SCHRIJVENDELEZERSSC ISsÉS'tili ENDELEZERSSCHRIJVEN I i Voorgeschiedenis van Hitiers „Kristallnacht" opgehaald in meineedproces te Essen AL VOOR f4900: RIJDT 0 IN EEN VOLKSWAGEN 1200 A Onrust in de Duitse metaal Gabriël" neemt na jaar afscheid van Minerva Bezwaren tegen korter werken Rok bezorgt hond een alcoholvergiftiging Monteur doodde bijna zijn ex-verloofde Jonge lasser door stroom gedood SCHILDERSBEDRIJF A. JONGELING; Uw leverancier voor KOLEN en OLIE ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 7 Geelboek Vrijwillig Amsterdamse taxichauffeur gaat naar minister Veilig verkeer? Dierenbescherming Dubbeltjeswerk Uniek? Georganiseerden- Ongeorganiseerden Melklevering WIJ VERZORGEN UW BEDRIJFSREKLAME OP AUTO'S, BORDEN, ENZ. TEL. 4866 EVERTSENSTRAAT 1 - IJMUIDEN Fout Amsterdam en wij (Van onze correspondent) BONN In Essen speelt zich voor de rechter het vervolg af van een moordge schiedenis, die voor de oorlog een ernsti ge nasleep had. Op 7 november 1938 ver moordde de 17-jarige joodse jongeman Herschell Grünspan in Parijs de Duitse diplomaat Ernst vom Rath. De moord werd voor de nazi's aanleiding tot de „Kristallnacht", waarbij ontelbare joden uit hun huizen werden gesleept en ver moord, hun bezittingen vernield en syna- goges in brand gestoken. Een tijd geleden publiceerde de journa list Soltikov artikelen in Duitse bladen, waarin hij stelde dat de moord geen en kel politiek aspect had gehad, maar dat Advertentie Bent u zeker van een Volkswagen tót- en-mèt. MET de degelijke noeste VW-lucht- gekoelde motor achterin. De motor die u nooit in de steek laat. Bij welk weer u ook start. MET de uniek beschermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem plaat. MET de hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid is (voor hoge gemiddel den!). MET de altijd voor u klaar staande VW-service (goedkoop in onderhoud, reparatie en onderdelen I). MET de hoge inruilwaarde. MET ruimte voor vijf. METmaar maak even een afspraak met uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit in deze V.W. v.a. f 4990,-. Dan merkt u zélf dat de Volkswagen 1200 A een V.W. is met... met met Tót-en-mèt tussen Herschell Grünspan en de legatie- raad vom Rath een homosexuele verhou ding had bestaan. Voor deze bewering kreeg Soltikov in eerste instantie vijf jaar wegens beledi ging van de gestorvene, maar in tweede instantie werd hij vrijgesproken. De man waar het in het proces in Essen om gaat, wordt ervan beschuldigd in het proces te gen Soltikov meineed te hebben gepleegd. Het is de vroegere s.s.'er Wolfgang Tie berge. Dit proces in Essen zal Tieberge wei nig kwaad kunnen doen. Voor zijn handel wijze in verband met de kwestie Grün- spann kort na de moord, zal hij name lijk niet vervolgd kunnen worden. Het geen over deze zaak nu echter nog aan het licht komt, maakt 't optreden van Tie berge interessant, en het feit dat hij om deze dingen niet kan worden vervolgd des te ergerlijker. Tieberge, die ambtenaar in Frankrijk van het Berlijnse ministerie van Buiten landse Zaken was, moest de moord van Grünspan in nazi-termen aanduiden en het „proces" uitwerken. „Zin van dit pro ces moet zijn te bewijzen dat het interna tionale jodendom de hoofdschuldige aan het uitbreken van de oorlog is," schreef Tieberge destijds. Hij stelde een geelboek over het geval op en sprak als offi cieel verbreider van het führerdeaal onder de groep „staalharde jeugd" over de bewijzen die hij had voor „het smerige en oorlogshitserige bedrijf van de joden" Nu weent de 60-jarige Tieberge voor z'n rechters over het verloren