De Gaulle en Erhard proberen hun violen weer te stemmen Loena-9 zendt opnieuw foto's van maanoppervlak naar aarde Wilson overweegt nieuwe verkiezingen in april ASPIRIN® 3 r OTTGERING ORIEP/ Van dag tot dag Regeringscrisis in Italië duurt voort Hoogspanning in Brits observatorium Topoverleg van Britse Labour Labour-critiek op reis van prinses Margaret naar VS Joods protest tegen wapenaankopen van VS-regering <~Pracitótoel W ereldbevolking ruim 3,3 miljard 3 -STOMEN VAN GORDIJNEN nen telegrammen tel eg ra MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 Kroesjtsjev is gezond Lloyd in hol van de leeuw ,a».< GR. HOUTSTR. S TEL. 10771 BINNENWEG 137 TEL. 84373 A'DAMSE VAART 30 TEL. 11661 Huil Beschuldiging Onderscheppen daarstaat BAY£/Z achter 0p de Op de koffie Remco Campert n Een beslissing van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland heeft een Amster damse chauffeur beroofd van zijn woon ruimte, die door de Amsterdamse dienst van huisvesting aan hem was toegewezen. Het argument was: standsverschil. Een vreemde en ergerniswekkende beslissing, die het respect voor het gezag ondermijnt en de goede smaak bederft. Er zullen wel vragen over worden gesteld in de Ka mer en misschien zal er nog iets aan wor den gedaan, maar dat zal dan die bedor ven smaak niet wegspoelen. Het hele geval is geschikt om het ver trouwen in de gave des oordeels van be- stuursinstituties te verminderen en twij fel te doen rijzen aan de goede wil. Een factor van groot belang in deze kwestie is, dat de huurprijs van de betreffende woning ligt op een peil dat beneden dat van de reeds gevestigde buren ligt, om wier wille de chauffeur is geweerd. Het streven van de overheid om hoge inko mens te doen afvloeien naar dure huizen en goedkope woningen binnen het bereik van minder gegoede gezinnen te brengen, wordt door dit en dergelijke gevallen door kruist. In feite worden de dingen op hun kop gezet: mensen van „hogere stand" in goedkope woningen worden „be schermd" tegen buren die wat minder schijnen te moeten worden geacht. Een beleid dat in geen enkel opzicht rechtma tig, verstandig en modem aandoet, doch een muffe geur heeft alsof er nodig ramen open moeten. Twee r.k. priesters in Eindhoven heb ben het celibaat opgegeven en daarmee hun ambt en wijding. Dat zoiets in een roomse streek en voornamelijk roomse stad gebeurt, waar tot voor kort de ge dachte aan een dergelijke gebeurtenis ab surd zou zijn geacht, betekent méér dan sensatie. Het is een bijzonder frisse wind, die daar in het Eindhovense stadsdeel Ton- gelre is opgestoken, zó fris dat men er daar ijzige huiveringen van zal hebben gekregen. Bisschop Bekkers van Den Bosch moet op het ogenblik de zwaarste uren van zijn loopbaan doormaken. Tot in Rome toe zal men geschokt en ver bijsterd beseffen, dat hier twee zwarte schapen over een onneembaar geachte dam zijn gesprongen. En men zal zich afvragen wat de gevolgen zullen zijn. Deze gebeurtenis zou kunnen illustre ren dat het concilie te kort geschoten is in de verwezenlijking van faciliteiten, die noodzakelijk waren om de kerk in de pas te doen blijven met de geest des tijds. Voor de betrokkenen openen zich weinig bemoedigende perspectieven, omdat zij zich begeven hebben naar een status die niet bestaat en nergens erkenning vindt. De openhartige mededelingen van de bis schop en zijn pleidooi voor mildheid en begrip zijn even nieuw als alle andere elementen in deze zaak. