Wel standpunten geen uitspraak Prov. Staten spreken zich (nog) niet uit over vestiging 4e T.H. Nota van G.S. - met als voorkeurgemeente Alkmaar - werd voor kennisgeving aangenomen KEUKENS KIP IN'T PANNETJE NU OOK IN HET HOGE DUIN DINERS RECEPTIES HET HOGE DUIN Raadsel in Krimpen werd spoedig opgelost Kamer van Koophandel wijst sluiting textielhandel op maandagmiddag af Provinciale begroting Noord-Holland na zes vergaderingen goedgekeurd Tegen stationsassistent uit Haarlem half jaar geëist Rath Doodeheefver A/phenaar Nog 6 weken en het is lente van duivenboden n.v. Verzending van zeepost Duits-Nederlandse legeroefening afgelast Autobestuurder gedood bij botsing met trein Koninklijke paren van België en Griekenland naar Amsterdam Eén verkiezingskrant van vijf partijen N.V. de HOUTWERF stijlvolle meubelen permanente meubelshow VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 I Eenvoudig Begeerde Met klem Pleidooi KRUISWEG 47-49 HAARLEM Spoorbomen bij Liedeweg niet gesloten Verdeeld Laatste woord Op 10 maart ontwerpers en fabrikanten van behang cnsarno 1 damstraat gn spgarne I l teylermuseum ged. oude gracht 108-110 spaarne 11 kruisstraat 22 afd. woningtextiel en slaapkamers MUSTEARING official dealer van catalogus op aanvraag Advertentie IN DE ZESDE ETAPPE van dej>rovinciale begrotingsmarathon hebben de Provinciale Staten van Noord-Holland zich gisteren bezig gehouden met de behandeling van de nota van het college van Gedeputeerde Staten over de vestiging van de vierde technische hogeschool. Het is bekend dat G S zich m deze nota hebben uitgesproken voor Alkmaar als vestigingsplaats voor de vierde T.H. Hiertegen was van de Provinciale Staten uit nogal wat verzet gekomen Voor de behandeling van de nota kwamen er brieven van statenleden bij G.S. binnen met de vraag of het college een eventueel af wijzend standpunt van Provinciale Staten over de nota ook aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen zouden kenbaar maken. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat de gedeputeerde W. Mensink er gis teren na urenlange discussies zijn verbazing over uitsprak dat er bij alle fracties in de staten voorkeur bestond om de nota van G.S. aan de minister voor kennis geving aan te nemen en niet om zich vóór of tegen deze nota uit te spreken. Dit alles leidde er toe dat de commissaris der koningin, mr. F. J. Kranenburg, na af loop van de discussies stelde dat op deze manier wanneer staten en G.S. trach ten eikaars standpunt te respecteren en de een niets wil ondernemen om de ander te overtuigen de replieken en duplieken in feite geen zin hebben. „Wij hebben ons toen afgevraagd waar de school het best zou kunnen komen," aldus de heer Mensink. De vestiging van een school van deze omvang resulteert in de stichting van een dorp van ongeveer twintigduizend inwoners, dus groter nog dan Hoorn", zo vervolgde hij. „De sterke I stimulans die hiervan uitgaat zouden wij gaarne in Noordhollands Noorden zien werken. Toen hebben we bekeken waar in het noorden van de provincie de school zou kunnen komen en toen we eenmaal tot de conclusie gekomen waren dat de omgeving van Alkmaar het meest ge schikt was, hebben we de mogelijkheden voor dit onderwijs in deze omgeving be zien." Wilt U a.s. voorjaar Uw keuken ver nieuwen, dan moet U nu Uw keuze doen. In onze showroom kunt U kiezen uit drie beroemde Duitse keukens. Kampersingel 20-24, Haarlem. Ook zaterdags geopend van 9-13 uur. Op zijn vraag wie van de statenleden er in tweede instantie nog wilde spreken kwam dan ook geen