Het blijft zeer duister in Ben Barka-affaire REISTIPS RUYS&CO reisagenten GROEN Co Omzet bij d'Oranjeboom steeg met 4.5 percent Garage Moskou licht partijleden in over controverse met Peking De bolle broek hebben wij afgeschaft VAN ROSSEM'S TROOST niet m TROOST-een kwestie Van Goede Smaak Nieuwe Merwedebrug bij Muiden kan nog slechts tien jaar mee Rechter Zollinger komt niets verder Nieuwe politieke partij in Frankrijk Export werd lager Fotojournalist wegens ongeoorloofde truc berispt Dan vervanging door twee bruggen Gevaarlijk spel op spoorbaan Doden in het verkeer m Breuk in communistische wereld onherstelbaar MINISTER SUURHOFF VERKI AART: VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 7 Wh* ""'V d Brits treinpersoneel zal 14 februari staken Centrale verwarming „Duiker" oliebranders „Duiker" aardgasketels i lil! Wij maakten er zelfs 'n nieuw pakje voor. Dat maar 22 millimeter dun is. Dat beter past bij het kostuum van nu. Bolle broek of spijkerbroek: de mode blijft een kwestie van keuze, van smaak. Evenals TROOST, menen wij: een kwestie Van Goede Smaak. Toeristen voor lichting over Haringvlietwerk PvdA wil nieuwe plannen voor centrum Amstelveen KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE N.Z.H. (Van onze correspondent) PAKIJS De rechter van instructie, Zollinger heeft zijn dossiers over de Ben Barka-zaak heropend om de affaire weer helemaal te bestuderen. De papieren die bij kroongetuige Georges Figon na diens dood in beslag zijn genomen, zouden een heel nieuw licht op vroegere verklaringen hebben geworpen. Figon zou verschillende notities hebben nagelaten, waarin hij zich gnuivend uitlaat over het gemak waarmee in de pers zijn eigen onthullin gen werden opgenomen. Als die vrolijkheid betrekking heeft op het verhaal dat L' Express uit Figon ei gen mond zou hebben opgetekend, wordt de reconstructie van de misdaad, waar aan tot dusver vrij algemeen werd ge loofd, vrij stevig ondermijnd. In elk geval heeft rechter Zollinger 31 januari de twee gearresteerde politiein- specteurs, Souchon en Voitot, die de ontvoering van Ben Barka hebben gedekt, weer eens geconfronteerd met de dubbel spion en ex-douane-ambtenaar Lopez die een der vertrouwensmannen van de Ma rokkaanse minister Oufkir in Frankrijk was. De confrontatie schijnt weinig nieuwe elementen te hebben opgeleverd. Even min veel wijzer is rechter Zollinger ge worden van een bezoek dat hij bracht aan een andere politieinspecteur, Caille, die door een zware griep tot dusver geen gehoor aan de invitaties van de justitie Advertentie St. Maak gebruik van de er varing van een'""1^.^.^..^;.' erkend en gerenommeerd reisbureau en de uitgebreide keuze aan reizen die RUYS CO. u dit jaar kan bieden. In dit korte bestek slechts enkele voor beelden uit de grote verscheidenheid: 15-daagse alles-inbegrepen Ité-vliegreizen Spanje, Majorca vanaf 395.-, Costa Brava vanaf 410.-, Costa del Sol vanaf 512.-. Noord-Afrika, diverse reizen naar ver schillende landen, o.a. -Tunis/598.- Portugal, de zonnige Algarve inclusief 3 dagen Lissabon 945.-. Griekenland, 15 dagen Corfu v.a. 525.- of de combinatie-reizen; verblijf in Athe ne en/of op één van de eilanden plus klassieke toer of een cruise. Of anders, laat ons een ité-vliegreis "naar maat" voor u samenstellen. 'Uitgebreide programma's liggen voor u gereed. Een telefoontje, bezoek of brief kaart aan één onzer (onderstaande) kan toren is voldoende. AMSTERDAM DEN HAAG EINDHOVEN HAARLEM HELMOND ROTTERDAM-C. ROTTERDAM-Z. TILBURG UTRECHT VLAARDINGEN ZWOLLE van Baerlestraal 56 tel. Korte Vijverberg 5 tel. 1 Dommelstraat 34 tel. Kruisstraat 43 t( Veestraat 59 t< Veerhaven 4 t< Zuidplein 114 ti Spoorlaan 126 tel. Lange Jansstr. 