verleden. Hij zou pas later in '41 of '42 hebben gehoord van homosexuele factoren bij de moord. Maar al het werk van Tieberge was voor niets. Want de nazi's kwamen er achter dat ze zich met het showproces, waarvan alle onderdelen al waren vast gesteld belachelijk zouden maken als uitkwam dat er geen politiek motief ach ter Herschells daad had gestoken en het werd op de lange baan geschoven. Herschell Grünspan was na de moord, en de Duitse bezetting van Frankrijk, naar het vrije deel van het land gevlucht. Maar de Duits-gezinde regering in Viehy leverde hem aan zijn beulen uit. Een vriendin van Grünspan wist na de oor log te melden dat zij hem in het concen- stratiekamp Sachsenhausen had gezien. Een rechtbank in Hannover verklaarde op 1 januari 1960: Grünspan in dood. Ook de vader van Grünspan en diens broers, Sindel en Mordechai Grünspan, die nu in Israel wonen geloven niet meer vol gens een telegram van de Israëlische poli tie dat tijdens het proces in Essen werd voorgelezen dat Herschell nog leeft. Van onze correspondent) BONN In de Bondsrepubliek staat een periode van arbeidsonrust voor de deur. Het grootste gevaar dreigt op het ogenblik in de metaalindustrie, die met bijna 4 miljoen werknemers, de grootste industrie in West-Duitsland is. Het loon- overleg tussen werkgevers en werkne mers in deze sector is volledig vastgelo pen. Woensdag hebben de werkgevers de bemiddelingsvoorstellen van de arbitrage commissie verworpen. IG. Metall, West- Duitslands machtigste vakbond, aanvaard de daarentegen wel het bemiddelingsvoor stel. Dit voorziet in een loonsverhoging in Hessen van 5 percent, in Baden-Würt- temberg van 5,4 percent, zomede in een verkorting van de werktijd met een en een kwart uur. De tariefonderhandelingen worden centraal, doch op 't niveau van de deelstaten gevoerd. Het conflict in de metaalsector suddert al ruim twee maanden. De IG Metall eis te aanvankelijk een loonsverhoging van 10 percent, en verkorting van de werktijd. De werkgevers verwierpen dit laatste, en waren slechts bereid om in 1966 4 percent meer te betalen. Overeenstemming tussen beide partijen bleek niet mogelijk. Nu bestaat er in de metaalsector sinds mei 1964 een systeem van vrijwillige be middeling, als werkgevers en werknemers het niet eens kunnen worden. In dat ge val komen in de deelstaten bemiddelings commissies in actie, waarin van beide partijen twee vertegenwoordigers zitting hebben en welke door een neutrale per soonlijkheid wordt voorgezeten. De bedoe ling van dit arbitrage-systeem is om door middel van een afkoelingsperiode de kans op verbreking van de arbeidsvrede aan zienlijk te verminderen. Doch als de be middelingsvoorstellen door een van de partijen zijn verworpen, kan de vakbond zijn toevlucht nemen tot het uitroepen van een staking. Deze situatie lijkt thans te zijn bereikt Otto Brenner, de leider van de Metall, heeft laten doorschemeren dat een staking onvermijdelijk kan worden, als de werk gevers hun afwijzende houding niet ver anderen. Dezen zeggen van hun kant, dat aanvaarding van het bemiddelingsvoor stel de metaalindustrie dit jaar met ruim 8 percent extra zal belasten. Hun groot ste bezwaren echter gelden de verkorting van de werktijd. Het is waar, dat het de Duitse metaalindustrie niet zeer voor de wind gaat. De produktiviteitsstijging in de metaalindustrie wordt voor 1966 op slechts 4 percent geschat. Een 45-jarige Zwitserse kok uit Zürich, opvarende van de Duitse coaster „Thetis" heeft een herdershond een alcoholvergifti ging bezorgd. De Rotterdamse politie heeft tegen de man proces-verbaal