9 tv r n Het chanson was al vroeg haar grote hartstocht DE IN DE KOMENDE WEEK 1 Mal ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 Erbij W 17 dinsdag 2 a t erda zaterdag 2 nonda m.aatidag J zondag 2 mp® maandag 2 woensdag dinsdag 1 woensdag 2 donderdag donderdag vrijdag 1 vrijdag 2 Haar stem is ongekunsteld en jong. Ze zingt met een oprechte blijheid en intensiteit. Het is geen geraffi neerde vedette die haar chansons, haar songs, haar liedjes, laat horen. Wel een consciëntieus en stijlvol zangeresje. Ze is expressief en haar zang boeit omdat het karakter heeft. De naam van het zangeresje: Marie Laforêt. Marie Laforêt MARIE LAFORêT werd in juni 1940 ge boren in Périgord in de omgeving van Bor deaux. Ze heette toen Marie-Thérèse (Maité) Doumenach. Ze groeide op in een streng bur gerlijk milieu. Haar jeugd verliep langs scherp afgebakende paden. Studeren was hoofdzaak. Ze kón studeren op de middelbare school bleek zij een be gaafd leerlinge te zijn. Op haar zestiende behaalde zij haar einddiploma lyceum met het predikaat „uitmuntend." Op aanraden van haar ouders zou ze aan de universiteit Spaans en filosofie gaan stu deren. Juist in die periode ontdekte zij haar nieuwe liefhebberijhet chanson. Iedere vrije minuut bracht zij in haar ka mer door, zij zong een repertoire van melan- chonieke liedjes en ballades. Zij begeleidde zichzelf op de gitaar. Marie zou evenwel eerst voor de jilm worden ontdekt. Op aanraden van haar zusje deed zij mee aan een talen tenjacht. Verlegen verscheen zij in haar witte japon voor de jury en een zaal vol mensen. De plankenkoorts bleek van korte duur. Met beheerste stem declameerde zij een gedeelte uit het klassieke stuk „Athalie." Met een aangeboren gemak, zeker heid en gevoelskracht legde zij een prove af van haar begaafdheid. Ze deed het zo indrukwekkend dat ze behalve de eerste prijs ook nog een tweetal filmcontracten kreeg. Er werd een kapitaal besteed om de naam van het meisje er bij het publiek in te brengen. Zo verscheen haar ge zicht meer dan levensgroot op de re clameborden van vier bij vijf meter tijdens het filmfestival' van Cannes. Voor het internationale filmforum was Marie al een beroemdheid voordat er nog maar een metertje film was ge draaid. En toen kwamen de films als: Plein soleil, Saint-Tropez blues, Levia than en La chasse a l'homme. Tussen deze rolprenten door heeft de carrière van Marie als zangeres een ge weldige vlucht genomen. Ze verdient haar populariteit. De laatste tijd ook heeft ze zich toegelegd op de folksong. Ze heeft een gulden middenweg ge vonden tussen dit genre en het chan son (La playa, Katy cruelle, Viens sur la montagne) en in haar bewerkingen van diverse Bob Dylan-songs. (Discografie: 1 single; 9 e.p.'s; 2 langspeelplaten. Label: Festival Re cords). VWVVrtAAAAAArtAAArtAA/WVVWVVWWWWWVWVVWWIIVVWWWWWWVVVVWWWVWWVWVWWWWWVWWtAAA WWWAWWWWWWWWWWWWWWWWMWWWW Titel: De koninklijke hervormer. Ver volgens wat cabaretachtig vermaak met Huub Matron, Roland Wagter jr., en Dorien Mijksenaar. De Brandpunt- redaktie trekt dan naar Den Haag voor „Vanavond in Nieuwspoort." De avond eindigt met de cursus „Samen leven, nu en morgen". Ktf'r v. Voor vanmiddag staan op het pro gramma: Onder de loep, Achter het stuur en Swiebertje, waarmee we dan weer door de vaste rubrieken heen zijn. De meeste belangstelling voor van avond zal wel uitgaan naar het Neder lands Songfestival. De vijf voorrondes zijn achter de rug; nu zal worden uit gemaakt wie van de vijf (Helen Shep herd, Milly Scott, Piet Sybrandy, Bob Bouber of The Luckerries in maart naar Luxemburg mag. Verder is er vroeg in de avond nog Geor ge Noordhoff's populair wetenschappe lijke rubriek „Waarom? Daarom?", de serie „Petticoat Junction" en