reactie en de nota over de vestiging van de vierde techni sche hogeschool werd zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangeno men. In de late ochtenduren van de giste ren gehouden begrotingsvergadering stel de mr. Kranenburg de nota aan de orde. De eerste spreker, de heer W. H. Ver- mooten (P.v.d.A.) toonde zich een fervent voorstander van vestiging van de T.H. in Haarlem. De heer Vermooten stelde dat het on juist van het college van gedeputeerde staten is om de vestiging van een school, voor hoger onderwijs te gebruiken als in strument voor de spreiding van de be volking in de provincie. Advertentie Het succes van specialiteiten- restaurant "DIRCK DIRCKZ" in Amsterdam gebraden halve kip met NOG een garnituur van STEEDS doperwtjes, worteltjes, 4.45 spek. aardappeltjes en fruitmix KINDERMENU'S vanaf 2.95 VELE SPECIALITEITEN VISGERECHTEN port-sherry-vermouth 0,85 goede wijn per fles v.a. 4.U0 Vraag de folder menu-suggesties voor diners met meer dan 15 personen HOTEL-CAFE-RESTAURANT Wijk aan Zee - Tel. 02517-322 't Sprookje van de Noordzeekust 40 meter boven de zee Onder dezelfde directie als DIRCK DIRCKZ-Amsterdam-w. De spreker wees op het aantrekkelijke sociale woonmilieu van Haarlem en hij be toogde dat het terrein dat Haarlem in samenwerking met de omliggende ge meenten voor de T.H. heeft gereserveerd, ruimschoots voldoende is om ook in dé toekomst de uitbreidingen te realiseren. De heer De Nie (P.S.P.) was echter van oordeel dat een nieuwe hogeschool juist in een ruim, niet te dicht bevolkt gebied geplaatst zou dienen te worden. Hij stelde dat alle door de diverse kan didaat-gemeenten uitgebrachte rapporten van een zeer grote begeerte getuigen en hij zei dat uit de nota was gebleken dat juist G.S. afstand van dit regionalisme genomen hadden. De P.S.P. zou, zo zei de heer De Nie, zijn stem van de discus sies en de eventuele nieuwe gezichtspun ten laten afhangen. De heer A. Wensing (Prot. Chr.) stelde dat over het uitbrengen van de nota, die als een advies aan de minister van on derwijs en wetenschappen dient, te wei nig kontakt met de provinciale staten heeft bestaan. Deze spreker wees erop dat het col lege in de nota afgeweken is van de standpunten van de provinciale planologi sche dienst en van de eeonomisch-tech- nologische dienst. Hij noemde de nota ongenuanceerd, maar hij stelde dat zijn fractie geen behoefte aan een motie had. Ook de heer Pielage (P.v.d.A.) zei dat er in dit stadium geen behoefte bestond aan een uitspraak van de staten voor wel ke kandidaat-gemeente ook. „Daardoor is ook de nota betrekkelijk eenvoudig", zo vervolgde de gedeputeer de, die verder stelde, dat de vestiging van de T.H. niet gezien moet worden in het licht van de omstandigheden nu, maar in dat van de toekomst. „Men spreekt nu van een exentrische ligging, wanneer men het met Alkmaar als vestigingsplaats niet eens is," aldus de heer Mensink, „maar wanneer rond de eeuwwisseling in Noord- Holland drie miljoen mensen zullen wo- I nen, kan daarvan geen sprake meer zijn." De problemen rond de verbindingen, de afstanden etc. zouden in de toekomst vol gens de gedeputeerde ook sterk vermin deren. „Er zijn straks voldoende tunnels en verbindingen om een nauw kontakt i met overig Noord-Holland te garande ren", zo zei hij. „Ik ben zelf Haarlemmer", zo vervolg de de heer Mensink, „en ik weet dat de vestiging van deze school, voor een stad als Haarlem natuurlijk niet onaantrekke lijk zou zijn," maar provinciaal bezien, moet toch Alkmaar de voorkeur