Sake van der Ploeg eist voor landarbeiders 12% meer loon De Beurs Wijers trekt profijt van vele publikaties geldontwaarding over Johan Kaart in Velsen Landré en Glinderman tevreden „Tante Jutta" uit Calcutta op bezoek bij „ADVENDO" Davo werkt om de week TYPEN STENO I I PONT w BRANDARIS NEDERL. ENGELS gij Wie is de man die zware Brandaris rookt? ZW, SCS de shag met de lange draad „We kunnen aantonen dat achterstand 15% bedraagt „Kleine" kapiteins willen aparte CAO SCHEEPVAARTBERICHTEN Suiker werd vandaag 3 cent duurder Bonden krijgen anderhalve ton per jaar van de confectie Omzetten BASF stegen tot boven de DM4 miljard Kort economisch nieuws -•W if m MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 4 SELECTED DARK SHAG TOBACCO Winst omhoog tot f35.6 min Ruim twee miljoen jonge Russen op arbeidsmarkt 40 min. Tijdens de pauze van de vrijdag in het Patronaatsgebouw aan de Wil- lemsbeekweg gegeven en zaterdag herhaalde opvoering van de klucht „Tante Jutta", werden de donateurs van de toneelvereniging „Advendo" in de zaal ervan op de hoogte gebracht, dat het bestuur zich zojuist telefo nisch in verbinding had gesteld met regisseur F. A. J. Hunsche, die reeds geruime tijd in het Antoniu.szieken- huis wordt verpleegd. Omdat men er van was overtuigd dat hij ook deze avond met zijn gedachten in hun mid den zou zijn, was hem meegedeeld dat de voorstelling vlot verliep en het publiek zich kostelijk amuseerde. EN/OF KUNSTGEBITTEN- REPARATIES mm mm ■Hj tb - w i r 1 1 1:1 m "I i 'i f i Dat is de man die pure, zware shag eist. Eerlijke tabak. Lang van draad. Tabak waar vak manschap achter staat Brandaris, zware shag van Douwe Egberts! in dubbelwandige tabakszak f 1,25 ft Op de zaterdag in Alkmaar gehouden provinciale kaderbijeenkomst van de Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond maak te de bondsvoorzitter, de heer Sake van der Ploeg, de looneisen bekend voor de landarbeiders. Wij vragen, aldus de bonds voorzitter (die hierbij opmerkte dat de bond bij 80 CAO's partij is), een loons verhpging van zeven percent plus vijf percent om de achterstand in te halen, alsmede een verhoging van de vakantie toeslag van 4 tot 6 percent. Hij noemde deze looneisen, waarover nog geen over eenstemming bereikt is, bescheiden. Wij kunnen duidelijk en keihard aantonen al dus de heer Van der Ploeg, dat de ach terstand voor de landarbeiders 15 percent bedraagt. Hij sprak zich voorts uit voor de vorming van een centraal agrarisch fonds voor restitutie van contributie aan georganiseerde landarbeiders. Hij toonde zich vrij optimistisch ten aanzien van de vorming van dit fonds voor de landbouw. Vooraf had de heer Van der Ploeg de structuurverandering in de landbouw ge schetst. Het groter worden van de bedrij ven ten koste van de steeds meer ver dwijnende kleine bedrijven noemde hij een economische noodzaak. Van 1947 tot 1962 verminderde het aantal agrarische bedrijven van 197.000 tot 158.000. Daarbij steeg het aantal éénmansbedrijven zon der loonarbeiders van 5 tot 40 percent. Die éénmansbedrijven zijn gedoemd te verdwijnen of tot armoede te vervallen. In 1947 waren er 600.000 personen in de De kapiteins-leden van de Centrale van Kleine Vaart Personeel, een vakgroep van de bij het N.V.V. aangesloten centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij, menen dat hun rechtspositierege ling in het algemeen nog onbevredigend Is. Hun nieuwe actieprogram begint dan ook met de opmerking, dat zij zullen