Een avondje naar de torren-races I w Leven met 2 miljoen schelpen 4 Torrenclubs Emigrant bouwde boot in kamer ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 Erbij 5»W£R^ Wilt u voor 1 jaar een Amerikaanse zoon of dochter WW 'li **-'* - WAAR EEN HUISVROUW in Nederland waarschijnlijk nooit ge noegen mee zou nemen, dat blijkt in den vreemde geen bezwaar op te leveren: een boot bouwen in de huiskamer. De Nederlandse tim merman Dik van Duyn, die naar Nieuw-Zeeland is geëmigreerd, heeft in de voorkamer van zijn (houten) woning in Dnedin al daar een kajuit jacht je van zesen- eenhalve meter gebouwd. Langer kon de boot niet worden want de voorkamer was niet groter. Dik van Duyn deed er acht maanden over, maar nu heeft hij dan ook een boot, waarmee hij voor de dag kan komen. Bef KfT' Keverwedrennen op miniatuur- racebanen bestaan in Engeland al sinds 1955. Tot voor kort lei den de clubs die zich niet deze „indoorsport" bezighielden een tamelijk noodlijdend bestaan. De laatste jaren echter heeft de „rentor" plotseling een grote populariteit veroverd en rijzen de torrenclubs overal als padde stoelen uit de grond. Een lande lijke organisatie is er al, een na tionaal kampioenschap zal niet lang meer op zich laten wachten „HET SPIJT MIJ BIJZONDER", zegt de heer Nohhy Hall uit de Engelse plaats Evesham. Het spijt me, maar dit dier kan ik niet toelaten. Wij moeten de sport zuiver houden. Kakkerlakken kunnen dus niet meedoen. Het enige insekt dat wij kunnen laten deelnemen is de zwarte Engelse tor." DIE OPMERKING zal u wellicht absurd in de oren klinken, maar wij verzekeren u dat het de spreker ernst was, heilige ernst bijna. En op tal van plaatsen in Engeland zijn diezelfde avond vele van dergelijke opmerkingen gemaakt. Want torren-races zijn de grote rage in Groot-Brittannië en bijna wekelijks komen er nieuwe clubs en „renbanen" bij. „ONZE CLUB bestaat binnenkort tien jaar", onthult de heer George Wheeler, die als officieel erkend star ter voor de keverwedrennen fungeert. We hebben al die tijd een voldoend aantal actieve leden gehad, maar u weet hoe dat gaat. Na een tijdje gaat voor velen het nieuwtje eraf, of zij krijgen andere interessen. Dan blijven ze weg en laten de club in de steek. De laatste paar jaar is ons ledental echter gestadig gestegen en zo is het ook elders in dit land gegaan. Bijna elke stad van enige omvang heeft nu haar eigen torrenraces en ook op het platteland worden steeds meer torrenclubs opgericht. Dat is alles nogal plotseling gegaan en ik weet er echt geen verklaring voor. Wel weet ik, dat wij bijna zonder uitzon- Dit schooljaar leert een aantal Ame rikaanse middelbare scholieren hoe boerekool met worst smaakt en wat het Delta plan is. Zij zijn gastvrij op genomen door „hun" Nederlandse fa milies, die deze tijdelijke gezinsuit breiding een belevenis vinden. Eind juni komt een nieuwe groep „Highschool"-leerlingen aan in Rotter dam. Een deel van hen zal in de twee zomermaanden Nederland leren ken nen. De overigen blijven hier een jaar en zullen een middelbare school be zoeken. De grootte van de groep hangt af van de Nederlandse gastvrijheid. De American Field Service in Nederland, die deze uitwisseling organiseert, zoekt een zo groot mogelijk aantal geschik te gezinnen, die hun huis open willen stellen voor een tijdelijke zoon of doch ter. De American Field Service, in de twee wereldoorlogen een vrijwillige ambulancedienst, hoopt door middel van haar jongerenuitwisselingspro- gramma's het begrip tussen de volken te bevorderen. Zij heeft kantoren in een zestigtal landen en onderhoudt een nauw contact met haar deelne mers. De eisen waaraan een Nederlandse gastfamilie moet voldoen zijn de vol gende: zij moet het doel van het pro gramma onderschrijven; één