Telstar veranderde rigoreus voor duel tegen FC Twente DE OPSTELLINGEN mm M. DE VRIES leraar lichamelijke opvoeding: Volleybal is een van de moeilijkste sporten die ik ken Ongunstige omstandigheden voor vijflandenwedstrijd Okker trainde al Van SonGallisWilson en Van Wooning opgesteld JEUGDIG, ONERVAREN ELFTAL MOET GESCHOKTE VERTROUWEN HERSTELLEN Roda JC-RCH topwedstrijd in tweede divisie B Amateurelftal oefent tegen Westfalen W aterproblemen in nieuw bad in Den Bosch Nielsen afgedankt als tenniscoach in Spanje Sneeuw en strenge vorst in Oslo NS F koopt rechten van actuele sportfilms Anette van Zijl stuitte Trudy Groenman Regine Heitzer vergrootte haar voorsprong Ong Yok Hwa op kop in Zwolle 10 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 11 Nederlands amateurteam speelt in april en mei Post en Motta raakten ver achter in Milaan Australisch tennisteam voor Europese trip Clay tegen Terrell Jong leren Zwakke Mildenberger zegevierde op punten Tennistournee van Betty Stöve naar Amerika Hongaarse zwemmers door bond gestraft Van onze sportredactie) Radicaal zijn de beslissingen geweest bij Telstar. Regoureu is het elftal veran derd, dat eredivisiesucces moet behalen. Morgen zal een „new-look" elftal trach ten het geschokte vertrouwen, in een wed strijd tegen FC Twente, te herstellen. De Haarlemse tweede divisieclubs staan voor niet minder moeilijke opgaven. RCH krijgt op Kaalheide Roda JC als tegen stander en dat is hèt duel in de tweede divisie B. Limburgia, eveneens een ver eniging, die lonkt naar een plaats bij de bovenste drie, hetgeen recht geeft op automatische promotie, komt bij Haar lem op bezoek. EDO, gesterkt door het redelijke spel in de wedstrijd tegen RCH, gaat naar Vlaardingen om te spelen te gen een tegenstander, Fortuna, waarte gen Haarlem vorige week nog gelijk speelde. De stemming bij Telstar is, beïnvloed door de slechte resultaten van de laatste tijd, bepaald niet goed. De trainingen worden bezocht door spelers met een ma tig vertrouwen in de ontwikkeling. Mor gen wordt een kans gegeven aan jonge spelers, aan Van Son, Gallis en aan Bra ziliaan Wilson, maar ook aan Van Woo ning, de Haarlemmer, die in Telstars eredivisiebestaan nimmer een vaste plaats in het eerste kon veroveren. Verdwenen zijn o.a. Liptak, Kort, Brom en Althoff (echter door een blessure). Stuy is ook nog altijd geblesseerd. De opstelling van FC Twente is: Warringa, Vondeling, Ter Beek, De Vries en Hoomans, Plageman en Nemes, Roordink, Kohn, Ter Mors en Höher. Roda JC is bepaald niet gelukkig met de goedkeuring van Kaalheide als speel veld: het terrein was afgekeurd, maar door het storten van vele kubieke meters zand is Kaalheide weer bespeelbaar en (Van onze correspondent) Het voorlopig Nederlands zondagama- teurelftal, dat dinsdag in Enschede tegen Westfalen speelt, is als volgt samenge steld: Kuikens (AFC); Lagendijk (CVV), Herben (Heer), Lonnee (AFC), Stoter (Blerick); De Wit (ZVV), Bollen (Ajax); De Vos (Middelburg), Pahlplatz (Quick *20), Kuiper (SVW), Oldenburger (Em- men). De Nederlandse voetbalamateurs spe len in groep 3 van het toernooi om de Europese beker voor landenamateurteams tegen Oostenrijk en Engeland. De ontmoe ting met Oostenrijk is zaterdag 23 april op het terrein van de voetbalvereniging Schijndel in de gelijknamige plaats en de wedstrijd tegen Engeland wordt 21 mei in Deventer op het terrein van UD ge- speeld. Na de derde nacht van de zesdaagse in Milaan ziet de stand er als volgt uit: 1. Rudi AltigDancelli (Dld.-It.) 116 pnt.; 2. ZilioliVan Steenbergen (It.