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan maar binnen langere of kortere tijd zal het zich toe stemming moeten verwerven om te gaan. In Tongelre is een stukje historie ge schreven. MOSKOU (AFP) Uit de directe omge ving van de voormalige Russische pre mier Kroesjtsjev is vernomen dat zijn ge zondheid goed is voor een man van zijn leeftijd (71 jaar) en voor iemand die aan een chronische aandoening van de gal blaas lijdt. Familieleden hebben hem gis teren, in zijn buitenhuis ten westen van de hoofdstad bezocht. Vorige week gingen in Moskou geruch ten dat Kroesjtsjev in een ziekenhuis was opgenomen. (Van onze correspondent) PARIJS Met zijn ministers, Schro der (Buitenlandse Zaken), Von Hasselt (Defensie), Schmucker (Economie) en staatsminister Westrick, is de Westduit- se bondskanselier Ludwig Erhard gister avond met de trein uit Bonn in Parijs gearriveerd voor een verblijf dat morgen weer zal worden beëindigd. Voor vanoch tend en morgenochtend zijn twee ontmoe tingen op het Elysee geprojecteerd, ter wijl ook de Duitse ministers nog de no dige besprekingen met hun Franse colle ga's zullen kunnen voeren. Zoals bekend had het Frans-Duitse vriendschapsverdrag iedere zes maanden op het hoogste niveau zijn topconferen ties geprojecteerd, die beide landen dan geleidelijk aan en tot in lengte van dagen hechter aan elkander zouden moeten smeden. Sedert de commandowisseling in Bonn, waar dr. Adenauer voor prof. Erhard plaats moest maken, hebben deze hoogge stemde ambities steeds minder vruchten afgeworpen. Men mag nauwelijks ver wachten dat in deze ontwikkeling, waarbij de beide landen de laatste jaren eerder verder uit elkander groeiden, nu plotse ling een gunstiger wending zou zijn in getreden. Weliswaar vermeldt de agenda voor deze Frans-Duitse topconferentie zowat 't hele repertoire van brandende actualitei ten, als de Europese samenwerking in groot en klein verband, de landbouw in 't kader van de E.E.G., de toekomst van de NAVO, de Oost-West-relaties, de ko mende reis van generaal De Gaulle naar Moskou en de oorlog in Vietnam. Maar er is nauwelijks één agendapunt te noemen dat de verwachting van een akkoord of zelfs maar een beter weder zijds begrip tussen de topleiders van de twee grootste Westeuropese naties zou geworpen en die een intiemere verstand- kunnen wettigen. En nog altijd is het dezelfde zware slagschaduw van de V.S. die over de Frans-Duitse relaties wordt .ROME (Reuter) Aldo Moro heeft zijn pogingen om een nieuwe Italiaanse rege ring te vormen opgegeven. Dit werd meegedeeld in een communi qué, uitgegeven na een onderhoud tussen de voormalige premier en president Sara- gat. Moro's regering van centrumlinks is 21 januari afgetreden. Woensdag zal president Saragat een nieuwe reeks besprekingen met politieke leiders beginnen. Tot dit uitstel werd be sloten om de besturen van de politieke partijen gelegenheid te geven de toestand nader in ogenschouw te nemen. houding tussen Parijs en Bonn onder mijnt. Er is met name aan de Duitse kant geen enkele aanwijzing te constateren dat kanselier Erhard bereid zou zijn zijn vriendschap met de machtige protector in het Witte Huis op het spel te zetten om generaal De Gaulle tegemoet te tre den in de richting van 'n autonoom Euro pa, als „derde macht" tussen of naast de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Onder die omstandigheden kan men, lijkt ons, dan ook hooguit verwachten dat in het slotcommuniqué morgenavond een paar secundaire resultaten zullen kunnen worden genoemd, om zo voor de binnen- en buitenwacht het echec van het vriendschapsverdrag niet al te onver bloemd bloot te hoeven geven. SALISBURY (AFP) Selwyn Lloyd de Britse conservatieve „schaduwminis- ter" voor Gemenebest-zaken, is vanmor gen voor een oriëntatiebezoek in de Rho desische hoofdstad aangekomen. Hij wil ter plaatse de mogelijkheden voor een oplossing van de crisis tussen de regering-Smith en Londen nagaan. Selwyn Lloyd werd bij zijn aankomst begroet door de Rhodesische minister van voorlichting, Pieter van der Byl. Een tekening van de Russische Loena-9, het ruimtevaartuig dat op de maan een zachte landing heeft gemaakt. MOSKOU (Reuter en AP). Vanochtend is de Russische Loena-9, de