Generaal Westmoreland wenst meer troepen voor Vietnam FA ^-diplomatenzoeken naar nieuwe Genève-oplossing Regenkleding HET WEER Vliegtuig in India vermist Loena-9 zendt niet meer Kabinet-Harmei blijft op verzoek van koning aan - Voorbehoedmiddelen straks bij apotheker en drogist te koop MORRIS I Radio bevrijding" T axichauff eurs in Amsterdam staken om uitkering-ineens Vier van de vijf ontsnapten weer in de cel Haarlems echtpaar in Australië protesteert A rtsenstaking uitgesteld iC n V Staatssecretaris Bartels kondigt aan: Niet in automaten Oom redt twee kinderen uit brandende kamer Voortzetting verre visserij onzeker 51e JAARGANG NUMMER 81 MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Vijf doden bij brand in Amsterdam pagina 2 Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Scheepsberichten 4 Economisch nieuws 4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Ferdinand8 Sport 9—13 Topsy 12 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Kouder in het noorden Dertig inzittenden Het woord is aan - -"li MfVÉSNi BI frv rnëmds t I i W-f%' - Voorbarig IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK NEW YORK (Reuter, AP en AFP). De opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Zuid-Viet- nam, generaal Westmoreland, heeft er gisteren op gezinspeeld dat hij tijdens de conferentie in Honoloeloe zal vra gen om meer troepen om de strijd te kunnen opvoeren. De generaal die een persconferentie gaf nadat hij een onderhoud had gehad met president Johnson, is van oordeel dat hij meer troepen nodig heeft dan de 200.000 man, waarover hij op het ogenblik in Zuid-Vietnam beschikt. Aan de confe rentie in Honoloeloe nemen behalve president Johnson van de Verenigde Staten en president Ky van Zuid- Vietnam een groot aantal Amerikaan se en Zuidvietnamese topfunctiona rissen deel. „Het is voor de Verenigde Staten van vitaal belang de communisten in Zuid-Vietnam een halt toe te roepen. Anders zullen zij aan de verleiding bloot staan zich van andere landen el ders in de wereld meester te maken. Als de communistische agressors in Vietnam triomferen, zullen zij weten dat zij door middel van zogenaamde bevrijdingsoorlogen voortaan kunnen bereiken wat hun niet gelukte in Ko rea, de Philippijnen, Griekenland en Maleisië", verklaarde president John son gisteren in Honoloeloe. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zoekt naar steun bij de niet-gebonden landen om te komen tot een nieuwe Genève-conferentie. Ook leden van de Veiligheidsraad zouden overleg plegen of de Raad op de een of andere wijze een nieuwe conferentie kan bevorderen. Thant zou een conferentie hebben voorgesteld van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk, China, Zuid- De propaganda-uitzendingen voor de Amerikaanse strijdkrachten in Viet nam van „Radio-bevrijding" in Noord Vietnam worden in Los Angeles sa mengesteld door de 27-jarige Ameri kaan Ronald Ramsey, zo schrijft het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek". Volgens het blad neemt Ramsey de programma's op de band op, waarna hij ze naar Quebec verzendt. Van Que bec worden ze via Londen en Praag naar Noord-Vietnam gezonden. „News week" voegt eraan toe dat de autori teiten in Washington van Ramsey's ac tiviteit op de hoogte zijn en dat er een onderzoek zou zijn geopend. Advertentie Berteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Tetef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige wind tussen zuid west en zuid en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. In het noorden en noordoosten van het land kans op natte sneeuw, tempe ratuurdaling tot om het vriespunt en matige wind uit oostelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vietnam, Noord-Vietnam en de Vietcong. De historicus Arthur Schlesinger, die een van de voornaamste adviseurs van president Kennedy is geweest, heeft gis teravond in een toespraak in de universi teit van Providence gezegd, dat de Ame rikaanse verwikkeling in Vietnam een tra gedie is. Volgens Schlesinger hebben de VS geen bepaald belang in Vietnam. Er is in Vietnam thans