-Belg.) 50 5. op 1 ronde: RenzBaensch (Dld.-Austr.) pnt.; 3. RoggendorfOldenburg (Did.) 40 pnt.; 4. SevereynsKemper (Belg.) 36 pnt.; 108 pnt.; 6. FagginSecru (It.-Belg.) 97 pnt.; 7. PostMotta (Ned.-It.) 92 pnt. heeft Roda het prachtige terrein in Heer len waarop tijdelijk werd gespeeld, ver laten. Roda speelt de wedstrijd tegen RCH met de volgende elf spelers: Pin chers, Engelen, Mommerts, Fischer en Pfeiffer; Roemgens en Ederveen; Gillis sen, Louwers, Stevelmans en Gnielker. Roda speelde zondag niet, RCH deed dat wel, zoals bekend met 0-0 als resul taat tegen EDO. RCH veranderde de op stelling van het elftal niet. Roda is lijst aanvoerder in 2 B met twintig punten uit 13 wedstrijden. RCH speelde een wed strijd meer om hetzelfde puntentotaal te behalen. De doelcijfers zijn ook al bijna hetzelfde, Roda 27-12; RCH 27-15 en dan te bedenken, dat Den Bosch derde is met 19 punten uit 13 wedstrijden en doelcij fers 27-12. Limburgia is vierde op de ranglijst in 2B met achttien punten uit veertien wed strijden. Tegen Haarlem zullen de Lim burgers morgen een overwinning moeten behalen om de strijd met de koplopers te kunnen volhouden. Limburgia speelt in en tegen Haarlem met het volgend elf tal: Wings; Postuma, Stalman, Maas en Kloosterman; Van Munnecom en Van Tright; Jansen, Coolen, Maurits en Dor- mans. Haarlem liet voor deze wedstrijd Kruyer als linksbuiten en laat Jonker op de plaats van de gepasseerde Bosdijk spe len. EDO voelde weinig voor veranderingen in het elftal, dat zondag bepaald niet slecht speelde. Tegen Fortuna VI, dat vo rige week op eigen veld 1-1 tegen Haarlem speelde, werd EDO's formatie dan ook niet gewijzigd. Fortuna VI. voerde wel TELSTAR (thuis tegen FC Twente). Jense; Van Egmond, André, Van Son en Bakker; Van Wooning en Van Wijk; Clement, Gallis, Carlos en Wilson. RCH (uit tegen Roda JC): Van der Meeren; Croes, Nanai, Koning, Ho- nout; Fransz en Koers; Van Doesse- laar, Schuurman, Maslo en Meijer. HAARLEM (thuis tegen Limburgia): Bruns; Van Duffelen, Koster, Beren- dregt en J. Smit; Duyster en Wentink; A. Smit, Jonker, Couperus en Kruyer. EDO (uit tegen Fortuna VI.): Oos- terbaan; Van der Zon, Disselköter; Peters en Van der Putten; Nijman en Hup; Allart, Slisser, Koek en Breeu- wer. wijzigingen in het elftal uit. De opstelling van de Vlaardingers is: Van Horik; Kra mer, Baksteen, Robbemond en Brilleman; Van de Borden en Kuipers; Doesburg, Lazarevic, Blankenstein en Don. (Van onze correspondent) Het Brabantbad het overdekte zwembad in Den Bosch met zijn 50-me- ter baden, dat eind december voor het publiek werd opengesteld heeft in de maand januari 38.432 zwemlustigen ge trokken. Deze enorme toeloop had tot ge volg, dat het aanvankelijk zo heldere wa ter geleidelijk troebeler werd. Op advies van deskundigen werd daarom het chloor- gehalte verhoogd, maar hierdoor ontston den er weer andere moeilijkheden. Diver se zwemmers kregen hoestbuien, die soms met braakneigingen gepaard gingen. An deren klaagden over rode ogen en enkele bezoekers liepen, volgens hun zeggen, een kortstondige blindheid op. De toevoer van chloor is na al die klachten van giste ren af onmiddellijk stopgezet. Deskundigen van de Britse Imperial Chemical Indus tries zullen nu in Den Bosch een onder zoek instellen in de hoop, dat ze op korte termijn het water in de gewenste toe stand kunnen brengen. Mocht dit niet di rect lukken en zou het water, zoals het nu is, gevaar opleveren voor de volks gezondheid, dan zal het gemeentebestuur niet aarzelen het Brabantbad tijdelijk te sluiten. De Spaanse