) President De Gaulle zal de tweede helft van juni een bezoek aan Moskou brengen. Dat heeft het Rus sische persbureau Tass meegedeeld. De Gaulle nam vorige maand een uitno diging om naar de Sovjet-Unie te komen aan. Toen werd nog geen datum bepaald. uitroepen van de onafhankelijkheid on wettig is geweest. Maar al wordt de toon van Heath en Wilson dan ook steeds scherper tijdens hun vrijwel dagelijkse duel in het Lager huis, in feite is het verschil in opvatting tussen de Labourregering en de conser vatieve oppositie slechts miniem en aca demisch. Iemand heeft de houding van beide par tijen als volgt gekenschetst: Wilson bena dert Smith met een knuppel in de rech ter en een olijftak in de linkerhand. Heath heeft een olijftak in de rechterhand en houdt met de andere een knuppel achter de rug. De Conservatieven zijn er kennelijk op uit Wilson het initiatief wat betreft Rho desië, dat hem politiek het afgelopen jaar zoveel vruchten in de schoot heeft gewor pen Huil! te ontfutselen. Straathond Voor de eerste keer in mijn leven heb ik op aandrang en in gezelschap van een lieve dame, die haar hart verpand heeft aan die dieren een kattenten toonstelling bezocht. Een paar honderd lagen languit in ge traliede hokjes te maffen en een dichte drom mensen verdrong zich voetje voor voetje langs al dat slapende schoons. Nu ga ik niet een betoog houden over de verhouding van mens tot poes en tot de mooie poes in het bijzonder. Maar ik wil wel even zeggen dat ik, als reeds zo vele malen, tot de overtui ging ben gekomen, dat eenvoud het ken merk van het ware is en dat ik de voor keur geef aan een huis-, tuin- of keuken kat boven al die langoureuze, vadsige en ijdele schoonheden, die zich daar (sla pende) lieten bewonderen. Ik geef alle, met linten, rozetten en zilveren bekers bekroonde, prijswinnaars en prijswinna- ressen cadeau voor de magere lapjeskat die ik, in een voormalig leven, zelf heb gehouden. De weinige mooierds, die niet lagen te slapen, keken mij uit de diepte hunner dikke vachten zo verachtelijk aan uit zul ke overdreven brede gezichten, dat ik maar zo snel mogelijk verder schuifelde. Ik zou liever met een steenarend, of con dor, of gier in één kamer zitten dan met zo'n diep uit z'n vacht loerende gekroon de kat. Wat mij eigenlijk meer interesseerdt waren de mensen die tussen deze gekooi de kleine roofdieren schuifelden. Dat was helemaal anders dan ik ver wacht had. Ik had verwacht, dat zo'n poezenpubliek voor het grootste deel zou bestaan uit tedere tantes, die kleine kreetjes van verrukking zouden slaken om al die lieverds. Maar het was anders. Zelden heb ik een stiller en uiterlijk on- bewogener tentoonstellingspubliek gezien. Het keek en zweeg en keurde met ern stige ogen; eerder richters dan dichters. Ergens lagen verrassend Fremdkör- per tussen al die katten naast een languit slapende, blauwgrijze angora, een magere hond die zijn pasgeboren jonkies voedde. Ik begreep niet wat die ermee te maken had, maar het poezenpubliek gaf geen enkel blijk van verwondering. Alleen een klein meisje riep opgewon den: „Moe, kijk hier's!", ook moe zei niets en schuifelde voort in eindeloze dei ning. Er was een hok met jonge siameesjes, spelend met moeders' staart. Dat was wat mij betrof de enige vreugde in deze stille, slaperige bedoe ning. Bij de uitgang hoorde ik een heer tegen een dame zeggen: „Jij met je kat ten: geef mij maar een lekkere straat hond." Ik had het zelf gezegd kunnen hebben. Advertentie (waarover mén spreekt) Betere konfectie en herenmode Zijlstraat 71, Haarlem Drijfwerk. Geleerden aan boord van een Russisch drijvend wetenschappelijk sta tion zullen in de Witte Zee gedurende een maand de biologie van zeehonden bestuderen. In verband