een vitaal belang ge schapen dat niet eerder bestond," aldus Schlesinger. Schlesinger is van mening, dat de VS zo snel mogelijk op een regeling door on derhandelingen zouden moeten aanstu ren. Noord-Vietnam heeft vandaag de Phi lippijnen gewaarschuwd tegen het plan om 2000 militairen naar Zuid-Vietnam te stu ren. Het officiële blad, Nan Dhan, uit Hanoi, schreef, dat de beslissing die nog door het congres goedgekeurd moet worden, ,,een ernstige daad van agressie en oor logsprovocatie vertegenwoordigt." Gezegd werd, dat president Ferdinand Marcos van de Philippijnen handelt on der druk van de Verenigde Staten. De Amerikaanse militaire autoriteiten in Saigon hebben vandaag gemaakt, dat de oorlogsinspanningen in Vietnam zijn verhevigd. Het voornaamste doel is Dien Bien Phoe, dat op 130 kilometer ten zuiden van de Chinese grens en op ruim vijf kilometer van de grens van Laos is gelegen. Dit strategisch belangrijke punt, waar de Fransen in 1954 hun beslissende nederlaag leden, vormt een knooppunt van de wegen naar Hanoi, China, Laos en Zuid-Vietnam. Zestig percent van de mili taire installaties in dat gebied zou zijn be schadigd. NEW DELHI (Reuter) Een Fokker- Friendship van de Indische luchtvaart maatschappij, Indian Airlines, wordt ver mist. Het was vertrokken uit Srinagar in Kasjmir en had ongeveer dertig mensen aan boord. Een functionaris van de „Indian Air lines" heeft meegedeeld, dat het toestel al lang in Djammoe had moeten landen. De 160-kilometer lange vlucht van Srinagar naar Djammoe gaat over een hoge met sneeuw bedekte bergketen. Bij „Schreiner Airways" maakte men zich extra ongerust over het ongeluk met de Fokker Friendship van de „Indian Air lines", omdat beide Friendship-toestellen van „Schreiner Airways" deze winter in India worden gebruikt. Vrijwel alle Amsterdamse taxi-chauf feurs hebben vanmorgen om 6 uur het werk voor 24 uur neergelegd. De sta king is georganiseerd door het actieco mité van loonchauffeurs. Dit heeft de werkgevers vorige week de eis gesteld voor zondagavond hun werknemers een uitkering ineens te geven. De werkgevers hebben deze eis naast zich neergelegd. Vanmorgen verschenen de loonchauffeurs (in totaal ongeveer 600 man) niet op hun werk. Hun voorbeeld werd gevolgd door het grootste deel van de 600 taxi-chauffeurs die voor eigen re kening rijden. De uitkering-ineens die het actiecomité wil, zou een compensatie moeten zijn voor het niet inwilligen van de eerder gestelde eis, het basisloon tot 1 april op 110 te brengen. Op deze da tum loopt de bestaande C.A.O. af. In de nieuwe C.A.O. wil het actiecomité het ba sisloon op 125 gesteld zien. In een café aan het Haarlemmerplein in Amsterdam is zondagmiddag om vijf uur de vierde man aangehouden van het vijftal, dat donderdagmiddag op nogal spectaculaire manier uit het huis van be waring II in Haarlem is ontsnapt. De man, een 29-jarige Amsterdammer, zat in het café een biertje te drinken. De politie had een anoniem telefoontje ge kregen, dat de man in het café zat. In de loop van vandaag zal de man naar Haarlem worden overgebracht om te worden verhoord. In het politiebureau in Haarlem zitten ook twee andere ont snapten ingesloten. Het zijn de 23-jarige Amsterdammer, die in de nacht van don derdag op vrijdag in Amsterdam was aan gehouden, en de 26-jarige Utrechtenaar die zich vrijdagmiddag vrijwillig bij de Amsterdamse politie heeft gemeld. De 27-jarige IJmuidenaar, die zich donder dagavond nog bij het huis van bewaring terugmeldde, is daar ingesloten. Vertrek uit Washington van het presidentiële vliegtuig voor de reis naar Hawai. Van links naar rechts boven: de reizende ambassadeur Harriman, minister McNamara, mi nister Dean Rusk (niet geheel zicht baar), een secretaresse van de presi dent, Kathy Westmoreland, de doch ter van generaal Westmoreland, pre sident Johnson en de Zuidvietna mese ambassadeur Voe Van Thai. (Telefoto). BRISBANE. De Nederlandse ouders van vijf kinderen, wier naam door het persbureau Reuter wordt opgegeven als Freda Veerbehr, zijn in hongerstaking gegaan. De 45-jarige heer Veerbehr zegt dat de