genieten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Diego" (7/2); Australië: ms „Riederstein" (9/2; Bra zilië: ms „Cap San Diego" (7/2), ms „Graveland" (8/2), ms „Aristagelos" (10/2); ms „Brasil Star" (12/2); Canada: ms /.Ternefjell" (6/2), ms „Prinses Mar griet" (10/2); Chili: ms „Bischofstein" (6/2), ms „Hermes" (9/2); Indonesië: ms Laertes" (12/2); Kenya, Oeganda, Tan- ganjika: ms „La Bourdonnais" (6/2); Ned. Antillen: ms Aegis" (8/2); Nieuw-Zee- land: ms „Karimata" (7/2); Suriname; ms „Breda" (9/2); Verenigde Staten van Amerika: ms „Prinses Margriet" (10/2); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" (6/2), ms „Oranjefon- tein" (8/2). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Advertentie Het hangt aan de lijn en 't is witterconstateerde mevrouw Groenevelt, Buys Ballotstraat 22, Krimpen aan de IJssel, toen een Sunil team bij wijze van proef haar was had gedaan. Maar 't blijft voor mij een raadsel hoe dat kan!"... 't Was snel verklaard: Smil-sop is anders, heeft meer waskracht, geen vlekje, geen vuildeeltje krijgt daar in een kans. Geen wonder dat het aantal Sunil-gebruiksters met de (was)-dag toeneemt! De gedeputeerde bestreed met klem dat de vestiging van de petrochemische in dustrie in het Noordzeekanaalgebied de oorzaak geweest zou kunnen zijn van de keuze van Alkmaar als plaats van vesti ging in de nota van advies van het college van gedeputeerde^staten. „Er is een wethouder van een Noord hollandse gemeente (Wethouder De Boer van Velsen. Red.) die dit gesuggereerd heeft," aldus de heer Mensink, „maar dat is absoluut niet waar. „De petrochemi sche industrie kon beslist niet op een an dere plek in onze provincie, dan juist langs het Noordzeekanaal gesitueerd wor den, maar dat is bij de vestiging van de technische hogeschool beslist niet het ge- In de eerste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken onder leiding van de nieuwe voorzitter mr. J. C. Droste is gis teravond weinig gediscussieerd. Op de agenda stond een punt als de verplaat sing van de verplichte halvedagsluiting van de textielhandel in Haarlem van maandagochtend naar maandagmiddg. Hierover is onder sommige eigenaars van textielbedrijven nogal wat beroering ont staan, maar dat kwam gisteravond in de Kamer van Koophandel niet tot uiting. Alleen de heer P. van der Meulen gaf zijn mening over deze zaak. Hij zei het eens te zijn met het advies dat de com missie detailhandel van de kamer op ver zoek van B. en W. van Haarlem heeft uitgebracht over de verplichte halvedag sluiting. De commissie heeft gelet op de uitkomst van een door de Kamer ge val", zo besloot hij. Sc- Zonder hoofdelijke stemming besloten houden enquête unaniem gesloten af- de proyinciale staten hierna de nota van wijzend op hët verzoek om de verplichte De Duits-Nederlandse legeroefening „Hermelijn", die de volgende week in Duitsland zou worden gehouden, is afge last. De oefening zou volgens de plannen alleen worden gehouden wanneer het zou vriezen. Zonder vorst kan „Hermelijn" niet doorgaan, omdat dan de wegen te veel zouden worden beschadigd door de rware voertuigen die eraan moeten deel nemen. In totaal zouden ongeveer dertigduizend militairen voor de oefening in het geweer komen, namelijk twee pantserdivisies van het eerste Duitse legerkorps met in totaal ongeveer 27.000 man en de 41ste pantserbrigade van het Nederlandse le ger, die in Seedorf is gelegerd en die voor deze gelegenheid op volle sterkte (ongeveer drieduizend man) zou worden gebracht door aanvulling met enkele on derdelen die in Nederland zijn gelegerd. De heer