Washington wil militaire hulp van bondgenoten in Vietnam Johnson naar Honoloeloe Meer verwacht dan morele steun en anderhalve arts k,m Vliegramp in Japan Russen liggen voor bij maanrace Wereldnieuws OTTGERING Formatiepoging is mislukt U Britse treinrovers overgebracht naar eiland Wight Onrust in Spanje over verloren YS-kernbom VERVEN-STOMEN VAN GORDIJNEN ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 VERKOOPSTER VERKOPER Aank. VERKOPER Voor de hand liggend Uitvluchten Busongeluk in Lindau eist vijf levens VS-graan voor India H onderddrieëndertig doden Spreekwoordelijk Zonder „navelstreng (Van onze correspondent) WASHINGTON Hoe duisterder de toekomst er in Vietnam uitziet hoe meer de Amerikanen er zich aan ergeren dat zij min of meer alleen de kastanjes uit het vuur moeten halen. Als de vrijheid en belangen van het Westen in Vietnam op het spel staan, zo redeneren zij, dan kunnen onze bondgenoten toch wel wat meer doen dan alleen morele steun geven en anderhalve arts sturen. Waarom volgen de Westeuropese landen ei genlijk het voorbeeld niet van Zuid- Korea of Australië en sturen zij geen troepen? Deze houding wordt steeds duide lijker en stelliger met het stijgen van het Amerikaanse troepental in Viet nam. Er zijn nu ongeveer 200.000 Amerikaanse soldaten op het toneel van de strijd en het ziet er naar uit dat dit aantal in de loop van 1966 en misschien ook nog in 1967 flink zal toenemen. Senator Stennis, lid van de senaatscommissie voor militaire zaken, heeft dezer dagen al een getal van 600.000 genoemd voor de Ameri kaanse troepenmacht, die uiteindelijk op het Indochinese schiereiland zal vechten. MET HET OOG daarop vond hij ook dat pres. Johnson de NAVO-bondgeno- ten in niet mis te verstane bewoordingen zou moeten zeggen dat de Amerikanen niet langer van plan zijn het grootste deel van de defensie van Europa te dragen, als de Europeanen op hun beurt niet in staat of geneigd zijn hun Amerikaanse bondgenoten bij te springen nu deze zo diepgaand betrokken zijn bij een situatie in een ander deel van de wereld. Vooral over West-Duitsland brak Stennis de staf. Wij hebben in dat land 250.000 man, zo zei hij, maar de Duitsers hebben nog he- De Zuidafrikaanse ambassadeur dr. J. J. Fouché is gisteren op Schiphol gearriveerd. Hij heeft in Londen zijn financiële problemen moeten re gelen, nu de visserijmaatschappij, waarin hij enkele miljoenen had ge stoken, failliet is gegaan. Advertentie Wegens uitbreiding van onze de tailzaak vragen wij een wij bieden een goed gehonoreer de functie met aantrekkelijke ar beidsvoorwaarden. Sollicitaties schriftelijk of tele fonisch aan de firma lemaal geen troepen naar Vietnam ge stuurd om ons daar te helpen. Deze opinies van de uit Mississippi stam mende senator mogen wat krasser zijn dan van de grotendeels bezadigde heren, die de regering in Washington vormen. Maar in de kern komen Stennis opvattin gen dicht in de buurt van die der re gering en trouwens ook van die van het overgrote deel der Amerikaanse bevol king. Wat West-Duitsland betreft zit de rege ring in Washington overigens niet stil. Kort geleden nog heeft een van president Johnsons naaste medewerkers in het ka binet een officiële Westduitse gespreks partner meegedeeld dat de Amerikanen geen enkele reden zien waarom Bonn geen genietroepen naar Vietnam zou kunnen zenden! WAT DE BONDGENOTEN in het alge meen betreft oefenen de Amerikanen via diplomatieke kanalen en in het kader van de Verenigde Naties steeds pressie uit om directe militaire steun los te krijgen. Het Amerikaanse standpunt hierbij is, het moet gezegd worden, begrijpelijk en con sequent. Als Bondgenoten het met ons eens zijn dat in Vietnam gevochten moet worden om aan de ene kant het zelfbeschikkings recht van de Zuidvietnamezen te garande ren en daarnaast communistische expan sie, die op den duur de hele wereld en dus ook het Westen zou bedreigen, tegen te houden, dan zou het voor de hand moe ten liggen dat deze bondgenoten metter daad de Amerikaanse politiek zouden steunen, zo redeneert men. Indien hij het niet met ons eens is, zo als