16 tel. Liesveld 143 tel. Emmawijk 14 tel. heeft kunnen gegeven. Caille, die een vriend is van de eveneens gecompromit teerde gaullistische parlementariër Le- Marchand die weer een oude school kameraad van Figon was bevestigde dat hij inderdaad op twee november al was ingelicht over de ontvoering en het lot van Ben Barka. Ook nu weigerde hij de rechter echter weer de naam te noemen van zijn informant die tot zijn ge heime tipgevers zou behoren en die hij derhalve niet ontmaskeren wil. Wanneer die bezorgdheid van de Fran se politiechefs hun geheime agenten te dekken boven alle andere overwegingen blijft prevaleren, kan het vermoedelijk nog lang duren voordat de justitie het naadje van de kous te weten komt in de Ben Barkazaak. Dat feit wordt bedenkelijker nu de Ma rokkaanse regering op het diplomatieke front een intensieve actie heeft gelan ceerd om haar Arabische en andere bond genoten te overtuigen van haar onschuld in het algemeen en van die van minister Oufkir in het bijzonder. Na Tunesië en Algerije, hebben de Marokkaanse minis teriele boodschappers van de koning of juister van generaal Oufkir ook be zoeken gebracht aan Cairo om president Nasser, niet zonder succes naar het schijnt, te doordringen van het feit dat alle schuld bij de Franse geheime dien sten moet worden gezocht. President De Gaulle die, zoals men weet, zo'n hoge prijs stelt op de goede betrekkingen met de Arabische landen, heeft er wel belang bij dat de Franse justitie de ware toedracht van Ben Bar ka's verdwijning eindelijk eens aan het licht brengt. Niettemin lijkt het staats hoofd zich eerder bij het schandaal te hebben neergelegd en van enig élan in de richting van een grote schoonmaak door het Elysée valt in elk geval niets meer te bespeuren. PARIJS (AP) Woensdag is een nieu we Franse politieke partij het Demo cratische Centrum opgericht, waarvan Jean Lecanuet, die in december bij de presidentsverkiezingen op de derde plaats geëindigd is, voorzitter is. Vice-voorzitter is Maurice Faure, een vroeger lid van de radicale partij. Het partijbestuur telt 26 leden. Lecanuet zei dat al 40.000 aanvragen voor het lidmaatschap ontvangen zijn. Hij zal spoedig een reis door het land maken om plaatselijke partijbesturen te installeren. Het eerste congres van de par tij zal 23 en 24 april in Lyon gehouden worden. LONDEN (AP) De leiders van de Britse vakbonden hebben met 21 tegen twee stemmen een verzoek verworpen om een nationale staking af te gelasten. Be sloten is dat men het werk veertien fe bruari zal neerleggen. Tot de staking werd besloten, nadat de vorige maand de eisen van de bonden voor meer loon en kortere werktijden verworpen waren. De 300.000 leden van de bond kregen in december van het afgelopen jaar 3% per cent meer en zouden in oktober van dit jaar nog eens 3V2 percent loonsverhoging krijgen. Verder zou de werkweek bekort worden van 42 tot veertig uur. Maar zij willen de 31/2 percent van oktober nu heb ben en een derde week betaalde vakantie. Advertentie OVERVEEN TELEFOON 54855 (Van onze correspondent) LONDEN. Op het 23ste congres van de Russische Communistische Partij, dat 29 maart begint, zal China's houding op de scherpste wijze aan de kaak worden gesteld. Dat meldt de Moskouse correspondent van de Evening News. Voorberei dingen voor het congres bevestigen dit, speciaal een lange brief van het Russische Centrale Comité aan partijleden. De brief wordt in het gehele land op partijver gaderingen voorgelezen. China wordt verweten dat het alle pogingen om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam teniet doet door, zodra zij trachten enige over eenstemming te bereiken, de Russen te beschuldigen van capitulatie voor de Ver enigde Staten. In de brief wordt China ervan beschuldigd de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in een kernoorlog te willen storten. gl U i lil Advertentie hui iöhiö 50 GRAM - f 1.85 De Russische president Nicolai Podgor- ny heeft -in antwoord- op een vraag over de huidige Russisch-Amerikaanse betrek kingen dezer dagen verklaard dat „voor ons slechts de situatie in Vietnam een hinderpaal vormt voor werkelijke goede betrekkingen met de Verenigde Staten". De brief staat vol gedetailleerde voor beelden en citaten uit de Chinese pers, die