tennisfederatie heeft de Deen Kurt Nielsen afgedankt als coach van de Spaanse Davis Cup-ploeg. Ge poogd zal worden Andres Gimeno, een Spaanse prof van Kramer's tenniscircus, 1 als vervanger van Nielsen te engageren. De Australische tennisbond heeft zes spe lers en speelsters aangewezen voor het officiële touringteam dat o.m. zal deelne men aan de kampioenschappen van Wim bledon, Italië en de V.S. Het zijn Tony Ro che, Bill Bowrey, Ray Ruffels en Owen Davidson en de speelsters Kerry Melvil le en Karen Krantzcke. De cracks Roy Emerson, Fred Stolle en John Newcombe evenals Margaret Smith, Lesley Turner en Judy Tegart stel den zich niet beschikbaar voor de offi ciële ploeg. Zij zullen toestemming vra gen privé aan de grote tennisevenemen- ten van Europa en Amerika deel te ne men. Mnnnnnnnmiinnmn (Van onze sportredactie) „De volleybalsport is een hobby die mij vrijwel geheel in haar bezit heeft", zegt de heer De Vries uit IJmuiden. De heer De Vries is leraar in de lichamelijke op voeding aan de Prins Bemhard HBS te IJmuiden. Naast zijn dagelijkse scholaire beslommeringen heeft de 34-jarige Mink de Vries ook in de technische commissie van het district West I van de Nederlandse Volleybal Bond een coördinerende functie. Bovendien is hij sinds twee seizoenen trainer van de Haarlemse volleybal club die Raeckse, en traint op alle zaterdagmiddagen het Zaanse Stedenteam. „Volleybal(len) neemt mij vrijwel geheel in zijn bezit", zegt de IJmui- dense leraar in lichamelijke opvoeding, de heer Mink de Vries. Het is winter in Oslo. De Noorse hoofdstad gaat schuil onder een dik pak sneeuw, dat bij het uur in omvang toe neemt, en de thermometer staat ver on der het nulpunt. De schaatsenrijders die hier thans bijeen zijn voor de vijflan denwedstrijd Noorwegen-Zweden-Finland Rusland-Nederland in het Bisletstadion zien met sombere gezichten naar de dag van morgen, mede doordat de weersver wachting weinig verbetering zal brengen. Zij hadden zich zoveel voorgesteld van dit enige grote internationale treffen dit seizoen in het „mekka" van de schaats sport. Het keiharde ijs zal hen echter voor niet te onderschatten moeilijkheden plaatsen. Het wordt echter ondanks de weersom standigheden een krachtmeting op hoog niveau, waarvoor de vijf hoogst geno teerde schaatslanden van het moment hun beste rijders hebben afgevaardigd. Voor Nederland zullen op de 500 meter uitkomen: Ard Schenk, Rudie Liebrecht, Cees Verkerk, Peter Nottet, Frits Bart- ling en Jorrit Jorritsma, terwijl het kwar tet voor de 5000 meter bestaat uit Schenk, Verkerk, Liebrechts en Nottet. Na de prachtige eerste dagen in Oslo, waardoor de overgang van net reeds in lentestemming verkerende Inzeil, naar de Noorse hoofdstad slechts in kilometers kan worden uitgedrukt, heeft de weers- verslechtering ook onze landgenoten over vallen. Cees Verkerk klaagde vrijdagavond over keelpijn en ging met Anton Huiskes nog naar de dokter voor een medicijn. Overigens is de stemming in het Ne derlandse kamp opgewekt. Zelfs een Zweeds bericht waarin werd vermeld, dat de door Ard Schenk in Inzeil gemaakte wereldrecords niet zouden kunnen wor den erkend, daar de wedstrijden niet tij dig bij de ISU waren aangevraagd, kon deze niet drukken. Ard Schenk was slecht even teleurgesteld, maar zei lakoniek dat hij hieraan niet zo zwaar tilde „dan schaats ik nog maar een seconde snel ler"! Zijn vader nam echter alle vrees spoedig weg. Uit een gesprek met de heer Haesler, secretaris van de ISU bleek dat de wedstrijden van 't afgelopen weekein de in Inzeil reeds op 21 december per