Frankrijk, dan ontslaat hem dat uiter aard van de plicht tot daadwerkelijke steun. Maar als, zoals het geval ten slot' te is met West-Duitsland en ook Neder land, regering en parlement van 'n bond genootschappelijk land in principe de doeleinden en de analyse van de Ameri kaanse politiek onderschrijven, dan is niet te verklaren waarom zij vinden dat alleen Amerikaanse soldaten zouden moeten sterven voor een doel, waarvan dan blijk baar het belang voor de hele vrije we reld wordt ingezien. IN WASHINGTON beseft men natuurlijk dat een aantal landen uitvluchten gebrui ken om de kennelijke tegenstrijdigheid van hun standpunt te verklaren. De Duit sers wijzen er graag op dat hun positie, vooral in Berlijn, dermate precair is dat men niet kan riskeren de communisten door militaire actie aan de andere kant van de aardbol te prikkelen. En uit Nederlandse mond, om een twee de voorbeeld te noemen, hebben de Ame rikanen overduidelijke toespelingen kun nen opvangen over het gebrek aan Ame rikaanse steun voor de Nederlandse bond genoot toen deze met zijn voet in een Aziatische bereklem vast zat, namelijk in Indonesië. Voor Washington zijn dit echter geen overtuigende argumenten, als men met ons gelooft dat het belang en de veilig heid van de vrije wereld in Vietnam op het spel staan spelen andere overwegin gen slechts een ondergeschikte rol en gaat het ook niet louter om steun aan de Amerikanen of aan de Zuidvietname zen, maar gaat het net als in Korea om het mede verdedigen van eigen belangen en principes, aldus de Amerikaanse rede nering. Tegen deze denkwijze lijkt niemand veel te kunnen inbrengen. Maar juist dit zou er toe kunnen leiden, zo denken som mige waarnemers, dat een aantal bondge noten, die tot nu toe met de mond de Amerikaanse Vietnampolitiek steeds heb ben gesteund, zich eens diep zullen bera den op de vraag of zij de Amerikanen slechts mondelinge maar geen daadwerke lijke steun in Vietnam geven uit egoïsme en vrees voor het eigen hachje, of dat bij nader inzien de politiek van Wash ington slechts officieel gesteund wordt om dat het het beleid is van de grote mach tige bondgenoot, maar dat in feite heel wat verholen critiek op de Amerikaanse interventie sluimert in de harten van ve le ministers en parlementariërs. (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse ex-premier Al- do Moro, wiens regering onlangs aftrad nadat het parlement een wetsontwerp tot de stichting van staatskleuterscholen had verworpen, heeft de hem door president Saragat gegeven formatie-opdracht niet tot een goed einde kunnen brengen. Al Ier ogen zijn nu gericht op het staats hoofd zelf, dat voor een verrassing heeft gezorgd door aan te kondigen, zelf met de kamervoorzitters en de fractieleiders in het parlement in overleg te zullen tre den. Saragat heeft hiermee een precedent geschapen in het politieke leven van Ita lië, dat zich als regel geheel buiten de president om afspeelt. De aankondiging van deze ingreep volg de gisteravond kort nadat duidelijk was geworden, dat Moro's pogingen geen suc ces hadden opgeleverd. Het is mogelijk dat de president vervroegde verkiezingen zal laten uischrijven, hetgeen zou inhou den dat het afgetreden kabinet tot april de staatszaken moet blijven behar tigen. WASHINGTON (Reuter en AFP) President Johnson van de Verenigde Sta ten heeft gisteren meegedeeld dat ij vandaag naar Honoloeloe op Hawaii zal reizen om een topconferentie te leiden van Zuidvietnamese functionarissen, on der wie premier generaal Ky en Ameri kaanse functionarissen, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse commandant in Vietnam, generaal William Westmore- land, en admiraal Sharpe. Gesproken zal worden over zowel mili taire als niet-militaire Vietnamese vraag stukken. President Johnson zei, dat men niet mag verwachten dat deze topconfe rentie tot een wijziging van de Ameri kaanse politiek in Vietnam zal leiden. „Generaal William C. Westmoreland zal binnenkort vervangen worden als Amerikaans commandant in Zuid-Viet- nam, zo meldt de St. Louis Globe-De mocrat uit Washington. Het blad zegt dat reeds vaststaat