terza ke van dierenkwelling opgemaakt. De Zwitser gaf toen zijn schip woensdag in Rotterdam lag, de hond, die eigendom van een schipper is, een in wodka ge drenkte cake. Het dier consumeerde de lekkernij gretig. Daarna zette de kok de hond een diep bord met wodka voor. In korte tijd was het bord leeg, waarna hij het met wijn vulde. Ook daar bleek de herder geen bezwaar tegen te hebben. Volkomen dronken zakte het dier in el kaar. Een dierenarts constateerde een ernstige alcoholvergifting. De kok zei dit alles gedaan te hebben in een eveneens door drank gevoede „lollige bui". Hij wil de weieens weten hoe een hond na ge bruik van alcohol zou reageren. De minister van Justitie, dr. I. Samkal- den, heeft de Amsterdamse taxichauffeur Cor Wilson uitgenodigd voor een bezoek aan Den Haag maandagmiddag om twee uur. De heer Wilson heeft de afgelopen dagen, gewapend met microfoon en band recorder, in verschillende wijken in de hoofdstad gesprekken gevoerd met voor bijgangers over het onderwerp: veiligheid van de taxichauffeur. De geluidsband waarop het resultaat van deze interviews is opgenomen, neemt de heer Wilson mee naar de minister. 99 Na 47 jaren ontelbare duizenden „heren" gediend te hebben, vindt Ga briël het welletjes. Op 11 februari neemt hij afscheid van Sociëteit Mi nerva. Jacobus Marius van der Meer, zoals hij voor de burgerlijke stand heet, is nu zeventig jaar. Tien jaar lang is hij in losse dienst geweest, de laatste 37 jaren in vaste dienst als zaalbediende, achtereenvolgens onder de directeuren Pitlo, De Gunst en Letterman. Gabriël is een van de vele oude ge trouwen, die jong bij Minerva kwam en er gebleven is ondanks de waarlijk niet gemakkelijke aard van het werk: vrij on geregelde en ongebruikelijke werktijden en een rumoerige, ongewone klantenkring. Misschien juist daardoor blijkt voor ve len het werk in Minerva aantrekkelijk te zijn: voortdurende omgang met jongeren houdt jong en levendig. En wie niet te- gend ongebruikelijke sfeer kan, valt al heel spoedig af. Zo is het verklaarbaar dat velen, die het nu eenmaal een maand je „uithouden" op Minerva, met hart en ziel aan hun werk verknocht blijven. Gabriël ziet het zelf ook zo. Na eerst enkele jaren gewerkt te hebben in café De Burcht en een café aan de Turfmarkt, kwam hij in losse dienst bij Minerva, waar hij in de wintermaanden werkte om in de zomermaanden naar de badplaatsen te gaan voor „het seizoen". Maar Miner- Op de tentoonstelling van bedrijfsauto's in de RAI te Amsterdam(tot en met 13 februari) is deze dubbeldeksautobus te zien. Tien van deze panoramatouring cars zijn aangeschaft door een reisbureau in Valkenburg, De bus biedt plaats aan 86 passagiers. Het gevaarte is vier meter hoog en twaalf meter lang. Het uitzicht is ook in bochten ongestoord, want de bus blijft horizontaal door een zelfdragende carrosserie met luchtvering. va trok zo, dat hij in 1929 in vaste dienst kwam. Hij is dat met vreugde gebleven tot nu, als jonge zeventiger, het bijltje er bij neer legt. Hij is nu in dienstjaren de oudste van de sociëteit. Andere oude getrouwen, met wie hij tientallen jaren het werk heeft gedeeld, zoals Johan Ba- rendsen en chef Bouter, zijn reeds eerder met pensien gegaan. Gabriël had eigenlijk al iets eerder weg willen gaan, maar heeft besloten te blij ven om althans éénmaal de jaarwisseling op 8 februari in het nieuwe Minerva te kunnen meemaken. Vorig jaar, toen op die datum de nieuwe sociëteit ook al in ge bruik was, is de dies niet op de tradi tionele wijze gevierd in verband met de lustrumfestiviteiten in de