Scherpe maanfoto's van de Loena-9 opgevangen al 75jaar tHoogeHuys HETWEER Geleerden van Jodrell Bank opgetogen Regering-Harmei gestruikeld over Belgisch artsenconflict Geen staking als ontslag wordt aanvaard Nu 3,6 miljoen gulden voor India Vit Aardgasexplosies veroorzaakt door gebrekkige voorbereiding STOCK N S U UST V 'r2ïL' Staatssecretaris Borghouts overleden Herstel van schade aan duinen kost kleine ton Zuidhollands Statenlid meent: "■si! - 4*4* >41 i - - rr?^ k SÉ* YY .*,Y KR CHRIST! AANSE Vermouth en Brandy P R I N Z 51e JAARGANG NUMMER 80 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. 4i: p a. m::£ -1# LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Slks Enkele opklaringen y f a,, VOOR ALLE AUTOSCHADES Mond- en klauwzeer boven Noordzeekanaal Het woord is aan COIFFURES DE VRIES KOMPLETE UITRUSTINGEN „AARDGAS?" „De Steenwerf" Overal in de wereld, overal in Nederland de échte Italiaanse dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE TEL. 8166 Umuider Courant DAGBLAD VOOR VELS EN-IJ MUIDEN, S A N T P O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije jKSSMp -Y te 4'" 1 W. - - H - f- ft r F ril •- ,..5? A Deze maanfoto is opgevangen door het radio-observatorium Jodrell Bank in Engeland. Het is een van de beste opnamen gemaakt door de Russische Loena-9, vermoedelijk kort voor de „zachte" landing. Vol gens de directeur van Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, is het heuveltje (midden) niet hoger dan twee meter. De donkere schaduw op de voor grond is vermoedelijk een fragment van de Loena-9. (Telefoto). Advertentie ALKMAAR Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Maanrace 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Luidsprekers 6 Kerkdiensten 6 Schrijvende lezers7 Radio en tv 8 Kunst8 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Beurs 10 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Sport 11 Erbij1323 Topsy-f22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht enige regen of motrgen, morgen overdag enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk overwegend krachtige zuid-weste lijke wind, later ruimend naar west en iets afnemend. Iets minder zacht overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. j* w F4=4.C Tj ..V'jjsr F 3# if LONDEN (Reuter en API Grote opwinding heerste gistermiddag in het Britse observatorium Jodrell Bank, waar om vijf uur plotseling de fotosignalen werden opgevangen van de Russische Loena-9. Directeur Lo vell van het observatorium toonde zich hoogstverbaasd, dat de Russen de frequentie waarop de signalen werden uitgezonden bekendmaakten en ook de standaardmethoden voor het overseinen van foto's gebruikten. Veel tijd om daarover na te denken was er niet: in allerijl werd een telefoto- apparaat van een krant naar het obser vatorium Jodrell Bank overgebracht en verbonden met de enorme radiotelescoop. De foto's die werden ontvangen waren van verbazingwekkend goede kwaliteit. „Het zijn de meest sensationele, ooit op Jodrell Bank ontvangen," riep Lovell uit. De uitzending van het Russische maan- schip duurde een uur, waarbij drie dui delijke foto's binnenkwamen. Een vierde foto was van slechte kwaliteit. De enthou siaste sir Bernard Lovell zei, dat de de tailfoto's van het maanoppervlak zo scherp zijn, dat er zelf kiezelsteentjes op te zien zouden zijn. De beelden tonen een dunne laag stof, rotskegels van mogelijk enkele meters (Van onze correspondent) BRUSSEL Minister-president Harmei van België heeft gisteravond het ontslag van de regering bij koning Boudewijn aangeboden. Binnen de ministerraad waren „onoverbrugbare meningsverschillen" gerezen met be trekking tot het oplossen van het con flict tussen ziekenfondsen en genees heren. De koning heeft het ontslag in beraad gehouden. De regeringscrisis had aan het begin van deze week al een dag gedreigd toen bij de moeilijkheden met de artsen die al weken slepende waren, plotseling ook de ongeregeldheden in de Limburgse