ruimtesatelliet, die een zachte landing op de maan heeft gemaakt, opnieuw begonnen foto's van de maan uit te zenden. Dit heeft het observatorium Jodrell Bank in Groot-Brittannië bekendgemaakt. Gisteren was in een Russisch communiqué verklaard, dat de laatste radio-uitzending van de Loena-9 zaterdag had plaats gehad en dat het programma van maanstudie voltooid was. Sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium Jodrell Bank, zei, dat de hervatte uitzending er op wijst, dat iets sensationeels met de Loena-9 gebeurt. Een wijziging van de frequentie van de radio-uitzen dingen van de Loena-9 kan op twee manieren uitgelegd worden. Lovell had eerst de mogelijkheid geopperd, dat het maanschip beweegt. Daardoor zou de frequentiewijziging te verklaren zijn. Een andere mogelijkheid is, dat de batterijen van de Loena-9 uitgeput beginnen te raken. De Russische ruimtevaartautoriteiten weigeren mededelingen te doen over de Loena-9. Uit datgene wat tot dusverre officieel over de Loena-9 is gezegd blijkt volgens sommige waarnemers echter, dat de bat terijen uitgeput beginnen te raken. Er zijn geen aanwijzingen geweest, dat de Loena-9 is uitgerusct met zonnebatte- rijen, die door het zonlicht kunnen worden opgeladen. Lovell had verwacht dat der gelijke batterijen aan boord zouden zijn. 'rr\rt o (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse premier Harold Wilson heeft gedurende het weekeinde op zqn officiële landgoed Chequers de generale staf van de Labourpartij het kabinet, het par tijbestuur en vooraanstaande figuren bijeengeroepen. Het doel van zijn topconferentie zou zijn geweest een blik te werpen in de toekomst om te voorkomen dat de partij vastloopt wanneer het programma voor de kor te termijn zal zijn verwezenlijkt. De partij beseft bovendien dat de meeste grote problemen pas op den duur kunnen worden opgelost. Vandaar dat men zich thans bezint op de jaren na 1970. Er behoeft niet aan te worden ge- Advertentie s twijfeld dat de brandende kwestie van spoedige algemene verkiezingen even eens aan de orde is gesteld. In het Britse constitutionele systeem is het de premier, die hierover persoonlijk beslist en er vóór zijn beslissing geen woord over loslaat. Harold Wilson staat op het ogenblik on der enorme pressie van zijn partij om nu het politieke getij gunstig is snel toe te slaan en de oogst binnen te halen voor het te laat zal zijn. Het is bekend dat de premier tot voor kort tegen verkiezingen in dit voorjaar was omdat hij zich pas tot de kiezers wilde wenden na de afwerking van het belangrijkste deel van het par tijprogramma en niet uit doorzichtige op portunistische overwegingen waarvan de kiezers niet zijn gediend. Maar er bestaat een mogelijkheid dat Wilson intussen van mening is veranderd. Tot nu toe heeft de Labourregering ondanks haar kleine parlementaire meer derheid, vaak met liberale hulp, het weten te redden, maar dat hield in werken on der zware druk. Nu het ernaar uit ziet dat met de Rhodesische kwestie veel meer tijd gemoeid zal zijn dan alle optimis tische voorspellingen wilden doen gelo ven, is er vooral met het oog op Selwyn Lloyd's missie namens de conservatieven naar Salisbury veel voor te zeggen de ver kiezingen zo snel mogelijk te houden. Op die manier zou Wilson de Rhodesische premier Ian Smith de illusie ontnemen dat hij spoedig zou kunnen rekenen op een meegaander conservatief bewind. Bovendien zijn, hoewel de Britse beta lingsbalans is verbeterd, binnenkort ver moedelijk nog veel straffere economische maatregelen nodig, waarvoor eveneens een overtuigende meerderheid is vereist. De verkiezingsuitslag van Huil en het jongste opinie-onderzoek lijken aan te tonen, dat de kiezers, met de verwijzing naar de tekortkomingen van de vooraf gaande conservatieve regering, nog al tijd bereid zijn harde maatregelen te