de Russische opvatting onderstrepen. In 1965 verschenen in de Chinese bladen minstens -2000 omvangrijke anti-Rus sische artikelen, met inbegrip van be schrijvingen van een eventuele Russisch- Chinese oorlog. Men heeft ongeveer twee uur nodig om de brief te lezen. Het is de eerste maal dat op deze wijze voor gewone partijleden de werkelij ke betrekkingen met Ruslands vroegere „jongere broeder" worden uiteengezet. De partijleden wordt verteld dat de Chi nezen trachten de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in een nucleaire oorlog te verwikkelen. De Chinezen worden er ook van beschuldigd de afgelopen acht jaar de koude oorlog te hebben gehandhaafd, een beschuldiging die tot nu toe alleen tegen het Westen werd geuit, met als doel de aandacht af te leiden van de binnen landse moeilijkheden en ontberingen. De brief noemt als concreet voorbeeld van de Chinese agitatie de tienduizenden propaganda-pamfletten die door Peking rechtstreeks aan Russische communisti sche organisaties zijn gestuurd. Voorts wordt onder meer gewezen op de veran dering sinds 1963 in het Chinese onder wijs. Chinese kinderen wordt geleerd dat China territoriale aanspraken maakt op 't deel van de Sovjet-Unie ten oosten van het Baikalmeer. Verder wordt melding gemaakt van 150 of meer grensincidenten in 1965. De belangrijkste taak waarvoor Ver enigde Nederlandse Brouwerijen d'Oran- jeboom NV zich in het boekjaar 1964/65, blijkens het jaarverslag geplaatst zag, was een verdere opvoering van de pro- duktiviteit teneinde een juist evenwicht te bewaren tussen kosten en opbrengsten. De exploitatierekening, blijkens de ge consolideerde cijfers was 6,52 (vj 6,54) min. Hierin zijn opgenomen alle uitkeringen van binnen- en buitenlandse brouwerijen. De baten uit deelnemingen waren lager te weten 1,11 (vj 1,20) min. Afschrij vingen vergden 3,79 (v j 3,80) min. Hiervan heeft bijna 2,3 min betrekking op fabrieksgebouwen, machines en verde re outillage. Voor winstuitkeringen, na aftrek van rente, vennootschapsbelasting en reservering resteert 1,73 (v j 1,48) min. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 14 percent dividend (onv) over het ver hoogde kapitaal 10.132.000 tegen ƒ8.751.000). De binnenlandse omzet steeg met 4,5 percent, waardoor deze een totaal bereik te van 406.000 hl. De exportomzet ver toonde een daling en kwam uit op 132.000 hl. De totale omzet van de brouwerij be droeg 538.000 hl. Voortgegaan werd met het vernieuwen en uitbreiden van de tech nische installaties der brouwerij in Rot terdam. Plannen worden uitgewerkt voor de in de toekomst noodzakelijk verdere uitbreiding van de brouw- en bottelcapa citeit. De directie betreurt dat het streven naar stabilisering van de kostprijs wordt doorkruist door een verdere verhoging van de bieraccijns. Het streven naar ra tionalisatie heeft echter huns inziens reeds voldoende resultaat opgeleverd om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Een bedrag van 227.813 hebben commissarissen ter beschikking van de di rectie gesteld om door haar in het belang van het personeel te worden besteed. De agenda voor de op 23 februari te houden jaarvergadering bevat een voor stel tot het op hun verzoek verlenen van eervol ontslag per 1 april 1966 aan de di recteuren dr. ir. R. H. Mees en ir B.W.J. Tinbergen. Verder wordt voorgesteld het palen op twee. Als directeuren zouden aantal directieleden (thans vier) te be- dan resteren dr. Ph. de Jongh en H, Moltzer. Op een bijeenkomst enkele dagen gele den in de Moskouse club voor personeel in het bioscoopbedrijf, verklaarde president Podgomy in antwoord op vragen dat de Chinezen oorlogsplannen tegen de Sovjet- Unie hebben. Hij voegde er aan toe dat die plannen gemakkelijk kunnen worden verijdeld. De ministers Suurhoff (Verkeer en Wa terstaat) en Vondeling (Financiën) hebben in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid R. Laan (P.v.d.A.) medegedeeld, dat de voorlichting over de Haringvlietwerken, die tot