gezinslid moet Engels spreken. Bij voorkeur dient een zoon of dochter van gelijke leeftijd als de Amerikaan (16 tot 18 jaar), gedurende het verblijf aanwezig te zijn. De financiële positie van de familie is niet van belang, evenmin is een eigen kamer voor de pleegzoon of dochter vereist. Van de gastfamilies wordt niet ver wacht dat zij kostbare uitstapjes orga niseren. Het doel van het verblijf is immers het dagelijks leven te leren kennen. De jongen of het meisje wil geen gast zijn, maar zoon of dochter met de daaraan verbonden rechten en plichten. Het behoeft geen betoog dat het opnemen van een extra gezinslid voor het gezin en speciaal voor de eventuele leeftijdsgenoot een unieke ervaring is. Daarnaast blijken langdu rige vriendschapsbanden steeds weer uit deze internationale kennismaking voort te vloeien. Indien u belang stelt in deze vorm van tijdelijke gezinsuitbreiding (voor twee maanden of voor een jaar) kunt u tot 1 maart nadere inlichtingen ver krijgen en een aanmeldingsformulier aanvragen bij: American Field Servi ce. Nieuwe Spiegelstraat 56. Amster dam. Telefoon 020-220916. dering fervente dierenvrienden, of als u dat liever wilt: insektenliefhebbers zijn. Kevers en torren zijn veel intel ligenter dan de meeste leken denken. Zij zijn bijzonder speels en houden er van, eikaars krachten te meten in een sportieve strijd. En waarom zou men alleen belangstellen in paarden- en windhondenrennen, als torrenraces ze ker even opwindend blijken? Boven dien: men kan ze uitstekend africhten als men de speciale trainingsmetho den kent. Dat geldt vooral voor de in heemse zwarte tor, de enige soort waarmee wij racen. Wij zijn natuur lijk aangesloten bij de National Beetle Club, onze landelijke organisatie. Die stelt strenge normen en voorschriften. De racebanen moeten precies één yard (91,44 cm) lang zijn. Da's een heel eind voor een tor, als u begrijpt wat ik bedoel. De baan heeft een licht- geruwd oppervlak, opdat de torren niet zullen wegglijden. De opstaande kanten zijn van spiegelglad materiaal. Als een deelnemer er de brui aan geeft en de baan probeert te verlaten, dan kan hij dat niet. omdat zijn poten geen houvast hebben op die gladde kanten. Hij moet dus wel doorlopen naar de finish." DE TORRENCLUB in Evesham telt momenteel 47 leden. Het is de enige ter plaatse, want Evesham is geen grote stad. Maar in steden als b.v. Birmingham kent men vele (met name 8 officiële en zeker 20 niet-geregistreer- de) clubs, die regelmatig onderlinge wedstrijden houden. Tot regionale of landelijke competities is men nog niet gekomen, maar dat zal niet lang meer duren. Huil, Londen en Edinburgh voe ren daarover al een levendige corres pondentie en ook een soort van ruil handel in kampioenstorren en hun na-, komelingen. DE RACE die wij als gast mochten bijwonen, had plaats in het Star hotel in Evesham. Het was een belangrijke ontmoeting want er stond een felbe geerde trofee op het spel: de Chal lenge Cup, een enorme zilveren beker, uitgeloofd door de eerste voorzitter van de vereniging die inmiddels het lijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. Eerst moesten de deelnemers gecon troleerd worden op ras, grootte en con ditie. Gewonde torren mogen niet mee lopen, doping is gelukkig nog onbekend Nobby Hall, plaatselijke keverexpert, verrichtte de keuring. Hij bekeek elk diertje omstandig met een oogloep en noteerde hun namen en leeftijden in een groot register. „JA, NATUURLIJK geven wij onze dieren namen" zei de 24-jarige Jim Miller, wiens „renstal" op het ogen blik zestien torren omvat, „hoe zou je ze anders uit elkaar kunnen houden. En trots voegt hij daaraan toe: „U ziet het zeker wel: mijn dieren zijn vanavond in topvorm kwestie van een verantwoord dieet en gedegen training. Ik heb een beste kans, dat ik de beker win. HOE DE RACE verloopt, is afhanke lijk van de stemming der deelnemers. Hebben zij er zin in, dan is het een kwestie van seconden. Maar het kan ook wel eens minuten duren voordat nummer 1 de finsh neemt. Dat maakt het allemaal des te opwinden der, vinden de „beetle-fans". Winnaar vww/wwwwwwwvwwwwwwwwwwwwwwwwwwvvvwvwwwwmwvwwwwwwwwww H r- li T r.'