blijven streven naar een afzonderlijke col lectieve arbeidsovereenkomst voor de ka piteins-kustvaart, waarin de geldelijke be loning zich in redelijke mate verhoudt tot die van de hoogstbetaalde schepeling aan boord. Bij een eerder gehouden opinie-onder zoek is gebleken, dat 237 van de 246 kapi teins die lid waren van de Centrale van Kleine Vaart Personeel, vóór regeling van hun rechtspositie door middel van een CAO zijn. In het actieprogramma staat verder, dat, zolang een CAO nog niet is gerealiseerd, in ieder geval moet worden gestreefd naar een inkomen voor de kapiteins waarvan het gegarandeerde loonbestand- deel moet uitgaan boven dat van de hoogst betaalde schepeling aan boord van het zelfde schip. De kapiteins vragen tenslot te de totstandkoming van een anciënni- teitsregeling, recht op compensatie ver lof en vakantietoeslag en recht op voe- dinggeld bij verlof en ziekte. Nederlandse landbouw werkzaam of 18 percent. In 1960 nog maar 400.000 of 10% percent. En rond het jaar 2.000 zullen het er naar schatting hooguit 200.000 of 4 a 5 percent zijn. Dit is geen vlucht uit de landbouw maar het vloeit voort uit de economische ontwikkeling. De heer Van der Ploeg sprak zich uit voor spreiding van de werkgelegenheid. In dit verband zei hij niet te geloven in de zogenaamde A.A.-lijn, de lijn Alk maar-Arnhem waarboven een agrarisch gebied dat voedsel zal moeten produce ren voor het onder die lijn liggende meer welvarende industriegebied van de rand stad met zijn 20 miljoen inwoners. Liever zag hij een meer gevarieerd patroon van agrarische en industriële bedrijvigheid. De nationale bodem dient gemeen- schapsbezit te zijn en de gemeenschap zal moeten uitmaken welk gedeelte van de bodem voor produktie en welk ge deelte voor recreatie bestemd moet wor den. Sprekende over de vermindering of de achteruitgang van het ledental van de bond stelde de heer Van der Ploeg dat dit niet tot verontrusting aanleiding behoefde te geven. Procentueel zijn er nog nooit zo veel georganiseerd. Ook in de vakbe weging voorzag spreker concentratie. Zo is op het aanstaande N.V.V.-congres een voorstel te verwachten om de organisa torische opbouw van de vakbeweging in studie te nemen. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. 159 130 115.90 158.70-159.20 129.80-130.40 gl 115.80-116.30 gl De resultaten over het boekjaar 1964 1965 van J. P. Wyers' Industrie- en Han delsonderneming N.V. zijn wederom gun stig geweest. De gang van zaken vertoon de veel overeenkomst, zegt het verslag, met die in 1963-1964 en gaf opnieuw alle reden tot voldoening. Blijkens de gecon solideerde resultatenrekening van het Be nelux-concern is de goederenwinst geste gen van ƒ32,4 min tot ƒ35,6 min. Ex ploitatiekosten en interest namen toe van ƒ26,8 min tot ƒ27,8 min. De netto-winst, na aftrek o.a. van ven nootschapsbelasting, steeg van ƒ2,6 min. tot 3,2 min. Zoals verwacht, wordt vastgesteld een contant dividend over het met ƒ2,3 min vergrote kapitaal van 20 pet (onv) als mede een uitkering van 20 (v. j. tien) pet belastingvrij uit de agioreserve. Het contante dividend wordt uitgekeerd onder inhouding van 25pct dividendbelasting en niet van 15pct, zoals abusievelijk in het jaarverslag staat vermeld. Het verslag merkt het volgende op: de bestedingsdrang komt het meest tot uiting in de aanschaf van duurzame verbruiks artikelen, en richt zich daarbij vooral naar goederen van hoge kwaliteit. Zij wordt gestimuleerd door de vele