brief bij de internationale schaats unie waren aangevraagd. Sven Laftman, de president van de ISU, heeft in Deventer de heer Schwabl, de voorzitter van de Duitse schaatsbond, nog eens toestemming gegeven, waarbij Jan Charisius aanwezig was. „Ik kan er op zweren en dat doe ikzei de Friese schaatsleider. Er schijnt dus geen vuiltje aan de lucht. De loting voor de 500 en 5000 meter van de vijflandenwedstrijd, die dit weekeinde in Oslo zal worden gehouden, is als volgt: 500 meter: eerste rit: Sandler (Zw)- Moe (Noor), tweede rit: Hoeglin (Zw)- Antsson (Rusl), derde rit: Hietala (Finl)- Stiansen (Noor), vierde rit: Launonen (Finl)-Verkerk (Ned), vijfde rit: Hani- nen (Finl)-Kositsjkin (Rusl), zesde rit: Ivar Nilsson (Zw)-Schenk (Ned), zevende rit: Jonny Nilsson (Zw)-Haninen (Finl), achtste rit: Kaplan (Rusl)-Maier (Noor), negende rit( Liebrechts (Ned)-Guttorm- sen (Noor), tiende rit: Matusevich (Rusl)- Nottet (Ned), elfde rit: Johansson (Zw)- Guljajev (Rusl), twaalfde rit: Jorritsma (Ned)-Tsjagin (Rusl), dertiende rit: Bart- ling (Ned)-Groenvold (Noor), veertiende rit: Tveter (Noor)-Jokinen (Finl), vijf tiende rit: Koskinen (Finl)-Holmgren (Zw). 5.000 meter: eerste rit: Halinen-Ko- sitsjkin, tweede rit: Hietala-Guttormsen, derde rit: Maier-Sandler, vierde rit: Sti- ansen-Kaplan, vijfde rit: Liebrechts- Hoeglin, zesde rit: Schenk-Antsson, ze vende rit: Nottet-Haninen, achtste rit: Ivar Nilsson-Matusevich, negende rit: Launonen-Jonny Nilsson, tiende rit: Ver kerk-Moe. Op de 500 en 1500 meter starten voor elk land zes rijders, op de 5.000 vier en op de 10.000 meter drie. Het ziet er naar uit dat er toch een gevecht gaat komen om de wereldtitel in het zwaargewicht tussen Cassius Clay en Ernie Terrell. De promotors in Chicago hebben het gevecht vastgesteld op 29 maart of 19 april. In zijn smaakvol ingerichte flat aan de Linnaeusstraat te IJmuiden vertelt hij daarover met een rustige zelfverzekerd heid voortspruitend uit zijn wetenschap pelijk onderlegd zijn op dit gebied. „Vol leybal is een van de moeilijkste sporten die ik ken", zegt hij peinzend. „Het is namelijk de enige sport voor zover ik kan nagaan, waarbij de techniek, dus de uitvoering van het spel, permanent wordt beoordeeld door de scheidsrechter. De techniek is dus het alternatief van slagen of zakken. Wil het dus slagen zijn dan is het voor de trainer zaak om, naast een behoorlijke dosis conditie natuurlijk, het accent vooral op die techniek te leg gen. Gelukkig wordt dat in Nederland de laatste jaren ingezien en gaan we geleide lijk naar een Betere kwaliteit van het spelpeil. Dit slaat vooral op het top- volleybal in Nederland. In de afdelingen wordt hier veel te weinig aandacht aan besteed". De heer De Vries zucht. Hier is hij aan gekomen op een van zijn stokpaardjes, die hij dan ook vurig berijdt. „Vooral in ons district, West 1 dus, zijn er veel te wei nig trainers die inzien waarom de tech niek van het volleyballen zo belangrijk is. Techniek, die niet alleen bestaat uit het spelen van de bal met de vingers maar waaronder ook valt het wendbaar heidsvermogen, het verplaatsingsvermo gen en inzicht in het slagenmateriaal, is de enige basis waarop de volleybalsport is gebaseerd. Daarnaast is taktisch in zicht natuurlijk ook niet te ontberen. Vooral op het laatste gebied is voor de zogenaamde spelleiders een grote taak weggelegd. We missen in ons district de ze spelleiders. En dat is in het geheel niet nodig. Als je bij de Bond zo'n spel leidercursus aanvraagt krijg je hem zo. Ik vind zo'n cursus noodzakelijk om tot een