de tele visiewedstrijd „Interland" tussen ons land en België. Vanavond komen Val- kenswaard en Tienen tegen elkaar uit. Aan het eind van de avond de ru briek Attentie en een verslag van de Europese kampioenschappen kunstrij- den op de schaats voor dames. Twee buienlandse filmseries van de VARA, gevolgd door het pro gramma van Mies Bouman: Mies en scène. Mies ontvangt weer ver schillende gasten; Wim Jongbloed en z'n combo verzorgen de muziek. Wat de filmseries betreft: eerst de laatste aflevering van de zaak Salinger. Nee, geen afscheid van Tim Frazer, want hij begint weer een nieuw avontuur. Na Frazer de slimme advocaat Da niel O'Brien. Hij zit in deze aflevering in grote moeilijkheden. Een van zijn cliënten namelijk rijdt een scheve schaats, direct nadat hij uit de ge vangenis is ontslagen. De man heeft zes jaar moeten opknappen wegens roof. Het geld waar het om begonnen is, is echter nooit gevonden. Dus zit- De Amerikaanse zanger Don Paulin is gast in de Haarlemse Waag (woens- dag-1). ten allerlei instanties hem op de hielen als hij weer vrij is. Het gaat om een bedrag van ruim 100.000 dollar; een zware opgaaf. Uiteraard moet O'Brien weer proberen het zaakje recht te pra ten. In de middaguren wordt er een kerk dienst uit de Ned. Hervormde kerk in Wilp uitgezonden. De avond begint zo als gebruikelijk met Woord voor Woord de Jetsons nemen over, verder is er vóór het nieuws een documentaire over de Bantoekerken in Zuid-Afrika. De pro- duktie hebben Henk Biersteker en Ben van Kaam. Na het nieuws wordt weer Sport in Beeld uitgezonden en vervol gens de Kunstgrepen van Pierre Jans sen. Dan even de schijnwerpers op Jo- han Kaart, die een halve eeuw aan het toneel is. Hij speelde tientallen rol len in kluchten, ernstige stukken, de serie Potasch en Perlemoer, de musi cal. Dit programma moet plaats maken voor een thriller: „De waarheid, niets dan de waarheid" van Philip Mackie. Johan Kaart speelt een van de rollen. In het stuk wordt de vraag gesteld: Is er wel een moord gepleegd? Als het stuk is opgelost volgt Avro's danstest '66. een Rus die volgens zijn zeggen 160 jaar is. Tot slot van de avond een re portage van gedeelten van de strijd om de wereldtitel bobsleeën in Cortina d'Ampezzo. Klaas Vaak, Stan Laurel en Oliver Hardy openen de avond. Daarna Open baar Kunstbezit met als onderwerp het Utrechts Psalter omstreeks 830. Terug naar de tegenwoordige tijd met Flipper. Het AVRO-programma begint met „Safari" van het echtpaar Michaela en Armand Denis, dat bij de Indianen op bezoek is geweest. Hierna de twee de aflevering van „De lange hete zo mer", de televisieserie naar de gelijk namige roman van William Faulkner. In deze aflevering de ontmoeting tus sen Ben Quick die naar French- mans Bend is gekomen omdat hij een boerderij heeft gekocht en Clara Varner, de mooie dochter van de heer ser van de stad. Hierna een socio-dra- ma, geschreven door Otto Dijk, dat de problematiek van de overgangsjaren zowel bij vrouwen als bij mannen be handelt. Na de serie „Dichterbij" ten slotte de zesdaagse van Milaan. De presentatie heeft Koen Verhoef, die on dermeer een gesprek zal hebben met de Nederlandse wielrenner Peter Post. mmK Na een korte Sport in Beeld en. een herhaling van de Engelse lessen, een tekenfilm en de serie „Het geheim van de oude molen", het korte nieuws en de serie „De Zweedse gouvernante", komen de Virginians. Vanavond: „Een keten van leugens". Een knappe jonge dame speelt de hoofdrol. Ze koopt een groot huis en wil een ranche gaan ex ploiteren. Het ziet er heel wat onschul diger uit dan het in werkelijkheid is. The Virginians zien al gauw dat de dame vast blijkt te zitten aan „een keten van leugens". Aan een tweede Sport in Beeld gaat