voor kort door de stichting Hadex werd verzorgd, zal worden voortgezet. Er kan thans nog niet worden gezegd met wie daarbij zal wor den samengewerkt en welke gebouwen daarvoor zullen worden gebruikt, nu Ha dex de door haar gebruikte gebouwen heeft laten afbreken. De fractie van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Amstelveen dringt er blijkens gestelde vragen bij B. en W. van Amstelveen op aan dat een nieuw plan zal worden ingediend voor het „Raadhuisplein en omgeving." Het oorspronkelijke plan dat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten had verworven en onder andere de mogelijkheid voor de bouw van een groot warenhuis (De Bijen korf) inhield is door de Kroon vernietigd. In het nieuwe plan dient ruimte te zijn voor het warenhuis zo menen de vra genstellers. Naar aanleiding van een klacht door het Utrechts Nieuwsblad ingediend tegen de fotojournalist G. Dijkstra uit Amster dam, na een trucage-foto waarbij de heer Claus von Amsberg en de autohandelaar Van Zanten op een foto van een nieuwe Porsche waren ingeplakt, heeft de Neder landse vereniging van fotojournalisten be sloten de heer G. Dijkstra 'n officiële be risping toe te dienen. i j vluiu, - (Van onze correspondent) HILVERSUM In een gesprek over rijksweg nr. 1 (Amsterdam-Hoevelaken) heeft minister J. G. Suurhoff, die zelf on middellijk bij deze rijksweg door Het Gooi woont, verklaard dat na de voltooi ing van de reconstructie tussen Laren en Hoevelaken en de aanleg van het nieuwe tracé om Naarden (onmiddellijk langs en zelfs iets door het toekomstige randmeer langs de Gooise kust) nog enkele knel punten in deze zeer drukke rijksweg over blijven, namelijk de brug over het Mer- wedekanaal tussen Diemen en Muiden en de aftakking naar Amstelveen-Schiphol- Haareim en Diemen. Wat de nieuwe Merwedebrug betreft, waarvan momenteel het wegdek ver nieuwd wordt, deelde de minister mee dat deze in feite vrijwel versleten is. De brug kan nog hoogstens een jaar of tien mee zodat in de komende jaren beslist een nieuwe overbrugging moet worden ge bouwd. Deze komt iets noordelijker, op de plaats waar voor 1932 de oude draai brug in de rijksweg van Amsterdam naar Het Gooi lag. Daar ligt nu een fabriek die dus zou moeten verdwijnen. De nieuwe overbrugging zou uit twee bruggen gaan bestaan, elk vierbaans, zo dat men in feite daar over acht rijbanen gaat beschikken, precies als op de nieu we dubbele brug over de Vecht, enkele kilometers verder. Deze wel zeer royale oplossing houdt verband met de steeds hogere eisen, wel ke aan onze autowegen moeten worden gesteld en het zijn juist deze eisen veel meer nog dan de stijgende lonen, want de wegenbouw is sterk gemechaniseerd die de wegen angstwekkend duur ma ken. Minister Suurhoff sprak dan ook zijn ernstige bezorgdheid op dit punt uit: Advertentie In onze garage SOENDAPLEIN wordt gevraagd Geboden wordt goed loon met volledige sociale voor zieningen - 5-dgs. werkweek - 3 weken vakantie en vrij vervoer op alle N.Z.H.-lijnen. Aanm. schr. of mond. bij de afd. pers.zaken Hoofdkantoor N.Z.H.Leidsevaart 396. Haarlem. Telefoon 18460. „Ik vraag mij af", zo zei hij, „of met de aan het rijks wegenfonds toevloeiende middelen op deze wijze de bestaande ach terstand wel in behoorlijke mate kan wor den ingehaald. Dit is een punt van zeer grote zorg." Wat de aftakking bij Diemen naar Schiphol-Haarlem betreft zei de minister dat ook deze spoedig zou moeten worden vervangen door een viaduct. Hier bestaat echter de moeilijkheid dat de huidige Stap horster kruising bekneld ligt tussen een vaart en enige fabrieken. Twee kinderen, die in Helmond op de spoorrails speelden, zijn aan de dood ont snapt. Toen de sneltrein Keulen-Eindho ven naderde speelden zij op het andere spoort. Door de wind, veroorzaakt door de remmende trein, werden zij in de sloot naast de spoorbaan geworpen. Ze kwa men er met lichte verwondingen af. De trein had tien minuten vertraging. De in Hengelo woonachtige 53-jarige