wie zijn opvolger wordt. Westmoreland zou in ongenade geval len zijn door de recente onthullingen over de belangrijke mate waarin Noord- Vietnam zich heeft weten te verster ken in de 37 dagen dat de Amerikaanse bombardementen onderbroken zijn ge weest. LINDAU (DPA) Vijf mensen verlo ren het leven en vijfendertig werden ge wond toen gisteren een tjokvolle West duitse autobus op een overweg in het Beierse Lindau door een goederentrein werd gegrepen. Door nog niet bekende oorzaak waren de afsluitbomen niet naar beneden. De trein sleurde de bus over een afstand van ruim tweehonderd meter mee. WASHINGTON (AP) President Johnson heeft gisteren toestemming ver leend voor een spoedverscheping van drie miljoen ton graan naar India, dat door droogte is getroffen. Advertentie s GR. HOUTSTR. 5 TEL. 10771 BINNENWEG 137 TEL 84373 A'DAMSE VAART 30 TEL 11561 TOKIO (AFP en Reuter) Een vlieg tuigongeluk bij Japan heeft gisteren waar schijnlijk aan 133 mensen het leven ge kost. Een straalvliegtuig van de „All-Nip- pon Airlines", een Boeing-727, stortte kort voor de landing op de internationale vlieg- haven van Tokio neer. Het is de grootste vliegramp in de geschiedenis waarbij één enkel vliegtuig was betrokken. Het grootste ongeluk voordien gebeur de in 1962 in Parijs, toen 130 inzittenden van een Boeing van de „Air France" het leven lieten, kort na het opstijgen. Hon derdzesendertig doden werden geteld na dat in december 1960 boven New York een DC-8 en een superconstellation in botsing waren gekomen. Enkele doden behoorden toen niet tot de inzittenden. Zij werden op de grond door wrakstukken gedood. Alle inzittenden van het ongeluk van gisteren waren Japanners. Het toestel was opgestegen van het Japanse eiland Hok- Jtaido. Zes uur nadat het radiocontact met de machine verbroken was, werd de romp van het toestel onder het wateroppervlak gevonden en werden 21 lijken aangetrof fen. WWWIfWWWWWWWWIfWWWWWWWIfWWWVWMWAfMWWM (Van onze ruimtevaart-medewerker) Het jaar 1966 heeft het eerste opzienbarende ruimtevaartsueces te zien gegeven: de zachte landing van de Russische Loena-9 op het maanopper vlak. Vermoedelijk zal daar nog een reeks opzienbarende ruimteexperi menten op volgen. De meest spectaculaire zullen waarschijnlijk zijn: 0 Het passeren van Venus door twee Russische ruimtesondes, ongeveer eind februari. 9 Nieuwe zachte landingen op de maan van de Russen, en misschien ook van de Amerikanen, om gegevens over de bodemgesteldheid te ver zamelen. 9 Vijf Amerikaanse tweemans-Gemini-vluchten, waarbij enterings manoeuvres worden uitgevoerd, „wandelingen in de ruimte" worden gemaakt gedurende meer dan anderhalf uur, dat wil zeggen minstens één volledige „wandeling om de aarde" en zelfs een wandeling in de ruimte zonder een verbindingslijn met de ruimtecapsule. 0 De eerste lanceringen van zeer zware, bemande Russische ruimte vaartuigen, die in staat zijn aan het einde van dit of begin volgend jaar vlechten naar de maan te maken. Na het belangrijke ruimtejaar 1965 is het lange tijd opmerkelijk stil ge weest. De Amerikanen hebben al sinds 18 december (na de vlucht met de Gemini-7) niets van zich laten horen. Maar ook de Russen hadden na de lan cering op 28 december van twee Kos- mos-satellieten, de nummers 102 en 103 zich stil gehouden. Een zo lange perio de zonder ruimtelanceringen was de laatste twee en een half jaar niet voor gekomen. De stilte was slechts de spreekwoor delijke stilte voor de storm. Het bete kende geenszins dat men op de lan- ceerbases Kaap Kennedy en Vanden- berg in de Verenigde Staten heeft stil gezeten. Dat men op de Russische ba ses Kaspoetin Yar en Baikonoer hard gewerkt heeft bewijst de maanlanding van de Loena-9 wel. De Russen zullen vermoedelijk aan het einde van de maand opnieuw in het ruimtevaartnieuws komen. Sinds half november zijn twee ruimtevaar tuigen van de Sovjet-Unie op weg naar Venus. Ze moeten de planeet aan ver schillende kanten passeren. De Russen hebben nog geen details gegeven 'over de taak van deze ruimtevaartuigen. De juiste datum waarop de ruimtesondes Venus passeren is evenmin