een Russische film vooraf over het leven van Moeslimov, Na hem het nieuws en de politieke zendtijd. Johan Blansjaar heeft een film gemaakt over de Deltawerken. Hij laat zien hoe het werk gevorderd is. De hoofdfilm van deze avond is van Wolfgang Staudte: „In naam van het onrecht". Hoofdpersoon is de officier van justitie dr. Schramm, die tijdens de oorlog lid van een Duitse krijgsraad te velde is geweest. Hij is na 1945 een achtenswaardig man geworden, een heerser slechts in zijn eigen ge zin. Maar dan ontmoet hij plotseling de man die hij even voor de capitulatie van de Duitse troepen ter dood heeft veroordeeld wegens diefstal van choco lade. De veroordeelde wist evenwel bij een luchtaanval te ontkomen. En dan staan ze weer tegenover elkaar.de grote rechter en de kleine man. Scène uit de film „De willoze", die de verslaving aan verdovende middelen als thema heeft (woensdag-2). Voor de kinderen is er een middag programma; vroeg in de avond de Te- leac. Vanaf zeven uur weer de norma le gang van zaken. Ondermeer de Franse lessen, de Beverly Hillbillies en na het Journaal een programma van volksliedjes uit de Haarlemse Waagta- verne. Cobi Schreier ontvangt weer de Amerikaanse volkszanger Don Paulin. Nico van Vliet komt dan voor de ca mera met zijn „Plus Minus" waarin de mening van een aantal in ons land woonachtige buitenlanders wordt ge vraagd. Een muzikaal einde met Con nie van den Bos. Zij ontvangt in haar show ondermeer het Leedy Trio. De Antwoordman beantwoordt in het NCRV-programma vragen van kijkers. Als dat achter de rug is komt rekruut Will Stockdale weer opdraven met een mal avontuur. In Hullabaloo worden verschillende artiesten ontvangen als Brenda Lee en The Hollies. De avond krijgt een rustiger voorzetting met Jan van Hillo die gaat praten met boekdrukkers. Twee collega's die onder de titel Wijzer Worden vertellen over hun vak van vroeger en nu. Tenslotte nog Attentie en de Dagsluiting. 'mk Voor de scholen is er 's morgens te levisie. Tussen zeven en acht 's avonds Klaas Vaak, het Journaal voor ge hoorgestoorden en de Engelse lessen. Na het Journaal de serie Stadhuis op Stelten en vervolgens een Engelse do cumentaire over de Sjah van Perzië. ■mm Het VARA-programma begint weer met een Tim Frazer-aflevering. Ver volgens Achter het Nieuws en tenslot te de film „De willoze", een rolprent over de verslaafdheid aan verdovende middelen. Don Murray en Eva Marie Saint spelen er de hoofdrollen in. Het is het verhaal over een jongeman die naar Korea wordt gestuurd. Hij raakt in krijgsgevangenschap en gedraagt zich als een held. De beproevingen in het kamp laten echter onuitwisbare sporen achter. Met morfine-injecties moet hij van zijn angstvisioenen wor den verlost. Hij wordt een verslaafde die alles opoffert. Zijn carrière gaat kapot, zijn huwelijk loopt spaak, zijn familie wordt meegesleurd in het on geluk... Uiteindelijk blijkt er toch nog kans op redding. De middag is zoals gebruikelijk voor de vrouw. In de vroege voor avond de Teleac-cursus Pech onder weg. In het avondprogramma onder meer het jeugd- en regionaal Journaal, de Lucille Ball-show en na het Jour naal met Henk Teeuw „Mensen Kij ken". Dan de korte, Nederlandse film „Jongens, jongens... wat een meid" van Wim de la Parra. Medespelenden o.a. Shireen Strooker Yoka Berretty, Joop Admiraal, Philip Mechanicus en Henk van Ulsen. Het is een kolder- verhaal rond een meisje dat gaat auto rijden. Dan krijgen we te zien het Leidseplein en het circuit van Zand- voort. Vervolgens de eenacter „De droom van Amerika" van Edward Al- bee. Het is een kritisch onderzoek van het Amerikaanse leven, een aanval op het vervangen van kunstmatig in het leven geroepen waarden. Verder een veroordeling