vertegenwoordiger J. Abrahams is om het leven gekomen, toen hij op de rijks weg Hengelo-Almelo nabij de rondweg Borne tijdens een inhaalmanoeuvre met zijn auto frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende vrachtauto. EXAMENS Amsterdam (V.U.). Doctoraal psycholo gie: mej. L. M. Oosterhuis (Amsterdam). Doctoraal wiskunde en natuurwetenschap pen: mevr. M. S. van Dijk-Salkinoja (bio chemie), Amsterdam (cum laude), W. den Hollander (scheikunde), Amsterdam, J. Retel (biochemie), Amsterdam (cum laude), B. C. Rooker (scheikunde), Am stelveen, S. van der Ven (scheikunde), Monnikendam. Kandidaats economische wetenschappen: P. A. Karsdorp (Haar lem). Doctoraal Franse taal en letter kunde: mej. J. L. R. Keegstra (Den Haag). Leiden. Doctoraal niet-westerse sociolo gie: W. Herberts en R. S. Karni (Leiden). Doctoraal Franse taal- en letterkunde: A. P. D. Bakker (Schiedam), B. P. Verheijen (Middelburg), A. H. J. Kleinen (Spekhol- zerheide). Doctoraal fiscaal recht: J. L. M. Vaessen (Haarlem). Doctoraal II ge neeskunde: A. G. A. van Doren (Rijswijk), G. W. de Graaf (Capelle a. d. IJssel), G. A. Oudenaarden (Heemstede), C. A. Veld huizen (Helmond). Arts: mej. M. P. Krijgs man (Wassenaar) en F. C. Bouman (Den Haag). Delft. Kandidaats vliegtuigbouwkundig ingenieur: C. B. A. Rutte (Haarlem). In genieurs elektrotechnisch ingenieurs: J. S. Bekink (Arnhem), J. N. M. Bruggeman (Schiedam), F. J. Daalmans (Hoogerhei- de), G. B. Deelman (Delft), M. J. van Eennige (met lof) (Den Haag), J. A. W. Gelens (Amsterdam), P. Groenveld (Jut- rijp), J. A. M. ter Horst (Den Haag), T. P. de Jongh (Bilthoven), F. J. A. Jost (Voorschoten), J. R. Kappetijn (Rotter dam), N. H. Kasius (Nieuwerkerk a. d. IJssel), J. E. Koetsier (Arnhem), A. J. Koetzier (Wageningen), E. Kwakkel (Voorburg), H. Schreur (Huizen), G. A. Schwippert (Delft), J. H. Statius Muller (Den Haag), J. S. Visser (Winssum), J. N. Vies (Leidschendam), S. D. Vriesen- dorp (Leiden), G. Wierda (Heeg), P. van der Wurf (Delft). Nijmegen. Artsexamen: J. H. A. Boerse- ma (Nijmegen), W. J. H. M. Verheggen (Nymegen). Leiden. Doet. ex. Engelse taal- en letter kunde: mej. A. L. Bouma (Hilversum). Doet. ex. biologie: mej. M. Maas (Leiden). Eindhoven. Doet. techn. natuurkunde: W. J. Oosterkamp (Eindhoven). Amsterdam (Gem. Un.). Doet. examen rechten mevr. J. C. M. Berkouwer-v. d. Laan en J. van Baars (Amsterdam). Groningen. Doet. econ. wet: H. W. van Leusen (Hoogeveen). Doet. rechtsgeleerd heid: mevr. D. H. du Marchie van Voort- huysen-Prins (Groningen). Utrecht. Doet. sociologie: mevr. A. C. J. J. Fenijn-Van Delft (Abbebroek), A. F. X. van Roosmalen (Utrecht), H. M. Borg- houts (Utrecht). Leiden. Gepromoveerd tot doctor in da wiskunde en natuurwetenschappen: D. Burger, geboren in 1934 te Pematang Si- antar (Sumatra) op een proefschrift ge titeld: „Palynology of uppermost jurassic and lowermost cretaceous strate in the eastern Netherlands". Promotor was: prof. dr. A. Brouwer. J. J. K. Poll, geboren te Palopo (Cele bes) in 1939 en thans wonend te Leiden op een proefschrift: „The geology of the Rosas-Terreseo area( Sulcis, South Sar- dinai)". Promotor: prof. dr. L. U. de Sitter. Mej. C. A. de Groot, geboren te Rotter dam en thans wonende te Leiden op een proefschrift „Een vergelijkend onderzoek omtrent de bruikbaarheid van de toetsen van het centrale prostaatgewicht en van de overiele ascorbinezuurdepletie voor de bepaling van luteineserend hormoon". Promotor was prof. dr. E. de Jong. Doctoraal Ned. recht: A. v. d. Ende (R'dam), W. L. Man A Hing (Suriname). Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal Fran se taal- en letterkunde mej. D. T. Grei- dams cum laude (Dedemsvaart). Doctoraal wijsbegeerte J. H. Olthuis (Halfweg) cum laude. Kandidaats rech ten F. T. de Graaf (Lisse). Nijmegen. Doctoraal notariële studie richting: P. G. M. Vinks (Tilburg). Nota rieel staatsexamen derde gedeelte: mevr. L. J. NioVader.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7