bekent. De mogelijkheid dat het experiment mislukt bestaat. Er zijn al aanwijzin gen om te veronderstellen dat deze ruimteschoten een mislukking worden, zoals dit ook met voorgaande Russi sche experimenten naar Venus en Mars het geval was. Door de zachte landing van de Loe na-9 hebben de Russen een comforta bele voorsprong in de maanrace op de Amerikanen. De Amerikanen waren in 1963 van plan een „Surveyor" een zachte landing op de maan te laten maken, maar er waren toen techni sche moeilijkheden en de eerste „Sur veyor" zal pas in april of mei van dit jaar gelanceerd worden. Het ligt voor de hand, dat de Rus sen nu met opzienbarende ondernemin gen tevoorschijn zullen komen. Niet met twee- of driemansvluchten van en kele weken. De Russen maken er een weloverwogen politiek van, om met spectaculair nieuws te komen. Met grote waarschijnlijkheid mag worden verwacht dat zij met behulp van hun nieuwe raketten zeer zware ruimtevaartuigen zullen lanceren met een groot aantal bemanningsleden (vier tot zes) of met een kleiner aan tal (twee tot drie) voor vluchten van opzienbarende aard. Zij zullen het in laatstgenoemde geval niet in de duur van de vlucht zoeken maar in het doel. Waarschijnlijk zullen de Russen trachten, na een of twee proeflance- ringen met een beperkter doel, een be mande capsule naar de omgeving van de maan te zenden. Om technische re denen ligt dan een bemande vlucht om de maan voor de hand. Niet een lan ding op de maan, waarvoor nog veel meer komt kijken en waarvoor eerst meerdere „zachte landingen" van in- stumentenpakketten nodig zijn. De mogelijkheid is evenwél niet uit gesloten dat de Russen met hun ster ke nieuwe raketten ook een „crash- programma" voorbereiden voor een bemande vlucht naar de maan zelf, waarbij dit volgens een ontstellende onthulling van vorig jaar zelfs over wogen wordt een Rus op de maan te laten landen met de wetenschap dat Een tweemans Gemini-capsule. hij nooit naar de aarde zal kunnen te rugkeren. Het lijkt echter onwaar schijnlijk dat men tot een dergelijk ex periment zal overgaann wanneer de Amerikanen niet ineens met een ver bijsterende versnelling van hun „man- op-maan-programma" "komenEn daar ziet het beslist niet naar uit. HET IS tamelijk nauwkeurig bekend, wat de Amerikanen van plan zijn op het gebied van de bemande ruimte vaart. Er staan vijf Gemini-vluchten op het programma. De eerste van de ze vluchten (met de Gemini-8) met de astronauten Neil Armstrond (de eerste burger-astronaut van de V.S.) en Da vid Scott is geprojecteerd voor maart. Deze ruimtevaarders zullen trachten voor het eerst een onbemande Agena- raket in de ruimte te enteren. Scott zal voorts tijdens deze vlucht uit zijn cabine stappen en een „wandeling in het niets" maken van anderhalf uur, dat wil zeggen een volledige omwente ling om de aarde. Hij zal verder eenvoudige ruimtekar weitjes opknappen, terwijl hij zich bui ten de cabine bevindt Bovendien zal hij niet meer afhankelijk zijn van een „navelstreng" naar de cabine, maar zijn zuurstof voor ademhaling krijgen uit meegevoerde cylinders. Hij zal wel door een 35 meter lange kabel aan de cabine verbonden blijven. De Gemini-9, met de astronauten Al- liot See en Charles Basset, moet in mei worden gelanceerd, evenals de voorgaande Geminivlucht voor twee t drie dagen. Basset zal na een nieuwe enteringsmanoeuvre het uitstapje van Scott herhalen, nu aan een zeventig meter lange lijn. De Gemini-10 wordt midzomer ge lanceerd, voor een reis van enkele dagen waarbij ook een enteringsoefe ning wordt gehouden. De enterings techniek moeten de Amerikanen volk men beheersen voordat zij een beman de ruimtevlucht naar de maan kunnen ondernemen. De manoeuvres, die moeten worden uitgevoerd bij de toekomstige terug keer van de maanreizigers naar de aarde worden gesimuleerd door de be manning van de Gemini-11, die in het najaar wordt gelanceerd. Tegen eind 1966 volgt de laatste Ge- mini-vlucht met nummer 12. Daarbij staan twee nieuwe experimenten op 't programma: een wandeling in de ruim te zonder een verbindingslijn en een landing van de capsule op land