zomermaanden. Een groot aantal gezelschappen zal nu naar een nieuwe vaste bediende moeten uitzien, zoals het Toneel, Arnhemia, Ahas- verus, Transislania, Batouwe, het befaam de gezelschap de Slabbers etc. Gabriël zegt zelf, dit werk te zullen missen: „Maar bij bijzondere gelegenheden hoop ik nog wel eens in actie te komen Op 11 februari om vijf uur des middags zal hij tijdens een personeelsreceptie af scheid nemen, daarna om zes uur van de „heren", die hem ongetwijfeld met overtuiging dank zullen zeggen voor het vele, wat hij zo lange tijd voor anderen heeft gedaan in Minerva. ROTTERDAM Een 25-jarige service- monteur uit Rotterdam is aangehouden wegens poging tot doodslag op zijn ze ventienjarige ex-verloofde. De man had een tijdje met het meisje zitten praten, toen hij plotseling een as bak pakte en haar op het hoofd sloeg. Met de handdoek drukte hij haar mond en neus dicht. Het meisje herkreeg haar vrijheid op het moment dat er gestom mel uit het trappenhuis opklonk en de man het hazepad koos. Met een bloeden de wond aan het achterhoofd en een paar verwondingen in haar nek is het meisje voor behandeling naar het ziekenhuis ge bracht. De twintigjarige C. Verhoef uit Slie- drecht is op de scheepswerf Slop door electrocutie om het leven gekomen. Hij werd met een lasapparaat in zijn han den dood aangetroffen. Een onderzoek door de arbeidsinspectie en de gemeentepolitie bracht aan het licht dat de jongeman, die alleen in de luchttank zat te lassen, bij het aan brengen van een nieuwe elektrode in de lastang de dood moet hebben gevonden. iÊÊsÈÈÊ ïïÊ86ËÉÊ8ÈiÈ Afgelopen week gebeurde op de beruch te Kruisweg in Hoofddorp weer een zeer ernstig auto-ongeluk, voor de zovelste keer bij de afslag naar de zogenaamde ventweg bij het begin van Hoofddorp. Nadat daar ettelijke doden en zwaar gewonden waren gevallen heeft men wel een waarschuwingsbord geplaatst met het opschrift „Links afslaand verkeer"! Elke automobilist die hier regelmatig voorbij komt weet dat de situatie ter plaatse he lemaal niet goed is. Iedereen spreekt er schande van. Waarom koppig een situatie die levensgevaarlijk is laten voortbe staan? Hebben dan al die mensen achter het stuur geen recht op bescherming van onze overheid? Is het niet zo dat wat het zwaarst is ook het zwaarst moet wegen. Als de gemeente Haarlemmermeer dan zo hard is om vast te blijven houden aan dit onpraktische links afslaan dan moeten de verkeersdeskundigen daar tenminste bor den met doodskoppen plaatsen. Dat schrikt af. Maar misschien kan een een voudig bord met „Verboden links af te slaan" (ook voor bussen) een simpele op lossing zijn. Na zoveel leed en tranen is het waarschijnlijk wel verantwoord hiertoe over te gaan. Beter laat dan nooit. D. KOLKMAN, Zandvoort. Herhaaldelijk word ik geconfronteerd met advertenties in uw blad waarin men huisdieren te koop aanbiedt, gratis kan afhalen of tegen advertentiekosten mag meenemen. Daar ondergetekende lid is van de Ver eniging Dierenbescherming voor Haarlem en Omstreken en tevens lid is van de An tivivisectie voel ik mij gedwongen het pu bliek er op te attenderen, dat men door het plaatsen van dergelijke advertenties de dierenhandel, welke toch al zo leven dig bloeit in de hand werkt. Dergelijke advertenties worden ook door de dierenhandelaren gelezen en nie mand kan hen aanzien wanneer zij zich aanmelden, dat zij dergelijke praktijken uitoefenen. Men kan de dagbladen nu eenmaal niet verbieden dergelijke advertenties op te nemen alhoewel dit nog steeds het onder werp van gesprek is in de vergaderingen van de Bond. Misschien dat