met de onder meer moeilijk te bepalen route die de ijsbergen volgen heeft men in de Witte Zee nog niet eerder met een drijvend station geëxperimenteerd. Bende. De Franse politie heeft een ben de opgerold, die minstens 29 diefstallen en gewapende overvallen heeft ge pleegd, waarvan een groot aantal aan de Rivièra. Hun laatste slag sloegen de acht mannen en vrouwen die de ben de vormden op 24 januari in Perpignan, waar ze bij een overval op een bank 179.000 franken buitmaakten. Gesneuveld. De leider van de guerrilla strijders in Noord-Angola, Santos Sanga ook bekend als de woudcommandant, is volgens het Portugese blad „Diario Popular" gesneuveld in een gevecht met Portugese troepen. (Van onze correspondent) PARIJS Nadat tijdens de jongste verkiezingscampagne de Gaullisten met verontwaardiging de aantijgingen van de oppositie van de hand hadden gewezen dat, na de herverkiezing van generaal de Gaulle, Frankrijk een nieuwe reeks prijs verhogingen stond te wachten, dreigt die voorspelling nu toch metterdaad spoedig bewaarheid te worden. Voor half-februa- ri staat er een bijzondere zitting van de ministerraad op het programma, waarbij de tariefsverhogingen voor de trein en an dere transportmiddelen, electriciteit, gas en water, nauwkeurig zullen worden be rekend. Men verwacht dat zij tussen de 3 en 5 percent zullen liggen. Ze zullen worden gelanceerd en gerecht vaardigd onder het motto: ,,de waarheid der prijzen". Een waarheid die echter een doorzichtig doekje voor het bloeden is op de wonde van de onwaarheid, die de Gaullisten dan toch maar tijdens de ver kiezingscampagne hebben gesproken. Uitnodiging. De Westduitse gemeente Oberhausen heeft voor het half februa ri plaatsvindende twaalfde Westduitse filmfestival een aantal vroegere joodse inwoners uitgenodigd. Drie in Londen, Tel Aviv en Venlo wonende echtparen hebben geschreven dat ze zullen komen. Busongeluk. Bij Pirenopolis, in de Bra ziliaanse staat Goias, is een bus door de leuning van een brug gereden en in de rivier de Almas gestort. Vijfentwin tig mensen zijn om het leven gekomen. Verschillend. In Kaapstad is een 35-jari- ge neger, die beschuldigd is van aan randing van een blanke vrouw, ter dood veroordeeld. De rechter die het vonnis velde, verklaarde dat als een blanke hetzelfde gedaan zou hebben als de ver oordeelde neger, hij de zaak op precies dezelfde wijze behandeld zou hebben. Onthullingen. De Britse Labour-regering heeft plannen bekendgemaakt om grote ondernemingen tot onthulling te dwin gen van eventuele financiële hulp die zij politieke partijen verlenen. De maatre gel wordt gezien te zijn gericht tegen de Conservatieve Partij, die haar finan ciële steun hoofdzakelijk van de in dustrie en de handel krijgt. Gevangenisstraf. In West-Berlijn is een 48-jarige Berlijner veroordeeld tot ruim twee jaar gevangenisstraf voor werk zaamheden voor de Poolse geheime dienst. Schade. Het onafhankelijke West-Samoa heeft door een zware storm veel schade geleden. Het heeft Nieuw-Zeeland, dat het gebied tot 1 januari 1962 beheerde, om economische hulp gevraagd. Actiever. De 75.000 Amerikaanse militai ren die administratief en onderhouds werk verrichten, zullen in de loop van dit jaar bij de actieve militaire dienst worden ingeschakeld. Alleen in de West duitse plaats Heidelberg zijn het er al 2500. Scooters. De vorig jaar bij de Newyorkse politie geïntroduceerde scooter is zo goed bevallen, dat commissaris Brode- rick er ongeveer zevenhonderd heeft bij besteld. Brand. Bij een grote brand in de Chinese wijk van Manilla de hoofdstad van de Philippijnen zijn drie brandweerlieden gedood en drie gewond. De schade wordt geraamd op ruim twee miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3