publika ties over geldontwaarding en bezorgdheid voor toekomstige koopkracht van spaar gelden. De omzet is naar geldwaarde met 12 pet gestegen bij een weinig veranderd prijspeil. De bruto goederénwinst steeg dienovereenkomstig. De kostenstijging kon door de gunstige omzetontwikkeling geheel worden opgevangen uit de toege nomen goederenwinst, die Bovendien het Achilles 7 te Cartagena. Acmaea 5 te Curacao. Aegis 6 te Rotterdam. Agamemnon 6 te Leixoes. Alamak 4 v. Livomo n. New York. Aldabi 7 te Rotterdam. Algorab 6 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelmolen 7 te Rio del Plata. Archimedes 6 te Port of Spain. Atys 5 te Trinidad. Bali 8 te Colombo verw. Barendrecht 7 v. Port Said n. Landsend. Batu 8 te Penang verw. Bennekom 7 te Porto Barrios. Caltex Amsterdam 6 te Suez. Celebes 5 v. Genua n. Port Said. Ceres 6 v. Matarani n. Arica. Congokust 6 te Abidjan. Diogenes 7 te Antwerpen. Eos 6 te Rotterdam. Gaasterland 6 te Santos. Ganymedes 7 te Rotterdam. Graveland 5 te Bremen. Hagno 7 te Rotterdam. Hathor 7 te Antwerpen. Helicon 6 te Houston. Hermes 5 te Hamburg. Hollands Duin 6 v. Tampa n. Philadelphia. Jacob Verolme 8 te Valparaiso verw. Justus Waller 6 te Hamble. Kara 8 te Wellington verw. Karimata 6 te Rotterdam. Karimun 6 te Duinkerken. Katelysia 6 te Rotterdam. Katsedijk 7 te New York. Kennemerland 6 v. Santos n. Cadedelo- Kermia 7 te Nordenhamn. Khasiella 6 te Willemstad. Koratia 5 v. Balik Papan n. Yokkaichi. Korendijk 6 te Antwerpen. Koudekerk 5 v. Le Havre n. Marseille. Laertes 6 te Hamburg. Lycaon 5 v. Port Said n. Hamburg. Main Lloyd 8 te Noumea verw. Marathon 6 te Willemstad. Marne Lloyd 6 te San Francisco. Mataram 7 v. Sandakan n. Philippijnen. Memnon 7 te Puerto Plata. Mentor 5 te Beyrouth. Neder Elbe 6 te Calcutta. Neder Rhone 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Nestor 5 te Malta. Oberon 7 te Amsterdam. Oranjefontein 6 te Antwerpen. Osiris 6 te Georgetown. Ouwerkerk 7 te Tanga. Palamedes 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Parkhaven 6 te Rotterdam. Philine 7 te Kharg Eiland. Prinses Margriet 7 te Rotterdam. Prins Willem-3 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Radja 5 te Manilla. Rempang 7 te New York. Roggeveen 6 te Singapore. Rotte 6 v. Kobe n. Moji. Rotterdam 7 v. Piraeus n. Alexandrië. Schiekerk 6 te Genua. Schouwen 5 v. Singapore n. Chinoangtaol. Serooskerk 5 v. Beira n. Mtwara. Sinabang 5 v. Samarinda n. Hongkong. Sinon 6 v. Curacao n. Amsterdam. Statendam 5 v. Guadeloupe n. St. Maarten. Straat Bali 5 v. Hihohata n. Hongkong. Straat Futami 5 te Lourenco Marques. Straat Mozambique 6 te Durban. Sumatra 5 te Muscat. Themis 5 te Petit Goave. Theron 7 te Porto Ordaz. Tjimanuk 5 v. Manilla n. Hongkong. Vlieland 5 v. Bombay n. Cochin. Witmarsum 6 te Brownsville. Zeeland 4 v. Singapore n. Bombay. SLEEPVAART Cycloop en Junior, 6 febr. werkzaam te Marsa el Brega, Libye. Friesland, 6 febr. in Atlantische Oceaan, onder weg naar Liberiaanse „Arion", scheuren in dek en lekkage. Gelderland, 6 febr. aangekomen te IJmuiden met kustvaarder Jean E. van Londen. Groningen, 6 febr. 75 mijl ten W. van Port Etienne, onderweg met zuiger van Tarente naar Buenos Aires. Help, 6 febr. vermoedelijke datum van vertrek Haifa. Jacob van Heemskerck, 6 febr. 35 mijl NO van Dover, onderweg met walvisvaarder „Norh- val" van Horten naar Bilbao. Noord-Holland, 6 febr. 250 mijl ZZO van Suez, onderweg met baggermaterieel van Emden naar Koeweit. Simson