van de zelfgenoegzaam heid, de wreedheid en de leegheid. De toneelgroep Studio is met de opvoe ring belast. Tot slot van de avond is er Verkenning en Herkenning. De KRO brengt eerst de Ronnie To- ber-show. Ronnie Tober is de Neder landse Amerikaan die een paar jaar ge leden weer naar zijn geboorteland kwam. Inmiddels trad hij op voor ra dio en televisie, de Slees wijk revue en maakte platen. Hij ontvangt in zijn show onder meer Thérèse Steinmetz, Roland Wagter jr., Bueno de Mesquita, Leo Unger en Lulu Varekamp. Hierna de derde documentaire van Thilo Koch over Zuid-Amerika, Hazel, de vrolijke huishoudster, gaat vervolgens met va kantie. Onze man in Parijs sluit de avond. In de ochtenduren is er schooltelevi sie (herhalingen). Voor de avond onder meer Fanclub met als gasten Donovan, Annette Rocco, Claude Frangois. Na het Journaal en Achter het Nieuws de serie César en Cléo en vervolgens „Enigma". Het verhaal gaat over een schilderij waarvoor pogingen worden gedaan het van eigenaar te verwisse len. Na de humor de satire in „Zo is het Het sluitstuk van de avond is een gesprek door de journalist W. L. Brugsma met de hoofdredacteur van „Der Spiegel": Rudolph Augstein. -j. V In het NCRV-programma eerst Die ren Kijken waarna het Litterair Kijk- DE ZESDE langspeelplaat van Barbra Streisand is uit. „My name is Barbra, two.kan aan haar dis cografie worden toegevoegd. En dat is heel kort nadat „My name is Barbra", haar vijfde, uitkwam. Noodzakelijk nog veel, of meer, over deze Amerikaanse zangeres te vertellen? Mijns inziens niet. De prachtige carrière van dit feno meen hebben al zoveel pennen ge ïnspireerd. Ook deze langspeelplaat is weer een boeiende belevenis. ZE BEGINT met „He touched me" uit „Drat! The cat!", waarna „The shadow of your smile" uit „The Sand piper". Verder het bekoorlijke „I got plenty of nothing" en het geestige „Second hand Rose", dat inmiddels een populair liedje is geworden. Op kant twee onder meer: The kind of man a woman needs, All that I want, Where's that rainbow, No more songs for me en een medley van zeven lied jes. Het is een kostelijke plaat waarop een bundeling van scherts, dynamiek, geestigheid, ondeugendheid en teder heid samengaan. (CBS 62.603). NOG EVEN een goed woord, een heel goed woord, over de langspeel plaat waarop de originele versie van „The sound of music". Men weet: de musical die momenteel in ons land als film te zien is. Hoofdrolspeelster is de actrice-zangeres Julie Andrews, steeds weer top-ster in wat zij ook op artis tiek gebied doet. Naast de voortref felijke en charmante zang van Julie staat hoofdrolspeler Christopher Plum- mer, verder een allerliefst kinderkoor en natuurlijk een koor van volwasse nen. De muziek is, zoals men zich zal herinneren, van Rodgers en Hammer- Barbra Streisand in „Second hand Rose" van de l.p. „My name is Bar bra, two. stein II, namen die borg staan voor goede muziek. Deze langspeelplaat mag zeker de musicalliefhebber niet verge ten te kopen. (RCA Victor LOP 2.005). Henny Schoute ^VWVVVVVVVWWVfWinAIWUVVWUVV\fWWWVVVV\AAAAA schrift. Vervolgens de derde aflevering van „Koningsgambiet", die een beeld geeft van een roerige periode uit de geschiedenis van het Britse vorsten huis. Vanavond „Rebellie uit het Noor den". Lord Bolingbroke is Hendrik IV geworden, maar hij wordt voortdurend bedreigd, vooral door zijn vroegere me destrijders omdat zij zich niet voldoen de beloond achten voor hun bijstand. De prins van Wales en Sir John Fal- staff duiken op en maken met hun roof tochten het bloed van de koning aan het koken. Attentie en de Dagsluiting volgen ten slotte nog na deze BBC-se rie. Claude Francois in Fanclub (vrijdag-1).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17