-'S" ''«ffl In het Schotse vissersdorp Leven woont een man met een fascinerende hobby: zeeschelpen. Het is de 92-jarige Bill Bisset (u ziet hem hieronder links in zijn schelpenhuis), een ex-visser die twintig jaar geleden, toen hij te oud werd voor de visserij, „uit pure ver veling' met zijn schelpkunst begon. Eerst lijmde hij een afgedankte auto bus in de achtertuin van zijn huisje vol met hoorntjes, „scheermesjes" en an dere schelpsoorten. Toen dat geduld- werk voltooid was, begon hij aan de voorgevel van zijn woning en schuur. Gaandeweg kreeg hij zoveel vaardig heid in de plakkerij, dat hij ook vrije „schelpturen" ging maken, zoals de fraaie hertekop, hierbij afgebeeld. En nu, na twintig jaar, plakt en lijmt hij nog altijd welgemoed voort, hoewel zijn handen ietwat beverig worden. Totnogtoe heeft hij twee miljoen schel pen „verwerkt", voor het grootste deel zelf-verzameld. Van heinde en ver komt men naar zijn scheppingen kij ken en dat is geheel gratis. Behalve dan dat de oude heer nimmer een aan geboden drankje weigert, maar dat moet dan natuurlijk wel echte Scots whiskey zijn. Bij de foto's: Linksboven: Een ere- ronde van kampioenstor John Franklin op de neus van zijn baas, „staleigenaar" Jim Miller Daar onder: Vanavond torrenraces" ver meldt dit affiche. Er zullen weer vele kijkers komen. Hierboven: de deelnemers in volle rengalop. werd tenslotte, na vele series en her kansingen, de tor John Franklin uit da stal Jim Miller. Jim straalde van trots. Hij vulde de zilveren wisselbeker met bier, nam zelf de kampioensdronk en liet het „kleinood" toen de ronde doen. Elk lid nam een teug en iedereen was gelukkig. INLEGGELD is één shilling (50 cent) per tor. Ieder dier mag ten hoogste twaalf series per avond lopen, want men wil ze niet teveel uitputten. Soms beloopt de recette per avond meer dan 8 pond (1 80), want de toeschouwen moeten ook betalen. Vele kijkers wor den actieve leden. Al het geld gaat na aftrek der onkosten naar instel lingen voor kinderen. „Dat houdt de clubgeest gezond" zegt secretaris penningmeester Tony Hill. Vorig jaar heeft de club ruim 2000 aan liefda dige doelen kunnen schenken. Gegokt wordt er niet, althans in Evesham, maar het is niet verboden om een rondje bier of whiskey op de kansheb bers te wedden en dat gebeurt dan ook met grote ijver. WWUWMAMWVWWWWWtA/WWWWWtA/VWWWWWIMI Het vaartuig heeft een kruissnelheid van 20 km en (zonder extra-tanks) een actieradius van 300 km. De motor is afkomstig uit een oude auto. Verder is de boot uitgerust met een radio-ont vang- en zendtoestel en met slaapge legenheid voor drie personen. Als ma teriaal werden triplex en fiberglas ge bruikt. De bouwkosten hebben in to taal 2200 gulden bedragen. Toen de boot klaar was, moest de scheepsbouwer de voorkant van zijn huis slopen om het gevaarte naar buiten te krijgen. Radio en televisie hadden veel aandacht voor deze bou werij van de „gekke Hollander", die in Nieuw-Zeeland de faam van Neder land als scheepsbouwende natie hoog hield. Een bod van 5500 gulden voor zijn jachtje was het resultaat van deze publiciteit, maar Dik van Duyn houdt de boot zelf. Waarom hij bin nenskamers gebouwd heeft? „Het re gent hier zo vaak en veel dat ik zel den met hout had kunnen werken in de open lucht. En een afdak zou me te duur gekomen zijn."

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 18