en Titan, 5 febr. Westduitse „Willi Huber' vlotgebracht bij IJmuiden en binnengesleept te IJmuiden. Utrecht, 6 febr. station Landsend. Willem Barendsz, 6 febr. nog te Portland (Ore gon, USA). MOSKOU (Reuter) Krachtens het in 1964 genomen besluit om de verplichte schoolleertijd van elf op tien jaar terug te brengen, zullen dit jaar ruim twee mil joen Russische kinderen eerder van school komen dan voorheen. Het komende voor jaar zal het aanbod op de Russische an beidsmarkt dan ook een scherpe piek te zien geven. De laatste elfde klas en de eerste tiende klas van het nieuwe onder wijssysteem zullen dan gelijktijdig de school verlaten. Men heeft speciale plannen moeten op> stellen om werkloosheid te voorkomen. Regering en partij hebben al laten weten, dat een half miljoen jongens en meisjes uit deze groep op collectieve en staats boerderijen te werk zullen worden ge steld. Vele leerlingen zullen echter ook de kans krijgen om meer onderwijs te vol gen. De suiker is met ingang van vandaag drie cent per kilo duurder geworden. Hoe wel de suikerbietenprijs voor de boer in het nieuwe seizoen (1 oktober 1966 tot 1 oktober 1967) niet verhoogd wordt, zal de suiker-garantieprijs voor de suikerfabrie ken in die periode 78,95 per honderd ki lo moeten bedragen (voor 1965-'66: 75,55) zodat de suiker duurder wordt. De verho ging van deze prijs is noodzakelijk tenge volge van de stijging van de industriële verwerkingskosten van de bieten en van de prijsdaling van het bijprodukt melas se. Bij beschikking van de minister van Landbouw is de af-fabrieksprijs van sui ker, inclusief accijns en omzetbelasting verhoogd met ingang van vandaag. Het doel is de hogere suikerprijs geleidelijk te kunnen invoeren. Tegelijkertijd wordt de marge voor de tussenhandel met 75 cent per 100 kilo verhoogd. Daardoor zal de prijs van de suiker voor de consument in de detailhan del van vandaag af de genoemde verho ging ondergaan van drie cent per kilo gram. netto bedrijfsresultaat gunstig heeft beïn vloed. De stijging van de omzet in de thans verstreken maanden van het boekjaar 1965-1966 overtreft de stijging in de over eenkomstige maanden van 1964-1965. Als deze stijging zich in de komende seizoen maanden handhaaft mag het resultaat over 1965-1966 weder met vertrouwen wor den tegemoetgezien. Het geplaatste kapi taal zal na uitkering van de voorgestelde agio-bonus van 20 pet tot 18.000.000 stij gen en nadert daarmede het statutair vastgestelde maatschappelijk kapitaal van 20.000.000. De directie acht het, met het oog op de verdere groei van de on derneming, nodig tijdig het maatschappe lijk kapitaal te brengen op ƒ40.000.000 Ter verkrijging van goedkeuring op de daarvoor nodige statutenwijziging zal een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders worden opgeroepen op 28 februari. ?e beheerder van het Vastgoedbeleggings fonds Nederland deelt mee dat het kwartaal bericht per 31 december 1965 is verschenen. dat het fondsvermogen thans 31.163.176,55 (vorig kwartaal 30.361.818,11) be draagt. Hiertegenover staan uit 42.509 (41 451) vastgoedparticipaties, hetgeen neer komt op een basiswaarde van 733,10, te vermeerderen met de geschatte netto-inkomsten over 1965 ad 1 33 81 is 766,91 t 757,72). Doordat in verband met het huwelijk van prinses Beatrix de 10de maart tot nationale feestdag is verklaard, heeft het bestuur van de kunstkring „Voor Allen" gemeend de voor deze avond reeds vast gestelde voorstelling te moeten