in de naaste toekomst ook van deze zijde medewer king zal worden verleend. Ik wil degenen, die een huisdier om de een of andere reden kwijt willen, aanra den zich met het asiel of met de plaatse lijke dierenartsen in verbinding te stellen aangezien men daar de juiste adressen weet waar het dier liefderijk verzorgd wordt. Op deze wijze voorkomt men, dat de dieren een periode van lijden tegemoet gaan voor het geval zij in handen vallen van degenen die proefdieren verschaffen voor vivisectie of laboratoria waar zij als proefmateriaal dienen en tenslotte de dood vinden. A. J. GROOTEGOED CZN. Bloemendaal. Bij het lezen van het opschrift „Kosten van bruiloft enige miljoenen", vroeg ik mij af of hier sprake kon zijn van een mis verstand. Indien niet, dan vraag ik me af hoe zo iets mogelijk is. Betalen ze het zelf? Tevens vraag ik me dan af hoeveel „goede instellingen" een dergelijk bedrag werkelijk nuttig zouden kunnen gebruiken. Ik denk hierbij aan het feit dat men te genwoordig niet meer naar een film kan gaan zonder dat er een collectebus rond moet gaan. Dubbeltjeswerk en je moet het dan natuurlijk van de volharding hebben. Mijns inziens zouden deze instellingen eens naar een bepaald adres moeten in formeren of er misschien voor hen ook eens een miljoentje af kan vallen. V. SCHUYTVLOT, Haarlem. Uw artikel in de krant van maandag 24 januari met de krop: „Bejaarden- werk in een deel van Haarlem uniek voor ons land", heeft bij velen van ons be jaarden enige wrevel opgewekt. Niet om het werk dat onze bescheiden vriend Ra makers daar in Parkwijk verricht met zijn mensen, maar om enige onjuistheden die in zijn propagandaijver zeer storend zijn. Zoals u bekend is hadden wij drie jaar geleden al een bespreking op uw bu reau waar wij met tekeningen en begro ting deze zaak reeds aansneden. De ge meente Haarlem heeft het na een bespre king met wijlen wethouder Schipper in de ijskast gestopt, maar de idee is gelukkig blijven leven en wordt in de krant van de Algemene Bond van Bejaarden al tien j^ar gepropageerd, (zie „Ons Ideaal 12e jaargang no. 1). Ook het woord uniek is fout want oud-minister Marga Klompé ging vier jaar geleden al verder. Ook in Leeuwarden bestaat zo'n gebouw dat, hoewel nog verre van ideaal, ons ideaal nabij komt, terwijl in Muiderberg met een deelnemerstal van negentig bejaar den de dienstverlening en daaraan ver bonden mogelijkheden al tientallen jaren bestaan. Natuurlijk. Parkwijk is een po ver begin, dat volle aandacht verdient. Maar wij moeten verder. Met dank voor de aandacht. A. WIEGMINK, Haarlem. Naschrift: In het desbetreffende artikel wordt er met geen woord over ge rept, dat de Algemene Bond van Bejaar den geen plannen zou hebben. Dat kwam ook niet in het geding, daar het hier uit sluitend ging om het bejaardenwerk in Parkwijk en Schalkwijk. En wat dat betreft herhalen wij, dat bij de start van de werkzaamheden deze arbeid uniek was in ons land. Dat daar na in andere steden dit voorbeeld is op gevolgd is een andere zaak. Gaarne nemen wij aan, dat in Muider berg ook reeds lang diensten verleend worden. Het gaat echter om de vorm van open bejaardenwerk zoals dat in dit stadsdeel van Haarlem wordt verricht. Redactie. Het is frappant, dat nu er allerwegen sprake is van gedeeltelijke terugbetaling bij 65-jarige leeftijd van contributies, aan hen die jaren lang lid waren van een organisatie, zij die nooit georgani seerd waren in het geweer komen om hun deel (waar zij geen recht op hebben) op te eisen. Jarenlang hebben zij geparasi teerd op het werk van anderen. Als je hun vraagt, waarom