mijn streek kwamen. Toen deze laatste prak tisch schenen opgelost de mijnwerkers waren gerustgesteld voor wat hun finan ciële vooruitzichten betreft, en het werk in de mijnen zou maandag worden hervat was de algemene opvatting in Belgische politieke kringen dat er ook voor het con flict tussen de ziekenfondsen en artsen wel een oplossing zou kunnen worden ge vonden. Verscheidene ministers lieten zich gisteren voor het begin van de zit ting van de ministerraad in die zin uit. Er was zelfs een plan dat de regering Regering vergroot bijdrage De Nederlandse regering heeft besloten 3,6 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor leniging van de hongersnood in India, nadat aanvankelijk een bijdrage van 100.000 was aangekondigd, benevens een miljoen gulden voor een ontwikke lingsproject, uitgevoerd in India, voor de verbetering van de voedselvoorziening. Met de regering van India zal overleg worden gepleegd over de juiste wijze van besteding. Enige deskundige internationale missies onderzoeken thans welk soort voedsel, mede in het licht van de reeds ontvangen aanbieding, prioriteit zou moe ten krijgen. Men zal zich herinneren dat de Tweede Kamer woensdag in een motie op meer hulp voor India heeft aangedrongen. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 eventueel aan het parlement speciale vol machten zou vragen om de kwestie uit eindelijk te kunnen regelen. Wanneer koning Boudewijn het ontslag van de regering aanvaardt, zo hebben de artsenorganisaties verklaard, zullen zij zondagavond niet gaan staken zoals zij Onderminister van Buitenlandse Za ken, Henri Fayat, van België maak te gisteravond bekend dat de rege ring-Harmei was gevallen. (Telefoto) Na een ziekbed van enkele maanden is in de afgelopen nacht in het Sint Francis- cus-ziekenhuis te Rotterdam op 55-jarige leeftijd overleden de staatssecretaris van Defensie (Koninklijke Luchtmacht) J. J. F. Borghouts, ridder Militaire Willemsor de, in de tweede wereldoorlog in de strijd tegen de bezetter bekend als „Peter Zuid" onder meer gewestelijk sabotagecom- mandant zuid en oprichter van de stoot troepen. De heer Borghouts werd op 5 december 1910 in Bergen op Zoom geboren. Op 13 juli 1965 werd hij door de koningin als staatssecretaris beëdigd. Hij volgde in die functie luitenant-generaal W. den Toom op die de eerste staatssecretaris voor de Ko ninklijke Luchtmacht is geweest. van plan waren en eerst onderhandelingen met de nieuwe regering afwachten. Het kabinet Harmei is ongeveer zes maanden aan het bewind geweest. 23 mei van het vorige jaar werden nieuwe ver kiezingen gehouden, maar eerst op 27 ju li kon de nieuwe premier de regering de finitief voorstellen. Het is een coalitie-ka binet geweest dat zestien katholieken, en twaalf socialistische ministers telde. Mocht de koning het ontslag aanvaar den dan staat er, zo waren de verwachtin gen vannacht in Brussel, een vrij lange regeringscrisis te wachten. En gezien de ervaring bij de jongste kabinetsforma tie zouden, volgens ingewijden, zelfs nieu we verkiezingen niet uitgesloten moeten worden geacht. De koning zou vandaag zijn raadplegin gen beginnen met het ontvangen van de voorzitter van Kamer en Senaat. Het wordt niet uitgesloten geacht dat hij een niet in de actieve partijpolitiek betrokken figuur met een informatieopdracht zou be lasten. hoogte en een schaduw die vermoedelijk de neuskegel van een raket is. Op een van de foto's is een met rotsen bezaaid landschap te zien. De bodem lijkt spons achtig. Op welke schaal de foto's zijn ge nomen is echter nog niet duidelijk. Sir Bernard vermoedt dat de Russen graag wilden dat het Britse observato rium met zijn uiterst gevoelige telescoop de beelden ook zou registreren. „De Rus sen schijnen ons in de gelegenheid te heb ben gesteld deze foto's te ontvangen zonder het ons te vragen," zei hij. Een woordvoerder voor de ruimtecom missie van de Sovjet-academie voor we tenschappen wilde niet toegeven dat zo als het Britse radio-observatorium