annuleren, Omdat de hiervoor gecontracteerde to neelgroep „Studio" geen andere datum meer ter beschikking had, zal deze voor stelling thans donderdag 17 februari wor den verzorgd door het toneelgezelschap „Ensemble". Opgevoerd wordt André Roussin's blijspel in twee bedrijven „Struisvogeleieren", het stuk waar Johan Kaart zijn gouden toneeljubileum mee viert. Zijn medespelers zijn onder meer Magda Janssens, Lily Bouwmeester, Guus Verstraete, Arnold Gelderman en Betty Kapsenberg. Vervolgens komt dit gezelschap vrijdag 4 maart opnieuw voor de kunstkring naar Velsen, thans voor een opvoering van „De drie zusters". Dit is een toneelspel van Anton Tsjechov, waarvoor de regeie werd verzorgd door de vermaarde Rus sische regisseur Peter Sjarov. De rolver deling vermeldt onder meer de namen van Cor van Rijn of Ko van Dijk, Jan Retèl, Ben Royaards, Sigrid Koetse, Lia Dorana, Ina van Faassen en Heieen van Meurs. Bij Landré en Glinderman NV (verte genwoordigingen en agentschappen van buitenlandse metaalindustrieën) is, blij kens het verslag over 1965, het voordelig saldo exploitatierekening gestegen van 671.846 tot ƒ797.965. Na aftrek van alle lasten, incl. afschrijvingen en vennoot schapsbelasting, en toevoeging aan de re serve diverse belangen van 51.100 (waarna deze 800.000 zal bedragen), steeg het saldo winst van 274.996 tot 291.626. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, hier uit wederom een dividend van elf per cent te declareren, waarvan desgewenst vijf percent in aandelen, ditmaal niet ten laste van de agioreserve, aangezien de ze is uitgeput. Het uitgegeven aandelen kapitaal nam toe van 2.032.800 tot 2.134.500. De aandelen zijn op de incou rante markt genoteerd. It3lll) De directie verwacht voor 1966 een stijging van de omzet en van de bruto winst, die Voldoende zal zijn om de Ver wachte kostenstijging op te vangen. Aan deze, voor de heer Hunsche onge twijfeld plezierige boodschap, behoeft thans door ons slechts weinig te worden toegevoegd, omdat men de zieke regis seur in geen enkel opzicht heeft misleid. De reden voor de terecht gesignaleerde vrolijkheid der toeschouwers bestond uit de vertoning van de oude Duitse klucht „Tante Jutta", waarvoor de schrijvers Max Reimann en Otto Schwartz destijds het Engelse kolderstuk „De tante van Charley" zo duidelijk tot voorbeeld heb ben genomen, dat er bijna sprake is ge worden van een getrouwe kopie. Aldus worden de toeschouwers met beproefde middelen, die nu niet bepaald aan fijne humor zijn ontleend, tot lachen gestimu leerd en er zijn er slechts weinigen die hiervoor ongevoelig blijken. De heer Lub. Bakker, die regisseur Hunsche noodgedwongen moest vervan gen, heeft geen enkele poging gewaagd de door de auteurs voorgeschreven dwaas heid tot enigszins redelijke proporties te rug te brengen. Hetgeen treuwens een vrijwel onmogelijk voornemen zou zijn. Er is dus door de spelers naar hartelust De werkgevers in de confectie-industrie zijn bereid jaarlijks 150.000 te storten in de kassen van de drie vakbonden in de textielindustrie, te weten „De Eendracht", Unitas en St. Lambertus. De voorzitter van „De Eendracht", de heer Th. De Jong, heeft dit in Groningen bekend ge maakt in een gemeenschappelijke leden vergadering van de drie textielarbeiders- bonden. Het geld kan worden gebruikt voor algemene taken van de vakbeweging, dus zowel voor scholings- en vormingsac tiviteiten als voor voorlichting via tijd schriften, brochures en