in plaats van in de oceaan. Wanneer het Gemini-programma is voltooid, volgen komend jaar de eerste bemande vluch ten met de „Apollo"-capsule, waarmee in 1968 of 1969 de eerste vlucht van VS-astronauten naar de maan gemaakt zal worden. jwnnnnnnniMiwwinnnfnnwvnvwMimvnnniifMwwiHviiwvwy>niwwiiMTWirf rr— LONDEN (Reuter en AFP) Vier Britse treinrovers zijn gisteren overge bracht naar een speciaal bewaakte afde ling van de gevangenis te Parkhurst op het eiland Wight. Het zijn de kapper Douglas Gordon Goody, de juwelier Roy James, bijgenaamd „de wezel", de bloemenkweker John Cordrey en James Hussey, schilder. Robert Welsh, gewe zen caféhouder in Londen, die eveneens veroordeeld is tot dertig jaar gevange nisstraf wegens zijn aandeel in de trein- roof van augustus 1963, blijft in de ge vangenis van Leicester, waarnaar tevens een zesde rover, Thomas William Wisbey, bookmaker" uit Londen, is vervoerd. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken deelde dit alles vrijdagavond mee. In het communiqué staat dat het niet de gewoonte is dergelijke inlichtingen te ver strekken, maar dat hiertoe is overge gaan wegens de geruchten over het ver plaatsen van de gevangenen. Tegen het middaguur reed een convooi politiewagens, begeleid door hefschroef- vliegtuigen, over de weg naar het zuiden. De Britse pers had dit al opgemerkt. Men wist niet of dit een generale repeti tie was of het werkelijke transport. Bij elk kruispunt waren politieverster- kingen opgesteld. Het convooi werd ten slotte door de veerboot naar het eiland Wight overgevaren. Uit een van Engelands nieuwste en best bewaakte gevangenissen, die bij Market Drayton, is gisteren de 22-jarige Michael Lowndes ontsnapt. Hij wist over de omheining te klauteren, nadat hij een tijd buitenwerk had verricht. (Van onze correspondent) MADRID Het zoeken naar de Ame rikaanse kernbommen die drie weken ge leden bij een botsing tussen twee Ameri kaanse vliegtuigen in de omgeving van de Zuidspaanse stad Almeria zijn verlo ren, gaat steeds meer op een verhaal van James Bond lijken. Het is thans zo goed als zeker dat er bij dit vliegtuigongelijk één van de bom men gedeeltelijk tot explosie is gekomen binnen de beschermingskap die bij het transport het kernwapen omhulde. Hier door is een grote hoeveelheid radio-actie ve stof verspreid, die een veel groter* schade heeft aangericht dan de Ameri kaanse autoriteiten willen toegeven. Een functionaris van de Amerikaanse lucht macht heeft verklaard dat de speurtocht naar resten van de verongelukte toestellen en van de kernwapens nog zeker één tot anderhalve maand in beslag zal nemen. Gisteravond kwam het in Madrid tot ernstige ongeregeldheden tussen een groep manifestanten en de politie, waarbij .en- minste zes arrestaties werden verricht en één politieman door een steen werd ge wond. Demonstranten wilden voor de Amerikaanse ambassade protesteren te gen de aanwezigheid van Amerikaanse ba ses in Spanje. Hoewel het juiste aan tal moeilijk te bepalen is, door het grote aantal toeschouwers bij deze gebeurtenis, hebben tenminste 1500 mensen aan deze betoging deelgenomen. De politie verhin derde de demonstranten naar de Ameri kaanse ambassade te gaan. Overleden. De uitvinder van het flitsap- paraat voor fototoestellen, Samuel Mendelsohn, is op 70-jarige leeftijd in Glen Ridge in de Amerikaanse staat New Jersey overleden aan een hart aanval. Spanning. De spanning in de hoofdstad van Ecuador, Quito, is gestegen door het ontploffen van zelfgemaakte bom men op verscheidene punten in de stad en nieuwe botsingen tussen studenten en de politie. Alle scholen en universi teitsgebouwen zijn gesloten. Minister Luns naar Venezuela. De minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal op dinsdag 1 en woens dag 2 maart op uitnodiging van de re gering van Venezuela een officieel be zoek aan dat land brengen. President van Rwanda naar Nederland. De pdesident en minister-president van Rwanda, de heer Gregoire Kayibanda, zal volgende week een onofficieel be zoek aan Nederland brengen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3