Sluimer (Prot. Chr.) sloot zich bij de vorige spreker aan, althans waar het de behoefte aan een concrete uit spraak door de provinciale staten betrof. Overigens hield de heer .Sluimer een prachtig pleidooi voor Haarlem als vesti gingsplaats voor de T.H. Hij wees op de bibliotheken van Haarlem en op de huis vestingsmogelijkheden in Haarlem. Op grond van tal van andere argumenten verdient Haarlem de prioriteit" aldus de ze spreker. De heer Thomson (V.V.D.) stelde zich eveneens op het standpunt dat het thans niet goed zou zijn wanneer de staten zich duidelijk zouden uitspreken. „Wij kunnen de nota het best voor kennisgeving aanne men en te zijner tijd nog een uitspraak doen" aldus de heer Thomson. Zo tekenden de standpunten in de pro vinciale staten zich tijdens de discussies wel af, maar iedere spreker meende dat een stemming niet noodzakelijk was. Zo belichtte de heer Miermans (K.V.V.) de meerderheids- en minderheidsstandpun ten in zijn fractie. Hij stelde dat de min derheid voor Haarlem geporteerd was en de meerderheid voor Alkmaar. Ook hij stelde voor de nota voor kennisgeving aan te nemen en om de notulen van deze ver gadering toe te zenden aan de studie commissie die de minister heeft ingesteld om over de plaats en de vestiging van de vierde technische hogeschool te oorde len en advies te verstrekken. G.S.. die reeds aan de minister is ver zonden, voor kennisgeving aan te nemen. Advertentie ptano sluiting op maandagmiddag te houden ge adviseerd. Ook gisteravond werd dit afwij zende advies aan B. en W. stilzwijgend goedgekeurd door de Kamerleden. Het was ook weer de heer P. van der Meulen die reageerde op het punt over de verplaatsing van de verplichte halve dagsluiting van de levensmiddelenbedrij- ven in Zandvoort van dinsdagmiddag naar maandagochtend. B. en W. van Zandvoort hadden zich tot de Kamer gewend om advies op een ont vangen rekest van een grootwinkelbedrijf in Zandvoort om dit bedrijf gesloten te mogen houden op maandagochtend in- plaats van dinsdagmiddag. Ook hier bracht de commissie Detailhandel afwij zend advies uit. De heer H. Holt deelde de heer Van der Meulen namens het be stuur en de commissie Détailhandel mee dat een enquête in Zandvoort had uitge- wezen dat de overgrote meerderheid voor dinsdagmiddagsluiting was. Verder is gisteravond een bouwcom missie benoemd om het bestuur bij te staan bij de bestudering van de verbou wingsplannen van het kantoorgebouw van de Kamer van Koophandel. In die com missie werden benoemd de leden P. H. Borghouts, A. S. van Cleef, L. H. van Es sen, J. G. C. Captijn en H. Ledeboer. Als nieuwe leden werden gisteren welkom geheten de heren J. H. Smidt van Gelder en C. van Rijsdam. Tijdens de rondvraag was het weer de heer Van der Meulen die iets had op te merken. Hij vond dat de gemeente de Kamer te laat om advie zen vraagt, met name in verband met de reorganisatie van het verkeer in de bin nenstad. Pas op 7 december had een bij eenkomst van het bestuur van de Kamer van Koophandel met wethouder Van Liemt plaats. Na de rondvraag werd een besloten ver gadering gehouden. Ook de C.P.N.