dergelijke. Vol gens de heer De Jong betekent deze toe zegging een duidelijke wijziging in het werkgeversstandpunt. Het geld mag even wel niet worden gebruikt voor terugbeta ling van contributies. gechargeerd, waarbij zij met het nodige enthousiasme werden aangevoerd door Joop Hoogland en Jan Koster, die voor hun Diederick Vollekop en dokter Mum- melman van elk gevoel voor maat afstand hadden gedaan. Janny Bakker was met het nodige aplomb de tante Jutta uit Cal cutta van de titel, welk trio naar hun beste vermogen werd geassiseerd door Wim Ploeg, Thea Masereeuw, Tiny Ha gendoorn, Jaap Nijssen, Hilly Vos en Jan Boot in de overige rollen. Met als resul taat een dankbaar putbliek en een door de omstandigheden gerechtvaardigd tele foontje aan de heer Hunsche. J. v. D. De Badische Anilin und Sodafabriken (BASF), één van de drie grote Duitse chemische concerns, zag zijn geconsoli deerde omzetten in 1965 met 7,9 percent stijgen tot het ongekend hoge peil van DM 4,05 miljard. Van de totale omzetten werd 45,1 per cent geëxporteerd. De voornaamste bui tenlandse kopers van BASF-produkten zijn Italië, Groot-Brittannië en Frankrijk. De directie verwacht, dat de groei zich in 1966 zal voortzetten. Dit jaar zal 1.175 miljoen dollar in het bedrijf geïnvesteerd worden. In het buitenland zal DM 210 miljoen gestoken worden in een dochtermaatschap pij te Antwerpen en 60 miljoen in een ammoniakfabriek te Rotterdam-Pernis. De directie van de Davo haardenfa- briek in Deventer en Coevorden besluit over te gaan tot produktieheperking. Dit houdt in dat men de eerstkomende tijd om de week gaat werken. Men heeft van de arbeidsinspectie in Groningen vergun ning voor een periode van 8 weken. In Coevorden heeft het betrekking op 200 personeelsleden en in Deventer op 100. De directeur, de heer A. M. Dhont, ver klaarde dat men met grote voorraden zit en dat men bezig is met het maken van nieuwe modellen. De First National City Bank heeft de heer P. J. de Jong benoemd tot adjunct-directeur van haar vestiging in Amsterdam. De heer De Jonf is sinds maart 1964 in dienst van deze bank instelling. Voor die tijd is hij achtereenvolgen» werkzaam geweest bij de Escomptobank N.V. in Amsterdam en Djakarta, en bij de Nederlandse Bank van Suid Afrika Beperk in Johannesburg. Inde óp 3Ï dedember 1965 geëindigde eerste helft van het lopende boekjaar hebben de netto inkomsten van de Wereldbank 72 miljoen dollar bédragen. Eind december bedroegen de reserves 975 miljoen dollar. De bruto inkomsten bedroe gen 144 sniljoen dollar en de uitgaven 72 miljoen dollar. Met vreugde berichten wij de geboorte van JAN-KEES en DOROTHEÉ die bij het H. Doopsel de namen ontvingen JOHANNUS CORNELIUS en MARIA DOROTHEA D. A. V. M. Lampe- Hintzen C. F. J. Lampe Jaap Annette Jacqueline Toon IJmuiden, 6 februari 1966 Zeeweg 142 Tijd.: Antonius Ziekenhuis huis. Rectificatie De receptie van het bruids paar OUDENDIJK-HANDGRAAF te Santpoort, Voorplaats 27 zal plaatsvinden te Santpoort Burg. Enschedélaan 67 op 10 februari van 15-17 uur. systeem Pont of Groote Dag- of avondlessen. Aanv. 14 febr. of 17 febr. HANDELSCORRESP. ex. dec. '66 (gev.) 17 febr. ex. juni '67 (beg.) 10 febr. I HANDELSCORRESP. ex. dec. '66 (gev.) 34 febr. ex. juni '67 (beg.) 16 febr. Prosp. op aanvr. Telef. 14517 Haarlem - Oude Gracht 71 IN ST. Spoedreparaties in i uur Duinoordstraat 36, tel. 57817 Haarlem. 9 a A V - pppfl ft* ■S.'jïïï.-ï

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4