in Jod rell Bank heeft gemeld foto's van de Loenik-9 waren ontvangen. Voor het eerst is mond- en klauwzeer in Noord-Holland geconstateerd, namelijk op het bedrijf van de Zaandamse vee houder G. R. Smit. Er zijn al twaalf die ren afgemaakt. In de wijde omtrek van Zaandam wor den nu de koeien van zestig veehouders ingeënt. Vervoer van vee in het gebied tussen Zaandam en Purmerend is verbo den. A. S. C. Wallis: De meeste mensen weten juist genoeg van anderen om zich in hen te ver gissen. Het herstel van de schade, die de stor men van deze winter aan de duinenrand in het gebied van het hoogheemraadschap van Rijnland tussen Den Haag en IJmui den hebben aangericht, gaat ongeveer 85.000 gulden kosten. Op verschillende plaatsen over een to tale lengte van zes kilometer hebben de stormen.de voet van de duinen weggebla zen. Het ergst is de duinenrand toegeta keld tussen Den Haag en Katwijk. Op sommige plaatsen is zoveel zand ver dwenen dat de oude bunkers uit de oor logstijd naar beneden zijn getuimeld. Tijdens een hevige brand in een kantoorgebouw midden in Tel Aviv, konden tientallen mensen met een helikopter van het dak van het ge bouw worden gered. Totdat de vlammen zo hoog oplaaiden dat de helikopter gevaar liep. Degenen die toen nog op het dak stonden te wachten, probeerden radeloos langs de gevels naar beneden te komen om aan de vuurdood te ontsnappen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Is een onvoldoende tech nische voorbereiding bij de gemeenten er de oorzaak van dat zich herhaaldelijk kleine en grote ontploffingen bij gebruik van aardgas voordoen? Bij de voortgezet te behandeling van de provinciale begro ting voor 1966 voor Zuid-Holland gaf het Statenlid mevrouw drs. M. C. W. Röhling- Van Spanje (K.V.P.) een bevestigend ant woord op deze vraag. Zij meende dat de ontploffingen, die zich hebben voorgedaan, te wijten zijn aan een verschil in druk van het aardgas. Er is naar haar mening sprake van een onvol doende technische voorbereiding bij de overschakeling op aardgas door de ge meenten. Zij wees er op dat de gemeen ten zich beroepen op hun beperkte finan ciële middelen, waardoor een betere tech nische voorbereiding niet tot de mogelijk heden behoorde. Kunnen Gedeputeerde Staten meedelen of de risico's in de gemeenten waar nog aardgas moet komen beperkt kunnen wor den door een royalere financiering? zo in formeerde mevrouw Röhling. Zij drong er bij Gedeputeerde Staten op aan dat bij de overschakeling op aardgas met de grootst mogelijke zorgvuldigheid te werk wordt gedaan. De heer A. P. J. van der Weijden (K.V.P.) deed een dringend beroep op Ge deputeerde Staten te bevorderen dat ook plattelandsgemeenten aardgas krijgen. Wanneer voor de stedeling miljoenen gul dens worden uitgegeven voor dit doel eist de rechtvaardigheid dat het platteland de- "ze voorziening ook krijgt. De Tweede Kamerleden Van Son en Maenen (KVP) willen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid weten welke maatregelen zijn getroffen ter verhoging van de veiligheid bij de aanleg van aardgasleidingen, ter voorko ming zoveel als mogelijk van aardgasont ploffingen als in de laatste tijd herhaal delijk zijn voorgekomen. Indien nog geen maatregelen zijn ge troffen, aldus de twee Kamerleden in schriftelijke vragen aan de bewindsman, wordt deze verzocht op korte termijn in het kader van de veiligheidswetgeving daartoe strekkende maatregelen te ne- Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Advertentie voor alle maatschappijen ter koopvaardij Uniformspecialisten Zijlstraat 71, Haarlem Advertentie Wij spuiten uw schoorsteenka naal op maat, naadloos en hoog- geïsoleerd. Condens is dan uitgesloten. Spaarndamseweg 48 - Haarlem Telefoon 58211 (5 lijnen) bij slijterij en horecabedrijf j ^ITALIAN O WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025 Ook voor U het juiste adre* DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471, IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1