slik ken om het land er weer bovenop te brengen. In dat geval kan Wilson zich zonder al te veel risico's in een nieuwe stembusstrijd storten, misschien zelfs na een waarschijnlijk lang niet malse aprilbegroting. Indien Wilson besluit het Britse volk spoedig aan een vertrouwensvotum te on derwerpen is er veel kans op dat dit in april zal gebeuren, dus voor de gemeen teraadsverkiezingen in mei. Maart wordt voor nieuwe verkiezingen als een ongunstig tijdstip beschouwd, omdat het er dan op zou lijken of Wil son de komende begroting buiten de stem busstrijd zou willen houden. De premier zal vermoedelijk niet voor zijn terugkeer uit Moskou, aan het einde van deze maand zijn beslissing om al of niet op korte ter mijn naar de stembus te gaan, nemen. Op een te Moskou gepubliceerde teke ning komt echter niets voor, dat op de aanwezigheid van zonnebatterijen wijst. Vanavond zal het pas duidelijk zijn of de proef op de maan afloopt of dat en dat kan mogelijk zijn in een opwindend laatste uur de Loena-9 zich over het oppervlak van de maan beweegt. Ondanks de Russische aankondiging dat de taak van de Loena-9 is volbracht, heeft het ruimteschip ook gisteravond nog twee volledige foto's gezonden en een stuk van een derde foto. Zij waren van minder goede kwaliteit dan de eerder ontvangen foto's. De zen ders van de Loena werkten toen op halve kracht. Sir Bernard Lovell verklaarde dat hij verwacht seinen te ontvangen als de maan om half negen vanavond boven de Britse horizon verschijnt, maar dat zul len dan wel de laatste zijn. „Wij hebben nu enig bewijs dat de kracht van de batterijen op haar einde loopt", aldus Lovell. De Russische professor Anatoli Bla- gonravov, die voorzitter is van de Russi sche commissie voor verkenning van de kosmische ruimte, heeft het observato rium van Jodrell Bank ervan beschul digd, dat het veel te vlug is geweest met het publiceren van de maanfoto's. Dit was gedaan omdat het observatorium „sensatie had willen verwekken." De Britten hadden zijns inziens eerst de gegevens moeten vragen aan de deskun dige Russische instanties, die nodig zijn voor een juiste weergave van de maan- beelden. De Russen hebben zaterdagavond op de (Van onze correspondent) LONDEN Het Labour-lagerhuislid William Hamilton heeft scherpe critiek uitgeoefend op het recente bezoek aan de Verenigde Staten van prinses Mar garet en lord Snowdon. „Nooit in de moderne geschiedenis," zei hij, „heeft een dergelijk bezoek zoveel openbare en particuliere critiek in alle delen van het Gemenebest uitgelokt". Ha milton zei, dat prinses Margaret werd beschreven als „de gangmaakster voor de Britse textielhandel". De speaker greep in en verbood Hamil ton opmerkingen te maken over gedra gingen van leden van de koninklijke fa milie. Hij mocht er echter wel de verant woordelijke minister over aanvallen. Ha milton vroeg of de openbare kas betaald had voor de garderobe van de prinses die 40.000 gulden had gekost. WASHINGTON, (AP) De Joodse or ganisatie B'nai Brith heeft bij de Ameri kaanse regering geprotesteerd tegen haar plan om een aanzienlijke hoeveelheid wa pens van Rheinmetall in Dusseldorp te kopen. „Wij baseren onze ernstige bezwa ren op het feit dat Rheinmetall voortdu rend geweigerd heeft de wettelijke en mo rele verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de concentratiekamp-gevangenen, die de maatschappij tijdens de nazi-tërreur als slavenarbeiders gebruikt heeft". Naar ver luidt zou het om een order van ongeveer 50 miljoen dollar gaan. televisie voor het eerst de door Loena-9 genomen foto's van de maan kunnen zien. Het waren twee foto's, beide in de mor genuren van 4 februari naar de aarde ge seind. Op de foto's kon men duidelijk met kiezelstenen bedekte stukken van het maanoppervlak, kleine kraters en zelfs een deel van het Russische ruimtevoer tuig