-fractie was verdeeld. De heer De vries vond dat het rapport van De provinciale begroting van Noord- Holland van 1966 en de begrotingen voor de provinciale ziekenhuizen en bedrijven zijn in de donderdagmiddag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland goedgekeurd. Zes da gen zijn de Staten voor dit doel bijeen geweest en het voornemen om ook de volgende week nog een dag uit te trek ken voor vergaderen is vervallen Tot ruim zes uur zijn de Staten donder dag bijeengeweest en zij hebben tenslotte geluisterd naar het lid van Gedeputeerde Staten de heer W. Mensink die de begro tingen van de bedrijven verdedigde. Hij deed mededelingen over de luchtverontrei niging in de IJmond en hij merkte op dat nog niet vaststaat welk aandeel de centrale van het PEN in Velsen in ücci uc viics vuiiu aai nei rapport'van vau x-imn in veisen in de een provinciale en niet van een regionale vervuiling heeft. Onderzoekingen worden vicio Vlliit- ff o-P nn UG 4«^1 J.I 1 I UOrTipKl an envnlmv. „n»L «.J i_ visie blijk gaf en hij deelde mee dat de meerderheid van zijn fractie Alkmaar als vestigingsplaats voorstond. De heer Pro per, eveneens van de C.P.N., daarentegen pleitte weer voor Haarlem. Het laatste woord kreeg de gedepu teerde, de heer W. Mensink. Hij zei dat het college een tikkeltje verwonderd was dat in de provinciale staten nu naar een „voor kennisgeving aannemen" werd aan gestuurd. De gedeputeerde vertelde dat het college van G.S. zich verheugd getoond heeft toen het bericht kwam dat de vierde T.H. mogelijk in Noord-Holland gevestigd zou worden. verricht en spreker verheugde zich over de goede samenwerking in deze tussen de Hoogovens en het PEN. 1° antwoord op vragen over een betere verbinding met Heemskerk aan zee was de heer Mensink van oordeel dat aan de bestaande toestand geen uitbreiding ge geven moet worden. Het gemotoriseerde verkeer kan gebruik maken van de stran den van Bakkum en Wijk aan Zee en voor de rust is het van belang dat de weg naar het Heemskerkse strand bestemd blijft voor fietsers en wandelaars. De heer Mensink verwachtte dat de bouw van de Gooicentrale in de Overdie- merpolder een vlot verloop zal hebben na een lange tijd van voorbereiding. Er is een goede samenwerking met de provin cie Gelderland die de Flevo-centrale bouwt. Door z.g. „herhalingsorders" te plaatsen wordt naar het voorbeeld van de Flevo- centrale gewerkt en dat bespaart veel tijd. Ook kunnen de grondwerkzaamheden van de nieuwe Gelderse centrale bij de bouw van de Gooi-centrale worden toegepast. Hiervoor zal zeventien miljoen gulden no dig zijn. Ten aanzien van de levering van aard gas deëlde de heer Mensink mee dat de ketels in de centrales op aardgas ge stookt zullen worden. Over de prijs wordt nog onderhandeld. Van de genodigden voor het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben tot dusver de volgende vorstelijke personen de uitnodiging aan vaard: de koning en de koningin van België, de koning en de koningin van Griekenland, de groothertog en de groot hertogin van Luxemburg, prinses Mari na van Kent, de prins en de prinses van Luik, prinses Benedikte van Denemarken, prinses Irene van Griekenland en prins Charles van Luxemburg. Beeldhouwer kreeg zes weken. De recht bank in Amsterdam heeft een 35-jarige beeldhouwer uit de hoofdstad wegens opzettelijke brandstichting veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Op zaterdagmorgen 14 augustus van het vorig jaar bemerkte de machinist van een extra-trein Amsterdam-Zand- voort om 10.32 dat de spoorbomen bij de overgang aan de Liedeweg niet gesloten waren. De machinist zag van rechts een auto naderen, gaf nog signalen, maar kon een botsing niet meer voorkomen. De bestuurder van de auto, de metaal handelaar W .R. Giesbert uit Haarlem- merliede-Spaarnwoude kwam ten gevolge van het ongeluk om het leven. De auto werd vele meters meegesleurd voor de trein, die een snelheid van 120 km per uur had, tot stilstand kon komen. De 29-jarige stationsassistent uit Haar lem die de post Liedebrug bediende stond op het moment van de botsing te telefo neren met zijn collega van de nabijgele gen post Vinkebrug. De stationsassistent van die post had de bomen wei gesloten. Hoe het mogelijk was dat dit bij de Liedeweg niet was ge beurd werd gisteren behandeld voor de Haarlemse rechtbank. Er bleven onopge helderde punten in de zaak. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman meende dat het aan de grove schuld van de stationsassistent te wijten is dat de metaalhandelaar om het leven kwam. Hij eiste een half jaar gevange nisstraf. Uit het verhoor van de verdachte kwam vast te staan dat deze de post van stationsassistent niet erg ambieerde. Hij werkte al acht jaar bij de spoorwegen, maar was liever als rangeerder in dienst Op die bewuste zaterdagmorgen was het mooi en warm weer. De dienstdoende be ambten bij de overwegen konden dus verwachten dat er zogenoemde faculta tieve treinen ingelegd zouden worden Deze treinen staan op de „spoorstaaf van de stationsassistenten vermeld. Enkele minuten voor de extra treinen de over weg naderen waarschuwt een bel in het spoorweghuisje dat de bomen gesloten moeten worden. Heeft de 29-jarige verdachte die bel al telefonerend met zijn collega niet ge hoord, of is er geen signaal gekomen? Dit is ter zitting gisteren niet duidelijk geworden. De als getuige gehoorde sta tionsassistent van de Vinkebrug zei dat hij wel een waarschuwing had gekregen en de overweg had gesloten. De verdach te hield vol dat hij niets gemerkt had. De zaak werd gistermorgen geschorst om 's middags een 35-jarige treindienstleider als getuige te kunnen horen. Deze ver klaarde dat hij 's morgens vroeg Vinke- burg, Liedeweg en Haarlem al had aan gekondigd dat er „fact-treinen" zouden rijden. De verdachte ontkende ook die mededeling te hebben ontvangen. De me dedeling wordt vanuit Halfweg aan d« beide posten Vinkebrug en Liedeweg te gelijk doorgegeven. De verdediger van de verdachte toonde zich bijzonder deskundig op het gebied van het spoorwegreglement en trachtte uit verschillende getuigenverklaringen on waarheden te halen. De officier van Justi tie noemde de houding van verdachte te leurstellend. „Hij probeert de schuld op anderen af te schuiven", zo zei hij. Hier tegen protesteerde de raadsman nadruk kelijk. Uitspraak in deze zaak op 17 februari om half tien 's morgens. Advertentie Daarom is nu het ogenblik gekomen om de nieuwe r d staalboeken ter inzage te vragen. De complete collectie 1966 is al uit. Vraag erom bij de vakman. Hij heeft nu nog alle tjjd voor u Advertentie warme kleuren stap vrij binnen international Vijf politieke partijen zullen in de gro te steden van Zuid-Holland voor de pro vinciale statenverkiezingen gezamenlijk één verkiezingskrant uitgeven. Het zijn de P.v.d.A., K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D., die voor dit politieke novum heb ben getekend. Iedere deelnemende partij' gaat in een halve pagina een samenvatting geven van zijn verkiezingsprogramma. Op de voor pagina zet de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, het werk van de Provinciale Staten uiteen. De krant krijgt een oplage van 630.000 exemplaren en wordt huis aan huis ver spreid in Rotterdam, Den Haag, Schiedam Vlaardingen, Delft, Dordrecht, Gouda, Lei den, Leerdam, Gorkum en Ridderkerk. De bezorging van het blad vindt medio maart plaats. De krant wordl gedrukt bij de n.v. „De Arbeiderspers" in Rotterdam, die ook de advertentie-exploitatie verzorgt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6