ben je niet georga niseerd, dan weten zij geen rechtstreeks antwoord te geven, maar hebben het één of andere smoesje klaar. Het is eigenlijk bedroevend dat 60 pet. profiteert van wat 40 pet. presteert en tot stand brengt. Of denken zij die niet georganiseerd zijn, dat alle sociale voorzieningen die er zijn zo maar uit de lucht komen vallen of in je schoot worden geworpen. Neen mijne he ren, als je lid bent van een organisatie dan bezoek je vergaderingen, breng dan je stem uit en zeg je mening over dit of dat, wat van belang is tot verbetering der arbeidsvoorwaarden en het algemeen belang, en je betaalt wekelijks je 1,60 contributie, want dat speelt bij de onge organiseerden ook een rol; alleen zij dur ven het niet te zeggen. Hebben zij die niet georganiseerd zijn er wel eens aan gedacht, dat regering en werkgevers er groot belang bij hebben dat ruim 500.000 werknemers aangesloten zijn bij het N.V.V. en op deze wijze in de hand wor den gehouden en geleid door de verschil lende organisaties en vakcentrales. Want zouden er geen organisaties zijn, dan zou de arbeidsmarkt een grote chaos worden en van sociale voorzieningen kwam dan maar weinig terecht. Of vinden zij die niet georganiseerd zijn het heel gewoon dat zij drie weken vakantie hebben met toe slag, een 45-urige werkweek, directe uit kering bij ziekte, A.O.W. en nog vele andere voorzieningen, te veel om alle op te noemen. Neen heren, dit alles is na vele jaren en moeizame besprekingen op gebouwd en tot stand gekomen en achter alles stond het N.V.V. met zijn ruim 500.000 leden. Vindt gij het niet bescha mend hier niet bij te zijn. Zelf ben ik meer dan 45 jaar lid van een organisa tie, dus weet er wel wat van en heb steeds getracht een steentje bij te dragen in het algemeen belang. Het woord is aan U. H. VAN VELDHUIJSEN, Haarlem. Refererend aan een bericht in uw blad van 25 november 1965 „Publiek slikt te veel van de melkboer" zou ik u graag mijn probleem ten aanzien van de melk levering willen voorleggen. Ik heb mij tot verschillende instanties gericht, maar weet niet meer waar ik nu nog „recht" kan vinden. De feiten liggen namelijk als volgt. Ik wens geen gebruik meer te maken van de melkleverancier in mijn wijk en heb derhalve aan de Vertrouwenscommissie voor de Melkhandel in Haarlem verzocht mij een andere melkhandelaar toe te wij zen. Inderdaad kreeg ik de namen van twee andere melkhandelaren van deze commissie. Het bleek echter tevens dat beide melkhandelaren geen nieuwe klan ten meer aannemen. Omdat deze gang van zaken dus geen verandering bracht in de bestaande situa tie heb ik me gericht tot de Rationalisatie commissie in Den Haag. Deze heeft aan de Vertrouwenscommissie kenbaar ge maakt dat ik van een andere melkboer melk wil betrekken. Ook dit bracht ech ter geen wijziging in de situatie. Ook een verzoek aan het ministerie van Economische Zaken heeft niet geholpen. Dit ministerie heeft namelijk ook aan de Vertrouwenscommissie verzocht mij een andere melkleverancier toe te wijzen. Er is echter geen andere leverancier bereid mij melk te bezorgen. Ik vraag me af of de Vertrouwenscommissie in deze niet in haar taak te kort schiet en of deze commissie niet verplicht is de in structies van de Rationalisatiecommissie en 't ministerie van Ec. Zaken op te vol gen. Bovendien waar blijft de vrijheid van de consument om zijn melk te be trekken bij de leverancier van zijn keuze? C. H. W. H. RICHTERS, Haarlem. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Advertentie In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Uw bericht van 29 januari „Treinen re den bijna op elkaar" heb ik met grote verbazing gelezen. Het komt er op neer dat de sneltrein van Breda naar Dor drecht bijna een ernstig spoorwegonge luk veroorzaakt zou hebben als de ma chinist niet door snel ingrijpen een bot sing met een stilstaande stoptrein voor komen had. Hoe komt zo'n sneltrein op het zelfde baanvakgedeelte waarop een trein staat: „Door een fout in het sein- wezen" zegt de mededeling! Wat bete kent dit? Is er bijvoorbeeld in een auto matische beveiliging zo maar een fout ontstaan? met andere woorden kunnen in zo'n beveiliging de seinen een ander beeld vertonen als de gewenste? Dat zou zo'n beveiliging beslist onveilig maken. En als er geen automatische beveiliging is doch een beveiliging aan te geven door menselijke handelingen met de daarvoor aangewezen apparaten, was er dan hier sprake van een menselijke fout? Of was de stand der wissels die overeen moet stemmen met de bedoeling van het beeld van het betrokken sein niet in over eenstemming daarmee? Ook dan een zeer gevaarlijke „beveiliging". Het is om die redenen dat ik bovenver meld bericht met grote verbazing gele zen heb. Wordt hier iets verzwegen? Het maakt op mij de indruk dat het bericht niet is uitgegeven door de Nederlandse Spoorwegen, doch dat er op dat traject iets ernstigs zou zijn gebeurd als dit niet op het nippertje was voorkomen en dat dit is „uitgelekt" en zo in de publiciteit is gekomen met een onnozele omschrij ving „fout in het seinwezen". Mij dunkt dat de duizenden die dagelijks van de trein gebruik maken toch zeker mogen weten wat hier is gebeurd opdat het ver trouwen in de veiligheid van de N.S. niet wordt ondermijnd. T. F. ROOS, Santpoort. Ben ik goed ingelicht, dan zou het Hof begrip hebben voor de moeilijke finan ciële positie, waarin Amsterdam verkeert en zich bereid verklaard hebben, even tueel een aanzienlijk bedrag bij te dra gen in de kosten van het huwelijk van prinses Beatrix. Het doet dan verbijste rend aan te vernemen, dat Amsterdam niettegenstaande dat een bijdrage van het Rijk durft te vragen van ruim een miljoen gulden voor festiviteiten. Financiële experts, onder wie de heer Marjolin hebben de regering juist ge waarschuwd, dat Nederland zich op een hellend vlak bevindt en daarom uiterste zuinigheid in de uitgaven geboden is. Men zou denken, dat de Gemeente Amsterdam daarmede rekening zou hebben gehouden, doch niets is minder waar. Deze aanvraag van Amsterdam staat trouwens niet alleen. De gemeente heeft kortgeleden een bedrag van 50 miljoen gulden gevraagd voor het aanleggen van een pijpleiding van Europoort naar Mo bil Oil, een bedrijf dat van Amsterdam voor een zacht prijsje een groot complex grond kreeg voor de vestiging van een oliebedrijf, waaraan in de eerstvolgende jaren wegens de krappe arbeidsmarkt niet de minste behoefte bestaat. Amster dam heeft voor dat bedrijf geen aanvoer- haven en nu mogen de belastingbetalers 50 miljoen op tafel leggen en bovendien profiteren van de gezonde lucht, die dat bedrijf meebrengt. Het wordt hoog tijd, dat de aspiraties van het Amsterdamse stadsbestuur op kosten van de Nederlandse volksgemeen schap danig worden afgeremd. Het heeft op zijn programma staan een metro, uitbreiding van het RAI-gebouw, steeds verder uitbreiden van de vliegha- ven Schiphol, een operagebouw en ga maar door. En dat alles onder het motief dat Amsterdam een aparte plaats in onze samenleving inneemt, aldus burgemeester HallC. P. OOMS, Haarlem Advertentie WILLEMSBEEK WEG 88 - TELEF 4627

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7