onderscheiden. Een commentator verklaarde, dat de foto's aantonen dat het maanoppervlak oneffen is. De bodem naast de Loena was „echter hard genoeg omdat het ruimte voertuig niet ver in de grond was gezon ken". Op het maanoppervlak had men ook geen sporen van stof kunnen ontdek ken. Ook de Amerikaanse geheime dienst zou foto's onderscheppen die door de Russi sche Loena-9 van de maan naar de aarde worden geseind. De „Washington Post", die dit meldt, zegt dat het Amerikaanse ministerie van Defensie via een nogal in gewikkeld elektronisch opsporingssysteem op de hoogte probeert te blijven van de activiteit die de Russen in de ruimte ont wikkelen. Het Pentagon heeft geen com mentaar op dit bericht willen geven. Advertentie Waarom sloop u tijdens de uitvoering van „Carmen" naar de koffiekamer op zondag 16 januari?", luidt de intrigeren de vraag die een advertentie ons onlangs stelde. De advertentie meende het te we ten en beantwoordde zijn eigen vraag prompt: „Wij weten het. Om een sigaret op te steken". Tja, ik weet niet waarom u naar de koffiekamer sloop die zondag (Ja, ik heb u wel zien staan, in dat duistere hoekje), maar in mijn geval slaat het antwoord van de copywriter de plank danig mis. Ten eerste. Sinds de jaren van het in diaantje-spelen definitief achter me lig gen sluip ik niet meer. Mijn tred is fier en zelfbewust, zo sterk zelfs dat juist an dere mensen iets wegsluipends krijgen als ik er aan kom stappen. Misschien vindt u dit blufferig klinken, maar de waarheid dient gezegct. Trouwens, mis schien denken de wegsluipers wel: daar heb je die vervelende zeur weer, gauw maken dat we wegkomen. Ten tweede. Ik was inderdaad op weg naar de koffiekamer, maar het is me een raadsel hoe de advertentie dat kon we ten, want ik heb de koffiekamer nooit bereikt. Waarom bereikte ik tijdens de uitvoering van „Carmen" op zondag 16 januari de koffiekamer niet? Heel een voudig, omdat ik hem niet kon vinden. Ik kan de koffiekamer nooit vinden. Ik ben altijd een trap te hoog of een trap te laag. Blindelings weet ik de weg naar de gaanderijen en de stalles, de garde robe en de orkestbak (waar ik dan ook vaak wordt uitgejaagd), maar de koffie kamer heeft zich tot nu toe schuil we ten te houden. In de verte hoor ik gerin kel van kopjes, geroezemoes van stem men, ik ga op die geluiden af, maar vlak bij gekomen hoor ik al dat stemmige ge druis opeens van een heel andere plek vandaan komen, achter me, hoog boven me, of, erger nog, hoor ik helemaal niets meer, behalve mijn gejaagde ademha ling. Enfin, ik krijg het er een beetje benauwd van, snel over naar punt drie. Ten derde. Ik ging niet naar de kof fiekamer om er een sigaret op te steken, van welk merk dan ook. Ik ging naar de koffiekamer om koffie te drinken. Daar is die kamer voor. Om te roken begeve men zich naar de zogenaamde rookka mer, derde deur links, drie trappen op, lange witbepleisterde gang volgen, met uw handen van die brandspuit afblijven, ijzeren deur rechts aan het einde force ren en u staat op het dak wat een prachtig uitzicht, hè? Ten vierde, was het helemaal de „Car men" niet, maar „Lucia di Lammer- moor". WASHINGTON (Reuter) Een parti culier bureau in Washington, dat zich met bevolkingsvraagstukken bezighoudt, heeft bekendgemaakt, dat de wereld in 1965 3.308.000.000 bewoners telde. Als de huidige aanwas voortduurt zullen er te gen het jaar 2.000 meer dan zeven mil jard mensen zijn. De grootste bevolkingsaanwas is in La tijns Amerika, op korte afstand gevolgd door Afrika en Azië. In de komende 35 jaar zal de groei van de wereldbevolking voor zeven achtste afkomstig zijn van de ontwikkelingslanden in Azië, Afrika en La tijns Amerika, aldus het bureau dat zijn overzicht baseert op gegevens van de Ver enigde Naties en andere instellingen. Uit de statistieken blijkt dat nog geen enkel ontwikkelingsland