hoger spelpeil te komen. De eis die hierbij mag worden gesteld is dat een spelleider die de cursus verzorgt we tenschappelijk onderlegd is. Het gevolg is dan dat het kader in het algemeen be ter wordt en daarmee dus de volleybal sport". Vakmensen moeten er meer en meer komen om het spelpeil omhoog te brengen meent de heer De Vries dus. Het is na tuurlijk duidelijk dat er ook goed mate riaal aanwezig moet zijn om tot dat ho gere prestatieniveau te komen." Men moet de sport jong leren", zegt hij daarop. Je maakt de spelers dan mee in hun groei periode en weet wat je aan ze hebt. Zo gauw je ziet dat er geen vooruitgang meer in zit moet je of deze spers laten schieten of zelf weggaan. Een andere trainer kan dan misschien nog iets bereiken doordat hij er een andere aanspreek- en werk methode op na houdt of iets dergelijks". De heer De Vries heeft in' 'n korte span ne tijds diverse clubs onder zijn hoede gehad. VCIJ trainde hij twee jaar en bracht het herenteam naar de overgangs klasse. Ook Smash uit Castricum train de hij twee jaar waarna hij zijn schreden naar de Zaanstreek richtte. Hij beland de bij De Molenwiek en heeft nu nog al tijd het Zaanse Stedenteam, een selec- tiegroep uit de Zaanstreek, onder han den. Momenteel is de heer De Vries ook trai ner van de eerste teams van die Rack- se. Zijn vrouw speelt zelf in het eerste damesteam van deze vereniging. De heer De Vries, afkomstig uit 't Friese Ferwer- da, heeft nog vele ambities op het ge bied van zijn sport. Vooral in de techni sche commissie van het district waarin hij zetelt bespreekt hij zijn plannen en bestudeert hij de mogelijkheden daarvan. Het eerste resultaat is dat op 26 februari in de Hugo de Groot-ULO te IJmuiden een kaderdag zal worden gehouden voor het technische kader uit geheel Noord- Holland. Hans Maas, de bekende trainer van HVS zal een causerie houden over de techniek van het volleybal. „Dat zal de eerste stap zijn op weg naar een meer wetenschappelijke vormgeving in het vol leybal en die zal er dan zeker toe gaan bijdragen dat de volleybalsport, in ons district in de eerste plaats, naar een ho ger peil zal worden gebracht", zegt de heer De Vries weelbekenend". Het bestuur van de Nederlandse Sport federatie heeft besloten de vertoningsrech ten aan te kopen van het filmmateriaal, dat door Polygoon/Profilti tijdens de Europese kampioenschappen in het hard rijden op de schaats, op 22 en 23 januari in Deventer gehouden, is opgenomen ten einde hiervan een 16 mm zwart-wit-film met een vertoningsduur van 25 tot 30 mi nuten te vervaardigen. De filmdienst van de NSF zal uit dit materiaal de film mon teren; bovendien ligt het in de bedoeling de opnamen van een nasynchronisatie te voorzien. Begin maart hoopt men deze actuele sportfilm voor vertoning bij de sportverenigingen gereed te hebben. Voorts heeft het bestuur van de NSF het besluit genomen negen sporttechnische films, waarvan de produktie berustte bi; het Japans Olympisch Comité, aan te kopen. In deze Olympische films is het accent gelegd op de technische aspecten van zwemmen, waterpolo, volleybal, judo hockey, basketbal, wielrennen en kano varen. De Europese kampioen in het zwaarge wicht Karl Mildenberger (89,3 kg) be haalde donderdag voor 12.600 toeschou wers in de uitverkochte Frankfurter Fest halle een puntenzege op de Amerikaan Eddie Machen (87,4 kg). Het was een teleurstellende wedstrijd. Pas in de laat ste van de tien ronden had de Europese kampioen enig voordeel. (Van onze sportredactie) In de Pellikaan-sporthal in Tilburg heb- ben Tom Okker en