emigratieautoriteiten in Nederland hem niet juist hebben voorgelicht. Hij heeft de Australische migratiedienst ver zocht voor hem en zijn gezin passage naar Nederland te verzorgen. De heer Veerbehr, die anderhalf jaar geleden met zijn gezin uit Haarlem in Australië aankwam, heeft sedert april van het vorige jaar niet gewerkt. Hij heeft zich er bij de Nederlandse en Australische autoriteiten over beklaagd dat er voor hem in Australië geen pas sende werkgelegenheid is. Wijnaends Francken: Men moet over een grote woordenschat beschikken om zich kort te kunnen uitdrukken. MOSKOU (AP) „De Loena-9 heeft praktisch haar stroom opgebruikt en zal niet meer naar de aarde uitzenden", aldus een officiële Russische bekendma king van vandaag. De laatste uitzending „gebruikte de resten elektrische stroom. Verdere radio-contacten met de Loena-9 zullen niet meer plaats vinden", aldus de bekendmaking van het persbureau Tass. (Zie ook pagina 3) BRUSSEL. De Belgische re gering en de Belgische artsen hebben het afgelopen weekeinde gehoor ge geven aan een persoonlijke oproep van koning Boudewijn om alsnog te trachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden rondom de ziekte en invaliditeitsverzekering. Minister president Harmei trok het ontslag in, dat hij vrijdag indiende nadat in het kabinet onoverkomelijke moeilijk heden waren gerezen bij het zoeken naar een oplossing in het conflict met de artsen. De Belgische geneesheren op hun beurt besloten zondagavond de staking, die te middernacht zou beginnen, uit te stellen tot een datum I» s"5' M?!?' Anticonceptionele middelen zullen in de nabije toekomst mogen worden verkocht door drogisten en apothekers. Het depar tement van Sociale Zaken en Volksge zondheid is klaar met een „raamwet", die de verkoop, distributie en controle zal regelen van een groot aantal medische hulpmiddelen. Daarbij horen naast brillen en orthopedische instrumenten ook voorbehoedmiddelen. Dit heeft staats secretaris Bartels (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gezegd in een gesprek met het blad KVP-'66. De verscheidenheid van meningen in ons land over dit vraagstuk is volgens dr. Bartels een motief om dit onderwerp met de grootste zorgvuldigheid te bena deren. „Het zal beslist niet zo zijn, dat anti-conceptionalia via automaten in elk restaurant of snoepwinkeltje te krijgen zijn." Een ongebonden verkoop moet men tegengaan, meent hij, uit respect voor de mensen die deze middelen niet aanvaar den. De noodzakelijke zorgvuldigheid wordt gegarandeerd door de verkoop toch te beperken en in de medische sfeer te hou den. De mogelijkheid blijft waarschijn lijk bestaan dat de gemeenten zelf nog vedere beperkende maatregelen kunnen opleggen. Ter verbetering van de sexuele voor lichting zal de regering de subsidies aan de nationale kruisverenigingen en de na tionale bureaus voor geestelijke volksge zondheid sterk verhogen. Hoe die voorlich ting moet worden gegeven zal nog moeten worden uitgedokterd. Het uitgangspunt staat in elk geval vast: de organisaties zullen hun voorlichting vooral moeten ge ven aan andere voorlichters, zoals bijvoor beeld wijkverpleegsters en onderwijzers. De N.V.S.H. zal dit jaar subsidie krijgen op grond van haar historisch verworven plaats. Dr. Bartels heeft voorts een brief ge stuurd aan de medische faculteiten waar in nog eens de nodige aandacht wordt gevraagd voor het gezinsvraagstuk. Ten slotte wordt de oprichting overwogen van een nationaal studiecentrum voor de sexuele problematiek. Eventueel zou de regering een dergelijk centrum subsidiëren, aldus staatssecretaris Bartels in een ge sprek met het K.V.P.