op doeltreffend» wijze de traditioneel grote bevolkingsaan was heeft weten te verminderen. In 1965 waren er 125 miljoen geboorten, tegen 60 miljoen sterfgevallen. Wat dit laatste betreft is het storftecijfer van 26 per duizend in 1938 tot zestien per dui zend in 1965 afgenomen. Lanceerbasis. De Australische regering is bereid, de Europese Organisatie voor Ruimte-Onderzoek (ELDO) een nieuwe lanceerbasis in de buurt van Darwin te verschaffen. Op het ogenblik beschikt ELDO over lanceerterreinen bij Woo- mera in het zuiden van het land. Een lanceerplaats bij Darwin is voor de proefnemingen gunstiger omdat zij dich ter bij de evenaar ligt. Hakenkruisen. In Londen hebben onbeken de hakenkruisen geschilderd op een deur van een synagage en op het kantoor van de Chinese zaakgelastigde in de Britse hoofdstad. Op het gebouw van de Brit se radio-omroep was een hakenkruis geschilderd met de woorden „vrijheid van woord voor nazi's." Grap. Het enige werk van de zeventien de eeuwse Italiaanse schilder Givetto Aberragi heeft twee weken lang in het Britse Nationale museum gehangen. Tot grote schrik van de museumdirectie bleek het schilderij een zelfportret te zijn van een Italiaanse meester die nim mer bestaan heeft. Het doek was ge schilderd door een twintigjarige student van de Abersystwyth-universiteit in Wales. Moorden. In Engeland heeft men de lij ken van twee vermoorde jonge vrouwen gevonden. In Birmingham ontdekte de conciërge van een school op het toilet het lijk van een geheel ontkleed meisje van zestien jaar, dat sinds de ochtend werd vermist. In Ilkley, ten noorden van Birmingham, vonden wandelaars in een park het lijk van een jonge verpleeg ster. (Kik) vorsen. De 26-jarige Westduitse on- derwijzerers, die om twintig mark had gewed dat geen van haar leerlingen een kikker durfde opeten, is door de rechtbank vrijgesproken van „dieren mishandeling". Een veertienjarige knaap had een kikker met een glas li monade weggespoeld. Volgens de recht bank was niet gebleken of de kikker „levend of dood was genuttigd". Geruchten. De 25-jarige vrouw van de Indonesische president Soekarno Ratna Sari Dewi, heeft geruchten ontkend dat zij in Zwitserland naar een villa zou zoeken in verband met een aftreden van Soekarno. Mevrouw Soekarno heeft een villa in Montreux bekeken. Ambassadeur. Polen heeft zijn betrekkin gen met Albanië genormaliseerd door Rogulski, die sedert april 1961 als zaak gelastigde van Polen in Tirana optrad, tot Pools ambassadeur te benoemen. Albanië is steeds, ook na de verkoeling in de betrekking in 1961, door een am bassadeur in Warschau vertegenwoor digd gebleven. Reisverbod. Het paspoort van de Ameri kaanse Staughton Lynd, die in decem ber ondanks het verbod van de Ameri kaanse regering naar Noord-Vietnam is geweest, is ingetrokken bij zijn terug keer van een kort bezoek aan Londen. Gedrang. Twaalf mensen zijn onder de voet gelopen en om het leven gekomen bij een gedrang dat ontstond na een bijeenkomst, onder voorzitterschap van premier Indira Gandhi, te Tinsoekia (In dia). Geen films. Het Indische genootschap van filmproducenten heeft zijn leden op dracht gegeven, geen films te vervaar digen over de in september gevoerde strijd met Pakistan. Deze instructie is gebaseerd op een artikel van het ak koord van Tasj kent, dat de twee landen verplicht alle vijandelijke propaganda te staken. Retour afzender. De regering-Smith van Rhodesië heeft besloten alle postdiens ten naar en van de Oostafrikaanse sta ten als Kenia, Oeganda en Tanzania, te staken. Brieven uit deze landen met bestemming Rhodesië, zullen worden te ruggezonden. Gezonken. De Westduitse kustvaarder „Reef Bay" van 449 ton is bij de Noorse westkust gezonken. Het Noorse red dingsvaartuig „Somvaer II" redde alle negen opvarenden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3