Jan Hajer gister avond voor de eerste maal sinds lange tijd weer eens samen getraind. Okker, als militair gelegerd in Vught, en Hajer, woonachtig in Eindhoven zullen voortaan regelmatig bijeen zijn in de sporthal van de oud-voetbalinternational en aannemer H- Pellikaan. Hajer oefende al geruime tijd in deze sporthal. Okker heeft thans ook van zijn militaire superieuren toe stemming gekregen om regelmatig te trainen. Zoals bekend is Okker dinsdag voor eerste oefening opgekomen. Trainer van de beide tennisspelers, is Joop de Mos. De Groningse Trudy Groenman is vrij dag in Bloemfontein uitgeschakeld in de halve finales van het toernooi om de ten niskampioenschappen van Oranje Vrij staat. Zij verloor van de sterke Zuidafri- kaanse Anette van Zijl met 6-3, 6-4. Tru dy had haar een dag eerder bij de stand 0-2 in de eerste set door de regen afge broken partij tegen de Engelse Pat Waik- den gewonnen. De beide speelsters speelden slechts een set. De Groningse slaagde erin die met 9-7 te winnen. In de finale van het damesenkelspel c-ntmoet Anette van Zijl de Franse t.opspeelster Frangoise Durr, die de Zuidafrikaanse Delport met 6-2, 6-1 klopte. De Rotterdamse tennisspeelster Betty Stöve gaat op uitnodiging deelnemen aan een aantal toernooien van het Florida- Caraibische circuit. Zij vertrekt op 11 februari en begint haar trip door Ameri ka met de indoorkampioenschappen van de Verenigde Staten in Boston, waar zij het vorig jaar won van ex-Wimbledon- kampioene Karen Susman-Hantze. Da trip van Stöve ziet er als volgt uit: Bos ton: 14-20 februari; Tampa (Florida): 21- 27 februari; Willemstad (Curagao) 28 fe- bruari-6 maart; Barranquilla (Columbia) 7-13 maart; Caracas (Venezuela): 14-20 maart; Mexico City: 21-27 maart; San Juan (Porto Rico): 28 maart-3 april; Sint Petersburg (Florida): 4-11 april. Na de vrijdag afgesloten verplichte fi guren heeft de Oostenrijkse Regine Heit zer de leiding in het klassement van de strijd om de Europese kunstrijtitel voor dames, die in Bratislava gehouden wordt. Zij heeft de voorsprong op de Engelse Diana Clifton Peach nog vergroot. De der de plaats van de Frangaise Nicole Hassler wordt bedreigd door de verrassend goed rijdende Oostduitse Gabrieke Syfert. De stand is: 11. Regine Heitzer (Oost.) pL cijfer 9 1227.4 pnt., 2. Diana Clifton Peach (Eng.) 20.5 1163.1, 3. Nicole Hassler (Fr.) 29.5 1148.1, 4. Gabrielle Syfert (O. Did.) 37 133.5. De drie leden van de Hongaarse Zwem- bond, die verleden week werden betrapt bij deviezensmokkel, toen zij de grens tussen Hongarije en Oostenrijk over schreden op weg naar de wedstrijden in Bremen, zijn gisteren door de Hongaarse Zwembond gestraft. Gyoergy Kosztolan- cy werd geschorst tot 31 december, de Hongaarse vrije-slagtroef Judith Turoczy werd tot 31 juli uitgesloten van deelne ming aan internationale wedstrijden en Laszlo Csaba kreeg een waarschuwing. Judith Turoczy en Laszlo Csaba zullen dus wel kunnen uitkomen bij de Europese kampioenschappen, die inaugustus in Utrecht worden gehouden. De uitslagen van de partijen uit de 6e ronde van het internationaal schaaktoer nooi in Zwolle luiden: Zesde ronde: Schoonderbeek (Ned.) Ong Yok Hwa remise; Te Velde (Ned.) Bobotsov (Buig.) 0-1; Ostojic (Joegosl.)— Van der Weide (Ned.) 1-0; Rellstab (W-Dld.) Gaprindasvili (Rusl.) remise; Visser (Ned.)—Weisz (W.-Dld.) 0-1. Na zes ronden heeft Ong Yok Hwa de leiding met vijf punten voor Bobotsov met 4>/i pnt. De derde plaats delen Gaprindavili. Van der Weide en Ostojic met 31/» pnt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11