-orgaan. Drie dolfijnen en een zeeleeuw, die logeerden in het dolfinarium in Harderwijk, zijn zaterdag per vlieg tuig naar Parijs overgebracht. De dieren zouden door de Amerikaanse eigenaar en zijn assistenten in Nederland worden afgericht. De assistenten zijn evenwel opgeroepen voor militaire dienst. Eigenaar Tie- bor geeft thans een show bij het vliegveld Le Bourget. Hij zal de dieren nu zelf africhten. Twee kinderen, die in een huis aan de Vlasakkerweg in Ede lagen te slapen, zjjn gisteravond door hun oom uit de vlam men gered. De man was bij zijn schoonzuster op bezoek. In een aan de huiskamer gren zend vertrek lagen twee kinderen te sla pen. Vanuit die kamer hoorde men om streeks twaalf uur knetterende geluiden. Toen de zwager van de vrouw ging kij ken bleek de hele kamer vol rook te zijn en sloegen de vlammen hem tegemoet. De man wist de kinderen uit bed te halen. „afhankelijk van de resultaten van het spoedig te hervatten overleg". De artsen namen dit besluit na een onder houd met premier Harmei, waarin zij zondagochtend nogmaals hun eisen uiteenzetten en garanties vroegen voor de inwilliging ervan. Er werd geen bekendheid gegeven aan het resultaat van deze ontmoeting. De Belgische vorst zag zich het afge lopen weekeinde geplaatst voor een pijn lijke keuze. Aanvaarding van het ontslag van het pas zes maanden oude katholiek- socialistische coalitiekabinet zou het land in een diepe politieke crisis dompelen. Weigering van het ontslag zou, naar de artsenfederatie had laten weten, leiden tot een staking van de geneesheren. De tweede sinds 1964. Koning Boudewijn besloot het ontslag van het kabinet-Harmei toch niet te aan vaarden en deed tegelijkertijd een ver zoek „een nieuwe en laatste poging te doen" om tot een oplossing te komen. Hij verbond aan dit verzoek een uiting van zijn „ernstige bezorgdheid". Men achtte het niet uitgesloten dat pre mier Harmei mogelijk in zijn kabinet in de eerstkomende dagen enige ministers zal vervangen aldus meldt onze corre spondent in Brussel. Voorbarig schenen de geruchten volgens welke de premier zelf wellicht aan heengaan zou denken en hij zijn plaats zou afstaan aan ex-pre mier Theo Lefèvre, die meer dan hij in de gratie staat bij de socialisten. Het is voor het eerst dat de Belgisch» koning zó direct en onverbloemd heeft ge wezen op de fouten in het Belgische poli tieke leven, waar alle mogelijke groepe ringen en belangengemeenschappen tel kens proberen hun zin door te drijven te gen de door de volksvertegenwoordiging genomen besluiten in. Het ongelukkige voorbeeld van de door de Volksunie aan gewakkerde en misbruikte zorgen van de mijnwerkers met betrekking tot de nood zakelijk geworden sluiting der niet-renda- bele mijnen, die bijna tot een tragedie had kunnen leiden, ligt nog vers in het geheugen. Het is de vraag in hoeverre de koninklijke woorden enige praktische uitwerking voor de toekomst zullen heb ben. Woensdag wordt van de verre visserij in IJmuiden terugverwacht de IJM. 5. Het is nog geheel onzeker of déze of enige andere trawler daarna met enige kans op overheidssteun ter Verre visserij zal uit varen. Zoals bekend is heeft de overheid gedu rende drie jaren steun verleend aan het project om in Nederland de verre visserij wederom tot ontwikkeling te brengen. Dat project is beëindigd. Geld om het experi ment op dezelfde voet voort te zetten kan van de overheid niet worden verwacht. De hoop is gevestigd op het bedrag dat door de overheid is uitgetrokken voor de „ex perimentele visserij in het algemeen", doch dit totaalbedrag zou nauwelijks vol doende zijn voor voortzetting van de ver re visserij „op de oude voet." De rijksoverheid is niet enthousiast over de tot dusver bereikte resultaten, waar bij vergelijkingen worden getroffen met de Duitse verre visserij, welke vergelij king echter door de betrokken Nederland se reders niet redelijk wordt geacht, ge zien de geheel van elkaar verschillende omstandigheden. Verzet wordt voorts ook geboden door de voorstanders onder degenen die de overheid moeten adviseren en die meer heil zien in de besteding van rijksgelden ten behoeve van andere experimenten in de Nederlandse zeevisserij. Een definitieve beslissing over de gede tailleerde besteding van het voor de expe rimentele visserij in het algemeen be stemde bedrag wordt 15 februari ver wacht. De 75-jarige weduwe A. M. B. Schep- man-Van Egmond uit Voorburg is van nacht in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat haar twaalf weken geleden is overkomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1